EESCHE ÏUWSRORE. ,\'o. 2560. 25 s"'Jaarj»'. Zaturilag 5 October 1868. Nieuwstijdingen. Slater ill JFranilrijjtl. ke per a. EinJelyk hebben de West-Indische booten uitvoerige berMen aangebragt van het vreesselijk onheil, 'twelk in de da "en tusschen 13 en 16 Aug. het Noord-Oostelijke deel'van Zuid-Anierika getroffen heeft, waarvan de be droevende tijdingen vóór eenigen tijd per telegraaf zijn overgekomen welke niettegenstaande zij bijna ongelooflijk schenen, helaas, door het meer uitvoerige nieuws beves tigd worden. De aardbeving heeft zich uitgebreid over de gansche kust tusschen Callao en Cobiza. D' Hoe verre in het binnenland de schokken zich uitge strekt hebben is onbekend, doch al wat aan de kust tus schen de beide genoemde plaatsen, welke beide zei ven verwoedt zijn, ligt, is vernield. Van 'tgeen ten Zuiden van Cobiza ligt, zijn geen berigten tot nog toe ontvangen. De steden Iquique en Arequipa zijn tot den grond toe ver woest evenzoo de hoofdsteden Mejilloncs, Pisagua, Irica en Ilo'cha. Al de steden in de mijnenstreek van Juancave- lion zijn verwoest, o. a. de stad Cerro of Pasco. Te Chala, te Islay, te Mollendo, is geen huis blijven staan. De aard beving duurde daar 45 minuten. Nabij Islay is eene aavd- kloof "ontstaan, met eene bron iu den bodem Hetzelfde verschijnsel is op andere plaatsen waargenomen. Quito heeft minder schade geleden dan de meeste andere steden. In Ecuador zijn de steden Ibarra, San Pablo, Atuntaqin en Imontad in puinhoopen verkeerd. In Ibarra, Osavala en Cotoarhi is, zegt men, de geheele bevolking omgekomen. De steden Perucho, Puellaro en Cachcguango in de nabijheid van Quito zijn bijna geheel omvergeworpen. Ter plaatse, waar de zoo even genoemde stad Cotocachie stond is thans een meer ontstaan. Op sommige plaatsen werden nog den 19den schokken van aardbe'vino- gevoeld. Uit het district Esmeralda zijn nog «reen verdere berigten ontvangen, doch men verwacht van daar de opgaven van geweldige verwoestingen. Men meent, dat de ramp tot zelfs de booger gelegen bergdis- tricten in de Andes niet gespaard heeft. De riotiii" der aardbeving was over het algemeen van het Noorden naar het Zuiden met herhaalde schokken in West-Oostejijke rigting. Tusschen het begin der aardbe ving in Islay en Chala, op een afstand van 145 mijlen, ver liepen ongeveer tien minuten. Overal liggen de dooden onbegraven. De overgebleven bevolking leeft onder den blooten hemel en is niet zelden aan gebrek ter prooi. De roo-erin" zendt stoombooten met benoodigdheden naar de geteisterde plaatsen. Doch beter denkbeeld dan deze op gaven van de uitgebreidheid der ramp geeft de beschrij ving van hetgeen ooggetuigen op enkele dier plaatsen hebben aanschouwd van het verschrikkelijke dier natuur verschijnselen. Men bedenke dat op al de genoemde plaatsen de ramp ongeveer dezelfde was als die de agent der Pacific Steam Navigation Company te Aricaaldns be schrijft. Zijne beschrijving is als het ware een enkel geval dat, twintig maal, vijftig maal vermenigvuldigd, nabij komt aan de groote omwentelingen in de aardschors, die land en zee met al wat zich daarop bevindt in Peru en Ecuador hebben geslingerd en geschokt. „Ik kan u," schrijft genoemde agent, „over zaken niet schrijven, want ik schrijf onder den somberen indruk van eene groote ramp. De stad Arrica bestaat niet meer. Omstreeks 5 ure des namiddags van den 13,u'ü werden wij bezocht met eene verschrikkelijke aardbeving. Ik had naauwelijks den tijd, mijne vrouw en kinderen op straat te brengen, toen al de muren van mijn huis omver vielen; vielen is bijna het woord niet, zij werden naar buiten gesmeten, alsof zij naar mij toegespuwd werden uit een reusachtigeu mond. Op hetzelfde oogenblik spleet de aarde, week waarschijnlijk wel 2 of 3 duim af en braakte stof uit, te gelijk meteen afschuwelijken stank als van buskruid, de lucht werd ver duisterd, en ik kon mijne vrouw en kinderen, die geen 2 voet van mij af waren, niet meer zien. Had die toestand langer moeten duren, ik zou gestikt zijn maar in een paar minuten kwamen er licht en lucht, en het noodigste huis raad opnemende, ging ik op weg naar de heuvels. Hoe wij tusschen de vallende huizen door kwamen, terwijl wijde menschen zagen getroffen worden en hier en daar op eens dood, anderen verminkt zagen neervallen, ik weet het niet maar eene genadige Voorzienigheid waakte over ons. Wij rigtten onzen treurigen togt zoo goed wij konden naar de heuvels, onder het schudden en schokken van den bodem, zoodat wij als dronken menschen waggelden, toen rondom en achter ons een luide kreet opging. „De zee is terug gevloeid Ik spoedde mij voorten naauwelijks was ik even buiten de stad, of toen ik omkeek zag ik al de schepen in de baai onwederstaanbaar zeewaarts weggesleept, met een spoed, zoude ik zeggen, van 10 mijlen in het uur. In weinige minuten stond de groote stroom naar buiten stil; toen verrees een magtige golf, naar mijne schatting onge veer 50 voethoog, kwam met een vreeselijk gedonder aan rollen, alles voor zich uitdrijvende in haar geduchte majes teit; alle schepen werden daarmede teruggevoerd, somsin een kring ronddwarrelende, maar allen voortgesleept naar hunne onvermijdelijke vernieling. Ondertusschen was de golf aan land genaderd, sloeg het havenhoofd aan gruis verzwolg mijn bureau, als voor den reus eene enkele mond volstroomde bruischend verder li o t douane gebouw omver en de straat in. alles met zich slepende in hare on- Aveêrstaanbare vaart. Wat van mijn woonhuis nog st nd verdween, sneller dan de changementa avite in eenekermis- pantomime. Al wat mij toebehoorde was vernield. Adem loos stond ik en zag liet geduchte schouwspel aan, maar Uod dankende, dat liet leven van mij en mijne geliefden gespaard was; doch iedere seconde was een .geheel leven, dat wij doorleefden. Toen ik weder een blik naar zee wierp, zag ik de schepen nog altijd voovtgeslingerd naar de plaats hunner vernieling en in weinige minuten was alles afgeloopen. Geen schip, of het lag op de kust of om gekeerd in liet water, het onderste boven. De oorlogs stoomboot America verloor 85 man. De Anierikaansche oorlogsboot Watereè raakte slechts 1 man kwijt. Met een klein lek werd zij in haar geheel op den top van de aanko mende zee meegevoerd en strandde ongeveer een kwart mijl landwaarts in tegen den spoorweg aan. l)e Fredonia c'6n Anierikaansch schip, lag liet onderste boven alle le vende wezens aan boord waren omgekomen. DeEngelsehe oark Chanarcil/evan Liverpool, lag hoog op de rotsen, de rest van een wrak; de helft van hare bemanning was om gekomen. Eene Amerikaunsche bark verdween in de diepte en heeft geen spoor van zich achtergelaten. Eindelijk, eene Peruaanscke brik werd op den spoorweg geworpen schijnbaar zonder een touw of ra beschadigd te hebben. Over hetgeen sedert dien dag gebeurd is behoeft niet lang gesproken te wordenhet is nu 2 dagen, dat wij op den heuvel, nederliggen zonder dak of voedsel, in een onafge broken toestand van ongerustheid, daar de schokken der aardbeving geen oogenblik opgehouden hebben. De Anie rikaansche stoomboot Povhetton is 2 dagen geleden van Arica vertrokken, en de regering heeft geld en levensbe hoeften gezonden. De heer Calderon hoeft eene ruime gift van 50,000 dollars geschonken, en de heer Miggs, de aan nemer van den spoorweg, eene gelijke som ten behoeve van de duizenden, die zoo plotseling en onverwacht van alles beroofd zijn.1' Uit Arequipa wordt geschreven dat daar de huizen allen van hout waren en van ééne verdieping, zoodat zij de eerste schokken wederstonden en de bewoners tijd hadden om zich in de open lucht te bergen. Ware de aardbeving bij nacht ingevallen, zoo zou ook daar waarschijnlijk bjjna niemand het gebeurde hebben naverteld. Thans, zoo luidt het droevige toevoegsel aan die opmerking, thans maken de gevangenen en de zieken in liet hospitaal het grootste gedeelte van liet getal der slagtoffers te Arequipa uit. Tn Iquique lijdt de bevolking ten gevolge van de ramp aan gebrek aan water. Deze stad, in eene dorre streek ge legen, gebruikte gedisteleerd zeewater, en de fabriek aan zee, die in dc behoefte voorzag, is spoorloos weggespoeld. Te Callao, de noordelijkste der geteisterde steden waar van berigten zijn, heeft zich den dag naden 13den eene nieuwe ramp bij die van den vorigen dag gevoegd. Was in Callao de aardbeving eenigzins minder hevig geweest dan in de Zuidelijke plaatsen, thans werd een groot ge- deelts der stad door brand vernield. Dertig huizen brand den geheel af, en zeven-en-twintig werden daarenboven zwaar beschadigd. Het vuur veroorzaakte hier eene schade van een ruil 1 ioen dollars. In de meeste berigten wordt liet getal slagtoffers van de aardbeving' over de geheele streek, van waar berigten be kend zijn, op 20,000 a 30,000 personen geschat. Met eenige naauwkeurigheid zal het getal wel nimnierkunnen bepaald worden. De materieele schade wordt geraamd op niet minder dan 30 millioen dollars. 28 Sept. Het geruchtdat te Biarritz eene zanienkomst zou hebben plaats gehad tusschen de Keizerin en de Koningin van Spanjewordt officieel tegengesproken Koningin Isabella heeft San Sebastian niet verlaten. De Patrie zegt, dat de toestand in Spanje, gedurende de 24 laatste uren, schijnt verergerd te zijn en dat de meeste particuliere brieven een ongunstigen indruk daarvan achterlaten. Het laatste voor San Sebastian voor anker liggende koninklijk oorlogschip heeft zich ter gunste van den opstand verklaard en heeft met den kotter der douanen zee gekozen er waren verscheidene officieren aan boord. Aan twee of drie voor Toulon liggende schepen is bevel gegeven naar de Spaansche kust te stevenen. Jfefl.ntwjje. 27 Sept. De hertog del Torre staat met 10,000 man in de nabijheid van Cordova. De 'markies de Novaliches wijkt terug, versterkingen afwachtende. In Andalusie hebben zich 25,000 man tot eene nationale garde georganiseerd. Te Bejar hebben de burgers ka nonnen gegoten van de kerkklokken. Siiai Sot>nstÏJiii, 27 Sept. Prim is gisteren met diie fregatten voor Karthagena verschenen. De gouver neur der stad heeft geweigerd gehoor te leenen aan de sommatie om haar over te geven. De schepen zijn in het gezigt der kust gebleven. Do opstand in Spanjo. Men begint langzamerhand meer uitvoerige berigten uit Spanje zelf te ontvangen. Uit CaJix deelt men in bijzonder heden mede hetgeeu daar heeft plaats gehad toen het sein tot den opstand van de Saragoza g-geven werd. Er blijkt hieruit ook dat Prim den 17 op de reede van Cadix is aangekomen en zoo hij zelf al niet het signaal gegeven heeft, was hij het toch die Topete tot handelen bewoog en het manifest gaf, waarin terstond doel en strekking van den opstand werd aan gegeven. Voorts blijkt er uit dat Prim de volkssouvereiniteit op den voorgrond stelt eu dat ook de andere generaals dit verlangen. Serrano is, zoo als verder in die brieven gemeld wordt, die echter van ouden datum zijn in het bezit van den Gua dalquivir van de zee tot aan Cordova. De koninklijke troepen houden zich nog op aan den voet der Sierra .Morena in eene woeste vlakte waar zij bloot slaan aan honger eu dorst. Prim verscheen den 26 voor Carthagena. Men verwachte daar den opstand den 28; was Carthagena iu de mngt der progres sisten, dan waren dezen tevens meester over den spoorweg die van Andujar zuidwaarts naar Cordova en noordwaarts naar Madrid zich uitstrekt, en ook van de baan langs de kust van Andalusie. De gemalin van Prim heeft van dezen brieven ontvangen die zeer gunstig voor de zaak van den op3taud luiden eu waarin geenerlei toespeling voorkomt op oneeuigheid met Serrnno. Koningin Isabella heeft het huis Matea verlaten en haar intrek in het raadhuis te San Sebastiaan genomen. De strijd in Santauder moet zeer heftig zijn geweest. Om één uur werden de iusurgenten, 1800 man sterk, waaronder 1200 man van de bezetting van Santona en overigens slecht gewapend landvolk, door 4200 man en 3 kanonnen, die van Burgos en Volladolid naar de stad waren gezonden, aange grepen. Iu de nabijheid der kathedraal waren drie barricaden opgerigt en hier slreed men twee en en een half uur lang. Dc koninklijken hadden 380 dooden en gekwetsten de gen darmerie alleen verloor 80 man; 21 officieren, waaronder 2 generaals der lijfgarde sneuvelden evenzoo de luit.-kolonel Desmet en dc kotnmandani van den gcneralen staf don José Osorio; de brigade-generaal Magenysadjudant des koniugs, werd ann zijn been gewond dat afgezet moest worden De iusurgenten gingen ten 4 ure riuar de stoomboot in dc haven onder bescherming van een oorlogschip. De bevolking van Santander nam aan den strijd geeu deel. De insuigentcii had- deu 100 dooden en gekwetsten. De koninklijke troepen konden zich in Santander niet lang staande houden; reeds den 26 was de stad weder in het bezit der insurgeiiteii. Terwijl de fransche officieuse bladen last hebben gekregen niet langer de zaak van de koningin van Spanje te verdedigen, is thans de Gaceta het eenige blad, waarin de opstand be schouwd wordt van eene gunstige zijde voor het stervend gouvernement indien er nog van zulk eene instelling in Spanje sprake kan zijn. De Spaansche bladen mogen, zooals men weet, zelfs met geen woord reppen van eenige beweging die in het land heerschen zou. De Gaceta alleen mag er over spreken. Thans verzekert zij in haar uo. van 28 Sept. dat het grootste gedeelte der provincie en alle steden zelfs, welke niet tot de voornaamste be- hooren, zich gelukkig achten vrij te zijn van de tegenwoordigheid der opstandelingen. Generaal Calonge is van Santander terugge keerd le Vnllndolid. Carthagena heeft zieh bij den opstand aangesloten zonder dat het voor de stad verschenen eskader met den generaal Prim aan boord de vesting heeft behoeven te bombarderen. liet regiment Girgenti was iu opstand gekomen. Espnrtero was bedlegerig, doch had aan de beweging zijne adhiesie geschonken. De onderwerping van Logrono, door Mavas medegedeeld, schijnt een verzinsel te wezen. Uit Parijs wordt aan de Kö/n. Z/g. geschreven: Madrid en Barcelona zijn nog voortdurend rustig. l)ie steden hebben namelijk van de hoofden der iusurgenten het bevel ontvangen, kalm den loop der dingen af tc wachten. Op die wijze hoopt men bloedvergieten te voorkomen. Tevens rekent men er op, dat de troepen langzamerhand tot den opstand zullen overgaan. Drie en veertig bataljons infanterie zijn reeds op de hand der insurrectie. Er zijn er in Spanje in het geheel ongeveer honderd. Serrano moet thans over omstreeks 20,000 man te beschikken hebben dit zou den markies de Novnliehes bewogen hebben eene rügwaarlsche beweging te maken. Doch deze schijnt reeds daarom uoodig geweest te zijn om zich met de troepen le vereenigen, welke hem te hulp waren gezonden. Onjuist is het herigt dat er oneeuigheid zou heerschen tus schen Prim en de unionistische generaals. Wel drukken zij zich in hunne proclamation meer of minder heftig uit, maar Prim, Dwlcr, Bedoya, Serrano, Nuvilus eu Caballero verlaugen allen een voorloopig bewind het algeineeoe steinregt en een constituante. Die proclamatie» verschillen zeer weinig van de vroegere. Aan het spaansche gezantschap te Parijs is men uiter mate laconiseh geworden. De koningin wekt te San Sebastian algemeene ergernis. Marfori, de voorname oorzaak daarvan, speelt in San Sebastian den baas en grieft de menschen nog meer. De koningiu deukt er niet aan, om voorloopig San Sebastian te verlaten. Meu weet dat Marfori door Narvaez is vooruitge holpen, die hem als een werktuig hij de koningin gebruikte. P. S. Men zegt dat Prim thans voor Valencia is. Mij inoet Carthagena gebombardeerd hebben en deze stad zou zich hebben overgegeven. Missohicu was Prim niet eens op een der fregatten voor Carthagena, maar had hij zich op andere vaartuigen onmid dellijk naar Valencia begeven. Onder de personen, welke aan de fransche grenzen gearresteerd zijn, bevinden zich generaal Pierrad en Karl Rnbio ondanks de verklaring van den heer Pinard, dat hij slechts die spaansche vlugteliugen zou arresterendie onderslaud van Frankrijk genieten wordt toch alles gevangen genomen wat over de grenzen wil gaan. 1 Slai*i*5 ts», 30 Sept. (Zeven uur des avonds). Bij den ernstige keer, dien de gebeurtenissen in Spanje sedert gisteren genomen hebben, heeft de koningin besloten naar Frankrijk tc gaan. Zij heeft des morgeus dit voornemen aan den keizer te kennen gegeven welke zoo spoedig mogelijk die officieren van zijn Huis naar de grenzen gezonden heeft, om de koningin te ontvangen. De koninklijke spoortrein is te 11 uur aan het station tc Biarritz aangekomen met de koningin, den koning, de infanten van Spanje, Don Sebastian, den oom der koningin, den minister van slaat en andere personen. De keizer, de keizerin en «le keizerlijke prins wachtten de koningin aan het station af. Na een ontmoeting, die het karakter droeg van die sympathie, welke altijd het ongeluk inboezemt, is de trein weder doorgereden naar Pau, waar de koningiu denkt rust te nemen gedurende eenigen tijd, op het kasteel, dat de Keizer ter harer beschikking stelt. 'él cbcrlnn^. Sclnernioiuiikoog- 25 Sept. Een ontzettend voorval had hier heden plaats. Twee personen de kapiteins A. C. en P. L. waren 's morgens uitgegaan naar de zand platen die dit eiland aan de oostzijde omringen om bot te vangen. Toen zij wilden terugkeeren bleek het onmogelijk te zijn om de slenken, of diepe geulen die tusschen deze ban ken stroomden wegens den inmiddels opko.meudeu vloed nog te doorwaden. Kapitein C. gelukte het nog zwemmend den wal te bereiken de ander die niet zwemmen kon scheen reddeloos verloren. Een boer in de nabijheid wiens hulp kapitein C. had ingeroepen, begeeft zich te paard naar de binm-nste zandplaat, eu wendt te vergeefs pogingen aan orn tot den ongelukkige door te dringen. Hierop ijlt hij in vliegende galop naar 't dorp om den burgemeester van liet voorval kennis te geven. Zoo als gewoonlijk waren er ook thans, die, waar 't geldt den naaste te redden, geen gevaar vreezen. Eenigen begeven zich in eene op de reede liggende boot anderen ijlen te paard naar de plaats des ouheils. Aan deze laatstenmet name Thomas Anken de Boer en Comelis Visser mogt liet na ongehoorde inspanning gelukken, oin L. behouden aan wal te brengen waarbij de eerste bijkans het slagtoffer zijner on baatzuchtigheid was geworden. Weikeu angst de geredde moet doorgestaan hebbenlaat zich door hen die bekend zijn met de kracht van den stroom aldaar ligt beseffen. Zijne kracht was uitgeput; nog een paar minuten en hij was door den feilen stroom medegcsleept. Het dooden van den evcnmensch (als de massa groot ge noeg is) wordt als ridderlijke moed met ridderorden beloond welke orde verdienen zij die hun moed toonen door mot gevaar van hun eigen leven den naaste te redden. Leeuwarden, 27 Sept. De volgende treurige gebeurtenis geeft hier sedert eenige dagen stof tot vele gesprekken. Een paar echtelieden in het St. Anthonie gasthuis had verleden Zondag avond een vijftal personen bij zich genoodigddie allenna het gebruik van bessenwijn welke op dien dag bij een apotheker ge haald en door diens bediende afgegeven was, ongesteld werden en dat wel sommigen waaronder de vrouw in hevige mate. Er werd den volgenden ochtend dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen. Nog vóór de komst van den geneesheer dronk de man die er des avonds te voren niet van had gebruikt, ook van den wijn, om zich te overtuigen of deze inderdaad de oorzaak der ongesteldheid was. De gevolgen bleven niet uit. Onder hevige smarten en sterke opzwelling van het ligchaam stierf de man des nachts. De overigen die allen in mindere hoeveelheid van den drank hadden gebruikt, zijn naar men verneemt, thans buiten gevaar, behalve een jongeling, die Vrijdag naar het stads ziekenhuis is vervoerd. Men verdiept zich in gissingen, welk vocht de flesch heeft ingehouden. Men vermoedt, dat er vroeger een of ander vergif in is geweest en dat de flesch niet behoorlijk was gereinigd geworden of wel dat de bediende geheel iets anders dan bessenwijn heeft afgegeven. De justitie heeft zich de zaak aan getrokken en gisteren aan het paleis van justitie eene schouwing van het lijk doen verrigten door de Heeren Drs. S. R. D. van Wageningen en Jacs. Baart de la Faille en den Heer Chr. J. Winkler, in tegenwoordig heid van de Heeren apothekers E. Bloembergen en J. J. Bruinsma, aan welke laatsten voorts is opgedragen den drankwaarvan nog eene geringe hoeveelheid overig waste onderzoeken. Vóór een paar dagen stierf in het weeshuis te Harlingen plotseling een jongen. Aanvankelijk dacht men aan vergiftiging. De lijkschouwing dien ten ge volge ingesteld moet hebben doen zien dat de dood het gevolg is geweest van overmatig gebruik van voedsel met verscheuring van de maag. M*cl<ïelI>in*iSjr, 26 Sept. Op den 2 October a. s. zal voor het prov. geregtshof in Zeeland teregt. staan Anna Catharina Kouwijzeroud 27 jaren arbeidster wonende te Hontenissethans alhier gedetineerd ter zake van vergiftiging. Dc beklaagde zou namelijk op 10 Mei 1868 aan haar kind, oud 11 maanden, melk hebben te drinken gegeven waarin zij te voren de koppen van ongeveer tien lucifers gedaan had, en zulks met hot oogmerk om dat kind van het leven te be- rooven ten gevolge waarvan het dan ook dien dag is gestorven. Tien getuigen, waaronder drie deskundigen, zijn in deze zaak door den procureur-generaal opge roepen, terwijl de advocaat mr. W. C. Borsius aan de beschuldigde ambtshalve als raadsman is toegevoegd. Middelburg, 28 Sept. Het provinciaal geregts hof in Zeeland heeft Zaterdag het volgende arrest uitgesproken 1°. Frans Verschuur, oud 22 jaren, schippersknecht; 2". Hubrecht Berteker, oud 41 jaren, arbeider; 3°. Hendrik van der Klift, oud 24 jaren, arbeider; 4U. Gijsbrecht Admiraaloud 42 jaren varensgezel5°. Adrianus Comelis Fredericus Trijzelaar oud°34 jaren arbeider; 6°. Adrianus Fernambucq, oud 40 jaren, met selaar; 7°. Willem Verschuur, oud 46 jaren varens gezel; 8°. Hermanus de Graaf, oud 33 jaren, varensgezel; 9°. Leendert Gravelijn, oud 32 jaren, koopmam; allen wonende te Zierikzeebeklaagd als zouden zij den 28 Februarij jl.vóór zonsopgang, te zamen en in vereeniging, eene hoeveelheid van ruim 23 mud rogge, tor waarde van omstreeks ƒ98, afkomstig van een op de Zeehondenplaat gestrand schip uit het bewoonde vaartuig van den schipper J. J. de liijke, welk vaartuig destijds te Zierikzee lag, arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend. Het hot heeft de 1'', 2*', 4l', 5'", G*', 7° en 8* beschul digden schuldig verklaard aan diefstalgepleegd bjj nacht in een bewoond huis, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld ieder tot eene correctioneele gevangenisstraf van 3 maanden, alsmede solidair in de kosten der procedure. Bij een tweede arrest zijn de 3 en 9e beschuldigden, ofschoon voor de tweede maal behoorlijk gedagvaard om in persoon ter openbare teregtzitting van het hof te verschijnen, en daaraan niet hebbende voldaan, weder- spannig verklaard aan de wet, met last, dat wanneer zij mogten worden opgespoord, zij zullen worden in hechtenis gesteld en overgebragt in 's hofs gevangenis te dezer stede, met verwijzing van de beide wederspan nig verklaarden solidair iu de kosten, welke het onmiddellijk gevolg zijn hunner niet-verschijning. Aangaande den brand, welke op 7 Sept. een dei- stallen van de artillerie te Amersfoort heeft vernield verneemt mendat een onverwijld daarop ingesteld onderzoek naar de oorzaak niets heeft aan het licht gebragt. Er bestaat alzoo geene aanleiding om aan boos opzet of moedwil te denken. De militairen op welke aanvankelijk vermoeden was gevallen, dat door hun toedoen de brand zou zijn ontstaan, zijn dan ook uit hun arrest ontslagen. Kerknieu vvs. Zierikseeo, 2 Oct. Het kiescollegie der Herv. gemeente alhier heeft, ter vervulling van de eerlang te ontstane vacature door het vertrek van Ds. Jungius jl. Woensdag een grostal geformeerd waarop voor komen de namen van 65 predikanten. Op 16 October zal hieruit een zestal worden zamengesteld. Ook de kerkenraad der Herv. Gemeente te Ooster- land, heeft geprotesteerd tegen het besluit van de Synode om zich te onthouden van het doen van uitspraak over de wettigheid of onwettigheid des Doops, die met af wijking van bestaande gebruiken geschied zou zijn. Gomengde berigten. Aller oogen zijn thans op Spanje gevestigd, en aan liefhebbers ontbreekt het niet om koning te worden maar de verlichte Spanjaarden hebben geen koning noodig die met priesters en sluipmoordenaars het volk uitputten en tot slaven maakt. De kloosters moeten weg en dan kan Spanje een rijk land worden zonder schuld. Te Zwolle hebben alle Roomsch-Catholieke leerlingen de hoogere burgerschool verlaten, terwijl op bevel der geestelijken de Catholieke leerlingen te Veen- dam de lessen in de geschiedenis niet meer mogen bijwonen. In alle landen waar men heerschen wil, on verschillig onder welke benamingis een dom volk noodzakelijk. Een zeer gemoedelijk man, speculant in granen, kwam onlangs in zeer opgewekte stemming tc huis, en zeide: „Daar zie nu weer, Doortjehoe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1