25s,c Jaai L\o. 2575. ffroensdag 25 November !8(>8. '8'- Nieuwstijdingen. Hoe in 18(57 gefinancierd werd. Ongetwijfeld zal een ieder toegeven, dat eene regee ring binnen de grenzen der wettigheid en zonder dat hetT rechtstreeks bewijsbaar isdat zij meer van de binderij eischt dan strikt noodig isveel geld kan uitgeven. Hoe de vorige ministers huis hielden blijkt meer en meer. Wij weten dat inilioenen voor oorlog en marine zijn besteed. Voor de forten in de Utrechtsche linie zal tweemaal meer noodig zijn dan aanvankelijk geraamd werd. De stukken bij de begrooting gevoegd doelen ook mededat bij vergissing aan den heer Andreas vroeger conservatief kamerlid, nu schout-bij-nacht, toen hij naar Indie vertrok om daar hot bevel over onze marine te voeren voor zijn overtocht ƒ5,000 is ge geven in plaats van ƒ1,500, waarop hij recht had. Aan Busken Uttel is voor overtocht ƒ3,000 geschonken. Thans is nog een merkwaardig feit gebleken. De Tweede Kamer heeft den 17en en 18 dezer een wetje behandeld, waarbij de begvooting van 1807 niet 2,648,60 werd verhoogd, om de kosten van in dat jaar bestelde decoration van den Nederlandschen Leeuw te dekken. Gaat men nadat uit cle begrooting van binnenland- sche zaken en finantien nog 7 a 800 gulden als geheime uitgaven zijn gebruikt, om in dat. jaar geschonken Eikekroonen te betalen en dat zelfs de begrootings- post vau 1868 door de vroegere regeering voor deco- ratienin 1867 besteldis uitgeputterwijl van 1862—66 het toenmalig liberale kabinet altijd van den destijds veel lager post op hoofdstuk 11 overhield dan is het eene waarheid dat het oordeel over de mate van verdiensten, die in 1867 door de conservatieve re^eering is ontdekt, welke met eene ridderorde be loond diende te worden, wel onmatig ruim is geweest. Het onderzoek van bet wetsontwerp in de afdeclingen wekte 'algemeene ontevredenheid op. De rapporteurs gaven een verslag van hetgeen daar gezegd was. Wat deden nu de conservatieven bij de openbare discussie Zij vielen cenige bitse uitdrukkingen in dat verslag aan om van de hoofdzaak af te leiden. Zoo deed men ook omtrent het verslag over de Luxemburgsche stukken. Sommigen gingen zoo ver, dat zij alle waarde aan de verslagen der Kamer ontzeidenhetgeen levendige protesten zelfs van de hceren van Nispen en Storm uitlokte. Nu geven wij volkomen toe dat het beter ware dat leden dór Tweede Kamer niet in de verslagen uitdrukkingen doen opnemenals bijv. dat men in 1867 ridderorden uitdeelde „als middel om te regeeren;" feiten die onbewijsbaar zijn moet men niet in een staatstuk vermelden zij geven alleen stof tot hatelijke debatten van de zijde van hen die spijkers op laag water zoeken. De heeren van Eek Fokker en Fransen van de Putte brachten het debat echter op het juiste terrein terug en toen zag men hoe graaf Schimmelpenninck gefinan cierd heeft. Men heeft van de zijde van de oppositie, en daaron der de lieeren Begram en Koordersverklaard, dat de heer van Bosse zeer onedelmoedig had gehandeld jegens zijn voorganger, want wijlen de lieer Betz had ook den post van decoratien in 't laatste jaar, dat een niet-libe- raal kabinet bestuurde, overschreden gevonden en had dat uit een volgend jaar gedekt. De heer van Bosse kon zoo niet handelen, want hij bewees met cijfers, dat niet alleen de post van 1867 was uitgeput en overschre den, maar zelfs zoovele decoratien voor 1868 reeds door Schimmelpenninck waren besteld, dat hij de ƒ2,643,60 niet dekken kon, of er zou weder een tekort over 1868 zijn ontstaan. Dit laatste werd door Brêgram betwist die beweerde, dat men schandaal wilde maken over eene nietige zaak. Toen verklaarden de hoeren van EekFokker cn Fransen van de Puttedat blijken moest of de decoratien ook voor 1838 hadden gediend, terwijl de verhooging voor 1867 was aangevraagd. De heer van Bosse, die in cle stukken op zeer verschoonende wijze jegens zijn voor gangerhad gesproken, wilde die vraag uit edelmoedigheid ontwijkenmaar de heer Fransen van de Putte stelde aan de Kamer bij motie voor, meer inlichtingen te vra gen en dit voorstel werd clen 17den met 52 tegen 15 ste ra ra en aange n omen. De stukken kwamen. Wat blijkt nu? De vorige mi nister van finantien Schimmelpenninckhoezeer door den kanselier der beide Orden gewaarschuwd, dat er geen geld meer was, gelastte dat men toch meer uilgaven clan cle begroeting toelaat, zou doen, en dat cle leveranciers hunne rekeningen dan maar op het volgend jaar zon den overschrijven, terwijl er op 8 Juni 1868 daardoor weder 1,899,60 tekort ontstond, toen die rekeningen waren te voldoen. Op cle meest slordige wijze veran derde men datums en rekeningen, zoodat cle Kamer kon zien, dat zij gewijzigd waren. De Algemeene Rekenka mer hoeft ze ook, op die wijze veranderd, onder de oogen gehad. De heer Begram wilde deze wijze van administreeren en dienstvermengen, die in art. 1 der wet van 10 Fe bruari 1844 bepaald- verboden is, op ondergeschikte ambtenaren werpen. Maar de heer Fokker deed hem opmerken, dat hij onder de stukken voor zich had liggen „cle nota van de kanselarij va.n 6 Juni 1868 waarin „opgegeven is het aantal decoratien van den Neder- „lanclschen Leeuw, die in 1867 zijn uitgereikt, en in „welk stuk geconstateerd wordt dat alzoo op het dienst baar 1867 een tekort is van ƒ2,648,60. Ik lees" zeide die afgevaardigde „daarin het volgende, het- „geen hoogstwaarschijnlijk aan cle aandacht des heeren Begram ontsnapt is: „Deze ƒ2,643,60 is op last van „„den heer minister Schimmelpenninck door den heer Bouwen» gebracht op 1868. De kanselier der beide „„orden, E. Lucas."" De vorige grafelijke financier, uit vrees om bij cle Staten-Generaal berispt te worden over zijne mildheid met decoratien „gelastte" dus overschrijding van de begrooting en dienstvermenging, in strijd met onze wetten. De minister, dit erkenden cle heeren Fransen van de Putte en Fokkervroeg nu terecht verhooging der begrooting van 1867, want de wet eischt dat uit gaven, in dat jaar voor den staat gedaan, uit cle fondsen van dat jaar worden gekweten. Hoe wil men anders geregeld huishouden? Anders opent men cle deur voor eindeloos geknoei in de finantien. Maar een minister van finantien, die met opzet de wet schendt, zooals hier gebeurd is valt in de termen van art. 3 lit. cl. der J wet op de ministerieele verantwoordelijkheid en is I strafbaar. Mr. D. Koorders gaf blijk van zeer weinig politiek doorzicht. Ilij wilde de wet afgestemd hebben. „Laat ons gedachtig zijn aan de spreuk van den wijzen Ko ning, zei de heer Gefken Weest niet al te recht vaardig." Dat zij zoo, antwoordde de heer Fransen van de Putte; laat ons cle wet aannemen. Indien men toch gestreng rechtvaardig geweest ware, dan zou men hier, bij eene enquête waarop de heer Begram zinspeelde anders gehandeld hebben. Dit woord enquête verwekte schrik onder de conservatieven al zegt het Dagblad het tegendeel. Bij verwerping der wet en het houden eener enquête zou toch op •graaf Schimmelpenninck de wet op de ministerieele verantwoordelijkheid toegepast hebben moeten worden. Vele lieden zeggen twee dagen lang besteedde de Kamer aan debatten over zulk eene geringe som en cle conservatieven spreken van eene „onbeduidende zaak." Maar het is geene kleinigheid. Men kon nu toch zien hoe graaf Schimmelpenninck niet de begrootingswetten omsprong. Wie op cle kleintjes niet pastzal met groote posten ook zeer grafelijk gewerkt hebben; daar is meer ruimte. Eens betaalde de natie de vrijwillige leening, omdat onze finantien in verwarring gebracht waren. Die les is te duur, om ze te vergeten. De betaling van Eikekroonen uit onze schatkist, als geheime uitgavenkomt daarbij. De heer Begram wilde daarvan niet hooren en zou, zoo noodig, bij hoofd stuk X der begrooting daaromtrent ophelderingen geven. De zaak is alleen op deze wijze te verklaren Neder- landsc-he ministers moeten den Koning voor Nederlanders die Luxemburgsche orde verzocht hebbenzoodat de Koning-Groothertog geene enkele reden zagom de ƒ35 per orde uit de fondsen van Luxemburg of van Z. M.'s privékas te betalen. Wij hopen en vertrouwen dat de Kamer echter den heer Begram met nadruk zal uitnoodigen die zaak eens op te helderen. De kiezers dienen in Juni a. s. te weten in hoever zij hun ver trouwen aan cle vrienden van het vorig ministerie kunnen schenken. Het baat niet dat men zich door grofheden van zulke zaken wil afmaken. De oppositie is telkens gereed om op een toon in 's lands raadszaal te spreken die be neden cle waardigheid van eene vertegenwoordiging is. Maar daardoor leidt men slechts voor een oogenblik de aandacht af. Indien een flink president cle hamer in handen liacl zou daaraan ook spoedig een einde komen. De heer van Peenen is slechts door loting tot president herkozen. Wegens het groot aantal roovers, die de pauselijke staten onveilig maken worden de spoortreinen die tusschen Ceprano en Rome loopendoor een twintigtal Romeinsche karabiniers begeleid, waarvan de eene helft zich op een wagen digt bij cle locomotief, en de andere helft zich op den achtersten wagen bevind. Zij hebben hun geweren geladen bij zich staan, alsof zij elk oogen blik een aanval verwachtten. Tusschen Cecca.no en Yelletri worden alle stations bewaakt, en zijn des nachts overal geavanceerde schildwachten te zien. De bende, de do pauselijke regering het meest te doen geeft wordt naar men zegtdoor een Fransche sergeant aangevoerd, die uit een linie-regement van het bezet tingsleger is gedeserteerd. M- «btvlanto. 18 Nov. Als eene bijzon derheid wordt medegedeeld, dat heden alhier bij eene publieke verkooping van landerijen, onder meer, ver kocht is ruim zeven bunders buitenland voor ƒ6972 of circa ƒ1000 per bunder, terwijl voor ongeveer 28 jaren, dat buitenland denzelfden polder slechts ƒ18 per bunder opgebragt. 's Hertosfciibosch20 Nov. Door den Mi nister van Justitie heeftin bijwezen van cle commissie van administratie over de gevangenissen alhier op 12 dezer een onderzoek naar den staat der gevangenissen plaats gehad waarna eene beraadslaging heeft plaats gehad, waarin, zoo men verneemt,-is besloten tot de overbrenging van een 300tal zware gevangenen uit cle strafgevangenis te Leeuwarden naar deze stad. Of cle ingezetenen zich met de aanwinst van zulk gezel schap zullen verheugen valt zeer te betwijfelen. I?,ottor<laiïi20 Nov. Gisteren avond ten onge veer 11'/2 ure ontmoette een agent van policie die naar zijne woning wilde gaan in de Scheepstimmer manslaan nabij zijne woning 5 a 6 personen uiterlijk sjouwerlieden. Een clier personen die toeschoot met het kennelijk doelom den agent aan te grijpen en daarbij riep„daar heb je zoo'n (volgt een scheld woord) wercl door den agent met een pistoolschot ontvangen waarna dc aanranders ijlings de vlugt namen. Onderzoek geschiedt. Werïceiiclam22 Nov. De verkiezing van 14 leden voor het kiescollegie der Herv. Kerk alhier, heeft tot heden nog geen plaats gehad; de reden hier van zijn waarschijnlijk omdat men tegen eenige per sonen bezwaar had, zoo dat men die niet als stemge- regtigden heeft opgenomenwaar tegen die uitgeslo- tenen zich hebben verzet, zoodat het in het volgende jaar denkelijk bij liet oude zal blijven. De werkzaamheden aan het nieuwe schoollokaal en de Werken te Sleeuwijk zijn voorloopig gestaakt om die in het voorjaar te hervattendaar genoemd lokaal eerst in Mei 1869 behoeft opgeleverd te worden. 18 Nov. De Heer Antheunissen alhierdiezoo als wij voor eenigen dagen gemeld hebben, bij een hevigen brand de vrouw en de dienstbode van den Heer B. redde heeft een nieuw blijk zijner menschlievendheid gegeven, door in zijn hotel §ene bus te plaatsen tot het verzamelen van giften voor de dienst bode die bij de ramp alles verloren heeft. Heden namiddag is de bus in tegenwoordigheid der arme vrouw geopend en men verbeelde zich hare vreugde en aandoe ning, toen daarin de som van ƒ118.19 werd gevonden door welke zij volkomen geholpen is. Middelburg;19 Nov. Op den 13den dezer maand heeft alhier de vergadering plaats gehad van den geneeskundigen raad in Zeeland. Een der leden de Heer Washeeft het voorstel gedaandat de Raad zich tot het gouvernement zon wenden ten einde te wijzen op de hooge noodzakelijkheid voor de ontwik keling des volks vau cle afschaffing van den «accijns op de zeep, het zout, de bieren, de azjjnen en vooral die op het vleesch. Nadat de voorsteller de gronden die hem tot het doen van zijn voorstel hadden geleid ontwikkeld had hebben al de overige leden verklaard dat zij zich konden vereenigen met het beginselmaar dat zij cle tegenwoordige omstandigheid ongeschikt achtten om bij cle regering dergelijk voorstel te doen. Een voorstel om de zaak aan te houden is aangenomen ofschoon de Heer Was daartegen krachtig opkwam, wijzende op de verpligtingdie art. 1 der genees kundige wetten den raden oplegt. Volgens hem had men waar het de aanwijzing van dergelijk feit aan gaatop geene tijdsomstandigheden te letten. Het was hem in zeker opzigt onverschillig, welke ontvangst zijn voorstel te beurt viel; hij meende aan eene zijner eerste verpligtingen voldaan te hebben. Zierïkasec20 Nov. De leden vau de eerste kamer der staten-generaal zijnlot hervatting der werkzaamheden dier kamer, bijeengeroepen tegen a. s. Donderdag, 26 dezer. Woensdag avond circa ten 9 uren werd door den sergeant der wacht aan het huis van bewaring te Rotterdam, de aan houding gelast van den tamboer Hahn behooreude tot h-t daar in garnizoen liggende bataljon grenadiers, die in beschonken toestand voor het huis van bewaring ongeregeldheden pleegde. Daar genoemde tamboer zich evenwel tegen de door genoemde onderofficier afgezonden militairen verzette werd door den sergeant de hulp der politie ingeroepen, welke hein arresteerde, doch bij deze arrestatie rukte de tamboer zich los trok zijn 8abel en verwondde daarmede een agent van politie, waarna hij op de loop ging, doch in het 2de politic-kwartier weder gegrepen en in verzekerde bewaring is gesteld. Zoowel in de dagbladen als in het jaarboekje betreffende dc posterijen werden meermalen staaltjes medegedeeld van zeer zonderlinge adressen op brieven. Thans wordt gemeld dat aan het postkantoor te Melder een brief is ontvangen met het volgende cnrieuse adres: »Wees zoo goed en geef die aan Jnpic." De administrateur heeft dien brief voor een der ven sterruiten geplaatst met de vraag; »Wie is die Jnpie?" Gisteren is te 's Gravenhage ten behoeve der staats spoorwegen aanbesteed het maken van het kanaal door Walcheren tusschen dc binnenhaven bij Veere en de Nieuwe haven van Middelburg, alsmede het maken van een watergang en riool watergang van Middelburg enkele kunstwerken bermwegen en bermsloten. Daarvoor waren 21 biljetten van inschrijving ingekomen waarvan de hoogste waren de heer C. Hogendoorn Kz., te Giezendam, ƒ342,000; en de laagste de heeren W. Schram Hzn, en L. Kalisch Kzn., te Sliedrecht ƒ216,739. ZierïSizee 23 Nov. Het bestuur der vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, heeft bij adres aan de Tweede Kamer den wensch uitgedrukt, dat het ontwerp tot afschaffing der zegelbelasting in zijn geheel zal worden aangenomen, en dus het zegel niet alleen op de dagbladen, maar op alle gedrukte stukken zal worden afgeschaft. De Heeren DallertMoens, Kuyk, Thorbecke en Rochussen zijn benoemd tot, rapporteurs over het wets ontwerp tot afschaffing van het zegelregt op gedrukte stukken en advertentien. Zierikzoo, 24 Nov. Onlangs is gewezen op de dringende behoefte aan een telegraafkantoor in het drie uren van hier gelegen Bruinisse. Thans kan worden medegedeeld, dat de minister van binnenl. zaken tot de vestiging daarvan heeft besloten indien de gemeente voor hare rekening daartoe het gebouw stelt, welke voorwaarde zij heeft aangenomen zoodat in het vol gende jaar Bruinisse in het telegraaf-net zal worden opgenomen hetgeen den drukken oester- en mossel- hanclel aldaar zeer zal vergemakkelijken en nog meer leven bijzetten. Op de laaste gehouden kermis te Purmerend zijn twee meisjes uit Zaandam, die zich als dienstmeisjes in eene kermistent hadden verhuurd, tegen haren wil door den houder van die tent gemetamorphoseerd in getij gerde damesdoor haar beiden over het geheele ligchaam te bestippen met nitrum argentie. Den volgenden dag werden zij aan het publiek voorgesteld als de dames met de tijgerhuid. Daar een van haar de tijgervlekken verloren had, wilde de houder der tent haar in eene negerin herscheppen, waaraan zij zich evenwel nog tijdig door de vlugt wist te ontrekkeu. Naar men verneemt, heeft de justitie zich deze zaak aangetrokken. De dood van Rossini en Havin, die ondanks zijne oppositie, met den Franschen keizer op goeden voet stond en van tijd tot tijd hem gaarne een dienst be wees, vooral als het de bnitenlandsche politiek betrof, hebben op het Fransche hof grooten indruk gemaakt. Rotschild werd minder betreurd. Rotschild is dood Leve Rotschildzegt het hof. Rossini werd gisteren (Donderdag), Rotschild rdfeds Woensdag begraven. De begrafenis van Rotschild zal natuurlijk vorstelijk zijn geweest. Men beweert dat hij veel rijker was dan men dacht. Hij verborg namelijk onder andere namen, die hij in zijne boeken «als crediteuren boekte, een gedeelte van zijn vermogen, dat twee milliards(?) zou bedragen. Over de 300 millioen(!) moet hij in 1849 hebben gewon nen. Onmogelijk is het niet, aangezien degenen, die toen hun kapitaal op het spel zetten, ongehoorde winsten heb ben gerealiseerd. Rotschild was in het algemeen nog al bemind, ofschoon hij niet buitengewoon beminnelijk en zijne persoonlijkheid zoo bijzonder aangenaam niet was. Tot op het laatste oogenblik van zijn leven bestuurde hij al zijne zaken. Daarbij kwam hem zijn ontzaggelijk geheugen zeer te stade. Een aardig voorval is in een koffiehuis te Londen voorgevallen. Twee fatsoenlijk gekleede mannen kwamen aan het buffet en bestelden iets. Ik wed om 10 pond zeide de een tot den ander, dat gij dit een uur lang niet zult doen. Ik wed van wel, gaf de ander ten antwoord. De waard nieuwsgierig wordende, vroeg wat er gaande was. Ik wed sprak de eerste, dat mijn vriend geen vol uur op de klok, die daar aan den muur hangt, onafgewend zal kunnen zien, noch met hot hoofd de beweging van den slinger nadoen, en telkenmale zeggenHij komt en hij gaat. Is het anders niet, riep de waard uit, ik wil u die weddingschap wel houden. Aanstonds legde hij tien pond bij de reeds op de toonbank gedeponeerde, en de weddingschap begon, waarbjj de kastelein vast besloten had, dat buitenkansje te verdienen. Daarom liet hij zich niet verschalken, en draaide het hoofd niet om, toen een der twee mannen de twintig pond opnam, en naar de deur ging. Ik laat mij zoo gemakkelijk niet beet nemen, dacht hij, en bleef op de klok zien en herhaalde rustig: Hij komt en hij gaat. Evenmin liet hij zich storen toen ook de tweede vertrok, ja zelfs toen zijne vrouw een oogenblik later binnenkwam en met verbazing vroeg wat hij toch uitvoerde, vreesde hij eene list, en ging onwrikbaar voort. Eindelijk was het uur om en de weddingschap gewonnen. Maar neen, de arme als was voor 10 pond opgelicht, en kon zich troosten met de gedachte dat hij op geestige wijze was bestolen. Een Deensch journaal bevat eene niet onbelangrijke bijdrage tot de kerkgeschiedenis van Denemarken, be staande in een koninklijk rescript van 17 Mei 1846 aan het Stift Aarhuus; Nademaal, zoo luidt de koninklijke taal, wij hebben vernomen, dat het slapen in de kerk overhand toeneemt, bevelen wij allergenadigst, dat in elke gemeente van het stift eenige mannen zullen worden aangesteld, die in de kerk moeten rondwandelen, om met een stok de slapenden op het hoofd te slaan en op die wijze de kerkgangers wakker te houden. Te Lindau is dezer dagen de ex-politie-dii-cctcur van den groot-hertog van Toslcane, de heer della Fantcrin, in hoogst, armoedige omstandigheden overleden, niets nalatende als eene Napelsche, en eene Toskaansehe ridderorde. Zijn huisheer die zich tot den groot-hertog om betaling zijner rekening, ten be drage van fi. 2000 wendde, kon niets bekomen, daar Z. 11. in den laasten tijd de diensten van den heer della Fanteria niet meer noodig had gehad, en hare beambten slechts zoo lang in eere hield, als zij bruikbaar waren. En toch was de overledene zijn vorst in de ballingschap gevolgd, en had hem tot aan zijne laatste ziekte trouw in alles bijgestaan. Als eene bijdrage voor het lot, dat den onderwijzer in het zoo hoog gevierde Duitschland is beschoren, diene het volgende; De heer Michael Kaiser, die als onder wijzer onlangs gepensioneerd is, is 71 jaren oud, en ontvangt een pensioen van 2 kreutzers per dag voor de maanden, die dertig dagen tellen, want de 31e eener maand wordt niet medegerekend. Zijn kost moet de gelukkige grijsaard ophalen bij de leden der gemeente, drie dagen eet hij namelijk bij iederen grondeigenaar, twee bij iederen pachter, en één dag bij iederen dag- looner. Als woning is hem door het gemeentebestuur eene hut «afgestaan. Geiiicngdo l)eri«yten. De nieuwe Vice-President der Vereenigde Staten van Noord-Amcrikamoet maar een kleinen dunk hebben van al wat geen Amerikaan is. Zoo heeft hij onder andere gezegt: Sommigen zeggen dat de vreemdelingen verstandig zijn. Ja, verstandig!! Zie dien Duitscher maar eens aan met zijn pijp in den mond, en als gij een straal van verstand in dat vuile gelaat kunt op merken zou ik het wel eens willen weten. Ziet dien dronken opgeblazen Ier maar eens aan met zijn Whiskey-flesch in zijn zakhoe bij vloekt en zweert als hij te veel geproefd heeften toon mij in dat lage gezigt een vonk van zedelijkheidverstand of opvoeding. En dan die Republikeinsche Hollanders die de snuif tot in hunne ooren zit, waarvan de meesten te lui zijn om te loopen. 'tls al te erg. Daar zijn er ook nog uit het land van Uijen en Zuurkoolmet bakke baarden die er als einden v.an paardenstaarten uitzien; hun «adem stinkt zoo ergdat een blanke Amerikaan op drie honderd passen er dood van nedervalt. En de stemmen van al die bavianen tellen even goed als de mijne. Is dit niet vreesselijk en afschuwelijk?" Vol gens sommige bladenmoeten er Pruissen in het spel geweest zijn te Leiden bij het miniatuur oproertje. Zij hebben het volk wijs gemaakt, dat wanneer Holland bij Pruissen was ingelijfd, het volk zoo bedelarm niet zoude zijn als nudaar hunne fabrieken dan beter zouden bloeijen. De bevolking van Parijs is bran dend nieuwsgierig op de ex-koningin van Spanje te zien maar het schepsel houdt maar kamer-arrest en durft zich niet «aan het geëerd publiek vertoonen. Er zijn nog al liefhebbers voorden Spaanscheu troon en nu heeft men een Italiaan op het oog maar de Spanjaarden kunnen het wel af zonder zulke dure kostgangers. Eene praatzuchtige dame te Goes wordt gewaarschuwd om een ander niet uit te maken voor al wat leelijk is, daar zij zelf niet de beste is. Een boeren-zoon te Hoedekenskerke moest zoo veel niet loopen achter Kaatje, daar hij haar toch niet kan krijgen. Kerknieu ws. Zicrikinee23 Nov. Alhier is 11. Donderdag een afdeeling „Schouwen en Duiveland" van het Neder- landsch zendelings-genootschap opgerigt. De heer D. Rijnders, predikant bij de Nederduit- sche hervormde gemeente te Hazerswoude, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. De heer J. Holster predikant bij de christelijke- afgescheidene gemeente te Leiden, heelt voor het beroep naar die gemeente Goes bedankt. Te Zaamslag is bij de Christelijke Afgescheidene gemeente beroepen Ds M. Boonepredikant te Biezelinge (Zuid-Beveland); en te Genemuiden (Overijssel) bij die gemeente beroepen Ds. A. Brinkpredikaut te Neuzen. Correspondentie. Aan het verzoek van K. te W. zal voldaan worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1