ZIEKS KZËËSCHE NIEUWSBODE. No. 2572. 25sle Jaari»'. Zaturdag 14 November 1868. VERGADERING Nieuwstijdingen. italic, Men abonneert zi c li In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren cu Postdirecteuren. !n Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Aboiin ements-Pi'iis: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden J 1,30. Franco per post, in Nederland 1,60. Voo Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Ver» eli U ia t: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën; 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 9 4. Brieven en Iugezondene Stukken, franco. VAN DEN gemeente-baad te Zierikzee Dingsdag deu 17 November des middags 1 ure op het Raadhuis. De oen Grant is tot president, de heer Schuyler Colfax tot vice-president der Unie verkozen. De liberalen hebben in bijna alle Noordelijke staten de overwinning behaald, met grooter meerderheid dan ooit. De afge vaardigden van Pennsylvania, Ohio, Vermont, West- Vireima, Itodelsland, Maine, Massachusetts, Nebraska en Jowa'hebben Grant, die van Delaware, Kentucky en Maryland Seymour gestemd. Mississippi, Texas en Virginia waren bij congres-acte van de verkiezing uitgesloten. ©ut Londen 8 Nov. Terwijl men hier alle krachten inspantom het pauperismus te bestrijden heeft het gouvernement in Indie met eene nieuwe ramp te wor stelen waarbij de Londensche armoede niet kan worden vergeleken. Verscheidene omstandigheden hebben den oog'ct aldaar in vele provinciën doen mislukken en een hongersnood is hiervan het gevolg, welke, volgens de bewering der Indische staats-ambtenaren onder vijftig millioen inboorlingen zijne verwoestingen zal aanrigten. In sommige districten aan de grens dei- Indische woestijn gelegen sterven thans reeds honder den den verschrikkelijken hongerdood. De Onderkoning heeft bevel gegeven dat in de streken welke door den hongersnood worden bedreigdgraan worde uit gedeeld en de grondlasten niet worden ingevorderd. Vervolgens roept hij cle hulp in van alle vermogenden om tot leniging van den nood een fonds zamen te stellen. Hij belooft dat voor iedere schellingdoor de particuliere weldadigheid geschonken de schatkist een tweede zal bijdragen. Deze maatregel is vroeger reeds meermalen genomende particuliere krachten worden er door opgewekten de staat wordt daardoor niet uitgeput. In elk bedreigd district heeft zich eene commissie gevormd van de aanzienlijkste inwoners met een van staatswege aangestelden president, om de giften te verdeelen. Opmerkelijk is tevens het voorschrift aan alle staats-ambtenaren in Indie gegeven. „De Onder koning brengt ter kennis van alle ambtenaren dat het voorkomen van den hongersnood moet worden be schouwd als government-workhetwelk onmiddelijke zorg eischt en niet mag worden uitgesteld." De onveiligheid in de straten van Londen begint schrikbarend te worden ter naauwernood is de avond gevallen of enkele personen ja zelfs twee of drie te zamen gaande, worden door benden roovers overvallen mishandeld en van alle voorwerpen van waarde be roofd het menigvuldigst is dit het geval in de om streken van Primrose Hill. Londen wordt bedreigd met een gebeurtenis die voor vele Engelschen eene ware ramp zou zijn. De Derby wedrennen te Epsom zullen in de maand Mei a. s. niet meer plaats hebben. Een der eigenaars aan wien men 800 huur betaalde voor eene streek van 800 ellen te berijden, heeft zijn grond verkocht voor 20000 p. s. en de nieuwe eigenaar vraagt nu 1000 p. s en nog eene som van 3000 bovendien. Het merkwaardigste is dat die prijs bedongen wordt door een man, die zijn geheele fortuin aan de wedrennen heeft te danken door zijne weddenschappen. Twee jaren geleden won hij met Salamander een millioen. Dien eisch nu hebben de Engelschen geweigerd niet omdat die som niet te betalen zou zijn, maar uit waardigheid. De zaak wordt ingewikkelder, wanneer men in aanmerking neemt, dat, als de gevraagde som niet wordt betaald de wedrennen van 1869 en 1870 niet kunnen plaats hebben, omdat, als de baan ver andert de voorwaarden niet meer dezelfde zullen zijn, zoodat ook al de weddenschappen vernietigd worden. Zooals men weet worden bij gelegenheid van dit volks feest weddenschappen geslotenwaarbij millioenen in het spel zijn. Londen heeft gedurende 1867 een millioen en twee maal honderd vijftig duizend konijnen verorberd. Die dieren worden gefokt door de kinderen in de Fransche departementen du Nord en van het Pas de Calais. Zij worden vóór de verzending gevild, en de huiden wovden door de hoedenmakers gekocht. De totale inkomst van de konijnen-fokkerij van jonge kinderen in die streken heeft in dat jaar 42,000 p. s. bedragen. Zooals wij indertijd mededeeldenis de directeur van het Schotsch collegie te Rome, die te Grotta Terrata door een achttal bandieten was opgeligtweder in vrijheid gesteld. Het heette dat de gendarmerie en het leger de roovers had opgespoord. Eene correspon dentie uit Rome drukt het vermoeden uitdat de losprijs betaald is door het Romeinsch gouvernement, om in geene ongelegenheid te komen met Engeland. Berlyn, 8 Nov. Te Kiew is onlangs eene vrouw overleden, die den ouderdom van 137 jaren had bereikt. Te Frankfortzag men den 9den Nov. met het krieken van den dag op den dom eene reusachtige zwarte vlag wapperen blijkbaar ter herinnering aan den verjaardag van den dood van Robert Blum. Dergelijke demonstratien hebben den 9den November sinds jaren plaats gevonden: maar niet zoo stout als nu. De mo gelijkheid om aan de gevaarlijke spits ongezien eene vlag te hechten laat zich slechts daaruit verklaren, dat de toren sinds den laatsten brand niet bewoond en bijna niet toegankelijk is. Tegen 8 ure werd de rouw vlag op last der politie weggenomen. till Parijs8 Nov. In de maand Oct. zijn door de regtbank van koophandel van het departement der Seine 180 failliet-verklaringen uitgesproken, zijnde 32 meer dan in de voorafgaande maand September. In den avond van 6 dezer heeft op den spoorweg van Rijssel naar Amiens een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad; vier werklieden, die een aan den weg ontstaan gebrek hadden hersteldwerden door een sneltrein achterhaald en overreden. Eerst vier kilo meters verder ontdekte cle machinist het voorgevallen onheilten gevolge van de kreten aangeheven door een der vier werklieden die een ketting van de loco motief had gegrepen en op die wijze was medegesleept. Deze man bleef op wonderdadige wijze ongedeerd zoodat hij zijnen weg te voet kon vervolgen. Van een der overigen zijn cle beide beenen van een ander is het regterbeen verbrijzeld. De vierdedie aan cle locomotief was blijven haken, was deerlijk verminkt en door den vuurhaard tot een onherkenbaren vleesch- klomp verschroeid. De Parijsche Temps houdt zich naar aanleiding van eene correspondentie uit 'sHage bezig met de laatste Rotterdamsche beweging. Volgens dat blad, is minachting der volksmenigte voor de politie wel eene eerste oorzaak van het oproer geweest, maar komt daarbij, dat de uit komsten, welke men zich had voorspeld van de handels vrijheid en de afschaffing der accijnsen, tot dusver niet zijn verwezenlijkt, zoodat het leven in de steden duurder en duurder wordt, vooral ook voor den werkman, die te Rotterdam welligt meer dan elders het schoonste vee en cle heerlijkste groenten voor zijne oogen naar Engeland ziet uitvoeren, terwijl hij zelf een kommervol leven blijft lijden. Gri'cmiiig^on 7 Nov. Een schrikkelijk ongeluk dat echter door de tegenwoordigheid van geest van den den alhier wonenden gasfitter Reigersberg gelukkig werd afgewend, had gisteren avond kunnen plaats vinden. Ontboden in eene behuizing in de Haddingstraat, begaf hij zich door de bewoonster voorgegaanmet eene brandende lamp in eene der kamerswaardoor eene ontploffing ontstond die het geheele huis deed dreunen en in de aangrenzende achterkamer zelfs de raamdeuren met verbreking van ruiten deed openvliegen. Ofschoon deerlijk in het aangezigt en aan eene zijner handen gekwetst, gelukte het R. de uitgebroken vlam in haren verderen loop te stuiten, en bleek het hem bij nader onderzoek, dat door niet minder dan 4 leidingen, waarvan de lampen door een vroegeren bewoner waren mede genomen, het gas door het huis stroomde, dat steeds voedsel vond door het niet behoorlijk sluiten van de kraan van den gazometer. De hoofdoorzaak was echter en wij cleelen dit ter waarschuwing mede, dat het in orcle brengen der gasleiding was toevertrouwd geweest aan werklieden, met dit werk minder bekend. Gri'oiiiMg-en, 10 Nov. Vóór eenigen tijd is kier eene sociëteit voor werklieden opgerigtdie zich ten doel stelt om de werklieden niet alleen nuttige, maar tevens aangename avonden te doen doorbrengen. Be halve de gelegenheid tot spelen, kan men er ook cou ranten en andere lectuur vinden, terwijl aan den ingang van het lokaal eene bus is geplaatst, waarin de leden vragen werpen, die dan door de bestuurders of andere Heeren worden beantwoord. Ook worden er van tijd tot tijd openbare voordragten gehouden. Reeds is er gesproken over pkotografie, dampkringslucht, thermo meter terwijl Dr. P. M. van Bemmelen heden avond over telegrafie heeft gesproken. Het blijktdat deze inrigting volkomen aan het doel beantwoordt. Tujyfoei-g-oii(Overijsel) 8 November. In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. is er ten huize van den kastelein Kroeze (zoogenaamd de Bigge) te Hur- bering, een brutale diefstal gepleegd. Terwyl de bewoners sliepen, is hun alles ontvreemd, tot de beesten en het paard uit den stal toe, ja zelfs het bed, waarop de dochter des huizes sliep. De politie heeft tot nu toe vruchteloos onderzoek gedaangelijk ook alle andere pogingen tot geen de minste ontdekking hebben geleid. Coevorden, 8 Nov. De jongeling wiens lijk in de afgeloopen week in de gemeente Sleen werd gevonden is, volgens de geregtelijke schouwing, waarschijnlijk ten gevolge van worging omgekomen. De vermoedelijke dader is, naar men beweert, reeds in hechtenis genomen. Elfcnii'Éj-9 Nov. Heden avond tusschen 8 en 9 ure barstte een hevige brand uit in de schuur onmid dellijk achter het huis van den burgemeester van Doornspijk, even buiten de poort dezer gemeente. Dooi de spoedige pogingen van velen die van alle zijden toesnelden is het gelukt de woning en het gemeente huis te behoudenzoodat de schade zich alleen tot de schuur en de daarin aanwezige goederen heeft bepaald. Naar wij vernemen wordt deze brancl aan kwaad willigheid toegeschreven. 's Graveuliago, 9 Nov. Gisteren, den dag der aankondiging van het beroep van den nieuwen predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, ds. Bryce, te Alphen, is door eenige leden der genoemde gemeente bij het klassikaal bestuur, namens velen hunner geestverwanten protest tegen dat beroep aangeteekendop grond dat het heeft plaats gehad in strijd met de kerkelijke wet en vigerende plaatselijke reglementen, daar het gros zes- en drietal, waaruit het is geschied, niet is gevormd in volledig bijeengeroepen kiesvergaderingen en deze handelwijze alzoo onwettig is. Men kan dit protest be schouwen als eerste uitwerksel uit den boezem der gemeentein antwoord op het manifestVrijdag jl. door den Haagschen kerkeraad tegen dr. Zaalberg uitgevaardigd. Des namiddags trad in de Kloosterkerk de heer W. Zaalberg, pred. te Begum, voor eene groote schare op met eene rede naar aanleiding van 1 Petr. IV 7, 8. Het einde aller dingen is nabij. Zijt dan nuchteren en waakt in de gebedenMaar bovenal hebt elkander vuriglijk liefDe doopsbediening werd gehouden door dr. J. 0. Zaalberg zeiven, die daarmede alzoo zijn dienst werk weder aanvaardde. Rotterdam19 Nov. Het tweede bataillon grenadiers en jagerstijdelijk alhier in bezettingis heden ochtend naar 'sHage teruggekeerd. Maandag nacht, ten ongeveer 2 ure, kwam een politieagent, woonachtig in de Drie Vriendenstraat te Rotterdam langs de Kruiskadeom zich naar het politiebureau aan den Goudschen Weg te begeven alwaar hij dienst had. Aan den hoek der Diergaarde- Singel voorbij het aldaar gewezen wachthuisje komende, sprongen van achter dat gebouwtje drie personen te voorschijn, waarvan één uitriep: „daar heb je er een van degenen, die de Vletter hebben gearresteerd!" Te gelijker tijd werd de agent, eer hij zich in staat van tegenweer kon stellen, onverhoeds bij de kraag gegrepen, tegen den grond geslingerd, voortgesleept en mishandeld, waarbij hem een paar keeren met een scherp werktuig, vermoedelijk een mes dwars door de kleederen van achteren eene snede werd toegebragtdie hem gelukkig slechts tot op het ligchaam doordrong, terwijl hij bij den val zich zoodanig aan de knie bezeerde dat hij zijn dienst thans niet kan waarnemen. In de hierbij ontstane worsteling gelukte het hem, zijn hartsvanger te trekken en een zijner aanvallers een gevoeligen houw aan het hoofd toe te brengen. Voor zoover hij kon opmerkenhadden zij alle drie een te fatsoenlijk voor komen, om zulke aanrandingen van hen te verwachten. Het schijnt dat de eenigzins geruchtmakende voetstappen eener vrouw op klompenwaarschijnlijk eene wekster, die langs de Kruiskade juist aankwam de daders op liet .denkbeeld hebben gebragt dat er meerdere personen in aantogt waren. Althans zij hebben zich daarop onverwijld uit de voeten gemaakt. De politie doet onderzoek. Sjis-vaii-Grent10 Nov. Aan het plakkebord alhier staat aangeplakt, ik meen aangespijkerddat het kanaal van Neuzen afgetapt wordt van 18 tot 26 dezerde redenen waarom het boven kanaal ook leeg gemaakt zal wordenvertelt men hier aldus„de brug over het kanaaldie de beide deelen onzer gemeente verbindten waarover steeds eene drukke passage is verkeert reeds lang in een' slechten staat doordien haar houtwerk is vergaan en zoo rot geworden dat men het even echt bespijkeren kan als een peperkoek; clie slechtheid is in 't oog van deskundigen nu zoo erg geworden dat de passage er over voor gevaarlijk wordt gehouden en dus niet langer zal worden toegestaan. De waterstaat heeftzegt men besloten die brug buiten gebruik te stellen en haar te doen vervangen door eene ponte; het aftappen nu van 't boven kanaal geschiedt om eene geschikte plaats te zoeken waar die pont zal gelegd worden." 4 Nov. Jl. Zaturdag uiogt de heer J. M. Mulderhoofd-onderwijzer aan de bijzondere school alhierhet voorregt te beurt vallen gedachtenis te vieren van zijne volbragte 25jarige bediening als hoofd-onderwijzer eener schoolvroeger te Zierikzee aan de Stads-Arraenschool en thans alhier. VaD vele vrienden en voorstanders van het Christelijk school onderwijs ontving hij hartelijke blijken eener opregte deelneming in dezen voor hem gedenkwaardigen dag voornamelijk ook betoond in het uitreiken van een aanzienlijk geschenk tot aandenken. De waardige man moge het geschonken worden nog talrijke jaren zijne tegenwoordige betrekking alhier te blijven bekleeden zoowel tot opleiding der hem toevertrouwde jeugd als tot heil zijner vele vrienden en bekenden. 9 Nov. Wij vernemen roet genoegen dat, te beginnen met 16 dezer, voor de verzending van post pakketten van Middelburg naar Zierikzee en in omgekeerde rigtingweder evenaL vroeger zal gebruik gemaakt wordeu van de stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam en dat alzoo driemaal daags gclpgenheid zal zijn om per post tusschen Middelburg en Zierikzee te corresponderen. Dc nog rookende puinhoopen op het terrein van de*t eergisteren plaats gehad hebbenden brand in den Langendellt alhier hebben geen reden tot verdere ongerustheid gegeven. Voortdurend is en wordt ook gedurende den aanstaanden nacht daarbij de wacht gehouden. Morgen zal van wege de betrokken Antwcrpsche en 's Hertogenbossche brandwaarborgmaatschappijcu een begin met de opruiming van het terrein worden gemaakt. De blijkeu van belangstelling en hulpvaardigheid die de slngtoflers van het onheil bij voortduring van vele zijden on dervinden, gaat de stoutste verwachting te boven. Ziorilizoo, 13 Nov. Men schrijft van Terschel ling dd. 8 dezer het volgende: Het treurig vermoeden, dat de loodsrinkelaar No. 4 van Terschelling, met man en muis is vergaan, schijnt zich lioe langer hoe meer te bevestigen. Gemeld vaartuig was op Zaturdag 24 Oct. 11. in zee, en trachtte met het opkomend stormweder dien avond naar binnen te zeilen, dat echter niet gelukte en waarop het weder noord- of zeewaarts over lag; sedert heeft men van het vaartuig niets vernomen en is de hoop die men nog steeds koesterde, dat het op vreemde kusten zich bevond of in ontredderden staat op zee zoude rondzwerven, ver- flaauwd met eiken dag en blijkt ook helaas ijdel te zijn. De opvarenden van deze loodsrinkelaar zijn schipper W. G. Molenaar, de loodsen J. J. Nadort, P. C. de Breed, C. T. Ree, C. A. Bierman en W. D. Zejjlmaker; de kweekelingen J. A. van Keulen en D. C. Geus en de matroos J. R. Groendijkte zamen 9 personen allen gehuwd en waarvan 8 een getal van 23 kinderen, be neden de 16 jaren nalaten. Groot is de verslagenheid op dit eiland door deze nieuwe ramp teweeg gebragt, eene ramp die haast niet te overzien is, als meu in aanmerking neemt het groot aantal huisgezinnen dat thans weder in rouw wordt ge dompeld en van hunne verzorgers en dierbaarste betrek kingen beroofd zijn. Dat de Nederlandscbe liefdadigheid, zoo die gevraagd wordtniet in gebreke zal blijven, ora de nagelaten ongelukkige betrekkingen met ruime bijdragen ter hulpe te komen dit is van de regering en van onze steeds tot weldoen bereide natie te verwachten. Immers dat droevige rampen bij getrouwe pligts- vervulling ontstaan, ten allen tijde in Nederland mee warige harten en geopende handen heeft gevonden, is ons in het vorige jaar nog zoo ruimschoots gebleken door de krachtige hulp aan de betrekkingen van de toen verongelukte loodsen bewezen. Aan deze nieuwe ramp is mede eene treurige her innering verbondendaar de thans vermoedelijk ver- ongelukte^ schipper W. G. Molenaar op Dingsdag 27 Oct. 11. hier verwacht werd, ten einde op dien avond in eene daartoe bestemde vergadering van wege het departement tot Nut van 't Algemeen de zilveren medaillle te ontvangenvoor het met levensgevaar redden van een in onze haven gevallen kind. Een berigt uit 's Gravenliage zegt dat het eerste bataljon grenadiersdat te Rotterdam gedetacheerd wasden 9den des middags aldaar is aangekomen. Een berigt uit Botterdam meldt, dat het tweede bataljon des morgens van denzelfden dag derwaarts is vertrokken. Een echtpaar te Schiedam vierde gisteren zijne 62'/Jarige echtvereeniging. Te zamen beleven zij den ouderdom van 182 jaar, zijnde de man 84 en de vrouw 98 jaar oud. Men schrijft uit 's Hage aan de Arnh. Ct. het volgende Men beweert dat op 7 Nov. van Rotterdam naar het huis van arrest alhier zou overgebragt zijn de persoon van Jb. de Vletter. Ik deel dit onder reserve mededaar men hieruit zou moeten opmaken dat de instructie te Rotterdam gehoudenreeds aanleiding heeft gegeven om die zaak bij het provinciaal geregtshof aanhangig te maken. Hoe dit zijdezelfde oproerige geest van Rotterdam en Leidendie ook daar bij de straatjeugd zich het eerst openbaardeschijnt een oogenblik aanstekelijk geweest te zijn voor de leerlingen van de teekenakademie alhieralthans verleden week begonnen die jongeluigelijk ook vroeger het geval is geweestweder 's avonds straatrumoer te maken. De politie heeft zich zeer verstandig onthouden er te veel notitie van te nemen doch bedaard een oog in 't zeil gehouden. Vrijdag avond heeft het bestuur der toeken-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1