Woensdag 17 NIaart 1869. i\o. 2607. 25 sle Nieu wsti j dingen. slew ZIERIKZËËSCHE NIEUWSBODE. BEKENDMAKING. Het kohier van den hoofdelijken Omslag dezer ge meente voor het loopend dienstjaar door HH. Burge meester en Wethouders voorloopig vastgesteld, zal van den 17 tot den 31 Maartop de gemeente-Secretarie ter inzage liggen voorde ingezetenen, en kunnen de reclames daartegen, in eene geslotene bus, aldaar wordën ingele verd bij ongezegeld verzoekschrift aan den gemeente raad, ingevolge de wet. Zierikzee, 16 Maart 1869. Op het Postkantoor te Zierikzee zijn in de eerste helft der maand Februarij onderstaande brieven bezorgd ge adresseerd aan personen wiens namen ter plaats van bestemming onbekend zijn, als een aan J. van de VELDE te Brouwershaven. CORN, van SCHELVEN te Nieuwerk. a/d. IJssel. A. OSTE te Ovezande. Van het Hulpkantoor te 'Oösterland een aan UBRECHT WITTE te St.-Maartensdijk. De werkzaamheden der Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft sedert een paar weken on afgebroken zitting gehouden. Zij heeft tweederlei ver richt vooreersteen en ander opgeruimd wat van de voordrachten der vorige regeering achtergelaten was en een paar belangrijke voorstellen van de tegenwoordige regeering behandeld. De nalatenschap van vroeger bestond uit eene kleine verbetering van de personeele belasting, zoodat dienst meisjes eerst op 21 en niet op 18jarigen leeftijd in de belasting vallen en eenige geringe verbeteringen in ons rechtswezen. Het was lapwerk, dat de heer Wintgens had opgemaakt,om zich liet air te gevendat hij wat deed tijdens zijn kortstondig bestuur, waarvan hij het einde al spoedig kon zien komen. De tegenwoordige Minister van Justitie heeft die kleine en weinig afdoende verbeteringen overgenomenom ze niet „in de papier mand" te smijten. De meesten dezer voorstellen zijn spoedig door de Tweede Kamer voor goed opgeruimd en alleen de bekorting van de termijnen van dagvaar dingen in civiele zaken, in het buitenland te doenen de afschaffing van eenige judicieele boeten vonden goedkeuring. Eene wet op de begrafenissen en begraafplaatsen is zeven jaren lang aanhangig geweest. Het nut der wet was dat de gemeenteraden nu niet meer uitsluitend over den aanleg en het behoud van kerkhoven beslissen en wettelijk alle begraven in kerken als regel is ver boden. De Staat en de Gedeputeerde Staten van de provinciën hebben thans een recht van toezicht ver kregen. De Kamer heeft zich eene volle week in de lange reeks artikelen dezer wet verdiept en de juristerij, over de rechtskwestiendie voorkwamenvervroolijkte de debatten over dit doodsche onderwerp niet. Goed keuring van het nieuwe Rijn vaar ttractaat was sneller afgedaan. Twee belangrijke voorstellen hebben tot zeer ernstige en levendige debatten aanleiding gegeven. De Ministers van Koloniën en Finantien hebben aan de Staten- Generaal vooreerst een wets-ontwerp aangeboden tot bekrachtiging van wijzigingen in de concessie, verleend aan de maatschappijdie een spoorweg van Samarang naar Soerakarta en Djocdjocarta bouwt. De Maatschappij is in finantieele moeilijkheden geraakt en verzocht hulp. Ontegenzeggelijk is het finantiëel beheer van den aan vang af slecht geweest. Men heeft meer dan 6 milioen aandeelen in handen van de Maatschappij van Handel en Nijverheid gegevendie een paar jaren geleden sprongzoodat toen nog slechts een deel van het kapitaal gestort was. Om geld te maken is toen gebruik gemaakt van de bevoegdheid om obligatien uit te geven. Te Londen wilde men 4 milioen gulden obligatien plaatsen a 80 percent en hoopte er spoedig geld voor te maken want de staat der Nederlanden heeft die obligatien begrepen onder de rente garantie en aflossingspremie van ƒ630,000 'sjaars, die voor een kapitaal van 44 milioen in 1863 was toegekendte verrekenen met de opbrengsten van den spoorweg. Later is gebleken dat de geheele 4 milioen verpand zijn om 2 milioen te krijgen. Eindelijk zijn voor de administratie te hooge kosten besteed. De Maatschappij komt per slot van rekening 5 milioen te kort om den spoorweg te voltooien. Wat men van de finantieele zijde zeggen moge de aanleg van den spoorweg van 200 kilometers, waaronder 33'/.2 berglijn, is op Java voor 4/5 gereed en het overige levert geen 't minste bezwaar meer op. Al wat men over de on mogelijkheid van den aanleg sprak is gelogenstraft; de spoorweg heeft bandjers (overstroomingen) en aardbeving beleefd legt er en wordt reeds over twee sectien ge ëxploiteerd. Die spoorweg is gemaakt in volkomen vrijen arbeiddoor een tal Javanen en Chineezen. En nu is gebleken dat de aanleg per mijl ongeveer 85,000 kost, dus nog minder dan de meeste lijnen in Europa. Men heeft ja een milioen ruim te kort op de aanvankelijke begrootingmaar wat beteekent eene zoodanige ver gissing op 14 milioen, die men begroot had, op eene allereerste proeve om op Java spoorwegen te leggen Intusschen had men daarenboven 14 ton aan kosten om het kapitaal te krijgen besteed. De 4 milioen obligatien, te Londen verpand, moesten ook ingelost worden. Men had er slechts 2 milioen op gekregen en heeft de volle 4 noodig voor de spoorweg- werken. Het misrekende milioen, de 14 ton kosten en de 2 milioen die dood liggen maken te zamen een te kort van 5 milioen. Zoo men alle obligatien wilde '■converteeren had men 7 millioen noodig. Daarenboven heeft de Maatschappij vroeger concessie verkregen voor een spoorweg van Batavia naar Buiten zorg een der beste en meest noodige lijnen op Java, van de hoofdplaats naar den zetel des bestuurs. Daarvoor zijn 4 milioen noodig. De Maatschappij had van hare aandeelhebbers ver kregen dat zij 11 milioen obligatien zou mogen uit geven waarvoor de rentegarantiedoor den staat verleendpreferent zon zijn om den spoorweg to voltooien de lijn BataviaBuitenzorg te maken en de conversie der obligatien te doen. Die aandeelhebbers zullen nu in de eerste tien jaren wel niet meer dan 4 of 5 percent krijgen. De Staat garandeerde nu deze 11 of eigenlijk nieuwe 7 milioen obligatien maar gaf geen penning meer dan ƒ135,000 verhoogde rentegarantie, terwijl de tijd met 2y.2 jaren werd verlengd. Het offer van den staat, om de Maatschappij te helpen schoon schip te maken, was dus niet groot. Velen verklaarden dan ook, ondanks de begane fouten de Maatschappij te willen helpen. Onder de bestrijders van de wet waren tweederleide conser vatieve oppositieaan welke de Minister van Finantien toevoegdewilt gij wel spoorwegen op Java en zijn ah uwe welwillende betuigingen geen schijn daar gij de Maatschappij eigenlijk zoudt willen vernietigen? Ande ren wilden staatsbanen en in geen geval de lijn Batavia Buitenzorg aan de Maatschappij gunnen. Maar eene belangrijke fractie en daartoe behoorde de heer Thor- becke wilde de Maatschappij helpen door een voorschot' uit 's lands kas. De heer Fokker stelde eene motie voor, die dat insloot. Maar de Minister van Koloniën hield zijn voorstel vast en gaf zelfs te kennen, dat zoo de eerste groote voordracht van zijne hand verworpen werd dit een blijk zou zijn dat hij geen steun vond bij de Kamer. Daar het verschil tusschen de liberale leden eigenlijk slechts den vorm betrof en de regeering aan toonde dat een voorschot uit de schatkist door eene leening van staatswege zou moeten worden gevolgd word de wet ten slotte den lOden met 37 tegen 3l stemmen aangenomen. Na een debat, waarin al de afgezaagde" argumenten voor en tegen de afschaffing van het dagbladzegel-, zooals de heer van der Linden terecht opmerkte, nogeens gedurende twee dagen werden gebezigd, nam de Kamer den 13den met 41 tegen 31 stemmen eene wet aan die de vrije uiting der gedachten tot een waar woord maakt in het land waar Laurens Coster de boekdruk kunst uitvond. Nog slechts vier landen onder de be schaafde staten der wereld heffen dat zegel. Het equivalent is met 56 tegen 16 stemmen aangenomen. Wij vertrouwen dat de Eerste Kamer haar zegel aan de ontzhgeling van de pers zal hechten zij is tegen 30 dezer opgeroepen. De Tweede Kamer heeft nog een paar wetten af te doen als om plakzogels in te voeren het regt op buiten 's lands gebouwde zeeschepen in te trekken en een voorstel te behandelen door den heer van Kuijk tot wijziging der armenwet gedaan, alvorens zij een kort Paaschreces zal nemen. Daarop komen wij terug. Loncleii11 Maart. Voortdurend worden de treurigste berigten uit Lancashire aangaande den toestand der katoen fa- briekeu ontvangen, De meeste katoenspinnerijen en weverijen staan stil of werken maar eenige uren daags; de fabriekanten weten voor het meerendecl niet, wat aan te vangen, en de werk lieden verkeeren in grooten nood ten gevolge van gebrek aan werk. Een zekere Jones, zoo verhaalt de Morning Post, heeft eene actie ingesteld tegen Edward Andrews, tolgaarder, ten einde zich door dezen te dpen terugge geven de som van drie centenhem afgevorderd wegens het passeren van den tol op eene tweewielige velocipede. Andrews beweert, dat hij tot die vordering geregtigd was, krachtens het tarief, dat hem veroorlooft tolgeld te heffen van eiken voetganger, die een kruiwagen voort duwt of achter zich trekt. De regtbank heeft een termijn van acht dagen geno men om de zaak te overwegen en heeft jl. Woensdag uitspraak gedaan. Hij heeft beslist, dat de gedaagde geen regt kan ontleenen aan het tarief door hem inge roepenom tolgeld te heffen van een vélocipède: en heeft de maatschappij die de tollen gepacht heeft ver oordeeld tot eene boete van 6 cents en de kosten. De raadsman van de veroordeelde maatschappij heeft magtiging gevraagd om voor het hof van appèl de zaak te brengen, welke magtiging door de regtbank is verleend. De raadsman heeft verklaard datondanks de beslissing van de regtbank, aan den heer Jones, wanneer hij weder den tol op zijn vélocipède passeerde en weigerde tol te betalengeen doorgang zou worden verleend. De heer Jones heeft geantwoord dat hij dan wederom den tolgaarder in regten zou vervolgen. In Schotland hebben in den jongsten tijd geweldigdc sneeuw stormen gewoed. In sommige distrieten viel de sneeuw zoo hoog dat het gewone verkeer er door verhinderd werd. De trein tusschen Peebles cn Edinburg bleef laatsledcn Dingsdag in de sneeuw steken. Woensdag morgen teekende de thermometer twee graden onder het vriespunt, terwijl de barometer steeds rijzende bleef. Mop^pol 11 Maart. Als een afschuwwekkend exempel van gierigheid kunnen wij melden dat thans in 't naburige Staphorst een man is overleden, die zeker meer dan 50,000 bezit en evenwel bij een behoeftige wever alhier zich niet schaamde, wanneer hij hem wat werk bestelde, en er alsdan voor den klant een kop koffij gezet werd, zooals zulks op de weekmarktdagen alhier overal 't geval is, om een weinig boter of siroop te vragen, (schoon hij de melk van p. m. 20 kocijen tot boter karnde en ter markt bragt), waarmede hij zijn harde, drooge snee »stoet," die hij reeds 's morgens van huis meenam en iu zijn wambuis bewaarde, wenschte te nuttigen. Wij overdrijven niets; 't door hem nagelatcu kapitaal wordt zelfs op 70,000 begroot. Door de politie te Zwolle zijn aangehouden drie kinderen van 14, 10 en 8 jaren, als verdacht hun werk er van te maken, andere kinderen op de straat, onder het een of ander voorwendselaan te houden en deze te berooven van hetgeen voor de hand komt. Een dier kinderen werd in het bezit gevonden van een op die wijze verkregen gouden oorbelletje. Uit Balk schrijft men van 11 Maart Heden namid dag kon men op de binnenslooten uitwaterende in het Sloteruieereen paar volwassen personen zien schaatsenrijden. Het ijs bleek sterk genoeg te zijn om hen te dragen. In dezen tijd van het jaar en na het weer dat wij reeds in Januarij en Februarij gehad hebben is dit zeker eene merkwaardigheid. Wat de menseh voor zijn geluk soms meent te moeten doen loopt dikwijls tot zijn onheil uit. Een treurig bewijs daarvan had 1.1. Vrijdag plaats. Twee broeders, beide gehuwde tjalkschippers, bevonden zich op den morgen van genoemden dag met hunne vaartuigen in de Zuiderzee. Voor de reis begon, had de ééne die een wrak vaartuig had, zijn broeder die een nieuw schip bevoer, verzocht, of zijne drie kinderenter beveiliging in het ruwe weder bij hem aan boord mogten zijn. In de nabijheid van Enkhuizcn overviel beide schepen een storm. Het nieuwe vaartuig bekwam daarbij een lek cn overslag van water, dat het bijna onmiddelijk zonk. De schipper, die zich met zijn knecht als door een wonder redde,, zag zijn vrouw cn kind en de drie kimleren_ zijner, broeder in de diepte der zee weg'zinkëïi lerwijl ~z7jh broeder, met de oude tjalk hoewel half zinkende, gelukkig binnen liep. Hoe zal de ont moeting dier broeders zijn I Tn enkele gemeenten van Drente is reeds gevolg gegeven aan de uitnoodiging van gedeputeerd staten op voorstel van den inspecteur van 't lager onderwijs, om 't schoolgeld zooveel mogelijk te verlagen, en per jaarrekening te innen; ten einde daardoor het schoolgaan te bevorderen, dat bij de kwartaals- gewijze betaling te veel voet geeft aan verzuim. Ook het vrijlaten van betaling voor kinderen boven de 12 jaren, is in dit voorstel begrepen. Te Hedikhuizen is op 10 Maart des namiddags brand ontstaan in het huis, bewoond door Jan van Bommel, herbergier, winkelier en landbouwer. De brand nam zoo snel in hevigheid toe, dat de bewoners in groot gevaar verkeerden. De moeder van van Bommel, eene vrouw van 85 jaren, is in de vlammen omgekomen en zijne vrouw die haar hoofdhaar door het vuur ge heel verloor, is met moeite gered. Een paard en al het vee is verbrand. 13 Maart. Door de vcreehigiiig Ilandwerks- bloei is eergisteren aan twee werklieden, de een arbeider bij de heeren Heuvelink Cie. de artiïer bij den heer Koelofs, eeue som van tien gulden uitgekeerd, uit erkening van het verdien stelijke hunner inzendingen op de tentoonstelling dezen zomer alhier gehouden. 's Hei^togreiHbosoli8 Maart. Den 24sten Februarij 11. verliet de persoon van Wouter Oerlemans, koopman in varkens, zijne woning te Berkel (in deze provincie,) met het voornemen in de omliggende plaat sen als naar gewoonte varkens te koopen en te verkoopen. Op dat oogenblik had hij bij zich eene som van omstreeks duizend gulden. Toen eenige dagen later zijn zoon hem niet vond ter plaatse, waar zij afgesproken hadden elkan der te ontmoeten deed men nasporingen maar kwam niets verder te wetendan dat hij in den nacht, volgende op dien, waarop hij zijne woonplaats verliet, alhier was gezien. Sedert is hij spoorloos verdwenen. Het is geheel onzeker of men hierbij aan ongeluk of misdaad moet denken maar als zeker schijnt men te moeten aannemen, dat de vermiste persoon niet meer in leven is; hij heeft eene vrouw en zes kinderen. 15 Maart. De plaatselijke gezondheids commissie alhier heeft met eenige scheikundigen van het Physisch Kabinet der Koninklijke Militaire aka- demie, de tegenwoordig maar te veel in den handel voorkomende kunstbloem, aan een naauwkeurig schei kundig onderzoek onderworpen. Uit dat onderzoek is geblekendat die soort van kunstbloem geheel of grootendcels uit gips bestond en zeer schadelijk voor de gezondheid is. Als nu de heer Inspecteur van het geneeskundig Staats-toezigt in onze provincie hierop mede zijne aandacht eens vestigde en de broodbakkers alhier eens duchtig achter de veeren zat, zoude ZEd. geleerde eene goede dienst aan ons bewijzen. 3Xi<l«Ielt>nr££, 12 Maart. Door E. J. Passemier, thans alhier gedetineerd is beroep in cassatie aange- .teekend tegen het arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland dd. 6 dezer, waarbij hij ter zake van diefstal onder verzwarende omstandigheden is veroordeeld tot de strat des doods. Bij koninklijk besluit van den 6dl'n Maart 11., is aan Anna Catharina Kouijzer, gedetineerd in het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier, kwijtschel ding verleend van de straf des doods, waartoe zij bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland dd. 12 October 1868, ter zake van vergiftiging is veroordeeld, en die straf verwisseld in tuchthuisstraf voor den tijd van twintig jaren. Zieirili^oo, 15 Maart. In de zitting der Tweede Kamer van Zaturdag 11. is het wetsontwerp tot af schaffing van het zegel op de dagbladen, met 41 tegen 31 stemmen, en dat tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd met 56 tegen 15 stemmen aangenomen. Beide ontwerpen in te gaan met 1 Julij a. s. De eerste kamer is bijeengeroepen tegen 30 Maart a. s. De gemeenteraad alhier heeftop voorstel van Burgemeester en Wethouders, besloten tot het zenden van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raalhoudende betuiging van adhaesie aan het door den heer van Kuyk gedane voorstel tot wijziging der artt. 45 en 48 der armenwet. Zierikzee16 Maart. Als eene bijzonderheid kunnen wij melden, dat op morgen 17 Maart, vier echtelingen hun 50jarige Echtvereeniging hopen te vie ren, als; Paulus van de Velde met Maria Isabella Ver- seput en Antonie Dietvos met Wilhelmina Ilaagesteijn. Deze personen mogen zich in hunnen ouderdom, nog over eene goede gezondheid verheugen. Dietvos heeft den veldslag bij Waterloo bijgewoond en draagt als oud-strijder het aan hem toegekende Eere- teeken. Wenschelijk ware het dat hij bij deze gelegen heid eenige blijken van belangstelling mogte ondervinden. De vrouw van een beambte van den Nederlandschen centraal spoorweg te Utrecht is den 19 Febr. 11. van een zoon bevallen en om reden dat hij de eenige op dien dag te Utrecht geboren zoon was, heeft de bedoelde beambte aan Z. M. den Koning geschreven, met ver zoek zijn zoon te mogen laten doopen met den naam Willem Frederik. Z. M. den Koning heeft dat verzoek toegestaan en den beambte een gesèA/rkVah hohdeyl gulden gezonden. Vik. Pr' Naar de openbare teregtzitting^^c^et geregtshof in Zuid-Holland, zijn wegens ddi^^^d$«ix<che ongeregeldheden 12 personen verwezen. Waarschijnlijk zal deze zaak nog vóór het einde van de maand voor 't hof dienen. De overige procedures met het oproer in. verband staande volgen dan daarna, die tegen de Viewer. het laatst. Zóó wordt de noodige climax in v, nomen. Men is te Rotterdam zeer benieuwd akte van beschuldiging tegen Jacob de Vletter, detibe- kenden volksheld wiens naam tot oproerlh-etj; h^eTt t gediend. Tot op het laatste oogenblik werd Itoor ■mert'o' sterk betwijfeld of het hof termen zou vinde^om teregtstelling van dien persoon te bevelen, en ond^utitO volk werd vast geloofd dat de man zou worden in vrijheid gesteld naafloop der instructie. Voorzoo velen die voor zich zelvou de convictie liehben dtit de Vlp/ter de aanstoker is geweest van de ergerlijke ongeregeld heden waarvan Rotterdam het tooneel geweest is, was het berigt dat ook hij naar de openbare teregtzitting was verwezen, een welkom berigt. Waarschijnlijk zal, als zijne zaak dient, de regtzaal veel te klein zyn om de Rotterdammers te bevattendie er getuigen van zullen willen zijn hoe hij zich voor het hof als martelaar zal poseeren. Want dat hij dit doen zal, en zoo theatraal mogelijk, daarvan kan men zeker zijn, na al hetgeen door personen, die het weten kunnen, omtrent zyn ge drag in de gevangenis verhaald wordt. Een enkel staaltje daarvan. Na eerst op het zoogenaamde pistole gezeten te hebben, heeft hij verzocht in het gewone gevangen- pak gestoken en bij de gewone boeven geplaatst te worden, omdat hij, als een boef opgepakt ook verder op een voet van gelijkheid met boeven diende behandeld te worden. Dit is geschied reeds eetrigen tijd voor dat het hof in raadkamer omtrent hem eene beslissing had genomen. Goinengdc berigten. Keesje te W. wordt opmerkzaam gemaakt tegen de aanstaande Paaschdagen, om zich weer maar stil te hou den, dan zal het wel gaan om zyn doel te bereiken. Dus; Hij kan mooije kleêren dragen Dure jassen, mooije kragen; Maar nu is het zoo gesteld; Hoe komt hij aan 't lieve geld Dus Keesje! houdt u maar bedaard, Al zijt gij nog zoo jong bejaard, En wees maar niet al te gek Maar blijft steeds de groote vrek. „Ofschoon er aan geen smokkelen te denken is voor mij," zegt eene dame te B.„amuseer ik mij beter met een jongen heer -als vroeger met een oud heer." Eene dame te Poortvliet moest zoo dikwijls niet vliegen naar andere gemeenten, anders zal er gezongen worden Kon zij maar een vrijer krijgen Dan zou zij wel beter zwijgen Maar daar dit maar moey'lijk gaat Blijft zij steeds voor Piet op straat. Dus, zij kan dit zeer goed laten, Daar haar loopen niet zal baten. Een boer van onder Kloetinge heeft voor pleizier eens geweest naar een koopdag te Wolphaartsdijk, en heeft daar zooveel goede vrienden aangetroffen, dat hij wel door zestig vrienden is weggejaagd geworden en nu zegt hij Ik zit nu regt op mijn gemak De doorntak zit in mijn zak. Te Sommelsdijk heeft een boer een uitstapje wezen doen naar R. om zijn examen af te leggen om molenaar te worden, maar hij is afgekeurd. Wanneer de meisjes uit de Oude-Tonge nog meer te Nieuwe-Tonge komen, moesten zij zich wat fatsoenlijker gedragen anders zullen zij bij niemand meer toegelaten worden. Ook de dames van Battenoord worden aangeraden zulk een schandaal niet meer te maken als zij te Nieuwe-Tonge komen, daar de veldwachter hen dan nog zal moeten opsluiten. Een fatsoenlyk meisje in schijn te Oost. wordt verzocht, toch geen twee vrijers op éénen avond meer te nemendaar zij anders niemand meer zal kunnen krijgen. Kerknieuws. Zierikzeè, 15 Maart. Ds. II. A. Gillot tot pre dikant bij de Hervormde Gemeente alhier beroepen van Assendelft., werd in de godsdienstoefening van gisteren morgen bij zijne nieuwe gemeente ingeleid door zijnen jongsten ambtgenoot Ds. D. P. M. Graswinckelmet eene rede naar aanleiding van Matth. 5 14 a. Des namiddags hield de nieuwe leeraar zijue intreê-rede, naar aanleiding van Markus 16 15. Ds. J. T. F. U. Lautspred. bij de Hervormde Gemeente te Oösterlandis als zoodanig beroepen naar St.-Philipsland. De heer N. H. Doskerpred. bij de Christelijk afgescheidene gemeente te Harl'ingen is beroepen te Goes. De heer F. Hagepredikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Wolphaartsdijk, is beroepen by die gemeente te Oud-Vossemeer. Ing-czoiidene Stukken. Geregtigliekl on Yrede zullen mal kander ontmoeten, maar zelden l)\j liot deeleu van eene erfenis. Dan zijn de erven meest brutaal, Met harten koud als van metnal En zonder schaamte en zonder eer, Grijpt ieder dan al meer en meer. Dit zag men hier weer in het rond Waar men het geld bij lioopen vond, Hoewel het goed beschreven was Doch waar men zelfs geen woord van las.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1