ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 2588. Zaturdag9 Januarij 1869. 25slc Jaai-g jOuügflvliinfr. Nieuwstijdingen. Slwuesrilla. Static, Él „VII IJlt HID EN GEWETEN," Hulpbank te Zierikzee. Op den lsten of 2den January 1869 is van de Stoomboot „STAD ZJED JKZEFJ ont- vreemd een Vat G3ENEVER inhoudende j 105 N. K. gemerkt aan de ecne zijde No. 985 en aan de andere zijde D. IT. De OFFICIER van Justitie te Zierikzeeverzoekt alle dienaren van geregterlijke- en gemeente-politie bewast van op te sporen, aan te houden en ter zijner beschikking te stellen. P. PAULUS. Zierikzee 8 January 1869. Op het Postkantoor te Zierikzee zijn de onderstaande brieven bezorgd, geadresseerd aan personen, wier namen ter plaats van bestemming onbekend zijn, als: een aan HARTLOOPER te Breda. P. UIKE te Delf shaven. J. FLOHIL Jz. te Schiedam. Van het Hulpkantoor Brouwershaven: een aan BRIJTUIN te Rotterdam. Van het Hulpkantoor Zonnemaire een aan W. G. HUVERMAN te Rees. Nu de tijd nadert, dat de nieuwe President zijn ambt zal aanvaarden, herleven de discussien over het salaris, dat de President ontvangt. Het schijnt, dat de som nooit juist is bepaald en het inkomen, dat de staat den Presi dent nu verzekert, is zoo gering, dat hij steeds verpligtis uit eigene middelen de officiële feesten te betalen, welke hij moet geven. Generaal Washington was zeer rijk en weigerde iets anders te ontvangen dan de bureaukosten. Dit antecedent was noodlottig voor zijne opvolgers, en men dringt aan bij den generaal Grant, om dit voorbeeld niet te volgen en niet te volharden bij zijne aanvankelijke weigering om eene grootere som te ontvangen. De Pre sidenten Jefferson en Madison stierven arm en President Monroe was op het einde van zijn leven zelfs bijna tot den bedelstaf gebragt. De weduwe van den President Lincoln was verpligt, om in het openbaar de geschenken te ver- koopen, welke haar echtgenoot gedurende zijn leven had ontvangen en een schrijven in de New-York Timesmerkt te regt op, dat het niet strookt met de waardigheid van de Amerikaansche republiek, om het hoofd van den staat armoede te doen lijden. De kwartiermeester-generaal van het leger der Ver- eenigde Staten heeft een rapport uitgegeven aangaande de plaatsen, waar de soldaten begraven zijn, die in den Amerikaanschen burgeroorlog zijn gesneuveld. De ver schrikkelijke bijzonderheden van dezen oorlog worden ons daardoor weder in herinnering gebragt. Het aantal soldaten, die gesneuveld zijn, bedraagt 355,000 en hierbij wordt nog niet eens het groote aantal gerekend van hen, die later aan hunne bekomen wonden zijn overleden. De graven van 805,000 gesneuvelden zijn bekend, maar van 100,000 begraven soldaten zijn de namen onbekend; 50 duizend man zijn in het geheel niet begraven en men kan hunne betrekkingen niet zeggen, waar hunne beenderen rusten. Men weet slechts, dat 25,000 op de slagvelden onbegraven zijn blijven liggen en dat 5000 zijn verdron ken. Hartroerender commentaar op de afschuwelijkheden van den oorlog, dan deze enkele cijfers, kan men zich moeijelijk voorstellen. Londen 2 Jan. Gedurende het jaar 1868 hebben alhier 1758 branden plaats gehad, maar de brandweer is nog honderd keeren boveudien te hulp geroepen. Slechts 235 bran den hebben ernstige schade te weeg gebragt. De brandweer i3 uitstekend ingerigt. Honderd zeven en veertig bureaux, over geheel Londen verspreid staan nacht en dag open om berigt te ontvangen, dat ergens brand is ontstaan. De aanwe zige beambte telegrafeert dan onmiddelijk naar een der 49 centrale stations der brandweer, waar steeds stoomspuiten gereed staan. De mannen der brandweer, met hunne koperen helmen op, zijn altijd aanwezig, de paarden staan opgetuigd in den stal, en vaak is 10 minuien na het eerste berigt de spuit reeds in volle werking voor het brandende huis. Aan de rivier zijde liggen steeds twee sloombooten met stoombrandspuiten op liet dek gereed om te stooinen naar elk bedreigd punt, hetwelk van het land ongenaakbaar is. Op 98 plaatsen te Londen staan ontzaggelijke hooge brandladders en rcddingstoe- stellen gereed, om de menschen uit de bovenverdiepingen dei- brandende buizen te redden. Aan de brandladders hangen kokers van zeildoek en door deze kokers glijden menschen van de bovenste verdiepingen zonder eenig gevaar naar beneden. Al deze reddingloestellen staan onder het beheer van een af zonderlijk hoofd der brandweerdie te gelijk een telegram ontvangt., als men den chef der bluschrniddelen van het district om hulp seint. Jl. Woensdag is in de ,/Queen-pit" der Haydock- kolenmijn, gelegen in de nabijheid van St.-Helens, in Lancashireen toebehoorende aan de firma Richard Evans en Co., eene hevige ontploffing ontstaan. Twee en twintig personen zijn daarbij omgekomen en verschei dene andere hebben ernstig letsel gekregen. De heer Higson, de van regeringswege aangestelde inspecteur der mijnen, verklaart dat de mijn in uitstekenden toestand verkeerde. De oorzaak der ontploffing is onbekend ofschoon dienaangaande verschillende geruchten in om loop zijn. De schok was zoo hevig, dat zelfs de spoor staven er door versplinterd werden. Het officieel orgaan constateert dat in de meeste dei- Zuidelijke provinciën de invordering der belasting op het gemaal geregeld voortgaat. In enkele provinciën hebben manifestation en ongeregeldheden plaats gehad, die gelukkig zonder gevolg zijn gebleven. Alleen in eene gemeente der provincie Reggio zijn de dorpelingen in opstand gekomen en was de openbare magt genood zaakt de wapens te gebruiken waarbij zes personen gedood"en eenige gekwetst werden, terwijl de aanstokers gearresteerd zijn. Gelijk men weet, wordt in Hannover de Pruissische adelaar met den naam van //koekoek"' bestempeld, en dient deze titel om in liederen en volksgedichten de Pruissische regering te bespotten. Dadelijk na de an nexatie verbood Prnissen het zingen van dergelijke liede ren, en het roepen alleen van den naam //koekoek" werd als eene beleediging, het pruissische wapen aangedaan, beschouwd. Menigeen die dit verbod overtrad, werd dooi de regtbank met gevangenis gestraft. De Pruissische overheden gaan echter steeds verder in hun belagchelyken ijver om dien Pruissischen adelaar voor beschimping te bewaren, en dezer dagen stonden twee schooljongens voor de regtbankdie liet gefluit van den koekoek hadden nagebootst, toen zij twee Pruissische gendarmen ontmoeten. Deze zware misdaad werd door hot g er egt met alle zorg behandeld en de volgende .personen traden voor den regter: teu eerste de twee .gendarmen, die Ttich gekrenkt had-den gevoeld dour liet nabootsen van liet gefluit van den koekoek, toen de twee jongens, die dit misdrijf gepleegd hadden; vervolgens een trompetter van het voormalige Hannoversche leger, die als des kundige moest getuigen, of de bewering der beschuldig den waar was, dat het gefluit niet het nabootsen van den koekoek, maar van een militair signaal was geweest; eindelijk de ambtenaar van het openbaar ministerie en de advokaat. De zitting van de regtbank verschafte een zeer vermakelijk schouwspel aan de talrijke toehoorders die in de zaal aanwezig waren. De president d^r regt bank liet beurtelings aangeklaagden en beschuldigers het gefluit nabootsen. Eindelijk ging de regtbank om te beraadslagen, naar hare kamer terug, waaruit men nu en dan een schel gefluit hoorde. De beschuldigden werden veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf, omdat zij, door het gefluit van den koekoek te hebben nage bootst, liet Pruissische wapen hadden beleedigd. Het blad, dat dit feit mededeelt, geeft der Pruissische regering, die zulk een afschuw van het geroep en ge fluit van een koekoek heeftden raad om met het aanstaande voorjaar op hare grenzen schildwachten te plaatsen, met streng bevel om alle koekoeken, die het land willen binnen komen, neder te schieten. Zwolle, 4 Jan. In den avond van 5 Dec. jl. werd van het garnizoen alhier een militair, met name Franeker, vermist, zonder dat er eenig spoor van hem achterbleef. Een paar dagen later werd zijne politiemuts op ecp dei- buitensingels gevonden en men herinnerde zich dat Fra neker te kennen gegeven had niet alleen te willen uitgaan, van burgers wat te goed te hebben, enz. enz. Alle ingesteld onderzoek bleef vruchteloos, tot dat heden ochtend het lijk van den vermiste in de gracht gevonden werd, naar men zegt, de beenen met touwen en den hals met een zakdoek omwonden. Ofschoon er met ze kerheid nog niets kan worden m ede ge d e el d sch ij n f m en toch aan eene misdaad te moeten denken. Do v enter, 4 Jan. Ofschoon de rivier gelukkig- vallende is, omgeeft eene zee van water onze stad. Alle landerijen langs den IJssel gelegen zijn uren ver onder geloopen. De openbare wandelplaats »de Worp" is in een meer herschapen, waarover bootjes de gemeenschap met de overzijde onderhouden ëh waarin eendenjCen ganzen lustig rondzwemmen. Het rivierwater staat bn.na gelijk met het vaste gedeelte van den schipbrug, zóbdat men bij mogelijke storm en bij aanhoudenden was, de brug zoude hebben moeten afnemen. Een gedeelte van den straatweg naar Voorsten Ter Wolde^'é reeds onder- geloopen en de bewoners van de zoogenaamde »Steenen Kamer" worden met bootjes overgezet om hunne wonin gen te bereiken, daar de meesten hun werk in de stad hebben. Het gras der landerijen, welke niet zijn onder- geloopen ziet er zoo frisch en goed uit, als of wij reeds een paar maanden verder waren. 4 Jan. Omtrent den beambte bjj den Rijnspoorweg, die verdacht van diefstal van een trommel met geld uit een der goederenwagens in hechtenis ge nomen is, loopeu vele geruchten. De platformistzooals hij genoemd werd, omdat hij dienst deed op de platform bij de aankomst der treinen (hij haalde de plaatsbil jetten op) moet zijn bedrijf reeds sedert jaren uitge oefend hebben. Het werd echter niet ontdekt, omdat hij de voorzigtigheid had voorwerpen van waarde liever te verduisteren dan te verkoopen, daar dit zijne ont dekking ten gevolge had kunnen hebben. Hij eigende zich slechts bet geld toe en wierp het overige in secreet- putten of grachten. Zoo moeten er thans uit het heimelijk gemak een aantal voorwerpen van waarde die sedert jaren daarin verborgen lagen, te voorschijn zijn gekomen. Hunne zwaarte heeft hen doen zinken tengevolge waarvan zij bij vroegere ruimingen achter zijn gebleven. Men verhaalt ook dat een aantal gouden kettingen enz. in der tijd door hem geworpen zijn in het thans ge dempte paardenwed, zoodat deze kostbaarheden wel als verloren kunnen worden beschouwd. De beschuldigde moet, zegt men, volledige bekentenis doen van al het geen hij bedreven heeft. 's Heerenberj»-, 1 Jan. In de vorige week is door een koperslager alhier, vroeg in den ochtend, vóór zijne woning, gevonden een mandje, waarin een waar schijnlijk 14 dagen oud knaapje, benevens een briefje, vermeldende, dat het kind ƒ500 jaarlijksch inkomen had. Een schoenmaker uit de buurt heeft het kind tot zich genomen. TTottei*<lm*i, 3 Jan. Naar wij vernemen is den Heer H. Nijgli, bij gelegenheid van het 25jarig bestaan der Nieuioe Rotlerdamsche Courantonder vele andere blijken van belangstelling, als souvenir aangeboden een prachtig Milieu de Table vervaardigd door den Heer H. W. van Loon, Jr. alhier. De ebbenhouten voet draagt een Florabeeld, over welks schouder een zilveren koker hangt, gevu'd met een bouquet van inmortelles. Op liet kristallen plateau dat op het beeld rustverrijst een kelk, waaruit eene fontein gedurende een half uur ach tereen haren straal kan opwerpen. Een zilveren plaat, aan het voetstuk aangebragt, draagt hét volgende op schrift: ,/18431868. Aan den WelEd. Heer Henricns NijgliGrondvester van de Nieuwe Rotterdarasche Courant op den 12den Augustus 1843, wordt dit blijk van hulde en gehechtheid aangeboden door P. Voer- inans. J/.p., W. N. J. van Ditmar en Herman Heijermaus, Chefs van de diverse Afdeelingen der N. R. Courant, en tevens de drie eenig overgeblevenen uit het tijdperk van 1843-1868." "Vlisssingyeii6 Jan. Op de voormalige uitrus- tingwerf der marine alhier is men begonnen met het afbreken der houten kappen die zich aldaar bevinden men schijnt voornemens te zijn al de daar-aanwezige houten getimmerten op te ruimen. Naar men verneemt zou eene Engelsche maatschappij aan de regering aanbiedfirigen gedaan hebben om de constructie werf alhier over te némen. Zierikzee, 7 Jamiarij. De slemgeregligdc lid- imilcu der Hervormde gemeente te Zierikzee, zijn op aanstaanden maandag, den 1 1 dezer, opgeroepen om in de consistorie-kamer der Kleine Kerk alhier, van 's morgens 9 lol 's namiddags 2 uurhunne sfem ntl te brengffrr tot liet verkiezen -rmr twaai;*- Notabelen. De aftredende Leden' van dal Collcgic, die allen weder herkiesbaar zijn, zijn de Ileercn 1H. J. BERG. 2. J. K. BOEIJE. 3. Jhr. Mr. JAC. SCIIUURBEQUE BOEIJE. 4. Jhr. Mr. M. J. SCIIUURBEQUE BOEIJE. ii. J. M. BOUVUV. 6. Mr. J. J. ERMERINS. 7. S. G. NAUTA van der GRIJP. 8. II. G. MULOCK HOUWER. 9. C. L. KLOEK. 10. L. KOOLE, 11. P. van der LINDEN. 12. J. van der VLIET. De Eerste Kamer der Staten-Generaal, heeft den 2den January met algemeene stemmen de begrooting voor de Staatsspoorwegen aangenomen. De minister van koloniën beeft bij de Tweede Kamer ingezonden de begrooting voor de Kust van Guinea. De ontvangsten zijn geraamd op ƒ24,000, (waarvan ƒ18,000 aan inkomende regten)de uitgaven op 183.000, (waaronder ƒ40,122 voor militaire kosten, ƒ2172,36 voor onderstand aan nègervorsten, enz.) Er is dus eene bijdrage uit 's rijks middelen noodig van ƒ159.000.. De ongerustheid der landbouwers in den Tielerwaard "voor-de muizen is grootendeels geweken. Zag men voor eenige weken deze dieren nog in groote menigte veel schade aan"vhet winterkoren toebrengen nu zijn zij door den veelvuldig gevallen regen zoo goed als ver dwenen. Doch naauwelijks is de eene ongerustheid Vóórbij óf eene andere staat voor de deur. Door den storm uit het Z. W.den aanhoudenden wind uit die streek en den hoogen waterstand liebben de dijken aan den regteroever der rivier de Waal veel geleden en lijden nog veel. Op sommige plaatsen ziet men den dijk reeds halt'weggeslagen. Aanhoudend is men in de weer om houten andere voorwerpen tegen den dijk te leggen en het wegspoelen tegen te gaan. Alle uiterwaarden staan door den hoogen waterstand ond.i r. Een berigt uit New-York bevat het verhaal van een onheil ter zee hetwelk aan honderd drie en dertig menschen het leven gekost heeft. Het stoomschip Starry Bannerwaarop zich honderd vier en zestig personen bevonden was van Southampton vertrokken met be stemming naar New-York. De reis was aanhoudend ongunstig; stormen zooals niet een zeeman zich her innerde, teisterden schip en equipage en passagiers drie dagen langde verschansingen werden letterlijk tot splinters geslagen de reddingsbooten werden door wind en golven in zee geworpen. Den tweeden dag, toen de kapitein met twee zijner officieren op het dek stond wierp een golfslag hen in zee, zonder dat er eenige mogelijkheid bestond om hen te redden. Het water drong in cle fornuizen en doofde.'h'et vuur uit. Den derden dag begon het te hagelen hagèlsteenen zoo groot als aardappelen köo ten minste verklaren zij die dit on heil overleefden", vielen op het dek waarop thans nie mand blijven kón. Tegen den avond lieten de ijzeren platen, waarmede het stoomschip bekleed was, los nog bood de Starry Banner evenwel aan den wind weerstand. Een windvlaag sloeg daarna den tweeden officier eenige manschappen en het roer waaraan zij werkzaam waren wegslechts een van hen wist zich uit het water te redden. Tegen 10 uren des avonds nam de storm nog in hevigheid toe aan alle zijden drong het water in het schip het was reddeloos verloren. De eerste officierdie na den dood van den kapitein het kommando op zich genomen had, deed de matrozen en passagiers in het salon komen daar verklaarde hij hen dat hij alles wat hij als mensch en zeeman vermogt gedaan had om het schip te redden, maar dat men zich thans aan Gods genade moest overgeven. Tegen mid dernacht sloegen de golven door de wanden van het salon en sleepten talrijke slagtoffers mede. Een Ame rikaan majoor Jaytrok zijne kleederen uit, stortte zich, ondanks het smeeken zijner lotgenooten in de golven en redde 24 personen, waaronder 7 vrouwen en 6 kinderen. Eer.s redde hij er 3 te gelijk, 2 had hij met zijne tanden gegrepen, de derde hield hij met zijn linker arm vast. Door den val van een mast werd nu de eerste officier levenloos op het dek geworpen 60 personen ver dwenen door een golfslag. Nog nam de orkaan in hevig heid toe noodschoten werden gelost, alle denkbare sig nalen gegeven, doch geene hulp daagde op. Daar alle officieren öf dood waren óf in de onmogelijkheid verkeer den om eenigen maatregel te nemen, deed majoor Jay vlotten zamen8tellen, waarop nu de nog levenden zich begaven majoor Jay verliet de stoomboot het laatst. Naauwelijks had men het schip verlaten of het sloeg door een rukwind om en zonk. Twee dagen en drie nachten bleven de overgeblevenen op de vlotten zonder eenig voedsel en zonder drinkwater. Eindelijk werden zij door een Fransche bark opgenomen en naar Boulogne gebragt. Zooals gezegd isverloren bij dit onheil honderd drie en dertig menschen het lev.én. »Ach zeide onlangs Jantje te W.„was ik maa winkelier of paardenkooper gebleven, of naaldridder ge worden, dan zoude ik niet gewogen en te ligt bevende zijn geworden voor kerkvoogd of lid van het kies-collegie maar ik beu het toch, doch of ik het bl ij ven j ik niet." Ook aldaar wordt een 36tige; lid van den gemeenteraad om zich meen/ niet de bedelarij, daar het al te mooi begint i vooral wanneer er verkiezingen op hanilejf Schore is met het nieuwe jaar ten todjrx De moedige strijd van eene leeuwinV gevolgd door het leedwezen der mislukte of een ezel moeteen ezel zijn. Vijf personen! lipsland hebben een weddingschap aangegaan van dri flesschen Champagne, over eene zaak, die later zal beken worden gemaakt. Een persoon verspeelde voor wyn, en drie schippers zaten met natte zeilen. Kei lispel-dame te Baarland wordt aangeraden zich wi fiusoeTiHjtcm* té gedragen, en ziclïTiieT op-téhonffrn j-rn een naalden- en spelden-man, daar zulk een handel in In vak van papa niet te pas komt. Drie kalk- en zant dames te Dirksland moesten des avonds zoo laat niet.roni vliegen om een vogeltje te vangen, maar laat slapen d« slaapt. Schout, Schepen en armvaders te Q. moeste de arme menschen niet langer meer dwingen om voor t cents per dag te komen werken, daar zy anders ver/.ocl zullen worden het zelf te doen. Dus: Die mannen met hun groot verstand Moeten nu met de spa naar "tland, En in hun lange kleêren Zal ieder het wel leeren. L. te W. wordt aangeraden om geene briefjes meer t« verzenden, want het zal maar moeijelijk gaan om fcwe vogels in de kooi te krijgen. Dus man! wilt nu maar zwijgen, Gij kunt haar toch niet krijgen, Al was het zelfs een schrikkel-jaar Zij staan niet altijd voor u klaar. Drie heeren te Poortvliet hebben met de feestdage laten zien, dat zij meer wind hebben dan geld, daar hunn beurzen waren als hunne magen hol. Op een gezelscha waren zij niet te verzadigen, en aten voor vierman, terwi hun beurs zoo plat was, of er een olifant op had getrap Een jong mensch van de artillerie-instructie-compagni te Schoonhoven, bedankt de heeren of dames te Midde". harnis voor hunne belangstelling aan hem betoogd op - January. Hij hoopt nader kennis met hen te maken. - Dezer dagen zijn in een bosch onder de gemeente Veer een negental jonge zoogenaamde baardmannetjes g« zien, die nog voorzien waren van hunne nestvedertji en blykbaar pas hun nest hadden verlaten. Korknioiiws. Het Kiescollegie der Ned. Herv. Gemeente te Goes heeft Dingsdag avond 5 dezer het volgende drietal va predikanten opgemaaktde heeren IV. Mense te Bc degraven G. H. Blee.'.erte Fijnaart, en H. V. Hoge. zeilSz.te Veenendaal. IMarlttprijxoïi to Zieriliwèe. 7 JA NU AR IJ 1 8 69. Boter, laagste koers ƒ0,60 en hoogste koers ƒ0,6* per 5 ons. Kip-Eijeren, laagste koers ƒ0,85 en hoogst koers 1,00 "per 25 stuks. Burgerlijke Stand to Ziorikzeo. geboren: 30 Dec. 1868. Een zoon van J. Schultz en L. Kandel. 1 Jan. 1869. Een zoon van P. Luijcx en P. C. Mos selman. 4 dito. Een zoon van J. Schillemans en W. Kanaar. 5 dito. Eene dochter van W. van Oorschot en E. Douw. 7 dito. Een zoon van K. van Westen- brugge en A. R. Léeuwe. overleden: 1 Jan. 1869. J. Nestelaar, oud 66 jaar, man van D. de Vos. 5 dito. C. van der Moer oud 80 jaar ongeh. dochter. - N. Anker, oud 2'/., jaar, dochter. 7 dito. C. G. Paulioud 3 maanden dochter. flftWricMtictt, I) o K iesverceniging stelt de navolgende Heeren tót Candidaten voor het lidmaatschap in het Collegie van Notabelen. De verkiezing zal plaats hebben op Maandag 11 January 1869. 1. H. J. BERG. 2. J. K. BOEIJE. 3. Jhr. Mr. JAC. S. BOEIJE. 4. Jhr Mr. M. J. S. BOEIJE. 5. A. BUt.TZE, Mz. G. S. G. N. vax dek GRIJP. 7. H. G. M. HOUWER. 8. R. KOOLE. 9. J. W. V. LABRAND. 10. .T.h OCHTMAN. JOH.'z. 11. J. vax dek VLIET. 12. C. J. van ZAND1JK. Het bestuur der Kiesvereeniginy voornoemd R. KOOLE. Zierikzee, F. W. N. HUGEXHOLTZ. 5 Januari) 1869. C. vak der VLIET,-Dz. J. K. de BRUIJNE. A. BUI.TZE, Mz. Voortaan moeten de voorschotten gevraagd worden en moet de terug'betuliiijg geschieden bij den Heer A. A. MES, Gz. op den Dam te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1