No. 2592. 25s,c«Iaarir Zatuvflng 25 Ja narij 1869. Nieuwstijdingen. Uuwfo. JFr ZIERIKZEESCHI5 NIEUWSBODE. Door lieeren Burgemeester en Wethoudersis i bekend gemaakt, dat op Maandag 25 Janu ary des namiddags om één ure eene Openbare Raadsvergadering zal gehouden worden. Zierikzee 22 Januarij 1869. Op het Postkantoor te Zierikzee zijn in de 2de helft van de maand December onderstaande brieven be zorgd geadresseerd aan personen wier namen ter plaats van bestemming onbekend zijn, als: een aan B. de JONG te Goes. P. VOORMEERREN te Naaldwijk. W. J. van den BERGE te Utrecht. Yan het Hulpkantoor Brouwershaven een aan B. de JONGE te Colijnsplaat. Mej. HARMZEN te Amsterdam. Lon«le«i15 Jan. Gisteren is alhier het stoom schip Athenian van de Westkust van Afrika in Liverpool aangekomen; het bragt buiten 19 schipbreukelingen, geen berigten mede van de nog vermiste passagiers en equipage vnn het onlangs gezonken Amerikaansche stoomschip Hibernia. Naar vroegere, doch oogenschyulijk nog ongegronde berigten had men het vermoeden, dat de schipbreukelingen in de nabijheid van Madera en de Azorische eilanden eene schuilplaats gevonden hadden en aldaar den terugkeer van de Athenian afwachtten. au I*£li.*45fc§5 20 Jan. Z. M. <len Keizer heeft bij gelegenheid van den Nieuwjaarsdag algchccle gratie aan 36 zeelieden of matrozen der keizerlijke vloot verleend, die door de regtbaiilcen der marine tot verschillende straffen waren veroordeeld en tevens de straf van 57 anderen verminderd. De aanvoerder der opstandelingen te Cadix was een jong mensch Salvoehea gcheeten welke dien post op zich nam nadat zijn chef Iunco bij het eerste gevecht met de troepen in de magt van den militairen gouverneur was geraakt. Hij werd nu met anderen in liet verhoor 'genomen. Dit had vol- gondcrwijs plaats: Uw naam? Firmin Salvoehea. Ouderdom? 31 jaar. Godsdienst? Al het goede te doen wat in mijn vermogen is. Ik moet li een eed afnemen, waarbij gij zweert dat gij de waarheid zult spreken. Ik spreek altijd de waar heid. Goed maar ge moet zweren. Ik zweer nooit. Dan vraag ik u op uwe eer af: Kent gij de aanvoerders der bur gerwacht, die hebben deelgenomen aan den opstand? Ja, ik ken ben allenhet zijn mijn persoonlijke vrienden. Noem hunne namen. Nooit; geen mcnschelijke magt lean mij dwin gen om te zeggen wat ik niet zeggen wil. Weet gij wie de opstandelingen aanvoerde; Ik hsul de eer door al mijne vrienden, verdedigers der met voeten getreden regten des volks gevolgd te worden, maar hun aanvoerder was ik niet. Wie heeft be volen op de artilleristen te schieten:, welke het decreet van Pcralta bekend maakten. Ik weet. het niet. Wie heeft daarna den tegenstand georgnniseerd Ik. Wie hccfl de barrikades laten bouwen. Ik. Wie heeft ze gebouwd? Allen, jong en oud, vrouwen en kinderen. Wie heeft, aan de ge vangenen de vrijheid gegeven? Niemand, zij zijn zelf onlvlugt, cn toen zij weder gevangen genomen waren, liet ik ze opsluiten op bet raadhuis, waar ik hen patronen en pluksel liet maken. Wie heeft do kanonnen voor het raadhuis ge- bragt0 Mijne medgezellen en ik. Wie waren de med- gczcllen? Ik herhaal het, vraag geenc namen; zoek ze niet .door strikvragen te weten te komen. Het gelukte den regter van instructie dan ook niet iels omtrent zijne medgezellen uit hem te krijgen. Het i9 ongelukkig voor de regeering dat de republikcinsehe partij door de gebeurlenisscn van Cadix en Malaga op zoovelen kon wijzen als «martelaars der volksregten.'1 Gronin^eis, 17 Jan. Ten bewijze dat het mid delbaar onderwijs in dit gewest op lioogen prijs wordt gesteld diene dat de onlangs te Sappemeer geopende hoogere burgerschool reeds nu bezocht wordt door 53 jongelieden. Daaronder zijn velen, die te Hoogeza.nd Zuidbroek, Noordbroek en verdere omliggende plaatsen wonen en zich bij gevolg zeer groote wandelingen getroosten om van het onderwijs gebruik te maken. IPi-aaieltor13 Jan. Onlangs, verhaalt men, werd alhier een hoog bejaard bedelaar opeigenaangifte aangehouden. Hij kwam van Harlingeri geloopen. Op de tot hem gerigte vraagwaarom hij zoo'n eind was komen loopen om zich te doen arresteren was zijn antwoord Uit noodzaak. Ik heb te Harlingen al zoo vaak beproeft om gearresteerd te worden doch altijd is het mij daar mislukt." Werltendain, 17 Jan. De tegenwoordige be volking in deze Gemeente bedraagt 1891 personen. In 1868 werden alhier geboren 94 en als levenloos aangegeven 5 kinderen. Overleden 43 personen terwijl 24 Huwelijken werden gesloten. Met Mei aanstaande zullen sollicitanten tot een te houden vergelijkend examen worden opgeroepen ten behoeve der Werksche school, en met primo Julij zal genoemde school worden ingewijd. Oss, 18 Jan. Eergisteren heeft onder de naburige gemeente Megen op Macharen, zekere H. S. zijnen zwa ger, na eene korte en onbeduidende woordenwisseling, met een broodmes zoodanige wonden in den buik en arm toegebragt, dat men voor de ergste gevolgen be vreesd isde dader is aanstonds gearresteerd en naar 's Bosch overgebragt. De justitie uit 's Bosch heeft zich heden morgen naar voornoemde plaats begeven ten einde den verwonde te hooren wijl men bedacht is dat hij spoedig aan de bekomen wonden zal bezwijken. MücUloltoiirgj-18 Jan. Den 29cn dezer zal voor het provinciaal geregtshof in Zeeland teregtstaan Jacobus Vingerhoed, oud 41 jaren, landbouwer, wonende te Zierikzee thans gedetineerd alhier beklaagd als zou hij in den nacht van 19 op 20 October 1868 opzettelijk den brand hebben gestoken in eene met hooi., slroo eu gedeeltelijk met verzamelden oogst gevulde schuur, staande in de lange Nobelstraat te Zierikzee, bij hem beklaagde in gebruik, terwijl te voorzien was dat daar door' menschenlevens in gevaar konden worden gebragt. In deze zaak zijn 21 getuigen door den procureur-gene raal opgeroepen, terwijl de beschuldigde tot zijn raads man heeft gekozen den advocaat mr. W. C. Borsius. Zierikzee, 21 Jan. l)e gemeeutcraad alhier 7.al in zijne eerst volgende vergadering over een gewigtig voorstel van burgemeester en wethouders tc beslissen hebben eu wel oin van het kapitaal ten name dezer gemeente op hot groothoek dei- der 2'/2 »at. werkelijke schuld ingeschreven, eene som van 90,000 normaal kapitaal; af te schrijven en de gemeente op centen op de personele belasting, die thans 20 bedragen tot 50 te verlioogen, ten einde daardoor de middelen tc vinden, om de kosten van oprigting eu in werking brengen der hoogere burgerschool en van liet bouwen van nog een tweetal andere schoollokalen te bestrijden. Wordt dit voorstel aangenomen dan behoeft de hoofdelijke omslag niet verhoogd te worden. Met belangstelling wordt hot besluit van den raad tegemoet gezien, wat hij verkieslijker za] achten„verhooging- van opeenten op de'^persóncle belasting, of verhooging van hoofdomslag? Het is gemakkelijk gezegd van twee kwaden moet men het beste kiezen; indien het niet twijfelachtig is, wat het beste is. maar in het onderhavige geval is dit toch aan bedenkingen onderhevig. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is in gekomen de memorie van beantwoording over het wetsontwerp tot afschaffing van de bepalingen van het wetboek var. burgerlijke regtsvordering over judiciele boeten en schadeloosstellingen. tfit Ooststellingwerf wordt van 17 Jan. geschreven: Naar wij vernemen is Lietsche Jans Bergveld van Oud-Appelscha, voor eenige dagen gearresteerd, weêr op vrije voeten gesteld. Zij moet volgehouden hebben dat het kind dood geboren is. Voor het tegendeel is geen het minste bewijs, daar zij in het holle van den nacht in de eenzaamheid zonder dat er iemand by tegenwoordig was is bevallen en het kind dat zij heeft ter wereld gebragt door de varkens is verslonden. Onder het opschrift „Over postzegels en nog wat," leest men in de Purmerender Courant o. a. het volgende „De Hollanders hebben den naam en ook wel degelijk de daad dat ze zeer „secure lui" zijn die niet «over ijs van een nacht gaan" enz. enz. Ongelukkig is die overmatige zorg bij alles wat ze ondernemen dikwijls oorzaak lo. dat ze nog aan 't overwegen en overleggen zijn terwijl andere volken zich reeds in den goeden uitslag hunner onderneming verheugen 2o. dat ze nu en dan eene dwaasheid willen vermijden en daardoor tot eene veel grootere vervallen. Nadat alle naburige volken postzegels hadden tot elk voorkomend bedragzijn wij «eindelijk" ook in het bezit gekomen van postzegels van één en twee cents. »De opmerkingen dienaangaande in verschillende bla den gemaakt deel ik veelal ten volle. Daar. is vooreerst het ontbreken van bussen voor «drukwerk" in de ver schillende deelen onzer grootere en in enkele deelen oiizer kleinere steden. Trouwens ook voor „brieven" is daarin niet voldoende voorzien. Er zijn plaatsen van 3 a 4000 inwoners waar behalve aan het post kantoor geen enkele brievenbus is. Maar de groote grieve is dat alle dagbladen van een postzegel dienen voorzien te zijn. zullen ze niet zooveel later verzonden worden. Voor uitgevers van dagbladen waarvan 1000 en meer soms 2 a 3000 exemplaren gedrukt worden is het echter een groot tijdverlies die alle van postzegels te doen voorzien gelijk teregt werd opgemerkt. Welnu de uitgever getrooste zich de kwade kans dat zijne dag bladen zooveel later zullen verzonden worden en late de bladen aan het kantoor van postzegels voorzien. Dan mag men er te Amsterdam Haarlem 's Hage UtrechtGroniugen Leeuwarden kortom in alle pro vinciale hoofdsteden en in vele plattelandssteden wel een afzonderlijk «postzegelopplakker" op na gaan houden. Ten allen tijde ware afstempelen voldoende. Of nog beter: al besloot men ook dit laatste na te laten dan kon immers in eens af aan een uitgever vrijdom ver leend worden voor het verzenden van een bepaald aantal weekbladen a ƒ0,52 per exemplaar in het jaar en voor dagbladen naar evenredigheid. Aan het postkantoor werden ze geteld en als dagbladen zonder stempel of zegel verzonden. Wil men bepaald zegels op kruisbanden, welnu de regering stelle kruisbanden met gedrukte zegels verkrijgbaar; zoover ik weet bestaan die nog in geen ander land maar we mogen hier toch ook wel eens iets hebben dat men in een ander land nog niet vindt. »In Duitschland heeft men ook enveloppen met in gedrukt postzegelook deze ontbreken ons. „Dit ware ook eene wenschelijke zaak om het losraken van postzegels te voorkomen. Wel is de nieuwe leve rantie van postzegels (1 en 2 cents) beter van gom voorzien dan de vorige maar voor iemand die veel correspondentie heeft, zou (vooral bij het invoeren van een uniform port) de uitgifte van franco-enveloppen een weldaad zijn. Men kon het met enveloppen van 5 cents beproeven of had de invoering reeds nu plaats, dan met enveloppen van 10 cents. Bij het gebruiken van een soort van zegelstempel in den smaak van dien bij het gezegeld papier in gebruik, behoefden zulke enve loppen niets meer dan 5 of 10 cents te kosten. De kruisbanden vooral zouden voor de uitgevers hoogst gewenschte zaken zijn. Ook ware er mogelijkheid, dat men enveloppen en strooken papier (bijv. minstens ten getale van 100) franco liet afstempelen gelijk zulks bij het zegelen van dagbladpapiercirculaires enz. geschiedt. Op de Decnsche kust is bij een ligteo schok van aardbeving een rols van 400 voel hoogte in zee gestort. Deze rots droeg den tiaam van den Koiiinginne-stoel cn was bekend om liet verge/,igt, (bil men op den top had. Er is niets overgebleven dan vlak bij de kust eenige stukken kalksteen, die boven het water uilsteken. Er zijn bij het geval geen mensehen omgekomen de bewoners der na burige dorpen kwamen vrij met den schrik van hot geweld, dat de val maakte cn dat verscheidene sekonden aanhield. Anicrikaansclie Uerijrten. gepleegd, om zich voor postbeambten uit te geven, en voor brieven zonder waarde geld af te persen za) daardoor aanmerkelijk worden verminderd. Bovendien isdeze uniform meer in overeenkomst met het belangrijke arot dat die personen in deze groote wereldstad vervul- j led. Langzamerhand worden de Europesche instellingen van dien aard geheel en al hier overgeplant, en inderdaad wordt het tjjd dat Amerika niet meer geheel in dat opzigt .achteruit blijft. Zoowel de grijze rok alsook de sierlijke pet dier lieden mogen uiterst smaakvol genoemd worden. Te "PortlandMe., woont een welgesteld burger die zich in liet hoofd gezet heeft dat de wereld aan i een einde gaat, en wel door de gevolgen van eenen spoedig plaats vindenden tweeden zondvloed. Die ge dachte heeft bij dien man zoo vast wortel geschoten dat hij "hl zjjne bezittingen ten gelde heeft gemaakt om eene ark te doen bouwen. Hy wil daarvoor 6000 doll, besteden. He* schip zal 50 voet lang en 15 voet breed zijn. Hjj is e bouwmeester en de ontwerper van zjjn plan. Hij is met het Bouwen aangevangen en wanneer het voltooid zal zijn wil hij daarin genoegzaraen voorraad van levensmiddelen en andere benoodigdheden opsta pelen om zich een langen tijd voor gebrek te vrijwaren. G<;moiig;<le berigft^t». Een zeker persoon te Dwordt een ferm mensch, want hij verzoekt de Harmonie „Concordia" tot een concert voor de Armen, en geeft later zijne stem niet voor het gebruik van het locaal. Men zal dus te D. gaarne beginnen te zeggen, zooals vroeger te Brussel: „Was Willem wegwij waren wel!" De persoon v/elke op Vrijdag-avond den 15 dezer te B., gedurende zéker feest, de vrouw van een varkenstouwer in n°. 74 heeft gekust, zij berigt, dat die dame daarmede 2 6 vereerd is, dat zij het zelf publiek maakt. Een tamelijk bejaard prinsesje te O. zal, naar men zegtmet het voorjaar naar Bloemendaal vertrekken, met toestemming van hare moeder, die zooveel mogelijk de reis zal bespoedigenen nu zingt men: Hans wat gaat gij nu beginnen Houdt niet aan het spreekwoord vast „'tIJzer moet men warm smeden, „Zóó was 'tvroeger en nog heden." Neeneen vrouwtje die u past Zult gij zeker meer meê winnen. Een basterd-boer te N. wordt aangeraden, zich wat fatsoenlijker te gedragen, en het beschimpen van per sonen na te laten in de avond-societeit, want hoe vader de schapen geschoren heeft, de wol zal wel opkomen, en dan wordt hij nog aan vader gelijk van vroeger te CTe 's Heerenhoek zingt men Iemand die de liefde kent Is te 's Heerenhoek een vent Want een goede jagers-haas Schiet daar wel een witten haas Zelfs was dit nu weêr 't geval In een afgelegen stal. Het zotte Janneke te Z. wordt aangeraden, zoo laat in den avond niet op veld-ontdekking uit te gaan en niet te zingen Ik liep langs weg en dijken Of ik geen herder zag En 'kwou voor hem niet wijken, Al ware het bij dag. Het is slechts mijn verlangen, Plen herder maar te vangen Zoo als een ieder ziet, Maar achhet ga it maar niet. Vier dames te Biggekerke loopen zoo druk naar Koudekerke om vrijers tc vangen, en het zullen ezels zijnmaar Zij hebben niet veel verstand Dus zij komen in den brand En zoodra de koster 't ziet Duit hij dit gezelschap niet. Een koopman in Zuid-Beveland kouit nu vol vreugde naar mejufvrouw X. te 's Heerenhoek. omdat hij te ligt bevonden is bij eene dame te Goesen nu zingt hij Een plaats in de kamer Zeer wel gestoffeerd Werd ik wel ontvangen En goed getracteerd Dus wat of die dame Nu toch wel mankeert. Inoozoiidene Stukken. De nieuwe uniform waarin de brievenbestellers thans alhier gekleed zijn, is eene belangrijke verbetering in het postwezen. Het veelvuldige bedrog door anderen VERVOLG van het art. over het Onderwijs voorkomende in het vorig N°. „Er is, zeggen sommigen geene concurrentie mogelijk tegen den Staat." Zeker,een allerzonderlingst argument; want ik vraagwie moet kunnen concurreeren Wie wil concurrentie? Wie heeft recht dat te vorderen? Wij spreken hier immers over ouders die gedwongen zouden zjjn en vrijheid verlangen Van geloovigen wier gemoed benaauwd eu benard is Willen zij con currentie Is het nietof wij hier ondernemers van instituten of kostscholen hooren sprekenhooren vragen om vrijheid van bedrijf? Ik heb altijd begrepen onder vrijheid van onderwijs, dat het was de vrijheid om zoodanig onderwijs als men verlangt aan zijne kinderen te laten geven. Maar ik heb nooit begrepen dat het waszoodanig bestel te geven aan het openbaar onderwijs, dat ieder, die maar wilde scholen moest kunnen openen en onderhouden. Ik kan wel begrijpen dat zij die propheten willen maken in eene zekere godsdienstige richting, daarbij be lang hebben. Maar is zoodanig gemis van concurrentie consientiedwang Behooren beide zaken wel op het zelfde terrein te huis? Moet voor zoodanig concurreeren het onderwijs worden ingericht? Voorzeker niet. Welnu, wat beteekent dan uw argument„ik kan niet con curreeren „Maar is bet dan billijkdat ik betaal voor een school, daar ik geen gebruik van heb?" Zijn er zoo niet honderden zaken waarvoor wjj betalen moeten En maken wij van die allen gebruik? Zal nu ieder, die van bet een of ander geen gebruik kan maken, het gedeelte zijner belasting hetwelk voor die zaken ge bruikt wordt, moeten terug krijgen? Inderdaad, zoo zou men aan den blindeman iets terug moeten geven omdat hij geen genot heeft van den straatlantaarn. „Het kind behoort niet aan den Staat!" - Het is zoo, kinderen zijn geen lijfeigenen, geen eigendpVr taf den Staat. Volkomen juist, de kinderen ziiMjj&V-^Vt,,.. [Sj- maar de grooten ook niet. De volwassenen eo de.&^fa^n*- behooren tot den Staat; ze zijn burgers, grotjle eti kleine burgersmaar het blyft niettemin e^ie jvaaj--» r* beid het kind behoort niet aan den Staat\ Is nogtans 19 jaar oud, dan komt de Staat,\n BHTOpEil er over krachtens de militie-wet. Zal men* kunnen bestrijden met het argument, dat de kinderen niet aan den Staat behooren Zegt men die jongelingen zyu geeno kinderen meer; ik antwoord gij hebt recht maar voor welken leeftijd geldt dan het argument? Bij welk jaar houdt het op? Zal men met dat argument bestrijden willen de eenwen- oude zorg van den Staat voor de kinderen Daarmede de hand van den Staat af keeren als die een maatregel wil nemen om te waken dat de kinderen niet naar geest en ligchaam door overwerken in de fabrieken worden bedorven Zal men de hand van den Staat af keeren wanneer hij waakt, dat de gezondheid der kinderen niet worde bedorven door zeonder den naam van scholen in slechte lokalen bijeen te ver zamelen Zal men den Staat verbieden, wijl de kinderen hem niet toebehooren 0111 te zorgen voor de voogdjj om soms den vader-voogd of de moeder-voogdes hunne bevoegdheid te ontzeggen Zal men het euvel duiden aan de vaderen aan de regenten van vroeger dagen dat zij weeskamers hebben opgericht en kinderhuizen hebben gesticht? Waarom zal men het dan aan de tegenwoordige regenten ten kwaden duiden, dat zij voor de kinderen scholen openen Scholen voor kleine en groote kinderen voor het gansche aankomende geslacht scholen waarin niemand hem dwingt in te gaan niemand danhunne eigene ouders. Niet de Staat brengt hen op de schoolmaar de ouders. Zijn deze nu in ons Vaderland zoo afkeerig van die scholen Het laatste verslag over het onderwijs geeft ons op dat 300 duizend jongens eu meisjes de dagschool be zoeken. Hebt gij dan nu deernis met die kinderen dat zij allen op die scholen gaan waar zij worden opgeleid tot een modern heidendom Bestrijdt dan die ouders. Maar wat zult gij zeggen als die ouders u toevoegen „er is immers vrijheid van onderwijshet zijn uwe kinderen niet, maar de mijne?" Zal dit argument niet meer gelden dan wanneer gij zegt: „de kinderen behooren niet aan den Staat?" Inderdaad, niets meer dan een holle klank LET WEE!! Toeft ik op 16 dezer te Oosterland in het koffijhuis was, voor zaken in meekrap, werd ik aangemaand door iemand, om nog te betalen ƒ3,48, wegens een restand van nog verschuldigde gelden. Dit ben ik niet schuldig, aangezien ik hem die som heb betaald op Donderdag 17 September 1868, op het plein der uitspanning van den heer Paulussen aan de kraan toen hij in zijn huifwagen zat, waar ik getuigen van heb. Ik gaf hem een rijksdaalder en een gulden, zoodat ik nog 2 cent van hem te vorderen zoude hebben. Zulke aanmaningen op beleedigenden toon in bet bijzijn van 30 a 40 mensehen, is crediet-beneining, dat men van een beschaafd mensch niet verwachten zou. Ik raadt dan ook iedereen aan, om aan hem nooit meer iets te betalen zonder kwitantieen vooral niet op kermis, daar hetgeheugen van dien man dan ligt mogelijk in de flesch kan zitten, en ieder dan gevaar kan loopm in tegenwoordigheid van mensehen gemaand te worden om onverschuldigd geld. Het pleit ook niet voor accuraatheid in zijn vak. Nieuwerkerk, 21 Jan. 1869. D. G. 3Iarktj[>rijzcii te Zierikzee. 2 1 JANUARIJ 1 86 9. Boter, laagste koers ƒ0,65 en hoogste koers ƒ0,70 per 5 ons. Kip-Ey eren, laagste koers ƒ0,80 en hoogste koers ƒ1,00 per 25 stuks. Jkwtii'tlt. Ondertrouwd TONIS JAKOBSE van den BOUT en ELIZABETH GROENEVELD de KATER. Noordgouwe, 20 Januarij 1869. Algemeene kennisgeving. Heden overleed in den ouderdom van ruim 62 jaren, onze waarde vader en behuwd-vader JOHAN NES de JONGE. Brüinisse, Uit aller naam 17 January 1869. JAN de JONGE. Dienende deze tot algemeene kennisgeving. Heden overleed ten huize mijner aanbehuwd- zoon P. M. van Tol, mijne dierbare Echtgenoote JOPPA KOOIJMANin den ouderdom van ruim 65 jaren, na eene genoegelijke Echtvereeniging van 44 jarenallen die de overledene hebben gekend, kunnen beseffen wat ik en mijne nog overige kinderen in haar verlies. Rotterdam, M. BERMAN. den 17 Januarij 1869. Heden overleed ons geliefd Zoontje PIETER CORNELIS, bijna 6 maanden oud. Barendrecht, C. van den HOEK. 18 January 1869. A. van den HOEK, Tazelaajr. Algemeene kennisgeving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1