No. 2587. 25s"'Jaari 1 I Woensdag 6 Ja1869. 1 8 6 8. Nieuwstijdingen. A MIIWSIIOIM. I I J, 1 Na onze heilgroet den lezer te hebben gebracht wensehen wij een korten terugblik op de gebeurtenissen van het afgeloopene jaar te slaan. Wel genoot Europa rust en vrede, maar nog zijn de „zwarte stippen waarmede Keizer Napoleon III den horizon bezaaid achtte en die voornamelijk het gevolg zijn van zijne eigene politiek, geenszins verdwenen, zoodat het vertrouwen en het daarop rustende krediet niet zijn teruggekeerd van do finantieele schokken in 1866 ondervonden. De lage rentestandaard en de ont- zachlijke kapitalen grooter dan het bedrag aan uit gegeven papierbij de banken te ParijsLonden en Amsterdam zijn zoovele bewijzen dat het vertrouwen bij de kapitalisten e£rst. zeer langzaam terugkeert. De groote kwestie van den dag is de in dé hïalstf dagen herrezen „Oostersche kwestie." Een begeerig oog sloegen de Grieken op het eiland Candiaeen parel aan de Turkscbe kroon zij begeerden dit eiland te meer, na den afstand van de zijde van Engeland der Jonisclie eilanden aan het koningrijkje Griekenland, dat. zich te eng acht binnen du grenzen bij de vestiging des lands gesteld en d;d v Rusland's invloed ge steund, de nalatenschap m den „zieken man" zou willen aanvaarden. Dt Porteziende dat Grieksche vaartuigen de onophoudelijke bewegingen op Candia voedden dat de vrouwen naar den vasten wal werden gebrachtdat de regeering te Athene openlijk partij trekt voor de Candioten en de vreemde avonturiers die op Candia steeds de Turksche autoriteiten tarten, ja, dat de Grieksche minister van buitenlandsche zaken openlijk in de Kamer de leer verkondigtdat Candia bij het rijkje moet worden ingelijfd; de Porte heeft aan al hare geneesheeren den zak gegeven en van Grieken land herstel van grieven geëischt. Beide partijen zijn zeer opgewonden. De diplomatie zoekt eene conferentie tot stand te brengen. Keizer Napoleon heeft op Nieuw jaarsdag de hoop op het behoud van rust en vrede te kennen gegeven. Maar zal daardoor Turkije in beter toestand geraken en zullen de Grieken vrede hebben met den kleinen omvang van hun land met een leger en eene vloot, een Koning en Kamers, met een toestel te uitgebreid voor zulk een landje dat te groot is om te sterven en te klein om zoo voort te leven Dat is niet te verwachten en zoo de strijd nu bezworen wordt, eenmaal'"barst die los. Evenmin zal Keizer Napoleon het vertrouwen doen wederkt eren bij liet behoud van een zoo kolossaal leger en zonder de liberale hervormingen die door het den kende doel der Franschen worden geëischt. Noode heeft Frankrijk de eenheid van Duitschland zien tot stand komen. Pruissen's bewegingen worden met argus-oogen 'v-wnqkt. Wedevlc^cvig 'ia oU... overwinning op Oostenrijk een zoo aanmatigenden toon aangeslagen en zulke kaken opgezet, alsot zij menigen statu wileten inslokken, die niet tot Duitschland behoort. Zoolang graaf von Bismarck evenwel de handen zoo vol heeft met de organisatie van Noordduitschland zal hij noch oorlog noch uitbreiding van gebied verlangen en den volksgeest tot gematigdheid stemmen. In Duitschland zelf woelen de reactionaire elementen steeds tegen den geest des tijds. Nog onlangs heeft de Pruissische Eerste Kamerondanks het uitgedrukt ge voelen van den Noordduitschen Bondaan de afge vaardigden het recht geweigerd dat- zij niet voor hunne adviezen vervolgbaar zouden zijn en tartte een der Ministers de Pruissische Kamer. Wie aan Duitschland evenwel eene toekomst voorspeltmoet inzien dat de Hannoveranen, Nassauers, Frankforters en Hessen alleen dan met Pruissen één zullen kunnen worden als eene echt liberale regeering de geslagene wonden heelt en eerbied voor overeenkomsten wordt betoond. In dit laatste opzicht is Pruissen geen voorbeeldhet tractaat van Praag legt het ten plicht Noord-Sleeswijk aa.n Denemarken terug te geven en wij schrijven 1869, zonder dat die belofte vervuld is. Welk een schoon middel voor elke vijand van Pruissen om een oorlog te doen ontbranden In Duitschland^ belang is die handelwijze tegenover Denemarken onverantwoordelijk en onedel. Oostenrijk trachtonder het wijze bestuur van den heer von Beusttot verhaal te komen. Het is een treffend schouwspelhoe een vermolmd en uitgeput rijkdoor de liberale regeering van Frans Joseph II de finantien regelthet staatsgezag door de kerk doet eerbiedigen en aan de Hongaren en Croaten hunne overoude con- stitutioneele rechten teruggeeftwaardoor die hechte steunpilaren des Rijks tot orde en welvaart komen. Gaat Oostenrijk op dien weg voortdan zal het zijne plaats in Europa hernemen ondanks de vele moeilijk heden met de Czechen in Bohemen (lie ook hunne autonomie él'schen de fanatieke partij in Tyrol en de kuiperijen van naburen. Dan licht aan den Donau de toekomst van dat rijkals steunpunt voor de verbrok kelde deelen van Turkije. Jammer, dat de krijgstoe rustingen in andere landen Oostenrijk tot het behoud van een zoo groot leger noopt. Daardoor is het gedwongen geworden tot handelingen tegen zijne schuldeischers die niet billijk zijn. Italië is niet zoo gelukkig als zijn ouden tegenstander. Nog steeds wappert de Fransche banier te Rome. Zoo lang dat plaats heeftzal liet eene groote krijgsmacht moeten onderhouden en even als in 1866 van elke woeling in Europa gebruik willen maken om de eenheid te voltooien. Een groot leger eischt hooge uitgaven en dit is de kanker des lands. Het ministerie Menabrea zoekt te bezuinigen maar leger en vloot kosten veel. Zal het ecumenisclie conciliein 1869 uitgeschreven heil en verzoening brengen Wij gelooven dat niet als men de jongste woorden van den Paus nagaat en er bijvoegtdat twee mannen onlangs zijn ter dood gébracht, ondanks de interventie van Italie's koning. I)ie mannen zelve boezemen ons geene sympathie in 'invaren huurlingen die eene kaserne deden in de lucht vliegen en den dood van onschuldigen veroorzaakten. Maar hetgeen daarover in Italië voorviel, bewijst, dat daar de gewenschte kalmte nog niet bestaat. De Paus sprak ook op afkeurende wijze over Spanje. Waarom Isabella II is verjaagd na een langdurig wanbestuur. Alle partijen sloten zich aaneen, om eene revolutie tot stand te brengen, die haar ten val bracht. Is (lit niet het sterkste bewijs tegen haar rogeerstelsel Wij zullen over eene gevallen grootheid eene vrouw -- niets meer zeggen. De revolutie, zoo snel en kalm vol brachtwaarbij vrijheid van geweten, van drukpers, algemeen stemrecht, volksonderwijs en beslissing over 's lands lot door.de afgevaardigden des volks tot grond slag waren genomen, heeft in hare bakermat, Cadix en Malaga reeds tot bloedige botsingen aanleiding gegeven. Zal Spanje eeno republiek zijn of eene constitutionele monarchie? En wie zal de kroon dragen? Montpensier heeft de meeste kansen Espartero en don Enrique neef van Isabella, worden ook genoemd. Het is in elk geval wenschelijk, dat de bekwame mannen, die de re volutie tot stand brachten, spoedig eene beslissing uit lokken indien ware vooruitgang hun doel is en .piet anarchie, uitloopencle op militaire dictatuur var Prim. Of Cm ander. Nog zag 1868 aan de overzijde des Oceaans een vreemd schouwspel: het in staat van beschuldiging stellen van den President der groote Amerikaansche republiek omdat hij te gunstig gestemd is voor de vroegere rebellen in het Zuiden. Dat proces zonder oproer of bloedige botsingen, kalm en bedaard beëindigd of liever gesmoord, omdat de meerderheid in den Senaat tegen Johnston niet groot genoeg was, is wel het grootste bewijs voor de innerlijke kracht der republiek. Johnston is politiek dood, want de nieuwe verkozene des volks, generaal Grant treedt over vier maanden op. Ook Nederland heeft in 1868 eene zware proef op constitutioneel gebied doorstaan. Een ministerie, dut de volksvertegenwoordiging durfde beschuldigen van grij pen naar de rechten der Kroon dat voor zich, liefde voor Oranje in beslag nam en alzoo partijschap uitlokte, deed den Koning besluiten ten tweede male in 1 /.l jaren de Tweede Kamer te ontbinden. De spanning werd groot en wij gevoelen daarvan nog de naweeën. Terwijl aft der e staten de kerk binnen hare ware perken terugbrenging waar binnen zij volle vrijheid geniet, leunde men hier op godsdienstige partijen, op den ultramontaan en de Dordtsche y veraars, om eene beweging tegen het open baar staatsonderwijs aan te moedigen, die' de kerkelijke»!/ sedert lang voorbereiden, ofschoon sedert 63-jaren ach tereen in ons land de school regel is, waarop alle zoiieti van hetzelfde "Vaderland, zonder krenking van iemands godsdienstige begrippen,'lager onderwijs genieten. Dat is het symbool van onze nationale eenheid. Dat is het beletsel om meer tweedracht te stoken. Intussclien heeft die coalitie van aristocratische, anti- constitutioneele en kerkelijke fractien niet gebaat. Eene meerderheid in de volksvertegenwonviio--o ^••'qqcr het ministerie tot aan den machfetitel vastklemde. Een liberaal kabinet trad op. teel t-jd is daarna weder met twisten over het verleden verspild. •vier i>--i- Ao alnneJOQ/e begroot Migs.. discussien in de andere Kamer, belette de Eerste Kamer, die daarmede nu bezig is de begrootingswetten voor het einde des jaars af te doen. Veel zal er met eene Tweede Kamer, uit groote woeling geboren, waarin nog zoo menig element zitting heeft, dat aan den feilen politiekcn strijd zijne ongedachte opkomst te danken had niet verricht worden. Maar wij mogen Gode dank baar zijn, dat Hij Oranje wijsheid gaf om vrede te maken met de groote meerderheid des volks dat een afkeer had van een kabinet der minderheid dat zich aan de meerderheid opdrong en dat het wellicht niet zoo kwaad meende, maar dat opgezweept is en zich drijven liet door al wat vijandig is van onze liberale instellingen, door dezulken zelfs die er alles aan zouden wagen om hun haat tegen het liberaal beginsel bot te vieren. De kiezers zelve kunnen in Juni voor goed stabiliteit bij de regeering bevestigen. Maar in elk géval was ook voor ons 1868 een gewichtig jaar. Moge de Voorzienig heid in 1869 Nederland en In die waar op Bali onze dapperen ons gezag hebben doen eerbiedigen meer rust en welvaart schenken Al in oio, 29 Dec. Gister avond woedde alhier eh omstreken weder een hevige en aanhoudende storm waardoor vele schade aan huizen werd toegebragt, daar er bijna geen een was" dat niet van pannen sclioor- steenen dakvensters, glazen enz. werd beroofd. Be langrijke schade bekwam de stoombleekerij van den heer Kamerling in het Ambt Almelo, waarvan een groot gedeelte is ingestort; ook het stations-gebouw heeft veel geleden, alsmede een groote watermolen van den beer J. J. Engberts, welke totaal is omgewaaid. In de gemeente Wierden zijn drie woningen ingestort; en op de klooster laan onder Vriezenveen is een koornmolen in brand geloopen, waardoor tevens twee woningen zijn aange stoken en afgebrand. Ook de schade aan* ontwortelde boomen is buitengewoon groot, doch gelukkig heeft men, voor zoover bekend is, geen verlies van menschen- levens te betreuren. De laatste storm heeft de landbouwkolonie Mettray bij Zutphen zeer geteisterd. Het waschhuis is geheel vernield van bet hoofdgebouw zijn 2000 pannen ver nield; een groote populierboom werd door de ramen van de woonkamer des directeurs geworpen de jongens namen de wijk in de kerkdaar ook de ramen der slaapzaal waren ingewaaid; men berekent de schade op verscheidene duizenden guldens zoodat krachtige hulp zal moeten worden ingeroepen. Haarlem, 1 Jan. Er heeft ook hier eene oplig- ting plaats gehad met een gelukwensch in den vorm van een bankbillet van veertig gulden de dader is het per spoorweg ontkomen met de goederen die hij op die wijze verkregen hadminder gelukkig is een ander persoon geweestdieeen horologie ontvreemd heb bende aan het station gearresteerd is alwaar het voor werp bij hem verborgen gevonden is. 'sGravcnliage, 31 Dec. Onder hamerslag zijo heden in de eerste kamer een aantal wetjes aangenomen, terwijl de wet op de middelen na eene korte beraad slaging eveneens is tot stand gekomen. Heden avond ziften de sectien weder, waar men, wat sommigen althans betrefteerst zoo vergevorderd is dat uien hoofdstuk V afgehandeld heeft. De onderwijs-quaestie moet een voornaam deel van den tijd hebben ingenomen, waaruit 0 ft. te maken valt, dat de eerste kamer ditmaal voor de tweede niet zal onderdoen wat zoogenaamde grondige bespreken van die zaak betreft. Morgen zijn al de léden der eerste kamer op het bal ten hove geinviteerd en waarschijnlijk zal nu, iu strijd met het vroeger voor nemen geen reces plaats hebben maar in den loop des volgende week de discussie over de staatsbegrooting aanvangen. 1 Jan. Gisteren middag ten 1 ure v.viv i, i' Groningsche tjalkschip Vrouw Grietje door s hip| Cornèlis Jannes Veldsema bij den mond der 1 naven aan wal gelegd, om uit de Engelse he stoom- i l Marlborough eene hiding van 16 lasten ijzer over to ncmëiï. zfjiie vrou w eh vyr kinderenMjndc oom» dochter van 12 en vier zoons van 8 6 4 en 2 jaren oud bevonden zich mede aan boord. De werkzaam heden waren geregeld volbragtterwijl er verder geene aanleiding scheen te bestaan om voor lek of andere averij te vreezen althans toen de schipper nog heden nacht voor alle zekerheid de pomp wilde doen werken, bevond hij dat er geen water in het schip was. Men kan zich dus voorstellen welk een schrik het te .weeg moest brengen toen hij heden morgen in de vroegte werd gewekt door de hem toegeroepen waarschuwing, dat zijn schip aan het zinken was en dat hij zelfs alle haast moest maken om zijn leven en dat der zijnen te redden. Ijlings snelt hij met zijne vrouw naar het dek om te zien hoe het er mede stond, doch het was reeds te-laatl.Wel mogt men er in aller ijl nog in slagen oih Jj(j,»£en zijne vrouw langs de palen naar boven op dérr„,\yaJ Je halen, doch er was geen denken meer aan om de kinderen te redden doordien het vaartuig te spoedig zonk, zoodat zij alle vijf den dood vonden. De schipper en zyne vrouw zijn naar het ziekenhuis overgebragt. Neuzen, 1 Jan. Gisteren,heeft er aan den Nieuwen Neuzenpolder weder eene gevaarlijke oeverafschuiving plaats gehad, waardoor den voortdurende» gevaarvollen toestand van den polder niet weinig vermeerderd wordt. De lengte van dezen nieuwen val moet ongeveer 150 el bedragen en wordt er op korten afstand van den zee dijk 12 el diepte gepeild. Onwerkork, 4 Jan. De dag van 2 January was voor deze gemeente een van die, welke met gouden letteren in hare kroniek mag worden ingeschreven. Op dien datum toch genoot haren geachten onder- jni'ilé" in'ie't,e't-^klS"n'V?'"teieren ïn belangstellenden den edelen wedstqjd aanschon- van at h.et .O0tfP,uk];i>- JtV riJ r .ts aangevangen tusschen het Hooge Bestuur .nds de verschillende onderwijzevs-vereenigingen ie beide Manden de notabiliteiteu dezer gemeente vele zijner oud- en jongere leerlingen en particulieren om thans den jubilaris de bewijzen van hoogachting, erkentelijkheid en toegenegenheid aan te bieden waarop zijne groote verdiensten gedurende dat tijdvak zoo ten volle aanspraak hadden. Maar niet alleen van die zijde, ook de gansche bur gerij begreep wat haar te doen stond, nu het een blijk van waardering goldt van een onderwijs, dat onder meer, ook vooral zooveel heeft toegebragt aan het gunstig verschil waarin zij boven vele andere gemeenten zich onderscheidt. Reeds vroeg in den morgén toch wapperde alom de driekleur en zag men'een schoone eerepoort opgerigt voor het schoolgebouw de plaats welke bestemd was tot ontvangst der feestvierenden. Nadat de held van den dag door den heer Burge meester en den Raad van zijne woning naar genoemde school was geleid en door de daar aanwezigen met een hartelijk welkom was begroetwerd allengs een begin gemaakt met de overreiking der schoone geschenken die den jubilaris van alle zijden waren toegestroomd. Die plechtigheid werd geopend door den Edel-Acht- baren beer Burgemeester dezer gemeentedie hem mede uit naam van den Raad een prachtig gouden horologie met ketting overhandigde. Vervolgens werd hem door den heer Schoolopziener in dit district van wege het rijk een pracht-exemplaar der werken van Vader Cats aangeboden, en zoo ontving de waardige man de verdere cadeaux met begeleiding van toespraken, welker warmen inhoud getuigden dat hier meer plaats greep dan een koude ceremonieel. Onder die verrassingen die hem nog bovendien wa ren bereid, bekleedde eene eerste plaats de schriftelijke gelukwensclien van den beer Inspecteur op bet Ón derwijs in deze provincie, die door ongesteldheid ver hinderd was geworden dit feest in persoon bij te wonen en van onzen hooggeachten volksvertegenwoordiger den heer van Kerkwijk. Een en ander was wel in staat de feestvreugde zeer te verhoogen. Na afloop dezer plegtigheid werd den gasten die intussclien reeds op allerlei ververschingen waren ont haald, door den jubilaris een feestmaaltijd aangeboden, waarvan de keurige rangschikking alle eer deed aan den banketbakker, den heer J. de Haan>te Zierikzee. Ook d&ar heerschte een uitstekende geest,, getuige de warme geestdriftvolle toasten welke, behalve doordat der gasten, ook nog gevolgd en afgewisseld werden door bet schoone gezang van eenige HH. hulponder wijzers te Zierikzee onder' leiding van den heer L. Kar- remanhoofdonderwijzer :fe jclier plaatse. Daar kon men de treffende bewoordingen hooren waarmede de gastheer zijne dankbaarheid betuigde voor de vele bewijzen van sympliatiehem toegebragt. In één woord, al wat tot versterking, veraangenaming er opwekking van ligchaam en geest kon strekken, was daar den gasten zoo ruim toebereid, dat zeker de indruk van dat al, bij niemand ooit uit het geheugen zal gaan. En zoo eindigde deze feestdag waarop de gansche burgerij tot laat in den avond door vreugdeschoten branden van teertonnen, enz. van hare ingenomenheid deed blijken-en daardoor toonde, dat zij meer en meer de waarde van degelijk onderwijs op prijs stelt. Moge het den Heer Schoo gegeven worden nog vele jaren als voorlichter dezer gemeente te dienen en zy van haren kant door steeds meerdere beschaving bl^k -ge dat dat licht niet vruchtloos is verspreid. Zïerik/ee4 Jan. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester der gemeente St.-Philipsland aan den heer J. \V. del Cam po ge naamd Camp. In het kiesdistrict Gorinchem is de heer mr. J. Heemskerk Az. bij herstemming tot lid van de Tweede Kamer gekozen. Bij de opening der stembussen, welke Woensdag 11. plaats had, bleek, dat op hem 1157 en op jhr. mr. W. J. van Loon 945 stemmen waren tiit- gebragt; 48 biljetten waren oningevuld. Zioi-ïl(zoo 5 Jan. Voor de Internationale ten toonstelling van Voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman, die in den nazomer van dit jaar te Utrecht zal worden gehouden is ook in deze gemeente eene Commissie geconstitueerd, be staande uil de De eren Mr. J\ t ><m ALaln J. A. van der Halen en Mr. J. P. A'. Er nier ins. In den loop dezer week zullen de programma's voor die Tentoonstelling bier worden rondgedeeld. Uit Nienwerbrug (Zuid-Holland) word gemeld dat de gezondheidstoestand van het rundvee in die streken veelte wensehen overlaat, daar longziekteen miltvuur blijven heerschen. Eenige dagen geleden zijn in de nabu rige gemeente Waarder op den stal van een landbouwer 21 runderen aan het miltvuur gestorven. De aan het observatorium te Nieuwedicp waarge nomen zwaarste winddruk der laatste dagen is als volgt: Op den 26 Dec. 's nachts 12 u. 20 m. 58 N. P. op de vierkante elrigting Z. Z. West. Op den 27 Dec. 's avonds 9 u. 20 m. 98 N. P. op de vierkante el rigting W. t. Z. Op den 28 Dec., 's avonds 9 u. 25 m. 122 N. P. op de vierkante elrigting W. t. N. Maandag avond heeft de orkaan te Utrecht en in den omtrek veel schade veroorzaakt. De sterkste windstoot was 110. Een tal schoorsteenen werden vernield, hier en daar zelf® gehecle daken weggewaaid. Erger was liet tc Vreeswijk met de schip brug, Men meldt van daardat met den vliegenden storm, omstreeks half 9 urede schipbrug geheel uit elkander is geslagen. De stukken van deze brug zijn zoowel neêr «Is op waarts geslingerd, zoo zelfs, dat drie schepen tegen den Vinanschcu kant, de stroom op, op droog geworpen zijn. De hoofden' werden ook hooger op, opgedreven. Van de losgerukte schepen zijn er zes gezonken, 3 zigtbaar en 3 nog niet te vinden. Op het oogreu hl ik, dat de brug werd losgerukt, waren er 2 personen op, een brugknecht en een burger uit Vinnen. Beiden zijn later, toen de storm bedaard was, kunnen gered worden. De schok was zoo hevig, dat zware ijzeren ringen en balken als riethalmen wer den verbroken. Door dit ongeluk is de passage over de Lek bij Vreeswijk verbroken en men zal daarin vooreerst en nog geruim en ji. juwiog en - onder de gemeente Vel zen het Fransche schip Scabieuse gestrand. Onder aanvoering van den burgemeester is de reddingboot in zee gegaan en na veel inspanning heeft men een schipbreukeling van liet wrak gered; een ander redde zich zelve; drie lijken zijn aangespoeld. In de buurtschap Haalderen onder Bemmel is een woning inge stort, waarbij man, vrouw en kinderen onder het puin bedolven werden, die echter niettegenstaande zij belang rijke wonden bekwamen, gered werden. Te Smilde is een schapenstal omgewaaid waardoor ongeveer 250 schapen gedood zijn. Een nieuwe watermolen is totaal verbrijzeld. Men schrijft van Wieringen 29 Dec. Het stormachtige weêr heeft hier de laatste dagen belangrijke schade veroorzaakt. De kleine watermolen in den polder Niemvland, is omver gewaaid, de groote bijna in brand geraakt. Vele huizen zijn gehavend, een boerenhuis is geheel, een ander gedeeltelijk ingestort. Aan het Westerlander-hoofd geraakten 4 schuilen en een tjalk driftig, doch werden met veel inspanning be houden, en velen bekwamen averij, een paar schuiten zyn omgeslagen en ontramponeerdeen oud man die aan boord verblijf hield is daarbij verdronken. Ook de schade aan de zeeweringen is aanzienlijk geheele stukken wierdijk zijn weggeslagen; de dijk langs bet Nieuwland is deerlijk gehavend en dreigde in te breken, tengevolge waarvan de bewoners begonnen de polder te ontruimen. De steenglooijingis platgeslagen. Al het beschikbare werkvolk is thans daaraan bezig om de grootste gaten te stoppen. De schade aan die dijk bedraagt vele duizenden. Het is te hopen dat de storm zich niet herhaalt, anders is de inbraak onvermijdelijk. Gemengde berigten. Een boerin bet land van Tholen heeft gedicht een meekooper te bedriegen, maar hij is zelf bei ogen ge worden, maar het is zwager zijn schuld, zegt hij. die er meest portie in heeftdat hij bewezen heeft met een briefje. Iemand tc Noordloos wordt verzocht, zulke valsche brieven niet meer te schrijven, daarbij anders ook publiek zal gemaakt worden. Te Hoek heeft er een tweegevecht plaats gehad tusschen een verwaand trotsch ventje en een huisvriend, over eene molenaars-dochter en nu zingt men Ventjeals gij wilt gaan vrijen Komt dan nooit meer op den Hoek; Wilt voortaan die streken meijen Of gij krijgt weer voor uw broek. Een vlug vrouwtje te Z. wordt aangeraden, zoo dik- wyls niet naar Nieuwerkerk te loopen, daar de menschep, beginnen te merken dat zij altjjd met den baas mede rijdt. Te°Nieuwerkerk maakt zij wat haast, en als zij te huis komt, begint zij te schelden. Een persoon te K. heeft van den Zomer zooveel spreekwater in gehad, dat er nu 2 mannen alles van weten, en zeggen Die man moest met zyn bezem vegen En blijven van die booze wegen; Dus man beziet uw eigen wegen Dan moogt gij bij een ander vegen. Twee dametjes te Oudelande hebben zoo lang gewacht op boeren-zoons, die zij niet konden krijgen, dat zij de boop hebben opgegeven, en zullen zich nu maar gaan be helpen met joden. Een paar snaken van Kwademlamme hebben op Nieuwjaars-avond eeneboeren-meid te Hoede-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1