So. 2567. Woensdag 28 October 1868. Mvt$ 'M c^rctianh. UI J 5s"' Jiiarii' Nieuwstijdingen. Ingeland. Hpawjc. jOuitedtltinft. 1 SCIIi: NIEUWSBODE. n ÏIW. daar 1 Tarn lil een schrijven uit Japan van den 21sten Augustus worden do decreten openbaar gemaakt, doorde Japansche i gouvernement tegen de christenen uitgevaardigd. Het eerste besluit is genomen in April j Ihet tweede in I Janij, weinig tijds voor de inhechtenisneming van 3000 christenen teOurakani. Het eerste decreet luidt als volgt: „Daar de afschuwelijke godsdienst der christenen ge- strengelijk verboden is, zoo wordt hierbij aan.de bevoegde I overheid bevolen, alle personen, die haar verdacht toe- I schijnen, aan te wijzen. Hiervoor zal eene belooning I worden toegekend. (Jet. Taiseikwam." Hettweede besluit, begeleid door een aanhangselis van den volgenden inhoud: „Hoewel de sekte der christenen gedurende vele ecuwen gestrengelijk vervolgd is door hot gouvernement van Bankfou, heeft zij nog niet opgehouden te bestaan. Daar het getal volgelingen der chistelijke leer in het dorp Ourakani, nabij Nagasaki, aanmerkelijk is toege nomen, en de gansche bevolking er in het geheim toe behoort, zoo heeft de hoo^e overheid na rijpe beraad slaging bevolen dat de christenen, volgens de bepaling in dit aanhangsel vervat, zullen in hechtenis genomen worden." Het aanhangsel is in de volgende bewoordingen vervat: „Daar de christelijke godsdienst sedert de oudste tijden in dit land verboden is, mag deze aangelegenheid niet met ligtvaardigheid beschouwd worden. Zij alzoo, wien het toezigt op de christenen zal toevertrouwd worden, moeten ze in het goede onderwijzen met zachtheid en monschelijkheiden al hunne krachten inspannen om ze op den goeden weg terug te brengen. Indien eenigcn hunner echter weigeren zich te bekeeren en hun dwaling te erkennen, moeten ze zeer streng en zonder mededoogeu behandeld worden. „Dat allen aldus, wie dit aangaat, den christenen dit wel voorhouden, en aan de bevoegde overheden bekend maken allen, die onverbeterlijk zullen zijn. „Deze mensehen (christenen) mogen geen de minste gemeenschap hebben met de bevolking der plaatsen t waarheen zij gezonden worden, zoolang zij niet bekeerd zijn. Zij moeten gebezigd worden tot den openbaren arbeid, of in de steengroeven en in de goud- en steen kolenmijnen in één woord tot alle werkzaamheden welke hun door de bewakers zullen worden opgelegd. Zij moeten in de bosschen en bergen verblijf houden per hoofdontvangen zij van de respectieve daimio's een portie rijst gedurende een tijdvak van drie jaren. In kleine afdeelingen moeten zij naar de bovengenoemde plaatsen overgebragt worden. Zoodra den daimioos aan gekondigd is, hoeveel personen zij zullen ontvangen, 1 moeten soldaten afgezonden worden, om hen in ontvangst te nemen. De genoemde keizerlijke bevelen zijn open baar gemaakt en moeten nageleefd worden. De na te noemen daimio's moeten de christenen die hun zijn toegedeeld aan hunne respectieve paleizen te Ozaka in ontvangst nemen." Hier achter volgde een lijst van 34 daimio's, aan wie 4100 christenen zijn over geleverd. van buiten af bomen-arbeiders voor de riddergoederen te doen komen. In den omtrek van Grevesiniihle heeft zich reeds een 60tal Zweedsche jongelieden, op aanzoek van een Zweedschen agent, als boerenknechts en meiden verhuurd. Tc Brussel en elders klinigt men zeer over den toevloed vnu monniken en geestelijken uit Spnnjc die zich thans uilen in België schijnen te willen vestigen. Men zou vragen /.egt de Independence, waar al die geestelijken moesten geborgen worden, als men niet zag hoe dagelijks de bestaande kloosters uitgebreid en nieuwe kloosters opgerigt werden. In een dorpje van 't noorden van Belgie heeft verleden week een brand gewoed, die op een zeer zonderlinge manier is ontstaau. Ken knecht van een boer ging des avonds tegen elf ure naar den stal om de paarden voeder te brengen en zet te op den grond zijn slecht gesloten lantaarn neêr, waarin een een aangestoken vetkaars zat. Op eens befcon het licht te dwar relen, de knecht keek om eu wie beschrijft zijn verbazing, toen hij een grooteu rat met de kaars zag wegloopen? Ilij vervolgde het dier të vergeefs. En uur later, toen al de bewoners der hoeve reeds ter ruste lagen, brak er een brand uil in den hooi zolder, waarin de rat met zijn prooi gevlugt was en de geheele stal, die gelukkig van het woonhuis gescheiden was, brandde af. Of de rat, de stichter van den brand, mee verbrand is, wordt niet gezegd. ILomlen, 24 Oct. Volgens de Times zal het mani fest van het voorloopig gouvernement te Madrid aan het volk vrijheid van godsdienst, zoo als in Engeland bestaat, proclameren. I Londen ,'23 Oct. Te Cheltenham is dezer dagen een man begiaven, die den ouderdom van 112 jaren had bereikt; zeven jaren geleden verrigtte hij nog zijn dagclijkschcn arbeid op het veld. De Junta te Sevilla heeft negen vrouwenkloosters gesloten, en aan de nonnen drie dagen tijd gegeven om een onderkomen te zoeken. Te Xeres zijn drie vrouwenkloosters vernield. Kr is sprake van de aanslaande sluiting van het klooster der vrouwen van liet Heilige Ilart te Chamnrtin, waar liet huis raad bewaard wordt, waarvan Napoleon I zich gedurende den Spannschen oorlog bediend heeft. Dal het Spannsche volk vooral de nonnenkloosters wil doen verdwijnen, heeft zijnen oorsprong in de omstandigheid dut ten allen tijde in Spanje «Ie geeste lijke zusters zich met 's lands politiek hebben bemoeid gedurende |ilen burgeroorlog lieten zij niets onbeproefd, om de zaak van Carlos te ondersteunenoveral hadden zij een stelsel van icspieditig in werking gebragt, hetwelk geen ander doel bad Ilan de nederlaag van lint liberale leger. Bovendien is in den ongst verloopcn lijd bewezen geworden dat de nonnen, zelfs Ie bedel-noniieu het middel gevonden hebben jaarlijks aan len paus aanzienlijke sommen voor den St.-Pieterspenning te eenden. 21 Oct. Volgens de ontvangen officiële berigten, !i in het tijdsverloop van één jaar bijna een vijfde gedeelte au de inlandsche bevolking der provincie Óran van hongeren Hemic gestorven. Die berigten voegen er vertroostend bij: dat de winter, naar bet zich laat aanzien, nog grootere rampen al veroorzaken." Door het militair geregtshof van Blidah zijn weder kijf personen, eene vrouw, hare twee bijna volwassen kinderen en een Paar tweelingbroeders, veroordeeld ■vegens mensclieneten. Uit het proces blijkt dat zij. door ■longer daartoe aangespoord, eene vrouw en twee kinde ken had gedood, geslagt en voor een gedeelte dadelijk (opgegetenterwijl zij de hoofden handen en voeten jgorookt en bewaard hadden voor latere maaltijden. Het feit is in February dezes jaars bedreven Uit de olfieiele rapporten betrekkelijk Algerie blijkt, Ïat daar te lande in het vorige jaar 500,000 Arabieren an gebrek en honger zijn omgekomen. Berlyn, 24 Oct. De Volks Zeitung berigl, dat ten kevolge van de toeneming der landverhuizers men er Sn het Mecklenburgsclie toe heeft moeten overgaan, om Mnustrieht) 21 Oct. lieden werd door de regtbank in staat van faillisement verklaardJacob j Coopman, leerlooijer alhier, naar men zegt, ten bedrage van 400,000 francs, terwijl zijn zoon eenige dagen vroeger zich die zelfde eer liet te beurt vallen voor slechts 500,000 francs. Binnen een zeer kort tijdsbestek zijn hier vele Israëlieten bankroet gegaan, en korten tijd daarna verneemt men, dat zij elders met luister zijn verrezen. Li<»euwai*<len, 25 Oct. Heden nacht zijn weder om vijf gevangenen, waaronder twee die laatstelijk een poging tot ontvlugting deden door een onderaardsch cachot uit het tuchthuis gebroken en na zich in een magazijn van burgerkleeding voorzien te hebben, gevlugt. Itollisuii, 17 Oct. Gisteren had alhier het vol gende voorval plaats. De alhier wonende Smid bezig zijnde het paard van den landbouwer Westers in de sme derij te beslagen, maakte liet dier zooveel geweld, dat het op de schroef kwam, die door het ligchaam drong, waarna het paard zich weder los rukte en de deur uitliep. De ingewanden liepen nu door de wonde, ten gevolge waarvan het beest binnen een half uur reeds was over leden. Zwolle, 19 Oct. Een aantal persouen zijn hier en elders tegenwoordig druk bezig met het verzamelen van eikels, die door eenige industrieelen uit den vreemde tegen 60 a 70 cent het Ned. mud worden opgekocht. Deze vrucht, voorheen slechts bij ontdekking door de varkens verorberden grootendeels vertreden, begint thans voor menig schamel gezin een middel te worden om aan den kost te komen; hoewel de opkoopers zich tot hiertoe nog niet hebben uitgelatenwat het eigenlijk doel met den aankoop is. Niettegenstaande den hoogon bo terp rijs worden er nog boeren gevonden, die schelmachtig genoeg zijn om in het gewigt van dit dure product bedrog te plegen. Zoo werd op de markt te Zwolle van Vrijdag 11. in 1/8 vat boter ontdekt, dat het een dubbelen bodem had welke tot deksel diende van niet minder dan 7 halve Ned. ff zoutHet vat van 20 1 bevatte dus slechts 13 ff boter- De aanvoerder is ontdekt en wordt dooi den regter vervolgd. '.«■s Gravenhagc, 21 Oct. Het algemeen collegie van toezicht op de kerkelijke administratie der Hervormde gemeenten in Nederland is dezer dagen op nieuw alhier vergaderd geweest, en heeft het de van de provinciale collegiën ingekomen aanmerkingen op de voorgestelde regeling van het beheer der goederen overwogen en diensvolgens het ontwerp-besluit nopens die regeling nader gerevideerd. Bij de aldus ontworpen organisatie is bepaald, dat van den 1 April 1809 af (wanneer alle bestaande reglementen en besluiten nopens het beheer der goederen vervallen) tot grondslag voor de benoeming van notabelen zal worden aangenomen het algemeen stemregt, in voege dit ook bij art. 23 van het synodaal reglement is vastgesteld. Het hier bedoelde ontwerp zal nu aan de verschillende kerkvoogden worden toege zonden. Oiicl<Ior*p21 Oct. Heden vierden alhier hun 65jarig huwelijk, Leendert de Vogel en Klaartje Kwaad- landen gaven hunnen zegen aan drie geslachten. Beiden mogen zij zich nog verheugen in een zeer goeden staat van gezondheid, en verrigten nog dagelijks hunnen huis- selijkcn arbeid. Het is nog aangenaam de oude man van zijne krijgs bedrijven te hooren spreken welke bij in Fransche dienst heeft verrigt en wat hij heeft ondervonden. Zoo was hij op 4 December op het fort van Ooltgensplaaten hielp den Franschen generaal llostcdan in den toren gevangen nementerwijl hij de Nederlandsche vlag voor de Fransche hielp verwisselen. (Ingez.) 23 Oct. Het prov. geregtshof in Zeeland heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Augustinus Geilleit, oud 40 jaren, zadelmaker te Bosch- kapelle, thans hier gedetineerd. Het hof heeft als wettig en overtuigend bewezen aangenomen dat de beschuldigde tusschen 7 en 7% ure in den morgen van 24 Mei jl. in de woning van den landbouwer P. F. Asselman, te Stoppeldijkede zich destijds daar alléén bevindende 16-jarige Anna Catharina de Gyzel met een voor de hand liggend broodmes moedwillig van het leven heeft beroofd en daarna in eene aangrenzende kamer met een bij zich hebbend steekbeiteltje een daar staand kabinet, alsmede in een aan dat vertrek grenzend op kamertje een kist opengebroken en uit deze eenig geld. ter waarde van J 1.90 ontvreemd en zich toegeëigend heeft. Als niet-bewezen is echter verklaard dat de be schuldigde bij den door hem opzettelijk gepleegden doodslag met voorbedachten rade zou hebben gehandeld. Het hof heeft beslist dat de door den beschuldigde gepleegde doodslag en daarop onmiddellijk gevolgde diefstal als één misdryf moeten worden beschouwd gequalificeerd als moedwilligen doodslag welke heeft gestrekt tot het plegen van diefstal in een be woond huis door middel van binnenbnuik ten einde dien diefstal gemakkelijk te maken. De beschuldigde is aan dit misdryf schuldig verklaard en te dier zake veroordeeld tot de doodstraf, uit te voeren binnen Middelburg, met verwijzing in de kosten van het regts- geding ten behoeve van den staat; met bevel dat een extract uit 'shot's arrest z il worden gedrukt en aangeplakt te Middelburg, te Stoppeldyke en te Boschkapelle op de gebruikelijke plaatsen, en dat de overtuigingstukkeu zullen worden teruggegeven aan de eigenaren of rogt- hebbenden. Na den veroordeelde herinnerd te hebben aan den hem bjj de wet toegestanen termijn van drie vrije dagen om van dit arrest te komen in cassatieindien hij nieenen mogt dat daartoe termen bestaan rigtte de voorzitter tot hem eene korte toespraak. Hij deed daarin onder anderen uitkomen dat de regters thans hunne taak hebben volbragtdat de veroordeeldedie ter teregtzitting 's hofs barmhartigheid had ingeroepen, zich thans tot den koning kon wenden maar wel beseffen moest dat slechts genade hem het leven schenken kau dat zijn verdedigerbij hetgeen lijj in zijn voordeel heeft aangevoerd, ook teregt zijne handeling barbaarsch heeft genoemd dat hij, indien het leven hem gespaard wordt, dit moest besteden in verootmoediging en berouw, en dat hij beseffen moest voor hetgeen hij misdreven heeft zware boete schuldig te zijn. Tengevo'ge der nadere regeling van de spoorbootdienst volgens besluit der provinciale staten van 14 Julij jl., Zal de bij art. 17 van liet 8ste hoofdstuk der uitgaven van de provinciale begrooting van 1868 uitgetrokken f 8000 niet ge noegzaam wezen om de toelage aan de 8poorbootmaat9ehappij te Middelburg, tengevolge van de uitbreiding harer diensten daaruit geheel te kunnen bestrijden. Vooralsnog is niet met juistheid te bepalen hoeveel het aan die maatschappij over 1868 te verstrekken subsidie zal bedragen en bijgevolg het cijfer niet aan te geven waarmede bovengenoemd artikel zou behooreu vermeerdert te worden. Om die redenen geven ge deputeerde aan de provinciale staten in overweging hen te magtigen tot het doen van af-en overschrijving van art. 1 hoofdst. 9 op art. 17 hoofdstuk 8 der begrooting tot zooda nig bedrag als later zal blijken voor het subsidie over 1868 noodig te wezen. Zicrilizeo26 Oct. Jl. Zaturdag-avond werd alhier de eerste der volksvoordragten gegeven welke door het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen dezen winter alhier zullen plaats hebben. Als spreker trad op Ds. Jungiusdie in eene wel sprekende rede het nut van den arbeid uiteenzette, ten einde daardoor bij den arbeidenden stand het ge voel van eigenwaarde te verlioogen. De opkomst was zeer grootterwijl gelegenheid gegeven was tot het kosteloos gebruik van tabak en sigaren. De tweede voord ragt zal plaats hebben op Zaturdag 14 Nov. a. s. De begrooting voor deze gemeente voor 1869 is jl. Woensdag door den gemeenteraad alhier vastgesteld op een bedrag van ƒ106,140.823 in ontvang en uitgaaf. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft onder meerdere benoemd tot klerk bij den Rijkstelegraaf, de Heer T. Zoeter te Bruinisse, en hem, met ingang van 9 November e. k.geplaatst op het telegraafkantoor alhier. Het voorloopig verslag over het wetsontwerp op de begrooting van het hoofdstuk departement van finan cien, is aan de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal rondgedeeld. De meerderheid meendedat eene volledige omwerking onmogelijk en eene gedeel telijke wijziging der belastingwetten naar de eischen van het oogenblik, de ee'nige bereikbare verbetering is. Vele leden drongen aan op herziening der algemeene wet van 1822, op het tot stand brengen van andere wetten en op herziening der postwet. Zaturdag namiddag der vorige week had te Win schoten op de Winschoter-gast een noodlottig voorval plaats. Terwijl de 36-jarige Fokko Geukes bezig was op voormeld terrein (ten noorden van de spoorbaan) zand te graven, stortte plotseling eene groote hoeveel heid van die specie van de hoogte naar beneden waardoor de ijverige arbeider geheel werd bedolven. Dit werd opgemerkt door een ander werkman, die eenige oogenblikken vroeger Geukes had gewaarschuwd voor mogelijke zandverschuivingendadelijk werden pogingen in het werk gesteld om den ongelukkige onder de massa zand te voorschijn te krygen hetgeen ook gelukte doch in een treurigen toestand. Behalve belangrijke breuken aan verschillende ligchaamsdeelen en andere doodelyke wonden was den ongelukkige bij de pogingen tot opdelving met een spade een stoot op het hoofd toegebragt. Heelkundige hulp was onmiddellijk aan wezig, doch eenige oogenblikken later was de ijverige arbeider een lijk eene bejaarde weduwe in deernis- waardigen toestand achterlatende. Uit Hilversum wordt van 22 October gemeld Een hoogst bedroevend voorval vond heden tusschen hier en Loosdreclit plaats. Een arbeider ging met zijne vrouw vroegtijdig naar het land om aldaar werk te verrigtenhunne vier kinderenwaarvan het oudste 6 jaar eu het jongste 3 maanden, te huis achterlatende, Zonder te weten hoe, ontstond er brand in de woning, met het treurig gevolgdat alle vier kinderen ver brand zijn. Te Wondrichcm is een leidekker, die op het dak der Prot. kerk werkzaam wasvan eene hoogte van p. m. 30 voet gevallen. Men meendedat de man verpletterd zou zijn, doch tot verbazing der omstanders had hij zich slechts weinig bezeerd en beklom hij weinige oogenblikken later weder het dak. Als een bewijs dat de menschen in de Meijerij nog gezond zijn, meldt men het volgende; Ter gelegenheid van eene kermis op zeker dorp, teerde daar een gilde, bestaande uit 97 personen, waarvan de meesten tot het vrouwelijk geslacht behoorden. Deze hebben drie dagen geteerd en gesmeerd aan rnndvleesch gebruikt 800 pond, alsmede nog 12 groote vette hammen, 40 vaten aardappelen, 5kookketels soep van 20 emmers en daarby nog een aantal kooien en savoijen. De Tandmeester, de lleer dr. .J. G. POPP te Weenenbereidt sedert dertien jaren eene essence die onder den naam van Anatherin Mondwater in den handel gekomen en zoover verbreid en voor- deelig bekend geworden is, dat haar reputatie met regt eene Europesche genoemd raag worden. Deze essence werkt genezend en verzachtend op alle gebreken van de Tanden en van den mond, versterkt de wceke deelen van den mond, vooral het Tand vleesch, doet alle spons achtige zwellingen zweertjes en onaangeuainen reuk van den mond verdwijnen alsmede de wijnsteen dei- Tanden en wordt zelfs tegen caries en skorbut met schitterend gevolg aangewend, zooals zij dan ook alle Tandpijn verzacht en in 'talgemeen aan den mond zijne oorspronkelijke frischheid, kracht en gezondheid terug geeft en deze bij voortdurend gebruik duurzaam onder houdt. Het is natuuriykdat deze overal erkende deugden aan het Anatherin Mond iv a t e r een uitgebreide en bepaalde reputatie verschaft hebben zoowel bij hooggeplaatste personen als ook bij de autoriteiten der wetenschap. Gonioiig;<le IxM-ijflen. Doove Piet te Rilland zegt: Gjj kuntzoo gij verkiest Mij nu nog meer verachten Doch als gij mij nu kaast Moet gij den bal verwachten. Want lastertaal en leugerisprcken Zijn toch nooit geen mooijc streken Maar apen zijn een leeljjk beest, En p.M... stinken wel het meest. Jan aldaar heeft het stellig plan gehad om M. met de Goessche kermis in de fuik te krijgen doch zijne beurs was te schraal voorzien Dusuw hoop datwas gedaan Waar gij vast op hedt gestaan, Maar het is toch zoo gesteld Zorgt op kermis toch voor geld. Een onbedreven slagter te C. is zóó behendig met zijne knechts, dathy in de vorige week een stier geslagt heeft, en dit vleesch heeft verkocht voor 25 a 30 cent de 5 ons. Men heeft nu geleerd dat vleesch van een Stier stinkt als het in den pot snerkt, en dat men wel tanden van een paard noodig heeft om het te kunnen bijten. Benoodigd voor een Schaap wachter te R. een meisje met veel geld, knap en zacht humeur; op verstand zal niet gezien worden, waar hij zooveel begrip van heeft, als een aap van borduren. Te A. zingt men Een rentenier is aan het zoeken Heeft geen verstand van groote boeken Maar hij wilt weten wat het is Vleesch van slagters of soms visch. Hij loopt op zijn lange beenen Haastig naar het dorpje henen En sluipt dan een woning in Waar hij 't vindt dan naar zjjn zin. Te Oude Tonge heeft een beurtschipper het ongeluk gehadom over verglaasde aardappelen die op den gang waren blijven liggen te struikelen en in den modder te vallen, daar het juist laag water was. Met een takel moest hij er uitgeëisckt worden, daar hij er reeds tot aan zijn armen was ingezakt. Zeker zoude hij er in gestikt zijn, ware er op zijn geweldig geschreeuw niet spoedig menschen gekomen die hem met veel moeite op het drooge hadden gebragt. Na hem vervolgens wat afgeschuurt te hebben, en hij zoo wat van den schrik was hersteld, riep hij uit: dat hij nooit geen verglaasde aardappels meer zoude varen. Te Arnemuiden wordt iemand aangeraden geen onwaarheid meer te spreken van Adriaan te. Nieuwedorp, daar hij anders zal door gezaagd worden in zijn eigen winkel. Eene dienstmeid te Bdie van schaamte zal vertrekken wordt verzocht haar tong wat in toom te houden daar zij anders, vóór zij vertrekt, de waarheid duidelijk zal ver klaard worden. Een Smids-knecht te' H. moest zijn werk wat beter doen; want: Weet toch dat het leelijk staat, Als gij niet wat harder slaat Twee pronkdames te Breskens, die bekend staan als kwaadspreeksters, worden aangeraden, hun fatsoen wat beter te houden, als zij hunne nachtwandelingen maken, daar zij anders met tie vingers zullen nagewezen worden, terwijl men zingen zal Die dames met hun trotsche streken En babbeltongen in hun mond Die hebben nogtans veel gebreken En zijn bekend zeer wijd in 't rond. Maar die nu toch dien aard bezitten En vrijen tot des avonds laat Die moesten op geen ander vitten Maar kijken naar hun eigen kwaad. Kerknieuws. Zierikzeo, 27 Oct. Bij de heden plaats gehad hebbende verkiezing van dertien leden in het kiescollegie der Herv. Gemeente, zijn lieden 451 stembiljetten in gekomen. Bij de vorige verkiezing werden er 654 inge leverd. De heer J. T. F. U. Lauts, predikant bij de Herv. gemeente te Oosterland, is beroepen te Hooge Zwaluwe, classis Breda. 0 v\' Xt'I'-I-ft O f! Ö5jarig:e Eclitvereenig-ing VAN STOFFEL van 't HOF JANNA LUCAS. )i hunne dankbare kinderen. Nieuwerkerk, 25 October 1868. UK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1