ZTËBIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 2608. Zaturdag 20 Maart 1869. 25s,° Jaarg« Nieu wstij dingen. V A N 1 EN m BEKENDMAKING. Het kohier van den hooftlelijken Omslag dezer .ge- leente voor het loopend dienstjaar door HH. Burge- lieester en Wethouders voorloopig vastgesteld, ligt van |en 17 lot den 31 Maartop de gemeente-Secretarie ter nza°"e liggen voorde ingezetenen, en kunnen de reclames ïlaartegen, in eene geslotene bus, aldaar worden ingele gerdbij ongezegeld verzoekschrift aan den gemeente- laad, ingevolge de wet. Jïmcrifea. Aangc-kojnen Nederlaudscl»e Emigranten. New-York, 4 Jan. Per stoomb. Queen. Pietje (Versteeg, van Zeeland, naar Grand-Rapids. 11 Jan. per stoomb. China Jacob Boon vrouw en 3 kind. Joost Pelvering en dochter, allen van Zeeland naar Paterson. 13, per stoomb. Colorado. J. B. de Jong, vrouw en 1 kind; Rudolf Stuurman naar Elkhard Tnd. 16per stoomboot Cella. A. Schoonbeek en 0. Dontje, van Groningen naar Chicago. Per stoomb. Cuba. Theodoras van der Kieft en C. J. van der Kieft, van Amsterdam naar New-York. 18 per stoomb. Cadia. L, S. Bolle, van Rotterdam naar New-York. 20, per stoomb. Java. S. de Jong, van Alkmaar naar N. Y. H. J. Heetbrinkvrouw en 3 kind.van Gelderland naar Amelia Court Hause, Virginia. 25, per stoomb. Pennsylvania. A. Geers en F. Geers van Gelderland naar Davenport, Jowa. 28, per stoomb. Manhattan. J. B. II. Veenstra van Friesland, naar Pella. Jacob Terkerk van Dordt naar Grand Rapids. Jan van Zutphen naar New-York. 29per stoomb. Australasium. A. H. Kock van Gelderland naar Bruns wick Miss. 4 Febr. Per stoomb. Columbia. C. H. R. Gramans van Rotterd. naar New-York. William F. Jolly, dito. 9 per stoomb. Siberia via Boston. Johannes M. Cozijnsen. vrouw en 5 kind., van Velsen naar Zuid- Carolina. Martha de Roo en 5 kind., naar Rochester (bevinden zich ziek op Wards-Eiland.) A. Veringou vrouw en 6 kind, naar dito. A. AllinkJ. Poppink F. Ootenjan en Jan Burmaker alien van Overijssel naar Fort Wayne, lnd. Pieter Devrient, van Zeeland naar Grand-Rapids. 10 per stoomb. Minnesota. Jan van Wijk en zoon van Noord-Braband naar Cincinnatie. 12, per stoomb. China. Jacob van der Velde en Johan nes van Aar, van Limburg naar Galena, 111. De New-York-Times meldt, dat onlangs te Brook lyn eene stadgelegen vlak tegenover New-York waarvan zij door de East-River wordt gescheiden sedert eenigen tijd twee inrigtingen bestaan waar onderwijs gegeven wordt in de kunst om met vélocipèdes om te gaan en die behalve door een groot aantal leer gierigen eiken avond door een tal van toeschouwers worden bezocht. In eene dezer inrigtingen wordt ook op bepaalde uren aan dames ouderrigt gegeven. «Nim mer te voren (zegt de Neiv-Yorlc-Times)heeft de geschiedenis der nijverheid hier te lande een tijdperk gekend waarin zooveel vraag naar een bepaald artikel geweest is. 1000 vélocipèdes worden thans elke week vervaardigd. In deze week is een contract gesloten omtrent het vervaardigen van 5000 vélocipèdes met twee wielen voor knapen. De Nederlandsche Herauteen New-Yorker week blad, bespreekt de belangen van hen die hun vaderland wenschen te verlaten om zich in de nieuwe wereld te vestigen. Het blad acht zich daartoe geroepen omdat het voorkomt, dat den emigranten door expediteurs verkeerde informatiën worden gegeven en zelfs dat deze misbruik maken van vereenigingen of bijzondere personen in Ame rika, met wien zij hoegenaamd niet in contact staan. De Heraut wijst o. a. op een persoon die met vrouw en vijf kinderen per stoomboot Siberia te Boston aankwam. De man had tegenspoed gehad in zakenen was zoozeer achteruitgegaan dat hem het geld ontbrak om den overtogt naar New-York te betalen, dat dan ook grooten- deels door n.enschenvrienden was bijeengebragt. Dit feit was den expediteur bekend en deze wist dus ook, dat die landverhuizer te Boston of New-York zonder geld zou zijn om de reis te kunnen vervolgen. Intusschen wordt in advertentiën voorgespiegeld, dat de emigranten bij aan komst te New-York zich kunnen wenden tot de Christe lijke Yereeniging tot hulp der Nederlandsche landverhui zers, aldaar gevestigd, waar hun door den agent dier vereeniging in het huis Castle Garden de noodige hulp en vereischteinformatietot voortzetting der reis tot de plaats der bestemming worden verleend en aangewezen. Nu werd bedoelde persoon en zij ne familie via Boston gezonden en verbeurden zij daardoor het regt om in Castle Garden te worden toegelaten. Nogtans werden zij op voorspraak en uit medelijden geholpen door die vereeniging, welke veel nut sticht doch die men in geen geval mag mis bruiken. De Heraut komt eindelijk tot de conclusie 1°. dat de expediteurs in Nederland aan landverhuizers geene on waarheden moeten zeggen en die menschen diets maken clat zij door slechts in Amerika voet aan wal zetten, zonder geld honderden mijlen verder kunnen komen 2°. dat zij ze niet naar Boston moeten sturen, wanneer zij naar New-York bestemd zijn3°. dat men van de genoem de vereeniging niet meer verwachten kan dan raad en aanwijzing die toch ook waarlijk alreeds tijd, geld en moeite kostenen niet uitschotten die eene uitzondering zijn als een doorgaande regel moet beschouwen4°. dat het tijd wordt de landverhuizers in te lichten in hoe verre zij kunnen staat maken op de eigendunkelijke refertes van expediteurs. De armoede welke in Londen heerschtis op verscheidene vergaderingen van belangstellenden eene schande voor Engeland's beschaving genoemden aan den rijken Britscheu adel welke de paleizen van het West-End bewoontwerd verweten dat hij niets deed om den nood in het oosten van Londen te lenigen. De Times noemt al de klagten rhetorische figuren die niets beteekenen en onwaar zijn en geeft in twee en eene halve pagina eene lijst van al de Londensche weldadig heidsinstellingen die voor de armen zorgen terwjjl het blad de onvoldoende hulp welke de arme ont vangen niet aan gebrek aan geldmaar aan eenè slechte organisatie wijt. Deze verklaring wordt bevestigd door den bisschop van Londen die mededeelt dat in Londen meer dan duizend weldadigheids-genootschap pen bestaan, die door elkander gerekendieder ongeveer een jaarlijksch inkomen van 4000 p. st. hebben hetgeen te zamen de ontzaglijke som van 4,000,000 p. st. (ƒ48,000,000) per jaar uitmaakt. Dit is nog buiten de opbrengst van de anuenbelastiug en van de weldadig heid van bijzondere personen. De Times zegt, dat een vierde van de bijdragen van het publiek wordt besteed aan de administratie dezer gelden eu dat het gebrek aan organisatie teweeg brengt dat duizenden jaarlijks worden verspild. Instellingen vau gelijken aard worden tot in het oneindige vermeerderd en behalve dat zij voor een vijfde van het geld zouden kunnen bestuurd worden indien zij onder ééne directie kwamen, zouden zij door zanden werking aan de bedelaars van professie hunne geldwinning onmogelijk maken. Dezelfde men schen ontvangen dikwijls hulp van vier of vijf inrig tingen die niets van elkander weten en dit niet kunnen controleeren. De Times gelooft, dat de ondersteuning welke aan weezen wordt verleend beter doel zou troffen, indien men geene weeshuizen had, maar met kleine sommen persoonlijke en plaatselijke pogingen ten hunne behoeve ondersteunde Oude lieden worden betrekkelijk in Londen het minst geholpen, de zieken het meest. Meer dan een millioen wordt geschonken aan personen van middelbaren leeftijd en 250,000 p. st. aan kinderen. Voor militairen wordt 32,000 p. st. en voor zeelieden 157,000 p. st. per jaar besteed. De Daily News en de Morning Star zeggen hetzelfde. De Times beweert voortsdat er meer dan genoeg is voor al de behoeften van Londen maar het blad wensebt, dat een gedeelte van dat geld tot iets beters dan tot het geven van aalmoezen-worde besteed. Men moet niet vergeten dat een zeer groot gedeelte van al die ellende en armoede uitsluitend ontstaat door ge brek aan werk. Huisvaders, die gedurende hun geheele leven hunne gezinnen hebben onderhouden, zijn sedert een paar jaar tot den bedelstaf gebragt, omdat Engeland en vooral Londen overbevolkt zijn. Die mannen,die in den verschrikkelijlesten toestand van alle toestanden ver- keeren omdat zij werken willen maar niet kunnen moeten, voordat de aalmoezen hun alle selfrespect. ont nemen, het eerst van allen worden geholpen. De Times doet een hartelijk beroep op het Britsche volk-om te helpen, niet met geld, maar met tijd en inspanning, ten einde die mannen in staat te stellen naar de Engolsche koloniën te verhuizen. Doch deze beweging moet met groot beleid worden bestuurd want handen-arbeid wordt gevorderd tot het ontginnen van land en het drijven der Australische kudden. Kantoorklerken en werklieden, als: horologiemakers, hoedenmakers of ver vaardigers van artikelen van weelde, die arbeid zoeken en aan zwaren arbeid niet gewoon zijn. moeten niet naar de koloniën gezonden worden, want deze verruilen zekere ellende hier tegen zekere ellende daar. De Londensche International, van het Siamesclie broederpaar gewagende, welks vaneensclieiding, naar men zegt, door voorname Edinburgsche en Londensche geneeskundigen onraadzaam en zelfs oogst gevaarlijk, door den vermaarden Parijschen heelmeester Nelaton daarentegen zeer wel uitvoerbaar geaebt wordt, beweert dat het wanstaltige verschijnsel, 't welk dit broederpaar oplevert, niet eenig in zijne soort is. Volgens de overle vering tocli heeft te Bidderden in het graafschap Kent, op het laatst der elfde eeuw een zusterpaar geleefd Eliza en Mary Chulkhurst genaamd, 't welk aan den schouder en aan de heup aaneen gegroeid wasen vier-en-dertig jaren lang in dien eng verbonden staat geleeft heeft. Na dien ouderdom bereikt te hebben werd Eliza ziek en stierf na verloop van eenigen tijd. Men wilde nu tot het doorsnijden der spieren en pezen, welke de levende met de doodo verbonden overgaan maar Mary verzette zich daartegen. „Wij zijn tegelijk ter wereld gekomen (zeide zij) en moeten haar ook tegelijk verlaten." Zes uren later had ook zij opgehouden te leven. Deze overlevering is, zegt de International, zoo goed be waart gebleven omdat jaarlijks te Bidderden waai de gezusters 1066 geboren zijn, op eersten Paasch-avond eene uitdeeling van brood en kaas plaats heeft uit de opbrengst van landerijen, die de Kentscke tweelingen aan de gemeente haver inwoning vermaakt hebben en die tegenwoordig eene rente van veertig guinjes op leveren. 'as Grx*a.voiaïi;ig-<>', 15 Maart. De bij het prov. geregtshof van Zuid-Holland aanhangig gemaakte proce dures in de zaak van de gebeurtenissen te Rotterdam in Oct. en Nov. jlzijn in de jongste dagen bekend geworden. De zaak die het eerst zal behandeld worden betreft uitsluitend de gewelddadigheden in den nacht van 31 October jl. gepleegd in den omtrek van het politie-bureau van het eerste kwartier. Twaalf personen zullen in deze zaak teregt staan. Hunne namen zijn reeds medegedeeld. Men verneemt, dat de beklaagde Lobman tot zijn verdediger heeft gekozen mr. J. van Gigh; de beklaagde Buys, mr. G. Belinfante, en dat aan de overige beklaagden als verdedigers zijn toegevoegd de mrs. van Randwijck, van Hogendorp en Thorbecke. Vermoedelijk zal deze zaak in het begin der volgende maand voor het hof worden behandeld. De overige procedures, met de bedoelde gebeurtenissen in verband staande, volgen daarna, die tegen de Vletter het laatst als wiens verdediger een Rotterdamsch advokaat wordt genoemd. Algemeen loopt te Utrecht het gerucht, dat de gefailleerde koopman Antink behouden te Londen is aangekomen, waarvan hij zelf in een telegram berigt zou hebben gegeven. Rotterdam17 Maart. Jl. Zaturdag is alhier door den agent van policie Th. Manders een persoon aangehouden, genaamd Jan Maehielse, geboren te Zie rikzee, doch thans zonder vaste woonplaats. Deze persoon, wiens eigenlijk beroep zadelmaker is, heeft zich als een zeer gevaarlijk sujet doen kennen en wist gedurende i eenigen tijd zich aan de nasporingen der politie te onttrekken. Hij heeft, ofschoon eerst 33 jaren oud, reeds i vijf jaren in de gevangenis teHeen warden en het laatst twee jaren in die te lloorn doorgebragt en was in October des vorigen jaars ontslagen. Hij heeft alhier zoo vele diefstallen gepleegd dat hij niet moer kan aanwijzen waar hij cïie bedreven heeft. Hoofdzakelijk zijn het winterjassen die hij ontvreemd heeft, voor het meerendeel uit woningen van meer gegoede ingezetenen; hij üam die niet alleen uit portalen of ..loyaliteiten die j onnriddelijk aan de straat grensdön, maar hij geneerde zich ook niet de trappen op te loopen en te zien of er boven op de portalen niets van zijne gading was. Het is de policie mogen gelukken eemge van de door hem gestdene voorwerpen in beslag te nemen, doch van de mei'iten kan hij geene aanwijzing doen, waar en aan j wiJix hij die verkocht beeft. Behalve de kleedingstukken j die bereids doov do bestolenen zjjn herkend, zijn door i den commissaris van politie van het tweede kwartier (bureau Kaasmarkt) twee jassen en een dames regen mantel in beslag genomen, waarvan de eigenaars onbe kend zijn, en omtrent de herkomst waarvan de aange houdene geene inlichtingen weet te geven. Welligt zijn deze uit aangrenzende gemeenten herkomstig. De aan gehoudene die fatsoenlijk gekleed is en zich in zijn spreken ook goed weet voor te doen, verwisselde van tijd tot tijd van kleeding ten einde daardoor de na sporingen der politie te bemoeijelijkenwaartoe ook bijdroeg, dat hij dnti dezen en dan weder een anderen naam en andere woonplaats opgaf. Goes 15 Maart. Naar wij vernemen zullen deze week weder 12 huisgezinnen uitmakende 59 personen uit dit eiland en omstreken naar N.-Amerika vertrekken en gebruik maken van eene nieuwe gelegenheid die tot geuiak der landverhuizers is iugerigt. Er zijn nieuwe booten in de vaart gebragt die in ruim 12 dagen de overtogt doen naar N.-Amerika en die zoo zijn ingerigt, clat voor al de familien afzonderlijke hutten kunnen gegeven worden waardoor het gemak voor de reizigers aanmerkelijk verhoogd wordt. Wij hebben eene af- teekening gezien van een dier nieuwe schepen en ons kunnen overtuigen dat de inrigting daarvan niets te wenschen overlaat. Goessche Ct. Ziei'iltasoe16 Maart. In de zitting der tweede kamer van heden heeft de interpellatie van den lieer van Sypesteyn over de kust van Guinea plaats gehad. Die interpellatie strekt1°. om mededeelingen van de regering te verkrijgen nopens den zorgelijken toestand van de kust"; 2°. tot appreciatie van sommige gebeur tenissen 3". om aan te dringen op de noodzakelijkheid van afdoende maatregelen. De minister van koloniën kon.~ wat punt 1 betreft, geen dadelijk antwoord geven, daar de geheele zaak bij den koning aanhangig en ter beslissing is. Nopens punt 2 en 3 erkent de minister, dat thans afdoende doortastende maatregelen noodig zijn geworden. Hiermede was de interpellatie afgeloopen. Te Brussel, bevindt zich op dit oogenblik een inwoner van Marseille die met een denkbeeld is aan gekomen dat hem 24 uren na zijne komst 100,000 franken heeft opgebragt. Onlangs in den herfst Belgie doorreizende, raapte hij eene grove zelfstandigheid op, die tot niets diende en zeer overvloedig was. Hij trachtte daarvan partij te trekken en zegt. er in geslaagd te zijn daarmede papier te maken, dat bijna niets kost. Met de vruchten zijner uitvinding herwaarts gekomen heeft hij eene vennootschap aangegaan met een kapitalist die thans eene groote fabriek laat oprigten. Die grove zelfstandigheid bestond uit niets anders dan uit de hopstengelsdie men tot dusverre met groote lioopen verbranddeom er zich van te ontdoen. Indien de verwachtingendie men zich van deze uitvinding vormt, worden verwezenlijktdan kan daardoor eene geheele omwenteling in het papierfabriekaat teweeg gebragt worden. - Volgens het Dagblad schijnt de redacteur der N. II. Ct. voornemens te zijn om als prediker op te treden. Wij lezen althans dat genoemde redacteur, de kansels onteigent. Wij hadden wel vernomen dat pre dikanten, hunne betrekking in de kerk hebben neder- gelegd om zich aan de redactie van de N. R. Ct. te wijdenmaar het is wat nieuwsdat de kansels in de Hervormde kerk tegelijkertijd onteigend worden. Men leest in het weekblad van den Helder het volgende: I")e hertog van Somerset, die onder de vroegere liberale regering minister van Marine was, hield in de zitting van het Engelsche hoogerhuis den 9 Maart eene philippica tegen de "•Zendelingenwelke andere volken onnoodig in rep en roer brengen en luin land internationale onaangenaamheden op den hafs halen. Als een prediker in Birmingham optreedt en zijne meening over catholicisme of protestantisme openlijk verkon digd, dan werpt het gepeupel vensters in, klopt elkander bont en blaauw en het Christendom wordt zeer weinig gebaat; men denke aan Murphy. Zullen wij nu, vraagt de hertog, hoogere cischen van beschaving en gematigdheid tot de Chinezeu stellen? Een Chineschc minister sprak tot de Franschc en Engclsche gezanten: «Daar staat gij als vertegenwoordigers der magtigste en wijste volkeu der wereld. Gij zijt hierheen gekomen als vrienden in al het andere, alleen niet in uw Chris tendom. Daar gij uu zoo wijs en goede vrienden zijt, waarom kunt gij het niet eerst met elkander over het ware Christendom eens worden voordat gij over ons land de kiemen van uwe tweespalt uitstrooit? .De Chinezen, ging spreker voort, hebben inderdaad even weinig op met de Fransche zendelingen als met de Engclsche. Wel is waar is er eene zekere klasse onder hen, die men gemakkelijk voor een paar dollars tot het Christendom kan overhalen. Maar men moet dan ook de resultaten van de Nieuwe Godsdienst zien men ga naar Shangae, het voorname vcrzamelingspunt van de Chineschc en Europesehe Christenen. Nergens zal men zulk een poel van ongerechtigheid vinden als in die havenstad. En hoe zouden de Chinezen ook eene Godsdienst leereu liefhebben welke met kanonneerboten en Armstrongs wordt uitgebreid? Lord Clarendon was het met de practischc conclusion van den hertog eensal vond hij het oordeel wat scherpen hij verklaarde dat de zendelinggenootschappen het eens en vooral moesten weten, dat hunne zendelingen in China slechts daar op bescherming konden aanspraak maken waar een Engelsch consul resideert, en in geen geval op de Engelsche vloot kont rekenen. Blijkbaar zijn dc Engelschen in Abyssinie wijzer geworden. Gemengfrte Eene dame te Middelharnis is niet op want zij daclit een vogel gevangen te W>W«.v. is baar ontvlugt: ]r\y, Dus wanneer gij meer op vangen uf^aat,.— Blijft 'savonds dan toch wat latjer jpp •straat, Dan zjjn er nog vogels gewoon toploer Om bij u te komen, zeer stil opXdcnj En wanneer zij maar weten wie is Op.Vfjg-ffiê Dan gaan er wel spreeuwen en méér metlr-rae€. Te Mmoest eene mama wat beter uit bare oogen kjjkcn als zij hare dochter nog meer komt roepen met de woorden«Je moet naar huis komen want mijnheer is gekomenEn tot overmaat van smart zat haren vrijer onder tafel, dievmet dp or baar was opgemerkt. Iemand te D.die zijne be lijdenis zal gaan afleggen, wordt tot zijn eigen bestwil aangeraden, zooveel onwaarheden van anderen niet te verspreiden, daar hij dan maar een gemeen lid maat je zal zijn; en nu zingt men: Eerst uw oude schuld betaald Eer gij op een ander smaald Eer gij van een ander spreekt Pin zoo twist en tweedragt kweekt, Anders gaat gij per abuis Zeker nog naar 't gekkenhuis. Een zot te Neuzen wordt gewaarschuwd om des avonds niet meer door de glazen te kijken bij een heer om een meisje te beloeren dat ver boven zijn stand is, daar hij zijn neus nog eens bitter stooten zal; en Hoe bij 1t ook wil overleggen En hoe menigmaal hij tuurt, Toch zal iedereen wel zeggen Dat hij niet past in die buurt. Wil nu dus gewaarschuwd wezen, En niet kijken door het raam Want het wordt te veel misprezen, En gij krijgt een slechten uaam. Plen goede vangst te H. O er is een Uil gevangen Nu heeft ieder zijn verlangen; Al zat hij in hooge boomen Hij is toch omlaag gekomen. Hjj zat als de grootste boeren Met een trotscli gelaat te loeren Met zijn snavel in de kas Of het al het zijne was. Kerknieuws. Het kiescollege der Nederduitscke hervormde gemeente te Haarlem heeft liet volgende zestal van predikanten opgemaakt: de heeren Creutzberg, te MaarssenMossel, te Nederliorst-den-Berg; Hogerzeil. te Veenendaal; dr. van Maasdijk, te Katwijk aan Zee; Segera, te Groniu- gen, en Nonhebei, te Middelburg. jMarkti>rijzon te Zierikzee. 18 MAART 1 8 6 9. Boter, laagste koers ƒ0,625 en hoogste koers ƒ0,70 per 5 ons. Kip-Eijeren, laagste koers ƒ0,75 en hoogste koers ƒ0,90 per 25 stuks. Eenden-Eijeren laagste koers ƒ0,80 en hoogste koers ƒ0,85 per 25 stuks. Biu'gerlijke Staiul te Zierikzee. geboren: 11 Maart. Eene dochter van G. H. Vonk en L. de Jonge. 12 dito. Een zoon van N. Eijke en M. van Schelven. 13 dito. Een zoon van H. A. Keijzer en C. Adamse. 13 dito. Een zoon van K. A. v. d. Hucht.en E. Gruijs. 14 dito. Een zoon van A. J. Frank en K. Goudsmit. 14 dito. Eene dochter van W. Juijn en M. de Keizer. 15 dito. Eene dochter van J. Schilling en C.Reijnhout. 16 dito. Eene dochter van P1. de Feiter en M. van 'tHof. 16 dito. Plene dochter van J. Waale en J. de Löoze. gehuwd: 17 Maart. W. H. Tujjter, jm. en S. Heijerik, Wed. J. A. Theewes. overleden: 11 Maart. D. Quant, circa 17 maanden, zoon. 11 dito. C. van der Valk, oud 2 jaar, zoon. 15 dito. A. Wolfmachsel, oud 40 jaar, vrouw van M. D. Zendijk. 15 dito. J. Loartz, oud 80 jaar, Wed. N. van der Schelde. 17 dito. A. Hagestijn oud 78 jaarWed. G. Graveleijn. gsssasaasssssK8«ass®saffi®ssïs*«cssawi 50jarige Eclitvereenï^iiig èi P. van der VELDE M. J. VERSEPÜT. P Zierikzee den 17 Maart 1869. Kb M Ik ti uit naam hunner dankbare kinderen. g fcl Sojarigfe Eolitvereenifying VAN JOZEPH SMITS EN CORNELIA BLOM. Zierikzee, 20 Maart 1869. hunne dankbare kinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1