ZÏERIKZEESCDE NIEUWSBODE Zaturdag 16 Januari/' I860. i» No. 2590. 25s,%ïaa Bureau van Consultatie. Nieuwstijdingen. M-teWrlstmiSi. „Vrijheid en Geweten en, een )ril van - De zee. its tapje ing. - - Het gen. tijd. ritgang iedenis iet den eweten svoerde beiden, runnen '1 meer lap en lezen. 1,^0 ng 39, 'S. D. H. tvonds nel in T, aande. :wame van n, bij ïarnis. UUR- rsoon. 1ND RS- on- )ij de 'anco S. r a. s. RS- ranco. DE jc-11, 3eqüe SQUE ETST- kan rühel- EïNT- ïende OES- ïlce ?t de elaar 3N- 1NSE >>,A Zierikzee 15 Januari] 1869. Op het Postkantoor te Zierikzee zijn de onderstaande brieven bezorgdgeadresseerd aan personenwier namen ter plaats van bestemming onbekend zijn als: een aan A. GOUDZWAART te Cincinati. A. KIP te Grand Rapids. "Van het Hulpkantoor Bruinisse: een aan G. SIGERS te Megchelen, Hel is ons gebleken dal bel publiek niet juist bekend is met bet doel en den werkkring van bet onlangs bier ingestelde Bureau van Consultalie. Wij achten hel daarom niet ondienstig onze lezers bekend te maken met betgeen ons van eene be voegde zijde daarover is medegedeeld. liet Bureau van Consultalie dient hoofdzakelijk om gereglelijken raad en bijstand te verschaffen aan behöefligen die geen practizijn hebben. Ieder die den raad of bijstand van een advokaat of procureur noodig beeft en te behoeftig is om daarvoor geld te betalen, kan zich bij dat Bureau aanmelden mits voorzien van een certificaat van onvermogen dat hem op zijn verzoek door den Burgemeester zijner gemeente of ter Secretarie wordt gegeven. Het Bureau onderzoekt de zaak en hoort de tegenpartij en tracht zoo mogelijk eene schikking te bewerken. Indien dat mislukt en de zaak niet vooraf reeds als ongegrond wordt beschouwd, ver wijst het Bureau den belanghebbende naar den President der regtbank, die aan hem een praktizijn toevoegt, door wien de zaak wordt behandeld. Wij verwijzen verder de belanghebbenden naar de hierachter geplaatste advertentie, waaruit blijkt, dat het Bureau zitting houdt op Maandag den ISden dezer maand en verder alle veertien dagen des namiddags van 12 tot I uur. I)e Redactie. Batavia. 2 Dec. Aan het overzigt van het Bata- viaansch Handelsblad ontleenen wij het volgende: Bij de troepen die van Bali zijn teruggekeerd, valt op den gezondheidstoestand ook niette roemen en wij verne men dat de millitaire autoriteiten met elkander aan het haspelen zijn aan wien de schuld moet geweten worden dat voor het debarkeren van het 11de bataillon de slechts mogelijke maatregelen waren genomen. Met onderlinge verwijten worden echter de zieken niet beter, het zal dus zaak zijn, het gebeurde aan te nemen als eene les voor de toekomst. Wij ontvingen ter plaatsing een bijdrage over de oorzaken der talrijke ongesteldheden die zich bij het 11de bataillon hebben voorgedaan; de noodzakelijke informatien beletten ons, dat stuk reeds in deze mail op te nemen het beweertdat zoowel de kommandant der expeditie als de autoriteiten te Batavia, die er in gemoeid zijn door hun onoordeelkundige handelwijze ieder een gedeelte der schuld dragen. De zetters en drukkers van de Staatscouranten hebben voor een gedeelte hun arbeid gestaakt. Voor het oogeublik is het personeel nog talrijk genoeg om het werk te kunnen verrigten. Wanneer echter de kamers heden bijeenkomen ontstaat er be hoefte aan werklieden, en nu verneemt men, dat het gouvernement lijsten heeft laten makeu van de militairen die met het boek- drukkersvnk bekend zijn ten einde uit het leger het personeel aan te vullen. Waarschijnlijk zal dit uilzigt wel een einde maken aan de weigering van de drukkersgezellen om te arbeiden. Htapliorst9 Jan. In den vorigen zomer vertrok zekere H. W. alhiermet vrouw en kinderen naar Noord- Amerika. Pas gelukkig aan 't verdienen zijnde, werd hij aldaar aan de zijnen door den dood ontrukt. De we duwe was eerst van plan naar het vaderland weder te keeren doch de belangstellingdie zij daar in haar droevig lot ondervindt, trekt haar dermate aan, dat zij er niet toe komen kanom Amerika te verlaten. De Staat9- en kerkbesturen willen daar nietdat eene wedu we met haar kroost in armoede vervalt. Meppel 9 Jan. 't Gerucht looptdat zekere dienstmeid vroeger te dezer stede sedert eenigen tijd te Heerde woonachtigzich aldaar van het leven zou hebben beroofd. Zij moet met het kind waarvan zij onlangs beviel, in 't water zijn gevonden. JE5rcï<1a12 Jan. Niet zonder stilzwijgen mogen wij laten voorbijgaan de regtvaardige handeling, van den tegenwoordigen gouverneur onzer Koninklijke militaire akademie alhierden kolonel Engelvaartden edelen regtgeaarden militair, een man van zijn woord, maar niet een die er favoriten of liever gunstelingen op na houdt, zooals sommigen. Weet dan, dat Hare Majesteit de Koningin z.h.e.g. beleefd per missive liet verzoeken om aan den kadet graaf van Hogendorp verlof toe te willen staan, om de kersdagen te 's Hage, in het bijzijn van zijn boezemvriend Prins Alexander, te komen door brengen. Z.h.e.g. stond het onverwijld toe echter met dit voorbehoud dat aan alle kadetten der Koninklijke militaire akademie verlof zou worden gegeven. Geen of allen. Wijselijk g- 'landeld van den heer kolonel Engel vaart, want: Eendragt maakt magtl Zioi'iliseoo, 18 Jan. De Eerste Kamer is heden na al de hoofdstukken der staatsbegrooting met alge- meene stemmen te hebben aangenomen tot nadere bijeenroeping gescheiden. Op de lijst van aanbeveling, opgemaakt door de arrond.-regtbank te Almelo, ter vervulling van de bij haar opengevallen betrekking van griffier is o. a. ge plaatst Mr. B. Ermerinsgriffier bij bet kantongeregt te Zierikzee. Men leest in de Geneesk. Courant bet volgende Door Burgemeester en Wethouders der gemeente Goes is aan de ingezetenen,bij publicatie, bekend gemaakt, dat, in de maanden November en December des vorigen jaars, door de scheikundige subcommissie van de open bare gezondheids-commissie, een onderzoek is ingesteld van de aldaar verkocht wordende melk, en dat de uit komst daarvan is geweest als volgt LEVERANCIERS. GEHALTE. booai. "water. 19 pet. 0 pet. 15 0 13 0 12 0 12 0 10 0 8 0 6 5 6 10 9 11 9 12 9 14 8 15 9 16 4 17 10 20 7 25 6 28 10 29 8 34 5 34 9 42 6 52 5 67 J. Alleraekinders A. Bliek W. Biersteker A. de Dreu M. Dronkers L. Rijk M. Gouw Wed. E. de Meulemeester M. Hoffius W. Timmerman N. Zandee M. Ripmeester J. Strijd Wed. C. Lindenberg P. Zandee Wed. de Rochefort M. van Zweeden M. de Bockx J. Schipper M. Harinck J. Melse W. Duvekot C. Filnis C. van Zweeden Men kan uit bovenstaande opgave zien, tot welk een verbazende hoogte de melkverdunning al niet gedreven wordten welk bedrog er met den verkoop van een der voornaamste voedingsmiddelen wordt gepleegd. Daarop geldboeten te stellen, of de aldus gealtereerde melk van tijd tot tijd verbeurd te verklaren, zijn beide onaangename en weinig afdoende middelen doch een maatregel als de bovenstaande, het bekend maken van bet gehalte der koopwaar en van den naam der verkoopers, dit is, in ons oog, het voortreffelijkste mid del, om het kwaad te voorkomen. De verkoopers van slechte melk zijn thans gesignaleerd, en zullen öf hun waar moeten verbeteren of van hun debiet afstand doen, terwijl de verbruikers zullen leeren, waar ze al, en waar ze niet, ter markt moeten gaan, om goede waar voor hun geld te krijgen. De gezondheidscommissie van Goeszoo geschraagd door het gemeente-bestuur, heeft thans succes op haar werk, en geeft aan beide ligchamen elders een navol genswaardig voorbeeld hetwelk wij hopen dat niet ongemerkt voorbij zal gaan, maar aanleiding zal geven, dat overal de melk naauwkeurig zal worden onderzocht, en de uitkomsten op dezelfde wijze als te Goesaan de ingezetenen medegedeeld. Als een zeldzaam voorbeeld van overeenkomst wordt het volgende medegedeeld. Te Ureterp wonen J. Ken ning en D. Keuningdie tweelingbroeders zijn. De eerste is gehuwd niet Otje v. d. Veen en de laatste met hare zuster Maaike v. d. Veen. Beide paren hebben ieder 7 zoons en 5 dochters gehad, waarvan aan weerszijden nog 7 in leven zijn, zoodat ieder paar nog in 't bezit is van 5 jongens en 2 dochters die allen dezelfde voornamen dragen. Dezer dagen's nachts ongeveer 2 urewerden eenige bewoners der Donkersteeg te Leiden door een zonderling geval verschrikt. Een late opblijver zag bij zijn buurman op het achterdak een laddertje staan en daarboven een vensterluik geopend. Terstond ging hij dezen wekken, maar met zooveel geweld, dat zijn gebons en gebel al de naaste buren het bed uitjoeg. Gezamenlijk ging het nu op den inbreker losen zij waren daartoe moedig genoegwant één hunner was met een sch utters - geweer gewapend. Op de gevaarlijke plaats gekomen kwam een been uit het venster te voorschijn en hoorde men in Duitschen tongval angstig roepen „In Gods naamschiet niet, ik ben het Wie beschrijft nu aller verwondering toen men den gewaanden dief den galant van de dochter des huizes herkende, die, aldaar gelogeerd, door middel van een ladder de kamer zijner dulcinea wilde opzoeken. De dappere schaar die zoo onverwacht het genot van een aardig quiproquo mogt hébbenging lagchend uiteen. Voor eenige dagen overleed te Beekbergen eene bejaarde vrouw, Janna van Essen genaamdzij woonde aldaar alleen in een elleudig hutje en was gedurende meer dan twintig jaren door de diaconie onderhouden, op wier kosten zij ook gedurende hare laatste ziekte werd verpleegd. Na haar overlijden echter werden op verscheidene plaatsen in hare hut verborgen gevon den eene som van f 260 aan geld eenig zilver en andere voorwerpen, benevens linnen en kleedingstukkcn, die zij sedert jaren bij de bedeelingen van de diaconie had weten mngtig te worden, doch ongebruikt geborgen had. Een Engelschman heeft aan den heer Bright het plan ingezonden, om de zee te zuiveren van walvisschen en bruin- visschen, die volgens zijne meening den visschers het brood uit den mond nemen, doordien zij eene ongekende verwoesting aanrigten. De heer Bright heeft geantwoord, dat het parlement moeijelijk te bewegen zou zijn, om voor dit grootsche doel gelden toe te staan. In Kansas, Noord-Amerika, is onlange eene wet uitgevaardigd waarbij aan elke vrouw verlof word gegeven, om de tapper of her bergier in reg'.en te vervolgen, die tegen haar zin aan haren echt genoot sterke drank verkoopt. De Amerikaansche vrouwen maken ijverig van die wet gebruik. Zoo las men onder anderen in de Lawrence Tribune de volgende aankondiging: Aan allen, die zulks aangaat, maak ik ondergeteekende bekend, dat ieder, die sterke drank wil verkoopen aan den persoon van Homerus llaijs, daarme de tegen mijn wil handelt, zoo dat ik hem, ingevolge de wet daarvoor zal vervolgen. Cntharina llaijs. Amerikaansche Berigften. Daar het niet waarschijnlijk is dat New-York dezen winter geheel van sneeuw bevrijd zal blijven, ofschoon wij in de jongste weken er vrij genadig van verschoond bleven, heeft men een voorslag gemaakt, om de straten van sneeuw en ijs te zuiveren door middel eener stoom machine, die onophoudelijk in beweging zal blijven, en die het ijs, dat naar de zuiverings-kanalen zal worden vervoerd, door middel van gezegde machine zal doen ontdooijen. Eenige dagen geleden is alhier een Engelschman overleden wiens dood voor de maatschappij als een geluk mag beschouwd worden. Robert Johnson, is zijn naam en was 53 jaren oud; hij was eene der behendigste en beruchtste dieven die ooit van Engeland hierheen gekomen zijn. 28 jaren woont hij in dit land, waarvan er 22 door hem in de gevangenis werden doorgebragt. Een groot aantal Zweden hebben zich in Washington County, Iowa nedergezet. Het Journal du Havre deelt den hoofdinhoud mede van het verdrag, door den heer Burlingame, het hoofd van het zich thans alhier bevindende chinesche gezant schap met de regering der Vereenigde Staten gesloten welk verdrag, naar men meent, zal worden aangenomen als grondslag voor de traktaten door die ambassade met de overige mogendheden aan te gaan. Bij het Noord- Auierikaansche verdrag wordt o. a. bepaald, dat de bur gers der Unie in China volledige vrijheid van geweten en eeredienst zullen genieten en dat zij in dat rijk overal waar vreemdelingen gevestigd zijn, scholen zullen mogen oprigtenterwijl voor de Chinezen wederkeerig wordt bedongen dat zij op de openbare scholen in de Unie zullen worden toegelaten. Aan den keizer van China wordt gewaarborgd, dat de regering der Yereenigde Staten zich niet in de binnenlandsche aangelegenheden van het Hemelsche Rijk zal mengenvoorts wordt hem het regt toegekend consuls in de Unie te benoemen die gelijke regten als die van anderen natiën zullen hebben enz. Te Westmoreland in Pensylvanie is door Benjamin Franklin eene eenvoudige stoommachine uitgevonden welke geheel op de middelpuntvliegende kracht berust. Bijna geheel schijnt daarbij de wrijving overwonnen te zijn en zij geeft volgens de opgave 1500 omwentelingen in de minuut, meteen vierde gedeelte van de tot dusver noodige stoommassa hoewel dezelfde kracht ontwikkeld wordt. Deze nieuwe machine condenseert bijna in al haar stoom kost slechts '/4 der gewone stoommachines en vereischt bijna geen reparatie. Generaal Sheridan verhaalt, dat hij eenige weken geleden, op de Westelijke plains een troep Buffaloes gezien heeft, die eene uitgestrektheid lands besloegen van 95 mijlen lengten en 25 mijlen breedtehun getal was op zijn minst gerekend niet minder dan drie-tira&l- honderd-duizend. Gem«iijfde borifyteil. Het doopfaaal te Hoedekenskerke heeft eindelijk met veel plegtigbeid plaats gehad. Men zag er door een goeden bril, paardenvleesch voor rundvleesch, dat ook de varkensschijf overtrof. Te 's H. zegt men, dat ruin beter is dan dropwater, omdat een hooggeleerd man er veel gebruik van maakt, en nooit ziek is.Te'sII. zal ten tooneele worden gevoerd: Het verraste huwelijk van jufvrouw Kaatje in een Engelsch costuum, meteen groote bluffer in manufacturen; na hetzelve: de ver rassing van een 60-jarige grijsaard op een klein kamertje. Ook moesten aldaar zekere burgers niet door de ramen zitten kijkenals er iemand beschonken wordt t'huis gebragt, en er geen onzedelijke praat over maken. Zij moesten eerst zich zeiven afvragen: Vanwaar ben ik van daan gekomen, en hoe is het met mij gegaan Twee zusters te O. hebben op Nieuwjaars-avond een verschijnsel voor de deur gezien, dat de buren er aan te pas hebben moeten komen, en nu zingt men: Kootjepast toch op uw pligt Anders wordt gij veel te ligt Denkt dat het niet mooi toch staat Daar gij naar de dertig gaat. „Wel! wel!" zegt Bram te C.„dat het met de weduwe mislukt is; ik dacht binnen een jaar boer te worden, en nu wordt er gezegd dat ik te lui ben. Dus ik zal nu wel genoodzaakt worden, om naar N.-Amerika te gaan. Maar er is nog eene hope: Mijnheer S. heeft geen kennis van het boerenen dan kunnen zij mij niet missen en Dan ben ik vergenoegd en blij Dan voer ik ook wat heerschappij Dan zijn de dagen niet zoo lang Dan zijn de werken niet zoo hang Dan wordt ik nog een man van staat Als het niet te bezwaarlijk gaat. Te Nieuwe-tonge komt een braaf man, die de rug van zijne vrouw voor een viool gebruikt, onwaarheden verspreiden wegens de zangschool; en wanneer hij dit niet nalaat, dan zal zijn rug voor een viool worden ge bruikt. Eene gehuwde vrouw te H. moest haar ver stand wat beter gebruiken, en zoo niet omgaan met jongelui, die voor haar niet meer passen, want zoodoende zal zij nog geheel gek worden. IuffezoiKleiie Stukken. In het vorige collegie van Notabelen hadden de vol gende Heeren zitting II. J. BergK. Boeije Jhr. Mr. Jac. S. BoeijeJhr. Mr. Al. J. S. BoeijeJ. Al. Bow- vin Mr. J. J. Ermerins S. G. N. van der Grijp G. AI. HouwerC. I. KloekI. KooitP. v. d. Lthden. en J. van der Vliet. In de plaats van de Heeren Bouvin, ErmerinsKloekL. Koole en van der Lindenzijn op aanbeveling dier Kiesvereeniging gekozen de Hg A. BuijzeAlz., R. KooleJ. 11'. V. LabrandJb. manJohsz. en C. J. van Zandijk. Wat heeft de Kiesvereeniging „Vrijheid en Geweten" tot die aanbeveling bewogen V Dit is onzeker. Overbodig zoude het dan ook niet geweest zijn indien zij die had toegelicht, indien zij de redenen had opgegeven waarom die persoonsver wisseling heeft moeten plaats hebben. Zij had b. v. kunnen wijzen op de voortreffelijkheden van de te herkiezen ledenop de gebreken van de leden die men door anderen wilde vervangen zienen op de waarschijnlijkheid, dat de gemeente in de in hunne plaats aanbevolen personen, Notabelen zoude verkrijgen, die gevoegd bij de herkozenen een model van een collegie zouden vormen. Dat ware loyaal gehandeld tegenover deniet herkozenen! De onvoorwaardelijke, ongemotiveerde verwerpingdie thans heeft piaats gehad is nooit goed te keuren. Nog eens wat heeft die Kiesvereeniging tot deze aanbeveling bewogen Iedereen die niet met hare plannen bekend is, verdiept zich in gissingen hieromtrent. De vraag is gedaan of zij soms fainilieregeering wilde. Die vraag is zoo ongerijmd niet. Ziet men toch op de personen, waaruit het collegie van Notabelen thans zamengesteld is, zoo zal men moeten toestemmen, dat, gesteld dit ware baar plan, zij bij uitne mendheid daarin geslaagd is. De gekozenen toch, zjjn meerendeels öf leden van het bestuur dier Kiesvereeniging, öf doorfamiliebetrekking met hen öf wel onderling zeer naauw aan elkander verbonden; en waar dit niet het geval is, komt de vriendschapsband zeer ter snede, om dit gebrek te neutraliseren. Het verschil tusschen dit nieuwe nepotis me en dat hetwelk voorjaren hier te lande heerschte, zoude dan maar alleen dit zjjn, dat het thans op eene andere wijze werkt, en wel door eene algeraeene stem ming onder de leus dat men vrijheid beoogt. De rampen van vorige eeuwen zullen evenwel niet uitblijven. En mogt het nu soms zjjn, dat familieregeering het doel der Kiesvereeniging is, dan is het blijkbaar, dat zjj met een geest van reactie bezield is, welke niet streeft om het goede, wel om het verderfelijke van vorige eeuwen wederom in te voeren. Wat mij betreft, ik durf niet beslissen of nepotisme in werkelijkheid eene driifveer der kiesvereeniging ge weest is. Onwaarschijnlijk komt het mij niet voor. Wanneer ik evenwel de personen waaruit het oude erf die waaruit het nieuwe collegie van Notabelen be staat met elkander vergeljjk dan zie ik dat allen die in het oude zaten en bepaalde voorstanders der orthodoxe richting zjjn, uit het nieuwe geweerd zjjn. Ik houd het er dan ook voor, dat de omstandigheid dat de meeste der niet herkozen personen niet tot de moderne (f) richting behooren de voornaamste reden is, dat zjj niet weder aanbevolen zjjn. Tot regtvaardi- ging van deze handelwjjze kan ik geen verstandige reden vinden. Het collegie van Notabelen moet uit leden der Hervormde kerk bestaan doch het is vol strekt niet geroepen om zich als zoodanig in den strijd, die in den boezem dier kerk gevoerd wordt te mengen. Het bestaat eenigen alleen in het stoffelijk, in het finantiëel belang eener gemeente. Daartoe bepaalt zi h zijne zorg en als speciale vereischten voor een Notabele mogen enkel administratieve en finantiëele kennis in aan merking komen. Nu is het mogeljjk dat de kiesver eeniging bjj het stellen van hare candidaten, hieraan ook gedacht heeft. Hieraan alleen gedacht heeft zjj niet zjj beeft bljjkbaar ten aanzien van ieder harer candi daten gevraagd, „zijt gjj orthodox of modern." Het heeft hier de verkiezing van een collegie ge golden waarbij die vraag volstrekt niet ter sprake had moeten komen. Wil de kiesvereeniging consequent zjjn, dan moet zjj voortaan bjj elke verkiezing welke ook candidaten opgeven, en zich daarbjj door die vraag laten leiden. Zoo zal de gewenschte tijd spoedig aan breken dat iedereen die niet modern isbuiten ge sloten is van alle mogeljjke betrekkingen en dit zal dan het Rijk der Vrijheid zjjn waarnaar de kiesver eeniging blijkens haar opschrift schijnt te streven. De kiesvereeniging moest zich uitsluitend bepalen tot het aangeven van candidaten voor het kiescollegiedit is hare natuurlijke werkkring. Thans heeft zij zich aan eene schromelijke onbevoegdheid schuldig gemaakt, en in de oogen van elk onpartijdige een treurige rol ver vuld. Hare geheele handelwjjze strekt eenig en alleen, om de voorstanders der orthodoxe richting te verbit teren. Elke toenadering elke hoop op herstel wordt meer en meer onmogelijk. Haar geheele handelwijze. Doch niet alleen bij deze verkiezingook als er leden voor het kiescollegie moeten afgevaardigd is hare werking verkeerd. Dit en in hoeverre hare handelingen aan hare leus beantwoorden hoop ik later eens aan te toonen. Cato. DE KIESVEREENIGING met betrekking tot de verkiezing van het Collegie van Notabelen. Met belangstelling heb ik den uitslag der verkiezing van een collegie van Notabelen alhier te gemoet gezien. Deze is evenwel geweest, zooals te verwachten was. De candidaten der Kiesvereeniging „Vrijheid en Ge weten" zijn allen gekozen. Niemand zal zich hierover verwonderd hebben, daar die Kiesvereeniging de meer derheid der leden van de Hervormde Gemeente alhier op hare zjjde heeft. De handelwjjze echter van die Vereeniging heeft mjj ten hoogste bevreemd. Wat toch heeft zjj gedaan? Wanneer men dc samenstelling van het kiescollegie en van het collegie van ouderlingen en diakenen nagaatdan schijnt die kwaal in werkelijkheid hier nog al te heerschen. (Red.) (f) Modern of liberaal is op godsdienstig gebied in het wezen der zaak gelijk. Feest en Rouw te Zierikzee. Ziedaar een tegen elkaar overstaand contrasten echter allen die den naam mensch met bewustheid dragen ondervinden van de wieg tot het graf beurte lings feest en rouw. Elk bezit daarvanvoldingend bewijs in eigene levenservaring. Wanneer" ik van feest en rouw gewaag, zullen alle- daagsche lezers welligt denken dat ik de laatstgevierde kermis en de daarop fladderende zwarte vlag bedoel een contrast dat nimmer onze oogen zagen doch dit symbool van vriendschaps-breuk is niet aan mijn kerfstok geknoopt en passeer ik slechts uit curiositeit. De feesteu die ik thans aanstip zjjn van onschuldiger,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1