ZIEBTKZEMCHE \II I WSIIOIII, No. 2615. 25ste Jaai-g. Woensdag 14 April 1869. De Eerste Kamer. Ni en wsl i j dingen y Zierikzee, 13 April 1869. Op het Postkantoor te Zierikzee zijn over lie maand Maait onderstaande brieven bezorgd geadresseerd aan personen, wiens namen ter pi.uits van bestemming onbekend zijn als een aan W. SPEGT te Delfsluiven. K. L. PrETOOM Az.'te Dordrecht. LEENDERT de WITTE te Dreischor. PRONK KOOLBERGEN te Haarlem. van der HELST te Hum. Van het Hulpkantoor te Brouwershaven. een aan Mej. A. L. JONKER te Amsterdam. G. B. VELTMAN te Arcen. l)e Eerste Kamer heeft den dank der natie, ver diend heeft in de vorige week /.eer belangrijke besluiten genomen. In de eerste plaats is de wet lot afschaffing van het zegel op drukwerken en adverlenlien in bladen niet 24 tegen 12 stemmen aangenomen bij afwezig heid van twee liberale Friesclie leden en den Liinburgschen afgevaardigde Michiels van Kessenich. Wij zijn dankbaar voor die beslissing. Het vrije woord zal daardoor met I Juli c. k. waarlijk vrij zijn. Handel en bedrijf zullen er baat bij vinden. Wij maken ons geene illusion. Niets ontziende bladen zullen aanvankelijk niet beter wordenwaar eene pen gevoerd wordt, die alle tegenstanders, uit gevoel van eigen verlaging, zoekt te discrediteeren. Maar er verrijzen nieuwe bladen; zooals met 10 dezer liet Vaderland een zeer groot en goedkoop blad, dat wij op staat- en letterkundig gebied met genoegen begroeten. Het verschijnt te 's Gravcnhage en breekt het monopolie van het Dagblad aldaar. Voorts zal de Nieuwe Rotlerdamsche Courant veel vergroot worden. Bijna alle andere bladen kondigen aan dat zij zich uitbreiden, meer uitkomen of goedkooper in prijs worden. Ook wij zullen dan de Zierikzeesche Nieuwsbode in grooler formaat onzen lezers zonder prijsverhooging aanbieden. Zelfs de bitterste vijand van de afschaffing, het Dagblad, zeide, zoodra de wet bij de Tweede Kamer was afgedaan dat inen zou zien welke uitbreiding hei onmiddelijk na de bekrachtiging der wet door Z. M. den Koning zou ondergaan. Geen beter bewijs ten gunste van den maatregel is denkbaar. Maar tevens zullen de bladen bij vergrooting meer medewerking van bekwame mannen moeten inroepen. In Engeland en Belgie is de toon daarvoor verbeterd. De gouden dagen van schandtaal en insinualien zullen voorbijgaanwant men zal veel goedkoop te lezen krijgen en onmiskenbaar bestaat groote liefde voor orde en fatsoenlijkheid bij ons volk. De vergelijking met goede bladen zal ten slotte een heilzarnen invloed uitoefenen. Ook de ultramontanen van de Tijd leden eene zware nederlaag. Zij zien in de pers een der slechte gewrochten van den gehaten modernen tijdgeest. Toch stemden 7 Katholieke leden der Eerste Kamer vóór de wet en 5 daartegen. Wij brengen hulde aan den Koning, die de wet reeds bekrachtigd heeft. Wij danken de liberale regeering, die deze wet met lalent verdedigde. Wij doen dat niet in eigen belangwant de concurrentie wordt moeilijker voor gevestigde bladen en het publiek zal door onze krachtsinspanning proliteerenoindat voortgaan in den ouden sleur onmogelijk wordt. Eene andere gewichtige beslissing van de Eerste Kamer is de aanneming met 22 tegen 11 stemmen van de gewijzigde concessie voor de Indische spoor wegmaatschappij. Dat ontwerp is met woede door de conservatieven bestreden. In 1805 verklaarde men spoorwegen op Java nutteloos, onmogelijk en gevaarlijk voor het batig slot. Nu werd de strijd tegen de Maatschappij gericht, die eenige fouten had ge maakt, omdat het oude thema door de kracht der publieke opinie onhoudbaar wordt gemaakt en feiten daartegenover slaan. De onmogelijkste onderstel lingen worden echter gemaaktom de wet te doen afstemmen. Toch beeft de regeering voor 's lands belang gezorgd. Eene nadere overeenkomst is ge sloten, houdende, dat de regeering een afzonderlijk fonds vormt van de vier milioen voor de zoo nood zakelijke lijn BataviaBuitenzorg zij beheert dat fonds enbehalve 5 ton voor de eerste werkzaam heden betaalt zij alleen uit naar male het werk vordert. Ook het overige geld staal onder nauwer toezicht van den Rijkscommissaris voor die spoor wegen. Het Dagblad bestreed die wet tot het laatste oogenblik. Eén dag voor de discussie kwam het met een extra artikelgcspacieerde letter, voor den dag, om den toestand der flnantien als reddeloos voor te stellenals men het ministerie liet begaan. De misdrijven waren talloos. De geringe verhooging van de belasting op gedistilleerd zou geen penning opleveren. De afschaffing van het ijkloon voor maten en gewichten, die ƒ80,000 opbracht en algemeene toepassing van hel metrieke stelsel in den weg slaat kwam er bij. De Minister van Rosse heeft reeds sedert lang opgaven gevraagd om het uniform brief port van 5 cent in te voeren dat is algemeen bekend en aan de Kamers medegedeeld; het heette dat dit plan geheim werd gehouden. Het zou aanvankelijk verlies geven al winnen de schatkist en het publiek er na korten lijd in alle landen bij en al leerde de ondervinding dat dit ook in ons land zoo gaat. Dat was een misdri lo Regeering moet een inert blok Inijveii n verbeteringen voor het- heden en de toekomst uitstellen. Eindelijk zou het Indisch bestuur in oproer gekomen zijn en groote overschrijding van de hegrooling hebben aangekondigd. Dit laatste achten wij een verzinsel. Al ware het zoo, dan zijn nog vele posten nog ruim geraamd en kunnen zij overschrijding op sommige posten dekken. Het is opmerkelijk dat de Eerste Kamer zich door dat geschreeuw niet liet wederhouden. De meerder heid js_. bcteekenisvoldie de Regeering steunde, Be discussie was*kalm én liep over de zaak; alleen één lid, de heer Messcherl van Vollenhovenver diende een scherpe terechtwijzing en kreeg die hij erkende iioglans zelf juridieke spitsvondigheden" tegen de Indische spoorwegwetmet groote warmte" en bitsheid aan te voeren. Wat meer is, geen enkel lid der Eerste Kamer bestreed spoorwegen op Java of nam notitie van het Dagblad, al is de oud-minister Heemskerk nu com missaris. De voorstelling van onzen finantieelen toestand vond zoo weinig weerklank, dal geen lid zelfs de moeite nam om te vragen: zijn die berichten uit Indic waart De Minister van Finantien verklaarde daarentegen uit eigen beweging, dat de toestand der finantien gunstiger is dan toen hij aan het be stuur kwam. En dit is zoo. De prijzen der koffie rijzen belangrijk en dit maakt een verschil van miljoenen voor 's lands kas. De Eerste Kamer heeft dank en hulde verdiend. Zij heeft eene korte, maar merkwaardige bijeenkomst gehouden. Zij is weder uiteengegaan. Den Iaden vergadert de Tweede Kamer op nieuw. IMfiasti'iclit8 April. Door de arrondisse- ments-regtbank alhier is heden uitspraak gedaan^ in zake den Heer Ed. Startz (zoon), koopman en lid van den gemeenteraad, tegen den Heer Chs. Hcllman, drukker en uitgever van het weekblad de Limburger en het dagblad le Courrier de la Meuse. De regtbank heeft de in eerstgeineld blad verschenen en geïncrimi neerde artikelen verklaard te zijn lasterlijk, honend en beleedigend voor den Heer Startz, en den Heer Chs. Hollman voornoemd veroordeeld tot eene geldboete van duizend gulden en de kosten van proces. De aan plakking van het vonnis is tevens bevolen. 6 April. Zaturdag zijn van hier per Hullsche stoomboot, met bestemming naar Amerika, vertrokken circa 140 passagiers. Bij deze landverhuizers waren zeven ge zinnen uit het naburige Kimswerd, behoorende tot de bekwaamste landbouw-arbeiders van dat dorpdie toch zooveel hadden kunnen oververdicnen dat ze den overtogt met hunne gezinnen konden bekostigen. Gedurende het jaar 1868 zijn uit onze haven p. m. 1200 emigranten vertrokken. Uit Lemmer schrijft men Onbegrijpelijk is hethoeveel haring er door onze visschers op de Zuiderzee wordt gevangen. Bij schuiten vol worden die visschen geëxpedieerd naar Groningen enz. dewijl het onmogelijk is die groote massa's tot bokking te rooken. Het tal (204 stuks) wordt alhier verkocht voor 10 ets. oten (Friesland) 7 April. Weldra zal deze gemeente geheel zonder eenige geneeskundige hulp zijn daar onze ge neesheer naar Kampen geroepen en reeds de volgende week deze plaats verlaatwaar zoóals de zaken er thans staan niet ligt zich een arts vestigen zal. Zooals men weetis geen gemeente-ambtenaar hier van daag zekerdat hij morgen nog zijne betrekking zal hebben, en zonder de toelage van gemeen tewege levert de uitoefening der genees-, heel- en verloskunde hier geen voldoend bestaan op. Sedert de tegenwoordige burge meester door den gewezen burgemeester Heemskerk benoemd in functie is, gelijk deze plaats in zeer vele opzigten op een miniatuur-Babel. Het is ook niet te voorzien dat in den tegen- woordigen toes' an l spoedig veraudering zal komen. CN.R.Ct.J Zwolle, 8 April, lieden avond werd den onlangs door Z. M. benoemden Commissaris in Overijssel Mr. Baron Nahuis door het muzijkcorps der stedelijke schutterij alhier, eene sere nade gebragt, hetwelk eerst nu plaats had daar Z.H.E.G, cn familie eerst sedert een paar dagen zijn hotel heeft betrokken. Niettegenstaande het regenachtige weder waren honderde men- schen op den been, die in het schone der uitgevoerde stukken ruimschoots belooning vonden voor nat en koude die ze te ver duren hadden. Men roemt zeer de minzame wijze waarmede het muzijkcorps behandeld werd. 8 April. Bij het afbreken der ruïnen van het kerkgebouw te Stolwijk, heeft men op 30 Maart in de pilaren van het koor eene oude vreemde soort van potjes ingemetseld gevonden. Zij zijn rood van kleur, on verglaasd doch zeer glad; hebben den vorm van pullen, zijn nagenoeg 8 Rijnl. duim hoog en ledig. Zij be vinden zich thans in de handen van enkele Heeren te Stol- wjjk, die waarschijnlijk wel pogingen tot nader onderzoek in het werk zullen stellen, dewijl men vooralsnog de be doeling niet gissen kan, waarmede die potjes, waarschijn lijk bij den eersten bouw der kerkingemetseld zijn geworden. MoniiikeiKlam, 6 April. De massa zoogenaamde panharingdie hier wordt aangebragt is zoo groot dat de rondventers ze zelf voor 7 a 8 ets. het tal (200 stuks) slijten. Jammer, dat van de groote sommen, die de mindere man hierdoor verdient, zoo bitter weinig te recht komt. Utreiflit 8 April. Gisteren middag had alhier bij den heer Brouwer meubelmaker in de Schouten- steeg een vrij sterke gasontploffing plaats. Schilders- knechts waren aan het werk geweest en een hunner trok een stopjo uit een buis, doch bleef dat ten sterkste aanhoudend ontkennen toen een erge gaslucht hem zei ven mede bijna bedwelmde. De heer Brouwer nu met licht onderzoek doende, werd met de ladder, waar hij op stond, door de deur geworpen die meteen ver brijzeld werd. Hij is er gelukkig afgekomen, ofschoon met nog al aanmerkelijke brandwonden in het aangezigt. Rotterdam 11 April. Gelijk men weet, zal dén 14<len April aanst. de reeks vanAegtsgedingennaar aanleiding van de oproerigheden*4!^ dén avond van 31 October alhier ontstaan, een aanvang nemen. Daar men vermoedt dat de zittingen van het provinciaal geregts- hof van Zuid-Holland door een zeer talrijk publiek zullen worden bezocht, is de strengste last gegevendat njiemand op de gereserveerde plaatsen zal worden toe- i>;biten zonder yoprzien te zijn vau een kaart. In de eerste zaak zijn door het openbaar ministerie hetwelk waargenomen zal worden door mr. Terpstra, vijf en twintig getuigen opgeroepen. Van de zijde der ver dedigers is een tiental getuigen gedagvaard. 7 April. Het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen alhier viert heden zijn eeuwfeest. Ter gelegenheid daarvan werd eene algemeene ver gadering gehouden, welke de voorzitter, dr. A. A. Fokker in eene boeijende en opwekkende rede in korte trekken mededeeling deed van de geschiedenis des genootschaps. Ten slotte werd besloten, in 1870 van wege hei ge nootschap eene tentoonstelling te houden van oudheden betrekking hebbende op Zeeland en zijne geschiedenis. Men verneemtdat mevrouw de wed. Snouck Hurgronje, onlangs alhier overleden, die tijdens haar leven algemeen door hare liefdadigheid was bekend aan verschillende instellingen legaten heeft bemaakt o. a. aan de diaconie der Ned. herv. gemeente alhier ƒ1000; aan de Ned. Zendingvereeniging ƒ1000; aan de Utrechtsche Zendingvereeniging ƒ500; aan het Bijbel genootschap ƒ500, enz. Zierikzee12 April. Tegen de uitgevers der Middelburgsche Courant is door Mr. C. C. E. d'Engel- bronner te 'sHage eene klagt ingediend, wegens uit drukkingen jegens hem voorkomende in een brief uit den Haag geplaatst in die courant van 7 Maart 11. De arrondissements-regtbank te Middelburg heeft regts- ingang verleend, zoodat deze zaak weldra zal behandeld worden. Z. M. de Koning heeft 11. Zaturdag het ontwerp van wet tot afschaffing van het zegelregt op gedrukte stukken bekrachtigd. Bij de herstemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Zuidhorn is Mr. N. Olivier gekozen met 255 stemmen. Op den heer Alberda waren 196 en op den heer Wierda 180 stemmen uitgebragt. Naar men verneemt, heeft de koning van Pruissen den hoogleeraar van Oosterzee benoemd tot ridder der orde van de Kroon, 3de klasse. Men schrijft uit Middelburg het volgende: „Weldra zullen tusschen België en Nederland onder handelingen geopend worden over de indijking van het Zwin op gemeenschappelijke kosten. Gelijktijdig zal bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal een ontwerp van wet worden ingediend, strekkende tot het graven van een kanaal tot ontlasting van den Zwin-polder naar de zee. De uitgaven van dit werk zullen gedragen worden door den staat der Nederlanden met de medewerking van de polder-eigenaren, naar den maatstaf van drie gulden per bunder en per jaar, gedurende tien jaren. Al de waterschappen (die een polder-oppervlakte van 14,000 bunders vertegenwoordigen) zijn het ten deze eens met den minister Fock. Alles doet den goeden uitslag verwachten van deze onderneming, die aan den landbouw een groote uitgestrektheid van onbebouwde gronden moet verschaffen, oorden gezond moet maken, wier bevolking door koortsen geteisterd wordt; het land van Cadzand aan West-Vlaanderen moet verbinden enz." Wij vernemen dat het te Ylissingen aanwezige ge deelte van het korps mariniers den 30e" dezer van daar zal vertrekkenom dienst te doen te Rotterdam. Eergisteren middag had er op de Zuiderzee een treffend ongeluk plaats. Bij het visschen van haring fuiken op het Zuiderboord der Zuiderzee bevonden zich 3 visschers uit de gemeente Bunschoten in eene boot door don golfslag schepte die boot water en sloeg ten onderste boven met het noodlottig gevolg dat 2 per- tonen verdronken de derde had het geluk zich aan de boot vast te klemmenhij werd later door een anderen visscher gered. Men leest in de Heldersche CourantDe zaak dei- veronderstelde mishandeling van een kind door zijne ouders (waarvan vroeger is melding gemaakt) is nog steeds bij de politie in ernstig onderzoek, vele getuigen worden dagelijks gehoord. De publieke opinie verklaard zich ten nadeele der ouders, waarvau Maandag een openlijk blijk werd gegevendat ernstige ge volgen had kunnen hebben. De vader en stiefmoeder van het kind komende van het bureau van politiewerden in een der achterstraten door een drom volks opgewacht, die, door het werpen van slecnen en op andere wijze hun ongenoegen aan den dag legden. De politie trad gelukkig nog in tijds tusschen beide cn mogt eerst door bedreiging van het zwaard te zullen trekken, de rust herstellen, terwijl de ouders onder hare bescherming buiten gevaar werden gesteld. De invoer van protestantsche bijbels en godsdien stige werken is in Spanje toegestaan. Aan geene andere belemmering dan het tarief van inkomende regten zul len zij voortaan onderworpen zijn. Voor eenige dagen had een klerk van 't goederen bureau van den Rjjnspoorweg te Arnhem, die een trak tement had van ƒ400, een tekort in zijn kas van omstreeks ƒ800, Hij is 's nachts per postkar naar Utrecht vertrokken en van daar per spoor vertrokken naar Rotterdam, heeft verder de reis naar Londen ver volgd, en van daar berigt gezonden, dat hij er behou den is aangekomen. De Echo de la Lys verhaalt de volgende bijzon derheden van een drama, waarvan de Braziliaansc-he circus te Baillenl het tooncel is geweest. De leeuwen temmer was door ongesteldheid verhinderd als naar. gewoonte het leeuwenhok binnen te tc^den-jm den wilde dieren het rantsoen vleesch to,^ te^ cpaar evenwel de scène in de hokken tot .ieoèreh ■fliDest plaats hebben, neemt de heer Brénnetèt;, do dfr-efcteW van den circus, een vermetel be^ui^, grijpC de kar wats van den temmer, opent de k'ooi»en op waarts. rii den aanvang speelde de\dir£$óptf séoo gpred en zoo kwaad als het ging zijn rolbestaat dat aan de verschrikkelijke koningin dëf wrLCSt^jil eerst na eenige voorafgaande exercitiën het voedsel wordt toegediendmaar toen hij het rauwe vleesch aan de leeu win voorhield, begon bij deze het natuurlijke woeste instinct te ontwaken. In stede van aan deze verdachte beweging het hoofd te bipden, werd de heer Brenuet, weinig bokend met de middelendie door den tem- mpr in dergelijke gevallen worden aangewendeen oogenblik door vreéfr bevangen en deed een schrede naar de deur, maar dit oogenblik,-hoe kort ook, was voor den man noodlottig; een tooneel van afgrijzen volgde: uit de kooi werden een twintigtal bloederige en vormlooze stukken van ledematen gebaald, de over blijfselen van den ongelnkkigen directeur. Een boer in een kleine gemeente van Cote-d'Or algemeen bekend in zijn dorp om zijn vrekkigen aard ontving onlangs een brief, die hem onverwacht naar Marseille riep voor een gewigtige zaak, een erfenis. Maar een uitgave van 27 of 28 frs. aan reiskosten was niet met het geweten van onzen gierigaard overeen te brengen. Op een uitweg peizende, schiet hem een heerlijk middel te binnenhij informeert bij het station naar de trans portkosten van een kist met heidegewas van een gewigt van ongeveer 80 kilogrammenen verneemt met zelfvol doening dat het vervoer van dit artikel nog al aanmer kelijk minder kost dan dat van zijn eigen persoon. Onze man sloot zich dan ook den anderen morgen in een schoonen bak opwelks deksel en wanden van zeer fijne gaatjes voorzien, de noodige lucht voor de ademhaling doorlieten. Door zijn zoon op een krui wagentje naar het station gereden, hijscht men hem in een bagagewagen, en onze man maakt zich in zijn foudraal regt allervroljjkst over den loozen trek, dien hij aldus der spoorweg-maat schappij heeft gespeeld. Zijn vrolijkheid zou evenwel spoedig verkeeren. Tot Lyon ging toch alles goed, maar op die plaats werd de lading aangevuld en natuurljjk werden er nu ook verscheidene kisten en manden op die van onzen man geplaatstwaarvan er een konijnen bevatte, die weiuig besef schenen te hebben van de eer van in het gezelschap te verkeeren van een zoo hoog boven hen geplaatsten reisgenoot; althans na verloop van een uur voelde en rook onze gierigaard eeu warm en een doordringende reuk verspreidend vocht, dat door de gaten van zijn doos sijpelde. In welke bogten de onge lukkige zich ook wringen mogt, bij vond geen schuilplaats voor de overstrooniingen die hem met kleine tusschen- pozen overal besprenkelden. Wat in dit geval te doen Tot hulp roepen kon de gierigaard tot geen enkelen prijs overgaanwant eerst het noodige geld bij te passen er dan nog de kosten te betalen voor een procesdat e gewis uit voortvloeijen zouwaren verschrikkelijke dingen. Hij vermande zich dus. Maar te ValenGe werden de stortvloeden zoo hevig, dat onze man het niet meer kon uithouden en zijn gierigheid vergat. Op, de kreten die de drenkeling slaakteschoten de beambten toe en hoe groot was niet hun verwonderingtoen zij daar in stede van heide een eerzaam Bourguignonsch landman vonden, maar in welken toestand, regtvaardige hemel 1 Tot overmaat van ongeluk werd de aardigheid door de gendarmerie niet als zoodanig opgevat, want zij maakte van het geval proces-verbaal op. Gemoiig'cl© berigtou. „Blaauwe melk," te Bwordt gewaarschuwd, zooveel onwaarheden niet te verspreiden, en wat minder omgang te houden met kaaimannen, of er zullen namen genoemd worden. Twee dames aldaar moesten zich wat fatsoenlijker gedragen op feesten, en toch zooveel si garen niet rooken. Te Nieuwerkerk heeft het zoo ge stormd in een leeg hoofd, dat er bijna een paar aan den dijk zijn gestrand; maar nu er een onder het gilde is ge komen, verwacht men brood met kaas. Eene dame te St.-M. is zoo verheugd met hare goude krullen van 32 stuivers, dat zij hoopt nu wel een vrijer te zullen krijgen, al is het geen Jan en Die wil maken een proces Krijgt gewis een dure les En daarbij nog tot belooning, Plaatswel in een houten woning. Vertrokken vau 'sH. naarA.: een hooggeleerd man, die door vijf zijner vriendeu is scheep gebragt; en: O! wat zijn wij nu verblijd, Dat wij zijn dit ventje kwijt. En men wenscht toch nooit dien heer Ooit meer in ons midden weer. Bakker Jan te O. wordt aangeraden, om, als hij een buiten-luchtje komt scheppen, zjjne veren wat beter te dekken, daar men anders te veel kan zien wat hij geweest is. Een kwast met zijnn crediet-jas aan te Oud-Beijer- land wordt aangeraden, zich nog wat meerder te oefenen in het maken van lawaai en in het grootspreken. „Daar ben ik minder om bekommerd dat mijn baas met mij zal afrekenen," zegt iemand te Nieuwedorp, want dat men mij lagen legt is mijn schuld niet." Op een hof in Zuid- Beveland, heeft de knecht zoodanig de meid tot belijdenis zoeken te brengen, dat hij wel 20 voet hoog is geklommen om haar te spreken, maar altijd in den donker, en zegt nu Vrouw 1 geloof mij eens terdegen, Zij was ergens .om verlegen En ik bragt het in den nacht Waar zij zeker nog om lacht. De bode van een gezelschap te 'sH. is zoo onpasselijk over het vertrek van Sientje, dat hij zegt: Bange dagen lange nachten Anders heb ik niet te wachten En als dit nog lang zoo gaat, Word ik zeker nog soldaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1