i\To. 2547. 25s,e Jaarg. Woensdug 19 Augustus 1868. Zierikzee.se/ien Nte uwsbode Nieuwstijdingen. iStïgclaufo. 1515 SC HE EUWSBOIÏ Men abonneert /.ieh: hi Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, In Noord Amerika bij .T. QUINTUS, te («rand Rapids, Staal Michigan Abo ii li oui oai t s-lii'Us: V OOlt 11E1DE UITGAVEN. Voor 8 maanden 1,80. Franco per post, in Nederland1,00. Voor Noord-Amerikafranco New-York - '1,90. Yerschynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiêii: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De iuzeuding der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voortniddngs 10 ure. Bureau: Zierikzee, Ilock van de Sehnithaven, B, No. 94.. Brieven en Tngezondene Stukken, franco. 1 24ste v :ï{JAARDAG VAN DEN 'l Is anders als liet was Vóór vier cn-twintig jaren De menscli wordt meer verlicht In alles meer ervaren. Hij weet nu dat hij is, Geen lastdier als voor dezen Dal leert nu ieder inensch Door hel Couranten lezen. Dit deden vroeger maar De crni'esle heeren De bode schepen schout In hunne slualsie-Kleéren. Nu is er geen gezin Of hel leest de couranten In liberalen geest Hoe schraal ook hij contanten. De jongens van tien jaar Die zijn nu reeds poelen, En lezen de courant Al zouden zij niet eten. En grootmama hoe oud En hoe haren rug gekromt Grijpt ze haastig naar haar bril Zoodra de Nieuwsbode komt. Zij weel ook op haar stoel Waar ligt brood wordt gevonden Wie dat er krengen slagt In strijd met de oorkonden. Zij weet hoe dat het gaal Met hare bloedverwanten In Oost of West of waar Als 't staal in de couranten. En als zij dan verneemt Hoe 'l gaal in and're oorden In 'l vrije Amerika En aan die vruehtbre hoorden. Dan wordt zij opgewekt En zou haar land verlaten En trekken ook nog mee Naar de Vereende Staten. Zoo ook ziet men hoe 'l gaat Met 't drillen der soldaten, En ieder moeder kan Nu van die kwelling pralen. Men ziel ook aan dit spel Waar dat de duiten blijven Hoe jonkers zwaar verguld. Verbrassen daar uw schijven. 'l Zijn helden in het kamp Zoo als liet was voor dezen Maar loopers in hel veld, Dat dikwijls is bewezen. Die dus dit spel aanziet Van al die bacchanalen Die zegt dal T wonder is Zoo weinig te betalen. Ook die wat welen wil Die kan geen dagblad missen De landman wel het minst Om zich niet te vergissen. 'l Zij iu den prijs van 'l graan 01' in meer and're waren Zoo als dit vroeger ging Vóór meer dan honderd jaren. Ook als men kiezen moet De leden van de stalen Of een gemeente-raad Of and're potentaten. Dan zou 'l verwarring zijn Dat ieder kan bemerken Want zonder een courant Zou men maar niels uitwerken. Ook thans in kerkzaken Heeft ieder wal te zeggen, En kan ook een gewigt Hoe klein, in 't schaaltje leggen. Ook voor dien keizers-slrijd Daar staat ons blad voor open, Het kan een riglsnoer zijn Hoe 't altijd af mag loopen. 'l Zij wie er zegevierd Modern of orthodoxen Onzijdig blijven wij Hoe zijn de paradoxen. ILoikIoii, 14 Aug-. Nu de oogst zoo goed als is afgeloopen, is het mogelijk ten naasten bij zijnen uitslag te berekenen. Het jaar 1868 is een der belangrijkste jaren geweest, welke aan landbouwkundigen bekend zijn. In de twee voordeeligste jaren dezer eeuw, 1822 en 1826, was op het einde van July niet zoo veel graan binnenge haald als thans het geval is. En de vroegtijdigheid van den oogst gaat gepaard met een even zeldzamen over vloed en goede hoedanigheid der tarwe. Alle omstandig heden hebber, tot dit geweuschte gevolg medegewerkt: geen wind heeft graan doen verloren gaangeen regen heeft het gewas beschadigd het zaad heeft zich gelijk matig kunnen ontwikkelen, en niets heeft het volkomen rijp worden der aren belet. Op verscheidene aan elkander grenzende hoeven in Lincolnshire bragt de morgen land 48 schepels op. Volgens opgaaf van een der meest bevoegde beoordeelaars, leverde de morgen grond door geheel Engeland gemiddeld 34 schepels op en kan men verwachten, dat de tarwe-oogst van dit jaar dien van 1867 met ruim 4,671,000 quarters en dien van gewone jaren met nagenoeg 2,473,000 quarters zal overtreffen. De garst- en de haveroogst staan echter dit jaar ongeveer 20 pCt bij het gemiddelde ten achter en de opbrengst der aardappelen, wier hoedanigheid uitmunten.1 is. zal niet meer dan tweederde gedeelten van het gemiddelde bedragen. De tarweoogst in Schotland weegt tegen dien I in Engeland op. Voor den vetweider alleen is het jaar tot dus ver zeer schadelijk geweest; hij heeft zich ge noodzaakt gezien schapen en hoornvee tegen lage prijzen te verkoopen. Gelijk reeds werd gemeld, is te Maidstone de eerste executie volgens de nieuwe wet, dat is binnen de muren der gevangenisuitgevoerd. De veroordeelde heette Thomas Wells, een spoorweg-conducteurdie een stations-chef te Dover had vermoord. Het publiek nam zeer weinig notitie van de gebeurtenis. Voor de ge vangenis, waar op 'toogenblik dat het luik viel eene zwarte vlag geheschen werd, waren slechts een vijftigtal menschengrootendeels jongensvergaderd. In de ge vangenis waren slechts verslaggevers van ernstige en deftige bladen toegelaten. Van kleine sensatie-bladen die op misdrijven en dergelijke zaken uit zijn waren de verslaggevers afgewezen. Ue menigte buiten zag niets dan den beul Calcraft uit zijne cab binnen de gevangenis gaan en een anderen beul voor het district Birmingham, die bij de menigte niet eens bekend was. Niet alleen voor de veroordeelden en het publiek is de veranderde inrigting der execution wenschelijk maar zeker niet minder voor den beul Calcraftdie bekend staat als iemanddie steeds zeer er tegen opzag om zijne werkplaats, het schavot, te betreden en de ver- wenscliingen der menigte die altijd haar haat tegen den beul keertte doorstaan. Sedert twee jaren hebben de heeren Briggs, eigenaars der steenkolenmijnen van Wliitwood en Methley, eene proefneming gedaan met een nieuw stelsel van werk- loonen. De firma lag destijds in geschil met hare arbeiders, hetwelk zoo ver liep, dat or een besluit moest worden genomen om de zaak te doen stilstaan, of het werkloon op een anderen voet te regelen. Zij besloot tot dit laatste en maakte met de werklieden een con tract, volgens hetwelk deze geene verhooging van loon verkregen, maar voor het destijds bestaande loon werken zouden onder voorwaarde dat telken jarena aftrek van allo uitgaven der onderneming en eene rente van 10 percent op haar kapitaalhet surplus tusschen de eigenaars en de werklieden gelijkelijk verdeeld zou worden. Tevens kwam men overeenv dat de arbeiders hunne kleine spaarpenningen in de zaak zouden kunnen deponeren en alzoo aandeelhouders konden worden. Deze regeling hoeft nu twee jaren gewerktwaarna deze week in de tweede algemeene vergadering werd medegedeeld, dat er een surplus van 7 percent tusschen de meesters en knechts te deelen viel. Deze verdeeling geschiedt in verhouding van ieders werkloon over het laatste jaar. Er zijn nu 1200 werklieden en het te deelen montaat bedroeg over het laatste jaar 3000. Gevolgelijk zou dit dooreen gerekend worden voor ieder £2.10 sh. zijn, doch naar evenredigheid van ieders verdiensten en werktijd zijn er natuurlijk velen, die nu veel meer ontvangen. Zij die door den inleg van spaarpenningen met aandeelhouders werden gelijk gesteld ontvingen bovendien 13/2 percent interest, terwijl de anderen die geen spaargeld hadden inge legd, alsnog daartoe in de gelegenheid werden gesteld, ten einde in het vervolg mede hun part te hebben van de extra voordeden. Deze uitslag heeft bij de werklieden eene algemeene tevredenheid te weeg ge bragt terwijl er nu natuurlijk geene sprake meer is van arbeidstaking. Een der Engelsche ministers bezocht onlangs de gevangenis van Coldbath's Field. Bij den tredmolen (tread mill) het verschrikkelijkste instrument eener Engelsche gevangenisvroeg hij den gouverneur, wat die lieden misdaan hadden. De gouverneur gaf zulks op, en zeide van een met grijze haren: ,/Och, die laatste heeft in zijn leven meer zakken geledigd dan glazen bier, wat nog al iets zegt/1 De minister wilde aan die handigheid niet gelooven en meende eiken zakrolder op de daad te kunnen betrappen'. Hij was ook nog nooit gerold. „Uwe Exc." hervatte de gouverneur, „is bekend, anders„Anders zou men mij beetge nomen hebben als ieder ander, wilt gij zeggen. Ik denk het niet." 11 Toen het bezoek geëindigd was, werd den minister uitgeleide gedaan. Alvorens aan de deur te komen moest men over een groot plein. Midden op hetzelve schieten 2 gevangenen te voorschijn, een oude en een kind. De oude hield den jongen bij de kraag om hem af te ranselen schoon hij zich best verweerde. De vechtenden rolden tot voor 's ministers voeten. Ein delijk komt de jongen los en verklaart beurtelings snikkend en driftig, waarom hij vervolgd en geslagen is. Op den ouden gevangene wordt niet gelet. De gou verneur zegt er nota van te zullen nemen. Toen de minister in het rijtuig wilde stappen, vroeg de gouverneur hem: „Wil Uwe Exc- ook even zien hoe laat het is? y Waarom?"" „Om u te overtuigen van de handigheid waarmede „pick-pockets" werken" Het horlogie was weg, doch spoedig kwam de oude man met het grijze hoofd en bragt het terug, 't Was de oude gevangene dien de gouverneur had uitgenoodigd eene proeve zijner kunst te leveren. Er is op dit oogenblik in Engeland eene regtzaak hangende, waarbij een Israëliet uit Cardiff'zich beklaagt, dat zijne achttienjarige dochter door een methodistisch prediker en zijne vrouw aangezet is, om het ouderlijke huis te verlaten en tot den christelijken godsdienst is overgehaald. ïn dit alles zou de dochter nog haar eigen wil kunnen gevolgd zijn; doch wat nu de zaak duister maakt, is dat de ouders hunne dochter niet meer kunnen te zien krijgen en niet kunnen te wet.r.i komen waar zij zich bevindt. De prediker en zijne vrouw hebben onder eede verklaard, ook niet meer te weten te kannen komen waar het meisje thans is. Dientengevolge is de regter ook magteloos in deze zaak, want niemand kan opgevorderd worden om de woonplaats van het meisje aan te wijzen. Daarbij komt, dan echter ook dat alles slechts van ééne zijde bekend is. Cüi'oiiïai n 14 Aug. Bij het weder in dienst tre den van de miliciens-verlofgangers der ligtingen 1864 cu 1865, van welke velen gehuwd en reeds vader zijn, hebben zich bij de nieuwe kazerne alhier eenige ongeregeldheden voorgedaan zóó zelfs, dat de militaire magt de politic ter hulp moest ko men ter handhaving van de orde. Drie der miliciens zijn gearresteerd en is tegen hen proces-verbaal opgemaakt. Tc Oudega (in Hemclumer Oldephaert) heeft een aller treurigst voorval plaats gegrepen. Eene dienstmeid, aan wier zorg een kind van 2 a 3 jaren was toevertrouwd geworden, vond in den stal een klein pistool, hetwelk zij, om er mede te spelen, aan het kind gaf. Misschien hecfl zij het voorspeel- goed aangezien. Getrouw aan den haar opgedragen last, bleef zij het kind steeds ter zijde; althans moet men dit opmaken uit de inededeclingeu van het kind en de woud welke door het afgaan van liet pistool terstond haren dood heeft veroor zaakt. On voorzigtigheid van een volwassene deed alzoo een klein kind een manslag begaan. Meppe), 14 Aug. Gisteren avond ontlastte zich boven deze stad en omstreken een geweldig onweder vergezeld van hevigen regen. Op een paar plaatsen zag men op verreu afstand een vreeselijken brand. Men berekent het aantal branden, door het onweder in den nacht van den llden op 12den dezer in de noordelijke provinciën te weeg gebragtop ruim 30. 's Graveuhago13 Aug. Heden heeft de kerkeraad der Nederduitsch Hervormde Gemeente alhier besloten in de zaak van Dr. J. C. Zaalberg, by de volle synode in riyisie te komen tegen het eerste gedeelte van het vonnis der synodus contracta, waarbij het vonnis van het provinciaal kerkbestuur is vernietigd, oordeelende dat Dr. Zaalberg behoorde ontslagen te worden als predikant^ De volle synode zal waarschijnlijk in Sep tember bijeenkomen. In Le petit Courrier (het orgaan der badplaats Scheveningen) leest men „Als een merkwaardig bewijs van den heilzamen invloed, dien het zeewater op eenige ziekten uitoefent, strekt het ons tot genoegen te kunnen mededeelen, dat dezer dagen eene dame, die stom ge worden was, en de zeebaden te Scheveningen gebruikte, zoo gelukkig geweest isdat toen zij het bad verliet, zij hare stem had herkregen." Of de dame ook niet zonder de zeebaden haar spraakvermogen zou hebben teruggekregen, moge de medische faculteit beslissen. !R,ofcfcei"«lnni 1G Aug. Naar men verneemt, is eer gisteren middag eeu 19jarig meisje uit de gemeente Rhoou afkomstig, in den Bleidorpsehen polder, onder Overschie, door een onbekend persoon aangerand gewordendien zij op de Schickade alhier ontmoet had en den weg uaar het spoorweg station had gevraagd. De bedoelde persoon had zich aange boden, het meisje daarheen te geleiden, voorwendende dat hij ook naar het station moest. In plaats van daar heen bragt hij haar naar genoemden polder, waar hij haar op eene gru welijke wijze mishandelde en, toen zij om hulp riep, haar een doek iu den mond stopte. Zekere W. Klapwijk vond het meisje in een sloot liggen, waar zij zonder diens hulp zeker zou gestikt zijn. Eenig geld dat het meisje bij zich had benevens eenige kleeding>tukken, waren verdwenen. Dordrecht 14 Aug. Heden voormiddag is de dam voor het bassin van den spoorweg alhier gelegen, tot keering van het buitenwaterdoorgebrokenten gevolge waarvan het is volgeloopen. De natuur heeft hier enkele dagen vroeger het werk verrigtdat men binnen kort kunstmatig ten uitvoer dacht te brengen. De werkzaamheden waren namelijk zoo ver gevorderd dat eerstdaags zou worden overgegaan tot het door steken van den dam. Het bassin zal nu verder door middel van een baggermolen op de vereischte diepte worden gebragt. l\Xï<l<lolt>iii'jür14 Aug. Wij vernemen dat de ministers van binnenlandsche zaken en financiën voor nemens zijn tegen het einde dezer maand het eiland Walcheren, en het voormalig vierde district van Zeeland te bezoeken, ten einde zich in loco te doen voorlichten omtrent de afdamming van het Sloe en de behoefte aan een uitwatcringskanaal door het westelijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen. Uit IJzendijke schrijft men 11 dezer: Aan den nieuw bedijkten Elizabethpolder te Biervliet is dezer dsigen wederom eene afschuiving aan den oever ontstaan ter lengte van ongeveer 29 Ned. ellen, die het omslaan van een buitengewoon geschot van /II per bunder heeft tengevolge gehad. Naar men verneemt zal eene com missie van ingelanden zich naar 'sHage begeven om te trachten met het ministerie in onderhandeling te treden omtrent den toestand van dien polder. Ziorilc#5oo, 18 Aug. Z. M. heeft ten laste van den staat aan Mr. W. Wintgens, als afgetreden minis ter van justitie, een pensioen verleend van ƒ416 'sjaars. Z. ïYl. heeft aan mr. J. Heemskerk Azn., afgetreden min, van binnenl. zaken, verleend een pens. ten laste van den staat ten bedrage van ƒ2547 's jaars, op grond van artt. 8 eu 11 der wet van den 9/3 Mei 1846/51 (Stbl. 24/49). Wederom bevat het Politieblad berigt van de aanhouding van verdachte geldstukkendie na uitspraak van het muntcollcgie zijn verklaard valsch en vervaardigd in nabootsing van echte rijk9 muntspeciën als te Zaltboinincl een 50-centsstuk met de beeld- tenis van koning Willem II en het jaartal 1848; te Tilburg een twee-en-ecn-halveguldenstuk, met de beeldtenis van koning Willem III en het jaartal 1856; en te Rnwicl een halve gulden, met de beeldtenis van koning Willem III en het jaartal 1S63. Uit Bazel schrijft men, dat in het kanton Waadland, in de gemeente Chessel eene groote uitgestrektheid land over eene diepte van verscheidene voeten brandt. De bodem is daar turfachtig en door de langdurige hitte geheel uitgedroogd plotselingzonder bekende oorzaak, op verschillende punten in brand geraakt. De ontwikkelde hitte maakte het onmogelpk de plaats te naderen. Men heeft groote uitgravingen gemaakt om den brand te stuiten, doch daar de laag der brandbare stof diep is blijft het vuur voortwoeden binnen de afgesloten ruimte. Een zwaar onweder met regenbui, Maandag op Dingsdag-nacht der vorige week gevallen, heeft wel veel geholpenmaar den brand niet gebluscht. Daartoe schrijft uien zou het vier en twintig uren achtereen moeten regenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1