n \o. 2552. 25s"'.Ia a rg. Zutiirduy 5 September 1868. H erinnenng. Nieuwstijdingen. kbikzrisnir nieuwsbode. 31en abonneert in Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, in Nourd-Anu-rika bij -I. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Al)iin enioii ts-Prijs: VOOR HEIDE UITGA V E X. Voor 3 maanden Franco per post, in Nederland Voor Noord-Anierika, franco New-York 1,30. 1,60. - 3,90. Verscli\jnt: Op Woensdag eu Zaturdag. Advertentiön: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekeud Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddag* 10 ure. lil Zierikz.ee, llork van de Schuilhaven, 11, No. 9t. Brieven eu luge.zoiidene Stukken, franco. Het publiek wordt, herinnerd aan art. 55 van het Re glement van Politie voorde gemeente Zierikzee. luidende: „Geene diligences of andere openbare rij- of voer tuigen zullen anders dan gaanspaards door de gemeente mogen rijden terwijl alle andere rijtuigen, door zoo danige straten waar twee rijtuigen elkander niet ge voegelijk kunnen passeren, of die eene mindere ruimte hebben van stoep tot stoep dan van vijf Nederl. ellen, almede gaanspaards rijden moeten. ,Deze bepaling is mede toepasselijk op de openbare bruggen, voor alle soort van rij- of voertuigen en zelfs met losse paarden, terwijl overigens binnen de gemeente niet harder dan in gewonen draf zal mogen worden gereden." Onder de bepalingen in het hierboven aangeduide artikel vermeld, betrekkelijk de straten, die eene mindere ruimte hebben van stoep tot stoep dan van vijf Nederl. ellen, zijn vooral begrepen den Dam de Appelmarkt Melkmarkt en St. Jansstraat. De Commissaris van Politie te Zierikzee BSOEKSMA. Londen, 31 Aug. De Heer Wismith, een gunstig bekend veedoctor in Engeland heeft een belangrijk vlugschrift uitgegeven, houdende de opmerkingen, welke hij gedurende het heerschen der laatste veeziekte in Norfolk gemaakt had. Zoo lang als het vervoor van vee gedurende deze epidemie verboden was, en terwijl militaire orders een scherp toezigt hielden kwam de longziekte bijna in het geheel niet voor en de andere ziekten van het vee verdwenen; doch zoodra het scherpe toezigt ophield, kwamen deze oude vijanden van den veestapel onmiddellijk weder te voorschijn. De directeur van eene veeverzekeringmaatschappij heeft verklaard dat gedurende de eerste acht maanden van dit jaar een derde der verzekerde dieren aan de longziekte gestorven was, terwijl in I860 en 1867, toen het houden van vee markten en het vervoeren van vee verboden was, slechts 4pCt. van de verzekerde dieren aan longziekte ge storven waren. Parijs ,31 Augustus. De Keizer, die bepaald Woensdag a. s. naar het kamp van Chalons vertrektzal in persoon de groote ma noeuvres kominanderen die den 6den of den 7den zullen plaats hebben. De krijgslustige stemming die in den laatsten tijd aan de orde isen die zich in verdubbelde krijgstoe rustingen openbaart, kon wel voor een deel te danken zijn aan de berigten van Fransclie officieren, die in den laatsten tijd Oostenrijk doorgereisd hebben en uiterst gunstig rapporteerden omtrent de stemming der oosten- rijksche armee. Men weet niet of Frankrijk voor zekere plannen ook op de ondersteuning van dat leg r kan rekenen, maar in ieder geval zijn die berigten, welke het oostenrijlcsche leger als zeer strijdvaardig en strijd lustig voorstellen, niet zonder invloed gebleven op de houding der regering. Sinds eenige dagen, schrijft men uit Parijs dd. 29 Aug.circuleren hier wonderlijke geruchten. Men zegt namelijk dat zich hier eene partij heeft gevormd, die den keizer zou willen ^bewegen om te abdiceren, reeds nu den keizerlijken prins tot zijn opvolger te benoemen en de keizerin het regentschap op te dragen. Tegenover den keizer verklaart men dit gevoelen door er op te wijzen dat op die manier de troonsverwisseling onder zijn toezigt kalm kan plaats hebben; in zijn zwakken gezondheidstoestand hoopt men, dat de keizer dat plan zal beamen Zijn deze geruchten nu gegrond? Dat is de vraag. Het ministerie van oorlog heeft thans liet bevel uitgevaardigd, om spoedig voort te gaan met de orga nisatie der mobile nationale garde; aan de militaire autoriteiten in de provinciën zijn de noodige instructien toegezonden, opdat de organisatie tegen October gereed zij. Voor ieder arrondissement wordt een hataillon van 2000 man opgerigt on ieder kanton levert naar mate zijner grootte 2 a 3000 man. Door een der Fransche bladen wordt het volgende zeld zame bewijs van moed en koelbloedigheid verhaald Een schoolknaap, oud veertien jaren, ging des avonds door de Lord-By roust raatgelegen in eene wijk der hoofdstad die weinig bezocht wordt. Twee personen, die op dat oogenblik c eenige in deze straat warenversperren hem den weg. Een van beiden zegt tot hem: >Uvv horologie en uw geld, of wij wurgen u!" Zonder eenige vrees aan den dag te leg- j gen, antwoordt de schoolknaap: «Afzetters ik ben niet bang voor je. Maakt dat je weg komt of ik laat je inpakkenj Terstont willen zij hem aangrijpen: maar hij bukt, ontwijkt hun aanval, zet het op een loopen, houdt op eenigen afstand j stil en schreeuwt zoo hard als hij kan: »houdt den dief!" Op dit geroep snellen verscheidene bewoners der naburige huizen naar buiten, en de twee gaauwdieven, die hen bemerk ten, pakken hunne biezen. Maar de schoolknaap, uit al zijne magt roependeijlt hen achterna met dit gevolg, dat de boosdoeners, door vrees bevangen, hel op een loopen zetten. De knaap verliest hen echter niet uit het oog; twee personen voegen zich bij hein en de vlngtclingen worden spoedig ge grepen en naar het bureau van politie gebragt. Daar gekomen, werden zij heikeiul voor twee boeven, die los gelaten waren, en op nieuw ter beschikking der politie gesteld. Er zijn thans, over Lissahou, zoowel van de braziliaansche als van dc paraguayaansche. zijde berigten omtrent den staat van zaken op het oorlogstooneel in Paraguay ontvangen. Daar uit blijkt, dat het werkelijk tot eeue oniruiming van de 7.00 lang en hardnekkig verdedigde vesting Uumaïta gekomen is. Volgens een nader berigt uit Itio-Jaueiro, heeft die ontruiming plaats gehad uit hoofde van gebrek aan proviand bij het leger van Lopez, en waren de aftrekkende troepen, ten getale van 4000 man, bij hunnen overtogt over de Pnraguay-rivier door het geschut der braziliaansche tlotille en het geweervuur der landmagt van de bondgenootcn hevig bestookt geworden, maar hadden zij zich »met de woede der wanhoop" verdedigd. In deze berigten wordt gemeld, dat twee honderd vijf vuurmon den en eene overgroote hoeveelheid ammunitie en wapenen in handen der bondaenooten waren gevallen; dat het fort Ti mbo en dat aan de Tcbiqunry terstond na de inbezitneming van Rurnaïta gebombardeerd waren geworden eu dat zelfs de eerstgenoemde schans of sterkte mede reeds in handen der geallieerden was gevallen. Volgens de berigten van de zijde der Paraguayanen echter, had het leger van Lope3 vóór den aflogt, die buiten weten van den vijand had plaats gehad, al het zware geschut vernngi-ld en de voorhanden zijnde wapenen eu ammunitie medegevoerd. Het ontdekken van eene zamen- zwcring te Assompsiou wordt in deze berigten ontkend ter wijl daarin gewag wordt gemaakt van gevoelige verliezen, die den lötlen en 18den Julij en (derhalve tien of elf dagen vóór de ontruiming van Humuïta) aan de Brazilianen toegebragt waren geworden. Gronïnffen 29 Aug. De pokziekte onder de schapen verkrijgt eene zorgwekkende uitbreiding. Van de 53 gemeenten dezer provincie zijn meer dan de helft door die ziekte bezochten dan nog niet op eenen enkelen stalmaar bij onderscheidene landbouwers komt zij voor. ïïjii'liiiÊfoai, 28 Aug. De lidmaten der hervormde gemeente J. F. Jansen en K. van Asperen hebben bij de synodale commissie hooger beroep aangekondigd op de beslissing van het provinciaal kerkbestuur, waarbij de kerlteraad was in het gelijk gesteld in zake het kerkelijk kiescollegie; terwijl de kerkeraad van zijn kant bij de synodale commissie in verzet is gekomen tegen de beslissing van het prov. kerkbestuur, waarbij gelast wordt de beroeping van ds. Dnker te Geervliet eu de benoeming van kerkeraadsleden te vernietigen. 31 Aug. Heden had in den vroegen ochtend alhier een gelijksoortig ongeluk als jl. Donderdag plaats. Ook thans trof het een arbeider aan de spoorweg- en kanaal werken die. geroepen zijnde om aan het heijen behulpzaam te zijn, uitgleed en met de linkerhand op de in te heijen paal viel. De hand werd door het nedervallend heiblok zoodanig getroffen, dat van twee vingers de toppen werden afgescheurd. De heer J. B. Haringman heeft spoedig heelkundige hulp verleend. Vooralsnog schijnt er geen vrees voor amputatie te moeten bestaan en is den lijder het nemen van beweging aangeraden. Den 31 Augustus jl. zijn van 's rijks marinewerf te Vlissingen ongeveer 60 geëmployeerden en werk lieden bedankt of gepensioneerden zijn de gewone werkzaamheden gesloten. Men is thans nog bezig de laatste hand te leggen aan de opheffingdoor het opruimen van de werktuigen enz.welke tot hiertoe nog gebruikt zijn geworden. Renesse, 4 Sept. Als eene bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat Aaltje van den Berye, vroedvrouw alhier, jl. Zondagnacht op haren 86jarigen ouderdom nog eene verlossing heeft bewerkstelligd. KlliOi**ee1 Sept. Heden had ons dorp een regt feestelijk aanzien. De nationale vlag wapperde van iedere woning. En geen wonder, daar twee oppas sende ingezetenen dezer gemeente t. w. Marinus Schiete- katte en diens e htgenoot Adriaantje Kosten op dien dag het voorregt genoten hunne 50jarige echtvereeniging te beleven. Eene eerepoort was voor de deur der nederige woning van het feestvierend paar opgerigt terwijl binnen deze groen en bloemen smaakvol waren aangebragt. Ouden en jongen beijverden zich als om strijd om den feestelingen hunne belangstelling te be tuigen in het geluk hun op dien dag te beurt gevallen; terwijl de meergegoeden door milde giften hen in staat stelden dien dag zoo genoegelyk mogelyk te vieren. Lange nog zal deze dag voor de feestelingen eene aangename herinnering opleveren. Mogen zy nog lang met elkander vereenigd zijn en Gods beste zegeningen in ruime mate ondervinden. Zïoi-iliizeo, 4 Sept. De Staats-Courant bevat een koninklijk besluit van 29 Aug. 1868, N°. 54, houdende dat de tegen woordige vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten op 19 dezer des namiddags ten 2 ure. De minister van binnenlandsche zaken wordt ge- magtigd om zich. op dat tijdstip te begeven in de ver gadering van de Staten-Generaal*, ten einde in vereenigde zitting der beide Kamers de vergadering in 's Konings naam te sluiten. De gemeenteraad alhier heeft den heer A. W. Steil wagen te Maasbommel benoemd tot leeraar in de Nederduitsche taalaardrijkskunde en geschiedenis aan de middelbare school. De 28sto verjaardag van Z. K. II. den Prins van Oranje werd heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Uit het kamp te Milligen schrijft men o. a. van 23 Augustus Nog altijd hebben wij het zoogenaamde voorkamp in het laatst dezer week komen de troepen en dan begint de drukte. De gevallen regen heeft het stuiven beletmaar ook bewezen dat de tenten niet allen waterdigt zijn; bij buijig weer zou men onder de wol met succes een parapluie kunnen gebruiken om droog te blijven. Het ziet er hier levenslustig uit; de voor naamste en langste weg, die het kamp doorsnijd, is de hoofdstraat en heet de lijn der kantines; zij is geheel bezet met burgerkantines. Deze zijn niet als onze tenten van zeildoekmaar getimmerde houten loodsen met daken van riet of stroo. In al deze verblijven liggen bonten vloeren en meestal zijn er ververschingen, vooral sterke dranken te bekomen. Intusschen zijn er ook sigaren,- tabaks- eu kruidenierswinkels en verder een groot aantal muziekanten of liever danszalen. Overal zijn daar groote politie-reglementen opgehangen vermel dende de verpligting des kantinehouders; o. a. ook dat vóór 11 uur des morgens geen sterke drank mag worden getapt en dat er des avonds na 10 uur geen licht meer mag worden gebrand. Om 9'/2 ure wordt de kantine voor de troepen gesloten die dan avondappèl en des morgens ten 4'/2 ure reveille hebben. In de danshuizen wordt alleen bier, wijn, koffij en thee, doch geen spiritus getapt; daar is vrij goede muziek en de muziekanten, waarbij ettelijke dames, dragen er vaak, even als in een café chantant. vrolijke Duitsche verzen voor. Deze vrouwelijke artistenten getale van 40 a 50zitten voor dag te borduren, enz. De geest tusschen superieur en inferieur is bier geheel anders dan in het garnizoen men is hier vrijer en guller en er heerscht meer ge lijkheidZoo is het niet vreemd, dat een officier en een korporaal te zamen schaken of dammen. Heden morgen werd er uit het stroo, waarop wij slapen, een slang gehaald en met een schop gedood. Dit dier was circa 6 palm lang en had eene groenachtige huid inet zwarte vlekken. Zoo men zegt zijn de Geldersche slangen wel venynig, maar niet vergiftig, en dus meer afzigtelijk dan gevaarlijk. Uit '8 Hage schrijft men van den 29: Twee jeugdige, doch desniettemin zeer brutale misdadigers, stonden heden voorhetProv. Geregtshofin Zuid-Holland, kamer van correctionele appellen, teregt. Aan het voor gelezen rapport en het getuigenverhoor ontleenen wij de navolgende bijzonderheden „Op 29 Mei jl. zoud de kleedermaker van Q.te Rotterdam, zijn loopjongen met een nieuwen pantalon naar een zijner kalanten. Op zijn weg werd dat jongentje door een ander knaapje aangesproken, die hem tot aan de woning van den kalant geleidde. Een paar uren later werd de broek weder van daar namens den kleeder maker teruggehaald, doch niet door het jongentje dat hem had bezorgd. Dit geschiedde bij drie heeren, die nieuwe kleeding- stukken van den kleêrraaker Q. hadden ontvangen. De teruggehaalde broek werd kort daarna bij eene inbreng ster in de bank van leening voor 2 beleend en dien zelfden avond bood een jongen, die zich met nog een anderen, in eene herberg bevend, een lombard briefje te koop aan voor ƒ0.25. Alras was de kleedermaker van de gepleegde opligting onderrigt en het gelukte der politie spoedig de vermoede lijke daders, Bertus Simon Schieveen oud 15 jaren loopjongenen Daniël Valkoopman in gelanteriën oud 21 jarente arresteren. Schieveen bekende dadelijk zijne misdaad, maar Val die de broek beleend en het briefje verkocht had, ont kende alle schuld en zei dit alleen ten genoege van zijn medebeklaagde te hebbeu gedaan. De Regtbank te Rotterdam nam dit aan en veroordeel de Schieveen tot een jaar correctioneele gevangenisstraf, terwijl zij Val vrijsprak. De officier van justitie kwam echter in appèl en heden had een nieuw getuigenverhoor plaats, 't welk tengevolge had, dat ook Val in den val liep. Ofschoon hij bleef ontkennen reqnireerde de adv.-gen. Mr. van Maauen, die zijne schuld voor bewezen hield, de vernietiging van het Rotterdamsche vonnis, voor zooveel Val's vryspraak betrof, en diens veroordeeling, wegens medepligtigheid aan bedriegelijke opligting, tot correctionnele gevange nisstraf van één tot vijf jaren en eene geldboete van ƒ25. Het Hof. zich vereenigende met dat requisitoir, veroor deelde ook Val tot twee jaren correctionneele gevange nisstraf en ƒ25 boete. Een vreeselijk ongeluk had in den ochtend van 31 Augustus op den staatsspoorweg tusschen Glanerbeek en Enschedé plaats. De beambtendie op den van eerstgenoemd station komenden trein, tot het bedienen van den remtoestel op den daarvoor bestemden waggon gezeten was schijnt onder weg een Maande houding aangenomen en daardoor met het hoofd een der via ducten, waaronder de trein passeert, gestooten te hebben, want bij de aankomst aan 't station alhier vond men zijn bloedend lijk op den wagen liggen. De ongeluk kige was gehuwd en te Almelo woonachtig waar hjj gewoonlijk als rangeerder dienst deed. Een boer die onderscheidene zoons en dochters had, zonder zijne kleinkinderen te rekenen, werd door zijne familie de opmerking gemaakt, dat hij te oud begon te worden om te werken en dus maar moest uitscheiden en bij een zijner kinderen moest gaan in wonen, na zijne bezittingen onder hen verdeeld te hebben „Mijne kinderen", zoo antwoordde hij, „ik vraag u een maand uitstel om uw voorstel in overweging te nemen." Na afloop van dien tijd, vereenigde de grijsaard zijne kinderen aan den haard eu sprak hen alstoen aan „Lieve kinderen, sedert ik u het laatst zag, heb ik eene ervaring opgedaan en tevens eene ontdekking gedaan. In den boomgaard zag ik een nest met raosschen ik deed daarop de jongen in een kooi en hing de kooi aan mijn venster op. De oudjes waren zeer mistroostig; zij klaagden luide en naderden schroomvallig de gevangenis van hunne dierbare jongen, die hunne kleine geele bekjes openden en van honger schreeuwden. Herhaalde malen per dag kwamen de oudjes hunne jongen door traliën van de kooi voeren. Na verloop van eenigen tyd. toen de jongen groot genoeg waren geworden, hing ik een knip op, waarin de oudjes weldra gevangen waren. Ik sloot hen op hun beurt in de kooi op, na aan de jongen hunne vrijheid te hebben teruggegeven. Na hetgeen ik onder mijne oogen gezien had, meende ik nu dat ik niet noodig had om het etens- en waterbakje te vullen maar ik had buiten den waard gerekend. De oudjes mogten nog zoo luid van honger jammeren, hun jongen kwamen geen zier voedsel brengen. Lieve kinderen ik houd dus wat ik heb. Garibaldi heeft zjjn ontslag genomen als afge vaardigde. Den 27sten Aug. werd in de rue de Roquette te Parijs een man van 70 jaar gevonden die zich had opgehangen. In een schrijven door hem achtergelaten, verklaart hij zijn zelfmoord op de volgende wijze „Men beschuldige niemand van myn dood. Ik hang my vrij willig op omdat ik niet anders kan. In onze familie is de zelfmoord erfelijk. Mijn i-rootvader heeft zich den hals met een scheermes afgesneden mijn vader heeft zich voor het hoofd geschoten en myn oudste zoon insgelijks. Mijne dochter heeft zich twee jaar geleden in het water geworpenen ik moet my in het lot schikken, dat reeds sinds meer dan eene eeuw op onze familie rust." Het dagblad van San Francisco deeld ons de bijzon derheid mede van een ongeluk, dat in die stad heeft plaats gehad eu aan een twaalftal mensehen het leven heeft gekost. De stoomboot el Capito legde aau het hoofd voor de werf Oakland aan, alwaar eene talrijke menigte te wachten stond. Bij aankomst der boot stapten de passagiers aan land over eene vliegende brug. Naauwelijks lag de brug, of het volk stroomde er op. Men schat het aantal personen, op honderd die zich op deze smalle plank opeenhoopten. Eensklaps breekt een der kettingen, en, terwijl de plank naar dien kant overhelt, springt de menigte naar den anderen kant om haar in evenwigt te houden. Een oogenblik zag men de plank waggelen, toen eensklaps ook de andere ketting brak, en mannen, vrouwen en kinderen in de op deze plaats tamelijk diepe golf werden nedergestort. Het was een vreeselijk schouwspel. De vrouwen uitten jammerende kreten; men zag moeders die wanhopend hare kinderen boven het hoofd hielden en om hulp voor hen, doch niet voor zichzelven smeekten. De mannen beproefden zich los te maken. Zij die konden zwemmen zagen hunne bewe gingen verlamd door de dolzinnige omstrengeling hunner wan hopende makkers en werden in den afgrond medegesleept. Men schatte het getal der verdronkenen op twaalf. God echter weet of het aantal niet vreeselijker zou geweest zijn, zonder de opofferingdie in deze omstandigheid verscheidene edelmoedige burgers hebben bewezen. Sommige wierpen zich zonder aarzelen in den stroom, on deren wierpen touwen reddinglijnen kooijen en overigens alles wat deze ongelukkigen die tegen de golven worstelden van nut kou zijn, van de werf en over boord van den stoom boot. Intusschen stegen anderen in vaartuigen die in de nabijheid lagen en slaagden er in om nog velen te redden. Anderzijds vormden de mannen die op de werf stonden, een keten door elkander bij de hand te houden en trokken op deze wijze een groot aantal schipbreukelingen uit het water. Men schryft uit Londen: Zaturdag en Zondag hebben hevige 9tormen op de zuid- en oostknatAn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1