No. 2585. 25s,e Jaara' M IVoensdag 50 December 1868. Nieuwstijdingen. Si iPintsscWanft. "Door de invallende Nioiiw^jaarsdstgr zal de Nieuwsbode van Zaterdag 2 Januarij op aanstaanden V RIJ n A G-M O RG E N worden uitgegeven. De Tnvènditi" der Advertentiën ltan geschieden tot a. s. DONDERDAG-VOORMIDDAG ten ÏO ure. Wnsbïngton 25 Deo. President Johnson heeft eene proclamatie uitgevaardigd waarbij onvoorwaardelijk vergiffenis wordt verleend aan allen die aan den opstand van het zuiden hebben deelgenomen, en alle coiiatitiicioneelo regten en voorreglen voor dezen weder van kracht worden verklaard. l&ttslitwto. De Russische regering heeft besloten de van honger en kommer omkomende Finlanders bij te staan door ze allen naar de Amoorstreken over te zenden om die te koloniseren. Een oud Duitsch schip is tot dat doel voor 30,000 roebels aangekocht en zullen de landverhuizers bij ploegen uit Breemen derwaarts verzonden worden. Ieder persoon ontvangt bij zijn aankomst 100 bunders grond, gedurende 24 jaren vrij van belasting, met de be- noodigde landbouwgereedschappen, vee, enz. Deze gereed schappen, vee, en de kosten van den overtogtuit Breemen, moeten in termijnen in acht jaren tjjds terugbetaald worden te beginnen het vierde jaar na de vestiging in het nieuwe vaderland. De vierentwintig jaren voorbij zijnde, zal de landverhuizer verpligt wezen zijn belas ting te betalen tegen de matige berekening van 24 roebels in het jaar. Men zegt dat de Finlanders zeer dankbaar zijn en dat beiden, zij en Rusland waarschijnlijk groote voordeden uit deze kolonisatie zullen trekken. Eenige dagen geleden werd een passagiers-trein van Pesth naar Bazias bij Koestoelli gederailleerd, doordien een gedeelte der spoorstaven opgebroken was. De loco motief en drie wagens werden van de hoogte af naar beneden geworpen. Terwijl de trein zich in dezen hag- chelijken toestand bevond, werd hij door een zwaar gewapende bende dieven aangetast, die den weg hadden opgebroken, ten einde op hun gemak de passagiers te kunnen plunderen. Deze laatsten echter verdedigden zich moedig en maakten van hun pistolen zulk een goed gebruik dat de aanvallers op den loop gingen. De spoor- wachter en zijn huisgenooten werden in hun woning vastgebonden gevonden. Zoover bekend is heeft niemand bij clat voorval eenig letsel bekomen. Arnhem 26 Dec. Men deelt aai» de Arnh. Ct. mede dat reeds den 8 of 9 Februarij aanslaande de tweede kamer hare werkzaamheden zal hervatten, en hoogstwaarschijnlijk de wet lot afschaffing van het dagbladzegel het eerst in behan deling zal genomen worden. Dezer dagen vond men aan den kant der stads gracht, alhier, tegenover den schouwburg eenige mans-bovenkleedingstukken die al aanstonds en met reden deden denken aan zelfmoord door verdrinkiug. Oögenblikkelijk begon men dan ook -te visschen om den drenkeling zoo mogelijk op het drooge te brengen. Alle pogingen bleven vruchteloosmen ontdekte natuurlijk niets want op dat oogenblik lag de vermeende drenke ling in zijn hui.- nog gerust te slapen. De zaak had zich dus toegedragen De persoondie men verdronken waande, had zich den vorigen nacht in zeer beschonken toestand aan den kant der gracht ontkleed en zoo hij meende naar bed begeven. Tengevolge van de koude ontwaakte hij evenwel spoedig en kreeg hij een duister besef van zijne vergissing. Hij sloeg daarna den weg in najar zijne woningdoch had zich nog niet genoeg hepteld om aan zijne kleederen te denken, die hij op net gras achterliet'. Vianen 23 Dec. In eene Verecniging van libernal- gezinde kiezers alhier, is de vraag overwogen, welke houding zij behooren n u te nemen bij de herstemming op 29 dezer, Insschen de Hcere.» M» J. Heemskerk Az. en Jhr. J. W. van Loon en heeft men eenparig de meest waardige houding geoordeeld orn blanco te «temmen. Rotter<la»ii 24 Dec. In de zitting van den gemeenteraad alhier heeft de Voorzitter bij de kennis geving omtrent den uitslag der onlangs gemelde in schrijvingen voor de nieuwe leening, wn8 medegedeeld dat de Heer Jaqnes Errera Oppenheim met wiens bankiershuis de leening is gesloteneen* ,nm Vnn ƒ5000 ten geschenke hoeft gezonden om te worden verdeeld als volgt: Aan cfe inrigting voor doofstommen onderwijs ƒ1500, aan lu^t kinder-ziekenhuis ƒ1000, aan de commissie voor oogjlijders 500 en aan de op te ngfen ambachtsschoolwaan-van de burgemeester be schermheer is, ƒ2000, welke gelden bereids aan die mngtingen zijn overgemaakt;, Dit berigt werd door de vergadering met algemeene clamatie ontvangen. Kotter<lam26 De«!p. Ter teregtzitting der arrondissements-regtbuDk alhiier werd eergisteren o. a. de zaak behandeld tegen A. H. S.een der personen, welke wegens het voorgevallene in den bewusten nacht van 31 Oct. op 1 Nov. 11. gearresteerd en vervolgd zijn. Genoemde persoon was aangeklaagd van zich met eene groote menigte in dien nacht bevonden te hebben voor het huis van arrest en door het werpen van steenen met anderen, glasruiten in dat gebouw opzettelijk te hebben verbroken, alsmede van daarna met een steen eene glas ruit staande in de woning van den broodbakker Peters in de Zandstraat opzettelijk te hebben ingeworpen en nog bovendien met een steen eene glasruit van eene lantaarn op den hoek van de Vierwindenstraat opzettelijk te hebben verbrijzeld. De beklaagde, welke zich thans op vrije voeten be vindt, ontkende de hem ten laste gelegde daadzaken waaromtrent door zes getuigen verklaringen onder eede werden afgelegd en welke door den heer officier van justitie als wettig en overtuigend bewezen werden aangenomen, op grond waarvan ZEA. beklaagdes ver oordeeling requireerde tot eene gevangenisstraf van 2 jaren, twee geldboeten van 25 en eene van 50 c. e. De uitspraak, welke wij zullen mededeelen, werd dooi den voorzitter bepaald op Dings dag den 29sten Dec. De persoon van T. J. van L. beschuldigd van deel neming aan de ongeregeldheden te alhier is deswege door de regtbank aldaar veroordeeld tot eene gevangenisstraf vau zes maanden en in de kosten. Werkendam27 Dec. Den 22sten dezer heeft alhier de verkiezing der kerkelijke commissie plaats gehadhoewel er wel eenige spanning tusschen de gematigden en meer stijfdenkenden bestond en men zich alzoo in twee partijen had gesplitstis alles in goede orde afgeloopen en hebben eerstgenoemde de overhand bekomen. Bruiiiisse, 27 Dec. Heden namiddag omstreeks 4 ure, werd hier binnengebragt de equipage bestaande uit 7 personen van het schip Caroliniekapt. F. H. Weerpas, geladen met steenkolen en bestemd voor Gend. Na gedurende drie dagen het stormweder voor den wal van deze gemeente en in het Keeten te hebben door gestaan, is het heden morgen op „Dwars in den weg" gestrand. Dit zevental personen hebben hun leven te danken aan de kloeke en wel overlegde hulp van schip per W. van den Berge te Vianen, die in weerwil van het stormweder en hooge zee niet aarzelde met zijn hoogaarts de in nood verkeerende schipbreukelingen te naderen en ter hulp te snellen en na vele gevaarvolle pogingen het voorregt mogt genieten de schepelingen aan behouden wal te brengen. Deze stoute en edelmoe dige daad is allen lof waardig. Schip en lading zullen vermoedelijk weg zijn. Deze stranding toont weer dui delijk aan, hoeveel behoefte er bestaat aan eene ylugfc- haven te Bruinisse want ware die er geweesthet ongeluk was voorkomen geworden, daar genoemd schip Donderdag middag de ankerplaats voor dezen wal moest verbaten en dan van cle vlugthaven had kunnen gebruik maken. Brouvverailiaven27 Dec. Gisteren kwam op den Banjaard aan den grond het Eng. schoenerschip Harrietkapt. Lowe, van Charlestown naar Dordrecht bestemd, geladen met klei. Ten half twee ure des namiddags kwam het aan den gronden een schokker ziende, werd de vlag in sjouw geheschendoch deze scheen zulks niet te bemerken en zeilde weg. Het schip gebroken en vol water zijnde heeft de equipage be staande uit den kapitein en drie man het met eigen boot verlaten en zijn ten half vijf ure aan het strand bij den vuurtoren van West-Schouwen aangekomen, van waar zij heden nacht alhier zijn aangekomen; zij worden door het Engelsche consulaat verpleegd. Met dit stormweder is het schip vermoedelijk totaal weg. Zierikzee28 Dec. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft in hare zitting van 23 December het laatste hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1869 namentlijk de wet op de middelen aangenomen en is vervolgens tot nadere bijeenroeping uit een gegaan. Bij de behandeling der wet op de middelen wees de heer van Kerkwijk er op dat de windkorenmolenaars sinds jaren in een onbillijken toestand verkeeren. Door de afschaffing der gemaalbelastinghet veranderen der invoerregten het oprigten van stoomkorenmolens het invoeren van buitenlandsch vervaardigd meel en andere oorzaken zijn hun molens zeer in waarde verminderd en niettegenstaande datis de grondbelasting dier per- ceelen steeds even hoog gebleven. De heer van Kerkwijk drong daarom bij den Minister aan dat aan de billijke bezwaren der windkorenmolenaars zou worden tegemoet gekomen. De Minister van finantien antwoordde, dat hij een wetsontwerp op de grondbelasting eerstdaags aan de Kamer zou aanbieden dit is de eerste stap en als het genoemd wetsontwerp zal zijn aangenomen, zal een tweede stap worden gedaan namentlijk de herzie ning van het kadaster voor de gebouwde eigendommen, waardoor de bezwaren der molenaars weggenomen zullen worden. Zaturdag avond ten 9 ure is brand ontstaan in de meestoof van de heeren Ivakebeeke te Goes. Spoedig waren zes spuitenwaaronder die van de gemeente Cloetinge en van den Wilhelminapolderop de plaats aanwezig en aan het werk. Heden nacht ten 3 ure eerst was men den brand meester. Het dak en de zoogenaamde toren der stoof zijn vernield, en binnen in het gebouw is ook de schade aanzienlijk. Gelukkig is geen ongeval van menschen te betreuren. De oorzaak van den brand is onbekend. Uit Krabbendijke wordt aan de Goesche Courant gemeld dat door een dertigtal ingezetenen dier gemeente allen aangeslagenen in den hoofdelijken omslagbij request aan den koning verzocht was de herbenoeming van den heer D. P. Dominicus als burgemeester dier gemeente niet goed te keuren indien deze zich metter woon buiten de gemeente bleef vestigen. Dit request schijnt geen gevolg te hebben gehad, althans de burge meester deelde in eene Woensdag gehouden openbare raadsvergadering, welke door een talrijk publiek bijge woond werd, zijne herbenoeming mede. Een der raadsleden vroeg hem daarop of hij het voornemen had in de gemeente te komen wonen, waarop door den burgemeester ontkennend geantwoord werd, daartoe aanvoerende dat zijne dispensatie doorloopend was. Hierop hebben alle raadsleden onmiddellijk hun ontslag genomen. Heeft men zich onlangs verzet tegen cle benoeming van een kerlceraadslid te Sommelsdijk en Middelharnas, thans heeft men ook te Ooltgensplaat bij het klassi kaal bestuur van Brielle protest aangeteekend tegen de benoeming van D. Korteweg Lzn. en A. J. Birk- hoff Czn. Te Oudkarspel is dezer dagen een gedeelte van het in aanbouw zijnde kerkgebouw voor de Hervormde gemeente ingestort. Elf arbeiders timmer- en metsel- liedenstortten met stellingen kolommen en bogen naar beneden of werden door de omstortende kolom men bogenbalken en stellingen getroffen. Zwaar gewonden of dooden zijn niet te betreuren. Drie zijn per rijtuig naar Alkmaar gebragt. De oorzaak schijnt te zijn dat de kolommen die bestemd waren om het dak te dragen te ligt zijn opgetrokken. Aanvankelijk schijnt het werk gestaakt te zijn. (Wederom een gevolg van de moderne bouwkunde.) In het begin van de maand Februarij 11. in den vroegen morgen, werd te Terwolde eene zeer ernstige verwonding gepleegd op zekeren aldaar woonachtigen B.die daardoor gedurende verscheidene dagen werd belet, zijn dagelijkschen arbeid te verrigten. Het open baar gerucht wees oogenblikkelijk als dader aan den boerenknecht S. uit die gemeente, die, volgens verklaring van der. verwondehem op dien morgen achter een hooiberg met een stuk hout had staan opwachten en hem daar vreeselijk had toegetakeld, nadat hij eenige dagen vroeger onaangenaamheden met hem had gehad. Proces-verbaal werd opgemaakt, en de stukken werden opgezonden naar den officier van justitie. Deze moest* evenwel de zaak bij gebrek aan wettig bewijs onvervolgd laten, vermits de verklaring van den verwonde alleen stond en door geene bijkomende omstandigheden werd bevestigd. De zaak bleef dus rusten tot vóór een paar maanden toen er plotseling een ruimer licht over werd verspreid. Een afgebroken engagement scheen de sluimerende waarheid aan den dag te zullen brengen. De door het gerucht als dader vervolgde S. werd voor de regtbank alhier gedagvaard en stond gisteren teregt. En nu bleek ter teregtzitting uit meerdere getuigen, dat de beschul digde, tijdens hij geëngageerd was en zelfs op het punt van trouwen stond met zekere G. H.zich zeer vertrou welijk èn tegen hare ouders èq tegen haar zelve kort na de verwonding had uitgelaten, dat hij den voornoemden B. eens een ferm pak slaag had gegeven, en voor de verwonding, dat «als hij B. eens onder vier oogen had, hij hem wel spreken zou. Dat de aanstaande echtgenoot en schoonouders van den beschuldigde dezeconfidentieële mededeelingen voor. zich hadden gehoudenzich niet geroepen gevoelende, die aan derden of zelfs ongevraagd aan de justitie kenbaar te maken, om daardoor den be schuldigde niet ongelukkig te maken, met wien ze weldra in naauwe betrekking zouden komen. Datdoor het vóór een paar maanden plotseling afbreken van het engagement, voor de ouders en de dochter geene zoo dringende en gebiedende reden meer had bestaan, om den beschuldigde verder in hunne protectie te nemen, en dat d.e bovengemelde vertrouwelijke mededeelingen, hetzij door dezen, hetzij door genen, ter kennis van de justitie waren gekomen. De officier van justitie vond die uitingen van den beschuldigde van genoegzaam gewigt, 0111 daarop in verband met de verklaring van den verwonde, de be schuldiging vol te houden. In overeenstemming met ZEA. conclusie veroordeelde de regtbank den beklaagde ter zake van moedwillige verwonding met voorbedachten rade en geleider lage tot gevangenisstraf van twee jaren. Een Antwerpenaar aan vlagen van krankzinnigheid lijdende, maakte eergisteren een der roeibootjes aan de kade losroeide naar het midden der Schelde, trok daar zijne spanen in, en liet, op zijn rug liggende, het bootje zijn eigen weg volgen. Het dreef rustig met den stroom mede en kwam weldra bjj de koopvaardijschepen. De bemanning van een Araerikaansch schip, grooten- deels uit negers bestaande, zag het kleine vaartuig en, meenende dat het een lijk bevatte, klommen er eenige negers in af. De monomaan opende de oogen en de I negers ziende, maakte zich eensklaps het denkbeeld van hem meester, dat hij op eene geheel andere plaats dan op de Schelde was en wierp hij zich in liet water. De negers haalden hem er uit en bragten hem naar den i wal, waar hij verder door de zorg der politie naar zijne woning werd getransporteerd. Een jonge werkman van 19 jaren, werkzaam in de ijzerfabriek te Horde, heeft zich dezer dagen een kogel door het hart gejaagd, om zijn ouderen broeder, die daags te voren bevel had ontvangen om voor de krijgsdienst op te komen, daarvan te bevrjjden en aan zijne moeder, die weduwe is den steun van den oudsien zoon te doen behouden. De Unita Cattolica bevat de volgende statistiek „Koningin Isabella heeft benoemd 519 ministers, d. i. ge middeld 1 om de 24 dagen; 790 senatoren, zijnde 1 om de 16 dagen; 1385 brigade-generaals, dus 1 om de 9 dagen: 291 adellijken zjjnde 1 om de 45 dagen 64 grandes van Spanje, zijnde 1 om de zes maanden. In het geheel heeft zij 5644 eereteekenen enz. uitgedeeld, derhalve 1 om de tw.ee dagen en nu heeft men gezien hoe in twee dagen tijds de overgroote meerderheid der door haar beloonden haar den rug heeft toegekeerd. Ondank is 's werelds loon De siamesche tweelingen, Chang en Eng, worden te Edinburg verwacht en zuilen zich weder voor het publiek ter bezigtiging stellen. Men zal zich herinneren dat zij na voor omtrent veertig jaren Europa bezocht te hebben zich in Noord-Carolina nederzetten en aldaar huwden in November 1842 met twee dochters van een geestelyke. Ieder hunner heeft thans negen kinderen waarvan sommigen hen vergezellen. Het doel hunner reis is, het vermogen dat zij in Europa verworven doch in Amerika, ten gevolge van den burgeroorlogverloren hebben zooveel mogelijk te herstellen en tevens de heelkundigen te Edinburg en daarna die te Parijs te raadplegen over demogelijkheid eener scheiding, daar hunne klimmende jaren, die bijna 58 zjjnde-gedachte aan den dood levendig bij hen opgewekt hebben. De gedachte datna zoo innig te zamen in het leven verbonden te zijn zij ook te zamen sterven zullen schijnt niet bij hen op te komen. Gonieiigcle borlgten. Een bakker te C. heeft in het verschiet gezien, dat er nog meer belasting op de dranken (3 cent per kan) zal komen, en heeft daarom zoo veel drank opgedaan dat hij dacht wel voor een geheel jaar genoeg te zullen hebben. Maar nu zijn alle flesschen gesprongen, terwijl zijne vrouw en kinderen de vlugt moesten nemen; doch door tusschenkomst van zijn vader,-die vroeger ook veel in dranken deed, werd 'het rumoer gelukkig gestild. Eene dame te Bruinisse wordt verzocht zooveel snaps van anderen niet te hebben op Zondag; maar: Kent toch beter uw fatsoen Wilt die grappen niet meer doen Want met uwe lange snuit Lacht gij alle menschen uit. De jongelui te Hoedekenskerke zullen volgens art. 2, met eene collecte gaan voor een zitbank, die voor schuld ingenomen is. Eene jonge dochter te Stel lendam ziet met vreugde de Maartsche sneeuw te ge-.noet tot genezing van hare oogen. Ook wordt aldaar oen - dito verzocht, in den donker zoo laat op straat n el ie loopen om daarna kwaad te spreken van menschen die onberispelijk zijn. In de Haarl. Ct. leest men de volgende advertentie: In den langsten nacht Als, in 'tuiterste uur, 't Zonlicht in natuur d' Omloop had volbragt 'tDonkerst tijdgewricht, Zag een Zoon het licht. Vermoedeiijkis deze dichterlijke vader nog maar aan zijn eerste. Te Herking is men bijna aan het plukharen geweest bij het verkiezen van ouderlingen en diakenen. Men zegt dan ook dat er in het vervolg bij zulke gelegenheden dragonders zullen ontboden worden om de rust te bewaren. - Eene jonge dochter in Zuid-Beveland moest toch van haren vrijer niet zeggen: De smid is wel leel ijk Maar hij heeft toch geld Daarop is mijn moeder En ik ook gesteld. Kom dus naar mij henen O aardige smid Uw neus is wel zwart, Maar uw geld is mij wit. Eene tweede meid in den West-kraajjer wordt ver zocht zooveel kwaad niet te spreken van zeker persoon, daar zij anders den mond zal gestopt worden. Aldaar moest iemand zich wat beter met zijn eigen werk be- moeijen, anders zal hij al zijne kalanten nog verliezen, en dat door zich te bemoeijen met zaken van een koopman. Kerknieii ws. Ds. W. Vliegenthartpredikant te Vreeland, heeft voor het beroep naar Goes bedaukt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1