ZIERIkZËËSCHE NIEUWSBODE. No. 2568i 25s,e Jaarg. Zaturdag 51 October 1868. Nieuwstijdingen. JFvetwfevijB. 31 e 11 abonneert zich lil Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Iu Noord-Amenka bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. A-1> o 1111 cinents-Priist VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden 1,30. Franco per post, iu Nederland1.60. Voo Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V erschy nts Op Woensdag en Zatnrdag. Aclvertentiên: 10 cent per gewone regel. li^OOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertcntiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddaga 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Tngezondene Stukken, franco. Berlijn, 25 Oct. In het jaar 1864 heeft de Piuis- si8che regering het besluit genomen om te Duppel en Alsen zegeteekenen te doen oprigten ook heeft men een feest gevierd voor het leggen van den eersten steen. Thans verneemt men van goed onderrigtte zijde, dat de ont werpen voor die gedenkteekenen door de Pruissische regering zijn goedgekeurd, dat met het leggen der fonda menten nog dit jaar een begin zal worden gemaakt en dat de oprigting der gedenkteekenen in het volgende jaar voltooid zal zijn. Op dat te Duppel zullen vier levens- groote figurende vier wapensoorten voorstellende worden aangebragtterwijl op het gedenkteeken te Arnkiel een infanterist in eene boot stijgende den over- togt naar Alsen zal aanduiden. De uitvoering van dit plan is een duidelijk antwoord op den eisch van Dene marken, dat Pruissen Duppel en Alsen weder zal afstaan. IPturys 24 Oct. De Moniteur de 1' Armee bevat een Keizerlijk besluit, ingevolge waarvan jaarlijks 7800 burgerlijke betrekkingen zullen worden gereserveerd, ten behoeve van ge- reëngageerde militairen als compensatie voor de opgeheven premie bij weder indiensttreding. Sedert Keizer Napoleon zijn laatsten bondgenoot heeft ver loren, breit hij zegt men te Parijs, op een ontwapenings-manifest, dat aan alle staten van Europa gerigt, meer bepaald op Pruissen gemunt is. De redeneering zal ongeveer dezen loop hebben: Prui99en met Zuid-Duïtschland kan een millioen soldaten op de been brengen; daardoor is Frankrijk wel genoodzaakt ge worden zijn leger op denzelfden voet in te rigten en alle overige staten van Europa hebben in evenredigheid hunne strijd krachten moeten vergrooten. Gevolg vau deze noodzakelijkheid is, vermeerdering der uitgaven, die, zoo zij nog langer duurt op bankroet moet uitloopen. Eer het zoover komt is het zaak te ontwapenen, of ten minste onze legers aanmerkelijk te ver minderen. Zal dit echter niet voor de leus geschieden, maar Europa de zekerheid hebben dat de ontwapening ernstig is gemeend, dan dient een internationaal congres te worden be noemd, dat voor de uitvoering waakt, en dus noods haar met geweld afdwingt. De onderscheidene regeringen, zullen dade lijk na de uitvaardiging van dit manifest, uitgeuoodigd worden, het in beginsel aan te nemen evenals zij aan het mensch- lievend voorstel van Rusland, om zich voortaan in den oorlog niet meer van ontplofbare kogels te bedienen, hare goedkeuring hebben geschonken, en daarna, onder groote toejuiging der volken, die van zware lasten worden bevrijd, op een congres, of hoe men die zaraenkomst anders noemen wil, de uitvoering der noodige maatregelen te overwegen en de internationale ontwapening9comraisise te benoemen. De Keizer is maar niet van zijne congresmanie te genezen, hoe dikwijls ook teleurge steld, komt hij telkens daartoe terug. Leeuwarden, 28 Oct. Gister avond, omstreeks tien uur, arriveerde hier de Minister van Justitie, ver gezeld vau den hoofd-inspecteur der gevangenissen. Beide hecren begaven zich onmiddellijk naar de strafge vangenis, om, onder geleide van den commissaris des konings en den kommandant dier gevangenisde slaapzalen, bezet met gevangenen, te bezigtigen. Heden morgen heeft Z. Exc. andermaal ruim vier uren in de gevangenis doorgebragt en alles naauwkeurig in oogen- schouw genomen, in tegenwoordigheid van de commissie van administratie. Ofschoon het den Minister bleek, dat Je gebouwen der gevaugenis, op den bestaanden voet, zeer ondoelmatig en niet voldoende zijn, schijnt Z. Exc. overigens bijzonder tevreden te zijn geweest. Men verwachtdat dit bezoek zal leiden tot eene reeds zoolang gewenschte verbetering in den toestand der gevangenisgebouwen, gepaard met de invoering van een eenhoofdig bestuur over die gevangenis, welk laatste zeer noodzakelijk moet zijn. Leeuwarden, 26 Oct. Twee der gisteren nacht uit het tuchthuis ontvlugten, van den Assem en Klok- kers, zijn reeds weder in hun oud verblijf. De eerst genoemde is gisteren avondomstreeks 9 urealhier in de Speelmanstraat gearresteerd door den policie- dienaar der 1ste kl. van der Veernadat deze kennis had bekomen, dat een verdacht persoon ten huize van den in die straat wonenden R. C. geesteljjke had gebedeld, de laatstgemelde heden nacht op den weg naar Groningen te Kooten door burgerswaarna hij eenige uren later onder geleide van twee rijksveldwach ters hier is aangekomen. Klokkers was in gezelschap van Schafstal, die het echter wist te ontkomen, doch, nu men zijn spoor eenigzins kent, des te krachtiger wordt nagezet. Van Spelleken en Seip weet men tot dus ver alleen, dat zij gisteren avond op den weg naar Heerenveen zijn gezien. Wat de twee schildwachten betreft, die bij betere waakzaamheid of pligtsbetrachting de vlugt hadden kunnen voorkomen, zoo verneemt men, dat de een, die op het zoogenaamde Blokhuisplein stond zich heeft laten misleiden door de burgerkleedingwaarvan de gevangenen zich op het magazijn hadden voorzien, en dat de andereen zeer jong soldaatdie aan den grachtkant bij de droogerij stondofschoon hij de ontvlugting bemerktedoor vrees en angst gedreven zich heeft stilgehoudenLaatstgenoemdedie getoond heeft zoo weinig zijn pligt te begrijpenbevindt zich in militair arrest. De militaire wacht aan het tuchthuis is versterkt. 28 Oct. De ontsnapte gevangenen, Spelleken en Seip, zijn heden namiddag te 3'/4 ure bij Westergeest (Kollumerland) gearresteerd en onder sterk gelide met den Groninger spoorweg terug gebragt. Thans zijn dus allen weder in hechtenis. Hei-to«e»l>oseli, 25 Oct. Den 28#Un Febr. 11.kommandeerde de 1ste luitenant van het 2de reg. huzaren, de heer Thirion, eene kolonne onbereden man schappen van het garnizoen alhier, op den weg tusschen deze vesting en de gemeente Vught en had de onvoor- zigtigheid, rijdende over het voetpad naast den straatweg gelegen, den aannemer Lathouwers, die over dat voetpad zijn weg volgde, tegen het lijf te rijden, welke hierover in drift gerakende den naam van den luitenant ver langde te weten, te gelijker tijd de teugels van het paard vastnemende. In plaats van hieraan te voldoen, dreigde de luitenant hem onder grove uitdrukkingen met zijne karwats te zullen slaan en bragt op het niet loslaten der teugels ook werkelijk daarmede eenige slageu toe, waarna, zoo men zegt, genoemde Lathouwers hem terug sloeg; van een en ander werd processen-verbaal op gemaakt. Beide personen stonden den 16deu April daarna voor de regtbauk alhier, wegens wederzijdsche mishandeling teregt. De verdediger van don heer Thirionmr. Schlesinger, concludeerdena de instructie der zaak dat de regtbank zich zou onbevoegd verklaren om van de zaak kennis te nemen, waarop de regtbank op grond van art 14 van het crimineel wetboek voor het krijgsvolk hier te lande zich onbevoegd verklaarde om van de aanklagt tegen den luitenant kennis te nemen. Het openbaar ministerie kwam van dit vonnis in hooger beroep en het hof van Noord-Brabant bevestigde het vonnis van den eersten regter. Daarna diende deze zaak voor den krijgsraad alleen en werd de heer Thirionop grond dat hij tijdens het gepleegde was in de uitoe fening van zijne functievrij gesproken. Van deze uitspraak werd hooger beroep ingesteld voor het hoog militair geregtshof, welk regter- lijk collegie het vonnis van den krijgsraad vernietigde, den luitenant schuldig verklaarde aan moedwillige mis handeling, gepleegd onder verzachtende omstandigheden en hem te dier zake veroordeeld tot 8 dagen kamer arrest, ter vervanging eener geldboete, benevens in de kosten van het proces iu beide instantien. Deze sententie werd gisteren door den krjjgsraad alhier met open deuren uitgesproken. Door den hevigen storm van Zaturdag nacht zijn te 's Hage onder andere twee in aanbouw zijnde huizen op het Oranjeplein, waarmede men reeds tot de tweede verdieping was gevorderd, totaal vernietigd en tot op de fondamenten toe verwoest. Geen steen of balk is op zijn plaats gebleven. Broek iii Waterland. Als bewijs, hoe groot 't aantal koortslijders in Noord-Holland nog iskan dienen dat de predikant alhier Zondag den 18 October geen collega kon te hulp krijgen om voor hem de godsdienstoefening te leiden, zoodat de voorzanger der gemeente die taak heeft op zich moeten nemen. Zierikzee30 October. Op 27 October werd te 'sHage aan het ministerie van marine aanbesteed: het stellen en maken van een ijzeren licht- opstand met koperen lantaarn, benevens bet maken der daarvoor noodige fundeering aan de val bij Zierikzee. Daarvoor hebben ingeschreven: Nardten.Lukerhoffen C.° te Zierikzee, voor ƒ1990: Schretlen C0., te Leiden, voor ƒ1808; Collignon, te Amster dam, voor 1385 Vigé, te Haarlem, voor ƒ1848; L.J. Ent hoven C0., te 'sHage, voor ƒ1583; A. Anker, te Zierikzee, voor ƒ1559: Nolet en Driessen, te Schiedam, voor 1840; de Maatschappij tot vervaardiging vau ijzeren schepen en stoom werktuigen »de IJssel" te Kampen, voor 1372; Broekman te Amsterdam, voor 1720. De minste inschrijving was dus die van de laatstgenoemde maatschappij »de IJssel." Drie weken geleden liep te Amsterdam het gerucht dat de heer Cd. Busken Huet, redacteur van den Java- Bode, te Batavia zou zijn overleden. De mailberigten, na dien tijd aangekomen, bevestigden dat gerucht niet, hetwelk wij om ligt te begrijpen redenenook niet hadden medegedeeld. Later kwam het ons weder ter ooretoen zou te Leiden deze doodtijding zijn ontvangen. Wij zouden er ook nu over zwijgen, wanneer niet het Dagblad er melding van had gemaakt. Met het oog op de eerste verspreiding van het gerucht, meenen wij ook thans er geen onbepaald geloof aan te moeten slaan. Dezer dagen las men in een vonnis de vreemde clausuledat een gevangene per spoorweg naar zijne gevangenis moest vervoerd worden. Aanleiding daartoe was, dat men vaak voor gevangenen enz. gebruik maakt van andere openbare middelen van vervoer. De minister van justitie heeft den 21 dezer in eene circulaire aan de procureurs-generaal bij de provinciale geregtshoven, op dat misbruik gewezen, waartegen hjj opkomt. Voorts de wenschelijkheid, dat de transporten per spoorweg zoodanig worden geregeld, dat de geleiders geen nachtverblijf buiten hunne standplaats behoeven te houden. Verder moet het vervoer kosteloos geschieden en er is geen geneeskundige verklaringdat de ge vangenen niet in staat zijn te voet te reizen noodig. Wij maken van de gelegenheid gebruik om op te merken, of bet niet wenscheljjk ware, dat er afzonderlijke gevangenwagens voor die transporten ter beschikking werden gesteld, daar het zamenzjjn met gevangenen in de gewone derde klassen voor de andere reizigers niet bijzonder aangenaam kan zijn en voor de gevangenen zeiven eene onnoodige aan de kaak stelling uitmaakt. Als een bewijs van karige bezoldiging bij het lager onderwijs, kan worden medegedeeld, dat de hoofdon derwijzer te Oostellingwerf eener school van 2 a 300 leerlingen een inkomen heeft van p. m. ƒ500. In diezelfde gemeente is nog een hoofdonderwijzer eener school van 100 kinderen, die het kolossale traktement van ƒ300 ontvangt. En dat in dezen duren tijd Jl. Woensdag is door de arrondd. regtbank te Groningen een apotheker veroordeeld tot betaling van vijf geldboeten, ieder van 10 gulden, en twee ieder van 3 gulden, ter zake van: 1°. het wel voorhanden, doch niet bewaard hebben in eene geslotene kast, zonder eenig leesbaar opschrift en zonder eenig kenmerk, van geneesmiddelen, voorkomende op de lijst B. als vergif volgens de wet van 1 Junjj 18652°. het niet bewaard hebben als voren van eene flesch met een geneesmiddel dat voorkomt op de lijst A als vergif; en 3°. het niet aanwezig hebben van geneesmiddelen, voorkomende in de Nederlandsche pharmacopoea, in zijn apotheek. Te Luik meldde zich jl. Vrijdag nacht een heer aan bjj het bureau van politie en verzocht dat een agent hem zou vergezellen naar een smidom dezen eene deur te doen opensteken. Wanneer hij alleen in den nacht bij een smid met zulk een verzoek kwam, zou men hem zeer zeker niet ten dienste staan. Toch moest hij in het huis zijn van zijn zwager, die afwezig was en hem had opgedragen eenige papieren voor hem uit zijn kast te halen; bij vergissing echter had hij hem den sleutel van zijn kelder in plaats van die zijner voordeur gegeven. De politie vermoedde niets kwaads de adsistentie werd verleendde smid stak de deur openwerd betaaldkreeg eene fooi even als de agent en de zaak was uit. Later bleek het echter dat de gewaande zwager een dief was geweest, die zich door de politie had laten helpen om zjjn diefstal te plegen. Nogtans was hij niet geslaagd, want in plaats van eene secretairehad hij eene brandkast gevonden die bjj vruchteloos getracht had open te steken. Hij was du9 maar onverrigter zake heengegaan. Een kruidkundige te Tunis is thans in het bezit eener hoogst merkwaardige chinesche plant. Zij draagt den naam van hias-taa-tomchom. De naam van die zonderlinge plant beteekent dat zij gedurende den zomer eene plant is en des winters een insekt. Wanneer men ze inde laatste dagen van September gadeslaat, onderscheidt haar niets van eene lange gele ruijs, die de lengte heeft van ongeveer 15 duim. Hare gedaantewisseling heeft trapsgewijze plaatsmen ziet als het ware het hoofd, het ligchaam, de oogen, de buik en den rug ontstaan. Deze plant is hoogst zeldzaam. Men vindt haar nog het meest in Thibet, van waar eenige exemplaren zijn overgebragt in den tuin van den keizer van China. Men wendt haar als geneesmiddel aan. Chinesche geleerden zeggen, dat zij zeer versterkend is. In Pompeji is weder een vond gedaan die de op merkzaamheid trekt. In een huis in de via Stabiana ontdekte men twee fresco's, portretten, zoo men meent van den heer des hnizes en zijne vrouw. Die zich naast elkander bevindende beeltenissen stellen den man voor in zijne toga, terwijl de vrouw gezeten is in een pein zende houding en met een schrijfstift in de regterhand en de wassen schrijftafeltjes in de linker. Beiden zjjn zeer uitvoerig behandeld. Zij zijn reeds naar het museum te Napels overgebragt. Daar schijnt plan te bestaan om de Trinity church te New-York aanmerkeljjk te vergrooten en een school gebouw voor 3000 kinderen daarbij op te rigten. Gaat het voorgestelde plan doordan wordt deze kerk ge wis de eerste in rang in de Yereenigde Staten. In nommer 171 Brodway N.| Y. is door den heer Bright eene machine ten toon gesteld die 2000 sigaren per dag vervaardigd. Dit werktuig is gepatenteerd werkt uitmuntend en verdient door deskundigen in oogenschouw genomen te worden. Gemengde berigten. Te H. in't groot hotel zal ten tooneele worden gevoerd De grappige schilder, of de omgeschopte olie-kruik, houtkleuren in alle soorten. Na hetzelve: De razende boven-baas in de gelagkameronder het gebruik van olie van rogge, gevolgd door de aankomst van een op- zigter met veel wind. Het praatzuchtige wagenmakers dochtertje te H. wordt aangeraden zooveel kwaad niet te spreken van anderendaar zjj zelf ook zoovee' bjjzonders niet is; En omdat zjj zooveel praat, W ordt zjj overal gehaat En dat is zeker en gewis Dat dit juist de waarheid is. Een schoenmaker te B. wordt verzocht, de schoenei welke hjj meer dan te lang onder zijne berusting heefi fehad ter reparatie, ter plaatse te bezorgen waar het ehoort, daar hjj er anders openljjk in dit blad om zal gevraagd wordenmet coupletjes uit „het bankeroet van den schoenlapper." Twee gebroeders en twee nichten, gaan naar Bergen om wat te verrigten, met den trein van half tienomdat het geen mensch zou zien. Dus, die dit raadt, en goed kan lezen, moet gewis geen domoor wezen. Lenatje te K. moest zoo niet met haar portret loopen om aan een heer te geven want anders zal zjj in het zonnetje gezet worden door dien heer en geene dame wordenen verloren eer, keert nimmer weer. Een dametje te Hspeelt nu voor spion om anderen zwart te maken en gaat nu naar de kerk te Goes om een vrjjer te zoeken met geld. Het kind heeft ook nog nooit aanzoek gehad om kermis te houden en nu zal zjj het gaan zoeken in de kerk denkendedie zoektdie vindt. Jufvrouw J.eene winkeliers-dochter te H.wordt aangeraden zoo hoog niet te vliegen, daar zjj haar gedrag in de laatste dagen leelijk heeft doen kennen. Te X. zal eene weduwe met een kruk nog verpast raken aan eon Ossen-rjjder: Maar door het schreeuwen van een os Kwamen de buren daarop los En riepen„Hoe moet dat nu gaan „Zjjn been nu over 'tbeest te slaan!" Dit menschhoe oudis nog zoo zot Zjj houdt somtjjds wel prochie-kot Maar nu is zjj wel ziende blind Zoo ook eens was haar eigen kind. Iemand te Wolphaartsdijk is zoo verliefd op eene renteniers-dochter, dat hjj zich behoorljjk op Zaturdag- avond komt aanmelden, en het kind weet niet wat hij komt doen, maar nu is zjj er achter, en heeft dadeljjk eene bakkerjj in de maak gedaan van kaartenblad. De jongelui te Hoedekenskerke zullen nog met eene collecte moeten gaan voor drinkpenningen want zjj kunnen geen nieuwe schuld meer maken vóór dat de oude betaald is. Kcrknieu ws. Zioi*ilcK©o29 ()ct. Bjj de op gisteren plaats gehad hebbende opening der stembiljettenter ver kiezing van deatien leden in het kiescollegie der Herv. Gemeente alhier, is gebleken dat de kandidaten der vrjjzinnige kiesvereeniging „Yrjjheid en Geweten" met 3/4 der uitgebragte stemmen zjjn verkozen. Op nieuw bljjkt dus hieruit dat 'A der gemeente leden niet instemt met de heerschende rigting. Waarom wordt dan het getal predikanten ook niet in dien zin verdeeld ZieriUrzoe, 30 Oct. Het kiescollegie der Herv. Gemeente alhier, heeft gisteren avond uit het vroeger gemelde zestal het volgende drietal geformeerdDs. H. A. Gillotj te Assendelft; Ds. O. Geerts, te de Rjjp, en Dr. P. C. van Wijkte Barchem. In den loop van de maand November zal het beroep plaats hebben. Het kiescollegie bij de Nederduitsche hervormde gemeente te 's Hertogenbosch, heeft een twaalftal van predikanten opgemaakt, ter vervulling der bjj die ge meente bestaande vacaturewaarop o. a. voorkomen Ds. Gillotte Assendelft, en Ds. van Stipriaan Luiscius te Scherpenzeel. Ingezoudene Stukken. Aan de Redactie van den Zierikzeeschen Nieuwsbode. In andere Gemeenten weten allen wanneer er Raads vergadering gehouden wordt, en bjjv. leest men in de N. Rott. Courant van heden ,,De Gemeente-Raad alhier „zal op Donderdag 29 October 's namiddags 1uur „precies, eene zitting houden „Zaken ter tafel te brengen:" (Hier volgen de zeven punten welke in die vergadering moeten behandeld worden.) Namens zeer velen doe ik hier beleefdelijk de vraag, of de Redactie dezer Courant, de Gemeente-leden ook niet op dezelfde manier zou willen onderrigten van de te Zierikzee te houden Raadsvergaderingen? want art. 43. „De Vergadering wordt in het openbaar gehouden is toch in de Gemeente-wet niet zonder bedoeling op genomen en evenwel zjjn aléén de Raadsleden vooraf van die vergaderingen verwittigd. Of nu de Raadsleden wel op toehoorders bjj hunne vergaderingen gesteld zjjn, mag de vraag niet wezen, maar welhoe kan men bjj aftreding weder aanbevelen of herkiezen als men zich niet zelf overtuigd heeft in hoever zjj aan het mandaat hebben beantwoord? Wjj betwjjfelen echter niet of er zal onder de 13 leden, toch althans wel één zijn, die daarom ruiterljjk genoeg is, de Redactie dezer Courant in de gelegenheid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1