I I WSIM fj i a j Woensdag November 1808. No. 2o6i>. 25*|%| <*aar£>'. Nieuwstijdingen. Afs.hafiiiig van liet zegel op druk werken tegen equivalenten. i. j voorstel gedaan ora al te scüancn net zegeirecnt dagbladen en op advertentien catalogussen pro- jctussen, aankondigingen en berichten. De schatkist ii daardoor ƒ710,742,125 missen. De heer van Bosse De minister van finantien heeft aan de Tweede Kamer beu voorstel gedaan om af te schaffen het zegelrecht ■op Ispectussen P zou daaidt-- Iwil dit terugvinden 111 eene verhooging van het patent- cht voor verlcoopers van sterke dranken en tabak ■gnuif en sigaren, alsmede eene verhooging van het linvoerrecht op thee. De afschaffing van het dagbladzegel is reeds tweemalen I voorgesteld en telkens afgestuit op het equivalent. Men Izocht dit in eene verlaging en verscherping van het Ihandelsze^el. De vraag: is een equivalent nootlig? is gèone vraag. Onze schatkist heeft te veel behoeften ■nu onze kosten van defensie zoo hoog opgevoerd zijn, ■terwijl de uitgaven in Indie daar de baten doen afnemen, Inrulnt. zii dïe bewerenhet zegelrecht moet zonder zoodat zij die beweren equivalent worden afgeschaft, het onmogelijke eischen en eigenlijk onbepaald afstel verhingen. Is °cle afschaffing noodig en wenschelijk Ziedaar hetgeen de oppositie thans betwist, nadat zij jaren lang het"omgekeerde had betoogd. Als deze regeering iets Ivoorsteltis het niet goed. Zelden heeft het Dat/blad :Zoo ruiterlijk verklaard, dat het thans bestrijdt hetgeen Ihet vroeger voorstond. Men noemt datvooruitgang. ,Vij noemen dat: cameleóntische politiek uit eigenbelang in zucht tot opponeeren. Zijn wijdie een gevestigd orgaan bezittendan ionder eigenbelang, zoo wij de zaak in beginsel voor staan behoudens een paar bedenkingen? Wij zeggen jvolmondig: ja, want ons belang is misschien niet veel afwijkend van dat van het Dagblad. Wij zullen dit iluidelijk maken. Het zegel drukt op alle bladen, maar belet lioofd- akelijk dat nieuwe groote bladen verschijnen. Er zijn uitegenzeggelijk in cle laatste jaren in verschillende teden meer bladen verrezen. Maar zij zijn allen van klein formaat en komen niet dagelijks uit. Nu eischt Ie oprichting van een blad geld de eerste kosten vjjlii erspreiding en volhouden totdat men gezeten is, zijn jchter niet dan na verloop van tijd in te halen als bet blad opgang maakt. Hoe grooter nu een blad is .es te minder vrees bestaat, dat concurrentie mogelijk 3want de fiscus neemt dadelijk tusschen 33 en 35 lercent van den prijs af, alleen voor het zegel, behalve AVo cent per advertentie. Men verliest dus hoogst waarschijnlijk een kapitaalalvorens de kosten zelfs [eener uitgave te dekken. De conservatieve partij heeft iet Dagblad met ƒ160,000 betaald. Zij vreest concur- •entie, want nu bezit zij een monopolie te \s Gravenhage. fan daar de strijd. Maar wij en velen met ons die [evenzeer meer concurrentie te duchten hebben, strijden voor vrijheid van beweging, ondanks ons belang, omdat het algemeen evenzeer als de publiciteit bij de afschaf- !fing van het zegel zullen winnen. Het Dagblad moge [nu «aan het onnoozcle publiek, dat daaraan geloof hecht, zijne cijfers geven het kan toch niet bewijzen, dat [men niet eene ton gouds minder behoeft om in de esidentie te concureerenzelfs als men zijne cijfers |aan neemt. Men kan niet beweren dat het lezend publiek niet [bij de afschaffing zou winnen dat ware onzin en be- lacblijk. Men zegt dus: ja, de bladen breiden zich toch uit en er komen meer. Dat geschiedt ondanks de be lemmeringen en dit bewijst, dat de behoefte a«an beter en meer bladen op vele plaatsen bestaat. Maar zullen de dagbladen niet goedkooper zijn en beter tevens, als zij zulk een zoo enorm recht niet behoeven te betalen, het hoogste in Europa? Zie de Engelsche en Belgische jbladen zij zijn kolossaal. Waarom hier te lande veelal niet? Ons publiek leest toch veel en adverteert ruim. )mdat elke duim papier oneindig meer kost dan het oordeel kan aanbrengen. Onze handel heeft buitenlandsche en koloniale bladen oodigzij betalen 80 a 200 percent van den kostenden )rijs aan belasting. Een van twee zal bij afschaffing van het recht ge beuren de bladen worden veel goedkooper of veel jrooter en beter voor hetzelfde geld. Zoo niet, dan verrijst concurrentie met goed succes. Wij willen dien trijd wagen anderen niet, omdat zij zich impopulair ;evoelen. Toch is het ook voor ons een moeilijke strijd, vant er zal krachtsinspanning noodig zijn om zich te ïandhaven. Dat offer eischt het publiek belang. Neen, zegt men, vermindering v.an bet zegelrecht is ;enoeglater kan men dan gemakkelijk tot afschaffing omen. Dat was ook het plan van de vorige regeering, fitgewerkt door Jz. J. Lion en geheel door hem ge- nspireerd. Waarom? Omdat de vermindering van het egel tot een zeker bedrag hoofdzakelijk ten bate zou tomen van de groote bladen. Stel eens d«at- men 2 cent )f 1 cent per courant zou betalen. Wie wordt dan tmeest geb.aat! De groote pers, die nu 5 en 4 cent >etaalt. Zeer enkele provinciale bladen zouden daarbij winnen. Het zou het middel voor de groote pers zijn sen deel der belasting in den zak van de eigenaren of tandeelhebbers te brengen want bij gedeeltelijke af- chaffing der belasting komt dit nooit ten volle ten >ate van het publiek. Maar het advcrtentiezegel drukt niet, zegt men. üilieve, is dit in Zeeland vooval niet bepaald onwaar Wie een dood- of geboortebericht plaatst, kan bet egel betalen wordt beweerd. M.anr men erkent dat lie advertentien bij ons volksgebruik en dus behoefte lijn dan drukt de belasting op allen. Intussclien zijn de kolommen advertentien niet gevuld net aankondigingen van Holloway of dr. de Jongh lie duizenden daaraan besteden. Het meerendeel komt leels van maatschappijen voor handellandbouw en fijverheid. in.aar bovenal van den winkelier. Die moet lelkens adverteeren. Zouden nu die honderdmaal per aar herhaalde 35 cents advertentiekosten niet drukken op den burger en neringdoende? Het is even onjuist lat vol te houden als dat de accijnsen op steenkolen m brood die niet duurder maakten. Wie groote zaken ïeeft, moet zelfs in meer bladen adverteeren. Al wordt iu de advertentie zelve niet goedkooper en dat is zeer betwijfelbaarals de courant zelve goedkooper zijnde, meer lezers krijgt en dus de kosten van de onderneming verminderen het zegel gaat er af en dat is telkens hetzelfde, of men twee kolommen adver teert of één regel. Zeeland moei nu veel adverteeren door zijne ligging. Voor ons is de zegelkwestie van groot belang. Men geeft reeds toedat het zegel een druk is voor den ambachtsman of de maagd die werk vragen. Is die druk niet even groot voor den werkgeverdie een knecht of maagd, min of huisbewaardster zoekt? En die moeten wij in de bladen vragen. Hoe kunstig men nu cijfers samenflanse om de za«ak te bestrijden de «afschaffing is eene zaak van publiek behing en van goede staatkunde. Kennis en wetenschap, maar ook het politiek leven worden door de zegel belasting belemmerd in vrije uiting der gedachten. P]en kort en goed gesteld stukje in een blad trekt meer de aandacht dan een boek of eene brochure. De bladen hebben er thans geen ruimte voor. Zij hebben geen geld genoeg om zich vele kundige en degelijke mede werkers in velerlei vakken te bezorgen. Alleen enkele hoofdredacteurs in ons land kunnen goed van hun tractement leven. Van daar dat onze pers bij de Engelsche zoozeer ten «achteren is en menig blad ten slotte in de handen valt van fiibustiers der persdie door een schijn van kennis, het publiek verblinden en de natie misleiden. Over de equivalenten nog een woord. M cbcrljuii'b. Leeuwarden, 28 Oct. De aan de diakonie der Ned. Herv. gemeente ten deel gevallen n«alatenschap van mej. Y. Dijxstra wordt geschat op een bedr.ag van 80 a 100 mille. Betrekkelijk de ontvlugting der Leeuwarder boeven deelt het Leidsch Dagblad nog de navolgende bijzon derheden mede Toen de wacht der bewaarders ten 3 ure in den nacht de rondte deed bespeurde zij een touw dat uit een dak venster in den tuin van den komm«andant was neergelaten. Aanstonds werd appél nominaal gehouden in de be ruchte slaapplaats met de ijzeren alcoven, het gewone broeinest van ontvlugtingsplannen, doch niemand werd vermist. Nadat nog eenige andere lokalen geïnspecteerd en in orde bevonden waren, kwam men op het denkbeeld, eens naar de kachotten om te zien, ofschoon overtuigd, dat wie in deze ondernardsche, met drie dubbele deuren gesloten en meer dan voldoende gegrendelde holen lag opgesloten, alle kans op ontvlugting miste. Toch zag men weldra door een der ramen in den muur die de zoogenaamde kachot ten-kamer van eene binnenplaats scheidt, een aantalklee- dingstukken van gevangenen op den grond liggen en even spoedig bespeurde men, dat 3 van de 4 kachotten onsloten en ledig waren. Eene week geleden was in elk der tweede kleinste holen één tuchteling en waren er in het grootste 4 opgesloten geworden, de meesten tot straf voor de on langs beproefde poging tot ontvlugting. Zes gevangenen waren dus verdwenen. Weldra werd op een der zolders van het kleine magazijn één van hen ontdekt, doch de vyf anderen waren gevloden. Het is bijna ongeloofelijk, boe deze uitbraak heeft kun nen plaats grijpen, en het is zeker eene daad van kracht en moed en oinzigtigheid, een goeden uitslag overwaarclig. Zooals ik zeide, waren er in het grootste kachot vier ge vangenen opgesloten. Dezen is het door groote inspanning van krachten geluktde banden en het slot van de bin nenste deur te verbreken. Een zwaar hek, waarop ze toen stuitten werd uit zijn voegen geligt. Nu bleef echter de derde deur nog over. In pl.aats van te beproeven deze los te wringen, 'tgeen alarm had kunnen veroorzaken, gingen zij nu aan het werk, om eene zware hardsteenen plaat en een nog zwaarder drempel, die tusschen de binnenste en buitenste deur van het kachot iu den grond gemetseld waren, los te woelen en te verwijderen. Dit gelukte. Ver volgens groeven zij het zand weg onder de buitenste deur, verwijderden eenige klinkers en kregen zoo eindelijk ge noeg ruimte, om onder de zware deur door te kruipen. Nu waren ze uit het kachot en stonden in de kachotten-kamer. Met de ijzeren bouten van de verbroken deur werden nu 2 andere kachotten ontsloten en de beide bewoners dier holen bevrijd. De kachotten-kamer is echter weder door een muur van de binnenplaats gescheiden. Ook onder dezen muur werd, na wegruiming van een aantal klinkers, het zand weggewoeld; een paarsteenen werden uit den muur gehaald, en zoo ontstond weder eene opening, juist groot genoeg om een menschelijk ligebaam door te laten. Zoo kwamen ze op de binnenplaats en onder leiding v«au een hunner, die reeds vroeger gezeten en toen huisdienst ge daan had, waardoor hij met de inrigting bekend was, liepen ze naar boven, naar het magazijntje, waar de kleeding- stukken van pas ingekomen gevangenen voorloopig be waard worden. Hiertoe hadden ze slechts een paar gewone deuren zonder veel moeite te ontsluiten. In het magazijn koos ieder zich een pakje burgerkleêren uit, en men begon van lakens een touw te vervaardigen toen een hunner een takel vond liggen. Deze werd aanstonds uit het venster nedergelaten, en de bevrijde gevangenen gleden de een na den ander n.aar beneden in den tuin van den kommand.ant. Een hunner verloor echter door den hevigen wind zijne pet, en toen hij hierop den schildwacht naar boven zag kyken, klom hij aanstonds terug, uit vrees van te worden doodgeschoten, en verborg zich op het magazijn, waar hij des morgens ontdekt werd. De vijf anderen hadden evenwel spoedig den tuin verlaten waren eene gracht overgestoken en hadden de wijde wereld vóór zich. Het schijnt dat een der schildwachten het touw heeft zien nederlatende, doch door vrees bekropen geen gerucht heeft durven maken. Meer te verwonderen is het, dat de schildwacht, die heen en weder stapte op de binnenplaats waarop de kachotten-kamer uitkomtnaar hij voorgeeft niets heeft bemerkt. Doch het is zeker, dat hot vreeselijk stormachtige weder in het voordeel was der gevangenen, en dat het r.ammelen der ramen van het gebouw, gepaard met het huilen van den wind, het ger.ias, dat zij bij het losbreken van den muur moeten gemaakt hebben, wel heeft kunnen verdooven. De binnenplaats is overigens wel goed verlicht, doch het hoekje, waar ze hebben moe ten langs kruipen, lag toch meer in het donker. De militaire wacht aan het tuchthuis is nu sedert eenige dagen met 1 korporaal en 6 man en bovendien gedurende j den nacht met 1 sergeant, 2 korporaals en 10 man, tot het doen van rondes, versterkt. De geheele wacht bestaat daardoor thans uit ongeveer 60 man. Arnhem, 31 Oct. Bij de stemming over 50 leden j van het kiescollegie der Hervormde gemeente alhier welke 11. Maandag plaats had, heeft de orthodoxe partij gezegevierd. Op hare kandidaten werden ongeveer 570 stemmen uitgebragt en op die der modernen 276. Het j opnemen der stemlijsten waarbij ruim 42,000 namen j vielen op te teekenenduurde verscheidene dagen. Kottordam, 30 Oct. Heden avond ten ongeveer 8 ure hebben zich weder eenige jongelieden vereenigd, om zingende en schreeuwende, een togfc doof de straten J te houden, aan het hoofd van welken troep zich een persoon bevond, die op verschillende puuten woorden tot het volk rigtte. De troep werd al gaandeweg grooter zoodat hij. die daarv.an de aanvoerder scheen, eindelijk zelf tamelijk in het gedrang geraakte, waarna hij ten half tien ure huiswaarts is gekeerd. Hierna heeft zich de menigte nog tot ruim middernacht langs de straten begeven, joelende en schreeuwende, de politie uittartende en uitjouwende. Bij een bezoek aan het bureau in de Oranjestraat zijn door de opeengedrongen menigte aan het kantoor van den waterschout de glasruiten ingeduwd. Hoewel er overigens veel ongeregelds is geschied, heeft de politie zich steeds bedaard gedragen en ofschoon zij door de uittartende menigte herhaaldelijk werd gepro voceerd, is het tot dusverre niet noodig geweest gebruik van het scherp der wapenen te maken. 31 Oct. Heden avond heeft zich wederom eene volksmenigte alhier in beweging gesteld en onder woest gezang, van 8 ure tot laat in den nacht, de voornaamste zoowel als de afgelegenste straten in digte drommen bezocht, onder het plegen van allerlei baldadigheden, niettegenstaande de politie zoowel in uniform als in burgerkleeding aanmerkelijk was versterkt. Als voor- namelijke oorz«aken van deze ongeregeldheden kan men de volgende stellen: 1°. Zijn er vele ontevreden schip pers, die hunne drijvende woningen door den krachtigen arm buiten de gemeente naar de Rotte zagen vervoeren, ofschoon verschillende pottenschuiten «aan Duitschers toebehoorende, in de gemeente blijven, door nu hier dan daar ligplaats te kiezen. 2°. Door de vele processen- verbaal tegen fruitschippers opgemaakt, die sedert on heugelijke jaren aan de vischmarkt hunne waren mogten uitventen. 3°. Door verschillende verplaatsingen van marktkramers, die zich daardoor zeer benadeeld achten, terwijl de kermisplaatsing velen niet naar den zin was. 4°. De inrigting der politie, die voor het meerendeel uit niet Rotterdam mors bestaat, kostbaarder is dan voorheen en met eene vroeger ongekende gestrengheid de verordeningen lnaudhaaft. 5". De hooge lands- en stedelijke belastingen, die door de leening van 6 millioen nog met eene riolen-belasting verzwaard zal worden waartegen door velen wordt te velde getrokken. 6°. Eene brochure van Jacob deVl :tter, waarin verschillende feiten voorkomen, die niet publiek weersproken zijn, en daarom bij het gepeupel ingang vinden. Deze persoon en de man des volks, dat ter zijner eere allerlei liedjes zingt, terwijl de politie gesard wordt door het geroep van hoed hoed hoedDe ongeregeldheden namen tegen 11 ure een ernstig karakter aan. De politie moest sedert gernimen tijd, met de blanke sabels op straat geposteerd, van die wapenen gebruik maken. Men spreekt van doo- den en gekwetsten zoowel aan het politie-bureau als aan het stadhuis. Bij de arrestratie van enkelen zijn alle politie-bearabten daar n«aar binnengedreven de stra ten werden opgebroken en er volgde een hagelbui van steenen, waardoor gbsruiten, deuren en vensters werden vernield. De politie nam de wijk op de daken en ver weerde zich daar met dakpannen, terwijl de klok van het stadhuis geluid werd. Intussclien trokken andere troepen al tierende door de straten, onder het vernielen der lantaarnen en ander stads-eigendom. Aan het stad huis en bureau van inkwartiering is geen ruit meer heel zelfs heeft men in laatstgenoemd gebouw brand willen stichten, die echter spoedig gebluscht is. Daarna trok eene troep naar de groote Paauwensteog, waar onmid dellijk door de politie van de wapens gebruik werd gema«akt en de storm in tijds werd bezworen, en hoewel men nog verschillende m«alen uitvallen met de blanke s.abel moest doen, waardoor velen zijn verwond geraakt, allengs de gelederen dunden, doch de verbittering nam niet af. Onder den kreet„op morgen," ging men uiteen. De winkels waren overal reeds vroeg gesloten en de angst was niet gering bij velen hoewel de oproerige hoop overal riep „dat men de burgers en het hunne moest ontzien." Onbegrijpelijk is het, dat men de schut terij niet heeft opgeroepen of niet gisteren reeds ka- vallerie heeft ontboden, daar toen reeds te voorzien was, dat zij noodig kon zijn, terwijl de telegraaf die heden avond had kunnen ontbieden. Te wensclien is het dat men tegen zulke hier ongekende tumulten krachtig op treden zal. Daar er inmiddels naar 's Gravenhage om militaire hulp geseind was, arriveerde alhier Zondag morgen ten half 5 ure een escadron huzaren, ten 8 ure gevolgd door een bataillon en des namidd«ags nog door een tweede bataillon grenadiers en jagers. Dadelijk werden er alstoen piketten uitgezet bij de Stadhuissteeg en op andere punten militaire posten gesteld, waarbij tevens regeling werd gemaakt tot het p.atrouilleren. terwijl verder «alles zoodanig werd geschikt, d«at ofschoon de militaire rnagt, ter gezamenlijke sterkte van ruim 700 man, door de stad verspreid was, er evenwel ieder oogenblik in geval van nood naar alle kanten versterking kon worden verschaft. Tevens werden de vereischte schikkingen gemaakt, om wanneer het noodig mogt zijn, nog militairen uit Delft, Gouda en andere omliggende garnizoensplaatsen te ver- krygen. Het brandpiket der schutterij onder de wapens zijnde, werd gedésigneerd tot wachthouden bij het raad huis gedurende deu geheelen nacht en verder werden nog «andere maatregelen genomen, om zooveel mogelijk wanordelijkheden te beletten. In den voormiddag waren uit 's Hage de coinmiss«aris des konings en de procureur-generaal aangekomen, die daarop met den generaal-majoor van Wickevoort Crom- melin en bet collegie van burgemeester en wethouders ten nuadhuize eene langdurige conferentie hebben ge houden. Ofschoon er «aanvankeljjk vv^es bestond voor nieuwe wanordelijkheden met den avond, is het evenwel overal rustig gebleven. Zelf* was het op de straten stiller dan op andere Zondagen. Op de Kaasmarkt was de passage afgesloten en het geheele terrein bezet met cavalerie en grenadiers gereed om op het eerste alarm bij de hand te zijn. De justitie heeft in het voorgevallene aanleiding ge vonden om last. te geven tot de arrestatie van genoemden practizyn Jacob de Vletter, die dan ook des namiddags uit zijne woning gehaald en onder militair escorte naai de gevangenis op de Korte Hoogstraat werd overgebragt. In den loop van den nacht en voormiddag zijn nog ruim een honderdtal en ook des avonds nog eenige personen gearresteerd, waarvan, naar het zich laat aanzien, 32 aan de justitie zullen worden overgeleverd. Een twaalftal agenten zijn gewond, waarvan één ten gevolge van een pistoolschotdoordien er wederzijds door de politie en de aanvallers hier en daar schoten zijn gewisseld. In het Ziekenhuis aan den Coolsingel zijn des machts 8 personen en heden morgen 1 gewond ingebragt, waarvan er zes dien dag huiswaarts zijn gekeerd. Geen hunner had eene belangrijke kwetsuur. D«aarentegen zijn vele anderen in meerdere mate gewond geraakt. Men spreekt ook van dooden doch hierom trent is ons nog niets met eenige zekerheid gebleken. De huzaren zijn hij particulieren ingekwartierd, terwijl aan het eene bataillon grenadiers en jagers in het oude-mannenhuis en aan het andere in het beursgebouw een verblijf is aangewezen. Oniuiddelijk des morgens is men «aan het werk gegaan met het herstellen der schade aan de openbare gebouwen, waartoe door sommige ingezetenen welwillend bijstand werd aangeboden. Met innig leedwezen geven wij dit verslag der in onze stad plaats gegrepen ongeregeldheden, welke wij hopen dat thans voor goed geëindigd zullen zijn. Het is on begrijpelijk, hoe onze anders zóó rustige bevolking zich door enkelen zóó zeer heeft kunnen laten verleiden. Wij twijfelen er niet aan dat de liefde tot orde die hier ter stede steeds heeft geheerscht, reeds rust en kalmte in de gemoederen heeft, doen terugkeeren. Van alle zij den hooren wij den meesten lof aan de politie toezwaai- jen voor hare kalme en bezadigde houding. De bevolking begrijped.at de politie strekt tot de beveiliging van allen en dat vooral de goedgezinde» haar met kracht behooren te ondersteunen. Die steun moet haar het zedelijk overwigt geven, zonder hetwelk zij niet in het algemeen belang kan werkzaam zijn. Een ieder vervolge rustig zijne gewone werkzaamheden en moge de orde, in ona midden teruggekeerd nimmer weder verstoord worden. Wij moeten toonen, dat wij gebleven zijn, wat wij altijd waren, eene rustige en vredelievende burgerij. In den afgeloopcn nacht is te Schiedam gearriveerd eene batterij artillerie, die ter beschikking is gesteld van den militairen kommandant alhier, om, bij nood zakelijkheid, de noodige hulp te verleenen. Zierikzee1 Nóv. De Tweede Kamer der Staten-Genera.al is bijeengeroepen ter vergadering op Maandag 2 November. Wij vernemen dat de rekenkamer bezwaar heeft gemaakt tegen de verevening van den post betrekkei ij k den overtogt van den Heer Huët en familie naar Indië als zijnde in strijd met de bestaande bepalingen. Voor een paar dagen werd tc Assen in de gevangenis een brnndbricfselirijver uit de kolonie, naar wij inecnen, voor een of ander vergrijp in den kerker opgesloten. Hoewel men zijne handen stevig geboeid had kon hij toch even het slot vatten en oefende met de toppen zijner vingers nog zooveel kracht uit, dat hij het sterke slot uit elkander rukte. De bewaarders, die betn los in de cel zagen loopi-n, boeiden hem op nieuw. Hij verzekerde hun echter, dat hij zich wel weer los zou weten te maken. Hij hield woord en scheurde tot zesmaal toe het slot open, hoewel men het ten Inalsle van de zwaarste soort genomen lind. Men heeft toen zijne ketens met een bout vastgeklonken die hem te sterk scheen te zijn. Toen men bemerkte, met welken gevaarlijken snuiter men te doen had heeft men hem eens onderzocht, en vond toen op zijn lijf een halve schaar, die hij wie weet waarvoor gebruiken wilde. Een ander gevangene smeet een der bewaarders met een stuk ijzer naar het hoofd. Gelukkig raakte hot slechts even. Het had hem ook liet. leven kunnen kosten. Deze zal nu wegens poging tot moord teregt staan. Uit Harlingen wordt geschreven: Als een loffelijk voorbeeld ter navolging verrfieldenwij hot volgende. Den 25sten October geraakte ten gevolge van het noodweer, de kof Elsje, van Pekela, kapitein A. K. Tap, in ballast van Newport naar Noorwegen, in zinkenden staat, op 53,50 Noorderbreedte en 3,10 Oosterlengte. Ilet schip scheen reddeloos verloren, Het. vaartuig Robecq, van Londen, gezag voerder Brochelsbey, ter vischvangst uit zijnde, merkt het on heil, komt dadelijke ter hulp en brengt de kof door de gaten van het Vlie te Harlingen behouden binnen. Toen aan Brochels bey gevraagd werd hoeveel hij voor zijne hulp eischte, was het antwoord: »Niets, de Christenen moeten elkander helpenHij was zelfs niet te bewegen, iets aan te nemen voor zijne mensch- lievende hulp. Onvermeld mag tevens niet blijven, dat Brochels bey eene lading oesters aan boord had, die door zijne verandering van koers vrij wat in waarde verloren heeft. Deze zelfde edele man heeft eenigen tijd geleden nog eene equipage gered, en 'twas niet mogelijk hem iets anders tc doen aannemen dau een eenvoudigen ring, dien hij altijd draagt als een herinne- ringsteeken van zijne belanglooze daad. Gemengde berigten. Het gaat in Spanje gezegend met het hervormen der re gering en vele schandalen worden uitgeroeid, terwijl er nog al vele martelgereedschappen in kloosters en gev.an- genissen gevonden worden, die nooit meer zullen worden gebruikt. De auto-da-fé's die gevonden worden, worden voor oud koper verkocht. Dit zijn koperen pannen waar een mensch in kan liggen, die gebruikt werden om een mensch levend in te braden, die daartoe veroordeeld wer-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1