ZIFjRIkzeesche nieuwsbode. 25slct!aarg. So. 2581. IVoensdag 16 December 1868. Begrootings-discussien. Nieu wstij d ingen. ©wgclawiü. Op Donderdag den Sden December 1] zij.. 1 win kid van den lieer A. A. MLS, te in den w|nk .01M11(1 twee wollen ROUW- TJOSen zoogenaamde OMSPELDOE- T "fff IS" de een geheel zwart, de ander zwart met „,.o0te fijne ruiten, beide omboord met Franje. De Officier van Justitie te Zierikzeeverzoekt ieder een die daaromtrent eenige inlichting kan geven, hem daarvan kennis te geven op liet Parquet. P. PAULUS. Met groote langzaamheid vordert de discussie over de wetten tot vaststelling der staatsbegrooting voor 1869. Reeds is de Eerste Kamer den llden weder bijeenge komen en naderen de Kerstdagen; maar nog altijd duurt de discussie in de Tweede Kamer voort, alsof er geen einde aan den tijd was en met 1 Januari niet de be- grooting in werking moest komen. Er is een groot gebrek°in onze parlementaire vergaderingen: het her- kauwingssysteein. In groote vergaderingen staan ge woonlijk eenige hoofden van elke partij op en spreken uit naam van hunne politieke vrienden. In onze kleinere vergaderingen wordt eerst door het lid uit A. gesproken, dandoor het lid uit B., die hetzelfde zegt, en dan komt het lid uit C. nog eens herkauwen, hetgeen beter, wel sprekender en met grooter eratorisch talent was uit eengezet. Maar als dan de oppositie gesproken heeft, moeten A., B. en C. repliceeren en komt het lid uit D. met hetzelfde „gezaag en gezeur,'1 zei eens de heer Dullert, alsof er nog geen enkel woord gesproken ware, van meet af. Dan moet de minister spreken en begint de oppositie weder man voor man. Zoo sprak de heer Gefken onlangs vier malen over hetzelfde onderwerp in één hal ven dag. Men spreekt te veel in onze Tweede Kamer. De oppo sitie is bovenal steeds eindeloos langdradig, als liberale ministerien aan het bestuur zijn. Maar ook van de zijde onzer politieke vrienden ziet men datzelfde verschijnsel. De oppositie heeft niet alleen politieke, koloniale en finantieele vraagstukken bij de cijfers der begrooting beredeneerd; dat is nog niet genoeg. Bijna de geheele vorige week is gewijd aan discussion over het onderwijs. Alsof hij de uitvoerigheid der discussie met opzet wilde bevorderen waarover hij later zelf klaagde heeft de Voorzitter van lieenen eerst algemeene beschouwingen geopend over hooger-, middelbaar en lager onderwijs toen algemeene dissussien over elk der drie takken afzonderlijken per slot van rekening heeft men de afdeelingen en artikelen der begrooting behandeld. De discussie toonde aan, hoe ondoelmatig zulk eene orde- looze orde van werken was. De onderwijs-debatten kunnen niets nieuws opleveren. Men kan vele groote woorden zeggen over vrijheid recht van de ouders gewetensbezwaren en meerde vraag is: wil men de Grondwet naleven, ja of neen? Onze Grondwet beveelt: dat alom door den staatzorg gedragen worde voor voldoend lager onderwijs en laat de regeling van het hooger en middelbaar ouderwijs aan de wet over. Geen openbaar onderwijs mag krenkend zijn voor iemands godsdienstige begrippen. Naast dat staatsonderwijs staat vrijheid om bijzondere scholen op te richten, waar men leeren kan wat men goedvindt. De openbare school en het middelbaar onderwijs worden allerhevigst aangevallen door twee partijende ultramontanen of reactionaire Katholieken en de anti revolutionairen. Volgens hen moeten de woorden: dat de kinderen in de school opgeleid zullen worden tot Christelijke deugden, uit de wet van 1857 vervallen men kan zeggen zijgeen onderwijs geven dat een Christelijken geest ademt, zonder kerkleer; men leert de kinderen modern heidendom; de onderwijzersstand wordt door het slijk gehaald en er wordt bitter geklaagd over den geest van materialisme bij het middelbaar onderwijs, dat, zei de lieer Gefken, onnoodig en veel te duur voor den staat is. Rome en Dordt reiken elkander in dezen de hand en zij zijn consequent in dat opzicht. Wat bestrijden zij? Zie rondom u in de geheele wereld, sprak Jonckbloed de strijd, die deze partijen voeren, is een strijd tegen den geest der eeuw. Wat schrijft de heer Groen van Pr ins ter er Weg met de bepaling der Grondwet, die staatsonderwijs beveelt, en de heer van Wassenaer zegt: het bijzonder onderwijs moet regel worden. Zie naai den syllabus van Paus Pius IX en het jongste mande ment der bisschoppen van Nederlandzij zeggen hot openbaar lager onderwijs is een noodzakelijk kwaad. Van beide zijden trekt men op tegen een onderwijs dat verdraagzaamheid ademt en de eenheid der Neder- landsche natie uitdrukt. Dat is te begrijpen. De ker kelijke partijen in alle landen begrijpen., dat wie de school in handen heeft, de toekomst beheerscht; daarom wil men den staat het recht ontnemen de school te be- heerschen, opdat de kerk daar weder meester zijmen wil sectescliolen. Maar gaat dat aan in ons Nederland, waar de kerkelijke partijen, zooals de heer van Kerk wijk onlangs zei, wanneer zij meester werden van het gezag in een staat, waar zooveel verschil van belijdenis heerscht, elkander spoedig als kannibalen den buit zou den betwisten Als het openbaar onderwijs zoo ver derfelijk is, dan is de transactie onbegrijpelijk, die de Tijd en de bisschoppen met de anti-revolutionairen on vermijdelijk achten dat waar het niet anders kan de openbare staatschool moet blijven bestaan. Neen herinnerde de heer van Blom wat men wil is: bescherming van het bijzonder onderwijs. In 1840 vroeg Groen alleen vrijheid, want, zei hij bij de be handeling der toenmalige voorstellen tot grondwets herziening, bij vrijheid van bijzonder onderwijs kan de openbare school niet blijven bestaan. In 1848 kwam de vrijheid. En nu is het weg met de Grondwet! of lieverzei de heer van Blomnu vraagt men subsidie van den staat om de secteschool het privilegie te ver zekeren kosteloos onderwijs te kunnen geven en men vordert dat het staatsonderwijs door de ouders worde betaald zelfs al bezitten zij er de middelen niet toe. Intusschen hebben de priesters in Oostenrijk, Spanje, Frankrijk en Belgie het onderwijs in handen gehad of hebben dit nog. Wie zijn uit die school voortgekomen? Socialisten en godloochenaars. Zou nu Nederlanddat in 1806 kerk en school eene eigene plaats gaf en sedert dien tijd de staat laat heerschen op de school, in 1868 terugtreden nu overal elders de scheiding van kerk en staat wordt doorgevoerd en met de heerschappij dei- kerk wordt gebroken Wil men terug naar scholen waarop de leer van den heer Groen worde onderwezen ik wil een onderwijs voor Protestanten dat ergernis geeft aan Katholiek en Jood en omgekeerd of wil men de kinderen in de school nuttige kundigheden en vedeleer laten inprenten om ze op te voeden tot zon n zan één vaderland terwijl de kerk de zielen verzorge Men vergete niet dat Napoleon III heeft gezegd de dagen der kleine staten zijn voorbij. Wek dus nog meer onverdraagzaamheid in Nederland dan er reeds is strooi het zaad van godsdiensttwisten en gij zult het vonnis over ons klein land hebben geveld. Lang hebben vele conservatieven geen deel genomen aan de agitatie. Thans zeggen een aantal politieke roervinken wij willen de openbare neutrale school handhaven maar aan billijke grieven te gemoet komen. Wie wil dat niet? Het katholieke lid Cornells herin nerde dat tegen elke inbreuk op de vrijheid van onderwijs liet felst door liberalen is opgekomen die die vrijheid in de Grondwet deden schrijven. Maar als de regeering dus verklaart: ik zal, binnen de perken der wet, elke grief onderzoeken en daaraan te gemoet komen als zij bewijst dat dit ernst iszeggen de conservatieven Wijzig de wet. Yan alle zijdenzei de heer de Bosch Kemperwordt nu geantwoord: formu leer uwe eischen in een wetsontwerp en dat wordt geweigerd; men zegt dat de regeering dit moet doen en wat de een eischt, bestrijdt de ander. Is dat niet een bewijsdat een aantal politieke»met hun orgaan het Dagbladalleen de twee uiterste kerkelijke partijen op sleeptouw nemen Wat hebben toch de conservatieve ministers gedaantoen zij twee jaren aan het bestuur waren Niets, omdat zij wisten dat zonder grondwets schennis of grondwetsherziening niets te doen is tot bevrediging der klerikalen. Elke poging tot tegemoet koming achten zij immers onvoldoendezij zijn vijanden van de neutrale school en van verlichting. Na vier dagen debat zijn de amendementen van den heer Gefken met overgroote meerderheid verworpen om middelbaar en lager onderwijs te besnoeien. Een voorstel van den heer de Brauio om ƒ10,000 af te trek ken van de som der subsidien voor lager onderwijs maar niet de toelichting, dat het „eene politieke strek king" had, namelijk afkeuring van de houding der re geering is den 12 dezer met 46 tegen 22 stemmen verworpen. De liberalen hebben pal gestaan voor het neutrale onderwijs. In Juni 1869 zullen de kiezers nader uitspaaak te doen hebben. Londen11 Dec. Men verhaalt dat de Heer Bright (president van den Board of Trade in het nieuwe kabinet) bedenking geopperd heeft, om bjj zijne installatie voor H. M. te knielen, ten einde den handkus te ver- rigten, waarop Hoogstd. zou geantwoord hebben„Laat hij het doen op die wijze welke met zijn geweten strookt." Ten aanzien van William Penn is in der tijd even zoo gehandeld. De londensche effectenbeurs is in meer dan een opzigt een ondoordringbaar geheim voor de Icelcen, daar de priesters van dezen modernen mammontempel, naijverig op hun privilegens en mysteriën, den drempel van hun heiligdom bewaken. Wee den oningewijde, die het waagt uit nieuwsgierigheid of onbe kendheid met de regelen van de Mammondienst, het allerheiligste met ongewijde voeten te betreden. Zoodra hij bemerkt wordt, ver heft zich de vrecselijke oorlogskreet „twee honderd een," (het getal der bevoorregte makelaars en beunhazen). Wat dat te bcteckcnen heeft, moest dezer dagen een jonge buitenlander ondervinden, die zich door een engclsche vriend de merkwaardigheden van Londen wijzen liet, en wiens weetgierigheid op de Stock-Exchange op een zoo gevoelige wijze afgekoeld werd, dat zijn gastheer in de Press bezwaren daartegen inbrengten meent dat men ook al te knap en ijverig effectenhandelaars kan zijn. Naauwelijks was dan ook de oorlogskreet aangeheven, of het ongelukkig slagtoffer zag zich reeds door strijdlustige bi'olcers omringd, en met parapluies, rottingen en vuisten gebeukt. l)c hoed werd hein ingeslagen, de rok van het lijf gescheurd, en de indringer met schoppen, stoolen en slagen builen de deur gedrongen. Net beurscomité beeft beloofd een onderzoek in te stellen. Maar wat valt bier te onderzoeken? Dat deze barbaarsche ruwheid, als een onverbrekelijk gebruik wordt geëerd en op een iegelijk toegepast, die liet wagen durft in het exclusieve gezelschap van Chapel-Court te dringen, is zoo algemeen bekend, dat liet be loofde onderzoek maar een woord voor dc leus is. De leden dei- beurs mogen het regt hebben hun ruimte voor ieder oningewijde te sluiten maar dat zij evenwel niet bevoegd kunnen zijn, hun wezenlijk of aangematigd regt op een zoo smadelijke en laag hartige wijze uit te oefenen, zal wel geen onderzoek behoeven om voor ieder fatsoenlijk mensch duidelijk te zijn. IfSeirlyn, 12 Dcc. De hofprediker, Dr. Friedrich Wilhelm Krummachcr, is gisteren le Potsdam plotseling overleden. Mij was 72 jaren oud. Tegen het einde van November heerschtle te Petersburg de winter in zijne volle kracht. Nog steeds blijft daar de ontzaggelijke duurte van levensmiddelen aanhouden. Voor vlcesch en brood moeten ongehoorde prijzen betaald worden zó'ódnt' die levensmiddelen alleen voor de hoogste klassen te verkrijgbh zijn terwijl die prijzen in geene evenredigheid hoegenaamd staan tot die van granen en vee. Ooststollingwerf, 8 Dec. Door den storui dien wij hier gister morgen van 7 tot 8 uur hebben gehad is een praam met hout beladen in de vaart bij de brug te Donkerbroek gezonken met het allertreurigst gevolg dat een kindje van 12 weken 't welk in de kooi lag te slapenjammerlijk is verdronken. De moeder was bijna radeloostoen men haar zuigeling, die voor weinige oogenblikken nog zoet lag te slapen uit de golven te voorschijn haalde. Tiol 12 Dec. De Tielerwaard, dus schrijft de Arnh. Cl. is thniis overbevolkt van veldmuizen. In langen tijd heeft men in dezen tijd van het jaar zooveel dezer dieren niet aangetroffen. Aan het Ie veld staande koren doen zij nog al schade. De landman verlangt naar koud en nat weder. Iloudeu we ecu zuchten winter dan zal hel voorjaar geen blij vooruitzicht voor den landman geven. Woi*l«*i»<lt«.iii13 Deo. Vrijdag jl. is op de rivier voor Sliedrecht verdronken schipper B. Bagger man varende van Werkendam terwijl hij bezig was de schoot van zijn zeil te vieren werd hij door dezelve van zijn vaartuig afgerukt. Aanstaanden Vrijdag zal de verkiezing plaats hebben van 14 leden voor het lciescollegiedie alsdan den kerkeraad zullen worden toegevoegd tot het be roepen van predikanten en benoemen van ouderlingen en diakenen. Middelluiriiiü), 11 Dcc. Nadat eerst het geheele kies-collogïe bij liet mede-lid, den lieer Mattheus. ten zijnen huize was vergaderd geweest, bestaande uit 20 kiezers, had daarna in de kerk-kainor, onder voorzitting van den oudsten predikant, Ds. Hooijkaas, en verdere leden van den kerkeraadde verkiezing plaats van Ouderlingen en Diakenen. Met meerderheid van stemmen werd benoemd de heer IV. Zeedijk tot Ouderling, en de heer II. Schoone- jongen tot Diakenzoodat de orthodoxe partij de over hand heelt behouden, terwijl de liberalen het onderspit hebben moeten delven. Maardaar deze twee lieeren tevens lid zijn van het Christelijk afgescheiden kerk genootschap onder het kruis, is het te denken dat er gemoedsbezwaar zal bestaan om die benoeming aan te nemen, en er alzoo eene nieuwe verkiezing zal moeten plaats hebben. Ingez Sas-van-Gont, 13 Dec. In den loop dezer week hebben een paar ernstige ongelukken in de naburige Belgische gemeente Selzaete algemeene droefheid teweeg gebragt: Woensdag-avond keerde de locomotief, welke dienst doet tusschen Sluiskil en Neuzen tot vervoer van bal lastwagensnaar Selzaete terugdoch stootte tusschen hier en die plaats op een op den weg staanden ledigen wagen, waardoor beiden, locomotief en wagen, schade bekwamen, doch waardoor een spoorwerker van Selzaete zoodanig getroffen werd, dat hij den anderen dag den regter-arm en het regter-onderbeen is afgezet zoodat zijn toestand niet buiten gevaar is. Donder dagavond overkwam een achtenswaardig inwoner van Selzaete, den graanhandelaar Leyneen nog treuriger uiteinde, daar die heer, te Gent van den Antwerpsclien spoorweg komende, bij het station van den spoorweg van Selzaete op de rails viel, juist toen een locomotief daar aankwam en over het ligchaam heen liep, zoodat men het als het ware bij gedeelten heeft opgenomen, en liet lijk op dit oogenblik niet te erkennen was. Voorzeker eene treurige les voor reizigers en spoorweg- bezoekers, om toch alom alle voorzigtigheid in acht te nemen, en niet dan hoog noodig en met alle omzigtig- heid die wegen en plaatsen te passeren, waar men weet dat gedurig beweging van locomotieven plaats heeft. Voornamelijk moge dit wel in het oog gehouden worden door ouders en verzorgers van kinderen, woonachtig aan of bij spoorwegen pas aangelegddie daaraan nog ongewoon, zich en hunne onderhoorigen aan de schrome- lijkste gevolgen blootstellen. Driewegen, 12 Dec. In deze gemeente heerscht in erge mate de besmettende keelziekte. De geneesheer heeft ruim 20 patiënten, aan deze ziekte lijdende, onder behandeling, dat op eene bevolking van omtrent 500 zielen veel kan genoemd worden. Vier zijn er tot heden aan bezweken. Zioi"ilc5«<ïO 15 Dec. Met 1 Jan. e. k. zullen er postzegels van een en tivee cents, Ier frankering van dagbladen en verder gedrukte stukken worden ingevoerd. Die van een cent zullen zwartdie vau twee cents oker-geel zijn. Bij den jongsten storm is te Zutphcn op de volgende merkwaardige wijze eene dieustineid aan een bijna wissen dood ontkomen. De oudste zoon des huizes moest Maandag-ochtend op reis en de meid stond één uur vroeger op dan zij ge woonlijk in dit jaargetijde doet, ten einde het een en andere voor het ontbijt in orde te brengen. Zij was naauwelijks vijf minuten iu de keuken geweest, toen de zware hooge schoor steen van het huis voor het geweld vau den storm zwichtte, uederstortte, een groot gat in het dak boorde en vervolgens door de zoldering van het meidenkamertje op het hoofdeinde van het bed te regt kwain waaruit de meid zoo even was opgestaan. Uit liet buitenland ontvangt men thans be- rigten omtrent de verwoestingen door den storm aan- gerigt. Te Fritzlar in Hessen-Kassei is Maandag-morgen de toren der domkerk ingestort en heeft een aantal personen, die de vroegmis bijwoondeu, onder de puinen begraven; 16 lijken zijn reeds gevonden; 10 personen worden nog vermist. Te Oberlahustein brak des morgens een brand uit, die in korten tijd 11 huizen in de asch had gelegd. De Belgische dagbladen bevatten verschillende berigten van rampen door den storm in den nacht van 6 op 7 December teweeg gebragt. Behalve dat in ver schillende gemeenten tallooze "schoorsteenen en daken werden vernield en hier en daar geheele huizen instort ten, heeft het park te Brussel.; een aantal boomen ver loren, waaronder een zestiental dat eeuwenoud was. Te Brussel kwam een gedeolte, van. liet dak van de St.- Elisabeth's-kazerne neder op de trottoirs voor liet huis van den burgemeester Anspach. Te Dinderleeuw op de nieuwe spoorvveglijn naar Audenaerde is het gebouw van het materiaal omvergeworpen, waardoor de treinen niet konden passeren en de dienst eenigen tijd is gestaakt. Te Zantvoorde bij Ostende is de kerktoren door den storm ingestort. TeMons, waar het juist kermis was, had men op de Grand' Place een even droevig tooneel te aan schouwen als te 't Hertogenbosch. Te Doornik heeft de storm het stadhuis van zijn dak beroofd. Te Charleroi beweert men eenige schokken van aardbeving te hebben waargenomen. Te Namen heeft het instorten van ge bouwen, naar men meldt, zelfs mensclionlevens gekost evenals te Antwerpen, alwaar geheele huizen zijn weg gemaaid en een aantal schepen zware averij hebben gekregen. Ook van de Engelsche kust worden droevige berigten van schipbreuken aangebragt. Een stoomboot, dc Hibernia is vergaan terwijl men vreest dat al de passagiers in de golven zijn omgekomen. Te Londen zelf heeft de storm betrekkelijk weinig nadeel toegebragt hoe wel de London-bridge echter vrij aanmerkelijk beschadigd is; de voorsteden hebben daarentegen veel geleden. Woensdag middag was er ouder de vele trouwlustigen op het stadhuis te Utrecht een paar, dat bijzonder veel opzien baarde en tot groot rumoer aanleiding gaf. 't Ware twee doofstommen, die iu den echt werden verbonden. De Arederl. Financier meldtDe gelukkige winner van den hoogsten prijs a fl 250,000, gevallen op serie 2172 Nü. 54 der Oostenrijksche loten 1864 k fl 100 is een commies te Amsterdam. G<'im'iig;<l<ï l)erigt,«' Stilte! Hoeden af en een muntbiljet van tien gulden in de hand! Het geldt hier het geluk van Nederland! Er zal namelijk eene groote kiesvereeniging worden op- gerigt te Utrecht om de verkiezing naar hunne wenschen te doen uitvallen. Het hoofddoel is om niemand anders te kiezen in Junij aanstaande als lid voor de Tweede Kamer, dan graven, baronnen en jonkheeren, om al/.oo weder tot den ouden regeringsvorm van Vader Willem Idie 300 millioen guldentjes, in nog geen 30 jaartjes had overgeboerd, te geraken. Een tweede Polen zoekt men van Nederland te maken met kunstmiddelen die niet te doorgronden zijn; maar: Laat Kiezersu niet honen Behoudt uw burgerregt, En maakt toch van uw zonen Geen slaaf of heeren-knccht. Dus laat u toch niet kullen Maar ziet door eigen bril En kiest niet van die knullen Die men u geven wil. Overal duisternis waar licht moet zijn; zoo geven aan de Westelijke Sluis te N. de gemeten lampen oin 5'/2 ure nog geen licht, door gebrek aan olie. Te Sint-Philipsland moest eene boerendochter zooveel praatjes niet hebben van iemand dien zjj vroeger aan lokte, en dien zij nu zoo in de wielen zit. Jan van 's Heerenhoek komt nu getrouw ter kerk te Wolphaars- dijk, maar waarom, weet ieder. Eene winkel-jufvrouw te Z. wordt aangeraden zooveel laster van fatsoenlijke meisjes niet rond te venten, daar zij anders de waarheid zal moeten hooren. Het kwaadsprekende danielje te Colijnsplaatwordt verzocht zich wat fatsoenlijker te gedragen op een concert, want zoodoende zal men geen concert meer hebben. Ingozondene Stukkeu. Aan de Deductie van den Zierikzeesclien Nieuwsbode. M. II.! Dezer dagen las ik in uw Nieuwsblad van 5 Dec. een stukje overgenomen uit de Friesche Courant over de gruwelen der Kaapsche Boeren. Het Kaapsche Volksblad wordt als autoriteit aangegeven, en 't schijnt, dat de Friesche Courant daaruit vroeger iets heeft medegedeeld als bewijs voor de barbaarschheid dier Boeren tegen over het Kaffergeslacht. Naar alle waarschijnlijkheid is het geweest het bericht, dat door eene afdeeling Boeren in de Transvaalsche Republiek eenige vrouwen en kinderen zouden verbrand zijn na de inneming en verwoesting van een Kafferdorp. Uit eene latere mail-editie echter van liet Kaapsche Volksblad blijktdat deze gruweldaad ten onrechte aan de blanken is toegeschreven geworden maar door de eene Kafferstam jegens de andere is uitgeoefend. Des verlangd, zou ik u beide couranten kunnen over zenden om u van de waarheid van beide berigten te overtuigen. Mijn vriend, Ds. P. Huet heeft aan „de Herautwaar het eerste bericht eenige weken geleden geplaatst was het tweede bericht opgezonden om aantetoonen dat dit vreeselijk feit niet door de Boeren gepleegd was. Hoe de Friesche Courant het van zich verkrjjgen kan om wel de blaam maar niet de wegneming van dien blaam uit liet Kaapsche Volksblad, ten beste zijner lezers te geven kan ik niet begrijpen. Maar even verbaasd ben ik over het verhaaldat uw correspondent laat volgen om de ontaardheid dier Boeren te doen uitkomen. Immers volgens dit verhaal zouden zij na eene be haalde victorie de arme Kaffers stellen tot hun mikpunt bij liet schijfschieten; en weddingschappen aangaan „in hoeveel schoten dat schepsel zal dood zijn of men in één schot het hart zal treffen" enz. Mijnheer de Redacteur, ik ben 5 jaren in den Vrij staat predikant geweesten heb ook menige reis in de Transvaal gedaan bovendien heb ik een jaar lang meer dan eens als veldprediker gediend in oorlogstijd maar nimmer iets gehoord of gezien dat in de verte naar zulk een gruwel zweemde. Ja ik durf u verzekeren, dat die als zoo ontaard gebrandmerkte Boeren tegen over hun gevangenen tegenover de vrouwen en kin deren hunner vijanden zich gedragen hebben op eene wijswaarover zich de christenen hetzij liberaal of orthodoxin Nederland niet behoefden te schamen. Wat het sprookje betreftdat een Boer voor een rondreizend Predikant op de knieën zou gevallen zijn en een „onze Vader" gebeden hebben ik wil niet hopen dat een der lezers uwer Courant liehtgeloovig genoeg geweest is, om dit voor goede munt aantenemen. Indien het de toeleg mocht zijn om door dit sprookje, gelijk door de andere zijdelingsche uitvallen tegen de orthodoxe Boeren te doen uitkomen de jatnmerlijke(?) gevolgen van positief Bijbelgeloofvan beslist gehecht zijn aan de Gereformeerde leer dan vindi ik 't toch niet zeer edel (om geen ander woord te gebruiken) dat men op geheel valsche gronden bouwtvan geheel onware vooronderstellingen uitgaat. Mogen die Boeren om wel te begrijpen redenen heel wat bij ons volk achterstaan in beschaving en ont wikkeling mogen hun godsdienstige begrippen niet altijd helder en juist zijn ze verdienen daarom wani4«k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1