ÏSCHE NIEUWSBODE. ZIE 25sle Jaarg'. No. 2SS8. Zatiirdaij 26 September 1868. Rijks-Telegraaf. Nieuwstijdingen. JFVuwtivijti. De ondergeteekende brengt iu herinneringdat het Kantoor, van 1 OCTOBER tot 31 MAART, ral ge opend zijn van 'as morgens tot 'savonds O nre. De Zondags-dienst blijft onveranderd. Ziebikkee, Sept. 1868. De Directeur. PILAAR. Batavia, 8 Aug. Op 10 Juljj had in een onbe kend' hoekje van het gouvernement Painan Sumatra een tafereel plaats hetwelk verdient aan het licht te worden gebragt. De Maleische vrouw Si Katjang van de kampong Loeboek Sariek, Negorij Loempo, district Painan begaf zich op dien dagomstreeks 2 ure in den namiddag, naar de rivier om er met hare drie kinderen waarvan een van 9 een van 4 en een van 3 jaren oud, te baden. Nadat zij hare kinderen gebaad en 'weder op den hoogen oever had gebragt, ging ook zij een bad nemen. Niet bedacht op eenig gevaar, ging zij als naar gewoonte, op eene diepte van ter naauwer nood 1 Ned. el duiken naauweljjks had zij voor de tweede maal gedoken, of plotseling kwamen er uit het diepere gedeelte der rivier, bovenstrooms, twee groote krokodillen achter haar aan een der monsters pakte haar bij het hoofd drukte haardoor plotseling op haren rug te gaan staan, geheel onder water en voerde haar stroomafwaarts. Het oudste kind dit ziende begon verschrikkelijk te gillen, ten gevolge waarvan een paar vrouwen en een oude man kwamen opdagen, om naar dat gegil onderzoek te doen. Een Maleijer, met name Si Padong Koronghad ook dat gegil en vervolgens het misbaar, hetwelk eenige vrouwen maakten gehoord. Vermoedende dat er iets buitengewoons was voorge vallen liep hij in allerijl naar den rivier-oever en vernam toen hetgeen was voorgevallen. Juist terwijl hij op den oever stond en zijn blik op de rivier wierp, zag hij op circa 50 ellen van de plaats waar het ongeval was voorgevallen de twee krokodillen even met de ruggen boven water komen, terwijl ook de beenen dei- ongelukkige vrouw voor een oogenblik zigtbaar werden. Si Padang Korongbemerkendedat er geen tijd te verliezen wassprong fluksgewapend met een stuk bamboe, hetwelk hij daar vond, in de rivier en haalde na groote inspanning al spoedig de twee monsters in. Nadat hij de grootste der twee, die de vrouw beet had, terzijde was gekomen ontdekte hij hare linkerhand. Hij greep er naar, hield haar met zijne linkerhand stevig vast en beukte met zijn regter terwijl hij lijf aan lijf met den krokodil den stroom afdreef, aan houdend op diens kop en ligchaam. De tweede krokodil zwom nu eens achter hem, en dan weder naast zijnen makker, en scheen dien moedigen Maleijer niet te durven aanvallen. In dien toestand dreef dat viertal den stroom af, tot zij, aan eene bogt der rivier komende, op een daarover dwars omgevallen zwaren boomstam stuiten. Voor een oogenblik belemmerd om door te gaan trachtte de grootste krokodil, die zijn prooi maar niet wilde loslaten een zet te nemen en onder den stam door te gaan langs welken weg de ander hem was voorgegaan. Si Padang Koroug, vast besloten hebbende om of het lijk nog te redden of er zelf bij om te komen, merkte in tijds de door het monster te nemen wending, spande voor een oogenbiik al zijne krachten in en gaf het ondier zulk een fermen stoot, dat het omkantelend het lijk losliet. De man der ongelukkige vrouw had intusschen kennis gekregen van het gebeurde en liep in allerijl naar de riviersprong er in en zwom al huilende en jammerende Si Padang Korong na. Hij kwam dan ook op het regte oogenblik bij dezen aan want ware Si Padang Korong nog een oogenblik zonder hulp geweest, dan hadden de verwoede monsters een tweeden aanval ondernomen en Si Padang Korong ware mede een kind van de rekening geworden. Na nog hevig met den vrij snellen stroom te hebben geworsteld, bragten beide mannen het lijk in deerlijk gehavenden toestand aan wal. Si Padang Korong kwam uit dien strijd met slechts eene kleine wond aan den buik, welke wond hem werd toegebragt door een der nagels van den krokodilop het oogenblik dat deze omkantelde. De leden der Handelsvereeniging te Batavia hebben in eene den lsten Augustus gehouden vergadering be sloten, dat de Java-Bocle uit de vereeniging zal worden geweerd zoolang dit blad door den heer Cd. Busken Huet zal worden geredigeerd. Er circuleert te Batavia een adres aan den minister van koloniën, waarbij door belangstellenden in de Indi sche dagbladpers afkeuring wordt te kennen gegeven van het feitdat van regeringswege aan den heer Busken Huet vrjje overtogt werd verleend met het oog op zijne aanvaarding der redactie van den Java-Bode. Madrid, 19 Sept. De Spaansche effecten daalden den 18den September aan de Parijsche beurs 2 pCt. De lang voorspelde ge beurtenissen schenen dus ophanden nogtans wist niemand iets niet zekerheid omtrent hetgeen op het schiereiland voorviel. Alles bepaalde zich tot geruchten. Het heette dat de garnizoenen in Andalusie in opstand waren, dat de verbannen generaals allen weder waren teruggekeerd, dat binnen twee dagen de omwenteling zou uitbreken en dat de zamenkomst van de Koningin met den Keizer van Frankrijk de ontknooping slechts verhaasten zou, daar Frankrijk in Spanje al even weinig bemind is als in Italië. Die onbestemde geruchten zijn nog wel niet bevestigd, maar zij vinden overal een echo en van verschillende zjjden worden nu bijzonderheden medegedeeld. Zoo zij niet allen juist zijn, er blijkt toch genoeg uit. dat in Spanje eene omwenteling is uitgebarsten. Wjj deelen hier de telegrammen mede in de volgorde waarin wij ze gisteren namiddagen heden van Beutersbureau ontvingen. Dat in Spanje onlusten zijn uitgebroken wordt beves tigd door een telegram uit Madrid van den 19den meldende dat te Cadix een pronunciamento door de progressisten is afgekondigd. Gonzalez Bravo heeft zijn ontslag ingediend. De markies van Havana is met de zamenstelling van een nieuw kabinet belast. Madrid is in staat van beleg verklaard. Men zegt dat die maatregel weldra ook in Andalusie en andere provinciën zou worden genomen. Tot nog toe is het in de hoofdstad rustig. Een volgend telegram bevatte het berigt dat de op stand op verscheidene punten was gestuitomdat de leiders niet te Madrid waren. De Koningin had met Keizer Napoleon geene zamen komst gehad, en wel ten gevolge van het uitbreken der revolutie. Het gerucht liepdat zij afstand had gedaan van den troon. In strijd hiermede berigtte een volgend telegram dat de Koningin naar Madrid op weg was. Tevens werd daarin medegedeeld, dat de verbannen generaals in hun vaderland waren teruggekeerdte Cadix waren aangekomen en zich met het bestuur van den opstand hadden belast, terwijl aan het hoofd er van zou staan generaal Prim. Als aanleiding tot de uitbar sting van het oproer te Cadix wordt opgegeven een ver schil tusschen de regering en de vlagofficieren van het daar gestationneerde eskader, die zich allen met de ge- heele bemanning voor de opstandelingen haddenverklaard. Het Fransche blad le Temps verzekerde volgens een later telegram, dat de opstand vertakkingen had over het geheele schiereiland, een zuiver revolutionair karak ter droeg en tegen het regerende stamhuis was gerigt. Gewapende benden organiseerden zich in Arragon, Ka- talonie en de Pyreneën en trokken op naar Madrid. Het middenpunt der beweging was Andalusie waar onder anderen ook de generaals Cabrera en Pierrad waren aaugekomen die zich aan het hoofd stelden. Hieruit leide men af dat alle partijen zich tegen die van het gouvernement hadden vereenigd. Generaal Prim zou volgens een gerucht eveneens in Andalusie zijn aangekomen. Deze meening werd door een volgend berigt bevestigd, terwijl er weder bijgevoegd werd dat de Koningin volgens het gerucht, afstand had gedaan van den troon. Den 20sten des avonds meldde men uit Madrid, dat aan het hoofd der beweging stond de maarschalk Torre, voormalig president van den senaat. Het doel der beweging was de verdrijving der dynastie. Van de Cortes zou worden geeischt de instelling van een voor- loopig bewind. De opstand nam intusschen toe. In bijna alle steden was hij uitgebarsten, maar de berigten werden schaars, daar de telegrafische gemeenschap in het zuiden was verbroken. Maarschalk Concha was tot bevelhebber der militaire magt in Andalusie benoemd en Calonge tot kapitein- generaal van Madrid. De Gaulois noemt de volgende generaals die terug gekeerd zijnSerrano, Dulce, Bedoyoa, Carballero en iiodas, en voegt er bij dat Prim met zijn geheelen staf Londen heeft verlaten om zich naar Valencia te begeven. De Moniteur van heden bespreekt thans ook de re volutie. Het officiële blad zegt dat er te Cadix eene beweging heeft plaats gehadwaaraan de bemanning van eenige oorlogschepen heeft deelgenomenen dat die beweging zeker gewigt (gravité) had. De rust was te Madrid niet gestoord. De bijeenkomst van de Ko ningin met Keizer Napoleon had geen plaats gehad. Madrid, 21 Sept. Het officieel blad bevat een de creet, waarbij het ontslag van het geheele ministerie wordt aangenomen; tot president van den ministerraad is benoemd generaal José Concha, die intusschen nog geen kabinet heeft kunnen vormen. Hetzelfde blad zegt eveneens, dat de opstand iu Cadix en Sevilla is uitgebarsten. Het gouvernement formeert drie division in Catalonie. De kapitein-generaal van Madrid heeft aan alle hoeken der straten publicatien doen aanplakken. Men schat de magt der opstandelingen iu Andalusie op 14,000 soldaten. De opstand neemt groote proportieu aan. ITi-milifbrt, 21 Sept. Uit Munchen wordt van den 18den gemeld, dat de twijfel of de ziekte bij het vee op de hofstede Lappen werkelijk gevallen van vee pest zijn, nog versterkt wordt. Het blijkt thans ook, dat het vee hetwelk te Udine in het Koningrijk Italië ziek is geworden niet aan veepest lijdt en dat ook daar de deskundigen hebben gedwaald. Ten gevolge hiervan is de afsluiting der grenzen van Tyrol weder opgeheven. Omtrent het ongeluk te Metz wordt nader gemeld Donderdag namiddag ten 2 ure hoorde men eene ver schrikkelijke ontploffing in de geweerpatronen-fabriek van het arsenaal. De werklieden, ten getale van 109 waren op dat oogenblik verdeeld in twee localen. In het eene bevondeazich 71 vrouwen en in het andere 14, ter wijl 10 manschappen van het korps jagers, 10 vuurwerk makers, met een chef en drie ondercefs, in de beide localen verdeeld, bezig waren. Naar men zegt had een der jongste arbeidsters een andere een groote schaar toegeworpen, die op een slaghoedje nederkwara; dit ontplofte en daarop volgde de algemeene ontploffing, waardoor de houten wanden van het lokaal uit elkander sprongen en het dak geheel werd weggeslagen. Spoedig werden de nog leven den uit de puinhoopen te voorschijn gebragt; men vond er 1(5 lijken, die totaal onbekend waren. Yan de gekwetsten werden er dadelijk 59, die verschrikkelijk gekneusd, ver minkt, sommige zelfs half verpletterd waren, naar het hospitaal overgebragt. Eenige zijn in den loop van den dag of des nachts bezweken. Naderhand zijn er nog meer gewonden getransporteerd, zoodat het aantal in het ge heel 82 beliep. Onder de slagtoffers waren vele huismoe ders. Al het mogelijke werd gedaan om andere ontvlam bare of ontplofbare goederen uit het brandend houtwerk te verwijderen. Men moest eenige vaatjes kruid midden onder den smeulenden hoop weghalen, dit gevaarljjlc werk werd met volharding volbragt. Snel en voorzigtig werd de geheele voorraad weggevoerd. De minister van binnen- landsche zaken heeft terstond een bedrag van 10,000 frc. beschikbaar gesteld, om in de eerste behoeften der nage laten betrekkingen te voorzien. De keizer en de keizerin hebben verder hun leedwezen wegens die ramp te kennen gegeven en ondersteuning beloofd. Gri-oiiingren, 21 Sept. In de vorige week stond voor het provinciaal geregtshof van Groningen teregt. de persoon van Pieter den Boef, oud 31 jaren, beschuldigd van gewelddadigheden, gepleegd tegen agenten van de gewapende magt, ter gelegenheid van de waarneming van hun dienst, waaruit bloedstorting en kneuzing is ontstaan, na vroegere correctionele en criminele veroor deelingen ter zake hij in hechtenis en opgesloten zijnde in de provoost in het tuchthuis te Leeuwarden, de daar dienst doende bewaarders heeft gegooid met steenen door hem tot dat einde uit den vloer van de provoost gebroken, waardoor twee dier bewaarders zijn verwond. Het O. M. requireerde de schuldigverklaring van den beschuldigde aan de hem ten laste gelegde misdaad en diens veroordeeling deswege tot 6 jaren tuchthuisstraf. De uitspraak is bepaald op den 23 dezer. Genoemde persoon is reeds herhaaldelijk door den burgerlijken en militairen strafregter veroordeeld, laatstelijk tot 6 jaren tuchthuisstraf en is dezelfde, die in der tijd iu het tucht huis heeft opgegeven de dader te zijn van den in dei- tijd gepleegden moord te Dinteloord en dien ten gevolge naar elders werd getransporteerd. Hij heeft later ge openbaard, dat hij die opgave slechts had gedaan, om beter in de gelegenheid te zjjn van te kunnen ontvlugten. Gx'oniiig^oii, 21 Sept. In het huisgezin van den on derwijzer P. Kldering, die aan het hoofd staat der bewaarschool van het Departement van 'tNut van 't Algemeen hebben zich verschijnselen van Roseola (Roode hond) voorgedaan. De wak kere commissie van toezigt heeft dadelijk aan de ouders daar van berigt gegeven, en verklaard, dat alle communicatie tusschen de school en het huisgezin van den onderwijzer is weggenomen, en dat, den onderwijzer en zijnen huisgenooten de toegang tot zijne school en de schoolkinderen is ontzegd, zoolang de ziekte in zijn huis heerscht. Naar wij vernemen zijn de kinderen van deu heer D die de bijzondere school op de Ossemarkt bezochtendoor de rooden hond in erge mate aangetast, zoo zelfs, dat een der kleinen op sterven ligt. Een inzender in de Gr. ct. vestigt er te regt de aau- dacht op dat het inzenden van adressen aan de synode ter zake van het proces van Zaalberg is af te keuren, omdat dit collegie in die zaak heeft regt te spreken volgens de wet, en zich door adressen, noch ten gunste, noch ten nadeele van den in het proces betrokken persoon mag laten influenceren De letterzetter van bovenstaand stukje vraagt of het inzen den van adressen wel zoo erg of te keuren is omdat de ondervinding leert, dat de wet voor geheel verschillende uitleggingen vatbaar is en somtijds geheel anders uitge legd en toegepast wordt dan de bedoeling van deu wetgever was. A-SSOii, 18 Sept. In de laatste heete dagen van Augustus j. 1. stierf te Ballo, gemeente Rolde, zeer onverwacht een land bouwer, volgens verklaring van den plattelands-heelmeester, aan overspanning of iets dergelijks, 't Gekiste lijk werd iu huis op eeu laag turven gezet en na 5 dagen begraven. Eene vreeselijke ontbinding had intusschen plaats gehad; zoodat bij 't wegnemen der kist zich de sporeu daarvan in dezen turfhoop en op deu lijkweg op eene afzichtelijke wijze openbaarden. De te huis gebleven vrouwen, belast met het bereiden van ,,'tgroevemaal", bestrooiden een en ander met turfmolm, dat zij vervolgens, te gelijk met de doortrokken turven, aan het vuur brachten, waar over de koperen ketel van grooten omvang met rijsteubrij hing te kooken, welks inhoud later door 't aanwezig persoueel werd verorberd. Kort daarna brak te Ballo, Rolde, Grollo en Borger, waar de genoodigden wonen, de typhus uit; ten gevolge waarvan reeds 9 personen, die voor 't meerendcel van 'tlijkraaal hadden genuttigd, zijn overleden. 17 Sept. Door den overvloedig ge vallen regen en daarop gevolgde warmte bieden de weilandeu ruimschoots voedsel voor het vee aan. Enkele stukken worden op nieuw gemaaid, zoodat sommige boeren bij voortdurend gun- tig weder hunnen voorraad van hooi nog aanmerkelijk kunnen vermeerderen. Heir'Wijiieii* 23 Sept. De dief, welke eenige malen bij deu predikant der chr. afgescheidene gemeente is ingebroken, zeker met het doel om de armenkas, welke circa 500 gld. be vatte en door den predikant werd bewaard, is gevat en wordt in verzekerde bewaring gehouden. 's Gri-aveiilisigre, 22 Sept. Nadat maandag de scherpschutters in de loterijzaal alhier waren ontvangen en de Prins van Oranje hen had verwelkomd, begaven zij zich naar het kamp. Zijne Majesteit de Koning bezocht hen daar on nam hen in oogenschouw. Onder de scherpschutters zoowel als bij de zamengevloeide menigte heerschte de grootste geesdrift. Des avonds had eene reünie plaats in den zoologischen tuin, die door duizen den bezocht werd. De kapel van het regiment grenadiers en jagers liet zich bij die gelegenheid hooren. Gisteren vingen de wedstrijd en het assaut aan. De Koning en Prins Frederik waren op het terreinlater verschenen ook de Koningin en Prins Alexander. De prijzen werden behaald als volgt: Scherpschuttersveree- nigingen) le prjjs Utrechtsche Studenten-vereeniging2e. Pro patria Amsterdam; 3e. de ZicijgerUtrecht; 4e Arena Schiedam. Schutterijenle. Haagsche schtterij; 2e. Utrechtsche sch utter jj. (Legerkorpsen) le. prijs eerste regement2e. vijfde regement (Idem) le. regement huzaren. Na het assaut, waaraan eveneens velen deel namen, werd een strijd gehouden tusschen een infanterist en kavallerist. 21 Sept. Wij vernemen dat in eene dezer dagen door de leden der hier bestaande vrijwillige scherpschutters-vereeniging gehouden ver gadering, op voorstel van een hunner is besloten om, met het oog op de weinige deelneming alsmede op de van regeringswege onlangs genomen maatregelen om trent het verstrekken van wapenen en patronen de vereeniging te ontbinden. Het in de kas der Vereeniging aanwezig batig saldo zal, in overleg met de donateurs, door het afgetreden bestuur worden gestort in de kas van den weerbaarheidsbond. ZieriUzoo 25 September. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten- Generaal van 22 Sept. zjjn de nieuw benoemde leden toegelaten. De Heer Philipse aanvaardde het voor zitterschap met eene toepasselijke redewaarin hij de hoop uitte dat in deze zitting veel tot stand worde gebragt en de billijke wenschen vervuld worden. De Kamer heeft besloten de troonrede met een adres te beantwoorden. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft heden den Heer Bichon als lid toegelaten. Tot eersten can- didaat voor het voorzitterschap is gekozen de Heer van Reenen bij loting met de Heer Dullertna her haalde staking van stemmen. Als tweede candidaat i9 de Heer Dullert, als derde de Heer Reinders, tegenover den Heer van Goltstein Sr.gekozen. Sommige onderwijzers in Ooststcllingwerf hebben op de vraag van den architect, of zij voor de asch en de mest wekelijks de school wilden reinigen ontken nend geantwoord terwijl anderen zelfs weigeren op zulk eene vuile vraag een antwoord te geven. De onderwijzers van die gemeente dringen bij den raad er op aan dat hun het alterum tantum zal worden uit gekeerd. Wij hopen met hen, dat hun billijke wensch zal verhoord wordenen niet afstuiten op het bedrie- geljjk, en dikwijls zelf verderfelijk woord bezuiniging. Verleden Zondag-avond zou eene familie van Sneek in twee wagens van 't station te Akkrum afgehaald worden. Toenzooals de voerman van den voorsten wagen meendealles gereed was, vroeg hij„Benne jimme klaar?" „Ja!" werd er geroepen, en voorwaarts ging het. Te Sneek riep de voerman „welkom hier!" maar jawel er kwam geen antwoord uit den achtersten wagen. Men deed onderzoek, en eindelijk bleek het, dat de bestemde ingezetenen van genoemd rijtuig in de kroeg van afrid waren blijven zitten, maar dat het paard zoetjes aan meêgesukkeld was naar Sneek. Als een staakje van zo iderlinge adverteutiën kan de vol gende dienen: „Een jongman, die eene fatsoenlijke opvoeding heeft genoten, zoekt langs dezen meer en moer gebruikelijken weg eene levensgezellin, die hem een aardig kapitaaltje kan meebrengen. Ook zou hij niet ongenegen zijn deel te nemen iu een vijfde kooplot van de thans trekkende staatsloterij." In Rusland heeft zich in het distrikt Dunaburg de echte siberische veepest vertoont; daar zijn reeds 4000 paarden, 1000 koeijen en honderden schapen aan die ziekle gestorven Daarbij heeft het stoomschip Var voor eenige dagen te Toolon berigten uit Alexandrië aangebragt, meldende, dat zich in drie provinciën van Beneden-Egypte gevallen van veetyphiis hebben voorgedaan. In de omstreken van Nanoy, te Ch&leau Solnis, zijn bovendien verscheidene runderen aan de pestkool overleden. Toen na de restauratie in Frankrijk het voorstel werd ge daan, om een milliard franc8 bijeen te brengen voor de fransche emigre's, riep generaal Foy uit: sEcn milliard, maar weet gij dan niet, dat er sedert de geboorte van Christus nog geen milliard minuten verloopen is?" Ofschoon nu reeds eene halve eeuw is voorbijgegaan, sedert dit gezegd werd, is het milliard minuten nog niet vol. Aanstaande kersmis zullen nog slechts 982,368,000 minuten voorbij zijn. Eu daar een jaar slechts 525,600 minuten heeftmoeten nog vier-en-dertig jaar ver loopen vóór het milliard bereikt is waarmede wij tot het jaar 1902 zullen gekomen zijn. Deu gemiddelden duur van het menschelijk leven in aanmerking genomen, zullen in 1902 negen tienden van de meuschen, die nu op aarde leven, niet meer zijn. Als eene curieuse bijdrage tot de ljjst der vreemd soortige adressen van brieven kan het volgende opschrift dienen, waarvan een dezer dagen aan het postkantoor te Enschedé ontvangen brief wa9 voorzien. Het luidt: Aan de persoondie het vorige jaar te DeventerOlst en omstreken geweest is, om te kapoenen te Enschede. Uit Rome wordt gemeld, dat eene deputatie van Katholieke dames uit Nederland den paus een vaandel is komen aanbieden, bestemd voor het pauselijk leger. Kerknieu w». D8. D. P. M. Graswinckel, beroepen van Zalk bij de Herv. Gemeente alhier, zal a. s. Zondag-voormiddag bevestigd worden door Ds. Iliigenholtz, terwijl Z.Eerw. des namiddags zijne intreê-rede zal houdenbeide godsdienst-oefeningen in de Nieuwe Kerk. Op 13 dezer nam Ds. Grasicinckel afscheid van zijne gemeente te Zalk met eene rede naar aanleiding van Philip. 1 27. De heer Brijcepredikant te Alphen a/d Rijn heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. Gemengde berigten. Vóór 81 jaren was het te Zierikzee woeliger dan nu toen was men bezig om meer dan 100 huizen doorluchtig te maken, te rooven en te plunderen, waarvan nog enkele geslachten, zoo binnen als buiten de stad, de vruchten van plukken. Toen zag men waartoe partijhaat in staat wa9 en niettegenstaande die les der ondervinding blaast men weder partyhaat aan even als in de jaren van 1786 1787 dat eindigde met eene inlijving bjj Frankrjjk. Nu echter komt er nog godsdiensthaat bjj, dat de eendragt nog al meer verbrokkelt, die meer dan ooit noodig is, nu bij de minste schok Nederland een wingewest kan worden hetzij van Frankrijk of Pruissen. Te New-York zijn in de maand Aug. 18,802 landverhuizers aangekomen, waaron der 8,660 Duitschers waren. Het mankeerd dus nog niet aan liefhebbers, die in Amerika hun fortuin willen gaan zoeken, dat in Europa maar slecht te vinden is. De In dianen schjjnen nog maar geen vrienden der blanken te kunnen worden. Treurig zijn dan ook de berigten die men verneemt. Moord en diefstal is hun leus; en indien er geene plannen worden beraamd, waarbjj eene ommekeer van zaken mogelijk wordt gemaakt, zullen de slagtingen en plunderingen nog niet ophouden. Waartoe een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1