25sle Jaarg. l\to 2619. Woensdag 28 April 1869. 13 e k e n d m a k i n g. Nieuwstijdingen. JFrawluT M fiuerlanfo. van Middelburg en Zierikzee VERHUISD: AANBESTEDING. Openbare Aanbesteding. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. 1°. Opeiibare Kaadsvorgadering Vrijdag 30 Aprildes middags één ure. 2°. De gewone Marktdag zal wegens den invallenden Ckristelijken Feestdag, daags te voren, op Woens dag don ]>Xei a. sa», alhier gehouden worden. Zierikzee, 27 April 1869. Op het Postkantoor te Zierikzee zijn over de maand Maart onderstaande brieven bezorgdgeadresseerd aan personenwiens namen ter plaats van bestemming onbekend zijn als A J. NIEDELDEN te Amsterdam. A. J. KOETSCHE1DT te Dirksland. A. KAS te Dordrecht. A. van GASTEL te Leiderdorp. C. P. HANKON te Loevestein. A. ADDESON te Rotterdam. €eMg$ltt«4Ï. Nadat de weigering om gratie te verleen on aan She- I ward die zijne vrouw 18 jaren geleden te Norwich ver moord heeft, geen gratie te schenken werd het doodvon nis den 20 April aan hem voltrokken. De moordenaar had eene omstandige bekentenis afgelegd. De aanleiding tot den moord was eene oogenblikkelijke opwelling van toorn ontstaan door eene aanmerking over het besteden eener kleine som geldo. Sheward bragt zijne vrouw een snede met een scheermes toe aan den hals, waaraan zij onmid- delijk stierf. De moordenaar bedekte het lijk en ging voor zaken naar Yarmouth, 's Avonds kwam hij terug, sliep op de canapé, en ging den volgenden morgen op het ge wone uur naar zijn werk Om 4 uur 's namiddags kwam hij t'huis, stak vuur aan en begon het lijk aan stukken te snijden. Na zich hiermeê tot half tien te hebben bezig gehouden nam hij oenige deelen van het ligchaam en verspreidde ze op verschillende plaatsen. Zes dagen ach tereen herhaalde hij dit, terwijl hij intüsschen het hoofd gekookt had, de hersens uit elkander gerukt en van de handen en voeten ook een soort van brei door koken had trachten te maken. Vervolgens verbrandde hij de bedde- lakens, kussensloopen en alles wat met bloed bevlekt was. De dekens waaraan bloed kleefde, sneed hij in kleine stuk ken en strooide ze overal rond; het lange haar sneed hij in korte eindjes en handelde daarmee op dezelfde wijze. Een jaar daarna hertrouwde de moordenaar. De deskundigen oordeelden eenparig dat de gevonden overblijfsels aan eene vrouw van hoogstens 25 jaar behoordenterwijl de vermoorde 54 jaar oud was. Aan die dwaling is het aller waarschijnlijkst, toe te schrijven dat de moordenaar 18 jaar lang zijn straf ontging en nooit meer zou bemoeilijkt zijn, zoo bij zelf, door wroeging vervolgd, zijn misdaad niet had aangegeven. Blijkens nadere berigten uit Rome, door katholieke dagbladen medegedeeld, is de door den Paus hij zijn jubel feest aan politieke misdadigers verleende amnestie ruimer dan eerst is berigt; de politieke veroordeelden van 1861, 1862 en 1863 hebben geheele kwijtschelding, die van 1867 kwijtschelding van twee derden der hun opgelegde gevangenisstraf verkregen. In geheel Zuid-Duitschland was in de vorige week de achteruitgang der graanprijzen bijna algemeende daling was echter niet belangrijk en met het oog op de behoefte er. de fraaije kwaliteit van het gewas van het vorige jaar kan die ook vooreerst niet verwacht worden. Hongarije voert thans het grootste gec\eelte van zijn overschot tot meel verwerkt uit. Sedert het begin van de vorige week zijn daarvan groote hoeveelheden naar Zwitserland gezon den, hetgeen op den afzet van tarwe een belemmerenden invloed uitoefent. Om deze reden daalden op de oud- beijersche markten de prijzen der granenofschoon de aanvoeren niet groot waren zoo daalde b. v. te Landshut de tarwe 43 kr. en te Erdeg 52 kr. In de vórige week is te Velthausen overleden de heer K.een vermogen nalatende van circa 400,000. Tot in zijne laatste oogenblikken bleef de overledene, wat hij gedurende zijn geheele leven geweest was: hoogst karig, zoo niet gierig. De armbesturen, die gehoopt hadden in het testament bedacht te zullen wordenzagen zich deer lijk teleurgesteldhet geheele vermogen gaat over in handen van 6 broeders en znsters-kinderen. Hoe zuinig ook, was de overledene een slecht financier: dit bleek daaruit, dat men, na zijn overlijdeneene waarde van 80,000 aan Thaler en Cassenscheine renteloos vond liggen. Kort voor zijn doodwerd hij opmerkzaam gemaakt op zijn meesterknecht in de branderijdie hem 40 jaren onaf- gebroken trouw en eerlijk gediend had, maar thans oud en ongeschikt tot verderen arbeid en gevolgclijk bijzijn overlijden broodeloos zou zijn. En het antwoord dat de man hierop gaf, kan ons geen hoogen dunk van zijn ka rakter inboezemen. „Ik heb hem altijd zijn loou betaald,11 gaf hij ten antwoord. Ten gevolge van den honderdsten geboortedag van Napoleon I, zullen gouden, zilveren en bronzen gedenk penningen worden geslagen. De bronzen zullen te koop worden aangebodenvan de anderen zullen exemplaren aan de keizerlijke familie en de groot waardigheids-beklee- ders worden geschonken. TJtrecïit, 21 April. Gisteren morgen hebben hier ter stede eenige jeugdige smidsknechts hunnen baas te kennen gegeven, dat zij hun werk zouden staken. Een hunner, in den namiddag teruggekeerd, eisckte zijn loon gedurende de eerste dagen dezer week verdiend. Do baas antwoodde hemdat hij dat bagatel zou zenden aan de arme moeder van den knaap. Deze herhaalde daarop nogmaals zijn eisch, doch dezen onvervuld ziende liet hij dien onmiddelijk volgen door eene diepe snede, die hij met een zakmes zijnen baas over het aangezigt toebragt. De gewonde is kort daarop heelkundig behandeld eu de jeugdige misdadiger in hechtenis genomen. 'si Gravonliago, 24 April. In de zitting dei- Tweede Kamer van heden is het amendement van den heer van ICuijk, nopens het district Sneek, waarover de stemmen gisteren hebben gestaakt, verworpen' met 31 tegen 33 stemmen. Het amendement Begram tot ver andering van het district Arnhem en vele anderen, is verworpen met 38 tegen 29 stemmen, waardoor ook vervallen is het amendement Nierstrasz nopens Brielle, Dordrecht, en Zeeland. Het amendement van Eek om Goes met Zierikzee te vervangen, is verworpen met 61 tegen 6 stemmen. Daarna is de geheele tabel aange nomen met 40 tegen 27 stemmen. Wiu-keudain25 April. Het schoollokaal in de Weiken nadert met rassche schreden zijue voltooijing; er hebben zich 28 sollicitanten aangegeven om tot het vergelijkend examen te worden toegelaten dat in Junij a. s. in genoemde gemeente zal plaats hebben. MX«l«lolï>iirg, 23 April. De arrondd. regthank alhier' heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Pieter Bernard Landsheere, oud 55 jaren, landbouwer te IJzendijkebeklaagd dat hij ongeveer tien jaren geleden in het huwelijk getreden met zijne tegenwoordige huisvrouw Melanie Bruijntjes, in dien tijd zijne beide uit een vorig huwelijk gesproten kinderen Felix en Petrus thans respectievelijk 16 en 13 jaren oud, voortdurend althans wanneer zij bij hem in huis waren, heeft mis handeld door hen, ofschoon hij in staat was zijne kinderen goed te onderhouden en het noodige te verschaffen voldoende voeding en kleeding te onthouden, hen som tijds des nachts niet in huis op te nemen of geen be hoorlijke slaapplaats te verschaffen, van hen te zwaren arbeid te vorderen hen te slaan en te schoppen en andere gewelddadigheden toe te brengen, die de grenzen eener vaderlijke kastijding te buiten gingen; door welk een ander de kinderen genoodzaakt waren alsdan uit honger wortelen en rapen uit den grond te trekken en op te eten, den nacht en zelfs in den winter bij guur weder onder den blooten hemel door te brengen en bij anderen toevlugt en schuilplaats te zoeken; dat hij bepaaldelijk omstreeks 3 jaren geleden beide kinderen erg heeft geslagen en geschopt; den ouderen zoon vóór vier jaren met een stok en met de handen slagen toe- gebragt en daarna tegen een hooiberg neêrgestooten heeft; dat hij denzelfden knaap twee jaren geleden zoodanig heeft geslagen en geschopt dat hij nederviel, en voor ongeveer één jaar des avonds aan een paal in de schuur gebonden en den g.inschen nacht daaraan vastgelaten heeft (waarvan de jongen zich tegen den morgen heeft weten los te rukken en toen weggeloopen is;) dat hij den jongsten knaap in het laatst van het vorige jaar met een stok op den rug geslagen en twee wonden toegehragt heeft, hem eenigen tijd later onder den uitroep: „wil ik je dood schoppen !T herhaaldelijk geschopt en wederom met een zweep of stok., deerlijk geslagen heeft. De regthank heeft"'den beklaagde alleen schuldig verklaard aan twee der hem ten laste gelegde feiten, uamelijk eene mishandeling vóór omstreeks vier jaren en het binden van zijn zoon aan een paal gedurende den nacht vóór ongeveer een jaar, en deze gequalificeerd als moedwillige mishandeling, waardoor hij de grenzen eener vaderlijke kastijding is te buiten gegaan. De overige ten laste gelegde feiten zijn niet bewezen en de be klaagde daaraan niet schuldig verklaard, zoodat hij te dien aanzien is vrijgesproken. Ter zake der feiten waar aan hij is schuldig verklaard is hij veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, als mede twee geldboeten elk van ƒ8, en in de kosten A£iddolT>iirg, 26 April. Onderscheidene couran ten hebben onlangs gemeld dat alhier eenige dagen ge leden des avonds troepen van zingende jongens, waarbij zich later volwassenen voegden, de straten doortrokken. De zaak had echter zeer weinig te beteekenen. Eene 1ste waarschuwing van het gemeentebestuur, vergezeld van eenige gepaste voorzorgsmaatregelen, was voldoende om er een einde aan te maken. Yan vrij wat grooteren om vang was de opschudding die in den afgeloopen nacht onder de arbeiders aan de spoorweg- en kanaalwerken op dit eiland heeft plaats gehad. Reeds een paar dagen ge leden hoorde men spreken van oneenigheden tusschen Nederlandsche en Belgische werklieden, waarvan eerstge- noemden het den Belgen kwalijk schenen te nemen dat zij voor minder loon arbeidden. In den afgeloopen nacht is het echter tot feitelijkheden gekomen, die naar wij ver nemen bij Vlissingen een aanvang hebben genomen. Van daar trokken groote scharen poldergasten langs de ver schillende werken, tot het verdrijven van de Belgische arbeiders aanzettende, baldadigheden plegende en hen die aan het werk wilden gaan daarin verhinderende. Even na 5 uren in den morgen kwam de troep bij Arnemuiden. Ook daar werden de Belgische arbeiders met geweld verdreven, waarbij eenigen min of meer ernstig gewond werden, en de overigen die reeds aan het werk waren, gedwongen den arbeid te staken en mede naar Yeere te trekken. Te 6 uren werd dan ook daar alle arbeid ge staakt. Bij Veero vooral is hevig gevochten, met dat gevolg dat de Belgische arbeiders geheel verdreven zijn. Sommigen zochten de vlugt in het land en houden zich thans nog schuil; een groot deel hunner is echter met de Rotterdamsche stoomboot van hier vertrokken. Ook van Vlissingen hebben zich velen per stoomboot naar Neuzen begeven. Wij vernemen dat heden per telegram aan den minister van oorlog om versterking van gar nizoen is verzocht. Zierikzee, 27 April. Op 26 April is het Bark schip Scheldekapitein A. L. Hoffman, vertrokken van Nieuwediep naar Samarang. Alles wel aan boord. Men verneemt, dat de tien personen, die Dings- dag jl. ter zake van de ongeregeldheden te Rotterdam, door het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland, zijn veroordeeld, tegen het arrest van dat hof zijn gekomen in cassatie. De mossel li au del op Engeland, vroeger liet uitsluitend prfterogiiticf der Zeeuwen', *.\ordt sinds een paar jaren ook door de lY'sselaars met goed gevolg gedreven en levert voor 'toogen- blik, zoolang dc warmte uitblijft, een goed bestaan op. Het schelpenvisschen, een zwaar werk dat zelden opbrengt wat er aan. verdient moest wordengaat aanhoudend door; dagelijks worden gemiddeld 150 st 200 kgb. ellen aan wal gebragt. Nadat de besmettelijke longziekte in September jl» afscheid had genomenis zij thans wederna eene afwe zigheid van een halfjaar binnen Friesland 's palen terug gekeerd. In de gemeente Gaasterland zijn sedert het midden der vorige inaand een twaalftal runderen aangetast en gestorven of gedood. Het is echter gelukkig alleen die gemeentewaar die ziekte heerscht. In het Kaapsche Volksblad van 18 Maart leest men het volgende Omtrent den vernielenden boschbrand zijn nadere be rigten ingekomen, waaruit blijkt dat het verlies aan eigendom en menschenlevens een verbazenden omvang heeft verkregen. Onder de bezochten door die ramp behoóion niet weinigen, die alles verloren hebben wat zij bezaten en tot volkomen armoede vervallen zijn. Maar de publieke weldadigheid is niet ten achteren gebleven om in den dringenden nood te voorzien. Aller- wege hebben zich commissiën gevormd met name te Kaapstad, Port Elizabeth, Grahamstad, King William's Town, Graaf Reinet, Uitenhage, George, Humansdorp, Queen's Town Somerset OostCradock Bedfort Besnfort West en Somerset West om de liefdegaven in te zamelen. Aan de eerste behoeften is dadelijk te gemoet gekomen door het toezenden van levensmiddelen en kleeding, of gelden om het noodige aan te schaffen. Er wordt nu gewacht op eene volledige opgaaf dei- verliezen van hendie geene middelen van vergoeding hebben, waarna op de meeste plaatsen eene algemeene collecte zal worden gehouden welker opbrengst men vertrouwen mag geëvenredigcl te zullen zijn aan de bestaande behoeften. Inmiddels is reeds voor een aanmer kelijk bedrag aan particuliere inschrijvingen verkregen. Behalve de bovengenoemde algemeene ramp heeft het vuur vooral in de laatste weken ontzettende schade aangerigt. Voornamelijk is de prachtige rij dorpen aan den grooten weg van hier naar Simonsstad het tooneel geweest van vernielende en elkander snel opvolgende brandenwaardoor verscheidene kostbare landhuizen in de asch gelegd werden. De omstandigheden doen duide lijk de hand der kwaadwilligheid in de herhaalde onheilen opmerkenen de regering heeft door het aan bieden van pardon aan medepligtige aanbrengers en het uitloven eener groote belooning aan de ontdekkers der booswichtengetracht het kwaad te keer te gaan. Omtrent de werkstakingen in België werd in de laatste dagen niets belangrijks vernomen. In de Borinage duren zij wel steeds voort doch zonder aanleiding te geven tot ongeregeldheden. Dezer dagen zijn te Weenen zes Egyptenaars aangekomen, om zich aan de staatsdrukkerij iti alle vak ken der typographic te bekwamen. Zij zijn op kosten van den Onderkoning naar Weenen gezonden. GcmciigRe berigten. Op alle graanmarkten van Europa blijven de granen dalende, en het brood slaat dan ook overal af behalve te Zierikzee. Voor negen gulden heeft men nu een mud tarwe en het brood is nog zoo duur als toen de tarwe ƒ12 gulden was; dus eendragt maakt magt. Het zal dus wel noodig worden dat de broodzetting weder worde ingevoerd. Volgens de dagbladen zoude de koning van Pruissen roorasch willen worden, om zijn plan beter te bereiken om keizer van Duitscbland te worden. De Paus zoude hem dan daarin behulpzaam zijn, en vooreerst den keizer van Oostenrijk uit het zadel zien te ligten. In de maand Augustus zal Napoleon het eiland Corsica bezoeken om daar den honderdsten geboortedag van Napoleon I te vieren. Daar zal bij veel nichten en neven vinden, want er is geen schaapherder zoo gering of hij meent gesproten te zijn uit dezelfde stain .waar de Bonapartes van afkomstig zijn. Te Parijs zal Cornelus de Witschoonzoon van Guzot candidaat gesteld worden bij de aanstaande verkiezing. Dit is een nakomeling van Jan de Wit, die in den Haag zoo schandelijk werd vermoord. „1 3 4O Waar zijn de meisjes van Perdamme gebleven werd er verleden week te Middelburg gezongen door een hoop jongens van wel 600. Dit bragt de geheele stad in opschuddingterwijl er op de markt ernstig gevochten werd, waarbij een officier met een wandelstok op zijn hoofd werd geslagen de stok aan stukken en de krijgsman half dood. Dit gaf aanleiding dat er af gekondigd werd dat er met niet meer dan 3 personen bij elkander mogt worden gestaan, waardoor het gezang niet meer werd herhaald, en de baldadigheden ophielden. De oorzaak van dit rumoer is: Te Perdamme hebben fatsoenlijke burgerdochters eene kamer gehuurd die diende als een rendez-voaswaar zij zich vermaakten met officieren en andere heeren. Tengevolge van die schan dalen zijn er 22 meisjes opgeroepen om de politie in lichting te geven wat er te Perdamme en verder zooal is voorgevallen. Nu zijn er een aantal heeren genoemd die ook zullen worden gehoord en Wat daar verder is geschied Weten alle menschen niet. Kerknieuws. Miiklelen van Vervoer. SPOOKIIOOTDIENüiT Corresponderende op den Staatsspoor^V<?j*y April-Me Van MIDDELBURG: Woensd. 28'smorg. 9,45 u. V. Uoiidcrd. 29 t> Vrijdag 3U x> 30'smidd. G,— 5, 2,30 Zaturdag l'sinorg, 9,45 V. Maandag Dingsdag -Woensd. 3 'smidd. 4 G,— 2,— v V 2,- V 5 'stnqrg. 10,15 Van ZIERIKZEE^ Woensd. 2S'smorg; GjJÖ-n/V. 28J Donderd. 29 Vrijdag 30 Zaturdag T> Maandag Dingsdag Woensd. 1 6,30 V. 1'smidd. 3, 3 'smorg. 10,V. 6,30 6,30 De reizen via T'cerê (naar tien waterstand voorbe houden) zijn met V aangeduid. De beer C. de Wilde, predikant bij de herv. gemeente te Poortvliet, heeft voor het op hem uitgebragt beroep naar Vlaardingen bedankt. De heer M. N. Dosker, te Harlingen, heeft bedankt voor het beroep tot predikant bij de christelijk afge scheidene gemeente te Goes. De heer W. J. A. Notten, te Middelharnis, is be roepen tot predikant bij de gereformeerde gemeente onder 't kruis te Goes. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te St.-Philipsland is tot predikant beroepen de heer F. llopsterpredikant bij die gemeente te Noorden. Heden overleed te Bloemendaalmijn veel ge liefde moeder Wed. F. BAKKER, Schaft, in den ouderdom van ruim 53 jaren. Ouwerkkrk in Duiveland, Ds. B. BAKKER. 21 April 1869. Eenige kennisgeving. Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden Mcjufvrouw TOONTJE HOCKE in den ouder dom van 64 jaren en 7 maanden. Brouwershaven Namens de Familie 28 April 1 8 69. A. BOOGERD. Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen en hehuwd-kiuderen in den ouderdom van ruim 68 jaren, mijn geliefde Echtgenoot en Vader den Heer ADRIANUS GUDDE. Zierikzee, Uit aller naam 27 April 1869. M. L. van TIGCHELOVEN, Wed. A. Gudde. Aan <lo Kiezers voor Leden van clou Gemeenteraad to Zierikzee. De ondergeteekende heeft de eer ter kennis van de Kiezers te brengen dat hij wegens bijzondere hem daartoe dringende redenen ontslag beeft genomen uit zijne betrekking als Lid van den Raad dezer gemeente. Hij zoude een openbare kennisgeving hiervan minder noodig of gepast achten ware het niet dat hij zich genoopt gevoelde om bij deze gelegenheid eeu kort maar welmeenend woord van dank te brengen aan U Kiezersdie hem gedurende eene lange reeks van jaren uw vertrouwen hebt geschonken en daarvan deed blijken door hem bij herhaling eene plaats te doen innemen onder hen die door U zijn geroepen om de belangen der gemeente te behartigen. Hij hoopt dat bij de benoeming van den persoon die zal geroepen worden om zijne plaats in den Raad in te nemen Uwe keuze zoodanig zal zijn dat die moge strekken tot bevordering van het welzijn en den bloei onzer gemeente. Zierikzee 27 April 1869. W. C. de CRANE. R. KOOLE, Comraissionnair in Effecten, uit de Nieuwstraat naar de Oude Haven \V\jk I>, IVo. 3^1. Ingang tot het KANTOOR in het Vischslop. De DEELHEBBERS in de Meestoof „de Kapel" te Capelle in Duivelandzullen op Maandag den 3den Mei 1869, des voormiddags ten 11 uren, ten huize van J. E. Droogendijk aldaar, trachten AAN TE BESTEDEN XXot HERBOUWEN van jyezegdc MEESTOOF. Aanwijzing zal geschieden op Vrijdag 30 April, des namiddags ten 3 uren, door de Heeren J. van der LINDEN en W. F. BROUWER. BESTEK en TEEKENING zullen Dingsdag 27 April en volgende dagen, ter inzage liggen in het Hótel „van Veen" te Zierikzee. Het DIJKSBESTUUR van den Polder Oud-Noord- Beveland zal, op Woensdag den 5 Mei 1869, des voormiddags ten tien uren in het Gemeentehuis te Colijnsplaat A ANBESTEDEN Het vernieuwen en onderlioiiden der gewone Aar<le-Kram» Kys- en Steenglooijingwerlicen aan genoemden Polder geduren de liet dienstjaar 18G9. Het Bestek dezer werken ligt ter lezing in het Gemeentehuis voormeld en is tegen betaling van 1, verkrijgbaar gesteld bij de boekhandelaars F. KLEEU- WENS ZOON te Goesterwijl informatiën kunnen verkregen worden bij den werkbaas J. NIEUWDORP te Colijnsplaatdie tevens op Maandag en Dingsdag vóór de Besteding de noodige aanwijzing doen zal. Colijnsflaat 24 April 1869. Het Dijksbestuur voornoemd J. de REGT, Dijkgraaf. J. H. BIJBAU Ontvang er-Griffier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1