T 25s,e Jaarg. Zaturrlag 20 Februurij I860. l\o. 2600. Nieuwstijdingen. JTrawferijfe. Thee- ZÏEll!KZEESCHE NIEI WSBOUE. bij E<'u ernstig woord ustn <le Kiezers in het Di^ti'iet Ziei'ikzce. De Grondwet schrijft voor dat voor iedere 45,000 ingezetenen één lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal moet gekozen worden. Daar het aantal ingezetenen van Nederland jaarlijks vermeerdert, moet ook het getal leden van de Tweede Kaïher der Staten-, G ene raai toenemen. Bij de Kieswet is bepaalddat er om de vijfjaar een tabel zal gemaakt worden, waarbij het Kijk in Kiesdistricten wordt verdeeld. Daar de laatste tabel bij de wet van 22 April 1864 werd vast gesteld moet thans deze tabel worden herzien cn de Regering heeft daartoe een wetsontwerp inge diend. Uit dat wetsontwerp blijktdat de vermeer dering van bevolking van dien aard is, dat er vijf nieuwe leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal moeten gekozen worden. De Regering stelt danrom voor, om de volgende nieuwe districten te vormen Heerenveen Zaandam en Brielléeti om de districten 'Tiel en Boxmeeraié thans ieder slechts één lid kiezen elk twee leden te doen afvaardigen. Tengevolge het oprigten dezer nieuwe, en het vergrooten der be staande wordt er nu in vele districten wijziging gebragt. Tot elks verbazing zien wij evenwel ook in het wetsontwerp, dat de districten Zierikzee en Goes die thans ieder één lid voor de Tweede Kamer afvaar digen tot één district worden vereenigddat twéé leden zal kiezen. Daarenboven worden de gemeenten Sommelsdijk en Middelhar nis bij Brielle gevoegd. Tot toelichting van dien maatregelzegt de; Minister van Binnenlandsche Zaken „dat zulks geschiedt op ver- Janhen van Gedeputeerde Staten varf Zeeland en omdat „men steeds bij voorkeur dubbele kiesdistricten moet „vormen." Wij nemen de vrijheid te doen opmerkendat de Grondwet in geenen deele voorschrijft, dat dubbele districten gemaakt zullen worden; art. 77 oer Grondwet ze«-t„Het getal van de leden der Tweede Kamer „wordt bepaald naar de bevolking, voor iedere 45,000, één." Bij de herziening der Grondwet in 1848 werd in de Additionele artikelen een voorloopig kiesreglement vastgesteld en art. 0 bepaalde„dat elke provincie „dom* Gedeputeerde Staten verdeeld moest worden in „zóóveel hoofdkiesdistricten als cle bevolking het getal „van nagenoeg 45,000 malen bevat." Wel is waar is door de kieswet van 4 July 1850 dit voorloopig kies reglement vervallen en zijn bij voorkeur kiesdistricten gevormd waarin twéé soms meer Leden der Staten- Generaal gekozen wordenmaar dit is een geheel vrijwillige daad des wetgevers, en door de Grondwet geens zins verpligtend gemaaktzooals uit het bovenstaande blijkt. De groote kiesdistricten ontstonden vooral, omdat locale invloeden zich dan minder kunnen doen gelden hier staat -oseuwd -tegenover dat., men door kleine districten meer dan door grootemannen krijgt die den geest der bevolking uitdrukken en tevens dat de meerderheid niet kan beletten dat ook de minderheid vertegenwoordigers in de Staten-Generaal krijgt. Het tegenwoordig kiesdistrict Zierikzee bestaat uit het eiland Goereê met Over-Flakkée en Schouwen met Duiveland. terwijl het district Goes is samengesteld uit de eilanden Zuid- en Noord- BeoelandTholen en Sint-Philipsland. Het nieuwe district Zierikzee zal be staan uit de eilanden Noord- en Zuid-BevelandTholen Sint-Philip slandSchouwen met Duiveland en Goedereede met Over-Flakkéemet uitzondering van de gemeenten Sommelsdijk en Middelharniswelke bij het nieuwe district Brielle worden gevoegd. Deze zamenvoeging komt ons niet gewenscht voor; het baat weinig of men clit districtZierikzee of Goes noemtwant hierdoor beslist men alleen waar de stembussen behooren ge opend te worden. Zooals de indeeling nu is, zal Goereê met Over- Flakkée en Schouwen met Duiveland te zamen hebben ongeveer 1140 kiezers, terwijl het overige gesepareerde gedeelte van het district 1420 kiezers zoude bevatten Goes zal dus zijn wil doordrijven en Zierikzee zal als het ware geannexeerd worden aan Goes. De tegenwoordige indeeling der districten Zierikzee en Goes is ook geenszins volmaaktmaar toch veel minder slecht clan de voorgestelde. Thans zjjn voor het district Zierikzee, de Stad Zierikzee, en voor het district Goes, cle Stad Goes, als van zelve aangewezen als cle plaatsen waar cle kiezers moeten zamen komenmaar hoe zal het gaan, na die vereoniging? Geen van al cle plaatsen in het district is zoodanig gelegen dat cle kiezers er gemakkelijk zamen kunnen komen ook is Zierikzee niet zooveel grooter dan Goesdat al de ingezetenen zich aan de uitspraak van eene, te Zierikzee op te rigten kiesvereeniging zouden onderwerpen. In den regel zullen de kiezers twéé dagen op reis moeten zijn om eene kiesvergadering bij te wonen op eenig middenpunt van het district. Waarlijk zulk eene op- ofFering van tijdgeld en moeite is niet te verwachten als men ziet dat in de groote gemeenten weinig of geen kiezers op eene kiesvergadering komen. De meeste kiezers in het district komen dan in geene aanraking met elkander denkt slechts om cle weinige betrekkingen die er bestaan tusschen cle bewoners van Flakkée en Tholen of Beveland. Zonderling is voorzeker de zamen- voeging dezer eilanden als men zietdat volgens de Memorie van toelichting van het wetsontwerpcle Zaanstreek van Haarlem wordt gescheiden „omdat „tusschen haar en cle overige gemeenten van het district „Haarlem weinig of geen betrekkingen bestaan en dat „de ingezetenen van beide onderdeelen van het district „te weinig met elkander in aanraking komen om eene „gewenschte zamenwerking bij de verkiezing mogelijk te »tnakenGelden deze zelfde redenen niet tegen de vereeniging van Goes en Zierikzee Voor de ingezetenen van Flakkée komt hier nog hij dat Sommelsdijk en Middelharnis van het district worden afgenomen en bij Brielle gevoegdmidden uit het eiland zulk een stuk weg te nemenmaakt alle overleg tusschen cle kiezers onmogelijk. Wij hegrijpen niet, hoe do Regering voor kan stellen om enkele districten te vormen wanneer districten als Zierikzee en Goes worden vereenigd, waarvan de onder deelen in geen cle minste aanraking met elkander zijn en de middelen van gemeenschap duur en slecht. In den winter bij ijsgang of storm is de communicatie tusschen de eilanden soms dagen achtereen gestremd. Ziet daar cle redenen die het ons onraadzaam doen achten om Zierikzee en Goes tot één kiesdistrict te vereenigen. Deelen de kiezers ons gevoelen dan hopen wij dat zij zich tot cle Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen wenden met verzoek orn de beide districten niet te vereenigen. Eene spoedige toezending van een adres is wenschelijk omdat het wetsontwerp binnen zeer korten tijd in de Afdeelingen der Tweede Kamér zal onderzocht worden. NB. Bij het ter perse leggenontvangt de Uitgever dezer Courant reeds een adresin voorschreven zin aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gerigtmet verzoek om het ten zijnentter teekening door de Kiezersneder te leggenen hieraan voldoende zoo neemt hij de vrijheid hiervan kennis te geven met ■uitnoodiging aan de Kiezers in het district Zierikzee om door de onderteekening van dat adres van hunne belangstelling ten deze'p^të"(töeiï Tjlijlcen. ZierikzeeSchuithaven BNo. 04.) Op dit oogenblik wordt voor de assises van Nancy de. zaak behandeld van zekeren Jeanson een kweekeling van het seminarie van Ppnt-a-Mousson (in het departe ment der Meurthe, niet ver van Metz.) die, uit wraak zucht over zijne aanstaande wegzending, welke hij zich door het herhaaldelijk insluiken van verboden boeken (laatstelijk van eene complete uitgave van den griekscheti blijspeldichter Aristophanis) op clen hals gehaald had het seminarie in brand heeft gestoken, en die bovendien uit spijt over de verwijdering, die èn wegens zijne weg zending èn wegens zijne nieuwe misdaad ontstaan moest tusschen hem en een zeventienjarigen medeleerling (Jon- attedien hij zeer overdreven lief haddézen te midden van clen brand, met eeu scheermes, in den slaap, cle keel heeft afgesneden. Er bestaat geen twijfel aan de voorbedachtheid der eerstgenoemde misdaad, maar wel over de vraag, of de beklaagde niet geacht moet worden tot op zekere hoogte in zijne geestvermogens gekrenkt te zijn. Men doet zich die vraag zoowel met het oog op het door Jeanson vermoorden van zijnen meest geliefden makker, als op verscheidene anteceden ten van den beklaagde ofschoon deze daarentegen van eene zelfs vroege verstandelijke ontwikkeling blijk heeft gegeven, en zijne onderwijzers verklaren, dat zijn werk wel van opgewondenheid, maar niet van verstandverbijs tering getuigt. Uit een ten processe voorgelezen brief, dien de beschuldigde kort voorliet begaan zijner.mis drijven aan zijne bloedverwanten geschreven heeft, blijkt niet slechts dat hij dezen een diepen haat toedroeg en dat hij over 't geheel een even hartstogtelijken als zonderlingen aardbad (hij onderteekent zich Mis. Alc. de misanthroop Alceste maar ook dat clen jeugdigen seminarist alle godsdienstig geloof ontbrak. Jeanson is tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. 33$lgic, Te Verviers is Maandag avond eene poging tot het plegen vaneen clriedubbelen moord gedaan die, wat de aanleiclende oorzaak aangaat, den eenigen tijd gele den volvoerden moordaanslag tegen clen chef van de Antwerpsche spoorwegstation in herinnering bragt. De dader, zekere Hallin, is een gewezen spoorwegwachter die, nadat zijn arm door de locomotief van een nachttrein verbrijzeld was geworden als bode bij het bureau van clen Vervierscheu spoorweg was in dienst gesteld. Eene schorsing voor vijf dagen wegens een op nieuwjaarsdag begaan pligtverzuimhad hem zoo vergramd gemaakt, dat hij het besluit had opgevat om zich op degenen aan wie hij deze straf te wijten meende te hebben bloedig te wreken. Dit voornemen heeft hij bij de uitbe taling van zijn maandgeld ten uitvoer trachten te brengen, door het lossen van revolverschoten op den bureau-chef en op twee van diens klerken. Gelukkig heeft hij de twee laatsten gemist en eerstgenoemde slechts licht aan den schouder gekwetst. Het lag in zijn plan om den onder-chef insgelijks aan zijne wraak op te offeren terwijl hij na het dooden van al zijne slagtoffers cle handen aan zich zei ven schijnt te hebben willen slaan. Twee op het gevecht toegeschoten politie-agenten en de bedoelde onder-chef zijn er echter in geslaagd, den wel eenarmigen, maar buitengewone ligchaamskrachten bezittenden Ha-l- lin den revolver te ontwringen en zich ook van zijnen persoon meester te maken. Jl. Maandag tusschen 12 en 1 ure zat de heer L., koopman, wonende op de Place de Meir te Antwerpen, op zijn bureau voorden lessenaar, toen een welgekleed en zoo het scheen fatsoenlijk man bij hem werd aangemeld die verzocht had hem alleen te mogen spreken. Deze persoon door den bediende in het bureau gebragt zijnde stelde clen heer L. een brief ter hand, met beleefd verzoek om daarop terstond antwoord te mogen ontvangen. De heer L. opent den brief en leest daarin Mijnheer „Zoo gij mij niet op het oogenblik de som van 300,000 fres. geeft, dan jaag ik u een kogel door de hersens." Zoodra de heer L. dezen aanhef gezien had, las hij niet verder, maar sprong eensklaps vastberaden op clen onbe kende toe en greep hem stevig genoeg vast, om hem het gebruik zijner handen te beletten. Dit was voor den heer L. een geluk, want bij den greep bespeurde hij, dat cle ander juist eene pistool uit den zak wilde halen. Hiérbij ontstond eene worsteling, waaruit cle heer L. spoedig be vrijd werd door de kantoorbedienden, die op het gerucht uit een ander locaal te voorschijn kwamen en zich handig van den indringer meester maakten. Terwijl nu een der klerken de polittie gingjroepen begon de onbekende er barmelijk oin genade te smeeken en bezwoer dat cle eer van eene zeer achtenswaardige familie er mede gemoeid was, als het geval ruchtbaar werd. De heer L. en de kan toorbedienden door zijne woorden misleid, hielden nu minder scherp de aandacht gevestigd op zijne bewegingen. Daarop scheen hij gerekend te hebben, want eensklaps rukt hij zich los, vliegt, op den heer L. toe, scheurt hem met dol geweld den brief uit de handen en werpt dien in den haard, vermoedelijk om zoodoende het bewijs zijner daad te vernietigen. Doch even snel werd hij zelf op zijde geworpen door een der klerken, waarbij deze tevens den brief, die reeds gedeeltelijk vlam had gevat, haastig uit het vuur sloeg en in veiligheid bragt. Naar het scheen, was de heer L. eerst door zijn bidden en smeeken bijna bewogen geworden om aan de zaak geen gevolg te geven doch nu viel natuurlijk daaraan niet meer te denken, zoo dat de lastige bezoeker dan ook aan cle politie werd over geleverd. Naar men zegt, is het gebleken dat de pistool die hij in den zak gereed had, geladen was. Er worden thans uit België bijzonderheden gemeld betreffende den storm van den nacht van Vrijdag op Zatnrdag jl. Te Antwerpen was liet gevaarljjk zich op straat te wagen; het regende letterlijk dakpannen en schoorsteenen. In de haven en de dokken werden de schepen ontzettejid^^dsUagördeiikelc-wijn gezorrkrum eenigen heeft men op het strand moeten zetten. In den omtrek der stad werden verscheidene hoornen ontworteld. De laatste trein van Brussel, een goederentrein, stootte bijna op een hinderpaal veroorzaakt door een hoogen boom welke op de rails gevallen was en in zijn val een telegraafpaal en de daaraan verbonden dratien welke op dien weg bijzonder talrijk zijn, medegesleept had. In de omstreken van Bergen is eveneens groote schade veroor zaakt. Te Dour is een geheel dak midden in de Grand- Rue nedergestort waardoor verscheidene personen gevaar liepen verpletterd te worden. Ook te Luik zag men overal ingestorte schoorsteenenweggewaaide dak pannen en verbrijzelde vensterglazen. Zelfs geheeleramen zijn met gedeelten van daken vernield en zelfs muren omgeworpen. Een groot aantal boomen zijn op verschil lende plaatsen ontworteld. Te Gent en te Charleroi is veel schade toegebra.gter waren berigten ontvangen dat verscheidene huizen in de omstreken van hunne daken beroofd zijn. 'él «Wrijunb. Sloten, 14 Febr. De verwarring in deze gemeente neemt bij den dag toe. De secretaris is ontslagen, omdat hij niet harmonieerde met den burgemeester, de gemeente geneesheer heeft ziju ontslag genomen, om hetaangezegde lot van den secretaris te ontgaan de aschman is in zijne betrekking geschorstcle veldwachter krijgt van tijd tot tijd huisarrestde school wordt soms 5 maal in de maand door den burgemeester (in costuum) bezocht. Zoo de ged. staten of de minister van binnenlandsche zaken niet tusschen beide komen is de ellende nog niet te voorzien. St. Jan Stooii 15 Fobr. Tusschen Vrijdag en Zaturilag nacht heeft alhier een stonn gewoed aan een orkaan g lijk, waardoor veel schade werd toegebragtde wijzers van het uurwerk der kerk werden afgtrukt.eu weg geslingerd- twee nieuw gebouwde huisjes werden in een oogenblik in een puinhoop veranderd, in een van die huisjes waren vijf menschen aanwezig, doch wis!en zich bij lijds te redden, een boom werd door den storm ontworteld en viel vlak door een schuurtje Mkldelharnis17 Febr. Ofschoon de bevol king dezer gemeente niet toeneemtbestaat er toch behoefte aan visschers- en arbeiders-woningen zelfs zóó dat men begonnen is eene geheele nieuwe straat met 24 woningen aan te bouwen. Het laat zich dan ook aanzien dat de oude spelonken weldra door de bewoners zullen worden ontvlugt, .terwijl de zoogenaamde huisjes-melkers zich niet schamen om ,de huur van die hokken nog met 10 en 20 cents per jweek te verhoogen. Er zal dan alzoo in eene lang bestaan hebbende behoef te worden voorzien en de huisbazen leeren om hunne huizen beter te onderhouden en die niet te verhuren tegen schandelijk hooge pry zen. (Ingez.) I£ral>t>ett«li|l*e16 Febr. Dezer dagen had hier een treurig ongeval plaats. Vrijdag morgen ging de algemeen gejachte heer G. v. D. van hier naar Waarde om verschillende ambts-bezigheden te vervullen. Des avonds niet op den verwachten tijd terug gekeerd be gon men zich ongerust te maken en ging men eindelijk allerwege naar hem zoeken. Dien geheelen guren nacht vernam men niets van hem, doch eerst 's morgens werd hij gevonden liggende doornatmet slijk bemorsd verkleumd van koude en bewusteloos op een dijk in eene geheel andere rigting dan die hij had moeten volgen. In dezen toestand opgenomen in een nabyzynd arbei dershuisje bleef hij in bewusteloozen toestand, totdat hij Maandag ochtend den laatsten adem uitblies. Men verdiept zich in allerlei gissingen, hoe hij op de plaats waar hij gevonden werd gekomen is. Aan verdwalen valt niet te denken van iemand die zóó bekend was met al'e voetpaden als de overledene. Te meer indruk maakt, deze treurige omstandigheid bij allen omdat de heer v. D. de algemeenen hoogachting van een ieder genoot. Heden morgen arriveerde hier reeds vroeg tijdig eene commissie uit de regtbank te Goesten einde een onderzoek naar de oorzaak van dit ongeval in te stellen. Verschillende getuigen werden gehoord, doch men weet nog niet in hoeverre het der justitie gelukt is, eenig licht in deze duistere zaak te verspreiden. ZieriKaseo, 16 Febr. Volgens het wetsontwerp tot herziening van de kiestabel, zal het getal leden der Tweede Kamer met 5 vermeerderd en op 80 gebragt worden. Als nieuwe kisdistrioten zijn voorgedragen Heerenveen, Brielle en Zaandam, terwijl Tiel en Boxmeer dubbele kiesdistricten worden. Zierikzee, 17 Febr. Naar men uit eene echte bron verneemt zal den WelEerw. Heer F. W. Stutter- heimproponent bij de Evang. Lnthersche gemeente, eene prediking op aanstaanden Vrijdag avond in de Concertzaal houden. Zierikzee18 Febr. Bij de op gisteren ge houden stemming voor leden der Tweede Kamer zijn gekozen te Groningen mr. van Houtente Haarlem mr. Mirandolle. Zierikzee19 Febr. De 52'le verjaardag van Z. M. den Koning werd heden alhier op den gebruiklijke wijze gevierd. Van alle openbare en vele particuliere gebouwen wapperde de nationale vlag terwijl het klokkenspel zich liet hooren. Ten 12 ure werd door de schutterij eene parade gehouden waarbij het muziek corps eenige stukken uitvoerde. De vélori|>éili-, lu?t nieuwe voettui^r, 'jlat m«n oi»l? CL hier le lande begint ie gcbniikun en te Purijs vooral bnrgtfk- regt heeft verkregen deelde zoowat een zestig' ^jaar geleden reeds in de gunst der toenmalige incroyahlesToen ecluer werd het juister dan thans vêhiofSre genoemd terwnh-de persoon die, het, bestuurde, velocipede heette: De sJarflih de llnnovre" leverde toen It pMwjTMtomsrnnal hel sehnuwspel van een vélncipedeu-wedstrijd op, die ook wel van het terras op den boulevard des ((aliens begon oin in de Champs Ely-ées en Ie Cour de la Re.inc te worden heslist. Den 29 florenl van 't.jnar XII (19 Mei 1804) werd in de vaudeville te Parijs een comedie opgevoerd, getiieid de ,Y.oW ciferes geschreven door Dupatay Chazus en Morftrfrnfr. Hc£. succes was colossanl cii men juichte vtwroamelijy regels toe, die we hier vertaald laten volgen Gij mannen van den sukkeldraf. Koetsiers, die u niet durft te were! Wilt gij er spoedig gun, teij ,#UaL_ V!i'n* (Pijl va a rt iter" véTocif<!fh\ii Gebruikt dan, uit nood'weudïjffleid, Voor spoed, vrat meer behendigheid. berigte». Onder Dreischor wordt Keetje opmerkzaam gemaakt op de hanen Want als de hanen kraajfên En men begint te jnaajjen En aR de koeijen loeyen, Zal zij zich niet verrnoeijeu Hoe men haar doet bemerken Dat zij ook vroeg moet werken Maar zij blijft meest lang slapen Tot dat de bóeren-knapen Soms roepen op de steê „Wordt wakker luije Keê Te Scherpenisse moest eene eerbare jonge dochter zooveel onwaarheden niet uitbazuinen cn zoo hoog niet vliegen want een pikdraad kan ligt breken. -- De vroomachtige man te W. wordt verzocht, wanneer er meer voor kerkelijke zaken moet gestemd worden, geen 27 stembriefjes meer mede te nemen,om die aan anderen ingevuld op te dringen, oin zoodoende zijn doel te bereiken want: Zulke werken zijn bedrog. Blijft dus zemel bij u trog. En laat ieder dien hij wil Kiezen, en houdt u dan stil. Iemand te Ovezande heeft bij de stemming voor notabelen alles gedaan wat hij maar kon om stemmen op zich te vereenigen, met belofte van schoone vooruit- zigten in de toekomst, welk plan ondersteund werd door twee philosophische boerenmaar zij hebben gelukkig- gespeeld op een viool zonder snaren. Het twist- zoelcende gekje te Bruinisse moest geen verstoring in de zang-vereeniging brengen daar dit volstrekt niet te pas komt Dus, twister! houdt toch uw fatsoen, En wil die dwaasheid niet meer doen, Want anders zult gij met veel pret, Worden uit het lokaal gezet. Wor$t verwacht in Noord-Beveland: de vlugt van een boertje met K rij na. In N. B. wordt een witrok aangeraden geen 10 pond meel te veel uit een mud te scheppen of zijn molen zal genoemd worden. Een schipper in Zuid-Beveland wordt aangeraden, het niet meer aan te leggen om een ander te overvaren en ook niet in verboden waters ten anker te komen. In het groot gekkenhuis van een meelzak te C. worden de gekken gesticht door een dubbelen gek, die tevens ook de penningen weet op te duikelen vooreen klein gekkenhuis, dooreen slnwen witrok verzonnen dus: Vat gij het niet, o! domme schaar, De deugd van een molenaar? 'tIs om uw geld, en om zijn eer, Dat zij u doen mooi bij den beer. Kerknieuws, De heer C. W. Schoor el, predikant bij de Nederdnitsche hervormde gemeente te 's Heer Abts- en Sinoutskerke heeft het beroep naar die gemeente te Axel aangenomen. Boeliaankon<li«jiiig. De Schoolquaestiedoor Jhr. Mr. M. .T. Scuuuit- beque Boei je oud-distficts-Schoolopziener. Zierikzee, S. Octitman, Jz. 1868. Is er eene zaak, waarover thans bijna alle gemoede ren in beweging gebracht worden, het is voorzeker die betrekkelijk het lager onderwijs op de openbare scholen in ons Vaderland zoodat de vraag hoedanig dat onderwijs moet ingericht zijn in den tijd, welken wij beleven, als tot de questions brüldntes behoort. Het zal dus wel niemand verwonderen, dat de W.Ed. Heer Schuurbeqüe Boeije, vroëger Schoolopziener, zich be voegd geacht heeft, om in dien strijd mede zijn gevoelen daaromtrent in het openbaar uit te spreken. Hij heeft zulks gedaan in eene hoogst belangrijke brochure, onder boven vermelden titel, welke alleszins verdient gelezen en herlezen te worden naardien de geëerde schrijver hier eene beknopte, maar tevens duidelijke geschiedenis levert van ons schoolwezen en van den daarover ge- voerden strijd. De geschiedenis is toch een spiegel waarin wij de.dingen in hare werkelijkheid aanschou wen. en gelijk zij ons de oorzaken der bestaande qnaestie doet kennen kan zij mede welligt hoe moeijelijk het probleem dan ook schijnen moge den weg tot hare oplossing doen vinden. Uit die geschiedenis worden clan pok door den schrijver belangrijke resultaten af geleid, en baarbij ten duidelijkste aangetoond, wat eigen lijk de oorzaak is van dien strijd; gelijk hij tevens uit haar aanleiding neemt tot beantwoording van de ge- wigtige vraag, of cle Staat al of niet zich met de zorg voor het lager onderwijs belasten clan of dit aan de kerk en de particulieren moet worden overgelaten, daarbij in het licht stellende, dat de zorg der Regering voor het lager onderwijs onmisbaar is. En vraagt men nu

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1