No. 2564L. 25s,c»Iaarg. Zaturrlag 17 October 1868. Nieuwstijdingen. StüM ZIER!KZIÜi:sen 15 115VWSItOftE. Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, In Nuurd-Ameiika bij J. QIJINTL'S, te Grand Hapids, Staat Michigan. A 1 o 11ii emen ts-Pi*U»st VOOK B E 11> E UITGAVEN. Voor 3 maanden 1,30 Franco per post, in Nederland Voor Noord-Ameriku, franco New-York 1,60 - 3,90. V crsch ij ii t: Op Woensdag eu Zaturdag. Ad verten tiën: 10 cent per gewone regel. QKOOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddag» 10 ure. Ui ZitM'ikzee, Hork van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en lugezondpne Stukken, franco. Te Londen zien de overheden den naderenden winter met groote bezorgdheid te gemoet, oindat de onbeschrijfelijke opge wondenheid, door de naderende verkiezing veroorzaakt, de tnenschen blind maakt voor de naa9te toekomst, welke dreigend is, blijkbaar uit den stilstand van zoovele fabrieken en werven. De armoede in oostelijk Londen i9 daardoor zoo verschrikkelijk toegenomen, dat sommigen der armenopzigters niet weten wat te doen en wat aan te raden. Men heeft thans een plan ge vormd om 'penny trains (suivers-treinen) voor den werkenden stand, eiken ochten en avond te laten loopen ten einde hen in staat te stellen buiten het overbevolkte Londen te leven. Men zou dan tevens honderden goedkoope arbeiderswoningen voor hen bouwen; maar al deze plannen vereischen tijd en kannen voor dezen winter niet helpen. De conferentie der kantons, door den bondsraad 12 dezer te Bern bijeengeroepen, zal beraadslagen over eeue gem een schappelijke organisatie, voor de ondersteu ning aan de door overstrooming geteisterde kantons St.°Gallen, Graauwbunderland, WalliserlandTessino, enz., te verstrekken. Volgens officiële berigten te Bern ontvangen heeft Tessino het meest geleden en bedraagt de schade aldaar vele millioenen. Na Tessino, zijn St. Gallen en Graauw bunderland het meest geteisterd; de schade in ieder dezer beide kantons wordt op millioenen geschat. De berigten uit het kanton Tessino bevestigen dat de groote verliezen, welke men aldaar heeft te betreuren, de vrees die men koesterde nog ver overtreffen. Om slechts een voorbeeld aan te voerenEen ooggetuige, die 4 dagen in het Blexicodal heeft vertoefd, schat alleen voor dit kleine district de schade, aan de kantonnale wegen op 200,000 francs en de werkelijke verliezen der bewoners op 800,000 a 1,000,000 fres. De lijst der omgekomen personen in het kanton Tessino is met nog 11 vermeer derd. Van Locarno wordt gemeld, dat op den 5 dezer het water aldaar op het marktplein 7 voet hoog stond sedert eeuwen had men een zoo koogen waterstand niet gehad. De ontzaggelijke, naar wolkbreuken gelijkende regenbuijen hebben ook vreeselijke verwoestingen door bergvallen tengevolge gehad, b. v. bij Giornico en Bedio. In geheel Zwitserland heerscht bij alle kringen de levendigste wedijver, oin den nood der overstroomden te lenigen; de particuliere weldadigheid is echter bij een zoo ontzettend onheil, als een droppel water in de zee. Verscheiden bladen bevelen reeds de heffing eener nationale belasting aan. Zwitserland zal werkelijk groote offers moeten brengen, indien bij een zoo groot ongeluk, werkdadige hulp zal worden verleend. Maxli-icï, 11 Oct. Ten gevolge van het verbranden van het concordaat door het volk voor het hotel van den Pauselijken nuntius, heeft de Franschs gezant zich bij den maarschalk Serrano vervoegd en gevraagdof de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden op per soonlijke veiligheid en op den eerbied van het volk konden rekenen. De maarschalk heeft toestemmend ge antwoord en voorgesteld schildwachten te plaatsen voor de woningen der gezanten. Het gebeurde was, volgens hem slechts eene manifestatie in verband met het proclameren der godsdienstvrijheid. Jose Maria Orense markies van Albaïdaheeft de volgende republikeinsclie proclamatie aan de Kata- loniers gerigt. „Terug met de koningenwant allen spannen in meer of minder mate zamen tegen de vrijheid. „Noch de Franschman Montpensier noch de Portugees don Fernando noch een der Duitsche vorstjes waar mede de modderaars ons zouden willen begiftigen „In Italië had Victor Emmanuel zijne kroon verworven door den strijd en alle verdrukten beschermd toch is hij geëindigd met de ondankbare van Aspromonte te zijn. Een koning met democratische beginselen zou ons leiden tot eene wederopvoering van het Fransche klucht spel van 18301848. „Spanje kan slechts eene bondgenootschappelijke republiek zijn. Katalonie vooral met zijne oude hand vesten met zijn krachtig karakter, zijne liefde voor den arbeid en zijne neiging om zijn eigen leven te leven, bezit alles wat liet noodig heeft om zich zelf te regeren gelijk de beste der Amerikaansche staten. „Maken wij van de vrijheid van drukpers, van spreken, van vergaderen gebruik om luide den definitieven val van de koningin van Spanje te verkondigen en de toepassing der bondgenootschappelijke beginselen in vereeniging met allen, wanneer het geldt de verdediging van ons grondgebied. „Laten wij goede Spanjaarden en goede Kataloniers zijndie twee zaken sluiten elkander niet uit; zij vullen elkander aan. „Als wij een koning kregen, zou hij slecht ontvangen worden door de republikeinen de carlisten de aan hangers van Isabella, door bijna allen en niemand zou hem met geestdrift ontvangen. „Geen vorst die achting heeft voor zich zei ven zou eene kroon willen aannemen, die hij niet veroverd heeft en waartegen het eenstemmig gevoel van alle Span jaarden zich met kracht zou verzetten. „Terug met de koningen Gerona3 October 68. Men moet onder de nagelaten kisten enz. van Gonzalez Bravo er verscheidene gevonden hebben, waarin voorwerpen van groote waarde geborgen waren. Vóór zijne optreding als minister was Gonzalez Bravo volstrekt onbemiddeld. De kisten werden geopend in het bijzijn van een lid der junta die er beslag op gelegd heeft. Ook is beslag gelegd op de lusthuizen enz. van de ex-koningin van Spanje; deze zijn tot staats-eigendom verklaard. De junta van Sevilla heeft den eersten steen laten leggen van eene protestantsche kerk. Dit zal het eerste protestantsche kerkgebouw zijn, dat in Spanje wordt opgerigt. Zoo als men weetis Sevilla de oude stad der auto-da-fé's. Men heeft hier een eerste resultaat van den invloed der revolutie voor de vrijheid van eeredienst, Assen ,10 Oct. Wegens gunstige berigten, kon- de aardappelen op de laatste weekmarkt alhierniet anders dan tegen lage prijzen verkocht worden. Men bedingt per mud ƒ1.30 a 1.50. Meppel, 9 Oct. Wat armoede, veroorzaa,kt door schromelijk misbruik van sterken drank, vermag, is ook hier weder overtuigend gebleken. Een gehuwd scheepsja- ger van middelbaren leeftijd, zekere L.eerst onlangs uit Almelo teruggekeerd, was door verslaafdheid aan den drank in zulk een kommervollen toestand geraakt, dat hij totaal ten einde raad, de weinige huismeubels, die hem overbleven, had verkocht en met vrouw en kind aan volslagen gebrek ten prooi was. Gisteren avond van de jaarmark te Dwingelo geretourneerd, waar hij was heen gegaan om het laatste wat hem restte, zijn oud paard, aan den man te brengen, doch waarvoor hij geen kooper had kunnen vinden, was hij aldaar tot belooning voor verleende adsistentie bij het laten draven van dezen en genen „knol", op een aanzienlijke kwantiteit „borrels" getracteerd; zoodat hij smoordronken 'thuis kwam en insliep. Heden morgen bij 't ontwaken werd hij door een zóó hevige vlaag van zwaarmoedigheid overvallen, dat hij zich snel verwijderde, en oogenblikkelijk door ophanging in den stal een einde aan zijn jammervol leven maakte. 10 Oct. Tot hiertoe moesten de landlie.len in onze wijduitgestrekte omgeving zich vergenoegen met den beperkten handel van eenige speculeerende kooplie den, om hunne waar, zooals boter, vee, varkens, granen enz. te kunnen opruimen. Deze monopolie-handel schijnt thans te zullen eindigen, nu door de spoorwegverbinding de afstanden zijn verbroken. Dit geeft aan Hollandsche, Yriesche en andere kooplieden gelegenheid, om regt- streelcs naar deze oorden over te komen, van zelf hun weg te zoeken, en met de eigenaars te handelenwaar door laatstgenoemde in de gelegenheid worden gesteld, om, bekend te worden met de prijzen op de groote buitenmarkten. Dat de handels-relaties zich nu reeds aanmerkelijk uitbreiden getuigt de afgeloopen week, daar eene groote menigte vette varkens door de kooplie den zijn opgekocht, en met verschillende beurtschepen verzonden. Moge zulks in 't belang van den handel hier en elders, hoe langs zoo meer navolging vinden. Hattem, 12 Oct. Een der vroegere gevangenen van wijlen koning Theodorus van Abyssinië Dr. Blanc, geneesheer bij het Engelsehe missie in dat rijkis vergezeld van een jongen Abyssiniërbij zijn zwager, Dr. Trip van Zoutelande alhier aangekomen. Hartroerend is het verhaal zijner langdurige en liarde gevangenschap. Hij zal eerstdaags te 's Hage over zijn wedervaren in Abyssinië eene conférence houden in de Fransche taal, welke hij hoewel Engelschman van geboorteuit muntend spreekt. Bergen <rp Zoom, 12 Oct. De bank op de Ooster-Schelde onder IJerseke, die voor de oestervangst sedert den lsten October geopend is, werd reeds door minstens drie honderd visschers met hunne kleine vaar tuigen zoo van hierTholenDuiveland en elders geëxploiteerd. De vangst op de drie eerste dagen mag buitengemeen heeten, wanneer men bedenkt, dat gemid deld door eiken visscher per dag 10 a 12 duizend oesters klein en groot gekord zijn, welke door eenige speculanten op stroom tegen ƒ10 de duizend stuks werden opgekocht en meerendeels voor den handel te Bruinisse bestemd waren waar de kleine oesters in de oesterputten of banken zijn opgelegd. Die kleine flotille heeftzick echter, in weerwil van den opziener der visscherijen te Tholen, op aanstoken der speculanten pp stroom, niet ontzien alles, ook het zaadgoed, te gelde te maken, zoodat de bank zuiver afgekord is. Er zijn dientengevolge alleen voor Tholen 40 proces-verbalen opgemaakt. Intusschen heeftin de eerste drie dagen elke visscher minstens ƒ300 verdiend. Zij kunnen dus de procedure nu wel gerust afwachten. Men mag echter vragen of de voorzienigs- maatregelen van het bestuur der visscherijen wel vol doende zijn om dergelijk misbruik tegen te gaan. Vele mosselen worden van hier per spoor naar Belgie en verder verzonden en golden 3 a B'/2 francs per ton. Aan den wal zijn zij hier naauwelijks voor ƒ1 de ton te bekomen. 5Micl<lell>xn"g:12 Oct. Tiet provinciaal gerogtshof in Zeeland heeft lieden nitspraak gedaan in de op 2 en 5 dezer behandelde eu door ons medegedeelde zaak van Anna Catharena Kuyzeroud 27 jaren, arbeidster te fIontenis9e en thans alhier gedetoneerd. Het hof heeft als wettig en overtuigend bewezen aangeno men dat de beschuldigde haar kind van tien maanden door middel van luciferskoppen heeft vergiftigd, terwijl het de bevinding en het oordeel der verschillende beëedigde deskundigen als resultaat van eigen oordeel overnemende, als in regteii vaststaande heeff verklaard dat de toegediende luciferskoppen den dood vau het kind hebben veroorzaakt. Het heeft de beschuldigde mitsdien schuldig verklaard aan het haar ten laste gelegd misdrijf van vergiftiging door het toedienen van middelen die met meer of minder spoed den dood kunnen veroorzaken, en haar, overeen komstig de wet, veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren binnen Middelburg, met verwijzing in de kosten van het geding, met bevel dat een extract uit '9 hofs arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te Middelburg en te Ilontenisse op de plaatsen waar zulks te doen gebruikkeiijk is en met last tot teruggaaf der overtuigiugsstukken aan de eigcuaars of reglhebbenden. Na herinnerd te hebben aan den termijn vau cassatie, in dien men meenen mogt dat daartoe termen bestaan, hield de voorzitter eene korte toespraak tot de ter dood voroordeelde. llij wees haar op de zwaarte van het op baar eigen kind gepleegde misdrijf, doch sprak tevens het vertrouwen uit, dat de door haar ter tereglzitting steeds betoonde diepe ontroering ongeveinsd was en voortsproot uit het gevoel van hare zware schuld. Hij vermaande haar voort te gaan in verootmoedi ging en berouw, en te luisteren naar de stem van hem die in de gevangenis tot baar zal komen om haar verder bij te staan. De voorzitter eindigde met den wensch dat haar geschokt ge moed tot kalmte gebracht en Gods genade over haa r uitgestort moge worden. 14 Oct. De belonstorting voor de fundeering van bet biunensluishoofd der keersluis bij Vlissingen is gisteren mor gen aangevangen en zal vermoedelijk omstreeks een tiental dagen duren. Des nachts wordt het werk bij electriseb licht voortgezet. Aan het buitensluishoofd is men nog bezig met heijen, maar ook daar zal de betonstorting, na verloop van eenige dagen kunnen aanvangen. Dit laatste is ook het geval bij de dubbele schutsluis aan den mond van het kanaal. Daar is de heijing voor de beide buiteusluishoofden afgeloopen aan die van het binnensluishoofd der groote sluis is men daar nog bezig. Men weet dat volgens het bestek de betonstorting voor de drie genoemde sluishoofden dezer sluis op 1 November aanstaande moet voltooid zijn. Aan de beide havendammen voor de buitenhaven bij Vlis singen wordt druk gewerkt. Aan de weslhavendara is men bezig met de kleibekleedingaan den oosthavendam met het maken der sleenglooijingen. Goes10 Oct. Alhier is door kantoor-bedienden opgerigt eene vereeniging, ten doel hebbende: behar tiging- van elkanders belangen en ondersteuning van nagelaten betrekkingen en van ouden van dagen. I»e gemeenteraad heeft den heer H. C. Pilaar Op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van gemeente secretaris, met 1 Januarij a. s., onder toeken ning van een pensioen van ƒ300'9jaar8, als blijk van erkente lijkheid voor de langer dan eene halve eeuw aau de gemeente bewezen diensten. Ziei-ilïzee, 16 Oct. Heden is aan het kiescollegie der Hervormde Gemeente alhier ingediend, het adres, vermeld in ons No. van 10 dezer en onderteekend door j 86 gemeenteleden. Zeer zeker zoude dit adres door veel meerder leden onderteekend zijn geworden, ware het niet, dat de on gunstige resultaten van vroegere adressen aan den Ker kenraad velen daarvan teruggehouden had. Zondag avond heeft de heer Zaalberg in de zaal Frascati te's Gravenhage eene toespraak gehouden, waarin hij zijne eigene zaak besproken heeft. Hij zal zijn ambt blijven bekleeden, ofschoon hij er vroeger aan gedacht had eene vrije gemeente te stichten. De weigering van het bestuur van Diligentia om hem die zaal voor zijne toespraken af te staan heeft hem tot deze verandering van besluit geleid. Hij zal twaalf redevoeringen houden in het genootschap Licht, LiefdeLeven. In <le op 12 dezer gehouden vergadering van den ge- inecnteraud van Tholen is met algeineene stemmen besloten aan dc regei ing te verzoeken in die gemeente een telegraafkantoor te vestigen. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal hebben gisteien een aanvang gemaakt met het onderzoek van de ontwerpenuitmakende de Staatsbegrooting voor 1869. - Aan de zeemiliceins die met 1 Mei jl in dienst zijn geko men en blijken hebben gegeven van genoegzame e r varend hei d in de verschillende dienstzaken, wordt thans groot verlof verleend. Van Zaturdag tot op heden zijn er successivelijk 230 vertrokken. De China O. Mail bevat het volgende verhaal van een Koelie-oproer. Voor eenigen tijd arriveerde het Italiaansche schip Theresa te Macao, nadat het vijf maanden vroeger die haven met bestemming na Callao verlaten had en in dien tusschentijd de schouwplaats was geweest van een der gruwelijkste Koeli-oproeren, waarvan men ooit berigt ontving. Uit de mededeeling van kapitein Bolos blijkt, dat hij den 3 February jl. Macao verliet met 296 koelies aan boord, en met eene volle lading zijde en thee, enz. In den beginne ging alles goed, en na 62 dagen reis bleek het dat men bij Nieuw-Zeeland zeilende was. Op dien dag nu, terwijl de bemanning voor op het schip aan den arbeid was, gelukte het den Chineezen zich, door een even on verwachten als algemeenen aanval, van de kajuit meester te maken; en vóór dat 10 minuten verstreken waren, waren reeds 12 mauschappen vermoord, stuk ge hakten over boord geworpen. De tweede stuurman werd evenzoo vermoord, nadat hijgernimen tijd manmoe dig den strijd had volgehouden. Hij stond op het dek bij de fokkeraast met eenige andere matrozen, maar kon zijn lot niet ontgaan, daar een nevens hem staand ma troos, om zijn eigen leven te redden, zijn geweer op hem afschoot. De eerste stuurman had zeventien wonden maar werd toch nog in de boeijen geslagen, om eindelijk na 80 dagengedurende welke hij de gruwelijkste martelingen had moeten verdurenals het indrijven van kleine spijkers in zijn schedel enz. enz.twee dagen vóór dat het schip weder in de nabuurschap der Chi- neesche kusten kwam, te worden vermoord. Maar het akeligste van alles was, dat binnen het uur4 nadat het schip veroverd was een algemeen gevecht onder de Chineezen ontstond, met het gevolg, dat zeer spoedig een vijftigtal vermoord waren, wier hoofden in kisten in het ruim werden geplaatst. Men kan zich geen denk beeld vormen van de lucht, welke men na 60 dagen aan boord inademde, evenmin als ooit iemand het lijden dei- kapiteinsvrouw zal kunnen schetsen, die al dien tijd ruw behandeld eu in het tusschendek opgesloten gehouden werd. Men twijfelt er niet aan of de Chineezen wa ren meerendeels zeeroovers, daar zij den kapitein dwongen naar de haven van Tin-Pack koers te zetten en het gebruik van kompas en kaarten zeer goed kenden. Te Tin-Pack werd het schip volkomen afgeloopen, en men wil, dat de Mandarijnen daartoe do behulpzame hand hebben geleend. De scheepsnaam werd van alles afge nomen of onleesbaar gemaakt, waarna men het schip vrijlietdat dan ook de reede van Macao wederom mogt bereiken, met nog 8 Europeanen, het overschot der geheele bemanning, in leven, onder welke de vrouw van den kapitein zich ook bevond. Paterson heeft vier Hollandsche kerken en telt met de omstreken ongeveer 3000 zielen die Hollanders of van daar afkomstig zijn. Zij zijn zeer geacht, staan met de overheid op den besten voet en aan de spoorweg- werken zijn 5/6 gedeelte Hollanders werkzaam. Gemei »*<le berigten. Wanneer de/helft maar waar is wat er van koningin Isabella gezegd wordt, dan heeft zij veel overeenkomst met koningin Maria van Engeland eu vroegere konin ginnen van Frankrijk. Zoo had in vroegere tijden eene Fransche koningin het zoo bont gemaaakt dat de koning haar liet worgen met haar eigen haar. Onder de zotte geruchten behoort nu weder dat prins Alfred van Enge land den Spaanschen troon zoude worden aangeboden. Dit zullen de Spanjaarden zoo min willen als de Engel- schen, en de prins nog minder, hoe gaarne hij een kroontje zoude willen hebben. In het koetshuis der Spaansche koningen staan thans 170 rijtuigen voor dagelijks gebruik en een aantal kleine rijtuigen voor kleine kinderen. Voorts eene ontelbare menigte schoone paarden en muilezels met prachtige en kostbare tuigen, zoodat het aan geen paarden en rijtuigen zal ontbreken als de Spanjaarden een nieuweu koning hebben gevonden. Een Londensch blad zegt: „De les van Spanje bevat voor Europa leering en troost. Men ziet wat het gevolg is geweest dat in Spanje vrijheid, liet regt eeuer vrije drukpers en vrije ge- dachtenuiting ontbrak. Eene natie bestaat uit vele be- standdeelen en menschen, die in den waan verkeeren, dat eene kerkelyke of aristocratische regering een volk geluk kig maakt, begaan eene dwaling." De meeste Dames te Parijs dragen thans haar vau Iudiaansche vrouwendie verkoopen thans hun haar en by de doode wordt hetaf- gesuedeu. Geheele balen komen er te Havre uit Mexico aan, en nu is er sprake ook tanden in te voeren van negers. Nu Jan uit den Leendert-Abraham-polder ontkent een blaauwtje te hebben geloopen, zal het nog verder moeten bekend gemaakt worden. Dus meisjes, weest voorzigtig, hij heeft mooije veren, maar het is maar een trekvogel die vau den eenen tak op den anderen vliegt. Het winde rige gekje te Hwordt aangeraden zijne ver tering te komen betalen die hij met de pinksteren reeds gemaakt heeft. Dus gekje staat eens stil Hoort wat ik zeggen wil Gaat eerst uw schuld voldoen, Dan houdt gy uw fatsoen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1