23>sl° Jaarg* So 2620. Zaturdag 1 Mei 1869. Nieuwstijdingen. iU# Soliede Geldbelegging Openbare Aanbesteding. Openbare Aanbesteding. Aanbesteding van Grind. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Openbaro Heryerpacliting, op Dingsdag 4 Mclftv k. des namiddags tan één ure, ten Uaatllmize van Zierikzeevan liet terrein aan de Zuidzelke met Lucern-Klaver bezaaid, waartoe de voorwaarden op de Gemeente-Secretarie ter lezing leggen. -JJu Een ingenieur van Grenoble heeft een middel bedacht om een dood mensch in hardsteen te metamorphoseren. Men neme slechts zijn onlangs overleden bloedverwant of vriend (zoo hij beschikbaar isdompelt hem in een vloeistof, tot nu toe het geheim van den uitvinder, en na het lijlc met een bijzonder soort van cement bestreken te hebbenvolgt men den gewonen loop van zaken en laat het aldus toebereidende ligchaam ter aarde bestellen. Na verloop van veertig of vijftig jaar delft men zijn vriend of bloedverwant op en vind in zijn plaats een steen zeer geschikt om te bouwen! Zoo die ingénieur met zijn uitvinding opgang maaktkunnen alle huizen van onze nakomelingen over duizend jaar met de overblijfselen hunner voorvaderen zijn opgetrokken. Antwerpeiij 25 April. Aangaande het ongeluk aan den trein van hier op Rotterdam overkomen kunnen nog de volgende bijzonderheden worden medegedeeld In de nieuwe vestingwerkenop het gebied der gemeente Merxem gekomenter plaatse waar de houten dwars liggers der spoorbaan worden geteerd of met creosote bestreken gevoelden de reizigers eensklaps een hevigen schok, die hen door elkander schudde en spoedig daarop den trein stil houden. Men haastte zich de rijtuigen te verlaten en vijftien personen, die ligte kneuzingen had den bekomen werden ter plaatse ten huize van den stationschef of in de nabijheid verzorgd. De oorzaak van het ongeval was de volgende: Kort voor de aankomst van den trein had men vier met zand geladen wagens op den spoorweg gebragt en vergetende excentriek in hare vorige stelling terug te brengen. Toen nu de reizigerstrein aankwam, liep hij in volle vaart boven op deze vier zand- wagensen wel met zoodanig geweid dat twee dier wagens tot spaanders werden verbrijzeld en de locomotief buiten het spoor ging. Deze drong echter met de wielen tot aan de as in den grond en bleef stoppen. Geen der rijtuigen waarin de reizigers zaten, geraakte buiten spoor. Ter stond werd naar het station om hulp gezonden, waarop een andere locomotief werd aangebragtdie de rij tuigen weder op de regte ljjii bragt en de reizigers, die verzorgd en van den schrik hersteld waren naar hunne bestemming voerde. Buiten de kneuzingen heeft zich het ongeval bepaald bij een oponthoud van een uur en eene schade van ongeveer 500 francs. Zwolle, 22 April. Gisteren morgen, terwijl de alhier woonachtige menageriehouder Renes op de Bees tenmarkt zijne dierenkooijen op een wagen had geladen, gelukte het aan een der beeren de sluiting van zijn hok te verbreken, naar de zijde van het Weezenland te ontvlugten en, na de Willemsvaart te zijn overge zwommen, in het weideland te komen, gelegen achter de woning van den heer Eeckhont. Reeds spoedig werd hij ontdekt door den brigadier-majoor rijksveldwachter Daman en den rijksveldwachter v. d. Linden, en deze losten geweerschoten op het dier, welke echter niet doodelijk troffen. Inmiddels was ook de heer Com missaris van politie Bethe, vergezeld van den geweer maker Witte, ter hulp gekomen. De laatste zond den beer twee kogels in het ligchaam, doch eerst door het schot van den heer Bethe werd hij gedood. TfcOclcloll'mrgf 28 April. De arbeiders aan de spoorweg- en kanaalwerken op dit eiland hebben gisteren den arbeid weder hervat, zonder verder ongeregeldheden te plegen. Alleen zijn gisteren middag te Veere nog een zestal Belgische werklieden, die zich schuil gehouden hadden en hunne afrekening verlangden, door de Neder- landsche arbeiders verjaagd. Daar de verjaagden echter door de aannemers zooveel mogelijk in bescherming werden genomen zijn groote gewelddadigheden voorko men. De eisch tot hooger loon, door onderscheidene werklieden gedaan, is door de aannemers der verschillende werken, naar wij vernemen, vooralsnog niet ingewilligd. Er bevonden zich gisteren avond patrouilles schutterij en infanterie op de Markt en in den Langendelft alhier, die last bleken ontvangen te hebben om iedereen het stilstaan te beletten. Naar wij vernemen zijn enkelen, die onwillig waren om aan het bevel tot doorgaan te voldoen, in arrest genomen. Vermeerdering van millitaire magt op Walcheren waartoe de minister van oorlog ingeval van nood magtiging heeft verleendwordt nog niet noodig geoordeeld. Heden morgen is echter te Vlissingen order ontvangendat het vertrek van twee compaguiën infanterie naar Bergen op Zoom hetwelk den 30eri dezer moest plaats hebbenis uitgesteld. Voorloopig blijven zij te Vlissingen en zullen verstrerkt worden door de twee compaguiën uit Neuzendie toch bestemd waren om te Vlissingen in garnizoen te komen. In eene heden aangeplakte publicatie van den commisaris des konings in Zeeland wordt tegen eene herhaling der Maandag gepleegde ongeregeldheden ge waarschuwd. Ook de burgemeester van Middelburg heeft weder een publicatie uitgevaardigd en doen aanplakken houdende verbodsbepalingen nopens samenscholingen en volksoptogten. Iedere vereeniging op den openbaren weg van meer dan vijf personen zal als verboden samen scholing worden beschouwd. Ziorileasee, 29 April. De eerste kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Vrijdag 30 dezer. Aan den Kinderdijk werd onlangs door iemand eene portefeuille verloren, inhoudende, behalve eenige brieveneene som aan bank- eu muntpapier. De por tefeuille werd gevonden door den zoon van de wed. Beenhakker te Alblasserwaarddie uit Krimpen aan den IJssel van zijne werkzaamheden kwam. Den eige naar niet kennende, gaf de knaap de portefeuille aan zijne moeder, eene arme vrouw met 4 kinderen. In overleg met elkander besloten zij het gevondene zorg vuldig te bewarentotdat de eigenaar zich zou bekend maken. Een paar dagen later kwam hun ter ooren dat de eigenaar had laten bekend makendat de vinder bij terugbezorging eene belooning van 50 zou ontvan gen. De portefeuille werd onniiddelijk terug bezorgd en het eerlijke gezin ontving de toegezegde ƒ50 en nog eene belooning bovendien. Uit Brielle wordt gemeld Een kindje van eenige weken is alhier door eene treurige omstandigheid gestorven. Bij afwezigheid van j de moeder sprong de kat in de bedstede, waarin het I kindje te slapen lag, en legde zich op den hals van het kind ter ruste, met het gevolg dat de kleine gt \jkt is. --'''.'J" Men verneemt dat deri hëér J. L. Pinto tand- j meester te Middelburg, die ten vorigen jare zijne hulp heeft verleend aan de bemanning van eenige Ameri- kaansche schepen tijdens deze ter reede van Vlissingen lagen, vergunning heeft bekomen tot bet voeren van het wapen der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Zioritc:eee, 29 April. Heden had in de nabijheid dezer stad het volgende ongeluk plaats: De paarden der diligence van de stoomboot „Stad Vlissingen komende van Zijpe, schichtig geworden zijnde, geraakten op den hol, met dat noodlottig gevolg dat de diligence met de zich daarin bevindende passagier van den dijk viel De passagier is gelukkig met eene ligte verwonding vrij gekomen, doch de koetsier J. Smits is zeer ernstig verwond. Mogten eenige menschen-vricnden gevonden worden, die het lot van genoemden koetsier ter harte namen daar hij waarschijnlijk voor geruimen tijd verhinderd zal zijn om in de behoeften van zijn talrijk gezin te voorzien. De toestand der veldgewassen is in de omstreken van Ameide en Tienhoven zóó gunstig, dat men reeds aren aan de winterrogge ziet. De Heer Saes te Roermond heeft een poeder uitgevonden, dat als brandblusehmiddel uitmuntende resultaten oplevert. Vrijdag jl. is te Roermondonder toezigt der voornaamste autoriteiten, en in tegenwoordigheid van een talrijk publiek in het groot eene proeve genomen. Eene massa brandbare stoffen van ongeveer 9 kubieke ellen, met 150 liters gas-teer en 45 liters petroleum overgegoten, en in vollen gloed staande, werd door het water der brandspuiten waaronder bet poeder gemengd en opgelost was, binnen 6 minuten geheel gebluscht. Eenige dagen vóór Kersmis jl. gingen twee manuen van het landschap Morico (Oranje Vrijstaat) in den vroegen ochtend boschwaarts, om wilden honig te zoeken. Naar men welligt weet, vereischt deze vangst geene andere hulpmiddelen dan een blikken emmer en een schotel, en daar men in deze streken geeue verscheurende dieren kon verwachten waren onze luidjes dan ook slechts met deze onschuldige instrumenten gewapend. Doordringende in eene kleine valleimet. laag hout bezet, warende honigzoekers niet weinig onthutst, toen eens klaps, weinige schreden voor hen uit, eene leeuwin te voorschijn sprong en in dreigende houding naderde. Aan vlugten was niet tc denken en in hunnen angst grepen de beide mannen het eenige middel aan, dat naar hunne meening redding schenken kon: met hunne schotels en blikken emmers maakten zij zulk een vervaarlijk geraasdat het zenuwachtige dier, als verbijsterd van schrik, met ontzettende sprongen zich uit de voeten maakte. Thans bekroop hun de zucht om te onderzoeken wat het dier herwaarts kou hebben gevoerd en het hout ingaande von den zij weldra twee jonge leeuwen, blijkbaar pas geworpen, althans nog geen dag oud. Onvoorzigtig genoeg, maar gelukkig zonder bedenkelijke gevolgen besloten zij de honigvangst op tc geven en de jonge dieren mede te nemen. Naar het schijnt was de moeder in haren angst het spoor geheel bijster geraakt althans, zonder letsel te ondervinden, kwamen onze lieden weldra thuis, ieder met een jongen leeuw in zijn emmer. Thans echter en hier begint het merkwaardigste dezer geschiedenis rees de vraag hoe men de dieren zou groot brengen. De brief, waaraan wij dit verhaal ontleeuen geeft geene uitdrukkelijke mededeeling omtrent de wijze, waarop dit vraagstuk werd opgelost. Maar het stuk bevat eene aan duiding in de volgende opmerkelijke zinsnede: »Tbans (d. i. in Fcbruarij, derhalve toen de welpen reeds een paar maanden oud waren) zuigen zij nog nu en dan aan Mej. N. N. Wanneer zij lust krijgen, om te zuigen, klimmen zij doodeenvoudig op haar schoot, krabben aan haar boezem, tot dat zij dien ont bloot en liggen dan op hun gemak te zuigen." Uit het »nog nu cn dan" blijkt genoegzaam, dat dit vroeger geregeld plaats vond, derhalve dat deze dieren zijn groot gebragt met de melk Opner vrouw, behoorende tot het gezin van dengeen, die hen van de eerste vinders kocht. Wij kunnen thans omtrent dit bijna ongeloofelijk verhaal nog zeggen dat de waarheid er van hoven alle verdenking is. Het werd ous eenige dagen geleden medegedeeld maar om zeker te gaanvroegen en verkregen wij inzage van den brief, waarin het werd gemeld. Deze brief is geschreven door een allezins geloofwaardig per soon, met het aanbod, om de dieren wanneer zij sterk genoeg zijn om de reis te verdragen, op tc zenden aan het genoot schap N. A. M. Zij kunnen in September e. k. herwaarts vertrekken. In eene leigroef in de nabijheid van Camelford (graafschap Corn wallis)heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een der reusachtige gevaarten aan den rand der meer dan 400 voet diepe groef geplaatst ten einde de uitgegraven lei naar boven te hijschenstortte eensklaps in en sleepte een gedeelte van den rand des afgronds en al de personen, die aldaar werkzaam waren met zich in de diepte. Op den 23sten waren reeds tien lijken gevonden en men vreesde, dat dit getal nog zou worden vermeerderd. Een twaalftal arbeiders is min of meer ernstig gewond. Zestien personen, die in de groef, juist onder het nederstortende gevaarte werkzaam waren hebben zich in tijds gered. Laatstleden Vrijdag gaf de goochelaar Epstein eene voorstelling in de Cirque Napoleonte Parijs. Zijne eerste toer zou bestaan in het opvangen van een zakdoek, die uit een geweer op hem moest worden afgeschoten. Hij deed ten dien einde den zakdoek in een geladen geweer eu gaf dit aan een der toeschouwers. „Als het u belieft mijn heer/' zeide hij „mik nu goed op mijne borst en zoodra gij losbrand, zal ik den doek op de punt van mijn degen opvangen. Komaan,een, twee, drie, vuur!" Het geweer ging af, en.... onder den uitroep, „ik ben gekwetst!" viel dc goochelaar neder. Te midden van den algemeenen schrik sprongen eenige personen op hem toe, en nu bleek het dat er door een of ander toeval een stuk van den laadötok in den loop van het geweer was blijven zitten; althans de goochelaar had dit stuk in het lijf gekregen, en wel zóó dat het diep in de borst was gedrongen. Dadelijk rukte hij zelf het er uit en viel toen bewusteloos neder. Na terstond in het kabinet van den directeur te zijn gebragt, kon hij eerst tegen middernacht per rijtuig naar zij (^tijdelijk verblijf worden vervoerd. De bekende doctor Nélaton, die er spoedig bij was, heeft den volgenden morgen verklaard dat het leven van den patient niet in gevaar was. Gemengde berig-ton. De Paus moet een schoon plan in zijn hoofd hebben, en als V'^.jj het ten uitvoer brengt zal h jj door alle volken be wonderd worden. Hij wil namelijk de verschillende vor sten van Europa bewegen hunne kostbare vloten en legers te ontwapenen, en de geschillen door een regterlijk uitspraak doen beslissen, om den vrede niette verbreken. In dien geest zullen de vorsten eene gelofte moeten afleg gen, en die zijn eed breekt is ir.de boete voor een daalder. Op den 100-jarigen geboortedag van Nap. I zullen de oude krijgers uit het Fransche keizerrijk eene jaarwedde krijgen van 250 franc. In Nederland krijgeu soortgelijke helden een kruisje. De kwestie tusschen Belgie en Frankrijk over den spoorweg is nog niet vereffend, maar is ingeslapen tot nadere ontwaking. De Belgische minister kan zoo mooi niet praten, dat de Fransche regering gene gen is. Dus er zullen scheids-regters moeten benoemd worden. In Sleeswijk is men nog maar niet ingenomen met de inlijving bij Pruissen, en men wenscht de hereeni- ging weder met Denemarken. Wordt dit ernst, dan zal dit geschil zeker door eene regterlijke uitspraak moeten beslist worden. Hoe goed men op het spoor is om de kennissen af te schaffen blijkt o. a. te Meppel. Daar zijn zooveel tenten, kramen en draaimolens aangekomen dat onderscheidene kramen naar een ander gedeelte der stad zijn verwezen, daar er geen mogelijkheid is om alles ge regeld te plaatsen. Te Parijs zijn thans dames die 300,000 franc besteden voor een baltooiselzelfs was on langs de vrouw van een kleermaker opgeschikt met bal- kleeding van 400,000 franc. Met de pinksteren zal te -Middelharnis ten tooneele gevoerd worden: De hoed met twee N. ponden strikken en lintjes komende uit Parijs voor eene winkeldochter; daarna: De twee petten, kluchtspel in twee bedrijven. Het trotsche Saartje te H. zal met Mei vertrekken want zij heeft te weinig pleizier zij meent dat het allen gekken zijn en spreekt nu niet meer tegen de buren. Zij gaat wel niet geheel uit 'tland, maar naar Baarland. Een kasteleins-zoon te H. moest zooveel onwaarheden niet uitbazuinen; maar hjj moest denken dat het leelijk staat zooveel meisjes te misleiden. Een witrok te Somraelsdijk moest zich zoo niet ophouden met een boeren-dametje, daar zij hem toch maar voor den gek houdt, omdat zij liever een zwartrok bij zich heeft. jMarktpr'jzon te Zicrilczec. 29 APRIL 1 8 69. Boter, laagste koers ƒ0,55 en hoogste koers ƒ0,625 per 5 ons. Kip-Eijeren, laagste koers 0,50 en hoogste koers ƒ0,60 per 25 stuks. Eeiulen-Eijeren laagste koers ƒ0,65 en hoogste koers 0,70 per 25 stuks. Utt# Getrouwd D. VIERGEVER Jz. Noordgouwe, en 28 April 1869. M. van NIEUWENHUIJZEN. Getrouwd J. CORNELISSE en J. A. van VARAOWÉ. Getrouwd Elkerzee 30 April 1869. M. SLAGER en M. A. CORNELISSE. Bevallen van een1 Zoo itP. M. TULLE- NERS-Mak. Alblasserdam 28 April 1869. Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden Mejufvrouw TOONTJE HOCKE in den ouder dom van 64 jaren en 7 maanden. Brouwershaven, Namens de Familie 23 April 1 8 69. A. BOOGERD. Algemeene kennisgeving. Blijkens Akte van het Kantongeregt te Zierikzee van den acht en twintigsten April 1869, geregistreerd is aan ADRIANUS GUDDE, wonen de aldaar Imudllgtin»; verle<ui<l tot het uitoefenen van den lismtlol in Meekrappen eu Bchiiiiffiscl-Papicreii en het hiluitcu van overeenkomstendaartoe betrekkelijk. Zierikzee 29 April 1869. De Griffier bij het Kantongeregt te ^iviifzee, Mr. F. J. M. JESI'KJJS: (,ps COMMISSARISSEN der ZEEtiwictiE BRANDWAARBORG MA ATSCllAPPH ge vestigd tc Zierikzee brengen l)ij dqze \i>r kennis van de daarbij belanghebbenden dal afj)andtnday den 15 Mei a. s. des namiddags ten I AnétfV ten Imizc van de Weduwe W. G. Zantvooct le Zie rikzee door hen REKENING cn VERANTWOOR DING zal worden gedaan hunner Administratie over den jare 18G8, mitsgaders VERSLAG van den gunstigen staat dezer Maatschappijen noodi- gen alzoo bij deze de I)EF.i.iiriinKiis uitont deze Vergadering met luinne tegenwoordigheid te vereeren. Commissarissen voornoemd Dc Tijdelijke Voorzitter, W. C. he CRANE. Ter ordonnantie van denzelven Jac. S. BOEIJESecretaris. Bij de stemming voor Notabeten op 4 MEt a. s. te Bruinisse, worden aanbevolen M. C. VOO lï U E IJ T E X. 011 P. BOUÏIAN. ROTTERDAMSCHE Hypotheekbank voör Nederland. De COUPONS, vervallende 1 Mei 1869, van de door de Bank uitgegeven Pandbrievenworden van dien dag af betaald ten Kantore van de Associatie-C as sa, te Amsterdam de Heeren J. A. TAK C°.te Middelburg den Heer M. W. .T. DE VISSER, te Tholen; de Heeren VAN DER SJTARP k BERG, te Zierikzee. tot 5 pOt. Kente. Hypotheek-Ohligatiën der Nederlandsche Hypotheekbank te Amsterdam,groot f oOO «Sc ÏOO, aflosbaar bij jaarlgksche uitloting a pari in 40 jaren, worden, zonder bijrekening van kosten, a, pari geleverd door den Hoofd-Agent in ZeelandB. A. FOKKER, te Middelburgen door de Agenten voor Schouwen en Dui- veland Mr. C. J. FOKKER en R. KOOLE te Zierikzee. Heden overleed tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen en behuwd-kinderen in den ouderdom van ruim 68 jaren, mijn geliefde Echtgenoot en Vader den Heer ADRIANUS GUDDE. Zierikzee, Uit aller naam 27 April 1869. M. L. van TIGCHELOVEN, Wed. A. Gudde. Heden overleed na een kortstondige ziekte van slechts drie dagen onze geliefde Moeder en Behuwd- Moeder Mejufvrouw ANNA ALDERLIEFSTE, Weduwe in leven den Heer T. van Neuren in den ouderdom van ruim 74 jaren. Zierikzee A. van NEUREN. den 27 April 1869. Algemeene kennisgeving. Heden overleed na kortstondige ziekte tot mijne diepe droefheid en die mijner kinderen en be trekkingen mijne geliefde Echtgenoot GEERTRUIDA OCHTMAN, in den ouderdom van ruim 51 jaren. Vlissingen, JAMES HECTOR, den 29 April 1869. Het DIJKSBESTUUR van den Polder Oud-Noord- Beveland zal, op Woensdag den 5 Mei 1869, des voormiddags ten tien uren in het Gemeentehuis te Colijnsplaat AANBESTEDEN: Het vernieuwen cn oiiderhoudeu <ler gewone Aarde- Kram- Rijs- on Steenglooijiiigwerken aan genoemden Polder geduren de liet dienstjaar 18(>J). Het Bestek dezer werken ligt ter lezing in het Gemeentehuis voormeld en is tegen betaling van ƒ1, verkrijgbaar gesteld bij de boekhandelaars F. KLEEU- WENS ZOON te Goesterwijl infonnatiën kunnen verkregen worden bij den werkbaas J. NIEUWDORP te Colijnsplaatdie tevens op Maandag en Dingsdag vóór de Besteding de noodige aauwyziing doen zal. Colijnsplaat 24 April 1869. Het Dijksbestuur voornoemd J. de REGT, Dijkgraaf. J. H. BIJBAUOntvanger-Griffier. Het DIJKSBESTUUR van den Leendert-Abraham- Polder zal op Woensdag den 5 Mei 1869, des voor middags ten elf uren, in het Gemeentehuis te Colijns plaatA A NBESTE DEN Het malton oii li or stol Ion van Stoen- «rlooïjiiig-eii aan genoemd on Polder, mot bylevering der ycreisehte Ma terial on, waarvan het bestek ter lezing ligt in het Gemeentehuis voormelden tegen 0,£>0 te bekomen is bij de Boekhandelaars F. KLEEUWENS «fc ZOON te Goes terwijl informatiën kunnen worden verkregen bij den Werkbaas J. NIEUWDORP te Colijnsplaat, die tevens op Maandag en Dingsdag voor de besteding aanwijzing van de werken doen zal. Het Dijksbestuur voornoemd, J. de LOOFF, Dijkgraaf. J. H. BIJBAU, Ontvanger-Griffier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Wissen- kerkeProvincie Zeeland, zullen op Woensdag den 5 Mei 1869, des voormiddags ten elf uren, in het Gemeentehuis aldaar, in het openbaar bii inschrijving AANBESTEDEN: Het lover on van 300 ltnl>iolt KI Ion GHIND. Nadere inlichtingen zijn op franco aanvraag te be komen ter Secretarie der Gemeente,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1