25s,c Jaarg-. So. 2578. Zaturdag 5 December 1868. M Nieuwstijdingen. JFrattttrijfl. ZIËRIKZËESCHE NIEEWSRODE. l)e Pall Mall zegt: »De bezorgdheid over de I gezondheid van kiezer Napoleon «chjjnt wel gegrond te ziin. Hij onthield zich wel niet van paard rijden en van het deelnemen aan de groote jagt te Conipiègne doch, in strijd met zijne gewoonte, nam hij hulp aan bij hét in- en uitstijgen van het rijtuig. Bjj gelegenheid van de jagtpartjj merkte men op, dat hij zeer moeijelijk ging en zijne beenen, die vrjj ver van elkander verwijderd waren met moeite nasleepte als waren zij meer en meer verlamdterwijl hij zijne armen uitstrekte om zich op de been te houden, 's Avonds bij de curée zette hij zich in een leuningstoel, totdat zij afgeloopen wasofschoon de keizerin en de prinses van Wales stonden. Ook zag men dat hij, een paar avonden geleden, in den schouwburg het hoofd op de borst liet zinken en onbewust scheen van hetgeen er gebeurde. Heerenveoii, 27 Nov. Zaturdag jl. had zekere de Jongveerschipper van hier op Leeuwarden het ongeluk een zak met geld te verliezen waarin zich pl. m. ƒ400 bevond. Alle pogingen om het verlorene tent» te krijgen, bleken aanvankelijk vruchteloos te zijn. Eindelijk: zoo zegt men werd de Jong een brief gezonden waarin de plaats werd aangeduid waar het geld te vinden was. Natuurlijk werd de aangeduide plek spoedig opgezocht, enja, daar werd het ver miste terug gevonden. Dat men zich in gissingen ver diept, omtrent deze zonderlinge zaak, zal zeker niemand bevreemden. Uit Groningerland meldt men dat de toestand wat de scheepsbouw betreftallertreurigst moet ge noemd worden. Op scheepstimmerwerven, als te Hooge- zand, Pekela, Veendam, Wildervank, Stads-Kanaal enz. enz.waar vroeger door elkander gerekend, een groot aantal flinke schepen, zelfs voor de groote vaart, werden vervaardigd, is nu al sedert ruim een jaar bijna niets te doen zoodat de meeste bazen genoodzaakt zijn hunne knechten op enkelen na, te laten loopen. Pornp- makers, touwslagers, smeden en annexen, ondervinden daarvan dan ook de nadeeligste gevolgen; terwijl wat aangaat de algemeene bloei en welvaart in die streken, zich zulks het meest bepaalt tot beu die 't landbouw bedrijf en wat daarbij behoort, uitoefenen. Voor 't overige beginnen alle reizigers uit Holland en meer andere provinciën het openlijk uit te spreken, dat het lang geen Groningerland van voorheen meer is. En wat moet men van dit alles als de groote oorzaak beschouwen? Niets anders als den onhoudbaren toestand, waarin de schipperij, die de zoogenaamde groote- of buitenvaart uitoefent, zich bevindt; de weinige verdiensten die meer te maken zijn niet alleen wegens het sedert eenige jaren op ontzettende wijze vermeerderen van het aantal personen die zicli aan 'tschippersbedrijf gaan wijden al zien ze als 't ware vooruit, dat het bijkans geen be staan meer oplevert, maar voornamelijk de stoom, die groote beweegkracht, overal op groote schaal toegepast zoowel tot het voortstuwen der booten over alle groote zeeën als wat betreft hare aanwending tot transport middel te land. Dit alles heeft, wat zal 't baten zulks te ontkennen, invloed op den toestand der duizenden in deze provincie, die tot hiertoe, met achterlating van vrouw en kinderen overal rondzwierven en bij het naderen van den wintertijd in den schoot van familie en vrienden terugkeerden, vroeger ruim voorzien van middelen om op onbekrompen wijze te kunnen leven, thans met toezending uit den vreemde van slechts een spaarzaam deelzonder mede 't genoegen te smaken zich in den welstand van allen te kunnen verheugen, al gaat het dan ook minder voor deri wind, toch nog gelukkig in elkanders behoud. Wat er op dergelijke wijze van de buiten vaart moet worden, en hoe men 't zal voorkomen dat sommige tot voor eenige jaren nog zoo welvarende gemeenten niet met den tijd in verval geraken is ons (we bekennen het gaarne) een raadsel, doch zeer gemakkelijk is het te zien, dat het zóó niet lang blijven kan; getuige mede de bijna geheel geweken sympathie voor 't reederswerk, vroeger steeds zoovele deelhebbers tellende, thans hoe langs zoo meer verflaauwende, omdat het niet langer rendeert. Door den gemeenteraad te Leeuwarden is overeen komstig het advies der gas-commissie besloten met ingang van 1 Januarij 1869 den prijs van het gas te verminderen van 14 tot 12 cent per kub. el. Zierikzoc, 8 Dec. Jl. Maandag is op den Bau- jaard gestrand het Ned. schip Dordrecht, kapt Verhoeven, komende van Batavia. Het schip is gebroken en zit ge heel onder water. De equipage benevens 28 passagiers en 40 militairen zijn te Brouwershaven aan wal gebragt, benevens 700 balen koffij. Ook alhier zijn 300 balen aangebrngt, terwijl voortdurend scheepjes met bescha digde koffij en suiker aankomen. Zïerilizce3 Dec. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft jl. Zaturdag het volgend arrest uit gesproken Hendrik van der Kliftoud 24 jaren, arbeider, wonende alhier, vroeger voortvlugtigen bij arrest van het hof dato 26 September jl. niet nog een mede beschuldigde weder8pa»nig aan de wet verklaard doch zich thans vrijwillig in arrest begeven hebbende beklaagd van met nog zeven andere beschuldigden die reeds zijn veroordeeld, op den 28 Februarij jl. vóór zonsopgang, te zamen en in vereeniging eene hoeveelheid van ruim 23 mud rogge ter waarde van omstreeks ƒ98 afkomstig van een op de Zeehonden plaat gestrand schip uit het bewoonde vaartuig van den schipper J. J. de Rijkewelk vaartuig destijds alhier lagarglistig te hebben weggenomen en zich toegeëigend is schuldig verklaard aan diefstal ge pleegd bij nacht in een bewoond huisen onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroor deeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van drie maanden alsmede solidair met zijne op den 26 Sep tember 11. veroordeelde medebeschuldigden in de kosten der procedure. Naar men verneemt zal iu bet begin van het vol gend jaar te Tholen een kantoor van de rijkstelegraaf gevestigd worden. Uit Brussel wordt aan de Midd. Ct. medegedeeld dat, met het oog op de bij de Tweede Kamer aanhan gige wet tot afschaffing van het dagbladzegel en de daarmede in verband staande equivalenten, door onze regering aan de Belgische de vraag is gerigtof zij genegen is het in België bestaande invoerregt op de thee van 89 franken op de 100 kilo's te handhaven en tevens of zij den accijns op het gedistilleerd zou willen verlioogendit laatste met het oog op de waar schijnlijkheid van toeneming van den smokkelhandel wanneer hier te lande de jeneverbelasting op nieuw verhoogd zal worden. Onze berigtgever meent dat tegen het behoud van het invoerregt op de thee bij de Belgische regering geen bezwaar zal bestaan, maar dat zij niet ligt zal overgaan tot eene verhooging van den accijns op het gedistilleerd. De drie serieuse candidate» voor het lidmaatschap der tweede kamer in het kiesdistrict Gorinchem zjjn Mr. J. Heemskerk, Az. te 's Hage (conservatief.) W. J. Knoop te 's Boscli (liberaal.) Jhr. mr. J. W. van Loon te Amst. (anti-revolution.) Ook de ambtenaren der provinciale griffie van Noord-Holland hebben, in navolging van hunne ambt- genooten in onderscheidene provinciën, onder dagteeke- ning van 20 Nov.een adres aan de Tweede Kamer ingediend, ten einde de zoo lang gevraagde, doch steeds uitgebleven lotsverbetering te erlangen. LI. Donderdag is door het doorsteken van den dam op het strandhet kanaal door den Hoek van Holland voor den nieuwen Rotterdamschen waterweg met de Noordzee in gemeenschap gebragtzoodat het kanaal thans aan weerszijden voor de stroomen is geopend. Te Maagdenburg is jl. Dingsdag, 24 November, in de Friedrichstadterkerk het zevende huwelijk van de wed. F. ingezegend. Deze vrouw73 jaren oud heeft, na zes mannen door den dood verloren te hebben, thans een dertigjarigen man tot haar zevenden gekozen, die eigenlijk de achtste is want gedurende haar zesden weduwstaat verkeerde zij met een jongmensch, die tot haar echtgenoot bestemd was, maar door een val van een steiger voor een vuurwerk het leven verloor. Bij de Baliuesehe expeditie zijn den 20 Sept. gesneu veld de navolgende ooder-offieren en manschappen. Sergeanten: Thijs en de Bruin; korporaal: de Bruin; fuseliers: Erb, Anias Lengacher, van Harlingcti Evers, van Striemen, Bakker, Cools, van Staveren, Behr en Rensen, allen Europeanen en de inlandsche fuselier Pitjoe. Gewond zijn de sergt.-majoor Holzhansen de fuselier Krommenhoekde inlandsche fuseliers Pasman en Wirodjojo en de Europ. kanonnier Nispel. Een treffend geval had onlangs te Brussel plaats. Een jeugdig meisje, Elisabeth Sprimont, was tot 8 dagen gevange nisstraf veroordeeld, ter zake van beleediging aangedaan aan den heer de Grecf van Elterbeek. Eenigen tijd daarna verscheen Marie Sprimont, de zuster van Elisabeth, voor hetzelfde tribunaal beschuldigd van valscheid in geschrifte, door haar naam in de plaats van die van haar zuster geplaats te hebben op het register van het huis van verzekering te Brussel. Elisabeth Sprimont die veroordeeld was, was de eenige steun van haar oude moeder, die gebrekkig en 64 jaar oud was. Marie had een lamme hand en kon dus niet werken. Om haar moeder voor nood te be veiligen had zij het treffend denkbeeld opgevat om haar zuster iu de gevangnis te vervangen. Hot tribunaal echter, gedwongen om de wet toe te passen veroordeelde M. Sprimont tot 3 maanden gevangenisstraf, terwijl de lieer Heijvaart, substituut- officier, die de straf had gerequireerd, haar aan 's Konings wel willendheid had aanbevolen. Een adres aan den Koning ten hare gunste, door haar advocaat opgesteld, heeft zeer veel bijval en onderteekenaars gevonden. Het verhaal uit het Kaapsche Volksblad overnemende omtrent de gruwelen in Zuid-Afrika op de kaffers gepleegd, voegt de Friesche Courant daarbij: Misschien zijn onze lezers in de meening, dat dit schandelijk en bloedgierig gedrag van onze stamgenooten aan de Kaap eene uitzondering, eene betreurenswaardige uitspatting is; wij waarschuwen ze, zich zoo iets niet in te beelden. De hollaudsche boeren aan de Kaap beschouwen de Kaffers volstrekt niet als menschenslavernij strijdt met hunne gloeijend orthodoxe meening ze noemde dus een Kaffer een schepsel. Wan neer de hollaudsehe Kaapboereu in onmin zijn met de Kaffers vangen ze zoo veel mogelijk van die bruine menschenwanneer ze daarop tot een feest zijn verzameld om de victorie te vieren, worden de arme kaffers gebruikt als schijven in de schiet baan. Men wedt, »in hoeveel 9choten dat schepsel dood te schieten," of »in één schot dat schepsel een kogel iu het hart" enz. Kortom de Zuid-Afrikaansche boeren zijn de negerstammen van Amerika in bloeddorst jegens vijanden niets teu achteren. En dat noemt zich nog wel christenmenscheu Ja, er bestaat misschien in geheel Nederland geen zoo regt- zinnig orthodox gereformeert metisch als de kaapboeren in den regel zijn. Geen titel of jota mag er vallen van formulier of geloofsartikel; de heereu van don Haagschen kerkeraad zijn, bij deze mensehen vergeleken, nog maar kinderen in het ge loof en, naar wij willen hopen, in de boosheid. Deze geloovige Kaapsche booswichten zijn echter ook soms heel domnaïf. Zeker rondtrekkend predikant gevoelde zich op zekeren tijd opgewekt den Oranje Vrijstaat dieper iu te trekken, ten einde ook die boereu een bezoek te brengen welke geheel geïso leerd wonen en nooit een dominé zien. De goede man komt bij een der afgezonderde boeren en openbaart zich als den rondtrekkenden pi;edikantplompverloren valt de geloovige sul op zijne knieën in de huisdeur neervouwt de handen en zegt het Onze Vader op. Gemengde berigften. zouden er voor landverhuizersdie bij hun vertrek zich van een voorraad uutslezingen voorzagen, in de nieuwe wereld nog goede ZHken zijn te maken. Het provinciaul geregtshof van Noord-Holland, heefteen 1 5-jarig meisje, dat beschuldigd werd van een 11-jarig buurmeisje iu een put te hebben geworpen, eu dus poging tot moedwilligen doodslag te hebben gepleegd, in hooger beroep veroordeeld tot eene correctionele gevange nisstraf van drie jaren. De Minister van oorlog heeft een tal van voorschriften uitgevaardigd voor het geval dat een vreemd oorlogschip een Nederlandschc vesting aandoet of voorhij vaart. Baas bril te 'sll. wordt verzocht zich wat minder met zaken van een ander te beinoeijen, en zijn eigen werk wat beter te maken, want het beste werk komt verkuoeid terug. De nieuwe photograaf te G. begint nu te zingen: Komt maar binnen dames hecrcn Laat bij mij u photograferen 'tZal geen haar, hoe klein niiuikecren. Maar komt in uw beste klcêren Doch liet is hier zoo gesteld Alles kost hier geld. Een naaldridder te Q. wordt aangeraden wat meer spoed te maken met deu besteidcu broek; zich wat minder in te laten niet de kleederdragten uit den tijd van Lodewijk XVI, en zich wat meer op de hoogte te houden van de hedeudaagsche modes. Te Z. moest een kwast zooveel niet loopen lusschen zuid cn west, anders zal hij met haar in het zonnetje gezet worden, terwijl haar vader zegt: Mijne dochter treedt haast in het huwelijk; maar Twee gelooven op één kussen Slaapt de duivel tn9schen. Willem altlaar zegt, dat Dient je zoo in haar schik is, dat zij zoo mooi kan praten, waardoor zij een nfgedankten lummel heeft op gevangen eu wel zoo, dat zij met St.-Nicolaas de laars mag zetten. sNu" zegt ze „dat zal wat goeds worden." Te Scherpenisse wordt Betje aangeraden, gcene onwaarheden meer uit te bazuinen van een jong mensch want Nu zij niemand krijgen kan Blijft zij Betje zonder man. «Ach moeder!" zegt Jansje te Poortvliet Als ik hem toch niet kan krijgen Moet gij van eeu ander zwijgen Maar ik vrees toeh met dat al Dat ik hem niet krijgen zal. Te 'sHeerarendslcerke is eene dame zoo verzot op een heer schap, dat zij hem in den donker gaat opzoeken en Gaat zij 's avonds naar de kerk Als mijnheer is klaar met 't werk, Dan gaan deur en vensters digt Voor het oog van 'l naauw gezigt. Keizer Napoleon moet de inagtigste vorst zijn van Europa hij eet weinig, drinkt nooit te veel en maakt nooit geen aanmerking al is zelfs de soep wat aangebrand. Tusschen Belgie en Amerika zal ook een tclegrafischen kabel gelegd worden waarvoor de noodige rondte reeds wordt opgeschommeld. De Belgen durven dus ook nog al iets zeer gewigtigs ondernemen. Als een bewijs, hoeveel er in Noord-Amerika met voorlezingen te verdienen is, vermelden wij, dat eeu ondernemer te Chicago aan deu heer Piersbou 50,000 dollars voor een aantal lezingen gedurende den aanstaanden winter heeft geboden. Misschien Kerknieuws. Tot predikant by de Nederduitsche hervormde ge meente te Stavenisse is beroepen de heer G. C. Boomer predikant te Ritthem. Ter voorziening in de vacature van predikant bij de Nederduitsch hervormde gemeente te Groningen ontstaan door het eervol ontslag van den heer E. J. P. Jorissenis door het kiescollege dier gemeente een twaalftal gevormd waarop voorkomt de heer C. de Wilde te Poortvliet. Iiijfczoiulene Stukken. Dirksland21 November 1868. Donderdag 11. kwam voor 't eerst het (op hals en keel uit zoogenaamde liberale elementen zamengestelde) kiescollegie bijeen om te voorzien in de aanstaande vacature van ouderling en diaken de kerkeraad (in geheim consistorie vooraf vergaderd) opende nog tijdig genoeg de kerkdeuren die voor gemagtigdentot aan het uur waartegen zij waren opgeroepen waren ge sloten gebleven. Eenige wat tijdig opgekomene ge magtigden amuseerden zich zoo lang in de frissche buitenlucht. Van de 27 stemgeregtigden waren tegenwoordig 22. By de eerste stemming bekwam de Heer L. van Es Cz. 11, F. A. Deijermans 3, P. Zaaijer 2 en de overige 6 Btemmenwaarvan ongetwijfeld een van onwaarde waren verdeeld op verschillende personen van Es zou derhalveindien het stembureau het briefje voor C. van Es Cz. (onbekend in de gemeente) van onwaarde had verklaard bij de eerste stemming reeds de volstrekte meerderheid der geldig uitgebragte stem men gehad hebben. Bij de tweede vrije stemming had van Es 10 en Deijermans 5 stemmen. Tusschen deze personen had herstemming plaatséén der gemagtigden had zich inmiddels geabsenteerd en van de 21 stemmen kreeg van Es 11 en Deijermans 10 stemmen; eerstgemelde is dus benoemd tot ouderling. Tot diaken werd benoemd C. van der Schenk die 12 van de 21 stemmen had. Daags daarna had de inwijding plaats van het Wees huis; 't zal daarbij vermoeden wij niet ontbroken hebben aan menige welgemeende toespraak de commissie die belast was geweest met de zamenstelling dier zoo lang geweuschte inrigting, legde hare taak neder en regenten en regentessen zullen hun nu verder vervangen. Dat het denkbeeld tot het verkrijgen van een Wees huis in deze gemeente met buitengewone enthusiasmus is begroet geworden getuige de deelneming voor die goede zaak geene zelfs de minste daglooner nietis ten achteren gebleven om daaraan ruim bij te dragen van daar dat de commissiedie de inviendige zamen stelling had begroot op ƒ4500, ruim ƒ1000 meer kreegen toch spreekt men nu nog van een tekort van ƒ200. 't Kan dus geen bevreemdiug baren wanneer we de burgerij hooren klagen niet dat het Weeshuis gereed is in tegendeel een ieder verheugt zich daarin in 't belang der Weeskinderen die reeds te lang rampzalig werden verzorgd en opgevoedmaar wel omdat de commissie veel meer kreeg dan zij vraagde nu nog een tekort heeft; omdat door de burgerij weinig of niets is geleverd geworden omdat de benoodigdheden van buiten zijn aange voerd geworden en wel in die ruime en roekelooze mate datnu bereids een aantal dekens worden te gelde gemaakt en naar men zegt, nog andere goederen zullen worden overgegevendie overdadig zjjn inge slagen 't Is dus niet genoeg dat onze nijvere burgerij haar geld voor de zaak ten beste had maar dat zij haar eigen geld moest zien heengaan naar huiten; niet alleen om daarmede te voorzien in de noodige behoeften van het Weeshuis, maar om met het overdadig ingeslagene nering te doen waardoor de burgerij is miskend en benadeeld. Moge het nu hierbij maar blijvendan toch zal dit leed spoedig worden verzacht door eene betere toekomst onzer Weezen maar dan ook is het noodig dat eene betere overeenstemming moge geboren worden tusschen gemeenteraad en regenten onderlingdie reeds zoo danig moet gemist worden dat er nu reeds sprake schijnt te zjjn van aftreding van eenige regenten dit ongelukkig beginsel gebazeerd op overheerschingis echter in deze gemeente niet uitheemsch. Kunstmatige ocsterteeld in Zeeland. In de Middelhurgsche Courant van 10 Nov., vindt men een uittreksel uit een der jongste Regeringsstukken de oestervisscherjj in Zeeland betreffende. Zoo als dat stuk daar voorkomtzou de oningewijde kunnen veronder stellen, dat het met de kunstmatige oeslerteeld in Zeeland al op een goeden voet staat. De steller van dat stuk schijnt geen juist denkbeeld te hebben van kunstmatige oesterteeld en van oesterkwee- king of planting daar heide handelingen hoezeer he melsbreed van elkander gescheidendoor hem te veel op éêne lijn worden gesteld. Het is van het hoogste belang dat de Regering op de ware hoogte, dier beide takken van industrie zij, opdat de belangens van Zeelands visschers niet uit het oog verloren worden. De kunstmatige oesterteeldbestaat in het vruchtbaar maken van onvruchtbare of geen oesters opleverende gronden, banken, platen en slikken, door het benutti gen, opvangen en tot ontwikkeling brengen, van het in het water aanwezig oesterzaad en daardoor genoemde gronden in oesterbanken herscheppen. Het oesterzaad dat de moederoester in de maanden Junij tot October uitwerpt en volgens de beste waar nemingen op eene verbazende hoeveelheid van honderd duizend tot een millioen embrijo's van eiken oester mag geschat worden zweeft in het water en wordt door golven en stroomingen her- en derwaarts gevoerd; tot dat hetzelve op eene stille plaats, tengevolge der eenig- zints meerdere specifike zwaarte dan de middenstof waarin het aanwezig is, bezinkt, op den grond hecht of aan eenig voorwerp vastkleeft en in rust komt. Die rust is de eerste voorwaarde zijner ontwikkeling en groei. Nu heeft de ondervinding, geleid door de wetenschap, aangetoond, dat men die zwervende embrijo's kan doen hechten en alzoo opvangen door werktuigljjke middelen, alsdoor het plaatsen van takkebossen dakpannen rasterwerk en steenen om het later als het, door groei, meerdere vastheid verkregen heeft, van die voorwerpen los te maken te verzamelen en op die banken, platen of slikken neer te werpen welke tot de verdere ont wikkeling geschikt geacht worden. Dit nu noemt men de kunstmatige oesterteeld. De oesterkweeking of planting is, daarentegen, het zich aanschaffen van, reeds gevormde p. m. één jaar oud zijnde, oesters welke dan op een plaat, bank of slik worden neergelegd, om ze daarna, als ze groot genoeg zijn weder op te visschen en in den handel te brengen. Hemelsbreed is dus het verschil tusschen beide han delingen. De kunstmatige teeld geeft een verloren kapitaal terug doet het onvruchtbare vruchtbaar worden en weet de rijke gaven der natuur voor de menschheid nuttig te doen zijn. De oesterplanting of kweeking vordert groote kapitalen dio meestal naar den vreemde overgaan of in eigen boezem aanleiding geven tot grove misbruiken. Immers worden die kleine oesters het meest in Schot land aangekocht en daarheen dus een vrij aanzienlijk kapitaal jaarljjks overgebragt of ook geschieden die aankoopen wel in Zeeland; hetgeen tot misbruiken moet leidenwant in Zeeland mogen van de natuurlijk alge meene oesterbankengeen kleinere dan zeven duim mid dellijn houdende oesters, in den handel worden gebragt; hetgeen dus aan enkelen voordeel kan verschaffen moet eerst aan het algemeen nut onttrokken worden. Schaars zijn de genomen proeven in Zeeland, wat de kunstmatige teeld betreft, en schrijver dezes betwijfelt zeer of nog wel door één der in het Regeringsstuk ge noemde visschers, daarmede een proef genomen werd. Wel hebben zij voor het eerst kleine oesters in Schot land aangekocht, om op hunne in concessie verkregen banken neer te werpen zooals de visschers van Bruinisse reeds sedert een tiental jaren op groote schaal doen welke nog dit jaar voor een kapitaal van ongeveer ƒ80.000 voor p. m. 4 millioen oesters aldaar aankochten, ja zelfs uit Ierland en Noord-Amerika dat product hebben aangevoerd, om op hunne van het Domein in Zuid-Holland gepachte banken te plaatsen, welke uit muntende soort oesters sedert jaren in den handel worden gebragt. Deze industrie welke een zoo aanzienlijk kapitaal naar het buitenland verplaatst en bovendien aan zoo groote risico is onderworpen, kan alleen en uitsluitend door de kunstmatige oesterteeld vervangen worden. Bij gebrek aan beter io ook die industrie aanmoedi- gendswaardig vooral omdat de natuurlijke algemeene oesterbanken in Zeeland, tegenwoordig niet productief genoeg zijn om aan de consumptie te voldoen. Maar geeft de wetenschap omtrent de kunstmatige teeld de schoonste uitkomsten in den vreemdetot voorbeeldwaarom dan die middelen ook niet in Zee land toegepast? Prijzenswaardig is daarom het streven der Regering om door gepaste middelen ook hier die schoone uitkomsten te erlangen. Bij de toepassing der middelen die daartoe kunnen leiden mag men echter het algemeen belang niet uit het oog verliezen, zooals de Regering teregt aanstipt daar zij „zich voorstelt, met de noodige waarborgen voor de „belangen der publieke oestervisscherij maatregelen te „ontwerpen ter bevordering der kunstmatige oesterteeld „in het groot op die gronden welke geene natuurlijke „oesterbanken zijn Die natuurljjke oesterbanken in Zeeland, helaas! sedert

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1