MKKJKMIiSfJ .muu w sue hjl No 2618. 25s,e Jaarg. Zaturdag 24 April I860. Nieuwstijdingen. Een conservatieve goocheltoer met het kiesrecht. In Engeland streeft de conservatieve of Tory-partjj er naar ora groote maatregelendie de liberale of Wigh-partij niet heeft kunnen tot stand brengen als deze aan het bestuur iste verwezenlijkenal be lemmeren de Tories de liberalen in het streven naar vooruitgang wanneer zij in de oppositie zijn. Zoo wisten de conservatieven onlangs eene zeer belangrijke .uitbreiding van het kiesrecht tot wet te doen verheffen alvorens ^le liberalen weder aan het roer kwamen. Het kenmerkend verschil tusschen onze conservatieven en de Tories is daarin gelegen dat onze staatkundige tegenstanders hier te lande niets doen zoodra zij aan het bestuur zijn, als oppositie allen vooruitgang tegen werken maar tevens de meest radicale hervormingen voorstaan of onbekookte plannen ontwerpen om het liberale bewind in de engte te brengen. Toen de "heer van Kerkwijk den 0 Maart 1867 den v f heer Heemskerk Az., in dien tijd Minister van Binnen- landsche Zaken, op de uitbreiding van het kiesrecht in Engeland en Belgie wees; toen hij aantoonde dat de som, die men moet betalen in de Rijks directe be lastingen om kiezer te zijn (de census)te Amsterdam ƒ112, in den Haag en Rotterdam ƒ100, Dordrecht 70 en Delft ƒ60 is terwijl veelal op het platte land ƒ20 in 1850 tot regel is gesteld; toen hij dorpen noemde, op een boogschot afstand van die groote steden ver wijderd in hetzelfde kiesdistrict gelegen waar men 25 a ƒ.32 betaalt cn dan medestemtmaar vooral aantoonde dat het getal kiezers in plattelands-districten, waar twee leden gekozen worden bijna gelijk is aan dat in de hoofdstad waar men 6 leden der Tweede Kamer kiesttoen antwoordde de Minister Heemskerk „Ik geef dat gaarne toe. Ik geloof zelfs dat er meer bepalingen in de kieswet zijn waarvan wijziging wen- schelijk zou zijn. Mij dunkt evenwel dat dit een van de teederste onderwerpen van wetgeving is die niet dan na zeer rijpe., voorbereiding in deze vergadering behoor en gebracht te ivörden. De conservatieve Regeering was gedurende twee en een half jaren aan het bewind. Zij bracht dien groo- tendeels door met twisten met de Vertegenwoordiging en wilde de kiezers dwingen haar eene leidzame Kamer te geven. Maar van eene uitbreiding en verbetering van onze gebrekkige en verouderde regeling der bevoegdheid om kiezer te zijn was geene sprake. De tegenwoordige Regeering kondigde eene herziening van de tabel der kiesdistricten aan, omdat de kieswet dat om de vijf jaren eisclit, wil de Grondwet waarheid bevatten, dat op elke 45.000 ingezetenen 1 lid naar de Tweede Kamer zal worden afgevaardigd. De conserva tieve partij heeft onder allerlei voorwendsels uitstel van de behandeling dier wet gezocht. Men achtte het niet noodig binnen de vijf jaren de wet te herzien men wilde de lOjarige volkstelling afwachten; de kiezers zouden geen tijd genoeg tot overleg in de nieuwe districten hebben. De bezorgdheid was groot, dat men toch maar op de oude wijze ingedeeld zou blijven en men wilde niet weten van de vermeerdering van het ledental der Kamer. Uitstel was de leus. Intusschen was in de gewisselde stukken over de ge breken van de kiesbevoegdheid gesproken. Reeds sedert geruimen tijd heeft de liberale richting uitbreiding van ons kiesrecht in hare banier geschreven De Regeering beloofde een ernstig onderzoek omtrent dit punt en een nader voorstel. Den 19den was de herziening van de kiestabel aan de orde. Één dag te voren werd plotseling een stuk rondgedeeld, waarbij de heer Heemskerk Az. voorstelt bij de herziening van de tabel ter uitvoering van de kies wet, die wet zelve in allergewichtigste punten te wij zigen. De census zou aldus verlaagd wordenvoor Amsterdam 56, Rotterdam en den Haag ƒ50; Gro ningen (nu ƒ50), Arnhem (nu ƒ40). Utrecht (nu 60), Haarlem (nu ƒ50) en Leiden (nu ƒ50) allen ƒ40; voor Leeuwarden, (nu 50), Zwolle (nu ƒ40), Kampen (nu ƒ30), Deventer (nu ƒ30), Zutphen (nu ƒ30), Nijmegen (nu ƒ36), Helder (nu ƒ32), Gouda (nu ƒ44), Delft (nu ƒ60), Schiedam (nu ƒ60), Dordrecht, Middelburg (nu ƒ60), Breda (nu ƒ30), Maastricht (nu ƒ34), en 's Hertogenbosch (nu ƒ40) allen ƒ30 en voor al de overige steden des lands 20. Het hinkende paard kwam achterna. De herziening van de kiestabel kon niet plaats hebben met eene uit breiding van het kiesrecht te zamen. De zaak is toch niet doordacht. De wet moest dus eerst op 1 Januari 1870 in werking treden. Maar daar de Grondwet gebiedt, dat in Juni a. s. de helft der Tweede Kamer aftreedt, zou men geene 5 nieuwe leden meer moeten kiezen maar eerst binnen eene maand na 25 April 1870 in de nieuw te vormen districten tot de verkiezingen overgaan. „Onbekookt" is dit voorstel door den heer Godefroi genoemd. Gaat men toch na wat de Minister Heemskerk zoo kort te voren heeft gezegdleest men de heftige aanvallen tegen den heer van Kerkwijk in het orgaan der gevallen Ministers, het Dagblad, dat thans ons kiesrecht plotseling uitgebreid wil zien, maar den libe ralen afgevaardigde uit ons district in Maart 1867 tuch tigde, omdat bij het denkbeeld aangaf en de zaak van zooveel omvang is, dan is de inconsequentie tastbaar. Het gold een goocheltoer vau de conservatieven. Het voorstel Heemskerk werd toch schriftelijk ondersteund door de we jleur der reactionairen, de heeren van Foreest, Begram, vein Wassenaer van Catwijckvan Zinnicq Berg maan, van Sypesteijn en Nierstrasz. Men stak eene liberale vaan omhoog en ging in de democratische richting, omdat men tweederlei doel beoogde: 1.° de natie beletten 5 vertegenwoordigers meer in Juni te verkiezenen 2.° de liberalen bij de stembus voor te stellen als tegen standers van de uitbreiding van ons kiesrecht, terwijl men plotseling een onaanneemlijk voorstel in de Kamer wierp. Zoo had men twee kansen om de sterke conser vatieve minderheiddoor agitatie en Oranje boven gekraai bij de ontbinding verkregen te behouden. Maar dat is, zei de heer Thorbecke terecht den 20sten, toen het debat gevoerd werd, „de weerschijn der parasitische politiek," zich aan alles vastklampende om naar boven te komen. De heer van Kuijk stelde toch voor het voorstel Heemskerk naar de afdeelingen te zenden. Dat men uitstel wilde verkrijgen om het aan de orde zijnde onderwerp niet te behandelen, werd erkend. Het voorstel Heemskerk toch was geen amendement. Dat stond vast bij de heeren Fransen van de Putte J. K. van Goltstein, Godefroi, Thorbecke, Pijnappelen Gefkenwaarlijk geen vogels van geheel dezelfde kleur. Men wilde en passant de kieswet veranderen. In 1855 was bij een voorstel tot herziening der tabel iets dergelijks besproken. Wat was het gevolg? In 1858 kwam eerst de eerste herziening van de tabel der kiesdistricten tot stand. Maar bovendien was de greep in den census onbe raden en ondoordacht. Op wat steunde zij Alleen op het cijfer van de bevolking der gemeenten. Maar, vroeg de heer Fransen van de Putteis dat nu de eenige maatstaf, terwijl de Grondwet regeling „naar de plaat selijke gesteldheid" wil Is toch dezelfde stad met 20 of 40,000 zielen even welvarend als eene andere Do heer Godefroi deed meer vragen. Hebt gij doorgedacht over de gevolgen zei hij. Weet gij niet dat de kiezers voor den gemeenteraad, volgens de Grondwet, de helft van den census voor de kiesbevoegdheid voor Staten- Genoraal en Provinciale Staten moeten betalen? Zijn de Gedeputeerde Staten en de gemeenteraden gehoord of dat voorstel goed en deugdelijk is? Men maakte er toch den Minister Fock eene grief van, dat hij over de wet, die in behandeling was de adviezen van Gedeputeerde Staten niet had overgelegd en deed een voorstel zonder die collegien te hooren dat veel dieper in provinciale en gemeentebelangen ingreep. Er is meer. Wie waarlijk eene herziening van ons kiesrecht op milden grondslag verlangt, kan niet alleen verlaging van den census willen. Eene algeheele her vorming is noodig. De heeren van HoutenFokker en Fransen van de Putte hebben hunne wenschen doen kennen. Reeds is het personeel voor 4/5 gemeente belasting en telt voor den census; waarom dan niet alle directe gemeentebelastingen? Die vraag klemt te meer, omdat anders het Rijk in verdere hervorming van zijn belastingstelsel belemmerd is en men het personeel niet aan de gemeenten kan afstaan. In Belgie en dit verlangde ook Thorbecke reeds in 1844 stemmen les capacitésprofessoren, onderwijzers, officieren, ge promoveerden ingenieurs en ambtenaren van zekeren rang, al betalen zij den census niet. Zij toch behooren even goed tot het denkend deel der natie als de tappers die ten platten lande door het patent allen het kiesrecht uitoefenen. Wat beteekende nu alleen eene willekeurige verlaging van den censusdie niet gemotiveerd is? De Kamer nam dau ook den 20sten met 39 tegen 30 stemmen de volgende motie van den heer Thorbecke aan „De Kameroverwegende dat het voorstel van den geachten afgevaardigde rar. Heemskerk Az. strekt om vóór het onderwerp der regeeringsvoordracht herziening van de tabel vermeld in art. 99 der wet van 4 Juli 1850 een ander onderwerp herziening der tabel ver meld in art. 1 dier wet aan de orde te brengen, van oordeeldat behandeling van dit laatste onderwerp hoezeer overweging waardigthans onvoorbereid en ontijdig is en de invoering eener herziene kiestabel overeenkomstig het gebod van art. 99 der genoemde wet door de regeering voorgedragenzou doen verschuiven gaat over tot art. 1 van het regeeringsvoorstel. Daarmede is de hervorming van ons kiesrecht niet „van de baan zooals de heer van Wassenaer zeide. De Minister van Binnenlandsche Zaken antwoordde op de formeele uitnoodiging van den heer Fransen van de Putte, om spoedig, maar na een behoorlijk onderzoek, een voorstel in te zenden„de Regeering is het met u eens." De voorstanders van eene afdoende hervorming en wij scharen ons met volle overtuiging daaronder, verlangen verbetering der kieswet en, als het moet, van de Grondwet, al wil „niemand" van de conservatieven dat, zooals de heer van Zinnicq Bergmann in zijn eenvoud zeide. Het vraagstuk behoort tot de dringende eischen van de liberalen en na deze poging van de oppositie moet de Regeering handelen, want in beginsel zeggen alle partijen het met elkander eens te zijn. Wij komen spoe dig op onze wenschen meer uitvoerig terug. Wat ons verwondert isdat nog 30 conservatieven aan het voorstel Heemskerk hunne stem gaven. Het plan was toch zoo onhandig, om de behandeling der voorgedragen wet op die wijze te doen uitstellen, dat het een ieder in het oog valt. Neen, de conservatieven mogen zich met liberale vederen tooien, hun voorstel gaf blijken van te weinig goed overleg, om ernst te zijn. Uitbreiding der volksvrijheid komt in die richting niet te pas. Men wist zelf zeer goed, dat men een onaan neemlijk voorstel deed en slechts een twistappel opwierp. Maar in troebel water is voor behendige lieden goed vis- schen. Als men aan de oppositie vraagt: geef ons in eene wet uwe grieven tegen de onderwijswet; wij weten niet wat gij wilt; dan heet het: de Regeering moet een voorstel doen! In eene zaak als de hervorming van het kiesrecht, „ook een van de teederste onderwerpen van wetgeving," volgens den heer Heemskerk Az., is men in één dag gereed en wil men de Regeering, die onderzoek doet en eene wet belooft, het werk uit handen nemen. Hoe moet men dit beschouwen? Alleen als eene onliïiu<lig"e yerkiezings- manoeuvre en als eene conservatieve goocheltoer. Eenige weken geleden kwam in de stad Sacramento eene weduwe aan van zeer innemende manieren en voor komen. Zij nam haar intrek in een groot hotelwaarin ook een jong Spanjaard muziekonderwijzer van beroep, zijn intrek had genomen. Hij was slechts 18, zij naar haar uiterlijk voorkomen 36 jaren oud. De vrolijke weduwe liet zich bijzonder veel aan den jongen en schoonen mu ziekmeester gelegen liggenen hij scheen er ook niet op tegen te hebben bij voortduring het voorwerp van haar oplettendheden te zijn. Op zekeren morgen waren de huisgenooten niet weinig verbaasd, te vernemen dat beiden vertrokken waren en dat zij met elkander naar San Francisco waren door gegaan. De vrienden van den jongeling volgden hem om nem de dwaasheid zijner handelwijze onder het oog te brengen. Maar hun betoogen waren reeds onnoodig. De eerste onstuimigheid zijner liefdedrift was alreeds bekoeld. De invloed der aardige weduwe was vervlogen de ro mance was voorbij. Hij besloot naar Sacramento terug te keeren. Met dat plan op het oogverliet hij de weduwe mét een voorwendsel, dat voor eenige oogenblik- ken baar argwaan weg nam, en begaf hij zich naar de stoomboot op Sacramentowaar hij door verscheidene vrienden werd ontmoet, die hem een voorspoedige reis wenschten. Zij zaten gerust bij elkander aan boord der stoomboot te keuvelen de vervaarlijke raderen draaiden langzaam achter- en vooruit, gereed om de reis aan te vangen passagiers en vrienden liepen de loopplank op en af, sjouwers waren druk bezig met de bagaadje aan boord t<' brengen, een man stond met zijne hand aan het beltouw om het laatste sein tot vertrek te geventoen een koets in vliegenden haast de werf kwam oprijden. Zij hield stil voor de loopplank, de voerman sprong snel van den bok, i- loog het portier open en een rjjk gekleede dame wipte er uit. Een snellen blik over de werf werpende liep zij over de plank in de kajuit en keek scherp elke groep mannen aan die zij ontmoette. Haar verschijning had een zonder lingen invloed op onzen Don Juan, die in den angst zijns harten riep: Mijn God daar komt zij aan! en sloop hij dadelijk in het midden van een groepje zijner vrienden die zich naauw om hem heen sloten, en hem bedekten als een hen, die haar kiekens onder haar vleugelen bedekt. Deze beweging werd door de hevig opgewonden vrouw gezien. Hen op zijde te stooten, en den ontrouwe te ont dekken was het werk van een oogenblik; hem met mannelijke kracht bij den arm grijpende leidde zij hem door de kajuit, de loopplank over op de werf duwde hem in de koets, en drukte hem op het kussen neder, op de zelfde wijze als eene moeder een ongehoorzaam kind zou straffen, zij nam daarop naast hem plaats de koetsier legde de zweep over de paarden, en waren reeds uit het gezigt verdwenen eer de vrienden van den kleinen muziekmees ter van hun verbazing bekomen waren. Men is zeer be nieuwd te weteu hoe deze zaak zal afloopen. De jaarlijksclie omzet van koopwaren in de Yereenigde Statenwordt op 12,000 millioen dollars geraamd. Hoe kolossaal deze som op zich zelve ook wezen mogebe draagt de omzet in wezentlijkheid oneindig meerdaar deze raming naar de liooge invoerregtenaccijnsen, enz. is berekend, en zoo als bekendis, er geen land in de wereld bestaat, waarde sluikhandel en het ontduiken van belastingen schaamteloozer wordt gedreven dan in Amerika. Doch hoe het ook wezen moge, een omzet van 12,000 millioen dollars is en blijft een reusachtige handel, die door p.m. 40 millioen menschendie in 46 Staten en ter- ritorien leven op een oppervlakte van 3 millioen vierkante mijlen verspreid zijnwordt gedreven. rl in gen, 17 April. De zucht tot land ver huizen naar Noord-Amerika neemt hier in de Noorder provinciën zeer sterk toe. Reisden er hier anders wekelijks ongeveer 80 af, lieden morgen vertrokken derwaartsover Hull per Eng. stoomschip European niet minder dan 230 personen zoodat zij ter naauw er- nood in het ruim bij de goederen en op het dek plaats konden vindenen het dus wenschelijk zou zijn bij zulke gelegenheden afzonderlijke passagiers-stoombooten te doen varen. In de jongste bijdragen voor het lager schoolwezen vindt men tot schande der nederlandsche gemeentebe sturen o. a. medegedeeld het inkomen van een onder wijzer in Drenthedie met ongeveer ƒ300 benevens eene gratificatie van 6 mud wolkammers, 4 voer heide plaggen 4 paar klompen, en nu en dan een pot met karnemelk, rond moet komen met vrouw en zeven kinderen! 's Graveuliage20 April. Heden heeft het prov. geregtshof in Zuid-Holland uitspraak gedaan in de zaak der 12 eerste beschuldigdenbetreffende de ongeregeldheden te Rotterdam. Bij een zeer uitvoerig vonnis heeft het hof de beschuldigden P. St. Nicolaas en J. Buijs vrijgesproken en hunne onmiddelijke invrij- heidsstelling bevolen de 12de beschuldigde Ferwerda (hofmeester) veroordeeld tot eene correctionele gevan genisstraf van drie jaren en de overige negen beschul digden tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 5 jaren. Rotterdam, 21 April. Bij vonnis der arrond.- regtbank van gisteren is Jan Machielse, geboren te Zierikzeeschuldig verklaard aan tien verschilleude diefstallen van kleedingstukken, enz., (waaromtrent wij de bijzonderheden reeds vroeger mededeelden) en ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van drie jaren. De beklaagde bekende volkomen zijne schuld. De Chinesche kassier der factory van de Neder landsche Handelmaatschappij te Batavia, die onlangs zoo spoorloos verdween een te kort van duizenden in de kas achterlatandeis op een der Duizend Eilanden door den Tjoelak van Kramat gepakt. Er is nog ruim ƒ14,000 in zijn bezit gevonden. 3? c i* Telegraaf. Zicrilt/.ee, 23 April. In de zitting der Tweede Kamer van heden, is de behandeling der kiestabel voort gezet. Het amendement van den lieer Franssen van de Putte om de districten Groningen en Zuidhorn afzonderlijk te laten is aangenomen met 34 tegen 32 stemmen; over het amendement van den heer van Kuijk, om het district Sneek met 3 leden te splitsen, tot Sneek 1 lid en Heerenveen 2 leden, staakten de stemmen, terwijl de amendementen op de districten Haarlem en in Limburg werden verworpen. Morgen beslissing van alle andere voorstellen. Aan het locaal van het prov. bestuur te Middel burg zal op Vrijdag 30 dezer worden aanbesteed het aanleggen van een telegraaflijn van Zierikzee naar Bruinisse. Verplaatst de standplaats van de controle der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Bath naar Hansweert (gemeente Kruiningen) en de controleur dier controle E. A. Tissot van Patot van Bath verplaatst naar Hansweert. Benoemd tot Ontvanger der in- en uitgaande regten en accijnsen te Hansweert, tevens belast met de ontvangst van het regt van patent van aldaar uit België komendefyreeufdè schippers, en van Nederlandsche schippers die gqen .wo ning aan den vasten wal of wier vaartuigen gf&n vaste ligplaats hebben, de heer J. Kleinman, thans (^Bjüwnger der directe belastingen, in- en uitgaande rëgwy^oir accijnsen te Bath c. a. Maandag jl. tegen den avond is te Vlissingen eeu knaapje van omstreeks 6 jaren levenloos uit de kaai op- gevischt. Een schipper langs de kaai komende zag een pet drijven, hetgeen hem aanleiding gaf om daar ter plaatse eenig onderzoek te doen. Weldra haalde lm. het kind op. Het schijnt dat niemand iets van h^t VufeeJul^ bespeurd had. Daar het kind een boogje in dé htu*d hield', en men by de pet ook een py 1 meent ge/Jen tö'Ktjbbeh, vermoedt men dat het den pijl in het water lieeft geschoten en getracht heeft hem terug te krijgen. j Als een staaltje van goede opvoeding^ sojn- mige ouders aan hunne kinderen geveny^djfene' het navolgende Door de coramiesen van Galen en Hulst, gestatio neerd te millingen, gelukte het vrijdag morgen den 16den dezer, een kleinen jongen van circa 13 jaar in handen te krijgenbeladen met eenige darmen inhou dende 12 kan spiritus (gedisteleerd)welke hij op last van zijn ouders te voet van Cleef naar Arnhem moest overbrengen. De Courier der Verecnigde Staten meldt een voorval, dat men in Europa voor ongcloofdijk zou houden. Bij gelegenheid ter tercgtstelling van William Wolley die tc Freehold (New- Yersey) opgehangen werd, »hadden de jonge meisjes van haar schoolmeester vacantic gekregen ten einde de tercgtstelling te kunnen bijwonen." Voor het overige wordt zulk een schouwspel geheel algemeen in Amerika als een feest beschouwd. Het pu bliek, dat het schavot omringt ondervindt in het geheel niets van de angstige opgewondenheid, die bij zulk een schouwspel de natuurlijkste ware, iutegendccl, men bemerkt steeds de ligl- zinnigstc vrolijkheid; de ploertigste geestigheden worden over den veroordeelde en den sherif gemaakt, luid, dol gelach weer galmt onafgebroken. In evcngemeld geval le Freehold, vlogen, daar het juist gesneeuwd had de sneeuwballen om het schavotde geheele bevolking der stad was uitgegaan en in de moedwilligste stemming. Waren de toeschouwers vrolijk en "opgeruimd zoo toonde de delinquent de grootste onverschilligheid voor zijn lot. Gedurende de laatste toebereidselen kaauwde hij zijn tabak met dezelfde zorgeloosheid als of hij (het was een matroos) op zijn schip ware. Een journalist, die hem den dag te vorcu in zijn cel bezocht had, deelt het volgende gesprek met hem mede: »Nu,oom Bill., hoe gaat het dan wel verpügt, het gaat vrij wel. »En hoe gaat het met U Zeer wel insgelijks »Nuzijt gij dan op den dood voorbereid heel goed Gemeng'<le beriffton. Een Smid te X. heeft 20 zware, sterke stukken ge maakt voor een boer die ook wel eens dijkgraaf wil worden; terwijl de man welke die rond heeft moeten slijpen tot hij die kwijt was, buiten adem was van ver moeidheid. De stukken waren wel zwaar maar nog te ligt; want ziet de boer is gewogen en te ligt bevonden, tengevolge waarvan hij zonder kwaliteit is gebleven. Maar wat zouden Jzebel en Achab met Judas in huu tijd van zulk een stuk wel gezegd hebben? Izebelwat doldriftig met oenen Liet Naboth wel dooden met steenen En Achab die nam toen ook zijn gerief, En Judas die was en bleef ook een dief! In den Zuidkraaijert zal eerstdaags ten tooneeh worden gevoerdHet oude Kaatje en de lompe Joos daarna: De blijdschap over Geertje, treurspel in drie bedrijven En de Schouwburg is mooi en volmaakt Zij zullen dansen gewis dat het kraakt. Als er iemand van den Hoek naar Axel komt met zijn Vos, dan waait het altijd een halve storm; ieder lacht dan met dit ventje. Twee melkmeisjes te Sommelsdijk worden aangeradendes Zondags-avonds niet meer te Middelharnis in herbergen te loopen anders zullen zij bij name genoemd worden. Men vraagt in Duiveland, of de paling in Schouwen ziek is of bevroren, omdat er volstrekt geen gevangen wordt? Dus Die dit begrijpten uit wil leggen Kan de waarheid er van zeggen. Te Middelburg heeft eeu huurkoetsier verleden Zondag een rijtoertje gemaakt met zijne buurmeisjes naar Per- damme toe, die zongen als nachtegalen Dat gaat naar Perdamme toe Met dat lieve Jansje Nooit van 't zingen zijn we moê, Noch van sprong of dansje. „Meu roept zoo lang Paschen tot dat het eindelijk Paschen wordt," zegt men te H...., nu, na lang genoeg gewacht te hebben, eene eerzame jufvrouw in de echt- schuit zal stappen; maar men ziet wel eens dat lang wachten altijd niet goed is, daar zij nu geen schepraeel zal kunnen krijgen zooals vroeger. Aldaar zegt men: dat ieder het best weet waar hem de schoen wringt. Zoo is het ook met die dame die op eene partij zoojaloersch was dat zij zeide: „Ik doe uitzoek van de heeren maar naar een aannemers-zoon zie ik geheel niet om Kerknieu \vs. Het kiescollegie der Nederduitsche hervormde ge meente te Goes heeft het volgende drietal van predi kanten opgemaaktde heeren II. W. Creutzbergte Vlissingen, A. van der Flier, te Zwartsluis, en W. Zegers te Oosterbeek. De heer K. F. Creutzbergpredikant te Maarssen, heeft voor het beroep naar de Ned. herv. gemeeente te Haarlem bedankt. Slarktpryzen te Zierikzee. 22 APRIL 1869. Boter, laagste koers 0,575 en hoogste koers ƒ0,625 per 5 ons. Kip-Eijeren, laagste koers 0,57'/2 en hoogste koers ƒ0,675 per25 stuks. Eenden-Eijeren laagste koers ƒ0,65 eu hoogste koers ƒ0,70 per 25 stuks.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1