W oensdag 7 October 1868. te te te O 5 t r! «H c van Jz. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 2561. 25slc Jaarg. Het adres van antwoord van de Tweede Kamfer. Biina de geheele afgeloopen weekvijf geheele zit tingen heeft de Tweecle Kamer besteed aan het vaststellen van haar adres van antwoord. Dat stuk was in hoofdzaak: Weerklank op de Troonredemaar hier en daar spreekt de Kamer meer zelfstandig. Het concept werd al dadelijk Maandag jl. bestreden door de heeren Biclion en Vader Saaijmans maar met 61 tegen 8 stemmen werd de algemeene strekking goedgekeurd. f De heer van Wassenaer Catwijck wilde in van de scherpschutter^ gewag maken; maar toen de heer Storm van 's Gravesande, eene autoriteit op het gebied van ons krijgswezen, ronduit had verklaard, dat men, naar zijne overtuiging en naar wat hij van de scherp- scbuttery had gezien de Kamer tot den Koning niet mocht zeggen dat daardoor zooveel meer vertrouwen op onze weerbaarheid kan of mag ontstaan, werd dat amendement met 51 tegen 19 stemmen verworpen. Ondanks de toelichting van den Minister van Justitie, dat de toezegging in de Troonrede gedaandat de spoedig in te dienen wet tot „afschaffing dei- tienden'1 geen ander doel had dan om de tiendheffers op eene of andere wijze schadeloos te stellen wilde men in 4 van het adres het woord afschaffen niet behouden en is daarom bij de verklaring, dat men zulk eene wet gaarne te gemoet zagmet 50 tegen 21 de redactie goedgekeurd, die ook in de Eerste Kamer was aangenomenom namelijk te lezen eene wet //die den landbouw van den last der tienden ontheft." Oud lood om oud ijzer of haarkloverij zooals de heer Godefroi zeide bij de discussie over die waarbij de heer Kalff incidenteel de wet op de rechterlijke organisatie van 1861 wilde doen veroordeelen. Eene daartoe strekkende wijziging werd met 52 tegen 19 stemmen verworpen. Van Maandag tot Donderdag namiddag werd een levendige strijd gevoerd over de zaak van het onderwijs. Men moet den stand der kwestie goed voor oogen houden om de portee der voorstellen te waardeëren. De tegenwoordige regeering heeft bij haar optreden verklaard, dat zij geene wijziging der wet op het lager onderwijs wilde en ongeschonden het grondwettig be ginsel van de gemengde school zooals de heer Godefroi zeidehet kenteeken van de eenheid der Nederlandsche natie zou handhaven. Maar tevens voegde zij er bij, dat zij de bezwaren van de voorstanders van het bijzonder onderwijs zooveel mogelijk binnen de perken der wet wenschte weg te ruimen en dat zoo administratieve bepalingen der wet dit beletten zelfs wijziging te zullen voorstellen. Al dadelijk heeft de regeering een bewijs gegevendat het haar ernst is want zij bewerkte bij den gemeenteraad van Rotterdam intrekking van het besluit omtrent het verplicht school gaan van bedeelden op de openbare school. Men weet dat ook wij dat besluit in den tijd bestreden hebben. Dat nu de anti-revolutionairen, met den heer Ge/ken aan het hoofd, wijziging der wet vorderen, en de heer van Nispen met de clericalenovereenkomstig liet bisschoppelijk mandement al wordt dit meer en meer door katholieke Nederlanders bestreden, zich daarbij aansluiten, begrijpen wij. Dat is een strijd tegen de Grondwet en een eisch om terug te gaan tot vóór 1806dat is de eisch om de secteschool door aller geld in Nederland te doen zegevieren, terwijl Oostenrijk en Italië nu ook Spanje het onderwijs niet langer aan de geestelijkheid willen overlaten. De heer Gefken, die een amendement in dien zin voordroeg, is de ver tegenwoordiger van den heer Groen van Prinstererdie ronduit tegen de Grondwet en de openbare school strijd voertdie partij verlangt, met de clericalen, leerstellig onderwijs op de school; Gefken heeft, te Zwolle ge kozen zijnde, zijne plaats voor den heer Groen weder willen ruimenmaar de heer Groen begreep wijselijk dat Gefken alleen door toeval daar eene meerderheid had verkregen en dat men achter hem de deur zou sluitenom den onafhankelijken liberaal Stieltjes zijn mandaat terug te geven tot Juni 1869 wilde de heer Groen althans een plaatsvervanger hebben. Het amen dement Gefken werd ten slotte met 49 tegen 23 stem men verworpen, zelfs nadat hij er uitgelicht had, dat hij ook de wet op het middelbaar onderwijs wilde afbreken. Maar wat te zeggen van het amendement van den heer W. van Goltsteindie verklaarde geene wijziging der wet van 1857 te willen dan „misschienmen lette welop ondergeschikte punten en de bezwaren niet gegrond te achtenhij zeide het hoofdbeginselde openbare neutrale school toegedaan te zijn, dus volkomen het standpunt van de regeering maar stelde toch een amendement voordoor de toelichting tegen het liberale kabinet gerichtdat hij van den eersten dag heeft bestreden. Het voorstel'dat de Kamer den Koning en Zijne ministers zou aanbevelen de bezwaren tegen de wet op het lager onderwijs „met ernst en belangstelling te overwegenwas na de toelichting een louter politiek amendementenkel bestemd om het te doen voorkomen alsof het kabinet niet reeds van zoodanigen ernst en groote belangstelling afdoende blijken had gegeven. Dat voorstel bindt niemand zei de jonge baron voor- en tegenstanders der wet van 1857 kunnen het aannemen. Maar beteekent het niets, men kon het dan weglaten. De Grondwet maakt het onderwijs tot regeeringszorg en dus was zulk eene zinsnede overbodig of een blaam voor de regeering. Had het amendement deze laatste strekking, ging het dan aan, vroeg de rapporteur der commissie van redactie, de heer Thorbecke, op de meest onbestemde wijze van overweging van bezwaren te spreken, wier bestaan men zelf ontkende zonder verder iets te preciseeren Als men van de regeering in een adres van antwoord iets vraagt, dan moet men weten wat men wil. En nu antwoorden zij die de openbare school zijdelings be strijden wanneer men van hen vordert een voorstel te doen en te zeggen wat zij dan toch voor de bijzondere school willen dat de regeering dat moet weten en een voorstel doen. Is ooit onbestemder en vreemder eisch gedaan Daarom en om de toelichting, alleen bestemd, om agitatie levendig te houden wa9 het amendement van den heer van Goltstein een louter politiek araen dement dat bewezen de bewoordingen, die, zoo men het kabinet vroeg of laat kan omverwerpen en de jonge baron W. van Goltstein werd eens geroepen om de teugels van het bewind te aanvaarden, hem vrij liet om de anti-revolutionairen en clericale Katholieken met een kluitje in het riet te sturen; dat bewees de stemming; want behalve de heer Gefkendie met de politieken niet medegingomdat zij hem loslieten en de oude heer van Goltsteindie de wet van 1857 even als het katholiek lid Guljé met hart en ziel zijn toegedaan stemde de oppositie als één man zelfs de heer Rochussen, lid der commissie van redactie, deed mede, zonder met eene syllabe te zeggen dat en waarom hij met het conceptdoor hem mede ontworpengeen vrede had. De heeren graven en baronnen hebben bij de verkie zingen den politieken strijd onlangs verloren. Zij willen het terrein heroverenal zouden zij godsdienstige twisten en tweedracht daardoor doen herlevendaarom is een onbestemd amendementdat de ultra's op ker kelijk gebied iets doet hopen al zegt het eigenlijk niets, een goed wapen. Maar de Kamer verklaarde zich met 41 tegen 31 stemmen tegen die manoeuvre. De toeleg is mislukt. Vrjjdag jl. werd gehandeld over de redactie der insneden betreffende spoor- en waterwegen en over de koloniën. De laatste discussie was niet onbelangrijk hoezeer de groote meerderheid van meening was het debat beter bij de Indische begrootingdie gister (Maandag) in de sectien ondersocht werd te kunnen voeren. De heer van Sijpesteijn kon zijn ongeduld niet bedwingen. Hij deed een vijftal vragen aan den Minister, die hem zeide dat er in Indie een toestand bestaat zoo onzeker en schadelijk voor vele belangendat wettelijke regeling noodig is en dat de wet tot uitgifte van grondenniet enkel handelen zou over woeste gronden. Dit laatste wil men dadelijk exploiteeren alsof de regeering over de bebouwde gronden op Java wil beschikken. Dit is louter onzin en kwaadaardige woordverdraaiing. De wet behoort regels te stellen voor verhuur van bebouwde gronden want dit is nu op zoodanige wijze geregeld dat er knoeierij uit kan voortvloeien gelijk vroeger in Cheribon is gebeurd toen hoofden den huurprijs opstaken, terwijl gemis aan regeling kwijning van de particuliere suikercultuur ten gevolge heeft gehad. Ook omtrent de overeen komsten omtrent dienstprestatie tusschen Europesche ondernemers en inlanders behoort de wet betere regelen te stellen. Tot dusvere beschikte de regeering alleen over handen, en deed dit naar willekeur, of de parti culier hangt af van het goedvinden van residenten en inlandsc-he hoofden dit laatste is geen toestand om eenige landbouw-onderneming te doen bloeien en van daar de malaise en de financieele crisis op Java. Eindelijk is de zaak van den redacteur van de Java- bode Busken Huetter sprake gekomen aan wien Hasselman ƒ3000 voor vrijen overtocht had geschonken. Deze zaak maakt op Java veel éclat. Men wil daar geene door dezen of genen minister gesubsidieerden publicist, „Da^&Wschrijvers," zegt men daar, zoodat de Handolsvereeniging te Batavia besloten heeft de Javabode op te zeggen zoolang de vriend van mr. Daniel Koorders die redigeerten zeer velen volgen dat voorbeeld. De minister heeft verklaard die zaak eerst met den mantel der liefde te willen bedekt houden, maar nu de halve waarheid is medegedeeld, de stukken over de missie van den heer Huet»eene bedenkelijke zaak", te zullen overleggen. De woorden van den mi nister waren van dien aard dat wij die stukken met groot ongeduld verwachten, als eene nieuwe bijdrage, hoe de conservatieven Indie en 's lands geld bestuurd hebben. Het geheele adres is ten slotte met 56 tegen 13 stemmen aangenomen. De Kamer gaat nu de begroo- tingswetten voorindie en Nederland onderzoeken. Daar over nader. Nieuwstijdingen. Madrid 30 Sept. De Gaceta bevat eene proclama tie van het voorloopig bewind waarbij Isabella van den troon vervallen wordt verklaard en de volkssouvereiniteit als beginsel wordt gehuldigd. Zij eiudigt met de woorden: »weg met de Bourbons." Heden hebben de verkiezingen voor het regeringscomité plaats. Er heerscht groote geestdrift. 3 Oct. Isabellaex-koningin van Spanjeheeft een heftig protest ingezonden tegen het gebeurde in Spanje. Dit protest is gedagteekend uit Pau. Generaal Cheste heeft zich ingescheept, om zich naar het buitenland te begeven. Er heeft heden eene groote revue plaats gehad. Generaal Serrano wordt heden middag ten 4 ure verwacht. Bij de feestelijkheid der burgerij is eene revue over het garnizoen gehouden. De nationale garde en de militie hebben voor de regerings-junta gedefileerd. Na het défilé arriveerde Serrano. Er heerscht veel geest drift. Alle huizen waren versierd. De nationale garde had eene banier met het opschrift»Weg met de BourbonsLeve de souvereiniteit des volks, de vrijheid van godsdienst en onderwijsEene deputatie uit de studenten is door de junta ontvangendie door de troepen krachtig werd toegejuicht. Alles verkeert in de beste orde. JFranRtijR. Patrijs, 1 Oct. Naar men verzekert heeft de Konin gin van Spanje, behalve haar particulier vermogen, ook de juweel en der kroon en 23 millioen realen medege nomen, welke zij zich door haren gedienstigen minister uit de schatkist liet voorschieten. De voorloopige re gering zal onmiddelijk een en ander terugvorderen. Isabella van Bourbon is feiteljjk en wettelijk van den Spaanschen troon vervallen, omdat zij zonder toestem ming der Corteshet Spaansche grondgebied heeft verlaten. Men beweert dat de Koning van Portugal de hem aangeboden kroon van Spanje zeer bepaaldelijk heeft, geweigerd. De bankiers en kooplieden in Andalusië hebben aangeboden om aan het nieuwe gouvernement eene som van 160 millioen realen te leenen. De heer Emile da Girardin komt met een zonderling plan voor den dag. Hij stelt namelijk aan de Spaujaarden voor, om de Spaan9che kroon aan te bieden aan den Koning der Belgen. Belgie zou dan aau Frankrijk vervallen; uit de Rijnprovinciën zou een koningrijk worden gevormdonder het bestuur van den Koning van Sakseu, die op zijne beurt Saksen aan Pruisen zou afstaan. Des te zonderlinger is dit planomdat de Heel de Girardiu den Spanjaarden een dag te voren had aangeruden, deu republikeinsehen regeringsvorm te kiezen. Marseille2 Oct. Berigten uit Barcelona van gisteren melden, dat in den vorigen nacht aldaar ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad. Het stadhuis is vernield door de opgewonden menigte, die het portret der koningin hebben verbrand. De bevolking zelve heeft de orde hersteld. Er heeft eene democratische demonstratie ten gunste van Prim plaats gehad. Bij den kapitein-generaal zijn de glazen ingeslagen. De gendarmes hebben op de op roerige menigte geschoten en twee mannen gekwetst. Do opstandelingen grepen daarop naar wapenen en deden een aanval op het paleis. De voorloopige junta is georganiseerd. Cheste heeft verklaard die niet te erkennen en gedreigd de leden daarvan te zullen doen fusilleren, terwijl tevens de stad door militairen werd bezet, doch ten laatste is de generaal met een bataillon infanterie vertrokken en de junta is meester gebleven, waarna de troepen met de bevolking gemeene zaak hebben gemaakt. Pierrad werd daar ter plaatse verwacht. Inmiddels ging men voort met het verbranden van de kenteekenen der koninklijke waar digheid. 's» Hertog-enbosoh 1 Oct. Heden werd voor het provinciaal geregt9hof alhier behandeld, de zaak ca. Johanna Hopstaken, oud 50 jaren, geboren en wonende te Rijsbergen, thans in hechtenisbeklaagd van poging tot vergiftiging van haren inan, welke poging niet dan door toevallige en van de daderes onafhankelijke omstandigheden hare uitwerking heeft gemist, door in het middageten vau haren man eene hoeveel heid phosphorus (afschrapsel van niet minder dan 1150 luci fers) te doen. Negen getuigen werden in deze zaak gehoordhet open baar ministerie eischte schuldigverklaring aan vergiftiging en veroordeeling tot de straffe des doods. Jhr. mr. de Kuijper verdedigde de beschuldigde en conclu deerde tot vrijspraak. Heden over acht dagen zal het hof uitspraak doen. Kampen, 3 Oct. Gedurende deze week hebben er des avonds tengevolge van eene tijdelijke verwijdering van twee meisjes uit het Hervormd Armen-Weeshuis eenige zamenscholingen plaats gehad, die allengs aan groeiden en meer en meer het aanzien kregen van verzet tegen de openbare magtterwijl zelfs bij heeren Re genten van genoemd gesticht eenige glasruiten ingegooid en verdere baldadigheden gepleegd werden. De maatregelen daartegen genomen, hebben tot heden aan het gewenscht doel beantwoord, daar de rust niet verder is verstoord, nadat eenigen wegens verzet zijn gearresteerd, tegen wien proces-verbaal is opgemaakt. Het is te hopen, dat er geene verdere baldadigheden zullen worden gepleegd, daar wij de verzekering kun nen geven, dat de krachtigste maatregelen zijn genomen om alle zamenscholing, oploop als andersints met nadruk tegen te gaan Een iegelijk wachte zich dus voor schade! In betrekking tot bovenstaande leest men in de Kamper Courant het volgende ingezonden artikel. Mijnheer de Redacteur Wees zoo goed aan onderstaande vragen een plaatsje te geven. De deelneming die bijna de geheele burgerij in de zaak der Weesmeisjes betoont, de spanning daaruit ont staan, de verkeerde weg door het volk ingeslagen, maar toch misschien de weg om aan verontwaardiging lucht te gevendoet mij die altijd belang blijf stellen in mijne vroegere leerlingen en die weet hoe diep ellendig voor jaren eene weeze, ook uit het gesticht gestuurd, is geworden, doet mij, zeg ik, van het middel der courant gebruik makenom tot meer lichtmeer zekerheid te geraken. Zullen Weezen ooit zoodanigen brief aan Heeren Re genten schrijven als ze niet vast overtuigd zijn dat ze gelijk, dat ze recht hebben? Drie hebben hare aanklacht weder ingetrokken; is het ook, omdat leveranciers karakterloos nu verklaringen aflegden, die onder eede anders zouden luiden? Is het misdrijf der meisjesindien al geëvenredigd aan de strafbewezen Zal eene commissie uit den Kerkeraad, wien het niet onverschillig mag zijn hoe de weezen der gemeente be handeld worden, of eene commissie van andere bezadigde mannen de zaak onpartijdig onderzoeken, ten einde weer de kalmte uit overtuiging bij de burgerij kome, ten einde het „zuiver als goud en helder als kristal zijn" bewezen wordeof wel het gelijk hebben der weezen bljjke? J. ALLIROL. Grra.venlia.g-e1 Oct. Heden is de volle synode vergaderd voor de zaak van ds. Zaalberg. De militiens der ligting van dit jaar, behoorende tot de regementen huzaren, het reg. veld.- en het reg. rydende artillerie zijn heden bij die korpsen in werkelijke dienst opgetreden, ten einde gekleed en in den wapen handel geoefend te worden. IVenzen, 5 Oct. Een treurig ongeluk viel 11, Vrjjdag-namiddag voor op de hofstede van F. de Jonge landbouwer nabij deze stad. Een span paarden met een wagen geraakte aldaar op holwaardoor den ge leider van den wagen viel en die over hem heen reed, teu gevolge waarvan hij aan de bekomen kwetsuren oogenblikkelyk overleed. De ongelukkige was een jongeling van ruim 20 jaren en genaamd M. K. Vel woonachtig alhier. Ml«l<lelt>iii*g, 2 Oct. Ter teregtzitting van liet prov. geregtshof in Zeeland zat heden op de bank der beschuldigden de 27jarige arbeidster Anna Catharina Kouyzer, geboren te Stoppeldjjke en wonende te Honte- nisse, thans gedetineerd alhier, beschuldigd van vergif tiging- Haar is namelijk ten laste gelegd dat zjj in den morgen van 10 Mei jl.omstreeks 7 uren, haar dochtertje Melanea, dat ongeveer 11 maanden oud was, melk heeft doen drinken, waarin zij te voren de koppen vau een tiental lucifers gedaan heeft, en zulks met het oogmerk om dat kind daardoor van het leven te berooven, ten gevolge waarvan het dan ook dienzelfden dag omstreeks elf uur des voormiddags gestorven is. De beschuldigde heeft hare misdaad volledig bekend als reden opgegeven, dat hare minnaar had gezegd, niet met haar te zullen trouwen, zoolang dit kind in leven was. De stiefmoeder en zuster der beschuldigde werden als getuigen, doch niet onder eede, gehoord. Laatstgenoemde moest, na het afleggen liarer verklaringen, uithoofde van hare hevige aandoeningbuiten de zaal gebragt worden. Ook de beschuldigde was gedurende de geheele zitting, en vooral bij het hooren van hare huisgenooteu en haren vroegeren minnaar, hevig ontroerd. Aan de getuigen is verlof gegeven zich te verwijderen. De verdere behandeling is verdaagd tot Maandag morgen te 10 uren. Door den directeur der registratie en domeinen in Zeeland is gisteren het maritiem etablissement te Vlissingen voor het bestuur der domeinen feitelijk in bezit genomen. Van de ambtenaren en bedienden zulleu verscheidene voorloopig in hunne betrekking bljjven. 3 Oct. Door het geregtshof in Zeelaud is Maandag 11. het volgende arrest in hooger beroep uitge sproken. Adriana Viergever, weduwe van A. van deu Velden, oud 42 jaren, kroeghoudster, wonende te Brouwershaven, beklaagd ter zake: dat zij zich feitelijk tegen de zeden heeft vergre pen door op verschillende tijdstippen dezes jaars en in het vorige jaar, ten haren huize te Brouwershaven, de onzede lijkheid van jonge meisjes beneden de 21 jaren te berorderen is bij vonnis der arrondissementsregtbank te Zierikzee, dd. 29 Mei jl., schuldig verklaard aan: het zich feitelijk ver grijpen tegen de zedenmet haar werk te maken om de ongebondenheid en onzedelijkheid van jonge meisjes benedeu den ouderdom van 21 jaren te bevorderen en behulpzaam te zijn, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden, in eenzame opsluiting te oudergaan en eene geldboete van f 25, bij wanbetaling, na daartoe te zijn aangemaand, te ver vangen door gevangenisstraf van één dag, mede in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten der procedure, met ontzegging gedurende den tijd van twee jaren van alle voogdij of curateele en alle deelhebbing in de raadplegingeu van nabestaanden. Op het door de veroordeelde en den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof gemeld vonnis vernietigd, doch alleen in zoover daarbij aan de beklaagde is ontzegd alle deelhebbing in de raadplegingeu van nabestaanden gedurende den tijd van twee jaren, en overigens dat vonnis beves tigd, met de veroordeeling van de geïntimeerde en medeappellante de kosten der procedure, ook op het hooger beroep gevallen. Ziei-iltseee, 5 Oct. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van politie te Zwolle, de heer C. A. Be the, thans als zoodanig te Zalt-Bommel. Te Zutpheu is een zeer brutale diefstal gepleegd. Zekere H. een wijnkoopersknecht had onlang9 vau zijn overledeu schoonvader nagenoeg ƒ150 geërfd, en bewaarde dit geld in eene ladetafelstaande in het eenige vertrekdat hij met zijne vrouw bewoonde in een klein huis in de Polsbroek eene digt bewoonde wijk van mindere burgers en ambachts lieden. Terwijl zij nu op een nacht dezer week rustig lagen te slapen, drongen dieven boven door het dak op den zolder en van daar langs een ladder in de kamer, braken de lade tafel open haalden er het geld uitledigden ook de knip- beurs der vrouw, die zij op deu grond achterlieten, en hadden zelfs, naar men verhaalt, de brutaliteit, op een papier, dat men later op de tafel vondte schrijven dat zij den man aanraadden dienst te nemen en de vrouw om zich op te hangen dan haddeu zij geen verdriet meer! Men spoort de daders ijverig op. In de nabijheid van Sèvres overleed dezer dagen een rentenierdie in de wandeling de „gebochelde" heetteomdat hij een kleinen uitwas op den regter schouder vertoonde. Deze man gaf voor, dat hij groote verliezen door speculatie had geleden en daarom ge noodzaakt was zich erg te bezuinigen waarvan zijn eenige zoon grooten last had, daar de oude heer hem iets minder dan gebrek liet lijden. Na zijn dood ontdekte de geneesheer, die het lijk onderzocht, dat de bochel van den overledene kunstmatig was, en bestond uit een pakjedat zorgvuldig met lederen riemen om het ligchaam was bevestigd. Dat pakje werd in tegenwoor digheid des zoons opengemaakt, er bleek bij onderzoek in goede bankbiljetten te bevatten eene som van 257,000 francs. Dat de droefheid van den zoon door die onver wachte erfenis wel iets aan diepte verloor is uatuurlyk. Aan de Nieuw-Yorksche brand-waarborg-maat- schappij zijn ontstolen 40000 dollars in 5/20 bonds, en wel 4000 doll, in stukken van 1000 doll, en 36oOO doll, in stukken van 500 doll. Van de eerstgenoemde zijn drie nommers bekend: v. 1. 60,607, 60,608 en 60.609. De maatschappij heeft eene premie van 5000 doll, uitge schreven, aan hen die haar op het spoor der vreemde stukken brengt. Kerknieuws. Tengevolge van het bedanken van den heer Brijce voor het beroep als predikant naar Vlissingen, heeft de algemeene kerkeraad der Nederduitsche hervormde ge meente aldaar het bestaande twaalf- en viertal aangevuld met den heer A. T. Simons, pred. te Giesen-Oudkerk, en daaruit onmiddelijk beroepen den heer G. Boer, pred. te Ouderkerk a/d IJssel. Oen ïg-rte berigten. In Amerika gaat alles in het groot, tot zelfs het dooi de ton springen toe; zoo is er weer eene firma bankroet gegaan met een tekort van slechts 15 millioen guldens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1