ZIERJKZEESCHE MEI WSRORE. 25sle Jaarg Woensdag 241 Fehruarij i860. o. 2601. B e n o e in i n g e n. Nieuwstijdingen. 2si«tÜ£. iJFravrftsrijft. van Middelburg en Zierikzee. Zierikzee, 23 February 1869. Algemeene Braudscliouwing ^p Maandag 1 Maart e. k. en volgende dagen alhier. Onlangs zyn de heeren Geertsema en baron Nahuijs rle eerste tot lid van den Raad van State de tweede tot Commissaris dos Konings in Overijsselbenoemd. Geene smaadredenen werden aan de benoemden en het kabinet gespaard alsof een liberaal ministerie bekwame liberalen aan den Koning voor eenige betrekking voor droeg allerlei nevenbedoelingen moesten worden ge zocht en de conservatieven ten allen tijde het monopolie moeten behouden om, met voorbijgaan van ieder ander, voor ambten en bedieningen in aanmerking te komen. Thans is de oud-minister graaf van Zuylen tot Z. M.'s gezant te Petereburg benoemd, ter vervanging van dien titularis naar Londen verplaatst. Wat doen nu de conservatieve bladen Zien zij daarin eene daad van conciliatie van het kabinet? Het tegen deel is waar. Men schrijft de benoeming aan hooger invloed toe en blijft het ministerie een partij-kabinet noemen jamen gaat zoo ver, in de gedane benoeming- de volledige rechtvaardiging van graaf van Zuylen te zien. Men wijst op Eikekroonendoor den Koning- Groothertog van Luxemburg aan sommige personen verleend om te doen gelooven dat Z. M. conservatieve sympathien heeft behouden en spaart laster noch hoon tegen de liberalen. Heeft het ministerie dus wel gedaan graaf van Zuylen den Koning vooreen belangrijken gezantschapspost voor te dragen Wij aarzelen niet de vraag ontkennend te k beantwoorden en ons leedwezen daarover te betuigen. Men ontwapent de coterie niet. die het Dagblad tot orgaan heeft en bij eene camarilla steun vindtdoor concessien. Zij wil het land naar willekeur regeeren dat een afkeer van haar drijven heeft en den Koning, ''er luidruchtige betuigingen van gehechtheidtot lpop gebruiken. Zij wileven als in den ouden de grondwettige rechten des volks en der ver- nwoordiging inkrimpendes noods eene klove ïhen vorst en volk maken, om over Nederland en 3 voor gunstelingen en vrienden te beschikken. Zij Oranje en huichelt het monopolie van Oranje- ndheidomdat zijals in Pruissen van een eerste ministervan een oppermachtig vorst ineer kans ziet veel te verkrijgen dan van liberale instellingen. Pruissen doet zien wat een minister vermag. Richelieu en Mazarin i waren alvermogend en hunne vrienden voeren er best bij. Zulk eene factie is onverzoenlijk. Wal men moge doen niets zal haar bevredigen. Wij vereenzelvigen die lieden geenszins met alle conservatieven. Tegenover de liberale richting heeft het ministerie aan de andere zijde eene fout begaan. Sommige goed hartige concilianten als de heer de Bosch Kemper mogen in de benoeming van graaf van Zuylen het bewijs zien dat het kabinet wars is van de jongste partijtwisten. Wij leven niet in ideale sferen maar nemen de zaken en de menschen zooals zij zijn. En dan zeggen wij graaf van Zuylen s bemoeizucht en onrustige geest zijne trotschheid en gemis aan diplomatiek beleid hebben Europa bijna in vuur en vlam gezet. Hij heeft ons land groote gevaren doen loopen en wij zijn nu borg voor de onzijdigheid van Luxemburg; elke oorlog in Europa bedreigt ons daardoor te eer met Pruissen of Frankrijk in botsing te komen. Graaf van Zuylen heeft door zyne handelingen, als hoofd van onze diplomatiegroote fouten begaan. Daarom had het tegenwoordige kabinet hem nooit eene belangrijke diplomatieke betrekking moeten opdragenbij een der grootste hoven van Enropawaar hij door zijne ver keerde hebbelijkheden kwaad kan brouwen. Verre zij liet van ons de regeering aan te sporen op politieke kleur te letten als er niet-politieke ambten of bedieningen zijn te begeven. Dan eischen wij dat de waardigste candidaatdoor kunde en karakter bevoorrecht zijzonder op richting, afkomst of geloofs belijdenis te ietten. Dat gebiedt onze Grondwet: gelijk recht voor allen. Maar karakter en bekwaamheid zij de toetssteen voor elke bedieninghoog of laag. Daarom keuren wij de gedane benoeming af, als een bewijs van zwakheid en gemis aan politiek doorzicht. Mijer te Buitenzorg en van Zuylen te Londen of Petersburgziedaar wat de conservatieven voor hunne vrienden sedert lang voor bereid hadden met baron van Zuylen te Parijs. Het in 1868 opgetreden liberaal kabinet had het klaverblad niet moeten voltooien. Voor graaf van Zuylen is de benoeming van luttel gewicht. Hij zal dien gezantschapspost evenmin lang houden aan een zoo schitterend hof, als te Petersburg. Zijn trotsch laat niet toe in zijn rang te leven; hij wil de geheele diplomatie steeds overschaduwen en bezit daartoe de middelen niet. Dan keert hij voor een tijd hier te lande terug en tracht eene rol te spelen ge- evenrectigd aan zijn rusteloozen geest. Het kabinet bewijst hem eigenlijk een ondienst door hem naar een weelderig hof te zenden. Maar men had kunnen begrijpen dat die concessie om conciliant te zijn op onwaardige wijze zou worden geëxploiteerd. Men had zich op hooger standpunt moeten plaatsen en tegenover eiken aandrang,'s lands belang moeten stellen en dat bracht mede, graaf van ZuylerCs woelig temperament buiten aanzienlijke diplomatieke betrekkingen te laten. Dank van de ultra-conservatieve partij is niet te wachten, maar feller strijd dan ooit, om nog meer macht in den staat te krijgen terwijl zulke daden niet geschikt zijn om de genegenheid voor het ministerie bij de vrienden van het constitutioneel leven te verlioogen. Wij zeggen het onbewimpeldzulke fouten doen een kabinet geen goed in de publieke opinie en men delft het graf voor de ware beginselen van vrijheidals men uit zwakheid de felste tegenstanders daarvan gunsten bewijst. Dat is eene premie voor gemis aan beginsel vastheid en lokt andere zwakke zielen uit om naar mate van de omstandigheden met de wolven mede te huilen. Terwijl tegenwoordig in de meeste staten van Enropa opdrijving van de uitgaven en dus verhooging der be- lastingeu plaats heeft, is er een staat wel is waar een miniatuur-staatje, maar het feit is er niet te minder opmerkelijk om waar alle belastingen zijn afgeschaft. Dit landje is het vorstendom Monaco, en „de Vorst heeft zelfs zijne onderdanen alle achterstallige of thans nog uitgeschreven belastingen kwijtgescholden. Waarschijn lijk is het de opbrengst van de speelbank te Monaco, die in het onderhoud van het vorstendom kan voorzien. Door een Parijsch bla*i worden uitvoerige bjjzonder heden medegecfeeld omtrent de gruwelijke gebeurtenissen, die in de hoofdstad van het door opstand geteisterde eiland Havannah voorgevallen zouden zijn. Even als VIndépendance Beigewaaraan wij het volgende ontlee- nen laten wij de verantwoordelijkheid voorde juistheid van het verhaal aan den verslaggever over. Zooals bekend is, had er zich in den laatsten tijd op het eiland een corps vrijwilligers gevormd tot ondersteu ning van de geregelde militaire inagt in het bedwingen van den opstand. Met leede oogen schenen zij den oproerigen vrijheidsgeest van de Creoolsche bewoners der hoofdstad gadegeslagen te hebben althans op een avond, dat tnsschen de acten van een voorstelling in den schouwburg oproerige manifestatiën plaats hadden werden de ongewapende Creolen door 600 a 800 vrijwil ligers overvallen en werd een verschrikkelijk bloedbad onder hen aangerigt. Vrouwen werden, onder voorwend sel dat zij ondersclieidingsteekenen van de insurgenten droegenop de onbescbaamste wijze behandeld en een algemeene ontsteltenis maakte zich in de volgende dagen van de geheele bevolking der hoofdstad meester. Niet alleen inboorlingen, maar ook EngelschenAmerikanen en Duitschers werden beleedigdaangerand en zelfs gewond. Onder den uitroep„leve Spanjewerden vrouwen en kinderen op de straten gedood en daar tegenover staat het feit, dat de armste bewoners geld voor de insurgenten afzonderendie gedurig versterking van manschappen ontvangen. Meer dan 200 familiën hebben het land verlaten en alleen in de laatste zes dagen werden 4000 paspoorten uitgereikt; geen persoon is zijn leven zeker bij de bedreiging van de vrijwilligersdat zij met de consuls zullen beginnen om met den kapitein-generaal te eindigen. In een proclamatie zegt laatstgenoemde, dat Spanje vernederd zal worden bij het vernemen van die aanvallen van plunderaars in Spaansche uniform. Hji voegde er by, dat zoo dergelijke tooneelen zich herhaalden hij zijne toevlugt zou nemen tot de marine en de artillerie, de eenige krachten, waarover hij beschikken kon, om ze op de bloedigste wijze te onderdrukken. Zoodra de versterkingen uit Spanje aangekomen zullen zijn zullen de vrijwilligers ontwapend worden. s!il «fojetl&nft. Sfcjipïioi'asfc, 18 Febr. Het groot aantal land verhuizers dat van hier en omstreken reeds eenige jaren na elkander naar Amerika is heengetrokken staat eerstdaags weder met een 50tal uit deze gemeente ver meerderd te worden. De gunstige tijdingen die men steeds van familie-betrekkingen en vrienden ontvangt wekken den lust bij jong en oud hoe langs zoo meer op, en draagt niet weinig bij, om de zucht tot emigratie levendig te houden en te bevorderen. Wijli e», 17 Febr. Als eene buitengewone zeldzaam heid deelen wij mede, dat het paard van den landbouwer Egbert Westhof alhier, twee zwarte merrie-veulens heeft geworpen welke beide in leven en zeer welvarende zijn. De oudste lieden herinneren zich niet, ooit zulks gehoord te hebben. Wolfnartsdïjk, 22 Febr. In de vorige maand zijn bij de Hervormde gemeente alhier tot Notabelen herkozen J. Tolhoek, MzB. SchipperJ. Kallemein en Phil, de Back] en gekozenP. Goetheer, G. de Jager C. Jacob en J. Dingemanseterwijl door dezen, den 15 dezer, tot Kerkvoogden zijn benoemd IJ. van Strien II. Wz J. van Damine J. Noteboom J. Smallegange en P. van Sabben. INietiwerlcoi-li in Duiveland 22 Febr. Heden morgen omstreeks 4 ure werd door eenige werklieden brand ontdekt in de Meestoof de Kapelonder deze gemeente. De brand had reeds zooveel uitbreiding gekregen dat de drooger en zijn gezin nog slechts met moeite hun leven konden redden. In de maalkamer is de brand ontstaan en heeft zich daarna spoedig aan de heerlijkheid medegedeeld. De brandweer dezer gemeente en eene brandspuit uit Zierikzee waren zoo spoedig mogelijk op de plaats des onkeils tegenwoordig en hebben uitmuntend gewerkt. De uit Ouwerkerk mede toegesnelde spuit heeft geen dienst behoeven te doen. Men was dan ook den brand spoedig meesteren mogt het gelukken de koude stoof te behouden. Evenwel is de schade zeer aanzienlijkdaar al de voorhanden zijnde meê in de maalkamer is verbrand. De stoof was tegen brandschade verzekerddoch de voorhanden meede slechts gedeeltelijk. De oorzaak vau den brand is onbekend. Zonnemaire22 Febr. Het Departement Zonnemairevan de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen den 1 Januari 1869 opgericht, hield 11. Vrijdag avond de eerste leesvergadering in het daartoe ingerichte schoolgebouw der gemeente. Zoowel de lezing van den presidentden Heer C. F. Zeeman als de door ver schillende Heeren geleverde bijdragen verschaften den Leden een1 genoeglijken avond. SZierikxcte21 Febr. De Tweede Kamer heeft eergisteren het wetsontwerp tot wijziging van eenige bepalingen der wetten betreffende de personele belasting met 45 tegen 6 stemmen aangenomen. Vervolgens is de beraadslaging aangevangen over het wetsontwerp tot afschaffing der artt. 884 en 957 van het burgerlijk wetboek. De heer Heemskerk Az. heeft een amendement voorgesteldstrekkende om eene voor- deelige bepaling te maken voor Nederlandersdie goederen erven welke in het buitenland gelegen zijn. Het eindverslag over het wetsontwerp tot afschaffing van liet zegelregt op de gedrukte stukken en de adver- tentiën in de nieuwspapieren is bij de Kamer inge komen. De dag der beraadslaging over dit wetsontwerp zul later worden bepaald. Z. M. heeft de statuten van de Con/essioneele Vereeniginggevestigd te Utrecht, goedgekeurden de vereeniging als regtspersoon erkend. Z. M. heeft benoemd tot luit.-generaalcomman dant van het leger in Ned. Indie de generaal-majoor titulair van genoemd leger W. E. Kroesen gepensi oneerd lid van den Raad van Ned. Indie. Zïerikasee- 22 Febr. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 18 Febr. was aan de i-rde eene herziening van enkele artikëlen der wet op de personele belasting. Bij die.gelegenheid herinnerde de heer J. J. van Kerkwijk, dat in 1843 eene wijziging in die wet was gebragt, waarin is bepaald, dat land bouwers voor het afwisselend gebruik hunner belasting vrije en belastingschuldige paarden geen verhooging of vermeerdering van belasting schuldig zijn indien de landbouwers de genoemde paarden spannen voor rijtuigen op riemen. Die bepaling werd gemaakt, omdat de aard van het bedrijf van den landbouwer het wenschelijk maakt, dat hij nu eens het eene, dan eens het andere paard voor zijn rijtuig mag spannen, al naar mate hij soms op zijn land werk heeft te verrigten, waar het eene paard beter voor geschikt is, dan het andere. Sinds 1843 'zij.n de wegen in ons vaderland zeer verbeterd. Was liet in 1843 een bewijs van weelde een rijtuig op veeren te gebruiken, thans is dit niet meer het geval. Men kan zelfs moeijelijk meer nieuwe rijtuigen op riemen ltoopen. De industrie heeft zooveel vorderingen gemaakt dat de rijtuigen op veeren thans bijna niets meer kosten dan de rijtuigen op riemen. De heer van Kerkwyk stelde daarom voor, om de wet in overeenstemming te brengen met den tegenwoordigen toestand van de wegen en de vorderingen der nijverheid en daarom aan de landbouwers de bevoegdheid te verleenen, om ook voor rijtuigen met veeren hun paarden afwisselend te ge bruiken, zonder verhooging van belasting. Deze be voegdheid zou aan de landbouwers groot gemak geven, terwijl het op het bedrag der verschuldigde belasting geen invloed zou uitoefenen. Voor ontduiking der be lasting schijnt geen vrees te bestaan, want dezelfde gronden, die men voor ontduiking bij het gebruik van rijtuigen met veeren kan aangeven, gelden ook voor het afwisselend gebruik van paarden voor rijtuigen met riemen, waarover niet geklaagd wordt. De Minister van finantiën bestreed het amendement van den heer van Kerkwijk, omdat het een previlegie zon zijn voor de landbouwers. De heer,van Kerkwijk antwoordde, dat het niets anders was, dan eene verandering van eene oude be staande wet, in overeenstemming met den tegenwoor digen toestand der wegen en nijverheid, en dus geenszins een monopolie voor de landbouwers; werd er een geheel nieuwe wet behandeld, dan zou hij voorstellen om deze bevoegdheid uit te breiden tot andere personen, b. v. geneesheeren, predikanten, enz., maar zulks was op het oogenblik niet aan de orde gesteld. Deze verdediging mogt niet baten, en het amendement van den heer van Kerkwijk werd tot ons leedwezen verworpen. Wij vernemen, dat na langdurige onderhandelingen tussclien het Belgisch en Nederlandsch gouvernement gevoerd, onze regering er in heeft toegestemd aan de Belgische vergunning te verleenen tot het maken van een spoorweg van Antwerpen naar Duitschland over Nederlandsch grondgebied. Deze spoorweg zal de korste verbinding zijn tusschen Parijs en Hamburg. Op oen der jongste marktdagen te Utrecht had een boer zijn paard voor den etensbak geplaatst en daarin een roggebrood tot stukken gebroken. Een arme jongen die gaarne zijn toestand met dien wan het paard had willen ruilen, bekroop de lust eën'stük brood aan liet paard te ontstelen, aan welke aandrift hij dan ook besloot gehoor te geven. Het stomme dier betwist den armen knaap het stukje roggebrood niet, maar de boer snelt op den jongen toe en gééft hem een duchtig pak slagen. Tot zoo ver werd de lage handelwijs van den boer door het volk met verontwaardiging aangezien doch de wildeman gaat verder en trekt tegen den armen hongerlijder zijn mes. Nu was het geduld des volks ten einde en eenparig werd deze boer van alle zijden te gelijk besprongen waarop een dracht slagen volgde die zijn leven in gevaar gebragt zou hebben ware de pqlitie niet toegeschoten om den vreeselijk geranselden boer te ontzetten en met zich te nemen naar het bureau van politie. Onder een geduchte volksgeleide den ge- havenden jongen en diens in allerijl toegeschoten moeder had de optocht plaats. Aan 't bureau kwam alles aan het licht en werd de boer natuurlijk in het ongelijk gesteld. De moeder van den armen knaap werd intusschen in de ooren gefluisterd dat zij schadevergoeding moest eischen en toen zij met dien eisch zeer beschroomd voor den dag kwam werd het den boer in zijn kens gelaten de arme vrouw vijf gulden schadevergoeding te betalen of veertien dagen achter het slot te vertoeven. De boer koos eijeren voor zijn geld tastte in den zak en legde ƒ5 neder. Dezer dagen is op het landgoed Buitenzorg te Heerde bij Hattom een brief bezorgdafkomstig uit het ruim een uur van daar gelegen dorp Epe, en aldaar in de maand November des vorigen jaars op de post bezorgd. Die brief heeft eerst een klein reisje naar Java gemaakt en is aangeboden op Buitenzorgzooals men weet de residentie van den Gouverneur-Generaal van Neder landsch Indie. Te Veenendaal is Zondag avond onder kerktijd bij zekeren H. K., die geheel alleen huisde, een stoute diefstal gepleegd. De dader of de daders hebben in huis weten te- sluipen, en zich daay van p. ra. ƒ16000 aan obligaties meester gemaakt. Er leeft op dit oogenblik in de zaal des Reposants te Bicêtre een grijsaard, die sedert zeven weken onaf gebroken slaapt. De krachtdadigste middelen wekken hem niet uit een slaap, die uiterst kalui en rustig is. De voeding en de ontlasting zijn tot stilstand gekomen terwijl de ademhaling bijna onmerkbaar en de polsslag zeer zwak ishet vleesch ziet er frisch en kleurig uit en ondergaat geen vermageringmaar heeft eer een ligte neiging tot meerdere gezetheid. Een dezer dagen schijnbaar in behoeftige om standigheden overleden Londensche straatvegerwiens standplaats meestal in Fleetstreet was tegenover den winkel van een voornamen lakenhandelaaren welke van diens echtgenootevoor de zorg die by aan trottoir het ten koste legde dikwijls fooitjes of eejrt maal eten, en bovendien menige van anderen voor hem verworven gift ontvingheeft ditgelijkverhaald wordtzyne weldoenster vergolden uitersten wil eene som van 7200 nr Te New-York leeft een beeld^cho meisje. Een groote brand aldaarlmaii huisgezinnen ongelukkig. Om den moét geld noodig. De inteekenlysten garen i een New-Yorksch philanthroop kwaimd denkbeeld. Na een onderhond met de inbfr maakte hij bekend dat ieder, die één dollar 1 op eene daarvoor aangewezen plaats aan de schoone maagd een kus op het voorhoofd zou mogen geven. Dit hielp. Een aantal liefhebbers meldden zich aan en twee dagen later kon zij, die zich zoo moedig had opgeofferd, zulk eene aanzienlijke som aan de ongelukkige ter hand stellendat daardoor aan den nood voor goed een einde werd gemaakt. In de maand Junij dezes jaars zal te Boston een monster concert worden uitgevoerd. Het orchest zal uit 1000 instrumenten en de koren uit 10,000 zangers en zangeressen bestaan. Als groote trommen zullen eenige kanonnen fungeren. Gemeiiffde 1 x'rigten. „Het is toch jammer,11 zegt Saartje te H. tegen hare dochter, „dat wij dien uitlandigen niet in het net hebben kunnen krijgen." Maar zegt een verstandig mensch: „Het is dolzinnig dat eene moeder zich zóó met het vrijen van hare dochter bemoeit, daar zij nog zoo jong is, dat zij beter met een pop zoude zijn dan met een vrijer." Te Oud-Beijerland vliegen des avonds twee jonge hanniken uit hunne kooi om het nieuws van den dag op te vangen, dat dan naderhand in het ge heime kabinet van von Bismarck, onder voorzitterschap van mejufvrouw.miskraam, staatkundig behandeld wordt. Zeker iemand te. H. heefteen nieuw correspondentie huis aangelegd, om op bepaalde uren met S. te corres ponderen. Aldaar zal ten tooneele worden gevoerd De wellcomene bode, of het meisje aan het hoekvenster. Te Somruelsdijk heeft een lange ooijevaar met een koopman van Middelharnis de kaart gelegd, en gezien dat oude katten nog gekke sprongen kunnen doen. Een boer in een polder wordt aangeradenwat beter zijne schulden te betalen, en zooveel onwaarheid niet te spreken, anders zal hij niemand meer in zijn werk kunnen krijgen. Het schoone dametje te Middelharnis heeft door een ander een net uit laten zetten om iemand te vangen, en de vangst is gelukt. Dus het spreekwoord is niet te vergeefs: Daar zelf de duivel niet verscheen stuurt hij zijn lakeijen heen. Twee meisjes te Ovezande zijn van plan om zich te maken jonge jufvrouwen om jonge heeren te vangen, doch men vreest dat het niet gaan zal, want olifanten kan men niet leeren dansen. Te Brielle zingt men thans Lokkend speelt men op de snaar Vrolijk danst de bonte schaar, Wijl er zitten dan in 't rond Stijf te zien met open mond. Maar daar kwam men op de baan, Met een meisje aangegaan Dat zoo snikte overluid, Dat de schaar haar lachte uit. Deze vreugde kon men zien Maar niet door de arme liên Want het is een klein abuis Dat men ziet in 't groote huis. Kerknieu \vs. De gereformeerde gemeente onder 't Kruis te Goes heeft tot predikant beroepen den heer M. Keulemans thans predikant bij die gemeente te Middelburg. Regtzaken. Door het Kantongeregt te Zierikzee, zijn bij verschil lende vonnissen van den 22 February 11. veroordeeld tot geldboeten, en gevangenisstraf als Een persoon wegens het in een draf rijden over eene straat te Zierikzee welke van stoep tot stoep eene mindere ruimte heeft dan van vijf Nederlandsche ellen. Een persoon wegens het rijden met een kruiwagen over een klinkerpad te Zierikzee. Vier personen wegens het maken van nachtelijke geruchten te Ouwerkerktot verstoring van de rust der ingzetenen. Een persoon wegens het zonder daartoe uitgetergd te zijn tegen iemand uiten van scheldwoorden te Ouwer kerk. Twee personen, wegens overtredingen der wet op de jagt en visscherij. SPOOKBOOTDIENST Corresponderende op den gtnntsspoorweg. FEBRUABIJ 1869. Van MIDDELBURG: Woensd. 24's morg. 10,15 u. Donderd. 25 Vrijdag 2G Znturdag 27 Zondag 28 6,— V. 6,— V. 6,1 5 11,30 Vau ZIERIKZEE: Woensd. 24'sm«irg. 6.30 u. 24'smidd. 2,45 V. Donderd. 25 2 45 V. Vrijdag 26'smorg. 10,45 Znturdag 27 10,45 Zondag 28'smidd. 2 45 De reizen via Veere (naar den waterstand voorbe houden) zijn met "V aangeduid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1