Z1ËB1KZËESCHE NIEUWSBODE. No. 2610. 25s"1 Janrg. Zaturdafj 27 Maart 1869. £1 Nieuwstijdingen. Do Adverteutiën voor het volgend IV0. kutiEien tot dag-morgen ten 8 ure worden inge zonden. 1IIJKSTELEGKAAF. De ondergeteekende brengt in herinneringdat het Rijkstelegraafkantoor van 1 April tot 30 S$ep- tóoiDei* weder zal geopend zijn: op werkdagen van 7 ure voor- tot 9 ure namiddags; op Zon- en Feestdagen, van 8 tot 9 ure voor- en van 1 tot 3 en 7 tot 9 ure namiddags. De Direbteur PILAAR. Zierikzee 25 Maart 1869. Op het Postkantoor te Zierikzee zijn over de maand Jaimarij onderstaande brieven bezorgd geadresseerd aan personen wiens namen ter plaats van bestemming onbekend zijn als Verzonden geweest naar BELGIE: een aan PAPEVELDT te Antwerpen. PIETJE SMITS ENG EL A ND: een aan P. van der VALK te Londen. Van het Hulpkantoor Brouwershaven een aan J. BACH MANS te Cardiff. L. SPLITTER te Londen. FRANKRIJK: een aan G. J. HULST te Parijs. P. HENDERIKSE te Rouhair. i«rt. Batavia 9 Febr. In een in den Nieuwsbode van Soerabaija van 18 January jl. opgenomen stuk, getiteld: pt Kan zoo wet blijvenwordt, nnar aanleiding van het feit, dat weder-'een Chineesch handelaar zijne be talingen gestaakt heeft, in een onderzoek getreden of de wijze, waarop de'Europesche lijnwaden in Ned. Indië onder den inlander gebragt worclen wel de ware is. De schrijver noemt de gesteldheid van den. handel te Soerabaija betreurenswaardig en zegt »dat het reeds zoo ver gekomen is, dat men niet meer het getal telt der Chinezen die gefailleerd zijn maar wel dat van hen, die nóg aan hunne verbintenissen voldoen.'" Het is te hopen dat de heeren groothandelaren hierdoor tot de aanneming van een beter stelsel gebragt zullen worden. In de openbare teregzitting van den raad van justitie le Batavia heeft de uitspraak plaats gehad van het, vonnis, door die regtbank, zamengesteld uit vier leden, gewezen in de zaak van mevrouw de weduwe Snrportas, geboren Beudeker en hare medebeklaagden. In een zeer uitgewerkt vonnis, dat niet minder dan 30 vellen groot is, en waarvan de lezing, ten drie ure aangevangen eerst ten zeven ure geëindigd was, is de beklaagde, dje niet ter teregt- zitfing was verschenen, schuldig verklaard aan de haar ten laste gelegde feilen, daarstellende het misdrijf van vergiftiging, en mitsdien veroordeeld tot de straf des doods. De tweede beklaagde, wier schold mede door den regter is aangenomen, is veroordeeld tot de straf van tien jaren dwangarbeid buiten den ketting, ter plaatse buiten Java, door den gouverneur-generaal te bepalen voorafgegaan door een kwartier uur te pronkstelling ouder de galg; terwijl de derde beklaagde van de hem ten laste gelegde feiten is vrijgesproken. Uwnmi&E. 17 Febr. De Vereeniging ter bescherming van de Nedevlandseho Landverhuizers geeft door deze aan be langhebbenden kennis Dat: de medewerking, zoowel hier ter stede als in de Hol- landsche koloniën in de Vereenigde Staten, in plaats van toe te nemen, voordurend afneemt. Dat: de vrijwillige bijdragen ook aanmerkelijk verminderd zijn. Dat: de noodige gelden ter bestrijding der onkosten voor meer dan twee derden, op persoonlijke aanvragen alhier eri in Nederland, zijn bijeen gebragt. Dataangezien dergelijke inzameling met opoffering van veel tijd gepaard gaat en de vooruitzigten zeer ongunstig zijn omdat er geene sympathie voor cle zaak bestaat en wel het minst, daar, waar wij die meenden te mogen verwachten, wegens het groote belang voor velen daaraan verbonden. Dat: aangezien de waarschijnlijkheid bestaat dat de Staats commissie van landverhuizers, een Hollander weldra zal aan stellen en ten deele dii9 de plaats van onzen agent zal vervullen, waardoor de belangen der Nederlandsehe landverhuizers behoorlijk behartigd zullen wordcu. Zoo hebben de leden bij de laatste oproeping tegenwoordig, het raadzaam geacht cn noodzakelijk gevonden te besluiten: den Agent niet langer dan tot 15 Maart e. lc. in hunne dienst te houden. Vootaan zullen alle brieven, gelden of aanvragen in betrek king tot Nederlandsehe landverhuizers moeten worden toege zonden aan Bernard Cassf.ri.y, General Agent of the Commis sioners of EmigrationCastle GardenNew-York. En alle brieven na dezen door ons ontvangen, zullen tevens aan bovengenoemd adres ter afdoening overhandigd worden. Onlangs werd te Konstantinopel in eeti straat nabij Ak Serai een aldaar zeldzaam zoenoffer aan de geregtig- heid gebragt. Deter dood veroordeelde was een Museltnan uit Albanië met name Hassandie omstreeks veertien dagen te voren te Scutari eene vrouw geweld had aange daan en daarna vermoord. Hij was op klaar lichten dag in een eenzame wijk van de Aziatische voorstad in een huis binnen gedrongen, en de vrouw alleen vindende pleegde hij zijn dubbele misdaad, en nam daarna alle dingen van waarde, die hij maar grijpen en vangen kon mede. Als door een wonder kwam de policie hem op het spoor, en daar hij door eenige personen die hem in het huis hadden zien binnen gaan werd herkend en eindelijk bekende hij bij zijn tweede of derde verhoor zijn misdaad j aan den zaptie. Van het eerste oogenblik af was er geen J kans voor hem de doodstraf te ontgaanmaar zooals het 1 in Turkije gebruikelijk .is, werd zijn vonnrs tot op het laatste oogenblik voor hem verborgen gehouden. De teregtstelling werd echter eenige dagen uitgesteld wegens de moeijelijkheid om een zigeuner de gewone uitvoer der der wet te Stamboult te vinden die dat werk voor de schriele belooningdie de regering beloofdewilde verrigten. De zigeuner, die op oen hooger salaris bleef aandringen werd bedankten eindelyk werd een agent van policie overgehaalddit akelige werk ten uitvoer te brengen, en nu werd de gevangene op een goeden morgen zouder verdere voorafgaande waarschuwing uit zijn slaap gewekt, om zooals het heete aan boord van een stoom boot te gaan, die hem naar Trebizonde in ballingschap zou overbrengen. Op de uitgekozen plaats aangekomen gebood de hem begeleidende policiemugt halt te houden, en het eerste, vermoeden dat de ongelukkige van het hein wachtend lot had, was, of hij ook zijn gebeden wilde opzeggen. Hij weigerde en np trad de scherpregte^toe en beproefde hem een strop over het hoofd te wevpen. Hoewel zwaar gekneveld bood liy eenige minuten feilen tegenstand, en schreeuwde zoo geweldig dat hoewel het nog vroeg in den morgen wasweldra een groote menigte volks in de eerst zeer ledige straat te hoop liep. Ten laatste kreeg hij den strop om den hals en na een korte worsteling werd hij eindelijk bewusteloos gemankt. Men hing het ligchaam toen aan een haak bij de deur van een slagerswinkel op met de voeten ter naauwernood van den grond, en liet men hem op deze wijze onder bewaking van een enkelen zaptieh sterven als naar gewoonte keken de aanschouwers heel bedaard toe en in minder dan een half uur nadat de moordenaar dood was, slenterden slechts drie of vier leegloopers om de plek heen. Te een ure des namiddag werd het lijk afgenomen en in een zak gedaan om begraven te worden. I3obi Helder, 24 Maart. De toelage, welke de heer P. C. de Winter, eerste apotheker der zeema.gt, genoot, voor het scheikundig onderwijs aan het marine- hospitaal alhier, is bij besluit van Z. M. den Koning, dd. 15 Maart, van ƒ200, gebragt op ƒ600, ingaande met 1° January dezes jaars. Bath22 Maart. In de nabijheid van Waarde, in het zoogenaamde Zuidergat is gisteren morgen gestrand het Amerikaausch stoomschip City of Gimmerickkap- tein R. Philips, komende van Antwerpen en bestemd naar New-York. Aan boord bevonden zich 280 land verhuizers, die reeds door de sleepboot Oscar van de City of Gimmerick zijn afgehaald en te Antwerpen aangebragt. Bovendien zijn er reeds 4 sleepbooten en eenige ligters aanwezig ten einde te trachten het schip heden nacht vlot te krijgen, hetgeen indien er een hoog tij water mogt komen, wellicht gelukken zal. Het stoom schip zal alsdan onmiddelijk naar Antwerpen terug keeren en in het drooge dok gehaald worden om te worden nagezien. De City of Gimmerick is een prachtig vaartuig en vooral voor den overtocht van landverhuizers uit muntend ingericht en is gebouwd om de reis naar Amerika in gewone omstandigheden in 12 dagen te kunnen vol brengen. De behandeling aan boord was, volgens de emigranten zelf, eveneens uiterst goed en lieten de hutten, etc. ook niets te wenschen over. Onder de landverhuizers bevonden zich ruim een BOtal welke in de naburige gemeente Rilland te huis behoorden. Het is te hopen dat het einde van de voorgenomen reis voor hen ge lukkiger en voorspoediger moge zijn dan het begin. Ten slotte verdient nog vermeld te worden dat de heer Cornelisse te Goes, agent voor het emigratiekantoor van de heeren Steinmann C.° te Antwerpen, volkomen voor zijne, in vele opzichten, moeijelijke taak volkomen berekend is, en dus zij die naar Amerika willen ver trekken om er een nieuw vaderland te zoeken, zich gerust geheel en al aan hem kunnen overgeven ten einde hunne belangen behartigd te zien. §irjaiii»laii<], 24 Maart. Als bijvoegsel op het van hier itigezondene bericht in het vorige nummer dezer courant kan dienen dat door den heer W. C. de Cranedirekteur der Z.-H. Maatschappij van dren kelingen ontvangen zijn voor W. van den Berg en medgezellen, 1 zilveren medaille, 3 bronzen medailles, 6 getuigschriften en gratificaties; en dat ook deze op de eerstvolgende vergadering van het Departement „Duiveïand" der maatschappij „Tot Nut van 't Alge meen" namens eerstgenoemde maatschappij zullen wor den uitgereikt, waartoe het departementsbestuur op daartoe gedaan verzoek, zeer gaarne vergunning heeft verleendterwijl de heer Karreman van Zierikzeezoo voorkomend als belangeloos, op zich genomen heeft het uit te voeren gezang te dirigeeren. Zier-il^asee 22 Maart. Eergister avond is rond gedeeld het sectieverslag der tweede kamer over het wetsontwerp tot herziening van de kiestabel. Tal van prealabele aanmerkingen zijn gemaakt over al of niet tijdigheid van de indiening der herziening, of over al of niet noodzakelijkheid om de geweizigde tabel reeds met de verkiezingen in Junij a. s. te doen werken terwijl anderen wijzigingen in de kieswet zelve wilden, waartegen echter <le .meerderheid gekant waszoowel wat indeeling als verandering van den cencus betrof. Ook op de nieuwe indeeling zijn vele aanmerkingen gemaakt. De meerderheid zag geen reden om aan het stelsel van enkele kiesdistricten boven dubbele de voor keur te geven. Daarna wordt de voorgestelde indeeling zelve in bijzonderheden behandeld. De vereeniging van Schiedam met Delft vond bij de meeste leden bijval. Tegen de oprigting van een nieuw enkel district Brielle was geen groot bezwaar; maar de formatie van dit district vond schier algemeen afkeuring, door de afscheu ring van Middelharnas en Sommclsclijk van Overflakkee. Ook nopens de wijziging van het district Dordrecht zijn velerlei aanmerkingen gemaakt, gelijk ook ten aanzien der nieuwe districten in andero provinciën, vooral wat Zeeland betreft, en het nieu.v district Heerenveen. Over de indeeling der Zeeuwsche districten is een af zonderlijke nota van den heer Fokker bij het verslag, gevoegd. Uit Leeuwarden wordt van 19 Maart geschreven: Ten overstaan van den notaris, den hoer rar. C. Wiersma is heden alhier in het openbaar finaal verkocht eene boerenplaats onder het naburige dorp Goutum, groot 28 bunders ruim, voor niet minder dan ƒ70,015.25. Daarbij komen de kostenbedragende 10 pCt. van den koopprijs. Een vervaardiger van vélocipèdes in de Vereenigde Staten is op het denkbeeld gekomen om zijn machine van wielen te voorzien, die in spoorwegrails passen. Met dit stelsel zou men zestig mijlen per uur kunnen doorloopen, terwjjl ele uitvinder aanneemt in vijf uren den afstand van New-York naar Buffalo te zullen afleggen. De spoorwegmaatschappijen zouden nu gevoegelijk stoom kunnen missen, daar zij voordeelig vervangen kan wor den door eenvoudige bewegingen met 6e beenen van eenige beambten. Binnen kort zal men dan ook de spoortreinen door vélocipèdes zien voortgetrokken. Uit Egypte is de heugelijke tjjding ontvangen dat het kanaal van Suez in den namiddag van den 17 dezer is geopend. De wateren der Middellandsche Lëi? zijtvin het-Bittermeer gestroomd. Do 'onderkoning van Egypte was bij de plegtigheid tegenwoordig en heeft den hepr de Lesseps zijne levendigste voldoening betuigd. Gemengde berigten. „Ik moet droog roggebrood met zout eten," zegt een bakker op een hoek te Zals hij om be taling verzocht wordt van weelde-schuld. Dus, die on gelukkige man zal bij name moeten aanbevolen worden om wat in beklag te komen, dan zal hij wel wat boter op zijn brood kunnen krijgen, en de bakkerin zal wat meer kunnen pronken en beter betalen. Bij dubbeltjes en kwartjes is de tarwe gedaald tot op 9 gulden per mud en het brood is sedert weken geen cent afge slagen. Voor 10 gulden heeft een bakker nu, met het schepmeel er af, 80 Ned. ponden meel in den trog, dat zoo goedkoop is als. toen de tarwe 3 gulden de zak was en het graan belast was. Nog nooit zijn dan ook de winsten der bakkers grooter geweest dan nu. Onder Tholen is een 3-jarigen Os verkocht voor ƒ510, eene som waarvoor men vroeger een half dozijn ossen had. -- Daar een heer te Middelburg een uitkijk heeft laten makenworden de bezoekers van Jufvrouw I. aangeraden, een anderen tempel op te zoeken, want de dames zullen nu bespied worclen. Bevrachtte B een wijnschiplosplaats groote markt. Te Sint. worden twee winkel-dames verzocht, zooveel onwaar heden van anderen niet te verspreiden daar anders de nering zal verloopen; en: Steekt uw hand maar in uw zak Draagt maar elk uw eigen pak Want dat is zoo groot en zwaar Of het. is van vijftig jaar. Jaantje te K. wordt aangeraden zich met de Paschen fatsoenlijker te gedragen als met de Kersmis, anders zal zij nergens meer gevraagd worden; dus: Pas nu beter op uw tijd Anders raakt gij alles kwijt. Want gij zijt nu zoo gedaald, Tot een ridder van de naald. Te H. zingt men weer Allen klappen nu de hand Nu er één is uit het land Want hij was te hoog verheven, Om van andren ryk te leven. Voor zoo een moet men zich wachten, Want hij vloog soms ook bij nachten En wat hij dan zoo al deed Is het wat nu ieder weet. Iemand te N. wordt aangeraden te bedenken dat het beter is door de ramen te kijken dan er door te kruipen dus Eer men anderen wil verrassen Moet men op zijn eigen passen. Ing^ezoiideiie Stukken. Na het plaatsen mijner aankondiging Nieuwsbode van Woensdag 27 January jl.) van het interessante werk: Uit den Geuzentijdis mij van meer clan eene zijde de bedenking gemaaktof het bekende geval van Jan Alman, -- hetwelk, onder meerdere omstandigheden, zoo zeer heeft bijgedragen dat de Vlissingers op den 6 April 1572 het Spaansche dwangjuk manmoedig hebben afgeschud niet een verdicht verhaal zoude 'zijn. Van het tegendeel overtuigdacht ik het dan al zoo geenszins ongepastzoo beknopt mogelijk aan te toonendat onze beste geschiedschrijvers 'dit geval als een geschiedkundig feit vermelden. Zoo schrijft Dr. Swai.ue in zijn keurig werk„De daden der Zeeuwen gedurende den opstand tegen Spanjebl. 17„De burgers „begrijpende, dat het der Regering aan raagt ontbrak, „werdentoen men hen tergdete stoutmoediger „terwijl cle Spaansche kwartiermakers, door de houding „der Regering aangemoedigd, en steunende op cle magt, „die niet verre waszich stoute dreigtaal veroorloof den en zelfs een' aanzienlijken algemeen geachten „burger, Alman genaamd, die ongewapend uit cle kerk „marktwaarts gekomen waseenen slag gaven. Deze „zich daardoor diep gegriefd gevoelende (want wie „verdraagt lijfsaanranding?), liep naar huis om zijn „rapier en weldra werd de mare, dat Alman zich ging „wapenen, verwisseld met de kreet: Alleman ga zich „wapenenen de opgewondene menigte vloog uiteen „om Alman's voorbeeld te volgen. Nu was er geen „stillen meer aan het opvoer en met dreigen en gezag- „vertooning was het uit." Op deze of dergelijke wijze wordt zulks ook als eene ware geschiedenis vermeld doorv. Meteren Nederl. Historiën, 4de boek, fol. 715; G argon Walcliersche Arcadiadeel IIbl. 87in cle aant.en 88te Water Inhuldiging van Willem V te Vlissingenbl. 21; te Water, Tweede Eeuwfeest te Vlissingenbl. 48, Braiie Kerkel. Redevoering bl. 29 's Gravesande, Hist. Aaneenschakelingbl. 166 en 491; Dresselhuis, Wandelingen door Walcherenbl. 138von Corvin Wiersbitzky de tachtigj. Oorlog, deel I, bl. 604, en Arend, Algem. Gesch. des Vaderlands2de deel, 5cle stuk, bl. 176; waarbij men voegen lean de aanteeke- ningen in den Navorscher, deel III, bl. 2, en in het .)- Bijblad van den 3den jaarg. bl. 46, 99 en 147; gelijk V mede: M. F. Besteben, Vlissinglien Oevswelk blijspel door hem te Nieuwendam geschreven en te gedrukt iJi 1646, zoo geestig en levendig opgèstpld te dat het meer behoorde bekend te zijnterwijl ook Alman daarin een voorname rol speelt. f Wat intusschen alles afdoet, is, dat m^Ar&pj*fittel|ke jaren by het herstellen van den vloer in de Groote of St. Jacobskerk der HeVv^rm'den te Vlissingentoevallig Alman's grafzerk heeft/ontdek^, welke toen opgenomen en geplaatst isvtegen^Jen hjuur aan de linkerzijde vau het kleine orgèl. in kerk en dit opschrift heeft: „Hier ligt begraavén.JXN Alma* die den 6 April 1572 te Vlissingen ter aaïrspoó'nng zijner medeburgeren een toevallig middel in Gods band is geweest tot weering van Spaansche Inquisitie en Bij gel oo ve en tot invoering van den waaren Godsdienst." De geleerde Dresselhuis zegt. in zyne bovenvermelde Wandelingen van hem „Of hij gesproten was uit liet „geslacht der Alman's hetwelk zijn aanwezen verschul digd was aan een' bastaardzoon van Graaf Willem III „bij eene Jonkvrouw de Moor, moge onzeker zijn, „zeker is hetdat zijn naam aanleiding gaf tot een „misverstand, hetwelk onder sommige omstandigheden „rijk aan gevolgen kon zijn, en het hier ook inderdaad „was" En Professor te Water getuigtin eene noot op zijne Redevoeringbij de viering van het tweede eeuw feest te Vlissingen6 April 1772: „Onlangs zijn mij „verstrekt eenige aanteekeningen over 't nageslacht van „dezen Jan Alman waaruit mij bleekdat hy eeno „dochter naliet, welke aan N. T'ant zeven zonen en eene „dochter verwekteuit welken een talrijk nakroost is „voortgesproten, en waarvan tot op heden verscheidenen „binnen deze stad afstammen, die 'tzich tot eer mogen „rekenen Alman dien vrijheidsminnaartot hunnen „stamvader gehad te hebben." Het wapen van Alman bestond uit een veld van keelwaarop een geharnast met een boog gewapend krijgsmanterwijl het devies was „In ore Veritasin corde Sinceritasf Mij dunktdat een dergelijk wapen den geachten en stoutmoedigen Vlissinger juist, paste. Door de spreekwijzealle manverstond men toen natuurlijk, gelijk nog, ten huidigon dage: iedereen, groot en klein rijk en arm maar het geval van Jan Alman heeft aanleiding gegeven tot de uitbreiding daarvan in Jan en alleman als eene spreekwoordelijke uitdrukking vau dezelfde beteekenis. Wo le a arts d ijk Febr. 1869. J. van der BAAN. Vorvalsching vau Levensmi<l<lel<Mi. Sedert langen tijd verneemt men klagten over ver- valsching van meel en andere levensmiddelen. Dat brood een eerste levensbehoefte is en dat dns eene gezonde bereiding daarvan een eerste vercischte is, zal wel door niemand kunnen worden tegengesproken. Eene eerste zorg der gemeentebesturen is het dus o. i. om naauw- lettend toe te zien welke levensmiddelen in de gemeente worden ingevoerd en verkocht, dezelve te doen onder zoeken en den uitslag van dat onderzoek openbaar te maken. Het gemeentebestuur van Goes geeft in dat opzigt een navolgingswaardig voorbeeld. Heeft het onlangs de melk doen onderzoeken en de resultaten daarvan publiek gemaakt, in de vorige week werd het onderzoek der openbare gezondheidscommissie aldaar omtrent de ingevoerde bloem ter kennis van het publiek gebragt. Daaruit bleek dat een monster bloem afkomstig van deu heer F. Kemper te Gouda, zwavelzure kalk (gips) en schimmels bevattedat een monster afkomstig van A. Vergroessen te Bergen-op-Zoom vrij was van anor ganische bijmengselendochgistings-schimmels bevatte, dat monsters, afkomstig van de heeren Viruly en Ravens- waaij te Kralingen, C. Mortier te Vlissingen en J, H. C. Kakebeeke te Goeszelfs bij herhaald en naauwgezet onderzoek zuiver zijn bevonden van voor de gezondheid schadelijke bijmengselen en ook van boonenmeel. Door cle openbaarmaking van zulk onderzoek wordt het publiek voor bedrog gevrijwaard en worden tevens de fabriekanten aangespoord zich van bedrog te ont houden. Wenschelijk ware het dat ook de gezondheidscom missie te Zierikzee. in navolging van die te Goes, handelde en de levensmiddelen onderzocht. Heeft cle commissie te Goes de melk onderzocht en daarin bij sommigen veel water ontdekt, mogelijk is dit te Zierikzee ook het geval. Het publiek bekend maken van zulk onderzoek kan niet anders dan goede gevolgen hebben. Men kan zich wachten voor bedrog en de bedriegers zullen zich wel wachten voor herhaling. En wat de bloem aangaat. Welk eene massa van dat artikel wordt hier niet aangevoerd en van verschil lende fabrikanten. Het onderzoek hiervan is dubbel de moeite waarddaar brood gebakken van meeldat vermengd is met gips, toch nooit gezond kan zijn. Indien wij ons dus mogen verheugen in eene gezondheids commissie welnu dat zij dan ook zooveel in haar bereik ligt voor de gezondheid der ingezetenen zorge. De redactie dezer Courauc vertrouwen wij dat zeer gaarne de uitslag van zulk onderzoek zal opnemen dat tot verbetering kan leiden Zierikzee, Maart 1869. D. Hlarktpryzeii te ZioriUzeo. 2 5 MAART 1 8 6 9. Boter, laagste koers ƒ0,625 en hoogste koers ƒ0,675 per 5 ons. Kip-Eijeren, iaagste koers ƒ0,825 en hoogste koers ƒ0,90 per 25 stuks. Eenden-Eijeren laagste koers ƒ0.825 en hoogste koers ƒ0,90 per 25 stuks. Birgerijke Stand te Zieriltzee. geboren: 18 Maart. Een zoon van J. S. Venema en B. Kister. 19 dito. Een zoon van A. W. Stellwagen en J. W. Eenhorst. 20 dito. Een zoon van M. Verkaart en P. J. Vingerhoed. gehuwd: 24 Maart. E. Freeke weduwn. en A. Nys jd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1