Xo. 2624. 25s,c Jaarg. Zaturdag 15 1869. Nieuwstijdingen. ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE. De Advertentiën voor liet A'olg'ond N°. kunnen tot Woens- (lag-morgen toni ach t uren worden ingezonden. De oppositie en de spoorwegen in Indie. Vóór 1863 toen de Kamers het eerst te beslissen hadden over de vraag: wilt gij rentegarantie geven voor aanleg van een spoorweg op Java heette het van conservatieve zijdespoorwegen in Indie zijn onmoge lijk wegens aardbevingen en overstroomingen werkvolk om ze aan te leggen is niet te krijgen ol' men onttrekt die menschen aan het gezag der hoofden en dat is govaaulijk ^-eindelijk., /ouden .de igf»uverueui.eu ts-eu 11ur..f. bedreigd worden. Niets van dat alles bleek waar te zjjn. Een spoorweg van bijna 200 mijlen is voor 4/5 voltooid geheel in vrijen arbeid en zelfs de conservatieven moeten het groote gewicht van spoorwegen op Java voor alle belangen erkennen. In 1863 voerde men echter strijd tegen de wet tot aanleg van een spoorweg van Samarang over Soerakarta naar Djokdjokartaop grond van voorwendsels ont leend aan het toen gerezen geschil over de richting tusschen het Indisch bestuur en den heer Stieltjes. De spoorwegwet kwam tot stand. Er waren en werden een paar fouten begaan. Men had hier te lande een half percent op de rentegarantie beknibbeld eri ze op 4'/2 percent gebracht. Dat gaf bezwaar om geld te krijgen. Moeilijke tijden kwamen er bij en de Maatschappij beleende een gedeelte van hare obligatien. Men betaalde het verkregen gelei duur. Daarbij kwam dat de regeering de Maatschappij had genoodzaakt in het belang van de defensie een zijtak naar Ambarawaonze wapenplaats aan te leggen. Dit is éene kostbare berglijn die te gelijk met de productieve vlaktelijn moest worden ge bouwd. Had men de laatste het eerst doen afwerken de Maatschappij zou in beter positie zijn gekomen. Maar bovendien verrekende men zich 1 V2 milioen op de kosten. Is dat wonder bij den allereersten spoorweg op Javain een land zonder bekende grenzen van ge meenten en waar men het terrein niet kent De Maatschappij had alzoo nog 5 milioen noodig. Maar zij kon dan 4 milioen aan obligatien aflossen waarop zij slechts 2 milioen had verkregen. De staat beloofde nu bij eene onlangs aangenomen wctdegeheele rentegarantie ook voor 11 milioen obligatien te bestem men en gaf slechts ƒ135,000 hooger rentegarantie, onder voorwaarde dat de Maatschappij nog 4 milioen meer zou opnemen ora een spoorweg van Batavia naar Buitenzorg te leggen, eene lijn van overwegend belang voor het bestuurhet brieven- en gouveruements- goelïërenvervóertroepentransport, en//. De aandeel hebbers hadden de nemers der nieuwe obligatien tevens preferent verklaard. De oppositie bestreed weder niet spoorwegen in Indie maar meette elke fout van de Maatschappij breed uit en poogde haar krediet zoozeer te treffendat de leening, die men nu zou uitschrijven, al was die dooi den staat gegarendeerdzou mislukken. De Regeering poogde echter alle bezwaren op te ruimen en toen de wet in de Eerste Kamer kwam legde de Minister van Koloniën den 8 April eene over eenkomst overwaarbij de Maatschappij zich verbond de 4 milioen voor den spoorweg Batavia—Buitenzorg bij de Nederlandsche Bank te deponeeren en onder beheer van de regeering te stellen die het geld zou uitbetalen naar mate het werk vorderde. Men zon denken dat de zaak nu afgedaan was. De Maatscbappy opende eene leeningeen gedeelte werd door het publiek ad 95 percent genomen en al het overige werd geplaatst bij de bankiers Lippman en Rosenthal en Wertheim en Gompertz te Amsterdamtegen eene premie. Daarover was de oppositie verwoed. Dag op dag interpelleert zij de Regeering. Zij moet weten tegen hoeveel de ieening is geplaatst. Het werd door den heer Heemskerk Az. betwijfeld of de overeenkomst van 8 April eigenlijk wel gesloten was. De Regeering beeft dat beantwoord door overlegging van het stuk. Maar het contract tusschen de bankiers en de Maatscbappy werd aanvankelijk geweigerdwant daarbij waren be langen van particulieren betrokken die op dat tijdstip vooral door publiciteit schade konden lijden. Toen kwam het Daghlad met valsche cijfers voor den dag om te berekenen dat de leening veel te goedkoop aan de bankiers was afgestaan dat het staatskrediet op die wijze in gevaar kwam en dat de Maatschappij geen geld genoeg had gekregen. De bankiers hebben daarop geantwoord dat alles is verzonnen wij ver zoeken den Minister nu het contract over te leggen. Den 8sten is de Regeering op nieuw geïnterpelleerd en deelde zij mededat de Maatschappijvreezende zooals juist was gezien, dat de leening niet geheel volteekend zou worden met de bankiers had gecon tracteerd dat zij haar het geheele kapitaal van ƒ9,000,000 zouden afnemen tegen 2:,/4 percent com missie voor zoover het publiek inschreef en in geen geval minder dan voor 91 '/2 percent, voor al het overige. De Minister van Bosse wees er op hoe de oppositie ^zenuwachtig" en fel de finantieele zijde van de zaak had bestreden en dus de Maatschappij voorzichtig had gedaan bij het opgewekte wantrouweneen effect van 4percent, boven pari aan de bankiers af te staan. Thans had zij het vereischte kapitaal. Nog is de oppositie niet bevredigd. Waarom? Zij heeft alleen te beoordeelen of de wet is uitgevoerd. Wij hebben niet te doen met al dat „Dagbladgezicets sprak de beer Godefroi. De leening is geplaatst. Of de bankiers een half percent meer of minder verdienen is de vraag niet. De vraag is: of de Maatschappij geld genoeg heeft om de spoorwegen te voltooien Dat wordt door de Regeering en de Maatschappij beweerd. Alle overige commérages en de verdere inquisitie zijn zoovele blijken van wrok over de uitvoering eener wet, die dooi de oppositie met alle kracht is bestreden. Waaiom? Was het offer van staatswege te groot of de hulp te ruim? Dat werd niet beweerd. Men zei, dat men „op eene andere wijze" wilde helpen. Wat is het motief van het spel der oppositie? Men wilde de leening. doeu mislukken en de Maatschappij doen vallen. Daarin is men niet geslaagd. En nu wreekt men zich op de bankiersdie de leening namen. Men zaait steeds wantrouwen onder het publiek tegen de obligatien en spreekt van dubbele contracten cuntre- lettresen noemt onjuiste cijfers, van inkoopsprijs oin den beursprysder obligatien te drukken. Staten, die een groot krediet genieten, hebben nogtans weieens minder gun stige voorwaarden in den laatsten tijd bedongeir dan de Indische spoorwegmaatschappij nu zoovele spoorweg- leeningen aan de markt komen. Is 91 gulden per 100 een slechte prijs voor hetgeen het publiek niet dadelijk inschreef? Onze 2V> perceuts staan 54 en het gold eerste uitgifte van eên stuk van 4'/2 percent. Of zou men denken dat Bating en Rothschild Rusland en andere Staten om niet aan militjenen helpen Onze oppositie handelt weinig loyaal, nu zij een strijd voortzet, die geen politiek doel kan liebbeufl&leen Jl5ul[u&W 1 ;Nig? i11''wbeKt de' stukken in portefeuille om te zetten. Dat geldt het ministerie of het regeeringsbeleid niets. Dat is niet de taak van politieke mannen maar van joueurs d la baisse van beursspeculanten en niet van staatslieden. Wij hopen dat de les, die de heer Godefroi de oppositie den 8sten gaf, vrucht zal dragen. Vegfliel, 9 Mei. LI. Vrijdag omstreeks 11 uur brak in het gehucht de Bieze, in eene landbouwers woning een hevige brand uit, die in korte oogenblikken zoo spoedig toenam, dat daarin twee kinderen zijn omge komen niettegenstaande de wanhopige pogingen dei- moeder. die slechts twee harer kinderen met groote moeite kon redden. De man des huizes was afwezig. De aangrenzende boerderij is mede totaal vernield, nuizen en inboedel zijn tegen branschade verzekerd. De oor zaak is onbekend. 9 Mei. Gisteren had de Wei- Eerwaarde Heer Ds. J. P. Kerkhof, het voorregt zijn 25jarig Huwelijksfeest te vieren. De belangstelling voor ZwEerw. was zeer grooten werd dit ook getoond door een prachtig geschenk in Zilver door de ingezetenen geschonkenbij de zoovele anderen welke van buiten deze Gemeente het gelukkige Echtpaar werden gezonden. Een treurig voorval had alhier onder deze Gemeente gisteren plaatsde Timmermansknecht van R. op eene der buitenpolders Vrijdag werkzaam geweest zijnde heeft men dood aan den weg gevonden door welk toeval de man gestorven is, is nog niet bekend, vroeger had liij eene beroerte gehad en waarschijnlijk is dit ook thans de oorzaak van 2ij-nen dood-. 10 Mei. Wij vernemen dat dooi de ondernemers van de stoombootdienst tusschen Ant werpen en Rotterdam aan de regering concessie is gevraagd voor een stoombootdienst tusschen Neuzen en Hansweert, in verbinding met de stoombooten Telegraaf. Als een staaltje van de werking van het stelsel van preventieve gevangenis, wordt' ons uit Goes gemeld dat daar Donderdag een preventief gevangene is ont slagen na4'/2 maand (zegge vier en een halve maand) in de gevangenis te hebben doorgebragt. Waar een ijverig regter te vergeefs 4 maand besteedt aan het onderzoe ken of iemand schuldig is of niet (men verdacht den ontslagene van brandstichting)daar zal het vermoeden er wel voor spreken dat de man onschuldig is. Vier en een halve maand heeft de persoon in quaestiedus vermoedelijk onschuldig in de gevangenis gezeten en dat nog wel huiten toegang. MiddelbCt Bi'onweraihayeii 14 Mei. In den vroegen morgen van gisteren is op een uit Indië alhier aange komen schip eene dame, welke met zes kinderen en eene meid met dien bodem was aangekomen in een vlaag van verstandsverbijstering, overboord gesprongen en verdronken. IZierilicseee10 Mei. Naar wij vernemen mag eerstdaags worden te gemoet gezien een wetsontwerp tot het maken van een uitwateringskanaal in het voormalig vierde district der provincie Zeeland. Zaturdag avond jl. heeft het volgende treffende ongeluk plaats gehad: Een jong bruidspaar uit het dorp Bottum, dat morgen in het huwelijk zou treden, was in het nabijgelegen dorp Wirdum ter bruiloft geweest uiet eenige familieleden. Ten 11 ure zouden zij per rijtuig huiswaarts keeren. Daar het paard van den bruidegom nog al wat vurig was, zou de brnid niet bij hem in de chais, maar in den wagen van hare ouders plaats nemen en haar vader in de chais mederyden. Zoo vertrok het gezelschap. Toen men een half uur 'had gereden, werd echter juist het anders makke paarddat voor dei: wagen was gespannen, schichtig, vermoedelijk op gezigt van steenen, die ter verbetering van den weg, hier en daar opgehoopt lagen, en vóór uien het schier wist, stortten paard, rijtuigen het gezelschap van vier personen in de daarlangs loopende Weidumervaart. Allen werden, hoe duister het ook was, gered, maar de bruid, die onder een daar liggend schip was geraakt, werd slechts levenloos opgehaald. Zij was slechts 21 jaren oud. Uit Enkhuizen meld men van 3 dezer dat bij een veehouder plotseling de longziekte onder liet rundvee is uitgebroken tengevolge waarvan eene koe gestorven en eene andere afgemaakt is. Ziei'ilc^eo, 14 Mei. Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd twee zeer fraaye porceleinen Lampen te schenken ora als prijs te dienen in de aanstaande Loterijten behoeve van het nieuw te bouwen Hervormd Armengesticht alhier. Uit Rotterdam schrijft men, dat Jacob de Vletter bij den minister van justitie uitstel van de behandeling zijner zaak heeft gevraagd, omdat hij beweert, met zijn verdediging niet vóór Junij gereed te kuuneu zijn. In den nacht van 7 Mei is de post-pakkelboot Abat- tuccie van Marseille, naar Civita Vecchia in aanvaring geweest met eene Noordschc brik. De schok was zoo hevig dat de stoomboot zonk. Vau de equipage en passagiers, waaronder ook verschillende dames, te zamen bedragende 79 personen, zijn slechts 49 gered. AlJe vrouwen kwamen oin. Onder de omgekomenen bevonden zich de intendant-generaal Lecauchoi9- Péraud met zijne eehtgenoote, de komniandeur Ferrari met zijne familie, de consuls-generaal van Rome en JBelgie te Murseille en eenige pauselijke, vrijwilligers. ,'j In hel laatst der vorige week werd bij het afgraven fan ecu terp iu de nabijheid van Boxum ecu steenen kruik gevonden. Ze was zorgvuldig gesloten; de hals was voorzien niet eene met hars overgotcne en niet lood overtrokken kurk. In stukken geslagen zijnde, vond men benevens eenige kamfer, een stuk perkament, behclzeude hel. volgende: "L—S. "Daar de viant komt hebbe ik mijn goed begraven in deze terpmocht ik vallen door viant9 geweld, zie God mijne ziel gen adig en mijn goed den vinder tot zegen. "Tomas Obbema. „tot Boxum, Drie koningdag 1586." Bekend is het dat de vermaarde slag van Boiiifh, geleverd tusschen graaf Willem Lodewijkden Deenscheu veldoverste Steen Mallerz en den Spaanschen overste Taxis, in Januarij van 1586 is voorgevallen, waarbij, volgens de geschiedenis een duizendtal nienschen het leven verloren. De gevonden kruik is dus zeker weinige dagen voor den slag door den bezitter in de aarde geborgen. Zooals licht te deuken is wordt er zeer verlangd naar het vinden van den op het perkament vermelden schat. In een Napelsch dagblad leest men „Onlangs heeft een ambachtsman een grooten prijs in de loterij te Bari getrokken. Van de vijf uitgekomen nommers had hij vier genomen en won hij daarop 830,000 francs. Daar zijn loterij briefjes volkomen in orde waren werd hem het geld op den dag na de trekking door de schatkist te Bari uitbetaald. De winner schrijft zijn geluk toe aan de tusschenkomst van St. Nicolaas, die, zooals hij zegt, hem in den droom verschenen was, en hem had aangeraden op deze bijzondere nommers te spelen Iu den nacht van 27 April is de politie te Berlijn in liet bezit geraakt van een werktuig dat voor eigenaars van ijzeren geldkisten zeer gevnarlijk is; namelijk eene boor en vijlmachine die zonder gedruisoh te maken met groole snel heid de wanden van ijzeren kisten doorsnijdt. Eén man is maar noodig om het te regelen. Alle zekerheid wordt hierdoor denkbeeldig. Op het bureau van politie zijn door den uitvinder zei ven proeven er mede genomen die de verbazing der politie-ambtenaren in hooge mate opwekten. Men schrijft uit Delfzijl 3 Mei: In den nacht van den 27 April jl. werd de schoonerkof Anna Calharina, gezagvoerder II. F. Jager, te huis behoorende te Apingadam, komende in ballast van Termunterzijl bestemd naar Noorwegen, op de hoogte van Borkum, in de Noordzee, bij goed en mooi weêr, en terwijl de seinlantaarns op waren, eensklaps aangezeild door eene groote stoomboot, die alle zeilen bij en stnomende waswelke de geheele boegspriet >:an -de Anna Cath<HMna--vörbrij/.ehh>als ook gedeeltelijk den yoorboeg en voorsteven; en ofschoon kapitein Jager (die mede de wacht hield) dadelijk het ongeluk, door den scheepsroeper te blazen, aankondigde, stoorde die stoomboot zich aan niets, en stoomde door, hoogstwaarschijnlijk naar Bremen of Ham burg. De kapitein Jager is genoodzaakt geworden, om uit zee terug te keeren en Delfzijl binnen te loopcn om zijne belangrijke schade te herstellen. Zeer zeker is de waakzaam heid der stoomboot niet naar behooren geweest, anders had dit ongeluk niet kunnen gebeuren. Voor ontwijken was geen mogelijkheid eu kapt. Jager was in de vaste veronderstelling, dat de stoomboot zijn schip zou voorbij stoomen althans vermijden. Het ware zeker wel wenschelijlc, dat deze stoom boot, die ook wel zigtbare teekens vau de aanzeiling zal hebben bekomen opgespoord kon worden. Bij beschikking van den Miuister van Binnenlandsche Zaken is aan directeuren der Tholensche Stoombootmaatschappij, ge vestigd te Tholen vergunning verleend hunne stoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee en liet slepen van schepen van Tholen tiaar Rotterdam en Dordrecht uit te breideu tot Bergen op Zoom. Gemciig-dc berijfteii. Kcrknieiiws. De lioèr dr. E. II. van Leeuwenprectfjja.nt by de Nederduitsch hervormde gemeente te Vlissïngénis*ïils zoodanig beroepen te Vlaardingen. ölïirktpruzcn te Zicrikzee. 13 MEI 1 8 69. ^V'; Boter, laagste koers ƒ0,50 en hoogste koers ƒ0,57 per 5 ons. Kip-Eyeren, laagste koers 0,55 -én hoogste koers ƒ0,70 per 25 stuks. Eenden^Eüefeni laagste 'koer* ƒ0,70 en hoogste koers ƒ0,75 per 2fc stnk^v. x rvrv-J IJnrg-erijke Stïiiwl te geboren: 24 April. Eene dochter van C. J. van den Bout eu J. J. Doe IcmAii. 26 dito. KeuetïoebVér vffii J. Bakker «ii M, Peetert-e. 28 dito. Keile dochter van C. Verton en M. de Waal. 29 dito. Ken zoon van L. Paasse en E. van Dalen. 30 di'.o. Keu zoon van F. J. Vorstheuvel Labrand en A. C. Hariuck. 1 Mei. Een zoon van J. van Lier en P. van Schendcl. 2 dito. Ken zoon van W. van der Hucht eu E. van Duivenbode. Een zoon van J. van Sas eu N. Quist. 3 dito. Een zoon van C. Aleinau en P. Ilorrevoels. Eene dochter van II. van den Boom en J. Paret. 6 dito. Een zoon van J. van der Rhijt en A. Moerland. 10 dito. Eene dochter van J. Bosman en S. J. de Vrieze. 13 dito. Een zoon van R. vau Meerendonk en J. S. Jllerrikhuisen gehuwd: 1 Mei. H. Nieuwenhuijs jm. en M. F. C. van Borrendam jd. - M. C. J. Pilaar jm. en S. A. C. P. vau Borrendam jd. 4 dito. A. B. de Koning jm. en M. Bil jd. 5 dito. J. A. A. Flaman jm. en M. van der Weel jd. P. Thomson jm. c.i J. Blom jd. J. de Blok jm. eu P. C. Laban jd. -— 7 dito. J. C. vau Tette rode jm. en P. Timmermans jd. 12 dito. J. Ronibonts jm. en E. Luijcx jd. A. Vosjm. eu J. Larooij jd. M. Hogerhcijdc jin. en A. Tabberné jd. overleden: 30 Maart. J. Reijngoud, oud 66 j., wed. van P. vau den Hoek. (overleden te Rotterdam 27 April. A. Gudde, oud 68 j.Echtgenoot van M. L. van Tichtlhoven. A. Alderliefste oud 73 j., wed. van T. van Ne urea. 1 Mei. A. Wagennar oud 68 j., man van L. van Verre! 2 dito. C. Boogerd oud 81 jaar, wed. J. J. Wansink. 5 dito. C. Peute, oud 80 jwed. J. J. van der Vooi9. 7. dito. J. Dane, oud 66 j.man van J. de V09. M. J. de Looze, oud 66 j.mail van S W. van Wassenaar Dankqnnrt. 8 dito. A. Welling, oud 64j., vrouw van G. Schoenmaker. 9 dito. J. Corbeel, oud bijna 60 j., man van A. van de Velde. 10 dito E. van Duivenbode, oud 26 j., vrouw van W. van der 11 acht. L. C. van der Hucht, oud 8 d.zoon. 11 dito. J. Kostense, oud 27 j.jm. 12 dito. J. van den Berge, oud 46 j., jm. 13 dito. M. Ravia, oud 4 jaar zoon. G^bietiUnf S5jari»-c Eclitvereeniffing; VAN JACOB de WITTE - en J JOHANNA VERBOOM. g Ellemeet, den 15 Mei 1869. Oud er ti'on w<1 J. LANDMAN e n M. W. SLAGER. Zierikzee, 14 Mei 1869. Algemeene kennisgeving. De vette hoepeldames te Middelharnis zijn zoo uit hun humeur over de nieuwe hoofddeksels uit Parijs, dat zij die per schipper hebben weggezonden, als vallende niet in hun smaak. Zij hadden liever een vrijer met de Pink steren, zeggen zij. Kees te W. wordt opmerkzaam ge maakt om geen verkeerde rekening te maken; hij moet namelijk met de kermis niet rekenen op Grietje, daar dit toch niet zal gelukken; want: Al heeft hij nu een mooije jas Hij heeft geen schijven in de kas, En dit is juist nu het geval Dat hij haar nooit toch krijgen zal. Te Z. wordt Johan aangeraden, die vroege-morgen- wandelingen na te laten Want dat er al zoo vroeg geschied Dat weet men. maar men zegt het niet. Drie twistzoekende meisjes te B. moesten toch geene valsche brieven schrijven; en: Houdt vooral toch uwen mond, Draagt een ander niet in 't rond, Ziet eens door uw eigen bril Uw gedragen houdt uw stil. Iemand te Zuid-Kraaijert wordt aangeraden zijn ge schreven brief van 20 April wat beter te bewaren, want zoodoende zal hij zelf aan het licht gebragt worden. Te H. moest een drooger zoo niet bluffen op zijne dochter, want het is met haar veel geschreeuw en weinig wol, en: Nu zij geen boer meer krijgen kan Nu wilt zij wel een burgerman. Te Goes wordt iemand, die verpligt is de rust niet te storen, verzocht, geen meisje te vragen voor den dans die verpast is, want dan zoude hij wel eens rugsmeersel kun nen krijgen. Iemand te C. moest zooveel Schiedam niet gebruiken 'op de publieke koopdagen, dan zal hij beter zijne tong in toom kunnen houden, en geen gevaar loopeu om weggejaagd te zullen worden. Te N. zullen met de pinksteren eenige jongelui het genoegen hebben te ziugen In 't hooge blaauwe deftig huis Daar woont een ventje vol abuis, Die veel tocli is vergeten Maar die toch met zijn lange tong, Van ieder meisje oud of jong Altijd iets zegt te weten. Bevallen van een' Zoon J. BIJBAÜ—-van- der Meer. Algemeene kennisgeving. Zonnemaire 13 Mei 1869. Heden overleed: Vrouwe MARTINA GEER- TRUIDA DEES, Weduwe vau den Edel Achtbaren Heer A. J. PAULUS, in den gezegendeu ouderdom van ruim 81 jaren. Axel, 5 Mei 1869. Heden overleed aan een kort doch hevige ongesteldheid, mijn geliefde Echtgenoot MATHEUS JOHANNES de LOOZE, rustend Apotheker, in den ouderdom van ruim 66 jarentot diepe droefheid van mij, mijne kinderen en behuwd-kinderen. Zierikzee, S. W. de LOOZE, den 7 Mei 1869. geb. van Wassenaar Danquart. Heden overleed tot mijne en zijner betrekkingen innige droefheid, in.den jeugdigen leeftijd van 27 jaren, de Jongeling JOB KOSTENSEmet wien ik op het punt stond door den Echt vereenigd te worden ieder die den overledene van nabij gekend heeftzal beseffen in welke droefheid ik gedompeld ben. Zierikzee, LOUWERINA DORST. 11 Mei 1869. Tot mijne en mijner Kinderen diepe droefheid overleed heden, na een langdurig en smartelijk lijden myne waarde Echtgenoot CORNELIS van de VELDE, Johz. in den ouderdom ruim 58 jaren. Brouwershaven W. van PUTTEN, den 12 Mei 186 9. Wed. C. van de Velde, Johz. Algemeene kennisgeving. Mynen Broeder PIETER van DONGEN zich niet meer bij my in dienst bevimicude, geef ik hiervan bij deze aan mijne geëerde Begun stigers kennis, met t>eleefïl verzoekhem met geen icerkmij betreffendete trillen belasten. A. van DONGEN, Molenmaker te Woutu.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1