Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 2576. 25s,e Jaarg. Zatiirriag 28 November 1868. 1 J. LUKAART. tt Nieuwstijdingen. M «totvlanfe. van Misbruik van een grondwettig recht. ne Grondwet stelt den afgevaardigde vrjj oin naar goedvinden elk advies uit te brengen zonder dat hij vervolgbaar is. Wij achten die bepaling noodig en onvermijdelijk in den constitutioneelen staat. Maar zij jje daardoor met een schild van onschendbaarheid ge dekt worden en alles kunnen zeggen mogen dat des te minder doen want zij staan boven de wet. Men kan genoeg in parlementaire vormen zeggen om eed en idiet na te komen. In de laatsten tijd is het betreurenswaardige ver schijnsel waar te nemen dat in de Tweede Kamer een toon heerschtdie door den heer Fransen van de Putte gekijf' werd genoemd en die door den heer van Kerk wijk' den 24 dezer terecht met nadruk is gelaakt. Men behandelt niet 's lands zakenmaar spuwt gal en venijn tegen politieke tegenstanders. Maar wat meer is een tal leden van de anti-revolutionaire en conser vatieve partij hebben den toon van het Dagblad over genomen of zeggen door hun mandaat gedektop geenerlei grond hetgeen dengeen die dat buiten 's lands raadzaal openbaar zou maken onder het bereik der strafwet zou brengen. Wij betreuren diep dat verschijnsel. Gelooit de con servatieve partij dat zij het gezag zal herwinnen door grofheden te zeggen en hare politieke tegenstanders te verbitteren? Bevordert zij 's lands belang, wanneer telkens wordt geharreward? Of vindt de toeleg van sommigen buiten 's lands raadzaal bij haar bijvalom de constitutioneele instellingen in minachting te brengen en de natie naar despotisme te doen verlangen dat eene ijzeren hand het eerst op hen zou doen vallen Wij zullen op feiten wijzen, om hetgeen wij zoggen te staven. Don 19 Juni jl. sprak de heer Ge/ken over een Indisch hoofdambtenaar en dichtte hem toedat hij als resident van Menado eene Christen-gemeente in de Molukken tot ontucht, dronkenschap en al wat het Christendom verwoesthad verleid en die gemeente verwoest; hij beriep zich daarbij op officieele stukken). Eu toen die kwamen bleek de aantijging ongegrond te zijn. Den G dezer excuseerde de heer Gefken zich derhalve door te zeggen persoonlyk heb ik den heer Bosch geen ontucht of dronkenschap toegedicht. Heeft zulk een man die zich voor een gemoedelijk anti- revolutionaer uitgeeftde woorden van de Schrift niet toegepast, door hem een paar dagen later geciteerd »weest niet al te regtvaardig Een volksvertegen woordiger die iemand zulke feiten toedichtmoet zoo hij gedwaald heeft in elk geval de meest loijale amende honorable doen. Een ander kamerlid de conservatieve jhr. van Sijpe- steijn beschuldigde den Minister de Waal de natie „zand in de oogen te strooien nu hij 15 millioen batig slot uit Indie voor 1869 raamt. Zijn toon wekte de verontwaardiging van den minister op. Gestreng keuren wij af, dut de heer de Waal op van Sijpesteijns betrekking van referenndaris bij het ministerie van kolo niën zinspeelde. Ieder lid der Kamerambtenaar of jnietis vrij om te zeggen wat hem goeddunkt en dat h zijn plicht; maar daarom laken wij dubbel als men Ivan een mandaat misbruik maakt. Intusschen moet men bovenmenschelijk geduld van de zijde van regeering en liberale kaïnerleden oefenen als men de insinuatiën hoortdie uitgesproken wor den. Wij zullen er alleen nog op wijzen, dat de Am- stcrdamsche patriciër Jnsingerden 25 dezer de regee ring aldus toesprak »vreemdelingen zeggen gij Hol landers zijt een goed volk men moet echter niet te na komen aan den godsdienstde beurs en het Huis van Oranje. Nu komt het mij voor, dat deze regeering alle drie minacht. »Haltroept de president der Kamer, dat gaat te verik zal u 't woord ontnemen. Nu clan, repliceert Insingerik zeg «niet acht" of den eerbied voor die drie nationale belangen uit het oog verliest Diezelfde afgevaardigde vraagt den minister van binnenlandsche zaken is het waarwat men zegt dat gij naar Limburg zijt geweest om er pressie op ambtenaren uit te oefenen voor de aanstaande ver kiezingen Als de minister met verontwaardiging op staat en zegtwie is uw zegsman repliceert de Amsterdamsche afgevaardigde jadat is mij in ver trouwen verhaaldik geloof er niet aan en wilde u in de gelegenheid stellen dat praatje tegen te spreken terwijl mr. D. Koorders betoogt dat de minister des Konings dankbaar moet wezen dat hij formeel zulke praatjes kan tegenspreken Dezelfde heer Insinger beschuldigt de regeering verderde jeugd „onder de leiding van erkende God loochenaars op de scholen te stollen" en zegtdoor de liberale peis haat en tweedracht te zaaien want de standenaristocratie en burgerijworden tegen elkander opgezet. De man vergist zich in de aanhaling. Nog dezer dagen had de heer van Bosse gezegdgij Koorderskomt in 's lands raadzaal aan met praatjes uit slechte achterbuurten waarop het Dagblad letterlijk zeide„dat de burgerminister met kleinachting over de bewoners der achterbuurten had gesproken." Genoeg van deze staaltjes. De liberale drukpers zou den Amsterdamschen afgevaardigde te veel eer aandoen, als zij zich verdedigde. Wie zich in \s lands raadzaal zoo ver vergeet om, in blinde partijwoede aan regee- ringliberale meerderheid in den lande en de liberale pers zulke onbewezen hatelijkheden te zeggen maakt misbruik van zijne onschendbaarheid. Wij antwoorden niet, want wij althans willen niet vergeten wat wij ons zei ven verschuldigd zijn. Het is voldoende dergelijke taal te signaleeren. De natie oordeele. Maar wij protesteeren met nadruk tegen het voortgaan met het voeren van debatten in's lands Raadzaal, die noch nut noch doel kunnen hebben waardoor de tijd verspild wordt met personaliteiten en waardoor 's lands zaken niet worden afgedaan. De re geering noch de meerderheid behoort op zulke taal oen enkel woord te antwoorden. Vergeten sommigen wat in een kring te huis behoortwaar alleen gentle menmannen van opvoeding en verstand, zitting behoorden te hebben dat is hunne zaak stilzwijgen volge daarop men antwoorde alleen over zaken en I feiten zoo dit volstrekt noodig is. Maar de natie wete wel dat zoo zij op den duur zulke inanuen tot hare vertegenwoordigers kiestzij een treurig bewijs geeft van gemis aan politieke moraliteitjavan gewone fatsoenlijkheidte laat zal zij zich beklagen dat de partijstrijd steeds bitterder wordt en dat onze wezen lijke belangen te gronde gaan door onwaardig «gekijf." Bij de stembus in Juni e. k. zal zoo wij vertrouwen, het antwoord worden gegeven door een volk, dat zich zelf nog achting toedraagt. Zijn in dagen van span ningzooals prof. Buijs schreefelementen naar boven gekomen, die in de diepte te huis behooren, de natie zal ze weder brengen van waar zij, bjj hunne nietigheid kwamen. Buschkapellc, 23 Nov. Nopens den diefstal in de gemeente Stoppeldijk, is tengevolge van een ten huize van L. Raman ingesteld onderzoek aan het licht gebragt, dat door dezen ten nadeele van den landbou wer Jac. Fran. Serrarens alhier nog ongeveer 7 mud den aardappelen zijn ontvreemd. Opmerkelijk is het intusschen, datjnen over 'talgemeen de meeste dieven vindt in die buurten, waar personen wonen die zich met het koopen van gestolene goederen trachten te verrijken, in de meeste gevallen zijn het van die heimelijke mannekens die eene schijnbare vroom heid bezitten en daarom bij ieder nog al in een goeden reuk staan, zij mogen dus hiermede wel wat voorzigtig zijn want door dat koopen, van gestraalde dingen blijkt het, dat zij met cle dieven gemeene zaak maken. En het zou bovendien nog zoo hoog kunnen komen dat Jane cle vrijheid zou krijgen om die gestraalde dingen op een kruiwagen, naar zekere plaats te brengen, maar of het dan ook zoo goed zou afloopen als vroeger, zou Nulsken moeten afwachten. Sii^aniüland, 25 Nov. Gisteren avond werd te Nienwerkerk de eerste vergadering in dit saizoen ge houden van het Departement „Duivelaud" der Maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen." Het lokaal, zoo ruim als zelden op een dorp wordt gevonden was stampvol, en de eenvoudige maar keurig nette versiering getuigde reeds bij het eerste binnen komen dat er eene buitengewone aanleiding voor eene trouwe opkomst der leden bestond. Het hoofddoel der vergadering was het brengen van een huldeblijk aan den verdienstelijken onderwijzer S. de Graaff van Bruinisse, wien onder eene gepaste toe spraak de hem door het hoofdbestuur bij gelegenheid van zijn vijftigjarigen schooldienst toegekende zilveren medaille werd uitgereikt, door den voorzitter des cle- partements, den heer II. Dams té. Naast den heer de Graaff stond een eenvoudig werk man, de timmermansknecht J. Blonkernamens het departement werd hem eene gift in geld, ten bedrage van 30 uitgereikt, benevens een loffelijk getuigschrift wegens 52jarige getrouwe plichtsvervulling, waarvan de laatste 42 jaar op een en denzelfden winkeldien van den heer W. P. Brouwer te Nienwerkerk. Menig hartelijk woord van hulde werd door meer deren cler aanwezigen tot de hoofdpersonen gericht meer dan eene geestige bijdrage geleverd die de aan gename stemming verhoogde; met bezielde taal bedankte de heer de Graaff oor de hem aangedane onderscheiding en liet de aanwezigen een blik werpen in zijn vaak zoo moeilijk ambtsleven; toch was er mogelijk geen oogeu- blik waarin de aanwezigen meer genot smaakte dan toen Blonker het woord nam en verklaarde nooit een avond als dezen te hebben beleefd en de grijsaard dank zei voor den hem ingestortten moed tegen den nade renden winter. Als hem, zal zeker allen aanwezigen, die avond aan gename herinneringen schenken. Zioiriit&EOO26 Nov. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing van drie leden in de Kamer van Koophandel en Fabrieken, zijn 27 stembiljetten ingeleverd van de 183 kie zers. De aftredende leden, de heeren H. A. van Ysselsteijn, C. van der Vliet Dz. en jhr. J. L de Jonge, zijn herkozen, de beide eerste met 25 en de laatste met 20 stemmen. Terra Altain Mexicois het tooneel geweest van de wreedste wraaknemingwelke kan uitgedagt worden het is dus niet te verwonderen, dat deze bloedige gebeurtenis al cle omstreken in de grootste verslagenheid gebragt heeft. De heer C., een rijk en braaf koopman, echtgenoot eener vrouw zijner waardig en vader van een negentienjarigen zoon en van een zeventienjarige dochter, was sedert twee jaren in Engeland, om er handelsbetrekkingen aan te knoopen. Een jong officier der cavalerie, gebruik makende van de afwezigheid van den werkzaraen vaderhad vriendschapsbetrekkingen aangeknoopt met diens zoon met het doel om zich ingang te verschaffen in het gelukkige en vreedzaam gezin van den heer C. Het duurde niet lang, of mevrouw C. bemerkendedat hij door eene al te vriendelijke oplet tendheid de liefde van hare onervarene dochter zocht te winnen, verzocht hem zijne aanzoeken uit te stellen tot de terugkomst van haren echtgenoot, en ontzegde hem tot dien tijd den toegang tot haar huis. De officier vond het middel om door eene geheime briefwisseling het jonge meisje te winnen; hij schaakte haar en bragt haar bij een vriend die te Laona een afgezonderd buiten goed bewoonde. Mevrouw C. en haar zoon deden vergeefsche pogingen om haar verblijf te ontdekken. Elf maanden daarna, op een Zondag avond, te tien uren, kwam de ongelukkige dochterbijna zonder kleederen aan en barrevoets met een zuigeling op den arm aan haar moeders deur kloppen. Het moederlijke hart, hoewel door innige droefheid overstelptontving haar met blijdschap. De officier had haar verlaten, en zijn vriend had geweigerd haar een langer verblijf in zijn huis toe te staan. De broeder van het jonge slagtoffer verliet des anderen daags het huismet het doel om den vuigen verleider zijner zuster te gaan opzoeken. Hij vond hem in het huis van kolonel F.Een tweegevecht had plaats en tegen den middag bragt men zijn ontzield ligchaam in het huis zijner reeds zoo zeer geschokte moeder. Dit tweede ongeluk deed bij haar eene plot selinge krankzinnigheid ontstaan; zij sprong in een waterput achter het huisen verdronk. Veertien dagen na deze ijselijke gebeurtenissen kwam de vader, onbewust van alles wat er voorgevallen was, thuis. De droef- j heid des vaders kan men zich beter verbeelden dan I beschrijven; hij verkropte die in zijn hart, en bleef afgezonderd in zijne kamer. Zijne doffe droefheid voor- speld eene geweldige uitbarsting, en deze liet zich niet wachten. Acht dagen na zijne terugkomst, vond men j op de plaats San Lazaro het vermoorde lijk van een officier. Het was op de vreeselijkste en walgeljjkste wijze verminktde neus was afgebeten cle oogen uit hunne holten gescheurd, lagen op de wangen, de tong was uit den mond gerukt, de handen afgesneden, het j hart lag naast het ligchaam. Den volgenden dag ontving J de president van het hooge geregtshof een brief, waarin j de heer C. bekende de dader van den moord te zijn l en tevens aangekondigde dat hij zijn vaderland had vaarwel gezegd. Men schrijft ons uit Wieringen23 Nov. Tengevolge van rle schrale verdiensten alhier en de gunstige In-rigten uit de Vereenigde Staten van Amerika ontvangen ontstond op voorbeeld van andere plaatsen ook in deze ge meente bij velen het plan om naar Noord-Amerika te emigreren. Doch eene onderneming als deze het verlaten van geboorte grond vrienden en betrekkingen gevoegd bij aanzienlijke kosten der overtogt kon bij velen mecrendeels tot de arbeidende klasse behoorende, niet zoo spoedig tot uitvoering komen. In het geheel vertrokken dit voorjaar van hier 17 personen, welke zich in de Staten New-Ycrsei Ohio en Michigan ves tigden. De van hen ontvangen berigten zijn verschillenduit de staat Michigan zeer gunstiiruit New-Yersey daarentegen zeer ongunstig, zoodat eeuigc dagen geleden 3 personen, welke hunne vrouwen en kinderen hier voorloopig hadden achterge laten, van daar voor goed zijn geretourneerd. Deze terugkomst zal voorzeker geene aanmoediging zijn voor hen welke zich voorstelden om in Amerika een beter bestaan tc vinden. Voorzeker zal het goed zijn met geene over haasting tc werk te gaan, maar vooraf nadere en naauwkcu- i'ige berigten uit de meer verwijderde staten af te wachten. Ten gevolge van een daartoe strekkend voorstel van de regering van Rotterdam is door den minister van oorlog bepaald, dat het le bataillon van het regement grenadiers en jagers, onder kommando van den majoor Hopbergen en het 2c es- endron van het le regiment husaren in garnizoen te 's Ilagc tot op den 1 Mei a. s. in Rotterdam in bezetting zal blijven. In de gemeente Wassum verwekt een zonderling huwelijk eene groote sensatie en brengt veler lachspieren in beweging. Een landbouwer, oud ongeveer 74 jaar, treed in het huwelijk met eene jonge dochter van circa 25 jaar. Volgens de verhandelingen des Nord-östr. Gëwbv. 1888, pag. 456; schijnt de brei-macliine van Lamp, die aanvankelijk overdreven hoog werd geprezen, toch één der meest geniale uitvinding te zijn van den lateren tijd. De toestel om den draad te spannen is veel eenvoudiger gemaakt, ook de inrigting om grootere of kleinere steken te maken, is door een viervoudig wijzerwerk veel ver beterd. Door deze laatste inrigting is het mogelijk grof of fijn te breijen, even als men bij de verbeterde naai machine, door een steek-steller, van nummers voorzien, groote of kleine steken kan maken. In Weenen is deze machine reeds in gebruik gekomen, en werd een groote machinale breyerij opgerigt. Een eenigzins geoefende arbeidster kan met deze machine in 10 uren 17 paar kleine, of 14 paar groote kinderkousen, of 10 paar kousen voor volwassenen breijen. Gemengdo berigten. De paardenslagter te H. betuigt zijnen hartelijken dank aan den schrijver van het artikel Paardenvleesch," daar hem alzoo de kosten zijn bespaard van het adverteren om zich aan te bevelen als paardenslagter, zoo als zijn voornemen was. Ook te Parijs en Berlijn zijn openbare paardenslagterijenen de dames zeggen zelf dat paarden vleesch goed is voor de smalle gemeente. Iemand te Sint. wordt verzocht zoo gedienstig niet meer te zijn bij het inpakken der goederen van een heerschap die gaat verhuizen; want hij kwam in groote schande door het verkeerd leggen van Champagne Dus verder nu maar opgepast Dat gij niet meer in flesschen tast. Twee poppetjes van een tuinman te D. worden aangeraden zich met St.-Nicolaas wat mooi op te tui gen dan zijn ze zeker dat zij geen ezels te wachten hebben maar wel een mooije Surprise. Een wind zak te Z. is zoo woedend dat hij afgekeurd is door eene fatsoenlijke dienstbode, wier kleêren zijn gekucht en betaalddat hij nog dol zal worden. Hij dacht zeker dat hij nog te R. was, waar hij zijn oogmerk beter heeft bereiktdus Meisjes! neemt dien windzak niet, Dan blijft gij zeker uit 't verdriet. Twee heeren, eenigen tijd te Brouwershaven ver toefd hebbende, zouden twee dames bezoeken maar vonden tot hun groote spijt, hunne plaats door twee andere heeren ingenomen, en konden dus vertrekken, terwyi de dames bijna in eene flaauwte vielen. Aldaar is een dametje treurende, daar zij vóór eenigen tijd verscheidene vrijers heeft gehaden er nu geen een meer heeft Maar daarom niet getreurd Wie weet wat er gebeurd. Vertrokken uit Z. een dwaallichtomdat hij met eene weduwe kennis had gemaaktmaar hij wordt spoedig terug gewacht, en zeker zonder geld. Iemand onder Ellewoutsdijk moest nalaten onwaarheden te Driewegen te verspreiden, daar hij anders bij naam zal bekend gemaakt worden. Te 's Gravenpolder worden sommige meiden verzocht hunne laster-tongen wat in toom te houdendaar zij anders in andere gemeenten bekend zullen gemaakt worden. Een landbouwer onder B. moest zich aan de jeugd niet storen, anders zal er een van de zijne ontnomen wor den in zijn slaap Want Jantje is wat dol En wilt maar niet bedaren Hij drinkt zich wel eens vol En dat op zijne jaren. Kerknieuws. De heer A. Keers, predikant bij de hervormd geraeenii te Koudekerke, heeft voorliet op hem uitgebragte be roep naar Oud-Vos9emcer bedankt. Ter vervulling in de door het vertrek van den heer J. Drostontstane vacature van predikant, is door het kiescollegie der Nederduitsche hervormde gemeente te Goes beroepen de heer W. Vliegenhart predikant te Vreeland. Correspoiulontie. Daar eenige geabonneerden in Noord- en Zuid- Beveland nalatig zijn in het betalen van hun verschul digd Abonnementsgeld worden zij verzocht dat zoo spoedig mogelijk aan den WelEd. Heer B. MEIJLINK Postdirecteur te Goes te voldoen. Aan de nalatigen zal de Nieuwsbode van af 1 December niet. moor worden goasoudciien zal de Redactie ver- pligt zijn de namen op te geven aan wien cle Bode niet meer wordt geleverd. Door plaatsgebrek moet het ingezonden artikel over de Kunstmatige Oesterteelt blijven liggen tot een vol gend No.«alsmede het gezondene uit Dirksland. Nlarlctpryxen tc Zierikzoo. 2 6 NOVEMBER 1 8 6 8. Boter, laagste koers ƒ0,80 en hoogste koers ƒ0,85 per 5 ons. Kip-Eij eren, laagste koers ƒ1,00 en hoogste koers ƒ1,25 per 25 stuks. Burgerlijke Stand tc Ziorikzec. geboren: 13 Nov. Eene dochter van A. van der Hncht en P. Tromp. Een zoon van M. J. Ravia en M. Nestelaar. 14 dito. Een zoon van M. R. Jongmans en C. D. Breugelmans. 15 dito. Een zoon van P. A. de Valk en M. Lookman. 16 dito. Eene dochter van A. Telle en M. But. gehuwd: 18 Nov. G. van der Welle, jm. en J. Hofman, jd. D. van der Ploeg, jm. en C. Westetraate, jd. overleden: 16 Nov. M. de Vries oud 91 jaarWeduwe van A. Motwee. 19 dito. J. Botvliet, oud 58 jaar, We duwnaar van L. S. Klink. W odadigli ci<l. DIAKENEN der Hervormde Gemeente tc Zierikzeemaken met clanl-tacoefj'j'ïiigjj' melding, dat bij hen is ingekomen van een' onbekenden gever eene som van lioai<lci*rI twintig Onl- clcii tot het doen van extra-bedeeling van levens middelen aan de Armen van sillc gfc^iiKltesi. Door hen is alsnu besloten daarvoor te doen plaats hebben twee Soepbedeelingen en wel eene op Zatur- dag den 5 en de andere op Vrijdag den 25 December aanstaande. Zierikzee, den 26 November 1868. Diakenen voornoemd, J. M. ISEBREE MOENS, Voorzitter. J. BETHE, Secretaris. 4C»jarige Eelitv«i*eoiilKiiig v J. LOENE I yi hunne dankbare kinderen en behuwd-kinderen. H Zierikzee, 26 November 1868. j| Oll<lci*tl-OH"VV<l s C. J. KIJN Weduwnaar v.an D. C. Geerlink, Zierikzee met 27 November 1868. M. D. GEERLINK. Algemeene kennisgeving. Getrouwd Zierikzee 25 November 1868. J. DALEBOUT en J. BOOT. Heden overleed, in den ouderdom van 58 jaren, tot mijne en mijner kinderen en behuwd-kinderen diepe droefheid, mijn waarde Echtgenoot DANIËL de WIN TER in leven Timmerman te Zierikzee. Zwaar valt het mij om mijn Echtgenoot in een vreemd werelddeel te moeten missen, doch ik hoop te berusten in den wil van Hem, die een ieders weg met wijsheid bestuurt en die geen weduwen noch weezen verlaat. Duinkerk MAATJE SCHUILINK, in Noord-Amerika Wed. D. de Winter, 5 November 1868. ook namens mijne kinderen en behuwd-kinderen. Dienende deze tot algemeene en bijzoudere ken nisgeving aan familie en bekenden. Nog gebukt onder de smartdoor het af sterven mijner dierbare Echtgenootemij op den 2 September ontnomen komt de dood heden een nieuw offer eischen en ontneemt mij mijnen dierbaren Zoon JOHANNES MARINUS slechts 31 jaren en 3 m.aanden oud zijnde. Een lijden van 7 weken, ontnam hem aan onze minnende harten. Moge God mij op mijnen hoo- gen ouderdom en mijne overige Kinderen kracht schenken om Hem eerbiedig te zwijgen. Nieuwerkerk J. van DRIEL 24 November 1868. en Kinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1