Z1ËR1KZEESCHË NIEUWSBODE. [\To. 2545. Woensdag 12 Augustus 1868. 24sle Jaarg. Nieuwstij dingen. t*# De New-Yorker Staats-Zeitung van 17 July meldt: Gisteren was het de vyfde dag waarop eene vreesselyke hitte heerschte, die het gansche land en New-York in het bijzonder pijnigt. Het was eene uitzonderingdat de Donderdag nacht zóó koel was, dat men de oogen kon sluiten. De dag die volgde was echter wederom zóó verschrikkelijk heet. dat men naar adem en lucht als snakte. Die buitengewone warmte veroorzaakt zeer vele sterfgevallen onder alle standen der maatschappij. Een tal van menschen sterft op straat, en daar de hitte niet alleen snel doodt, maar ook snel ontbindt, wordt menig lijk ter aarde besteld, zonder dat men weet wie er begraven wordt. De dagbladen geven dan ook den raad, dat ieder, die zyn huis verlaat, zich voorzie van een geschreven adres met naam en woonplaats. De lijken van alle onbekenden worden overgebragt naar de Morgue; doch de ruimte, die beschikbaar is, blijkt op verre na niet voldoende te zijnzoodat de luken letterlijk op elkander moeten worden gestapeld. De atmospheer is er bovendien zoo verpestdat velen van hen, die met roodbekreten oogen een verdwenen bloedverwant zoeken, in de Morgue plotseling sterven. Niets is natuurlijker dan dat de zaken zeer lijden onder deze omstandigheden, zoodat de gevolgen zoowel in den klein- als groothandel merkbaar zijn. Wie niet verpligt is uit te gaan om inkoopen te doen blijft te huis. Wie bovendien in staat is om met vrouw en kinderen de stad te verlaten haast zich naar buiten. De stoombooten, die de North-river opvaren, zijn dan ook met vreemdelingen overstroomd. De eenige per sonendie nog geld verdienen, zijn zij dio lijken be graven en dat deze het volhandig hebbenbewijzen de sterfte-cijfers. In de vorige week toch overleden niet minder dan 614 personenterwijl in de eerste vjjf dagen dezer week 747 menschen overledenwanneer de sterfgevallen in gelijke mate plaats hebbendan zullen er in deze week 1100 menschen overly den. En volgens de New-Yorker Zeitung zou dit getal waar schijnlijk nog overtroffen worden. De sterfte onder de paarden is mede buitengewoon groot. In de bovenstad kan men overal doode paarden zien liggen. Eene der grootste maatschappijendie middelen van vervoer verhuren, heeft een hoogst aan zienlijk aantal paarden verloren terwijl er bovendien nog 200 ziek op stal zijn. Die maatschappij heeft dan ook het besluit genomen om indien het weder niet gunstiger wordtde wagens slechts des morgens en des avonds te laten rijden. De maand Julij 1868 was de heetste van een tal van jaren vroeger. De gemiddelde temperatuur der eerste week was 83°, die der tweede 84°, terwyl de gemid delde temperatuur gedurende die maand in een verloop van 25 jaren 74° was. In berigten uit Petersburg werd voor een paar dagen medegedeeld, dat de Russische grenzen, ten Noord- Oosten van Pruissen, tot aan St. Petersburg, de grond over eene uitgestrektheid van ruim 840 kilometers, aan eene vuurzee gelijk scheen. Latere berigten melden, dat deze brand voortdurend in omvang toeneemt, terwijl, nu hier dan daar, weder nieuwe bosch- en heidebranden ontstaan. Des morgens en des avonds vooral, is Petersburg in een digten rook gehuld, waardoor de zon zich als een bloedroode schyf vertoont; de hitte is schier ondragelijk vele personen vallen in onmagt op de straten, en het blusschen der branden is bijna eene onmogelijkheid, daal de grond, dikwerf tot 20 a 30 voeten uit veen bestaande het graven van diepe greppels nutteloos maakt. Nabij Strelna staat een pijuboomen bosch in brandlangs den spoorweg naar Peteishof zijn de te veld staande gewassen door het vuur verteerdzelfs waren de spoortreinen dik werf genoodzaakt stil te houden, daar de houten dwars liggers verbrand waren; voortdurend ziet men de dikke rookwolken en vlammen zich als vurige kolommen in de lucht verheffen boven de bosschen van Colpen, Catchen en Tsatshoe Selo en boven een uitgestrekt woud, dat aan de baronnen Nicolai toebehoort. Den 20sten dei- vorige maand vertrok eene afdeeling sappeurs uit het kamp van het Igor naar de bosschen te Wendonrik, naby den spoorweg naar Moskou gelegen, om door het om hakken van boomen te trachten het vuur binnen eenige grenzen te beperken. In een half uur tyds legden deze militairen, voorzien van hunne gereedschappen en levensmiddelen voor drie dagen, den afstand van vier wersten af, die het kamp van het station scheidt. Een spoortrein stond hier gereed om hen naar het station Sablino over te voeren, en in ruim 20 minuten waren zij op laatstgenoemd station aangekomen, waar zij door de overheden ontvangen en naar de plaats van den brand gevoerd werden. Het bosch Oranienbaum, digt nabij het dorp Sablino gelegen, was over eene uitgestrektheid van 40 bunders door de vlammen aangetasten zeven wersten van daar stonden de bosschen Vindonisk over eene nog grootere uitge strektheid in brand. De militairen werden toen in twee afdeelingen gesplitst: eene afdeeling bleef te Sablino, de andere vertrok naar Vindonisk. Zoodra de militairen by den brand waren aangekomen, zette zij zich aan het werk, om langzamerhand van afstand tot afstand groote openingen in de bosschen te maken, waardoor het vuur zich niet aan de nabijstaande boomen kon meêdeelen. De grond waarop zij werkten, was gloeijend heet, terwyl de officieren onophoudelijk moesten waken, dat hunne manschappen door de brandende takken niet verpletterd werden. Alle half uren moesten zy zich buiten het bosch begeven, om adem te scheppen; het vuur verspreidde zich niet alleen langs de kruinen der boomen, maar deelde zich langs de wortels mede; de dennenboomen, in dit tydstip met hars bedekt, dat nieuw voedsel aan het vuur gaf, verspreidde een ondragelyken stank en staken de nog onaangetaste boomen aan. De arbeid moest zoo spoedig mogelijk worden voortgezet indien men den brand die zich verbazend snel uitbreidde, vooruit wilde zyn. Niettegenstaande de moeijelykheden, die men te over winnen had, was binnen drie uren tyds langs een gedeelte van het brandende bosch een diepe gracht gegraven, en over een aanmerkelijken afstand een aantal boomen neergeveldwaardoor de brand zich langs die zijden niet meer kon uitstrekken. Een twintigtal werklieden werd met de bewaking van deze grens belast, terwijl de overige eenigen tijd uitrustten, om hun moeijelyken arbeid te hervatten. Den volgenden dag was alle gevaar afgewend, en vertrok het detachement naar Sablino waar de overige militairen nog onvermoeid bezig waren om den boschbrand, die aldaar een veel grootere uitge breidheid had en het dorp bedreigde te helpen beteugelen. Meer dan 100 bunders bosch stonden in volle vlam, de boomen deelden het vuur niet slechts door den toppen aan de nevens nen staande medemaar stonden van boven tot onderen in brand en geleken vurige pilaren, die, na korten tijd gebrand te hebben, omver vielen of tegen andere boomen aankwamen en aan dezen onmid- delyk het vuur mededeelden. De militairen, die reeds herhaalde malen eene opening in het hout gehakt hadden zonder dat hun moeijelijke arbeid met gunstig gevolg bekroond was, zetten, door hunne makkers ondersteund, met vernieuwden moed den arbeid voort, en eerst nadat over een lengte van ruim 5 bunders al de boomen omver gehakt waren was er voor eene verdere uitbreiding van den brand niet meer te vreezen. Deze arbeid had intusschen nog twee dagen gevorderd. Brussel8 Aug. Donderdag avond ten 11 ure heeft er eene gas-ontploffing plaats gehad in de steen kolenmijn Sainte Henriettete Jemappeswaarin 390 personen werkzaam waren. Gisteren morgen heeft men er 47 lijken uit te voorschijn gehaald. Yier werklieden hebben hevige brandwonden bekomen. Twee hunner zijn daaraan reeds overleden. De overigen zijn er on gekwetst uit gekomen. Oiiimoii6 Aug. De katoen-handweverijdie sinds een paar jaren alhier stil stondzalnaar men verneemt, thans spoedig wederom beginnen te werken, waardoor aan vele handen alhier, brood en werk wordt verschaft. Hoorn6 Aug. De gedetineerde S. A.dezer dagen ontslagen wordende, en die als een van de oudste habitués der gevangenissen kan aangemerkt worden heeft gedurende zijne veeljarige detentie eene levensbe schrijving gemaakt van de meest berucht geworden gaauwdieven, als Pinarie en dergelijke die in ons land hunne gaauwdievenstreken uitgevoerd hebbenen met welke hy in aanraking geweest is. Het handschrift, dat in zijne soort niet onbelangrijk is, ligt in bewaring by de justitie. 's Grave i illn£»-e 7 Aug. De kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente is gisteren avond vergaderd geweest, om te beraadslagen over de zaak van dr. J. C. Zaalberg. Ingekomen was een adres van de gemagtigden der gemeenteonderteekend door byna 70 ledenwaarin zij te kennen geven „zich verpligt. te rekenen aan de vergadering hare volkomen vertrouwen uit te drukken dat zij al het mogelyke zal verrigten om hier ter stede de ontheiliging van den Christelijken kansel door een der meest besliste verloochenaars van het Evangelie te beletten.11 Men verzekert, dat door den kerkeraad nog geen definitief besluit is genomen, maar dat dit collegie in de vol gende week daartoe weder zou veigaderenmen voegt er echter bij, dat voorwaardelijk zou besloten zijn, herzie ning te vragen bij do volle synode van het eerste gedeelte van het vonnis der Synodus Contracta. Werkendam, 9 Aug. Op den 5 dezer werd te Heusden het 25jarig bestaan der algemeene vergade ring van onderwyzers uit het 3de district van Noord- Brabant gevierd. De opkomst was, niet tegenstaande de buitengewone hitte, talrijk. Nadat door den heer Ringeling, voorzitter der vergadering en tevens school opziener uit genoemd district, de vergadering geopend waswerd het openbaar onderwijs besprokenmen merkte op, en wel te regt, dat de Noord-Brabantsche onderwijzers hetopeubaar boven het bijzonder onderwijs stelden, en zich vast aaneen sloten dit te bly ven stellen. Ten 3 ure scheide de vergadering om ten 4 ure zich aan den maaltijd te vereenigen. Na vele hartelijke toasten en toesprakenvooral aan en door den heer Verschooroud-schoolopzienerging het gezelschap des avonds ten 10 ureregt vrolijk uiteenna nog eenige muziekstukken uitgevoerd te hebben die van aller bekwaamheid getuigden. Middelburg 1 Aug. Naar wy vernemen heb ben by de stemming van gemagtigden voor het kies- collegie der Nederl. Hervormde gemeente alhier de candidaten der orthodoxe rigting, op één na, de ver- eischte meerderheid van stemmen verkregen. Bovenstaand berigtis reeds in ons vorig No. geplaatst; doch by enkele afdrukken staat het woord Zierikzco in plaats van Middelburg. Wij vonden het raadzaam deze zetfout te verbeteren Red. TlioleuII Aug. In deze gemeente heeft zich eene sub-commissie geconstitueerd van de kweekschool voor zeevaart te Leydendie aanvankelyk reeds 12 leden telt. Wy hopen dat deze sub-commissie niet alleen de medewerking en sympathie zal mogen ondervinden van de inwoners dezer gemeente, maar dat zij ook op die wijze door de inwoners van de andere gemeenten van dit eiland zal worden ondersteund. Zierikzec11 Aug. De heeren Mr. W. C. de Crane en S. van Bochove zijn onder de gewone be palingen van onderhoorigheid, toegelaten als consulaire agenten van den Noord-Duitschen Bond, respectivelijk voor deze gemeente en Brouwershaven. De oproeping der miliciens tot deelneming aan de oefe- niugen in het kamp en in de garnizoenen, ia een maatregel, dien wij niet kunnen prijzen. Het land wordt daardoor op groote kosten gejaagd en een groot aantal huisgezinnen zeer benadeeld. Wij hoorden een voorbeeld verhalen van een milicien, die gehuwd is eu twee kinderen heeft, en tengevolge van den maatregel van den miuister van oorlog zijn gezin onverzorgd moet achterlaten en zelf gedurende 6 weken soldaatje spelen. Onder de onge trouwde miliciens zijn velen, die geheel of gedeeltelijk in het onderhoud hunner ouders, broeders en zusters moeten voorzien. Menig gezin zal dus door de oproeping der miliciens aan broods gebrek ten prooi gegeven worden. En ook voor de jongelingen zeiven is de maatregel hard; zy worden aan hunne burgelijke carrière onttrokken en komen eerst terug, als het najaar voor de deur staat en het moeijelijk is voor vele ambachtslieden om werk te vinden. Mag zonder hooge noodzakelijkheid een der gelijke last op het volk wordeQ gelegd (Kamp. Ct.) In de voorgaande week begaf zich de predikant der Christelijk afgescheiden gemeente te Ulrum, P. Wouds- raa, naar het naburige Friesland, ten einde aldaar eene hem toekomende erfenis, ten bedrage van ongeveer ƒ400, in ontvangst te nemen. Over zijn lang uitblijven veront rust, stelden zijne huisgenooten de noodige pogingen in het werk om iets aangaande den verdwenen te weten te komen. Zij werden onderrigt, dat Woudsma, na zijne zaken te hebben afgedaan, de terugreis per spoor had aangenomen. Donderdag 11. had men hem nog te Grijps- kerk en mede iets later te Kommerzyl gezien. Verder was elk spoor verdwenen, totdat de persoon van Huizinga, onder de gemeente Oldehove, in de boot, waarin hij gewoon is personen over te zetten, een hoed ontdekte, terwyl later nog op eenigen afstand van daar aan den publieken weg een ledig valies werd gevondenwelke beiden voorwerpen by nader onderzoek bleken aan den vermisten predikant te hebben toebehoord. Men moet dus tot het vermoeden geraken, dat hier een verschrik kelijke misdaad is gepleegd. Daarvan onderrigt, hebben zich reeds de officier van justitie en de regter-commissaris met den griffier van Groningen naar gemelde plaats begeven en een nauwkeurig onderzoek in het werk gesteld, welk onderzoek nog wordt voortgezet. Behalve het valies, droeg de vermiste mede een gouden horologe en een zilveren tabaksdoos bij zich. Uit Blokzijl wordt van 8 dezer geschreven Gisteren avond ten ruim 10 ure ontstond er een felle brand in de stad Vollenhoven gelegen op een uur afstands van hier. Aangewakkerd door een hevigen wind breidde 't verwoede element zich in weinige uren zoover uit, dat ieder voor 'tergste begon te vreezen. Gelukkig was de brand in 't oostelijk gedeelte der stad en de wind westaau deze gunstige omstandig heid vooral had men het te danken, dat men den brand nog al vry spoedig kon bepalen en meester worden. De brandweer van Vollenhoven en Blokzijl waren druk in de weer, doch de spuiten konden weinig uitrigten, omdat ze geen water uit grachten of slooten konden krijgen, maar 't bij emmers uit putten en pompen moest gehaald worden. In 't geheel zyn 30 huizen afgebrand, naar men ver neemt waren meest alle tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is nog niet met zekerheid bekend. Men leest in de Arnh. Ct. Te Rotterdam wordt thans geklaagd over de duurte der broodprijzen en de eigenmagtige vaststelling dier prijzen door de bakkers onderling. De Nieuwe Rotter - damsche Courant bevat verscheidene ingezonden stukken daarover. Wy zullen ons niet vermeten aan de Rotter dammers een raad te geven, daar zy zei ven beter met de gesteldheid der gemeente bekend zijn dan wij. Het komt ons evenwel voor, dat het beste middel, om aan die zamenspanning een einde te makengelegen zou zijn in de oprigting eener broodfabriek. Eldersook te Arnhem werkt die instelling heilzaam op de con currentie levert goed en goedkoop brood en werpt winsten af. Het geneesmiddel ligt alzoo voor de hand. De bankier A. Paderatein te Berlijn heeft, ter gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest, eene inrigting van weldadigheid in het leven geroepen. Uitgaande vau het beginseldat men met werken verder komt dan met niets doen, en dat het beter is om armoede te voorkomen door het geven van werk, dan den behoeftigen stand door aalmoezen te onderhonden heeft genoemde bankier de renten van een kapitaal van 10,000 thaler aangewezenom aan arme familiën te Berlijn naaimachines of andere handwerkgereedschappen te verschaffen, waardoor zij in haar onderhoud kunnen voorzien. Eene vereeniging van dames, waarbij de protestantsche. catholieke en israëlietische godsdiensten elk door minsteus eene dame moeten vertegenwoor digd zijn, is met het beheer belast. Zij die tijdelijk gereedschappen in gebruik krijgen, kunnen door buitengewone vlijt daarvan eige naars worden. De rente van eene gelijke som zijn bestemd om de kennis der natuurwetenschappen te bevorderen. Jonge geleer den namelijk, die niet over genoegzame geldmiddelen kunnen beschikken, doch van wie men mag verwachten, dat zij geschikt zijn om deze wetenschap te bevorderen, kunnen zich, mits inwoner van Berlijn zijnde, aanmelden om geldelijke ondersteuning. Nie mand echter raag die toelage langer dan drie jaren genieten, terwijl de toewijzing beurtelings geschiedt door de medische en philo8ophische faculteiten der universiteit van Berlijn. Men vleit zich, dat het voorbeeld van den heer Paderstein navolging zal vinden. Te Berlijn is eene afgrijselijke misdaad ontdekt. De boekbinder Melchior, wonendetaldaarheeft zijne vrouw, zijne twee dochters, oud 20 en 14 jaar, en zyn zoon, oud 10 jaar, vermoord, omdat hy volgens zijn voorgeven niet langer by inagte was in hun onderhoud te voorzien. De moord geschiedde door middel van verstikking (in de woning was eene sterke gaslucht)verwonding en verwurging. Melchior was voornemens ook zich zeiven van kant te maken, doch werd hierin verhinderd. Hij zegt dat hij 400 tlialer schuld heeft. Te Chatham heeft bij gelegenheid van exercitiën en spiegelgevechten, waarbij eenige forten en bastions door de troepen belegerd en verdedigd werden een ongeval plaats gehad. Bij de bestorming van een der bastions was door de pontonniers onder bevel van prins Arthur eene brug over een der grachten geslagen. Een aantal manschappenmet den prins aan het hoofd waren daar reeds overgegaan, toen de groote menigte soldatenin weerwil van de waarschuwingen der officieren, met te veel drift en in al te zeer opgesloten gelederen de brug opkwammet de bajonet op de geweren. In het midden brak de brug en vielen een twintigtal militairen naar beneden. Zeven daarvan zijn door de bajonetten hunner kameraden zwaar gewond een is onmiddellyk gedood, en eenige anderen hebben minder letsel bekomen. Zierikzee, 11 Aug. Vry dag a. s. zal op Park- lust het derde Zomer-Concert der vereeniging „Kunst en Eer11 gehouden worden. Het programma zal bestaan uit 1. Entréo Marsch A. Piek. 2. Tyrolienne. 3. Koor uit „Preciosa" Weber. 4. Polka Militaire. 5. Duet uit Lucretia Borgia" Donizetti. 6. Marche Nationale F. Böhme. 7. Solo voor Klarinet Küffner. 8. Potpourri uit „Robert le Diable" Meijerbeer. 9. Propheet qua drille Strauss. Bij ministerieele beschikking van 30 July jl, mede gedeeld in de Staatscourant van 7 Aug. is aan H. Gerling, te Antwerpen, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de Zeeuwsche stroomen en de binnenwateren tot Rotterdam. AMERIKAANSCHE GEMENGDE BERIGTEN. Onder de nieuwe uitvindingen behoort een gomelastiek rijtuig uit één stuk, dat slechts weegt 125 pond. Nu de geweldige regens in de Vereenigde Staten zyn op gehouden, is er plotseling eene geweldige hitte ingevallen waardoor veel menschen zijn gestorven. Te Baltimore heeft men 108 graden warmte gehad. De heer de Moor van Nieuwerkerk is nog spring-levend, en is een volmaakte Amerikaan. Hij is 83 jaar en draagt snorren, is gehuwd met eene nog jeugdige Duitsche vrouw en oefent de geneeskunde uit te Boston, waarmede hy goede zaken maakt. Een emigrant die zoo wat half July te New-York aankwam en ƒ600 by zich hadwas naauwelijks aan wal, of zijn kapitaaltje was gevlogen. Het is dus zaak voor landverhuizers om goed voor zyn geld te zorgen want het wemelt te New-York van zakken-roller8. Uit Texas heeft men gedurende dit saizoen, reeds meer dan een half millioen stuks rundvee uitgevoerd. Het vee is daar zoo in overvloed, dat men van die verbazende uitvoering volstrekt niets bespeuren kan. Uit verschillende streken worden de gunstigste berigten van den oogst en den tabak gemeld. In geen 30 jaren is er zulk een overvloed geweesten overal worden toebereidselen gemaakt tot groote uitvoeren naar Europa. In den staat Missouri is sedert eenige weken weder een nieuw stadje in aanbouw. Haar naam is Seneca, en telt reeds verscheidene winkels onder hare gebouwenen daar het in het vruchtbaarste gedeelte des lands ligtzal het gewis vele bewoners tot zich lokken en het zal met den dag vergrooten. Men bouwt in Amerika gaauwer een stad als men in Nederland een toren afbreekt. Het chinesche gezantschap dat zich in de Vereenigde Staten bevindt, zal weldra naar Europa oversteken en de voornaamste mogendheden bezoeken ten einde diezelfde handelsbelangen te bevorderen, welke zij in Amerika hebben verkregen. Voor tandmeesters is Amerika een goed land, want de meeste dames zyn byna nooit zonder tandpijn, doordien zy snoepachtig van aard zijnen zonder candy kunnen zy zoo min wezen als de chinezen zonder opium. Voor het trekken van een kies wordt niet zelden drie dollars betaald. Ook de Amerikanen houden veel van bierzoo werd op het scherpschutters-feest te New-York voor 30,000 dollar# aan enkel bier verbruikt. De brouwers zullen dus geen bedroefd gezigt trekken als er weder sprake komt van zulk een feest. Gemengde berigten. Een werkbaas te B. wordt gewaarschuwd te zorgen, dat hij niet meer van een dijk valt, wat ook daarvan de reden mogen zyn. Op een sterfhuis te W. heeft een heerschap zich zoo onbeschaamd gedragen, dat de dragers zullen zien te bewerkendat hij uit W. zal moeten verhuizen. Mogt dit niet gelukken vooreerst, dan zal hij veel kalanten verliezen. Twee dames te K. moesten op Zondag zoo hard niet loopen naar het spoor om een vryer te zoeken; zy moesten geduld hebben, en wachten tot zij gevraagd worden, al mogt dit nog wat jaartjes duren. Te Rilland wordt een burger driemanschap aangeradenzoo veel on zedelijke praatjes van Jan en alleman niet uit te strooyen, daar hunne namen anders bekend zullen worden gemaakt'. De twee zoogenaamde nachtlichtjes te H. hebben byzonder het hunne bijgedragen tot opluistering der Brielsche kermis. De zaal van den heer H was het schouwspel van eene alleraardigste gebeurtenis, die wy kieschheidshalve niet zullen mededeelen: Dusmeisjes in 't Flakkéesche land Komt nooit meer aan den overkant, Of toont dat gjj het waardig zyt Dat men u vraagt, en men u vrijdt. Dat nog nooit gebeurd isstaat nu te gebeuren. Men zal namelyk te Prinsland zien dat een bejaard heer door drie bejaarde dames als een geschenk zal worden aangeboden, een kakadoe die al begint te praten, uit erkentelijkheid voor zjjne hulpvaardigheid. By dag is hy behulpzaam, zoowel als in den laten avond, als in den vroegen morgen. Het is een voorbeelden zyne deugden zullen by name genoemd wordeu. - Eene zekere vrouw te Z. zoude beter doen wat meer in huis te bly ven, dan van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te staan babbelen, over al de nieuwtjes die zy in de stad oploopt. Te Renesse zingt een hoogvlieger: De oude bezem van den stok Een nieuwen aangestoken Want 't is toch maar een grooten bok Die 's avonds aan komt spoken. Maar 't is toch droevig zoo gesteld Men moet er veel proberen Eer men er een die goed is, vindt, Van al die zomer-heeren. De langdurige droogte en hitte wordt toegeschreven aan de groote zonsverduistering die op 18 dezer moet plaats hebben, doch bij ons niet zigtbaar zal zyn. Het moet eene verduistering zijn zoo groot als er maar zelden plaats hebben, en sedert 1699 niet heeft plaats gehad. Toen was de angst zoo groot dat de menschen meenden dat het vergaan der wereld zoude plaats hebben. In Duitschland werd door den landgraaf Frederik van Homburg deze verordening uitgevaardigd; „Daar er op Woensdag 13 September eene gevaar-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1