L No. 2605. 25s,° Janrir Woensdag 5 Maart 1869. 7 Nieuwstijdingen. JFniwftrijtL M «berlanb. van Middelburg en Zierikz.ee. /'WA 9 - Soliede Geldbelegging Berigt van Inzet. Belangrijke Verkooping, 10 Febr. Het zegelregt in. Nederland. Het schjjnt dat eindelijk de emancipatie der Neder^and- Bcbe dagbladpers zal aanbreken. De kluisters zullen spoedig afgeschud worden die er met doocfèlijke lood- zwaarte op gehangen hebben, onder den vorm van het zegelregt. Zij liet dan ook langzaam, eindelijk zal dan. toch het voorbeeld van andere natiën gevolgd worden en de zwagtel ontbonden die zoo lang belet heeft dat de geest zich vrij kon uitslaanen in ieders handen kwam wat slechts aan weinigen scheen voorbehouden. De school kwestie en de zegelwet kwestie gaan hand in hand. Verlichting daar te stellen en de .verspreiding van dat licht te onthouden staat gelijk aan het geven van een kaars in een donkeren lantaarn. De pers alleen is de opvoeder van het volk, de magtige hefboom van het intellect des publieks, debeschaver van de min beschaaf den de fakkel die ontsteekt en onderhoudt en alleen dan goedd&n krachtig kan werken wanneer zij goedkoop is. Belasting op brood op vleesch op het voedsel des ligchaams is drukkend genoegmaar belasting op den geest, op verstandverspreiding is erger dan dat, is misdadig. Lang hebben de mannen van vooruitgang gewerkt, lang en vruchteloosin het vrijmaken der pers in Nederlanddoor de afschaffing van het zegelregt het schijnt dat zij nu zullen zegevierenen even als wij die de zegeningen van clie vrijheid kennen, met belang stelling hunne overwinning zullen gadeslaan, even zoo en_ meer nog zal het opkomend geslagt dankbaar zijn voor de zegeningen door het opheffen van die wet voor land en volk verkregen. De Amerikaansche bladen bevatten het vreesselijk verhaal van den moord op de- Goyalti gepleegd door 45 Chinezen, die te Callao als koelies aan boord waren genomen. "De kapitein en de tien matrozen welke de bemanning uitmaakten, zijn door hen gedood of verminkt aan het anker gebonden en in zee geworpen. Slechts één persoon dé Spanjaard Cadonableef gespaard tengevolge der tusschenkom.st van een Chineschen jon gen, die in zijne dienst was. Geen der Chinezen was in staat het schip te besturen ook de heer Cadona was geen zeeman. Maanden lang zwalkte het schip op zee rond, en eindelijk bereikte men de zee van Ochotsk. Daar werd eene sloep naar land gezonden, maar de kust was geheel met ijs bezet en ontoegankelijk. Het schip zelf raakte tusschen de schotsen vast. Na 118 dagen was men eindelijk in staat te landen. Ook Cadona begaf zich aan wal, maar eenmaal daar zijnde, weigerde hij met de Chinezen weder mede te gaan. Hij ver trouwde zich liever aan de bevolking van het eiland Cray toe dan aan de koelies. De Chinesche jongen bleef bij hem. Hij bleef er tot dat eenige maanden later een Amerikaansch schip de -Sea Breeze, in deze wateren verscheen. Met dat schip maakte hij de reis naar San Francisco waar hij eene klagt indiende. De Coyalti was reeds vroeger door een Russisch schip in de zee van Ochotsk genomen en naar Japan gebragt, waar door den Amerikaansch en consul er beslag op gelegd was. Ook de Chinezen waren in hechtenis gehouden en thans is de heer Cadona op weg naar Japan om als getuige in deze zaak op te treden. l'n eene menagerie te Londen heeft den 20 Febr. jl. bij eene voorstelling een voorval plaats gehad, dat zonder de buitengewone koelbloedigheid van een dierentemmer een zeer noodlottig gevolg had kunnen hebben. Maecomo, de dierentemmer, begaf zich, nadat hij eerst de tijgers hunne gewone kunsten had laten vêrtoonen, in ihet hok der leeuwen, die gedurende het eerste deel der vertooning onophoudelijk op eene ver schrikkelijke wijze hun gebral hadden doen hooren en met woede in de traliën hunner kooi beten. Onder de leeuwen bevond er zich een van buitengewone grootte, zonder manen, die zeer moeijelijk te temmen was. Mae como nam uit voorzorg zijn karwats met een looden bal mede in het hok; bij zijn binnentreden wierpen de leeuwen zich onder aanhoudend gebrul in een hoek en namen een zeer dreigende houding aan. De dieren temmer bleek intusschen zooveel magt over zijn beesten te bezitten, dat hij door een blik hen in hun hoek deed terugkeeren toen zij naar hem toekwamen. Op een teeken deed Maccomo een leeuw naar zich toekomen en keerde den anderen den rug toe. Eensklaps springt de groote leeuw hem op den schouderwerpt hem ter neder en rukt hem het vleesch van den schouder, zoodat de beenderen zigtbaar waren. Al de aanwezigen werden bij dit schouwspel hevig verschrikt; Ma< como alleen behield zijn koelbloedigheid, gaf met de hand die hij vrij had, den leeuw een slag op den neus, zoodat het dier hem onder het aanheffen van een pijnlijk gebrul losliet, sprong op en wilde den leeuw tuchtigen, toen een tweede op hem toesprong. Een slag met de karwats joeg dezen nieuwen aanrander in zijn hoek terug. Maccomö keerde tot den eersten aanvaller terug en bragt hem met zijn karwats een aantal slagen toe itotcïat het dier zich gedwee voor zijne voeten nederwierp. Hoewel vreeselijk aan den schouder gekwetst, liet hij de leeuwen alle hunne kunststukken vertoonen ging toen dood bedaard uit het hok en liet zich door een geneesheer verbinden. De Londensche Shipping Gazette zegt «lat zektire A. M. Jonglet verklaart eene bewerking te hebben uitgevonden, waar door hij de inkt op de dagbladen zoo geheel kau oplossen dat de gelezene con rant en weef als schoone vellen papier naar de drukkerij gezonden kunnen worden, om op nieuw tot het drukken van couranten te worden gebezigd. Als die bewerking proefhoudend blijkt te zijn, dan is daarmede een nieuw veld van industrie geopend voor hen, die van deze uitvinding op groo\'e schaal gebruik kunnen maken, door gelezene couranten bij het publiek in te zamelen en ze na de bewerking weder aan de administratie» clef dagb)od.cn natuurlijk beneden den .fabrieksprijs van nieuw papier," te verkoopen. 't Is jammer dat =uit bet berigt niet blijkt of de bedoelde bewerking alleen ■invloed heeft op drukinkt én dus enkel de letters doet ver- clwyncn, zouder van invloed te zijn op het zegel. Boven Bagnéres de Luchon heeft eenige dagen ge leden een vreeselijke storm gewoed. Zijn woede was zoo groot dat in de valleijen van de Lys een aantal boeren woningen .0111 ver zijn gewaaid of van dak beroofd. In het dorp Saint Mamet bleef bijna geen dak gespaard. Ont zaggelijke zware olmen en populieren werden ontworteld. Te tien ure des avoncls toonde een vuurkolom aan, dat het bósch Cazarith in brand stond en de felle wind joeg de vlammen met vreeselijke snelheid voort. Op een oogenblik verkeerden de dorpen Moustajon en Antignac in groot gevaar, daar brandende takken en booraën van de berg af hellingen boven hen naar beneden vielen, maar door het tijdig aanrukken en goed plaatsen van brand spuiten, waaraan de geheele bevolking met ijver werkte en vooral door het bedaren van den wind werd men de vlammen meester. Een schaking in de hopge, zeer hooge kringen, houdt te Parijs de algemeene aandacht bezig. Volgens de eerste lezing zon de oudste- zoon van graaf d'Aquila (de oom van den ex-koning van Napels) zoo diep door de bekoorlijkheden van een achttienjarige Amerikaansche schoonheid, zijn getroffen geworden, dat hij met haar op den loop is gegaan. Een andere lezing zegt, dat de jonge dame en hare mama, wier geldelijke omstandighe den alles behalve ruim zijn, den jeugdigen, verliefden Bourbon geschaakt hebben. Naar de on-dits zou reeds een huwelijk op stel en sprong hebben plaats gjhad, en zouden de vlugtelingen onder de vleugelen eener eer zuchtige mama zich op weg over den Atlantischen Oceaan bevinden, liefdeziek en zeeziek. Graaf d'Aquila heeft een embargo op de vlugtelingën gelegd voor zoo verre het de Fransche Trans-Atlantische packetten betreft, en verzekert men bovendien dat hij ook naar Engeland geseind heeft om raad, hulp en aanhouding. Kwade tongen te Parijs verhalen dat de hertogin de Bauffremontwier naam onlangs dn de duistere ver- giftigings geschiedenis zoo veel is genoemd een onover- winnelijken afkeer van haren echtgenoot heeft, omdat dezehaar broeder is. Toevallig zou zij kort na de voltrekking van haar huwelijkuit papieren die haar in handen waren gevallen ontdekt hebben dat haar schoonvader de minnaar van haar moeder geweest was. Dit schandaal geraakt echter in de salons op den achtergrond voor eene niet minder pikante geschiedenis. Mevrouw Wells de Lavalettede oudste dochter van den Minister Rouher, was door haren gemaal in eene zeer intieme conversatie met den tenor Capoul verrast. De beleedigde echtgenoot was te veel man naar de wereld om zijne vrouw te doodenmaar stelde haar eenvoudig ter beschikking van haren vader. Rouher hoe verrast ook met dat geschenkverloor zijne tegenwoordigheid van geest niet. Hij wist, dat zijn schoonzoon schulden had beloofde die te zullen betalenwanneer de Lava- lette geen gerucht maakte. Deze luisterde naar goeden raaden nam zijne" gemalinbenevens een bon van 500,000 frs.mede naar huis. Zoodanig zijn de lieden op wie in Frankrijk troon en altaar steunen. Zwolle, 27 Febr. Toen gister ochtend vroeg een der spoorwegarbeiders zich naar zijn werk begaf, vond hij, ter zijde van den Almeloschen Straatweg, het lijk eener onbekende vrouw. De man daardoor verschrikt ging terstond naar een nabij gelegen boerenwoning van waar naar hier gezonden werd, ten einde de politie van het voorval kennis te geven. Na een ingesteld onderzoek is gebleken dat het lijk niet dat van een onzer inwoners was, dat de overledene den vorigen avond hier gezien was en zich ook toen had vertoond in de herberg de Wipstrik'. Men verneemt dat de overledene behoort tot eene vroeger alhier welgezetene familie maar een leven'geleid heeft, dat niet als navolgenswaar dig mag aanbevolen worden. Het lijk is door de zorgen der bevoegde autoriteiten ter aarde besteld, en de zaak wordt verder onderzocht. Sloten 24 Febr. De secretaris, die voor eenigen tijd door den rand werd ontslagen wegene oueenigheid, is weder in zijn ambt hersteld. Men zegt, dat zulks i9 geschied ingevolge goeden raad van hoogerhand. De spanning in de gemeente duurt evenwel nog voort. Zoo staat er aan de kerk aange plakt, dat kerkvoogden voornemens zijn den predikant twee honderd gulden van zijn tractement af te nemen. Het is de vraag of dit maar zoo zal kunnen. jVCoppel25 Febr. Eene nieuwe tak van handel doet zich hier voor. De honderde'k zou haast zeggen duizende nuchteren kalveren die hier van heinde en verre worden aangevoerdworden thans na slagting grootendeels allen ingezoutenen zoo naar Holland ter consumtie geëxpedieerd. De hooge prijzen van vleesch en spek werken deze speculatie zeer in de hand, of lieverzijn mogelijk de oorzaak barer ontdekking geworden. Naar men verneemtwordt de aflevering zóó sterk gedrevendat het voor de inwoners inderdaad moeijelijk wordt om een kalfsbout of dito gehakt te kunnen verkrijgen 't welk voor de liefhebbers een niet geringe opoffering moet genoemd worden. Om te be wijzen hoezeer de prijzen der kalveren hierdoor stijgen, kan dienen dat er reeds 9 a ƒ10 voor betaald is. De aanvoer van aardappelen uit Groningerland en Friesland meest per scheepsgelegenheid ook evenwel reeds per spoor, is tegenwoordig belangrijk te heeten zulks is dan ook de oorzaak dat de prijzen eer ver minderen dan stijgen zoo zelfsdat eerstgenoemdec voor ƒ2,40, de laatsten voor ƒ3,20 worden verhandeld. Over 't algemeen is de kwaliteit goed altijd de tijd van 'tjaar in aanmerking genomen." Na afloop van een examen voor het ambt van onderwijzer in eene dorpschoolschaarden zich sollici tanten examinateursen zelfs de schoolopziener zich aan een vriendschappelijken disch. Langzamerhand ont stond er onder de jongelieden eené soort vain wedstrijd wie het vlugst was in het opgeven en oplossen van raadselswelke uitspanning van lieverlede ook de ouderen deelden ja, de vrolijkheid werd zoo algemeen, dat de heer schoolopziener zijne deftigheid liet varen en even als een gewoon sterveling mede deed. Ieder moest op zyne beurt eene vraag voorstellenen zoo kwam ook de beurt aan een der sollicitanten die niet tot de schrandersten scheen te behooren. Zijne vraag wasWaarom was Goliath verwonderdtoen de steen i van David hem trof? En ziet, niet een was bjj magte 1 die vraag te beantwoorden. Eindelijk gaf men het op, j en moest de vrager bescheid doen waarop ieder zich spitste. En wat antwoordde de schijnbaar zoo onnoozele? Omdat zoo iets nog nooit in het hoofd van den reus was gekomen. W erkenclam23 Febr. Ken der twee gezonken böwenlaiulsche schepen voor Sleeuwijk waarvan wij onlangs melding maakten, zijnde met graan geladen, is aangenomen oin te warden geligt. voor de som van 1200 door den heer G. te Giësendnm ZiorilrsKeo1 Maart. Z. M. heeft eervol ont heven van de betrekking van inspecteur over het loodswezen enz. te Brouwershaven de luit. ter zee 1ste klasse Jhr. W. F. van Spenglermet 80 April a. s. j eh genoemde betrekking met 1 Mei a. s. opgedragen 4on den luit. ter zee 1ste klasse P Roodzantinspecteur vïey het loodswezen enz. te Helle?oetshiiydie.alsdan beide betrekkingen zal waarnemen. Overgeplaatst met 1 Mei a. s. de commissarissen dei- loodsen Ar. Hissing van Hellevoetsluis naar Brouwers- J haven en J. J. den Herder van Brouwershaven naar Amsterdam. De heer G. Reinders is, na eene langdurige onge- j steldheid Zaturdag overleden. Sedert 1849 was hij onafgebroken lid van de Tweede Kamer der Staten- i Generaalgekozen in het kiesdistrict Zuidhorn. Hij was j een trouw kampioen voor de liberale rigting. Directeuren «Ier te Rotterdam gevestigde Z?i id-Hollandse he Maatschappij tot redding va?) schipbreukelingen hebben o. n. toe- J gekend de zilveren medaille aan Willem van den Berg, schipper van Vinnen, de groote bronzen medaille aan zijnen drie zonen Dingenus, Jan en Gerard van den Berg en eene gratificatie van vijf gulden aan Pieter de Witteen Steven van Kllevoort, voor de red- 1 ding der opvarenden van he<t aakschip Carolinaschipper Weerpas, te zamen 8 personen. Dit schip in den storm van 27 December bij Slavenis9e van zijne ankcr9 geslagen en op dwars in den weg gestrand. Een milicien uit het arrondissement Brussel die Woens dag 11. een nominer trok dat hein vrijstelde van de dienst, werd zoo zeer door zijne blijdschap overstelpt dat hij plotse- Jing krankzinnig werd. Te Grenoble had den 20 Febr. het volgende plaats: De heer B., die bij zijn zwager inwoonde, vond thuis komende de deur zorgvuldig gesloten. Men opende haar met geweld en vond dat de heer des huizes aan ziin schrijftafel zittende, van achteren meteen revolver was doodgeschoten; een knaap van t.waalf jaar lag dood in de keuken; twee kogels hadden hom van voren ge troffen. De vrouw des huizes eindelijk, mevr. de barones de Brayer, die dezen dubbe'en moord had gepleegd, had zich door het hart geschoten. Het schijnt dat deze ontzettende gebeurtenis aan geldelijken tegenspoed moet toegeschreven wordende gesloten deuren, een brief, waarin mevr. de B. te kennen gaf, dat zij geen moed had met hare familie armoede te lijden bewezen voldoende dat niemand anders de dader kon zijn. Gemeng-ile beri^ten. Het legertje van Garibaldi te W. heeft in den laatsten kerkelijken-verkiezingstrijd eene gevoelige nederlaag ge leden; o. a. heeft de adjudan^Van zijn werf-dépöt zich teruggetrokken en zijn bureau gesloten; een paar nieuwe adjudanten met Garibaldi zelf zijn gewogen en te ligt be vonden. In den senaat rigt hij ook niet veel goeds uiten als zijn tijd uit is dan zal hij niet meer in aanmerking komen. Te IC. heeft iemand zooveel wijze boeren in zijne zakken gestopt, dat hij voorloopig zijn meel moet bergen in eene groote kist. totdat de boeren weer uit de zakken sukkelen, dat zonder kleerscheuren niet zal gaan, want zij zitten er steviger ingepakt als ze zelf wéten. Pieter te Q. maakt gebruik van eéri witten hond om de schapen van zijn buurman bij de zijne te lokken; En ieder zegt en houdt maar vol „Het is te doen maar om de wol In de zangschool te B. zal een nieuwe vice-president moeten gekozen worden, daar de tegenwoordige niet be kwaam is voor zijn vak. Hij kent geen noot al was hij zoo groot als een meelzak, en wil dan nog een ander berispen als hij valsch zingt. Kaatje te Arnemuiden moest des avonds zoo niet luisteren naar gefluit, want zij wordt maar voor den gek gehouden; en: Als zij maar een fluitje hoort Is zij dadelijk aan de poort. In eene schaapskooi te S. wordt een schaap gevonden dat door de lammetjes geschoren wordt. Zoo heeft hij on langs vele geschenken gegeven aan een lammetje, die hij nu terug wil hebben, en nu wordt hij door heel de kudde uitgelagchen. Te Middelharnis wordt Saartje verzocht haar spraakdeel wat in toom te houden van anderen, en wat beter naar hare eigene gebreken te zien, want zjj is volleerd in het babbelen en snoepenen: Als zij 't snoepen nu niet laat Komt zij meer nog op de praat; Dus wat men u zeggen wil Houdt uw babbeltong maar stil. Drie fatsoenlijke dametjes te Bruinisse meenden drie jongelui voor den gek te houden maar zij zyn toevallig zelf in den put gevallen. Neeltje te Sint. wordt ver zocht in Duiveland zoo veel onwaarheden niet uit te ba zuinen, want zy is gewogen en te ligt bevonden, terwijl zij zelfs zegt: Kon ik maar een jongen krijgen Dan'^zou ik wel beter zwijgen Maar daar dit nu toch niet gaat, Blijf ik altijd aan de praat. De loting is te R. laat ingevallen, en jufvrouw M. heeft n°. 1 getrokken en is goedgekeurd voor marketentster terwijl haar vaatje dadelijk is gekuipt geworden en Dit is voor 'tdorp een groote ramp Want zij gaat zeker meê naar 'tkamp; Maar ieder roept: „Komt nooit terug, „Geluk met 't vaatje op uw rug!" MURlelen van Vcrvoeiv SPOOIi HOOTDIENST Corresponderende op den MA A R T 1W 4^ 6,30 u. V. 3 's midJ. 3, Douderd. 4 3, Vrijdag 5'sui org. 10,45 V Van MIDDELBURG: Woensd. 3 'sinorg. 10,u. Duiulei'd. Vrijdag Vrijdag Zntimlug Zondag Maandag 4 t> 6, 5 G, 5'smidd. 2,15 ».-V 6 'sinorg. 10,15 7 'smidd12,30 8 'srnorg. 10,15 i> Ding9clag 9 10,15 Woensd. 10 5,45 V 10's midd. 2,30 De reizen via Yeere (naar houden) zijn met V aangeduid. ZaWrW /lW 6.30 Maandag.- Jrc*- 6,30» 8 'smidd.? 4» •- 8'smidd.^ 3, Dingsdfig 3,-r- V Woeiidd^-Tbfsmonr 10,45 i-stand vóovbe- In de LOTERIJ gehouden door de commissie voor de TENTOONSTELLING van NIJVER HEID alhier, zijn op de navolgende nummers nog niet afgehaalde prijzen gevallen, te weten, op de nummers 27, 426, 473, 517, 648, 663, 701, 702. Men wordt verzocht de Voorwerpen te komen af halen by den heer Schok, in de Lange Pad, vóór den 16 April e. k. De na dien dag niet afgehaalde prijzen zullen worden gesteld ter beschikking der Dorcas- Vereeniging. Zierikzee2 Maart 1869. Heden werd ons ouderhart smartelijk getroffen door het zoo vroegtijdig, als onverwacht overlijden van ons eenigste en geliefde dochtertje KORNELfA in den jeugdigen leeftijd van slechts 3 jaar en 3 maanden. rene s se 26 Februari 1869. Js. de BRUINE Mz. Algemeene kennisgeving. Heden overleed na een langdurig lijden van 11 maanden, mijne geliefde Echtgenoot CORNELIA KLOET, in den ouderdom van 28 jaar en 4 maanden. Brouwershaven, A. ADAMS, den 27 February 1869. Algemeene kennisgeving. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijden mijn hartelijk geliefde Echtgenoot JACOBUS CORNELIS DORST, in den ouderdom van 31 jaren en 7 maandenmij nalatende zes nög jeugdige kinderen te jong om het verlies te kunnen beseffen. St.-Maartensdijk, M. STEUN, den lsten Maart 1869. Op den 2 Maart 1869 is te Groningenin den ouderdom van ruim 71 jaren overleden de Hoogge leerde Heer J. W. ERMERINS in leven Oud-Hoog leeraar in de Wis- en Natuurkundige Wetenschappen. tot 5 pCt. Rente. Ilypotheek-Obigatien der Nederlandsehe Hypotheekbank te A msterdam, groot f £>QO Sc f lOO, aflosbaar bij jaavlijksche uitloting a pari in 40 jaren, worden, zonder bij rekening van kosten, a pari geleverd door den Hoofd-Agent iu ZeelandB. A. FOKKER, te Middelburg, en door de Agenten voor Schouwen en Dui veland Mr. C. J. FOKKER en R. JCOOLE te Zierikzee. Het LOGK"tfKNT en KOFFIJHUI?, pen.,.. „HET llOF VAN HOLLANDmet 3ti«l- liit voor 50 paarden en verdere aanhoorigheden staande en gelegen'binnen Tliolenis ing;c/ct op ƒ1:5000,De toewijzing zal plaats hebben p Zaturdag den 13 Maart 1869 des avonds ten 7 u er, in hetzelve logementten overstaan van den Notaris Mr. T. A. WAGTHO te Tholen, bij wien, even als by den eigenaar den Heer N. P. AUGUSTIJN inmiddels nadere informatiëu te bekomen ziju. <>i3 «Irie maanden lirodiet van eehc groote partij ModestoffenLakens Linnens Broek- en Kleedjesstoffen, door den Deurwaarder J. FRANSE, als 1°. Op heden Dinsdag 2 Maartdes avonds te zes ureen op Woensdag 3 Maart 1869van des voormiddags 11 ure, in het »Hotel van Veen"1 op de Oude Haven te Zierikzee 2°. Op Dinsdag 9 Maart 1869 des morgens te 10 ure te HAAMSTEDEin de Herberg bewoond door J. de Rijke en 3°. Woensdag 10 Maart 1869, des morgens 10 ure, in de Herberg bewoond door L. J. Kappers te RENESSE. Deze schoone collectie GOEDERENafkomstig uit een der grootste Fransche fabrieken noodigen wy een ieder beleefdelijk uit te komen l>e^Iclit.ig-oii op de Verkoopdagen van des morgens 9 ure. De Verkoopers Van der HART C°.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1