ZIE UIRZUMIIE I EE WSKODE. No. 2559. 25sl<! Jaarg. Woensdag 50 September 1808. üil cb-erlan^. J-let adres van antwoord van de Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft Donderdag jl. liaar adres van antwoord op de Troonrede vastgesteld en is daarna we der uiteengegaan. Dat stuk is een loutere weerslag, op de zinsneden van de Troonrede. De discussie over de paragrafen was kort, maar niet onbelangrijk. De heer van Beech Vollen/ween stelde eene andere redactie van 3 betrekkelijk de middelen tot bevordering van het internationaal verkeer, handel en nijverheid "voordie eigenlijk op hetzelfde nederkwam als het concept inhield, maar omdat dat lid nog meer wilde doen uitkomen, dat onze diplomatie het meest onzijdige standpunt moet innemen en de bevordering onzer handelsbelangen als hoofddoel voor oogeti houden hij bracht dit in verband met geruchten omtrent ver schillen over de Rijnvaart. De minister van buitenland- sche zaken verklaarde, dat hetgeen sommige bladen over zoodani" geschil met Pr nissen hadden bericht onwaar is- dat de onderhandelingen over eene nieuwe overeen komst in de beste verstandhouding worden gevoerd en dat zij wel nog niet zijn afgeloopenmaar alleen een verschil over de redactie bestaan heeft. Het amendement van den heer van Beech Vollenhoven werd daarop met 29 tegen 2 stemmen verworpen. De heer Mess chert van Vollenhoveneen anti-revolu tionair, wilde in het adres eene zinsnede voegen, om der regeering zorg aan te bevelen tot wegneming der grieven van velen tegen het openbaar lager onderwijs. De heer van Nis pen van Pannerdeneen reactionair Katholiek, steunde dit voorstel met warmte, maar zag er niet den eisch in om eene herziening van de bestaande wet te vragen. De bestrijding was levendig. De commissie achtte het voorstel eene afwijking om het plan om een weer klank op de Troonrede te geven. De heer van Meeuwen merkte op, dat de aanbeveling aan de regeering van zorg voor het onderwijs, openbaar of bijzonder, over bodig is, want de Grondwet legt die zorg aan do re geering op. De hoeren Cremers en Düijmaer van Twist verklaarden, dat zij de gemengde school in ons land als de eeni"- mogelijke en onmisbaar beschouwdenbeston den er eenige grieven en zij ontkenden dat niet, voor anti-revolutionairen en Roomschen, de regeering be koorde alles te doen en ook zij wenschten dat, otn door eene milde toepassing binnen de grenzen der wet- daaraan te gemoot te komen. De heer van Twist raakte evenwel den spijker op den kop. llij vroeg: wat beteekent de mi voorgestelde zinsnede? Wil men herziening van de Avet of van de Grondwet? Dat vvordt niet gezegd. Dan kan liet eenige doel zijn een blaam op den minister van binneulandsche zaken te werpen alsof hij zulk eene aanbeveling noodig had. De minister herhaalde hetgeen hij in de Tweede Kamer had gezegd dat hij geene wetsverandering wilde, maar alles zou aanwenden om aan billijke bezwaren te gemoet te komen. Het amen dement werd daarop verworpen met 26 tegen 5 stemmen. Alle andere Katholieke leden scheidden zich in dat hooge staatscollegie van den heer van Nispen af. Dit bewijst, dat hot mandement der bisschoppen op lang na niet door al onze Roonisclie landgenooten werd onder schreven. Eindelijk klaagde de heer Tiartsen hij den over de koloniën, dat eerst tegèn het volgende voorjaar wetten waren toegezegd over de suikercultuur en cle uitgifte van woeste gronden in Indie. De minister van Bosse deed opmerken, dat de Staten-Generaal al werk genoeg zouden hebben om de Indische en de staatsbegrooting voor 1869 in tijds gereed te hebben. Zeer terecht voegde de heer van Twist er bijkunt gij u beklagen dat er nog geene wetten voor Indie in gereedheid zijn, gij, die elke wettelijke regeling bestrijdt? Gij moest er u over verheugen dat de minister ze eerst in de lente zal aanbieden. De heer li artsen zweeg daarop. Het adres werd met algetneene stemmen aangenomen. Nieu wst ij din gen ï«l at Loiicle-n, 24 Sept. Gisteren werden proeven ge nomen met een nieuAv werktuig. In de groote dokken van Londen werd tot nu toe al het hijschcn en bergen der goederen door menschenhanden verrigt. De assu rantie-maatschappijen weigerden het gebruik toe te staan van stoomkranen, daar de vuren onder de stoom ketels te gevaarlijk waren voor de pakhuizen. Deze voorzorg is niet onnatuurlijk, indien men in aanmerking neemt de Avaarde der goederen, welke soms in de dokken zijn opgestapeld. In de pakhuizen van de fv .-Katharine- dokken ligt b. v. op ditoogenblik allee)» aan ruwe zijde voor eene waarde van £500,000. Echter zijn juist in dit dok deze week stoomwerktuigen voor het hijschen van goederen geplaatst. De assuradeurs hebben dit toegestaan zonder op eenigerlei wijze de prenriën te verhoogen, omdat zij overtuigd zijn, dat bij deze werk tuigen geen gevaar voor brand is. Zij worden niet met steenkolen, maar met gas verwarmd en de ketel staat op eene hoogte buiten de pakhuizen, De stooin wordt door eene lange pijp geleid naar de machinerie. De kraan heft de goederen 65 voet hoog op, en men kan op deze wijze meer dan 500 kisten thee binnen het uur ophijschen. JFViinttrtjft. PiU'ijs, 25 Sept. Het Journal de Paris meent te weten, dat graaf Girgenti reeds gedurende zijne aanwe zigheid te Fontainebleau den Keizer der Franschen ondersteuning heeft verzochtvoor het geval dat een opstand in Spanje mogt losbreken, maar dat de Keizer hierop duidelijk hoeft te verstaan gegeven, dat eene der gelijke hulp van Frankrijk niet kou worden verwacht. In Italia'ansche dagbladen leest men een brief van den generaal Garibaldi, gedagteekend Caprera 14 dezer waarin hij zegt, »dat liet de pligt is van eiken Italiaan de schande, welke in den laatsten tijd op het vaderland is gevallen, uit te wisschen." Parijn, 26 Sept. De Siècle zegt dat het eskader der opstandelingen een gewapend corps, 20,000 geweren en Prim naar Barcelona overbrengt. De spoorweg communicatie met het Noorden is afgesneden. Uit Toulon d«l. Sept. wordt geschreven: ^Gisteren na middag tusschen twee en drie uur werd Toulon letterlijk gebombardeerd door hagel. Het waler overalro nnde de straten, zoodat de circulatie onmogelijk werd. liet was gevaarlijk zich builen te wagen, want als men niet verdronk, dan kon men er zeker van zijn verpletterd te worden door de hagclstecnen, sommige ter grootte van een hoenderei. Terwijl dit op straat voorviel moest men in de huizen de overstrooming te keer gaan. Daar alle mogelijke glazen overdekkingen aan stukken lagen, stortregende het binnen in de huizen, en het stuk springend glas maakte een leven als een oordeel. »De mensehen hier herinneren zich zoo'n boos weêr niet. Het hield niet op mot donderen de hemel was écu vuur en al vuur. »Het platteland heeft verschrikkelijk te lijden gehad, doch de uitgestrektheid der ramp kent men nog niet." Gri*oi«ÏMgroii 21 Sept. Gedeputeerde Staten hebben bij missive van den 11 dezer ter kennis gebragt dat, daar de pokziekte onder de schapen als eene in- heemsche ziekte beschouwd wordt, naauwkeurig toezigt en strenge afzondering van de zieke schapen, naar hun oordeel, als voldoende kan worden beschouwd. Het aan de gemeentebesturen overlatende in zeer dringende gevallen tot de onteigening over te gaan hebben zij gemeend hunne zienswijze over den maatregel van af making aan de gemeentebesturen in dit gewest te moeten mededeelen, opdat algemeen bekend zij, dat zij, in den tegen woordigen stand der ziekte, geen voorstanders van afmaking der pokzieke schapen zijn. Bij een gisteren door het prov. geregtshof uitge sproken arrest is P. den Boef schuldig verklaard aan het plegen van gewelddadigheden jegens twee bedienende beambten en agenten van de openbare magtin de waarneming hunner bediening, Avaardoor bij den eenen bloedstorting en bij beiden kneuzing is veroorzaakt, met voorbedachten rade, en zulks na reeds te voren twee malen tot gevangenisstraf voor langer dan een jaar en twee malen tot critnineele straf veroordeeld t-e zijn geweest, en deswege veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van zes jaren en de kosten. Tlarliiitfeii, 22 Sept. Heden namiddag bevond zich een groot aantal mensehen op het Havenhoofd, om de aankomst van de stoomboot Panhuys af te Avachten, waarmede eene menigte miliciens, met verlof naar huis gaande, moesten medekomen. Na aankomst en na wat Avachten werden de inilliciens verdeeld in drie groepen. De eeTste zou marcheeren naar Midlum en aldaar worden ingekwartierd; de tweede naar Franeker, dito; de derde zon met den spoortrein naar Leeuwarden vertrekken. Twee zaken trokken ieders verwondering en verwekten afkeuring. Uit de tweede groep, die nog 7 kwartier had te loopen, Avcrd de kreet honger vernomen. Dat te moeten hooren uit den mond van een Nederlandse-li soldaat, is wat erg. Hoewel iedereen wist dat de boot vol miliciens Avas, schijnt de directie der staatsspoorwegen in Friesland er onkundig van te zijn geweest, want rijtuigen om hen van de boot af te balen, waren er niet. Men maakte der halve van den nood eene deugd en de miliciens werden verpakt in bagagewagens. Dat de aankomst bekend was, blijkt uit de aanwezigheid op het terrein van de geheele policie, behalve den commissaris en één agent; daarvoor was echter een veldwachter in loco. 55 25 Sept. Door heeren onderwijzers alhier en uit de omstreken is een adres aan het hoofd bestuur van bet Nederlandsoh Onderwijzers-Genootschap gerigthoudende het verzoekdat het hoofdbestuur in navolging van een tal van ambtenarenaan de hooge regering den wensch te kennen geve dat ook de vrouwen en minderjarige kinderen van onderwijzers in het genot van het pensioenfonds mogen deelen. 't Meer, 19 Sept. Vrijdag jl. heeft hier een jon geling van goeden huize stil de ouderlijke woning ver laten, en zich naar Amerika begeven. Vooraf had hij gezorgd zich de noodige penningen te verschaffen, om de groote reis te kunnen ondernemen, Toen men hem den volgenden morgen tot Ilarlingen naspoorde, Avas „de vogel reeds gevlogen.1' Arnhem, 26 Sept. Eergisteren heeft het provinciaal geregtshof alhier uitspraak gedaau in de de vorige week be handelde zaak tegen Johannes Udo en Hermanns Udo, wonende te Beusichem, beschuldig van poging tot doodslag op den rijks veldwachter van Petten, gestationeerd te Kuilenburg en van ge weldpleging met en zonder bloedstorting op bedienende beambten iu functie, en hen tc dier zake veroordeeld ieder tot eene tuchthuis straf van acht jaren. »Een der Londsche dagbladen is van meciung dat ondanks de frnaijc speeches, door den Keizer der Franschen te Chalons en den Koning van Pruisen te Kiel gehouden, de onderdanen van beiden zich ongoru.-t over een ophanden zijnden oorlog maken. Het is een slecht teeken dat men het noodig onrdecld van tijd lot tijd met vredelievende verklaringen voor den dag te ko men. Maar terwijl Keizer Napoleon en Koning Wilhelm kleine veelbeteekenende speeches houden, zegt Graaf von Bistn-.trek vol strekt niets. Hij heeft door een zwaren val van zijn paard het voorregt verworven het stilzwijgen te mogen bewaren (er zijn sommige, deugnieten van diplomaten die durven beweren, dat hij met opzet zich tot zandruiter maalde) maar hoewel hij in den jongsten lijd geen enkele formeele staalkundige verklaring heeft gedaan, schijnt hij zijn staalkundige gevoelens cii inzigten aan zijn geneesheer te hebben toevertrouwd, die ze zooals het schijnt aan eenige der dagbladen heeft medegedeeld waarvan een ons vertelt, dat Graaf von Bismarck geheel en al ten gunste van een oorlog met Frankrijk is, overtuigd als hij is dat hij toch vroeger of l iter moet komen, en dat zijn ontniddelfjlce uitwerking uu zou strekkeu om de eenheid van Duitschland te voltooijcn en te bevestigen. Ongelukkig echter meent men ook, dat Keizer Napoleon het denkbeeld koestert dat dc/.e oorlog vroeger of later tusschen de beide grootste militaire mogend heden van het vaste land vun Europa moet uil breken, en in dien dit zijn overtuiging is, is hel. inderdaad noch onnatuurlijk noch bovenal onvadcrlandlievcmd, dal hij wenscht, dat hij nu uitbreekt, nu de natie een opperhoofd heeft, da» zij bereid is te volgen, liever dau iu een volgenden tijd, wanneer zij door inwendige verdeel lieden verscheurd, tot. ecu gemakkelijke prooi vau een invallende slrijdmagt zou worden. Gravcnhag'O, 24 Sept. De heer van Reenen hoeft, heden het voorzitterschap aanvaardmet de volgende rede Mijne Heeren „Wederom tot de eervolle taak geroepen, om uwe werkzaamheden te leiden, acht ik het mijn pligtde mij welbekende taak nog eenmaal te a&nvaarden, ofschoon ik mij niet ontveins de groote bezwaren, die aan hare behoorlijke vervulling zijn verbonden. „Met afwijking van hetgeen in de laatste jaren hier plaats vond, heeft bij deze gelegenheid de keuze vau den voorzitter aanleiding gegeven tot een levendigeh strijd waarin de overwinning onzeker is gebleven en die alleen door het lot kon worden beslist. „Voor mij is onder die omstandigheden de toestand tegenover de Kamer eenigzins gewijzigd. Ik mis het groote voorregt van eene meer algemeene keuze en den steun, Avelken het besef daarvan noodwendig aan den voorzitter schenkt, maar evenmin als ik vroeger geacht werd, de vertegenwoordiger van de eene of andere partij in deze kamer te zijn, behoor ik ook in 't vervolg als zoodanig, niet te worden beschouwd. „Ik zal mij zeiven den hoon niet aandoen van-te verklaren, dat ik thans niet minder dan in vorige jaren de meest mogelijke onpartijdigheid in acht zal nemen, noch u, mijne heeren. dien van te twijfelen, of eene eerlijke en getrouwe medewerking van de kamer in het algemeen mij in staat zal stollen, mijne moeijelijke taak te vervullen. Het tegendeel mag noch van u, noch van mij worden verondersteld. „Het is niet te ontkennen, dat door ongewone om standigheden in de laatste zittingen der kamer weinig op wetgevend gebied is tot stand gebragt. Veel is er dan ook nog te verrigten; talrijke ontwerpen, waarvan de regeling reeds te lang werd verdaagd, wachten op afdoening. „Het Nederlandsche volk ziet verlangend uit naar de practische uitkomsten van onzen arbeid; moge het niet worden teleur gesteld, maar aan het einde van deze zitting met voldoening kunnen staren op veel goeds ook door onze medewerking in het leven geroepen. „Laat ons, mijne heeren, al onze krachten inspannen oui tot die uitkomst te geraken. „Ik verklaar het voorzitterschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te aanvaarden." Heden is alhier ten behoeve der staatsspoorwegen aanbesteed het maken van a. de aardenbaan voor den spoonveg tusschen Middel burg en Vlissingen met kunstwerkenh. het kanaal niet leidijken den onderbouw van de brug te West- Souburg en daarbij behoorende werken; c. een gedeelte van den Middelburg—-Ylissingschen watergang; d. een gedeelte van den MiddelburgVlissingschen berm weg; en e. een berm weg langs het station Vlissingen. Het hoogste inschrijvings-biljet was van de heeren J. Filis en D. A. Dronkers te Middelburg, voor 1,498,000, het laagste van den heer J. Vernimmen te Drunen, voor ƒ896,000. Zoodat laatstgenoemde aarnemer is geworden. Dit'k^laud, 26 Sept. Het nieuw ingerigte Wees huis in deze gemeente, waarvoor een bedrag van tusschen de 5 en ƒ6000 uit vrijwillige bijdragen door de burgerij is bijeengebragt, zal, naar men verneemt, binnen twee maanden door de Weeskinderen Avorden betrokken. Het is een verblijdend teeken dat eindelijk aan eene zoo lang gevoelde behoefte als deze is voldaan geworden. Wij hopen dat Avij in onze verwachting omtrent de toekomst voor Dirkslands Weeskinderen niet be schaamd zullen Avorden en dat voor hen die reeds zoo veel moesten missen, van nu af eene betere toekomst op handen moge zijn. Reeds heeft de gemeente-raad overeeukomstig het door haar gearresteerde Reglement de benoeming gedaan van Regenten met aanwijzing tevens voor 'tgemak wie hunner Voorzitter zal zijn, ook den Boekhouder werd door haar benoemd en voor de be trekking van Vader en Moeder worden ter elfder ure sollicitanten opgeroepenaan Regenten moet de eervolle taak gelaten zijn voor de benoeming van Regentessen. Het is te bejammeren dat het bestuur der gemeente welke in deze zoovele blijken van belangstelling mogt ondervinden zoo weinig de stem der burgerij heeft willen volgen, en dat naar men zegt er nu reeds bij de eerste beitoeming van Regenten zooveel verschil van meening bestaat, dat deze voor 4/5 gedeelte schriftelijk aan het gemeentebestuur moeten kenbaar gemaakt hebben, dat zij onder het tegenwoordig reglement, de op hun uitgebragte benoeming niet kunnen aannemen; eene reeds vroeger aangegeven wijziging van het regle ment, wordt dus nu dringend noodzakelijk. Neuzen, 28 Sept. Volgens gerucht, moet gisteren tusschen Sas-van-Gent en Selzaete, op Hollandsch ge bied het voorgenomen duel met den degen hebben plaats gehad tusschen den heer Barochezoon van deu Franschen minister van justitie, en den heer de Roche- fortredacteur van de Lanternebij welke eerstge noemde een kwetsuur aan het been moet hebben bekomen. Zierikzee29 Sept. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken van deu 16 Sept. is bepaald, dat de ingenieur van den Avaterstaat P. J. de Quartelvan 1 Oct. tot en met 31 Dec. e. k. als arron- dissements-ingenieur zal dienst doen in Friesland, en dat de ingenieur D. N. Labrijn definitief met gelijken dienst te Neuzen zal zijn belast. Zioi'iltzoo, 29 Sept. De persoon van C. v. S. beschuldigd van poging tot moord op zijne beminde eti van Brouwershaven in het huis van arrest alhier overgebragtheeft zich in den afgeloopen nacht door ophanging van het leven beroofd. Te Mijtisheerenland zijn van twee in éénen boom gaard staande boomen die in 1837 zijn geplantdit jaar twee-en-dertig mud appelen geplukt. Te Zwolle heeft zich dezer dagen een treffend geval van groote liefdeloosheid bij den mensch voor gedaan. Een man uit den arbeidersstand was bij den dood zijner vrouw achtergebleven met twee kinderen een meisje van 13 en een jongetje van 9 jaren, beiden zonder cenig verstandelijk vermogen, zelfs zonder eenig instinct, in den volsten zin des woords idioten. De vader heeft de wreedheid gehad, die ongelukkige schep sels te verlaten zoo^jat ze door het armbestuur in verzorging moesten worden genomen. Den 29sten September e. k. zal te Zaandam ver kocht worden een inboedel waarin o. a. voorkomen twee kersenpitten waarvan de een bevat een gouden en de ander een zilveren servieselk van meer dan 100 stuks. Bij deze pitten behoort een tafeltjedat met paarlen omzet is. Dat bjj deze curiositeit te gelijk een loup verkocht wordt, zal wel niemand verwonderen. Tu tic nfgcloopen weck zoo schrijft lift D.nghlnd v:-n 's Hngc tcu ongeveer half twee ure, heeft zekere van tier Wnl, afkomstig uit Utrecht, voor het raam optie bovenkamer eent r herberg in de Bagijnestrant zittende, door een pistoolschot het leven verloren. Op bet oogcnblik der gebeurtenis bevond de overledene zich in gezelschap van twee andere personen F. R. en J. B. die, omdat zij zich ijlings verwijderden, dooi de politic in arrest zijn genomen. Een dezer personen werd op het oogetiblik zijner arrestatie in bet bezit gevonden vau een geladen pistool. Op hel lijk werd voor eene waaide van f 750 een bankpapier en eenige klinkende munt gevonden. Du politie doet onderzoek naar de ortusfandialicdeii waaronder het overlijden heeft plants geluid, alsmede naar den oorsprong van bovenbedoeld betrekkelijk aanzienlijke geldsom omdat er omstandigheden aanwezig zijn die aanleiding geven tot bet vermoeden, dal ze van een d efatnl zou kunnen afkomstig zijn. Te Halle had dezer dagen een verschrikkelijk on geluk plaats. Een wagen tot eene menagerie behoorende reed over de markt tijdens er veemarkt werd gehouden. Door de eene of andere oorzaak sprong de deur van den wagen open, waarop 2 boeren onder luid gebrul zicli op de menigte wierpen. Twee personen werden onmiddelijk door de beesten gedood, en een derde zoodanig gekwetst, dat men voor liet behoud van zijn leven vreest. Er hecrschte, zooals ligt begrijpelijk is, een panische schrik. Gelukkig passeerde juist het 86ste regement infanterie de markt, waarop de beeren door bajonetsteken werden gedood. liet gelmif, «lat liet. itegernis vnor de hoogste, beschaving ongeschikt is is door eene onlangs plaats gehad hebbende gebeurtenis op een afdoende wijze wederlegd. Den 3 Jnnijjl. werd door twee negers, bij Savannah iu Georgië, een twee gevecht gehouden. Beiden waren vroeger slaven geweest. Zij namen alle vêreischte formaliteiten iu acht. De secondanten wierpen het lot voor de bepaling der plaats; toen de strijders op vijfiien passen afstand* geplaatst waren werd liet com mando vuur! gegeven. Zij branden gelijktijdig hun vau dub bele loopen voorziene en met proven hagel geladen pistolen af. De uitdager werd doodelijk gewoond en stierf eenige uren later. Deze beide mannen waren leden van de Union League. De een had den ander voor een verrader uitgemaakt. Deze beschuldiging bleek een infame leugen te zijn en liep op een tweegevecht uit. De Savannah Republican zegt: »Zij «varen volkomen koel en gelaten en gaven geen teeken van vrees, maar stonden niet onversaagd voorhoofd. Wat konden zij meer gedaan hebben, als zij adelijkc heeren geweest waren niet volle 16 kwartieren? Kerknioii wss. Zicrikzoo28 Sept. In cle voormiddag-gods dienstoefening van gisteren werd de Wel Eer w. Heer Ds. D. P. M. Graswinchelberoepen van Zulk bij de Hervormde gemeente alhier bevestigd door don Wel- Eerw. Heer Ds. F. W. N. Hiigenholtz pred. alhier met eene rede naar aanleiding van Jes. 40 2'. Des namiddags hield de bevestigde leeraar zijne intreerede, sprekende over Markus 1 151'. Beide godsdienstoefe ningen werden door een talrjjk publiek uit deze eu omliggende gemeenten bijgewoond. Gr ïgde bcrig'ten. De revolutie in Spanje wordt als een groot geluk be schouwd voor het Spaansche volk, en dit schoone land zal toch eenmaal bevrijd worden van den druk der priester heerschappij. De koningin zal het hazenpad kiezen, eu mogelijk hulp zoeken bij Napoleon, die haar niet kan hel pen zonder zich te wagen om keizer te voet te worden. Met de scherpschutters ziet het er maar slecht uit in Ne derlanddie alsovertollïge manschappen worden beschouwd. Het spreekt dan ook van zelf, dat dit volkje niet noodig is in een land waar de koning met zijne collega's op den bes ten voet staat, terwijl in de ure des gevaars er toch maar weinig mede zoude kunnen uitgevoerd worden. Het zoude gaan even als in 1830; toen de noblesse de ratten aan het spek geholpen hadden gingen de vrienden naar huis en de overigen konden het werk doen. -- In sotnmige streken in Frankrijk is er zooveel wijn, dat het vaatwerk meerder kost dan den inhoud. In Lapland wonen de meeste menschen zoo ver van de kerken, dat er sommigen wel 3 dagen moeten loopen eer zij er zijn. Het kerkgaan is daar dus niet goedkoop. Rusland zoekt een n;;.uw verbond te sluiten met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, om, ingeval van eenen oorlog, Turkije in te pakken, waar Rusland altijd zin in heeft gehad. Maar liet mogen goede buren zijn, maar zonen van één vaderland kunnen de Rus sen met de Turken nimmer worden. Ook zoekt Rusland eene verzoening tot stand te brengen tusschen Pruissen en Oostenrijk, zoodat hot alles even mooi is wat er in de toe komst op handen is. Pietje Mijer weet zich nog al te schikken naar den tijd, en men zoude bijna zeggen dat hij een Javaansche prins is. „Gij en zult niet stelen," zetten sommige mevrouwen te M. thans op papiertjes en leggen die in doosjes en bussen waar suiker, koftij thee, enz. in is. Komen de meiden dan om een greepje te doen dan zijn zij afgeschrikt van die briefjes, en doen dan geen greepje. Er bestaat dus uitzigt om daar eerlijke dienstbo den te krijgen, en slimme mevrouwen. Verloren: eeu i zwarte zijden parapluie, toebehoorende aan een heer met fantastisch gesneden kop, doch waar, wordt niet gemeld. I -- Het praatzieke dametje te C-olijnsplaat moest zooveel onwaarheden niet uitbazuinen om zekere dame te believen; maar zoo de waard is vertrouwt hij zijn gasten. Ook moest er op thee-partijtjes aldaar zooveel kwaad niet ge- sproken worden, want men ziet daar wel den splinter in het oog van een ander, maar niet den balk in eigen oog; maar men heeft maar één venijnige tong noodig om bena-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1