mm, [Vo. 2551. Woensdag 2 September 1868. 25s,e Jaarg. 'ACHE- NOLIE- lers, V Iburg. necht, ?HT HT 'EN eid Nederland en Belgie. Nieu wst ij dingen. Bcigiic. ntels 111 XIEKIkZEESCIIE NIEUWSBODE. ERS, TERS, n e n franco M, 446, 6.u.Y ir Catsche rug. ,v. 6.u. ir Catsche ■rug. o. 11.u. 7.-» Y 7 "V naar ■g terug. o. 7.—u.Y j "V" naar g terug. 10. 7.—u.V 7.- V 7.— V ui. 3.15. 3.15 10.11.— V 11.— Y ui. 3.15 V io. 11. and voorbe- rijdt alsdan Spoor- Wol- >r de reizen s 9.30 u. 'sm. 1.40 5.55 OCTOBER aneo brieven Landbouwer VRIES te ERWIJN te - oodigd echt, van lcost Vdres franco Middelburg. erland. MLon abonneert zich: Iu Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren eu Postdirecteuren, in Noord-Amerika bij J. QU1NTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan A.l)oiin emeu VOOK BEIDE UITGA V EK. Voor 3 maanden J 1,30. Franco per post, in Nederland1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Vcrschynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent per gewone regel. CiROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekeud. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De iu/.endiiig der Advertentiën kan geschieden tot Ding9dng en Vrijdag, des voormiddag" 10 ure. Biirenu: Zierik/.ee, llock van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en In gezondene .Stukken, franco. Het publiek wordt herinnerd aan art. 55 van het Re glement van Politie voor de gemeente Zierikzee. luidende „Geene diligences of andere openbare rij- of voer tuigen zullen anders dan gaanspaards door de gemeente mogen rijden terwijl alle andere rijtuigen, door zoo danige straten waar twee rijtuigen elkander niet ge voegelijk ltuonen passeren, of die eene mindere ruimte hebben van stoep tot stoep dan van vijf Nederl. ellen, almede gaanspaards rijden moeten. „Deze bepaling is mede toepasselijk op de openbare bruggen, voor alle soort van rij- of voertuigen en zelfs met losse paarden, terwijl overigens binnen de gemeente niet harder dan in gewonen draf zal mogen worden gereden." Onder de bepalingeu in het hierboven aangeduide artikel vermeld, betrekkelijk de straten, die eene mindere ruimte hebben van stoep tot stoep dan van vijf Nederl. ellen, zijn vooral begrepen den Dam de Appelmarkt Melkmarkt en St. Jansstraat. De Commissaris van Politie te Zierikzee BROERSMA. In de bladen zoowel in Nederland als in Belgie wordt, naar aanleiding van het Xde Taal- en Letter kundig Congres, dat thans te 's Gravenhage gehouden wordt, eene kwestie besproken, die daar aan de orde is. Wij hebben alle sympathie voor die bijeenkomsten van Nederlandsche en Belgische litteratoren. Alleen kwaadaardige gekrenkte ij delheid van het Dagblad waarvan liberalen eu conservatieven eindelijk beginnen te walgen, zoodat men in den letterkundigen kring noch in de regelings-commissie er mede te doen wilde heb ben en de groote bladen uitnoodigde zich te doen vertegenwoordigen, maar het Dagblad uitsloot, kon er toe komen zulk eene vereeniging met slyk te wer pen. De dagbladmannen kunnen nu eens zien, dat de Haagsche conservatieven hen gebruiken, maar minachten. De zaak, waarover wij willen spreken, is echter van meer belang dan 't Haagsche scheidblad. De heer B.ollin- Jacquemijns had reeds op het vorige congres te Gent een voorstel gedaan, om de congressen geregeld in sec tien te splitsen, als: taal, letterkunde, tooneel en pers, maar er tevens eene sectie statistiek en staathuishoud kunde bij te voegenten einde de maatschappelijke be langen van Belgie en Nederland te bespreken. Sommigen zien in dit voorstel eene verdere strekking, een politiek doel. De Vlamingen, niet geheel tevreden over de voorkeur, die de Fransche elementen in hun land genieten, hebben vroeger eene partij in Belgie ge vormd, om zekere eischeu te doen gelden. De klerikale partij exploiteerde die beweging; maar de leiders schaar den zich alras weder onder de liberalen, al bleven zij op zich zelve staan. Nu zien sommigen volgens de Arnh. Ct. en den Spectatorin het voorstel van den heer Jacquemijns eene poging, om steun in Nederland te verkrijgen voor de Vlamingen jade voorloopster eener nauwere aaneensluiting met ons land; men wil /Nederlandsche sociale congressen" in het leven roepen, misschien eenmaal door een tolparlement te vervangen. Wij hebben geen bezwaar in de beoefening van staat huishoudkunde en statistiek door de taal- en letter kundige congresmannen. Maar tegen elke politieke strekking van die -verga deringen zal de overgvoote meerderheid opkomen. Het is ongerijmd daaraan te denken en zoo men niet zulk een kwaadwillig geschreeuw daarover aanhief, zou de zaak onopgemerkt voorbijgaan. Noch in Belgie, noch in Nederland denkt men toch aan iets dergelijks. Wij leven in ernstige tijden. Het is niet onnatuurlijk, dat nu er gesproken wordt over het recht der natio naliteiten om zich zelve te beliooren en dat kleine staten geen reden van bestaan zouden hebben, enkelen in Belgie, dat bij een Europeesch conflict steeds het strijdperk was tusschen Duitschland en Frankrijkop de ver wantschap tussehen Nederlanders en Vlamingen wijzen en de nauwste aaueensluiting wenschen. Het is van groot belangdat Nederland en Belgie vriendschappelijk en eendrachtig samengaan. Belgie was en is ten allen tijde onze voormuur geweest. Tal van banden bestaan. Terecht mocht de burgemeester van Gent ten vorigen jare tot de congresleden zeggen „Belgie en Noord-Nederland zijn wel is waar, staat- kundig gescheiden, maar zij hebben onbetwistbaar een gemeenschappelijken volksaard, die ons, als Nederlan ders, van onze naburen onderscheidt. «En waarin bestaat die volksaard? "Vooreerst in onze liefde tot de vrijheidop elke bladzijde onzer schitterende geschiedenis schijnt die liefde in onuitwischbare trekken door. Nooit heeft in Nederland de dwitiglandij een steun kunnen vinden. Men heeft ons onderdrukt, maar hoezeer ook gekneld, hebben wij onophoudelijk naar vrijheid gehaakt. //Vrpheid is onze gemeenschappelijke leus. „Een tweede kenteeken van dien Nederlandschen volksaard is de liefde voor de onafhankelijke gemeente, den afkeer van de centralisatie." Maar daarom heeft de historie geleerd, dat Belgie en Nederland moeilijk tot eenheid te brengen zijn, ondanks zoovele punten van gemeenschap en aanraking. Professor Vreede sprak zeer juist te Gent even als de heer de Mare. Intusschen zal bijna geen enkel Nederlander eenige poging willen steunen, zoo die mocht aangewend worden, om in Belgie eene staatkundige beweging tot weder-aaneensluiting te bevorderen. Wij, Nederlanders, reiken den Belg gaarne de broederhandmaar als Belg. Een sterk en gelukkig Belgie is een voordeel en een staatkundig belang voor ons: het stichten van verdeeld heid kan alleen Fransche belangen dienen. Zoo er in Belgie zijn, die de lessen der geschiedenis vergetende, eene sociale en staatkundige beweging wenschen wij betreuren 1830 niet; velerlei redenen cloen ons de vroe gere scheiding toejuichen; wij hebben daarover allen wrok vergetenwij zien de punten van verschil in 't volkskarakter en belangen niet voorbij. Geen weer klank vindt eenig politiek doel aan deze zijde van den Moerdijk. Mochten enkelen al verder willen gaan dan een innig vriendschapsverbond, de overgroote meerder heid in beide landen hecht aan eigen bestaan. Neder land heeft Oranje lief en Belgie dankt zijne positie in Europa aan de wijsheid der Leopolds van Saxen-Coburg. Bij toenemende handelsvrijheid en waarlijk gezonde begrippen van handelsverkeer zullen de toltarieven vau louter fiscalen aard worden zooals dit in Nederland reeds het geval is; geen tolparlement is noodri. Wil men de handelsvrijheid bevorderen door beoefening op de congressen van statistiek en staathuishoudkunde niets is heilzamer voor beide landen. Maar verder ga men niet. Zoo als wij er over denken, meent men het bijna algemeen in Nederland en Belgie. Zoó eenig voorstel op de taal- en letterkundige congressen werd gedaan dat een openlijk erkend of verborgen staatkundig doel heeftdan is het voorzeker op dit oogenblik reeds verworpen en begraven. Belgie en Nederland zijn broe ders van denzelfden stam. Maar tot een echtverbond is meer noodig dan broederlijke en zusterlijke genegenheid. Sterk door vriendschap en zoovele punten van over eenkomst zal geen denker Belgie willen verzwakken door voet te geven aan het denkbeeld, dat eene partij zou kunnen herleven die door Walen en Vlamingen tegen elkander op te zetten, slechts verbrokkeling van krachten in die uren van gevaar zou kunnen te weeg brengen, wanneer Nederlander en Belg God verhoede dat die ure kome, al hunne gesamentlijke krachten tot zelfbehoud noodig zouden kunnen hebben. jOtcfccrlanfc. Londen, 27 Augustus. Dingsdag ochtend zijn de stoffelijke overblijfselen ter aarde besteld van de slagtoffers van het spoorweg ongeluk bij Abergele. Die begrafenis leverde een hoogst treffend schouwspel op. De bevolking gaf de opregtste blijken van hare droefenis en sympathie. Al de winkels waren gesloten. Eene doodsclie stilte heerschte in de gansche stad. Met de treinen uit Chester en Rhyll waren een groot aantal bloedverwanten van de onge- lukkigen aangekomensommige uit ververwijderde plaatsen. Allen waren in diepen rouw. Nadat de ker kelijke plegtigheden volbragt waren, werden de dood kisten in optogt naar het kerkhof gedragen. Er waren 32 kisten voor 33 dooden. De overblijfselen van een der slagtoffers waren zóó weinig dat men ze in een blad papier had kunnen overbrengen. Men heeft ze in een der kistennaast een ander lijknedergelegd. De laatste gebeden van de geestelijken werden door het luide snikken en het hartverscheurende gejammer van de talrijke bloedverwanten en van de onafzienbare menigte afgebroken. Nooit welligt heeft een kerkhof zulk een tooneel van diepen en algemeenen rouw op geleverd. Na afloop der begrafenis zijn de bloedver wanten van de overledenen bijeengekomen. Daarbij was de directeur van de Noordwestelijke spoorwegmaat schappij tegenwoordig. Hij deelde aan de vergadering mede, dat bij de maatschappij het voornemen bestond om het terrein waarop de personen begraven waren aan te koopen en het af te sluiten. Eene commissie is benoemd met den last om een toepasselijk opschrift voor dezen doodenakker te maken. Brussel 28 Ang. Gisteren is alhier overleden de echtgenoot van den beroemden dichter Victor Hugo. Haar stoffelijk overschot zal overgebragt. worden naar Villequier, ten einde aldaar ter aarde te worden besteld. Victor Hugo en diens beide zonen zullen het lijk slechts vergezellen tot aan de Fransche grenzen. Gri'oiiiiig^Oii 27 Aug. De pokziekte onder de schapen verkrijgt een zorgwekkende uitbreiding, Van de 53 gemeenten dezer provincie zijn meer dan de helft door die ziekte bezocht, en dan nog niet op een enkelen stal, maar bij onderscheidene landbouwers komt zij voor. Oosts tolling werf, 22 Aug. Als een door slaand bewijs van bezuiniging kunnen wij mededeelen dat door den gemeente-architect, namens burgemeester en wethouders, aan de hoofdonderwijzers dezer gemeente schriftelijk de vraag is gedaan„Of zy voor de asch en de niest wekelijks de school willen reinigen?" De grootste school in Ooststellingwerf, met twee localen, kost in het jaar ƒ13 aan weltelijksche reiniging. Men wil nu dit geld nog betaald zien door den hoofdonder wijzer, die 550 gulden tractement heeft voor eene school van 275 leerlingen. Van deze ƒ550 moet nog 55 aan het pensioenfonds gemeente-, dorp- en rijksbelasting afgetrokken worden. Arme onderwijzers! Wat eischt men veel van u, en hoe karig wordt gij beloond! IVieuwediop 27 Aug. Heden morgen is hier van Vlissingen binnengekomen Zr. Ms. stoomschip Valk, komraan- dant Koopman op sleeptouw hebbende Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen hetwelk op 's rijks werf alhier zal worden opgelegd. Bedoelde schepen hebben gepasseerdeu nacht een geduchten storm in de Noordzee doorgestaan, tengevolge waarvan de sleeptrossen braken waardoor het laatstgenoemde schip, hetwelk zijne machine niet kon gebruiken geheel aan deszelfs lot was overgelaten en eene en andere averij maakte ook van de Valk braken twee gaffels en moest dit stoomschip alle krachten inspannen om bij de Citadel te blijven ingeval de equipage van laatstbedoeld schip in levensgevaar kwam te verkeerengelukkig was de wind gunstig en werd de Citadel als het ware naar binnen gestormd. Ai-iiliem28 Aug. Gisterenzoo schrijft men ons onder dagteekening van 26 Aug.uit Babberich kwamen een paar dames, te Arnhem woonachtig, van Elten herwaarts, niettegenstaande zjj blijkbaar in eene positie verkeerden waarin de meeste dames zich wel wachten ver van huis te gaan. De moed van deze vrouwen scheen alleen verklaard te kunnen worden door haar verlangen om de moedervreugde die haar wachtte, te verhoogen door het besef, dat die heugelyke gebeurtenis op Pruisisch grondgebied zou plaats hebben. De chef van het douanenbureau had deernis met haar toestand. Ook liij was man en vader. Hy noodigde de dames in zijn kantoor waar zij een poos doorbragten in gezelschap zijner echtgenoote. Van hetgeen daar gebeurd is was niemand getuige. Slechts weet men dat bij haar vertrek geen der beide dames meer in belangwekkenden toestand verkeerdeterwijl in het bureau gevonden zijn 45 einden paardendarm inhoudende 40 kannen spiritus. Of deze spirituele verlossing in de annalen der genees kundige wetenschap eene plaats zal krijgen, betwyfelt men. Utrecht, 28 Aug. Een paar dagen geleden ver voegde zich ten huize van Mej. de Wed. M.winkelierster in goud en zilver alhier, een welgekleed persoon en vroeg om eenige gouden ringen te mogen uitzoeken welke als geschenk moesten dienen aan een der huis- genooten van den banketbakker D. Hy zelf zocht er 12 stuks uit, terwijl Mej. M. niets kwaads vermoedende er nog 3 stuks bijvoegde, een en ander te zamen ter waarde van ƒ70 a 80. Op zijne vraag of er iemand met hem mede mogt gaan, om daaruit keuze te laten doen, verleende Mej. M. hiertoe hare dienstbode. Nabij de woning van den banketbakkerzeide hy dat de meid de hoofddeur van den winkel maar zou ingaan terwijl hijomdat het eene verrassing gold, met de ringen door de achterdeur zou binnentreden. De meid bleef echter lang wachten, want noch heer, noch achter deur was te vinden, om de eenvoudige reden, dat het huis, ter plaatse waar de meid zulks dacht, er geen bezat. De arrondissements-regtbank alhier heeft woens dag jl. uitspraak gedaan in de zaak van het spoor weg-ongeluk op 2 Junjj jl. Volgens het Utrechtsch dagblad is de beklaagde machinist bij den Nederlandschen Rijnspoorweg Gerrit van Zijl vrijgesproken van het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een spoor trein dat hy had kunnen en moeten voorzien, en waarvan verwonding en andere lichamelijke letselen by onder scheidene personen en verlies van een menschenleven het gevolg is geweest; de kosten te dragen door den Staat. Terstond na de uitspraak verklaarde de officier van justitie in hooger beroep te zullen komen. Zierikzee, 31 Aug. Wy worden verzocht mede te deelen dat er van af heden een adres aan den Gemeente-Raad alhierter onderteekening rondgaat houdende eerbiedig verzoek dat het den Raad moge behagenhet besluit te nemen waarby het alhier ge vestigde meer uitgebreid lager en middelbaar onderwys, ten spoedigste verheven wordt tot eene Hoogere Burger school van vijfjarige Cursus. Niet slechts aan hen die persoonlijk belang by die J inrigting van onderwys zouden kunnen hebben maar allen die den bloei van deze stad op prijs stellen, zal dit adres ter onderteekening worden aangeboden, waar van intusschen afdrukken ter lezing leggen by alle Boekhandelaars ter dezer stede, bij wien belangstellenden verzocht worden om van hun voornemen tot mede onderteekening op het adres, kennis te willen geven, opdat niemand der Gemeente-leden hiervan onwille keurig verstoken blijve. Wy moeten elk aanraden onverschillig tot weikeu rang of stand hij zich rekent, door lezing van het adres zich van het groote algemeene belang der zaak te overtuigen. Zierikzee, 31 Aug. Bij koninkl. besluit van 15 Aug. 1868 N°. 20 is de jaarwedde van den commissaris van politie te Goes verhoogd met 300 en alzoo vast gesteld op ƒ800. De miliciens van de ligting van dit jaar van de verschillende regementen huzaren veld- en rijdende artillerie zijn tegen 1 Oct. bij de corpsen opgeroepen, om gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Z. M. heeft pensioen verleend, ten bedrage van ƒ2005, aan mr. R. J. graaf Schimmelpenninck, gewezen minister van financiën. Uit 's Hage wordt aan de Arnh. Ct. gemeld, dat met 1 Januarjj 1869 eene groote vereenvoudiging bij de administratie zal worden ingevoerd met dien verstande dat weder zeer vele ontvangkantoren met andere zullen worden vereenigd. Woensdag 11. zou de gevangene Peters, die te Leeuwar den zijnen straftijd moest gaan doorbrengen, van Arnhem over Utrecht naar Amsterdam worden getransporteerd; omdat men met een gevaarlijken cliënt te doen had nam de brigadier majoor van de rjjksveld wacht te Arnhem zelf dit transport op zich. Terwijl in de nabijheid van het station Utrecht Peters bezig was den brigadier-majoor voor zijne menschlievendc be handeling te danken wist hij door het opene raam van den waggon een gevaarlijken luchtsprong te nemen; de brigadier majoor had echter de tegenwoordigheid van geest hem buiten het raam in den hals te grijpen en hield hem onder het voortrijden van den spoortrein op gevaar af van hem te worgen of door den trein te doen verbrijzelen, zoolang vast, tot dat de trein aan het station stil hield. Bij aankomst te Utrecht heeft de station-chef aldaar de voorzorg gebruikt, om voor het verder transport naar Amsterdam een afzonderlijken waggon met de noodige assistentie te verleenen. Den 22 Aug. jl. is door P. Fledderuskuiper wonende te Hijkenburgaangegeven dat hij den 8 Aug. jl. in de brievenbus te Kuinre heeft gestoken een brief, geadresseerd aan zyn zoon Alardus Fledderus, dienende by de 2de compagnie van het corps pontonniers, in garnizoen te Dordrecht, inhoudende: 1 coupon nat. werkel. schuld, n°. 2600, groot ƒ2.47,/2, en 1 dito, n°. 393, groot ƒ1.98; welke brief niet aan het adres is bezorgd. De burgemeester van Kuinre verzoekt opspo ring, aanhouding en berigt. In de maand J«lij zijn niet minder dan 30,000 Lnud- verhnizers, meerendeels Duitschers, te New-York aangekomen. Toen in 1849 de gewaande moordenaars van gene raal Bréa voor een krygsraad te regt stonden, werden er drie vrijgesproken. Een van die drie Pierre Guillaume, werd om eene andere zaak op nieuw gevat en op nieuw op vrye voeten gesteld. Toen begaf hij zich naar Amerika, waar hy vyftien jaar doorbragt, de zonderlingste en afwisselendste lot gevallen ondervindende, die men maar bedenken kan. Na de functien van sjouwerman, geneesheer, koffijhuis- knechtkoopman in schoensmeer te hebben vervuld ontmoette hij een katholiek zendeling die hem in dienst nam en naar wilde volken meenam, waar slechts gejaagd en gevischt wordt voor den kost. In het Rotsgebergte werd hij gevangen genomen door de Zwartvoeten. Zyn meester werd met pijlen door boord, hij zelf dankte het leven slechts aan een lucifers doos. De wildenziende dat die man onmiddelijk kleine stukjes hout deed ontvlammen, zagen in hem een bovennatuurlijk wezen en vereerden hem als zoodanig. Hij maakte daarvan gebruik om 's nachts in een bootje met levensgevaar te ontsnappenna drie en dertig dagen de verschrikkelijke levenswyze van die Indiaan- sche horde te hebben gedeeld. Vervolgens trok hy een gedeelte van Zuid-Amerika door, als tweede regisseur bij een paardenspel. Te Buf falo verbrandde de circus en Guillaume zat op nieuw op zwart zaad. Hy toog naar Washington te voet by kleine dagreizen. Daar bleef hy tot 1865 als kuecht in een hotel. Toen kreeg hy het heimwee en kwam in Frankryk terug. Hy is dezer dagen te Ville-d'Avray gestorven, eenige duizenden francs nalatende, welke orde, arbeid zaamheid en zuinigheid hem hadden bezorgd. Een Franschmandie den zangerswedstryd te Amsterdam had meegemaakt, bleef er een paar dagen over, om de curiositeiten van de stad en de omstreken te bezien. Eens dat hij des avonds te veel Amsterdamsch Beyersch had genuttigd, geraakte hy op den verkeerden weg. Van het eene bierhuis naar het andere koffiehuis,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1