Zllltlk/IISIIII NIEUWSBODE. 25sle Jaarir So. 2602. Zaturdag 27 Februarij 1869. Nieuwstijdingen. Z ierikzee en I van Middelburg en Zierikzee. Tot Nut en Genoegen De kiezers in het Hoofdkiesdislrict Zie- rikzee worden bij deze herinnerd dat het adres aan de Tweede Kamer der Slaten-Generaal legen het wetsontwerp tot vcreeniging van liet Kiesdistrict Zierikzee met dat van Goes, nog bij den Uitgever dezer ter teekening ligt, maar niet lang meer zal kunnen worden opgehouden. Volgens berigten uit Japan, loopende tot 15 Dec. 11. en komende van het hoofd der Katholieke zending daar te lande werden de inlandsche Christenen in het Japansch rjjk, althans in eenige oordenbij voortduring van wege de regering vervolgd. Zij werden gegrepenuit hunne verblijfplaats weggevoerd in gevangenissen opgesloten en erzoo zij weigerden het Christendom af te zweren gemarteld en sommigen ter dood gebragt. De ellende in het Oosten van Londendie men terecht eene chronische ziekte mag heetenwerpt een donkere schaduw op het schitterend leven, en de woelige bedrij vigheid der groote wereldstad. De drukpers en de meetings trachten raad te schaffen zonder over de ware middelen het eens te kunnen worden. Aan inschrijvingen ten behoeve van fondsen voor landverhuizing is overigens geen gebrek. Ook de provinciën dragen daartoe met echt Ëngelsche vrijgevigheid bij. Men stuit echter ook daarbij op het bezwaar, dat de uitvoer van armen slechts eene bloote verplaatsing der armoede naar een ander wereld deel kan worden, die dan op nieuw door tussclienkomst van het moederland zou moeten worden gelenigd. Vóór eeni»e dagen heeft de Lord Mayor in Mansion house eene conferentie gehoudenwaarin hij rondweg verklaarde, dat alle aangewende middelen waren mislukt, en naar zijn oordeel, slechts eene landverhuizing op groote schaal kon baten. In dien geest werden dan ook besluiten ge nomen en tevens de kosten die uit vrijwillige bijdragen zouden moeten gevonden worden berekend. Vooral kwamen Zuid-Australië en Nieuw-Zeeland voor dat doel in aanmerking. De heer Torrens, lid van 't parlement beweerdedat in Australië zooveel overvloed van vleesch was, dat men daarvan massa's moest begraven, of ver branden, en zooveel tarwe, dat er aan geene consumtie door de inwoners te denken viel. Die heer schoot echter het doel voorbijdaar hij vergat, dat zoo zijne opgaven waarheid bevatten, de inwoners wel zoo slim zouden zijn, om van die tarwe wat uit te voeren. De onderstaats-se cretaris Lord Northbrook verklaarde, naar aanleiding van den te Woolwich heerschenden nood, dat aldaar 600 personen van de Regeering wel gedaan werk hadden gekregen maar voor deze zou worden gezorgd. Hij beloofde namens den Minister van Oorlog en den opper bevelhebber des legers, den Hertog van Chambridge bijdragen tot het fonds voor landverhuizing. UI jebicr lanft. Ensclieclé, 19 Febr. Tegenover hetgeen in het voorloopig verslag over het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd wordt aangevoerd, als zou de sluik handel op onze grenzen meer en meer toenemen, kan het welligt nuttig zijn, de verklaring te stellen, door de kamer van koophandel en fabrieken alhier in baai- adres, waarin zij, ook ter wille der nijverheid en van den handel de afschaffing van het dagbladzegel enz. vraagt, afgelegd, dat namelijk in deze streek het smok kelen van spiritualia, bij een jaar of tien geleden ver geleken aanmerkelijk minder is geworden, ondanks de in dien tijd plaats gehad hebbende verhooging op het ge distilleerd, waarvan de reden is te zoeken in de veel verbeterde surveillance. In deze moet dan ook volgens haar oordeel de waarborg tegen het sluiken gezocht worden, waarvoor de lust, bij den thans geheven worden den aócijns, toch reeds zeer geprikkeld wordt, zoodat de nu voorgestelde verhooging daartoe weinig bijbrengen zal. Dit oordeel van een ligchaam, dat door zijn vestiging in een grensgepieente eigenaardig in staat is den toe stand ten deze na te gaan, is voorzeker van groote waarde bij de appreciatie van genoemd ontwerp. In het dorp A.in Friesland, viel Zondag-ochtend het volgende voor: Eenige jongens, wier getal spoedig tot eene menigte aangroeide, ontdekten ergens in het dorp een haas, die op hun schreeuwen natuurlijk aan den loop ging. Even wel scheen het dier zich op de straatsteenen niet te huis te gevoelen, waardoor het eenigen tijd van een schreeuwen den hoop jongens omsingeld bleef; het dier géraakte ein delijk in een bleekje, geheel van latwerk omringd. Ook hier vervolgden het de jongens, ora het te vangen. De eigenaar wilde den troep verwijderen, doch de jongens wai-enteveel opgewonden om naar zijn roepen te luisteren. De man gaat dus ook op zijn bleekje en vat het- beest bij den kop, een paar jongens grepen het achtereinde, en nu zou het op een trekken gaan. De jongens hadden echter geen vat op de haas, zoodat de man ze levend in huis ge vangen zette; de jongensbleven evenwel voortschreeuwen en tieren. De een had haar het berst gezien, een ander er naar gewezen, een derde ze beet gehad, een ieder wilde het beest in eigendom hebben; de jongens eischten, dat men de haas weder in het dorp zou laten loopen, enz. Het huis waarin de haas gevangen zat, werd geheel omsingeld; men schopte en sloeg op voor- en achterdeur, steenen werden tegen deur en vensters geworpen, doch wat bij zulke gelegenheden gebruikelijk schijnt te wezen, geene politie liet zich zien, om den hoop uiteen te drijven. Men zond iemand naar den veldwachter, met verzoek om adsis- tentie; hij nam zelfs de boodschap aan en zou straks wel eens kijken. Een paar stemmen uit den troep riepen „O, die komt toch niet, dan verkoopt zijne vrouw geen pijpen en sigaren meer aan ons." Zou het waar kunnen zijn? Althans niemand met stok of zwaard gewapend kwam opdagen. De jongens zetten hun baldadigheden voort; eerst drie kwartier uurs later, toen de een ua den andere verdwenen was, kwam de veldwachter. Om de grootste belhamels van de jongens te verbieden Neen! en nog maals neenZEd. kwam en eischte den haas die rustig gevangen zat, levend op. Och mijnheer! een een voudig man, die-niet alle wetten niet bekend is, begrijpt niet of de pblifie regt had de haas, die hij op zijn eigen bleek gevangen had, op te eischen, en evenmin of een po- litie-agent of veldwachter, om adsistentie verzocht, naar willekeur drie kwartier-uurs weg mag blijven. (Dit laatste weten óok wij niet, voegt hierbij de redactie der Friesche Couraut<,>vaaraan wij dit verhaal ontieenen, evenmin als wij weten, welk regt de veldwachter op die levende haas heeft, of wat hij daarmede zal uitvoeren. Zal hij het dier ter fusillering aanbieden aan een gepatenteerd jager? Zal hij den eigenaar van het bleekje aanklagen wegens overtreding der jagtwet? Sommigen weten niet hoe moeijelijk het voor een veldwachter is »het eene te doen en het andere niet na te laten.") Woensdag nacht werd op het huis van den heer H. te Leeuwarden geschoten. De kogels vond menjn eene der'kamers. Thans is de dader ontdekt. Het is een aan de overzijde der gracht wonende tweede luite nant, jhr. B.die, van eene partij teruggekeerd, er aardigheid in vond van uit zijn vertrek met een kamergeweer te schieten op een voor de woning van den heer H. staanden brandenden gaslantaren. Daar van zijn mede twee glazen aan stukken geschoten. Van Winschoten 16 Febf. meldt men: Volgens brief'van D. Oosterval, stuurman aan boord van de kof Blijham, kapt. Luizinghier gisteren ontvangen waren zij deu 9 bevorens van de de reede van Grimsby vertrokken oin de reis van Petersburg met gerst naar Waterfort voort te zetten. L. 1. Vrijdag nacht werden zij door een orkaan uil het N. W. over vallen en met een loods nun boord gelukte het heu na veel moeite Douvrea binnen te loopen met verlies van ankers en kètiiug. Volgens dit schrijven waren er toen wel 3 u 400 schepen in hunne nabijheid verscheiden hiervan geraakten op drift, een 20tal op strand; hot was hartverscheurend, meldt hij, om de jammerkreten aan te hooren om hulp, daar hun geen hulp kou verleend worden. Slechts van een schip werd de equipage gered de meeste waren Ëngelsche en Fransclie schepen, doch hij had ook twee Nederlandsche koffen gezien. Na van een en ander voorzien te zijn hoopte de kapitein met vier dagen de reis voort te zetten; daar het schip digt was gebleven. Helder23 Febr. Door den zee-krijgsraad zitting houdende aan boord van het wachtschip alhier, is veroordeeld, tot 6 maanden celullaire gevangenisstraf en vervallen verklaring van 's lands dienst de adelborst le kl. L. C. Pwegens in Indië gepleegde ontvreemding ter somma van 50.van een zijner scheepsmakker?. Mtclcleltonrg21 Febr. Aan ieder der Heeren W. en W. C. C. Anthëunissen alhier vader en zoon die den 7den November jl. twee vrouwen uit een huis dat in brand stond, hebben gered gelijk wij in dei- tijd hebben gemeld is op voorstel van ons departe ment, door het hoofdbestuur van het Nut van 't Alge meen eene zilveren medaille toegekend, welke hun met het volgende schrijyen gisteren is toegezonden. Miticleïtourg 20 Febr. Mijne Heeren De hulpvaardigheid door u bewezen bij gelegenheid van den brand van het huis van den Heer Blindenbach op 7 Nov. 11. is niet onopgemerkt gebleven. Het Bestuur van het departement Middelburg der Maatschappij Tot. Nut van V Algemeen daarmede bekend gemaaktheeft zich op uitnoodiging der vergadering, aan het Hoofdbestuur "dei- genoemde maatschappij gewend, dat aan u iéder eene Zilveren medaille heeft toegekend. Het is ons aangenaam u-dat eereblijk hierbij te doen toekomen en wij hopen hartelijk dat zij u eene aangename gedachtenis zullen blijven aan een belangrijk tijdstip in uw leven, een oogenblik waarin gij zonder aan eigen gevaar te denken, bereidwillig in noodverkeerende medemenschen te hulp zyt gesneld. Bestuurders van 'tMiddelburgsche departement. get. J. J. de Kanter Nagtglas Secretaris. Aan de Heeren W. en W. C. C. ANTHEÜNISSEN. Zierito5«ee, 25 Febr. Volgens bekendmaking van don Heer Inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland, zal de Commissie voor het afnemen der examens ter verkrijging van akten van bekwaamheidtot het geven van school- en van huis-onderwijs, weder bijeen komen op Woensdag den 31 Maart 1869 en volgende dagen in het locaal der voormalige Reken-Kamer in de Abdij te Middelburgen zullen de dagen en uren waarop de verschillende adspiranten zullen moeten verschijnen, hun later door de Heeren schoolopzieners worden opgegeven. De belanghebbenden behooren zich vóór of op den 17 Maart e. k. aan te melden bij den schoolopziener van het districtwaarin zij wonen of van buiten 's lands komende voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte die zij verlangen en met overlegging van één of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte alsmede van de acten van bekwaamheid of van alge- meene toelating welke zij reeds vroeger mogten hebben verkregen. Zierili/ee, 26 Febr. Op 17 Februarij werd door burgemeester eu wethouders in het openbaar aanbesteed het bouwen van eene nieuwe jongejufferschool alhier. Het laagst i9 ingeschreven door deu heer J. van der Linden alhier voor de som van ƒ5277, aan wien de aanneming is gegund. De hoogste inschrijving bedroeg 6005. In een der buitenlandsche bladen leest men «Willende aan onze welbeminde onderdanen een nieuw blijk geven onzer genegenheid «Hebben besloten en besluiten Art. 1. Van heden af worden afgeschaft verklaard: alle grondbelastingen, alle personele belastingen en die van roerende goederen alsmede alle patentregten Art. 2. De nog verschuldigd gebleven belasting zal niet worden ingevorderd. Art. 3. Onze staatssecretarisadvocaat-generaal en gouverneur-generaal zijn belast, ieder voor zooveel hem betreft met de uitvoering van dit besluit." Dit allerbelangrijkst besluit, waarbij alle belastingen worden afgeschaftis genomen door den Vorst van Monaco en waarschijnlijk zullen voortaan de staats* uitgaven bestreden worden uit de opbrengst der speel bank van Monaco. Monaco wordt thans dus ook in dit opzigt een aardsch paradijs en daarmede wordt de juistheid van het couplet uit de Adeux a Monaco op nieuw bevestigd. Voulez vous voir le plus beau coin du monde Jl faut venir Habiter Monaco Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft jl, zaturdag de volgende arresten uitgesproken. Johanna Adriana van Heuren, dienstmeid, woilbnde te Zierikzee, thans gedetineerd in 1s hofs gevangenis te Middelburg beklaagd ter zake 1°. dat zij op een Don derdag avond in het begin der maand September 1868, tusschen 8 en 9 uren, uit eene kraam, destijds staande te Zierikzee en bewoond door J. L. Smit, ten diens nadeele een knipmes arglistig heeft weggenomen en zich toe geëigend 2°. dat zij op een Zaturdag avond in het begin van de maand September 1868 bij J. E. Ver- .-i) huur., huisvrouw: van J. Broodman te Zierikzee, 35 cent ter leen gevraagd en bekomen heeft valschelijk voorgevende door hare meesteres M. J. Koopman huis vrouw van P. Septer, daarom gezonden te zijn, welk geld zij ten eigen bate heeft gebruikt; 3°. dut zij op een namiddag in het laatst van September of in het begin van October 1868 een luier en op denzelfden dag des avonds omstreeks 7 uren nog een luier ten nadeele van voornoemde M. J. Koopmanbij wie zij tegen loon in dienst was, arglistig heeft weggenomen en zich toe geëigend; 4°. dat zij op den 6den October 1868 dertig cent, welke haar door hare voornoemde meesteres ter hand waren gesteld om daarmede een fleschje jenever dat zij moest gaan halen, te betalen, voor zich behouden en verduisterd heeft; 5°. dat zij in den avond van den 17den October 1868, bij de winkelierster A. Henning te Zierikzeezich zonder betaling 1i el katoen heeft doen afgeven valschelijk voorgevende, hiertoe van hare mees teres last ontvangen te hebben, welke laatste, hiervan onderrigt, nog dienzelfden dag de beklaagde de bewuste l'/2 el katoen heeft doen afgeven en aan gemelde win kelierster laten terug bezorgen, alwaar genoemde hoe veelheid katoen dan ook in beslag genomen is; 6°. dat zij in den morgen van 22 October 1868, van 30 cent, welke haar door hare meergenoemde meesteres ter hand gesteld waren, om daarmede een fleschje jenever dat zjj moest halen, te betalen, een dubbeltje voor zich behouden en verduisterd heeft is schuldig verklaard 1°. aan diefstal gepleegd bij nacht in een bewoond huis; 2°.aan opligting; 3°. aan diefstal door een loonbediende, ten nadeele harer meesteres4°. aan misbruik van vertrouwen5. aan opligting en 6°. aan misbruik van vertrouwen en onder aanneming van verzagtende omstandigheden veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van één jaar en in vier geldboeten, twee van 25 en, twee van ƒ12,50, bp wanbetaling na daartoe te zijn aangemaand, iedere boete te vervangen door gevangenisstraf van twee dagen, met verwijzing ïu cle kosten der procedure. Naar men uit Neuzen meldtzal met 1 Maart aanstaande de spoorweg van daar op Gent alleen voor vrachtgoederen worden opengesteldterwijl later na gedane opneming van den weghet passagiersvervoer zal aanvangen. Vrijdag werd te Breda in het huis van arrest gebragt een dienstmeisje uit Raamsdonk, 17 jaar oud, beschuldigd van moedwillige brandstichting. Zij is tot deze daad gekomen, omdat zij van hare meesteres de vergunning niet kon krijgen haar stervenden vader te bezoeken. De brand is gelukkig spoedig gebluscht. Volgens eene beslissing van den kantonregter van Wageningen, voorkomende in bet Weekblad, van het regt van Maandag der vorige week, maakt men zich door des nachts langs straat het Volkslied te zingen aan geene verwekking van burengerucht schuldig. Dit schijnt alleen het geval, wanneer eenig ander lied ge zongen wordt. Gemeng-<le berijften. ]*ïarkti>rij/.eii te Zierik/.ee. 2 5 FEBR UA R IJ 1 8 6 9. Boter, laagste koers ƒ0,65 en hoogste koers ƒ0,71 per 5 ons. Kip-Eijeren, laagste koers ƒ0,60 en hoogste koers ƒ0,70 per 25 stuks. Middelen van Vc STO O M liOOT-J February Van Zierikzee. v>Jt I Zondag 28 's midd. 12 u.— m. Zatajd. Sfï? M u u r t Van Zierikzee. Van Botterdam. Woensd. 8 's nïorg. 5 a. m. Dingsd, 2morg. 8u.80m Yrijdng 5' 6 j LTo»d; - 4 8 30 SPOORBO OTDIEN ST Corresponderende op den Staatsspoorweg. February—Maart 1869. Van MTDDELBURG: I Zaturdag 27'sniorg. 6,1 5 u. Zaturdag Zondag 28 11,30» Zondag 28's midd 2 45) Maandag 1 6,Maandag 1 'smorg. lü,45 I's midd. 2,30» Dingsdag 2 2,30 Woensd. 8'smorg. 10,V.jWoensd Van ZIERIKZEE: 27'smorg 10.45u. De reizen via Veere (naar den houden) zjjn met V" aangeduid. Hingsdiig 2 6,30 V. 3 6,30 V. 3 'smidd. 3, waterstand voorbe- £D3>Wrtcwttxm. Getrouwd zjerikzee, 23 February 1869. W. A. OCHTMAN en L. van dek MAAS. Bevallen van eene Docliter, C. HOCKE- van den Bout. Kreekzigt, 19 Februarij 1869. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Nieuicerkerkbrengen bij deze hunnen lmrtolutoon «Ism»* aan het gezamënt- lijk personeel der Brandspuit in de Gemeenteook aan die van de Gemeenten Zierikzee en Ouwerkerk welke met hunne Brandspuiten ter verleening van hulp waren aangekomen voor de uitstekende diensten welke alletot de blussching van den brand in de Meestoof de Kapelhebben bewezen. Nieuwerkerk den 26 Februarij 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. BOUMANBurgemeester. H. J. BERGSecretaris. Te Brielle heeft op het laatste bal een Olifant ge danst met een Vos, tot groote verwondering der aan wezigen. «Zonder champagne, geene liefde!" zegt een zeker lapjes-meneer uit M. Doch wanneer meneer weder met zulke complimenten komt te G. om ieder te dwingen champagne met hem te drinken om zijne wraak te helpen koelen, omdat hij niet met Lina mag verkeeren, zal hij uitgefloten worden en nog oorvijgen, toe krijgen. Twee 8chippers-knecbts te S. worden aangeraden om zich niet te bemoeyen met zaken van een ander; want: Die wil spreken van de mijne Moet eerst zien toch naar de zijne Eu vindt hij dan geen gebreken Dan mag hij van andren spreken. Bevracht te Q. een schip voor eigen rekening met jakjes en knoop-doekjesom te lossen in de haven en nu zingt men Gy kunt witte klompjes dragen Strikken linten mooije kragen Maar wie is er die vertelt Hoe gij komt aan 'tlieve geld? Een lompen-koopman wordt verzocht, geen lompen, lappen of dwijlen meer te vinden te Camperland, of hij zal genoodzaakt worden het gevondene terug te brengen. Te Arnemuider. zingt men Wel Jan gij zult uw paspoort krijgen Want goede Mie kan maar niet zwijgen; Dus weest nu maar niet al te driftig Want Mieke blijft maar altyd schichtig. Een modern student te G. werd onlangs verliefd op een nichtje van een oud orthodox heer, en vroeg om hare hand. De voorzigtige man vroeg van welk licht hij was, waarop hij antwoordde„Ik ben van het licht dat straalt uit de oogen van uw nichtEn daar nicht dit toestemmend beantwoordde werd de zaak geklonken. Kerknieuws. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde ge meente te Goes heeft gisteren avond het volgende drietal van predikanten opgemaakt: de heer C. de Wilde, te Poortvliet; A. Meerdrink, te Vrieseveenen A. Keevs, te Koudekerke. Diegenen die iets te vorderen hebben van - of versehuldig-d zijn aan - den Boedel van wijlen den Heer J. de JONGE te Brui- nissegelieven daarvan binnen 14 dagen opgaaf of toetaling- te doen ten Kantore van den Notaris Mr. C. van der LEK de CLERCQ te Zierikzee. SOCIËTEIT te ZIERIKZEE. ALGEMEENE VERGADERING op Donderdag den 4den Maart 1869 des avonds te 7 ureten huize van D. B. Schock. Tot en met genoemden datum kan het Lidmaat schap tegen betaling der volle Jaarlijksche Contributie ad ƒ1.50 worden verkregen. Na dat tijdstip wordt die Contributie verhoogd. Namens het Bestuur. MESSecretaris. De Notaris J. M. BOUVIN zalop Dingsdag den 2den Maart 1869's voor- middags ten 10 ure, op de Hoeve van ess- M8. MATTIJSSE te Eikerzeepubliek pre senteren te verkoopen Een twee- en een jarige Vaars, een 1 '/.jarigen Os, twee XIokKelingoneen Loop var Ken een Boerenwagen een Mestput, eene partij Afhraalcwaaronder Kozijnen Ramen, Deuren en vele andere Goederen meer. De Notaris J. SIPKES zal op Dingsdag 2 Maart 1869 1s voormiddags om 10 ure, aan de Hofstede, bewoond door MA- RINUS va,n ZUIJEN, in den Schelschen Polder, onder Staoenisse publiek verkoopen Zes Paarden, oud 12, waarbij Veulen, 11, 9 en 3 jaren en twee van 1 jaar, zes Melkkoei- jen, waarvan 4 kalfdragend, een 3jai-ige Vaars, een 2jarige Osvier 2jarige Vaarsentwee I jarige Vaarsen Melkkalveren zestig Hoeiideris en Hanen. Verder Bouwgereedseliappenwaar- j onder Boerenwagens, Karren, Ploe- gen, enz. MelUgereedsehappenals: Karn en Tonnen en diverse zaken tot de Mel- kerij behoorende. Meutoelaire Goederen. Gedorschen Granen en hetgeen verder zal worden te koop aangeboden. Alles nader bij biljetten om- schreven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1