No. 2596. 25s,< Jaari»'. Zaturdag 6 Februarij 1869 Nieu vvstij dingen. JFVawtU* till. JlbWrlemtmu ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zierikzee, 5 February 1869. Op het Postkantoor te Zier ik zee zijn in de 1ste helft der maand Januaryonderstaande brieven bezorgd geadresseerd aan personen, wier namen ter plaats van bestemming onbekend zijn als: een aan de Wed. MARIENUS JULIER te Rotterdam. V. BOELte Wemeldinge. D« Eerwnardc C. H. Spurgeon heeft van iemand, die onbekend weuseht te blijven een kciiïmgeving ontvangen, dat Z. E. VV. over de noodige sommen kan beschikken tot het bou wen van een kapel, eenige scholen en armhuizen in verbinding met den tabernakel der hoofdstad. Koning Isabella houdt in hare omgeving de Spaan- sche hofetiquette in stand en kan er zich maar niet aan gewennen dat de Parijzenaars haar niet de eer bewijzen waaraan zij in haar land gewoon was. Dezer dagen woonde zij eene predikatie in de kapel van een klooster bij. De aanwezigen groetten haar en maakten eerbiedig plaats. Zij stelde zich daarmede echter niet tevreden maar vroeg toon zij de kapel verliet waarom men voor haar niet geknield had; zoo iets zou men in Spanje nooit verzuimen. De abdis antwoordde dat men in Frankrijk alleen voor God de knieën boog en de koningin was over dit revolutionaire antwoord zeer verstoord. Volgens een berigt van de Indépendance Beige hebben in Frankrijk alle buitenlandscbe jezuitenop verlangen van het keizerlijk gouvernementaanzegging van liunne opperste -overheid ontvangen om het land onverwijld te verlaten. Tevens zou de Fransche minister van onderwijs be gonnen zijn de bepaling dat niemand onderwijs geven mag zonder een onderzoek van regeringswege ondergaan en eene acte van bekwaamheid verkregen te hebben strikt toe te passen ook ten aanzien van geestelijken. Sneelt, 28 Jfin. Dat het bijgeloof nog in al zijne kracht en met al de treurige verschijnselen daaraan verbondenhier te lande huisvestzagen wij dezer dagen in het naburige dorp Ytensdaar waren toch in één huisgezin de knechtde meid en het paard „bet- sjoond zoodat de knecht en de meiddie in het buithuie eliepen zoo zij zeiden, het daar niet meer konden uithouden omdat des nachts de lichten werden opgestoken de deuren van hnnne sloten vlogen en de beesten onrustig waren. Het paard wilde niet eten en sloeg geweldig. Om genezen te worden gingen de beide lieden naar Leeuwarden waar een duivelbanner hen in eene herberg zou ontmoeten. Deze na geraadpleegd te zijn gaf voor geld raad en daad waaronder ook naar men zegteen fleschje mot vochtwaarvan de knecht de meid 's avonds drie druppels op het hemd -moest gieten en wederkeerig des morgens de meid de knechthoven het paard moest een tijd lang een bijbel op een plank liggen. Of nu de spotternij waarmede men deze lieden vervolgde, en de operatie, die de smid aan de kiezen van het paard gedaan heeftook hebben geholpen, weet men niet, maar alle drie beheksten zijn aan de beterende hand en de van hekserij betichte vrouw ergert zich zeerdat men haar van zulk werk beschuldigt. Maten27 Jan. In den morgen van den 26sten dezer had op het boerendorp Hebelermeer Pruissen een treurig ongeluk plaats. Een welgesteld landbouwer had des avonds bevorens in de kamer, waar hij met zijne vrouw en 't kleinste kind sliep voor de koude een pot met gloeijende kolen mede genomen en zich daarna te bed begeven. Des morgens werden zij door de overige huisgenooten alle drie dood op hun bed gevon den door de stiklucht die zich in het kleine vertrek verzameld had. Maasti*ic?lxt, 30 Jan. Het provinciaal geregtshof in Limburg heeft een onderzoek ingesteld teg.en I. H. van Zee, oud 43 jaai*, geboren te Audenaerden laatstelijk visiteur te Venlo beschuldigd van valsch- heid in handelsgeschrift. Sedert de aanstelling van van Zee in 1867 tot visiteur te Venlo werden vele bena deringen door hem gedaan van te laag aangegeven goederen, die uit Duitschland kwamen. De aangifte dei- goederen geschiedde echter volgens de waarde op de vrachtbrieven uitgedrukt, welke uitdrukking later bleek vervalscht te zijndoor n.l. het woord thalera te ver anderen in guldens of de cijfers te veranderen. Om achter den dader daarvan te komen legde men op de grenzen een boek aan waarin alle vrachtbrieven werden aangeteekend met opgave der uitgedrukte waarde. Zoo arriveerde den 3 Julij jl. te Venlo een kist naaizijde met een vrachtbrief, waarop de waarde was uitgedrukt voor 342 guldendie in handen van van Zee werd gesteld. Toen later de ambtenaar Franke die in handen kreegwas de opgave doorgehaalden achter op den brief gedeclareerd voor 232 gulden. Volgens dit feit en nog 7 andere vervalschte vrachtbrievendie in handen van den procureur-generaal zijn, werd de beschuldigde als verdacht in arrest genomen, en is een wijdloopig onderzoek ingesteldwaarin 29 getuigen tegen van Zee en 6 a décharge zijn gehoord. In het bureau van den beschuldigde zijn nog eenige overblijfselen van nage maakte vrachtbrieven gevonden. Hoewel uit het ver anderd geschrift niet af te leiden is, dat juist van Zee die veranderingen deed zijn er vele getuigendie hem zwaar belasten. Het einde der zaak zal worden medegedeeld. Roornioncl, 27 Jan. Sedert lang klagen de jagers erbarmelijk over het slecht toezigt op het jagtveld de stroopers vermeerderen en wat het gewoon gevolg is het wild vermindert. Dit klagen zonder resultaat moede hebben eenigen hunner de jagers der geheele provincie opgeroepen tot eene vergadering, die jl. week te Venlo heeft plaats gehad. Hunne bemoeijingen zijn met gunsti- gen uitslag bekroond gewordeneen grootaantal Nimrod'» kwamen van heinde en verre op en vormden zich tot eene vereeniginguit wier boezem eene commissie is belast met het maken van een rekest aan z. exe. den Minister van Justitie, ten einde verbeteringen in de wet van 1857 of minstens goede uitvoering dier wet te bekomen. Een voorstander van wettelijke bepalingen die aan eenige personen het uitsluitend regt van jagen geven, ben ik niet; den boer te verpligtende hazen en konijnen die zijne wortelen en knollen opeten te laten leven ten gunste van eenige heeren-liefhebbers die de vetgemeste dieren later zullen ter neêr vellen is wel wat bar voor de 19e eeuw die er trotsch op is alle privilegiën te hebben afgeschaften gelijk regt voor ieder1 in haar banier' te dragen. Zoolang hechter de Staat het exclusief regt van jagt tegen ƒ21,21 verkoopt, dient dat regt wel van staatswege gehandhaafd te worden. 31 Jan. Nog steeds is onze gemeente zonder burgemeester. Reeds drie maal is die betrekking, door diegenen, welke zij aangeboden was, geweigerd. Geertruïdenberg, 28 Jan. Heden morgen ten 10 uren had hier eene militaire formaliteit plaats, welke gelukkig tot de zeldzaamheden behoort. Een soldaat van het 4e Bat. 5e Reg. Inf., aan liet misbruiken van sterken drank verslaaft!, en als gevolg daarvan gewoon om zich aan liederlijke gedra gingen over te geven werd onwaardig als hij was om langer soldaat te zijn op inagliging van het ministerie van oorlog met een briefje van ontslag uit de militaire dienst verwijderd. Ten aanhoore van het onder de wapens zijnde bataillon werd hem door den Sergeant Majoor der kömpagtiie waartoe hij behoorde zijn ontslag en de reden vóór het front des bataillons, met luide stem voorgelezen. Door den kommandcrenden officier, den Majoor Pel werd hem met een treffende toespraak gewezen op de oorzaak van zijn ongeluk, op zijne halstarigheid om den ingeslagen weg, die hem meermalen, als noodlottig voor zijne toekomst te zijn was afgeschilderd, te blijven bewandelen; met den goeden raad, om uit de rampzalige les, welke hij thans door eigen schuld genoot, de aanleiding te nemen, om voortaan een beter leven te leiden en trachten een braaf mensch te worden, als zijnde dit het eenige middel, om eenmaal de verachting, den hoon en de smaad, waarmede overladen bij uit de gelederen werd verwijderd, van zich af te werpen, en alzoo eenige aanbeveling te erlangen tot weder opname in de burgermaatschappij en daarin eer. nuttig lid te worden. Daarna 9prak de Majoor zijne soldaten aan, hen met aan grijpende woorden op den ongelukkigen wijzende nis een schrikwekkend voorbeeld van allen maar vooral voor die enkelen onder lien, die zich niet ontzien om nu en dun zich aan dronkenschap over te geven. Na deze toespraak werd de ontslagene die diep geroerd wasen wiens kleeding van alle uitmonstering was ontdaan tusscben twee gewapende soldaten cn een korporaal lauga het bataillon geleid en tot buiten de vestingwerken op den publieken weg gebragt. Rotterdam31 Jan. In de laatstleden Don derdag gehouden vergadering van het departement Rotterdam der Nederlandsche Maatschappij ter bevorde ring van Nijverheiddeed de heer E. Wessels eenige mededeelingen omtrent waterglas en de toepassing daarvan. Spreker vestigde er vooral de aandacht op hoe het waterglas geschikt is, na vermengd te zijn met andere stoffen, zooals b. v. zwaarspaath, zinkwit, enz., ter beschildering van glas, en toonde tal van glazen, op gezegde wijze door hem beschilderd. Verder behoedt het waterglas daarmede gedekte voorwerpen tegen ver branden hetwelk hij aantoonde door hout, papier enz., dat met waterglas doortrokken was, met petroleum te overgieten en alsdan aan te steken de petrolenm ver brandde, doch het hout bleef onaangetast. Als zoodanig zoude het dus aan te bevelen zijn om het houtwerk van pakhuizen waarin ligt brandbare stoffen bewaard wordén daarmede te bestrijken alsmede om papieren van waarde in omslagen te wikkelen die vooraf met waterglas doortrokken waren. Ten slotte toonde spreker aan de vergadering een glazen lei, door waterglas met zwarte kleurstof bedektdie bijzonder geschikt was voor schoolgebruik en van wier doelmatigheid zich de aanwezigen overtuigden. De bewerking verdient alge meen hekend te worden terwijl de heer Wessels zich bereid verklaarde om in zijne werkplaats (Toerijstuin) aan de belangstellenden verder alle mogelijke inlich tingen te verschaffen. 4 Febr. Heden viel aan den heer II. L. Kardolgeneesheer alhier, versierd met het zil veren kruis, het voorregt te beurt terug te mogen zien op zijn 55jarige loopbaan als geneeskundige. Zierilcasee, 4 Febr. Na het reeds medegedeelde omtrent de voor het prov. geregtshof in Zeeland be handelde zaak van Jacoh Vingerhoed, geven wij nog een verkort overzigt der gehouden pleidoojjen: De advocaat-generaal Mr. N. H. van Nes van Meerkerk besprak in de eerste plaats de bewijsmiddelen voor het misdrijf van brandstichting, die in de meeste gevallen, zoo ook hier slechts in aanwijzingen bestaan. Ten aanzien van de vraag of de beschuldigde dien morgen in de schuur is geweestmeende ZEd. toe stemmend te moeten beantwoorden. De beschuldigde ontkent dit ten sterkste doch dit is in strijd met de verklaringen der getuigen KrakeelTabbernée Flikweert. Slechts korten tijd nadat hij de schuur verlaten heeft, is de brand op twee verschillende plaatsen uitgebarsten en wel op de kap van eeti rijtuig en in een hoopje opvaagsel. Nog voerde spreker aan, dat beklaagde ontkent twee voor hem bezwarende getuigen gezien te hebben terwijl hij erkend den getuige Vermunt te hebben gezien. Ten slotte betoogde de adv.-gen. dat bij den brand gevaar voor menschenlevens kon voorzien worden, en concludeerde mitsdien tot veroordeeling tot de straf des doods uit te voeren binnen Middelburg. De verdediger Mr. W. C. Borcius begon zijne pleit rede met de herinnering, dat slechts weinige maanden geleden te Middelburg een brand heeft plaats gehad waarvan niemand de oorzaak kon ontdekken. Den avond te voren was in dat huis niet gestookt, zelfontbranding was onmogelijk; het gas heeft daaraan geen schuld; bliksemvuur was niet gezien; aan kwaadwilligheid kan in de verste verte niet gedacht worden. Spreker achtte dit feit een welkome bondgenoot voor hem om het hof toe te roepen: „Rechters, bedenkt dat niet vaiVolk ge volg de oorzaak is op te sporen, dat er dagelijks zoovele raadsels voorkomen, voor welker oplossing men staat; bedenk dat in dubbele mate nu men die oplossing zoekt in eene laaghartige misdaad." Omtrent het geopend zijn der deuren van de schuur kort vóór den brand, merkte pleiter aan, dat 4 getuigen verklaren dat zij de schuur geopend gezien hebben doch niet één getuige heeft hem in of uit de schuur zien komen. Ten overvloede stelde hij de volgende vragen: Zou iemand die brand wilde stichten in eene schuur, den gohce.len nacht laten voorbijgaan, en dit doen des morgens ten 5 ure, wetende dat ten 6 ure zijne knechts komen? Zou iemand die brand wil stichten de deur geheel open laten staan? Ten opzigte van het finantieële belang dat de beklaagde bij den brand hebben zou, merkte pleiter op dat deze slechts in tijdelijke gelds- veflegenheid verkeerde, zoodat thans reeds het moereu- deol zijner schulden voldaan is. Ten opzigte van het ontstaan van den brand, meende spreker dat dit steeds twijfelachtig is. Indien men evenwel aanneemt dat de deur der schuur geopend was, tijdens de beide vuur- dragende vrouwen daar passeerden, dan is het zeer wel mogelijk dat een vonk van het op straat gedragen vuur is komen aandwarrelen en den brand heeft veroorzaakt. Omtrent de houding van den beschuldigde vóór, bij en na den brand, meende spreker dat daarin niets be- schuldigens lag, daar hij vóór den brand trachtte door het ophalen van het aan hem verschuldigde zijne schulden te betalen; bij den brand door schrik verbijsterd was; en na den brand zich steeds kalm over zijne onschuld verklaarde. Vervolgens toor.de spreker aan dat steeds wettig bewijs van brandstichting moest geleverd worden en haalde daarbij twee arresten aan; één arrest van 11 Dec. 1854, waarbij iemand werd gearresteerd, die vóór dat zijn huis was afgebrand, dat hoog verzekerd was, verklaard had, wel te zullen willen dat de boel afbrande; en één arrest van 30 Sept. 1856, waarbij de beschuldigde niet alleen bekende cïen brand in eene meestoof te hebben gesticht, maar zelfs mededeelde op welke wijze; beide beschuldigden werden evenwel vrijgesproken. Ten slotte herhaalde spreker, dat hij heeft gesproken uit zijn gemoed, en zijne waarachtige overtuiging is: deze beschuldigde is onschuldig! Spreker eindigde zijne rede dan ook met verzoek tot het Hof: spreek dezen man niet slechts vrij maar doe dat zoo moge lijk nog heden I De adv.-gen. repliceerde hierop en hield de ingebragte beschuldigingen vol. De verdediger persisteerde bij zijne genomene conclusie en achtte het zeer wel mogelijk dat de brand kon ontstaan zijn door een vonk die in de schuur gewaaid was; verschillende punten weder leggende met de verklaring dat zijn cliënt dom en on kundig was t hetgeen hij met verschillende feiten trachtte te staven. Zooals bekend isis de uitspraak bepaald op Za- turdag aanstaande. De drooge gasmeter is bevonden verreweg de voorkeur te verdienen boven den natte. Hij wordt sedert jaren in Engeland bjjna uitsluitend gebruikt, omdat hij onverandelijk meet, bedrog onmogelijk maakt, die plotselinge duisternissen ontstaan door de werking van den syphon of vlotter, niet kan veroorzaken ongevoelig is voor koude en altijd door gelijkmatig gas geeft. Daarenboven duurt hij veel langer en is veel geriefelijker, daar hij zeer weinig toezigt vordert. Eene onderving van 25 jaren opgedaan over een uiillioen meters van deze soorthebben die voordeelig in het licht gesteld. In Nederland en Frankrijk is die, vreemd genoeg, weinig in gebruik. De oude en hier te lande alom bekende hofme- chanicns D. L. Bamberg is te Amsterdam in 83jarigen ouderdom overleden. Reeds op zijn tiende levensjaar was hij de goochelaars-wereld ingetreden. Uit Nijmegen schrijft men van 28 January »Dezer dagen werden door de mineurs alhier belangrijke proeven genomen met het doen springen van ijsmijnen. Men weet dat men bij de verdediging van onze vestingen en inrindatie-liniën bij vriezend wederveel moeite zal hebben den vijand den overtogt over het ijs te beletten. Men zal dan het water zoo lang mogelijk moeten openhouden door vaartuigen te doen heen en weer varen of men zal door zaag en bijl gleuven en bijten moeten maken: het heugt onze schutters van 1830 nog, hoe bezwaarlijk het viel des nachts de vesting-grachten van BredaBergen op Zoom en 's Hertogenbosch open te honden. Thans gebruikt men daartoe kleine mijnovens die, in blikken busschenkruiken en flesschen besloten, onder het ijs worden gehangen en bij reeksen tegelijk worden ontstoken door middel van den galvanischen stroom. De proeven zijn gelukkig geslaagd en hebben doen zien dat onze mineurs thans de kunst verstaan om in weinige oogenblikken te verrigten 'tgeen in vroeger tijd met zooveel inspanning van kracht moest geschieden." Gciiicnjfdo l>oi*i«**toii. In de godsdienst en in de zangschool te N. heeft een kwast op éénen dag voor altijd zijn eer en fatsoen verloren, omdat hij het maar niet naar zijn zin krijgen kan. Hij maakt dan ook zulk een mooi muziek op de rug van zijne vrouw dat zijn zoon bij de buren moet loopen om hulp. De persoon te N. doet nu bekeuringen zonder de menschen te spreken, en zoo den dag aan te zeggen. Iemand te Zonnemaire wordt aangeraden om alles niet uit te bazuinen wat tusschen zijne muren omgaat. Hij moest wat minder biljarten en wat beter naar zijne zaken zien. Het trotsche Leentje te Zierikzee wordt aange raden op de Zangvereeniging zooveel snaps niet te hebben van twee fatsoenlijke dames die aan het verkeeren zijn daar zij er zelf niet ongenegen toe is; dus: Pa! past op uw dochter, Want zij wordt ligt nog zotter. Een katte Kerkwerve zal zoolang muizen vangen tot dat hij zelf door eene katin gevangen wordt. Een heer schap was met het schaatsen-rijden te Kerkwerve zoo ver heugd met zijn bruintje, dat vele watergangen voor hem te smal waren wegens den adel dien hij voer, doch zijn bruintje was met zijn trotschheid maar weinig of niets in genomen. Een lang gevaarte te Sommelsdjjk.v'moe^t zoo laat niet van het koorteweegje vliegen ahdors zal zy door een uil gevangen worden. 'De onderdijksebé B. wordt aangeraden, om -/.ichffcoo voor den gek niet «neer Je laten houden door 2 Zierikzeesche dames op eeti 25-jarig feest, die zeiden„Mijn broeder is veel onder dan 25 jaar, dus gij komt eenige jaren te laat." Een boer in aten An na-Polder is zoo tevreden o ver het verkeer van zjjne dochter, dat hij vraagt; Lieve doehkn-! is het plan/ Om te trouwen toch met 1an? Doet gij het naar ons verlangen,,. Dan zult gij oiis „Ja" ontwuigeni- i f f Maar denkt om zijn cjenteiV-1 En niet om 't ge'zigt van Jt"MS an'twqord: Vadereen tegenzin In Jan met zyn lange kin; Dwingt ïny dus niet al re vroeg Tegen zin is 't tijd genoeg En krijg ik Albert niet tot man Heb ik nog geen plan op Jan. Drie dametjes te Ellemeet worden nu aangeraden zooveel onwaarheden van een ander niet te spreken als zy te Kerkwerve komen; zij moesten eerst naar hunne eigene gebreken zien en fatsoenlijke meisjes met rust laten. Onder Kerkwerve heeft iemand zoo hoog gevlogen en is zoo langgevallen en tochisde vlieger zoo mooi opgegaan, dat hij te Serooskerke is neergedaald en met blijdschap is ontvangen. Onder Herking heeft iemand van Somtuels- dijk rondgeloopcn om een schaapje te pakken; maar het is gegaan als op andere plaatsenhij is gewogen en te ligt bevonden. Kerknieuws. De heer H. V. Hogerzeilpredikant te Veenendaal, heeft voor het op hem uitgebragte beroep naar de Neder- duitsche hervormde gemeente te Goes bedankt. Rejftzakeii. Door het kantongeregt te Zierikzee zijn bij verschil lende vonnissen van den 3 February jl. veroordeeld tot geldboeten en gevangenisstraf, als: Drie personen wegen9 het maken van nachtgerucht op de openbare straat te Bruinisseen Een persoon ter zake van jagtovertreding te Ousterland. ^tnrktpryzeii te Zierikzee. 4 FEBR UA 11 IJ 1 869. Boter, laagste koers ƒ0,65 en hoogste koers ƒ0.725 per 5 ons. Kip-Eijeren, laagste koers ƒ0,75 en hoogste koers 0,90 per 25 stuks. Burg;erlijke Stand te Zierikzee. geboren: 29 Jan. Een zoon van M. Doei&nan en M. de Waard. Eene dochter van P. Willemse en A. Findsom. 31 dito. Eene dochter van J. Nestelaar en J. Trijzelaar. 1 Febr. Een zoon van J. de Winter en M. Zorge. 3 dito. Eene dochter van C. Kandel en D. van de Velde. gehuwd: 3 Febr. D. van Wanrooy, Weduwnaar, en J. Schoen maker, Weduwe. overleden: 29 Jan. C. Wiltenburg, oud 78 jaar, ongeh. dochter. 3 Febr. A. Nijs, oud 3 jaar, zoon. F. Majjs, oud 6 '/2 jaar, zoon. De VERLOTING van Handwerken en Voorworpen die, ten behoeve der DORCAS-VEREENIGINGook dit jaar met goedkeu ring van Z. M. den Koning zal plaats hebben wordt op nieuw aan de welwillendheid onzer Stadgenooten aanbevolen. Moge de Directie ook thans niet teleurgesteld worden in hare verwachtingmaar door ruime deelneming bare pogingen ondersteund zien. De tijd der Verloting zal nader worden aangekondigd. Zierikzee 5 February 1869. Namens de Directie Mevr. de JONGE, Badon Ghijben. 40jarige Eelitvei-eetiiÉjiiig' van J.b BAL en A. van SCHELVEN. Tholen, 4 February 1869. Getrouwd TONIS JACOBSE van den BOUT en ELIZABETH GROENEVELD de KATER. Noordgouwe, 3 February 1869. Heden beviel voorspoedig van een welge schapen öoolitoi*, E. P. BAARENS Droogendijk. Kruiningen 29 Januari 1869. Bevallen van een' Zoon, ELIZABETH TIMMERMAN, geb. Oole. Noordwelle, 30 January 1869. Den 3 Februari) 1869overleden te Goor j Mevr. I. E. WIJNEN, geb. van der Halen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1