I KZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdug 9 September 1868. l\To. 2555. 25sle Jaarg. De KERMIS. Nieuwstijdingen. KERMIS DE EE ND RAGT. Een Woonhuis en Erf, Huismeubelen en Huisraad Verpachting van Landerijen. CIVIELE PRIJZEN Roode en Witte Aalbessenwijn Schaal- en Maatkolen, Uit de woning van den heer van TILBURG DEN BOER, te Zierikzeezijn vermoedelijk Stolen twee Zilveren Vrouwen-Kiiipjes voor 1.,.111-sies, van vierkant fatsoen, nieuw model. De OFFICIER van justitie te Zierikzeenoodigt iedereen die hem hiervan eenig nangt kan geven hem dit op het parquet mede te deelen. pAULÜg EMBER I Het is zoo en niet anders 't Is kermis zoo als ieder ziet Er is geen «el die het verbiedt Die pret voor Nederlanders. Gelukkig dus ons landje Waar ieder nog in vrijheid leeft En die geen geld voor kermis heeft Mag maken nog een pandje. Zoo deden ook de ouden Al droegen zij een korten broek Een pruik, een steek en witten doek Zij dansten en zij sjouden. Men had ook gilde malen Toen zat de wijsheid in de beurs Naast dames met een open keurs De deugd in de hocalen. Nu is het maar een klaarlje Dat baas én knecht én opperman Thans drinken als het leiden kan En rooken een sigaartje. Ook drinken Ingelanders Op kennis maar een glaasje bier En maken daarmee veel pleizier Dal is zoo en niet anders. Hier ziet men wéér wat anders: 't Zijn ridders die op 'l oorlogsveld Naar lauwers zochten zonder geld Maar 't zijn geen Alexanders. Zie dien ridder met een kruis Op zijn borstdien orgel draaijen Met een cent is hij te paaijen En hij loopt van huis tot huis. Dit is een matroos in 't rood Die zich viel bijna aan stukken Voor zijn recders, die op krukken Nu moet bed'len voor zijn brood. Dit is Zwitserland in 't klein Met zijn sneeuw bedekte kruinen Stippen zijn de Schouwsclie duinen ilij de bergen die daar zijn. Meet die Alpen met uw oog Die gij nimmer zal aanschouwen 'l Zijn er om ze na te houwen Wel van vijftig torens hoog. In Levitecus terstond Kan men wond'ren ook bemerken 'l Is een vel verbazend verken Van ruim negen honderd pond. Dit zijn getemde leeuwen De vorsten van het bosclt en woud Die worden vele jaren oud Men schrikt als zij gaan schreeuwen. Ginds hoort men nachtegalen Uit Schouwen en uit Duiveland Die zingen springen hand aan hand En maken veel schandalen. Daar zijn de carousellen Daar is gelijkheid zoo men ziet Mevrouw geeft om haar meid soms niet 't Zijn allen reisgezellen. Professors en studenten Die rijden ook een toertje rond Als 't laat wordt in den morgenstond En soms ook proponenten. Daar is Jan met een zuurtje, Die knapt verzccrde magen op Als vreugde vriendschap stijgt ten top In 't helder nachllijk uurtje. Daar zweven engelinnen De balzaal's en concerten rond Haar voelen raken schier geen grond Zijn vliegende godinnen. Ginds loeren Alexanders Dus raakt de bot soms eens vergald Dan maar gedacht: »Ik heb gemald, »Hel is zoo en niet anders!" 's Hertojgenbosch, 3 Scpf. liet volgend aller treurigst ongeluk wekt alhier de algemeene deelneming. De echtgenoote van den heer M. zou donderdag rnet hare kinderen den middag in het naburige dorpje den Duugen gaan door brengenhoofdzakelijk ter viering van den verjaardag van haar jongste zoontje. Daartoe werd zij met een meijerijsch voer tuig afgehaald. Door eene beweging die het knaapje met de parasol zijner moeder maakte, geraakte het paard op hol, met het ijzing wekkende gevolg dat eerst de voerman, die van 't. rijtuig sprong om 't paard tegen te houden, onder de wielen geraakte, vervolgens de Sjarige knnap van 'lrijtuig werd geworpen en de radelooze moeder, haar kind naspringende, eveneens een wiel over het reg- terbecn kreeg, dat daardoor verbrijzeld werd, terwijl de andere twee kinderen en eene vriendin der moeder nog een eind weegs door 't hollende paard voortgesleept, door onverwachte hulp gered werden. Het knaapje heeft bij dit ongeval het leven verlo ren. De toestand der moeder is allcrhngchelijkst, eu ook de voer man verkeert in levensgevaar. 's» Gravonliago, 5 Sept. Bij eenige boekhan delaren ligt ter teekening een adres aan de synode, dat zal uitgaan van de lidmaten der Nederd. Herv. Gem. alhier, die gelooven „in den Christus naar de schriften" en waarin te kennen wordt gegeven, dat zij zich tot de synode wenden, met de verzekering, dat zij het weder optreden van Dr. Zaalberg in de gegeven omstandigheden niet anders zouden kunnen zien dan met diepe droefheid en huns inziens regtmatige ergernis waarom zij zich door hun geweten gedrongen achten te verklaren dat. voor hunne innige overtuiging, eene Christelijke synode die het vonnis door de synodus contracta te dezer zake geveld, mogt handhaven, hare heilige roeping verzaken en in opstand komen zou tegen het historisch geloof der gemeente. De advertentiën, waarbij de geloovige leden der ge meente wordt opgeroepen is o. a. onderteekend door den Heer Pape, oud-president van de synode. Naar men verneemt zal met 1 October a. s. het overseinen van telegrammen tnsschen Amsterdam en 's Gravenhage plaats hebben door middel van den tele- grafischen toestel van Hughesdie twee a driemaal sneller werkt dan de toestel van Morsezoodat eene aanmerkelijke tijdbesparing zal worden verkregen. 4 Sept. Heden stond voor het provinciaal geregtshof in Zeeland teregt Wilhelmina Wattel. oud 23 jaren, geboren en wonende te St. Laurens, van beroep dienstmeid thans alhier gedetineerd be schuldigd van kindermoordvoor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. In deze zaak zijn acht getuigen gehoord, waaronder de genees-heel- en verloskundigen H. F. Haman Dr. Y. Keijzer en Dr. ,T. C, de Man tevens als deskundigen. De beschuldigde bekende ter teregtzittingdat zij heeft geweten dat zij zwanger was, doch daarover uit vrees tegen niemand, ook niet tegen hare moeder, heeft gesproken. Reeds in den voormiddag van 22 April had zij pijn gevoeld doch had zij haar werk toch verrigt en zelfs nog de koeijen gemolken en de emmers ge dragen waarna zij zich ten zeven a half acht ure te bed heeft begeven. Evenzeer bekende zij het toen verder gebeurdeonder opgave dat zij bij het kind waarvan zij bevallen was geen beweging bespeurd en geen geluid daarvan vernomen heeftzoodat zij dacht dat het dood was. De advocaat-generaal heeft schuldigverklaring aan het ten laste gelegde misdrijf geëischt en veroordeeling der beschuldigde tot tuchthuisstraf van minstens vijf en hoogstens twintig jaren. De verdediger Mr. W. A. van Hoek concludeerde tot algeheele vrijspraak. De uitspraak is bepaald op a. s. Vrijdag des voor middags ten tien ure. Gisteren heeft te 's Hage ten behoeve der staats spoorwegen de aanbesteding plaats gehad van het maken eener steenen wachtsluis bewesten Vlissingen, een ge deelte van een binnenboezera, en een gedeelte van den MiddelburgVlissingschen watergang waarvoor de minste inschrijver was de heer H. Hagen te Bruinisse, voor ƒ37,900. Wolfaart»<lijli 3 Sept. Heden morgen om streeks half negen ure openbaarde het zich dat er brand was in de herberg en winkel, met annexe brood bakkerij, van Abraham Bevelander, op het dorp alhier. Deze was intusschen in weinig oogenblikken zoo snel toegenomen, dat, hoezeer ook veler handen ijverig behulpzaam waren om zooveel mogelijk van den inboedel te redden, men evenwel het grootste deel der vernieling ten prooi moest laten. Met spoed was tevens de brand spuit op de plaats des gevaars aangebragt, en ook kort daarna de hulpspuit van het tot deze gemeente be- hoorende gehucht Sabbinge. Bij gemis van water, moest zulks met emmers naar de perspompen aangevoerd worden, waarbij het vrouwelijk personeel zich zoo vol ijverig kweetdat beide spuiten behoorlijk konden werken. Aanvankelijk had de brand een schrikbarend aanzien en breidde zich uit naar de woning van de aanpalende smederij, doch met moed en beleid bleven deze behouden even gelijk zulks aan de andere zijde gelukte toen de vlammen zich ook daar verspreidde. Bij eene gelukkige windstilte, eft eene moedige, beleid volle werkzaamheid van het brandpersoneelslaagde men er in, binnen anderhalf uur tijcls den brand meester te worden en allen voortgang te stuiten zoodat ook zelfs nog een afzonderlijk staand perceel van het gansch uitgebrande gebouw mogt behouden blijven. Toen er hulp uit Goes en van 's Heer Arendskerke kwam op dagen, was daaraan geene behoefte meer. Hoe die brand ontstaan is, ligt geheel in het duister, want zulks werd eerst ontdektniet in de bakkerijmaar in den over- staanden vleugelboven de herberg en den winkel. Het gebouw zelf was tegen brandschade gewaarborgd, maar de bewoner lijdt eene belangrijke schade, voor- loopig begroot op 13 a 1400 gulden, aan zijnen inboedel en voorhanden zijnde winkelwaren benevens den ge- heelen voorraad van meel en andere granen. Zierikzee, 7 Sept. Namens de Hooge Regering ontving de Heer P. A. Exel thans onderwijzer der christelijke school alhier, vroeger openbaar onderwijzer te Veen in N.-Brabantwegens zijne belanggelooze medewerking aan de opleiding van hulponderwijzers en kweekelingen een fraai boekgeschenk. Zierikzee, 7 Sept. De surnumerair der poste rijen P. F. Freudenberg isbij beschikking van den minister van finantiën geplaatst bij het postk. alhier. Zaturdag 29 Augustus had te Goes een even koddig als zeldzaam voorval plaats. Twee echtelieden sterk aan den drank verslaafdhadden goed deel aan de kermisvreugde genomen en waren beiden lang niet nuchtei%i toen zij huiswaarts keerende hun eenig kind misten, waarvan zij in hun toestand niet anders dachten, dan dat het verdwaald, verdronken of gestolen zou zijn. Men liep en zocht overaldoch alles te vergeefs. Te huis komende werd de moeder wanhopend. Geheel ontnuchterd stonden zij daar te midden van hunne hen vertroostende en raadgevende buren. Eindelijk werd er besloten om den omroeper te baat te nemen en dadelijk snelt een van de buren heen om dien man dat te boodschappendochstilonder al dat rumoer hoort men in eens eene stem uit de slaapstede komen, met de vraag„Moeder mag ik een boterham hebben en ziedaarhet verloren schaap was weder gevonden. Het had wijzer gedaan dan de ouders het was het kermisgejoel ontvloden had weten in huis te komen en had gedurende al dien tijd een rustig slaapje genoten. Aangaande het bezoek van Prins Napoleon te Delfzijl deelt een ooggetuige aan de Groninger Courant het volgende mede: „Woensdag middag arriveerde hier op de reede het stoora-oorlogschip Jerome Napoleonaan boord hebbende Prins Napoleon. Nadat Z. H. Delfzijl bezien had, is hij met een zeer klein stoombootje, dat hij aan boord had naar Emden vertrokken, en is eerst in den laten avond teruggekeerd. In dien tusschentijd namen veel Delfzijlers waaronder ik de gelegenheid waar om het schip te bezigtigen. Wij roeiden er heen; aan boord gekomen, rigtte ik mij tot een der officieren met de vraag: monsieurest-il permis de visiter votre bdtimentf en op het antwoord monsieurvous pouvez vous promener ici a voire gréging ik alles eens bekijken; prachtig; hetgeheele verdek was met fijn tafelzwilk bekleedde kajuit van den Prins overtrof in de fraaiheid alles wat ik tot nu toe heb gezien; de verblijven der officieren geleken op salons; drie op het dek staande koperen kanonnen waren zoo blank, dat men er zich in spiegelen konde stuurman had in zijne hut alle middelen om, zonder een neus buiten te steken, alles te hesturende 150 man der equipage waren alle flinke menschenik merkte eenigen op, wier rood lintje in 'tknoopgat aan wees dat zij ridders van het legioen van eer waren. Hoogst voldaan over het prachtige schip en de vriende lijkheid der Franschen keerde ik naar Delfzijl terug. Prins Napoleon gelijkt sprekend op zijn oom van St. Helenaik herkende hem terstond. Des avonds ver gasten zij ons nog op electrisch licht. Terwijl in het grootste gedeelte van Rusland en in het overige van Europa de grootste hitte en droogte hebben geheerscht, hebben eenige streken in het Zuiden van Rusland zeer veel van vochtigheid te lijden gehad. Volgens berigt uit Wolsk heeft het daar van 5 Mei tot 20 July alle dagen geregend. Slechts 5 dagen waren zonder regen. De oudste lieden herinneren zich zulk een regenachtigen zomer niet. Gemengde herigten. In Rusland ziet het er maar treurig uit; ontzettende branden leggen halve steden en dorpen in de asch, terwyl het rooversvak tot eene schrikbarende hoogte is gestegen. Winkeliers in de hoofdsteden worden niet alleen bestolen maar soms vermoord, en dat in het gehoorzame Rusland. Italiaansche bandieten, die nog al wat durven wagen en uitvoeren, zijn nog maar stumpers bij de Russische roo- vers. Te Parijs is eene nieuwe kaart van Frankrijk ver toond; het moet vergroot worden; Belgie en Nederland moet er worden aangelapt, benevens een brok van Duitsch- land. Aan geld ontbreekt het niet om dit plan te onder nemen, want er leggen 1300 millioen franc in de kelders der bank, terwijl er bijna 1 millioen manschappen onder de wapenen zijn. Frankrijk moet met land vergroot wor den, en van menschen wat gedund. Met Henri Rochefort de schrijver van het dagblad de Lanterne, is de Fransche regering bitter mede verlegen, en Napoleon nog meer, al is hij veroordeeld tot eenige jaren gevangenisstraf. Alle Za/turdagen, zegt hij, zal er een Lantern in Frankrijk ver schijnen, die zal komen, dan uit Londen, dan uit Genéve, uit Ostende, uit Keulen, enz. Wil Napoleon, zegt hij, mijne uitzetting vragen, zal hij zich minstens tot 15 rege ringen moeten wenden, waarvan er minstens 14 hem zullen uitlagchen. In Belgie gaat het moois van de Leopolds ook af, vooral te Antwerpen. Daar zeggen zij ronduit: „Leopold is alleen gekomen voor zijn eigen Ik, maar niet voor het geluk van Belgie. Had Leopold er niet op gere kend dat hij door zijn volk zou worden aangezocht om te blijven, toen hij verklaarde te willen heengaan? Maar wat zoude hij wel gezegd hebben, als het volk eens had geantwoord: „Goed, ga maar heen, wij groeten u?" Ook over de vrijmaking der schelde zyn de Antwerpenaars niet in hun schik. Zij zeggen rondweg, dat, wat zy voor niets hebben kunnen krijgen, de Hollanders hen peper duur hebben laten betalen. 5 September bevallen van een' welgeschapen Zoon, C. J. de MOOIJ—Keijser. Zierikzee 8 September 1868. Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze bittere droefheid, onze waarde Yader CORNELIS DAVID ORNÉEin den ouderdom van ruim 71 jaren. Zwaar treft ons dit verlies, doch wy hopen Gode te zwijgen en in Zijnen alleen wijzen wil te berusten. Zierikzee, Mede uit naam mijner broe- 5 September 1868. ders en zusters P. B. ORNÉE. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving zoo binnen als buiten de Stad. P.S. De AFFAIRE zal door mij op denzelf den voet worden voortgezethopende door eene soliede bediening de gunst te ver werven, die mijn overleden Vader heeft mogen ondervinden. Heden nacht overleed tot diepe droefheid van my en mijne kinderen, mijne innig geliefde Echtgenoote MAATJE WURSTEN, in den ouderdom van ruim 67 jaren. Eene kortstondige ziekte maakte een einde aan haar leven, dat mij, na eene gelukkige Echtvereeniging van byna 40 jaren, zoo dierbaar was geworden. Nieuwerkerk, Mede uit naam mijner kinderen, 2 September 1868. J. van DRIEL. Heden overleed ons jongste Dochtertje DA- NETTA, in den ouderdom van ruim 9 maanden. Stavenisse, CORN.' TU1JNMAN, Dz. 6 September 1868. CORNELIA TUIJNMAN, geb. Stoutjesdijx. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Neuzen maken bekend, dat de in die gemeente, op de gewone wijze, zal plaats heb ben, van af Maandag «Ion Ülsteii tot en met Zaturdag don SO September a. s. Neuzen, den 27 Augustus 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. van BOVEN, De Secretaris J. DIELEMAN. Naamlooze Vennootsehap Uitkeering' van het Dividend 1807 ten Kantore van den Commissaris en Thesaurier (Maandag, Dingsdag en Vrydag wekelijks). Jhr. W. M. H. de JONGE. Van af 5—19 September ten Kantore van de Heeren M. C. de CRANE ZOON. De Notaris J. M. BOUVIN, te Zierikzee zal, op Woensdag den 9 September 1868' des middags ten 12 ure, met bekomen reg- terlijke magtiging, voor het te veilen woonhuis publiek presenteren te verkoopen staande en gelegen in de Venkelstraat te Zierikze'e kadaster sectie B, No. 517, groot 78 Ellen toebehoo- rende aan de Weduwe en Erven van Jan van der Ploeg. De Griffier G. van WAGE zal, ten verzoeke der Erfgenamen van JACOB SPEIJERop Zaturdag 12 September 1868, 's voormiddags 10 ure, voor het Woonhuis te Zonnemaire, publiek verkoopen Eene party alseen KABINET, TAFELS, STOELEN, een KAST- KLOKPLUIMBEDDEN en toebehooren IJZER- GLAS- en AARDEWERK HOENDERS een HAAN ARBEIDERS-GEREEDSCHAPPEN40 oude roeden AARDAPPELEN te Velde en hetgeen meerder zal worden geveild. Twocr perceelen, gelegen nabij de Schelp- hoek onder Haamstede in Kaatjesweegje. De middel dam die het Oostelijk gedeelte of 2 stukken van het Westelijk of 3 stukken scheidt, kan worden opgedolven en komt de pachter op gebruik dadelijk of 11 Novem ber a. s. Belanghebbende geve op de pachtsom per gemet (41 Roed. 68 Eli.) voor ieder der perceelen vóór of uiterlijk 20 September e. k., met franco briefjes aan den ondergeteekende zullende de verpachting voor 7 of 14 jaren geschieden. Haamstede. H. W. FERLEMAN. Tl? KOnP- EraeTIMMF.RMAN8- X l i IX e,i METSELAARS. ZAAK, in volle werking. Zij levert een dnbbeld bestaan op in eene vooruitgaande stad. De helft van de koopsom kan er op gevestigd bljjven. Men is ook genegen zich te astsoeigreu met een onbesproken persoon, die bekwaam is de Zaak uit te oefenen. Adres met franco brieven aan het Advertentie-bureau van T. C. B. ten HAGEN te 's Gravenhageonder No. 1113. O. e-4JL,, .J.Cz. berigtgedurende de KERMIS het VERKOOPHUIS ruim voorzien zal zjjn van MeubelenSpiegelsSeliilder(jen Porselein en Glaswerk, Vazen, alsmede van de laatst uitgekomene Pctrolennilumpcn, keur van Pendules, al welke Goederen tot uiterst GERINGE PRIJZENzonder verhoogiug van opgel den bij hem te bekomen zijn. ONTVANGEN eene massa Spoormancjjes in verschillende grootte en kleuren. N.B. Van het goed branden der Lampen kan men zich verzekerd houden de Pendules worden naar verkiezing gerepasseerd geleverd waar voor men alsdan een jaar instaat. benevens 011versneden BORDEAUX- WIJNEN, op fust en flesschen, tot zeer LAGE PRIJZENte bekomen bij M. F. C. DE KATER. NEW-CASTELSCHE puike kwaliteit. IN LOSSINGHet Schoonerschip „Isabella," Capt. J. Parkess, voor rekening van de KATER.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1