ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. So. 254L4L. Zaturdag 8 Augustus 1868. 21sl( Jaargt II E H 1 G T. Nieu wstij d ingen Heeren geabonneerdendie hun verschuldigde nog niet hebben betaald, worden verzocht dit zoo spoedig mogelijk te doen, ten einde geene vertraging in de toezending van den Nieuwsbode te ondervinden. Aan eenige geabonneerden is dit No. niet meer ge zonden de reden waarom is uit bovenstaande op te maken. Heeren Maréchaussees die advertentiën hebben ge plaatst om een Plaatsvervanger, worden verzocht hun verschuldigde franco in een postwissel toe te zenden. Zegelbelasting op de dagbladen. In den jongsten tijd is de zegelbelasting op de dag bladen weder herhaaldelijk ter sprake gekomen ten o-evolge van een adres door het Anti-dagbladzegel- verbond aan den Minister van Finantien gericht. Er zijn altijd voorstanders van afschaffing van be lastingen en toch moet de publieke zaak door heffingen, in bilïijkheid over ieders vermogen verdeeld in stand gehouden worden. Is nu het dagbladzegel eene billijke belasting Is het in aard en wezen goed ze te heffen? Wordt zij in ons land op goede grondslagen geheven Dat alles ontken- iien wij. Te Rotterdam en 's Gravenhage bestaat één groot blad. Wat belet de oprichting van meer dagelijksch verschij nende bladen? Het zegelrecht. Geen nieuw blad heeft dadelijk veel advertentien en dan zijn de kosten onein dig grooter dan de ontvangsten; het zegel sleept dan duizenden weg.' Eerst betaalt echter een drukker als zoodanig belasting; dan als uitgever van een blad en dan belast men met een ongehoord zwaar recht het blad zelf, dat voor de binnenlandsche bladen tot 30 a 40 percent van den kostenden prijs bedraagt, terwijl men eindelijk voor elke aankondiging in elk blad 34 '/2 cent ze^el vordert. Bestaat eenige industrie ter wereld waarvan men het product zoo buitensporig belast? Is dat billijk En is de uitgave van een dag- of weekblad iets anders dan eene industrie? Op het jongste taal- en letterkundig congres in Belgie is door cyfers aangetoond, dat Nederland, het land van handelsvrijheid, niet alleen een zegel van bladen heftdat in Engeland Belgie Spanje en meer landen niet bestaat, maar oneindig meer en hooger dan in eenig land ter wereld. Is het staatkundig de dagbladen zoo te treffen Men belet daardoor verspreiding van kennis en wetenschap. Een boek maakt zooveel indruk niet en wordt door zoovelen niet gelezen als een kort, scherp en zakelijk dagbladartikel. Het zegel is eene premie om de natie onkundig te houden van hetgeen zij weten moet en om belangstelling in de publieke zaak te dooven. Nu wordt men gestraft voor elke duim vergrooting van een blad, want de fiscus laat er voor betalen zoo gij meer aan uwe lezers mededeelt en uw formaat vergroot. Buitenlandsche bladen betalen in Nederland een buitensporig recht, dat tot 150 percent en meer van den prijs stijgt. Bladen, die in Belgie 10 a 20 centimes per nummer kostenzullen aan zegel 8 centen per nummer in ons land er bij kosten. Wie eene andere taal verstaat, zegt een schrijver, leeft een tweede leven. Maar in 't liberale Nederland moet men rijk zijn om een buitenlandsch blad te mogen lezen. Het zegel belet dathet is eene belasting op verstand, kennis en geest. Toch hebben handel en nijverheid belang bij de pers. Zij kunnen alleen door haar in onze dagen van con currentie op de hoogte blijven. En onze koloniale bladen, in 't land dat alleen groot is en iets beteekent door de koloniënbetalen het hooge en drukkende zegel van vreemde bladen. Het zegel op advertentien is ook een onrecht. Voor eene aankondigingdie een geheel blad vultbetaalt men evenveel als eene advertentie van één regel. Dat is vooral drukkend voor de Zeeuwsche bladen, die zeer vele kleine advertentien om dienstboden, enz. bevatten. Het zegel op de advertentien, telkens terugkeerend, is ook een zware last voor het neringdoende en adver- teerend publiek. Het zegel is een middel in handen van partijen, die alleen in een district of eene stad spreken het belet concurrentie met gelijke wapenen. Daarom bestrijdt het Dagblad de zaak, onder den schijn ze voor te spreken. Hoe men de zaak beschouwe, uit een industrieel of staatkundig oogpuntuit dat der vrijheid van handel of van een billijk belastingstelsel, het zegel op de bladen is niet te verdedigen. Gedeeltelijke vermindering baat niethet is alleen een voorrecht voor groote bladen en weinig afdoende voor de provinciale pers. Daarom verlangen wij niet in ons eigen maar in het publiek belang, afschaffing. De heer van Bosse is het in beginsel met ons eens. De zaak is eene geld kwestie. Welnu, een kundig financier zal op een budget van jaarlijks 90 a 100 milioen wel iets goeds weten te vinden om hatelijke belastingen af te schaffenhet dagbladzegel brengt niet meer dan 7 ton op. Waarom belast men bijvoorbeeld de tabak niet, zooals in alle landen ter wereld en schaffe de belastingen op vleesch, bier, azijn, zout, zeep en het dagbladzegel af? Het volk zou er in gezondheid van lichaam en geest in elk opzicht bij winnen. Betreffende het rampspoedige voorval van Vrijdag avond jl. in de Victoria Music Hall te Manchester ver- neemt men de volgende bijzonderheden: De ramp viel voor, in eene muziekzaal, die gelegen is in de Victoriastraat en bekend onder de populaire benaming Ben Langs. Het gebouw, in exploitatie bij den heer D. R. Davies, heet Trafford Arms (het wapen van Trafford.) Het voornaamste deel er van is eene schouwburgzaal, met bak, orkesten twee galerijen. Dien avond was er eene benefiet-voorstelling voor de echt- genooten Clifford, duetzangers. Het ongeval begon eenige minuten na 10 ure. Wat op dien oogenblik tot amu sement van het publiek werd vertoond, was een zak- wedloop op het tooneel, om welken te zien een aantal mannen en knapen in den bak op de voorste banken gingen staan. Die banken kraakten als dreigden zij te breken; eenige jongens grepen zich vast aan een gas- hanger, om zich tegen vallen te behoeden, doch de gas- hanger brak af in hunne handen. De reuk van het ontsnappend gas deed den een of ander /brandroepen, en oogenblikkelijk begonnen de toeschouwers een storm loop op de twee trappen aan beide zijden van het gebouw, als de eenige uitgangen. Of de beneficiant Clifford van het tooneel al riep, dat er geen gevaar was niemand hoorde naar hem. De aandrang op de trappen was zóó groot, dat de ijzeren balustraden afbraken en de slagt- offers van het valsche alarm bij hoopen naar beneden vielen, terwijl anderen door de ramen sprongen. Zoo spoedig doenlijk werd hulp verleend, en de politie was dadelijk verstandig en ijverig in de weer. Met in allerijl aangebragte rijtuigen werden dooden en stervenden naar het openbaar ziekenhuis vervoerd. Daar bleek het dat het getal dooden beliep drie-en-twintigtwintig daarvan waren jongelingen van 14 tot 20 jaar een meisje en twee vrouwen. Allen waren gestikt. De ligter gekwetsten gingen na voorloopige heelkundige verzorgingnaar hunne woningen. De zwaarder gekwetsten bleven in het ziekenhuis onder de zorg van den eersten heelmeester en zijne assistenten. Zij waren twaalf in getal, waarvan 8 a 10 bekend zijn, en twee knaapjes, die hunne namen niet wisten op te geven. In de eerste oogenblikken werden alle zorgen gevorderd voor de gekwetsteneerst later kon men aan het identifiëeren der dooden denken. Groote spanning heerschte gedurende den nacht in de buurt van het ongeval en in die van het ziekenhuis waar eene angstige menigte het oogenblik verbeidde dat men zou kunnen toegelaten worden, om onder de lijken welligt eenen vermisten bloedverwant op te sporen. Ten 4 ure in den morgen waren 15 van de 23 herkend. ©«ïIHjie. Hioncteii, 3 Aug. Volgens de Calcutta Englishman is de onlang9 overleden Koningin van Madagascar op zonderlinge wijze ter aarde besteld. Het lijk werd ge wikkeld in nagenoeg 500 zijden doeken, en in de plooijen daarvan werden verborgen 20 gouden horloges 100 gouden kettingen, ringen broches, braceletten en andere kleinoodienbenevens 500 goudstukken. Al de van Koning Victoria en Keizer Napoleon ontvangen geschen ken werden insgelijks met het lijk begraven. Sedert zijne onafhankelijkheid heeft Servie maar al te veel te lijden gehad van de dynastieke woelingen. Van daar voor een deel de oorzaak der gestrengheid, waarmede het geregtshof van Belgrado in den aanslag van Torpscbidere is ie werk gegaan. Ten 5 ure des avonds van den 27sten July is het vonnis voorgelezen aan de 15 beschuldigden14 zijn er ter dood veroordeeld, een tot 5 jaren gevangenisstraf. De beschuldigden hebben het doodvonnis met dezelfde onverstoorbare kalmte aangehoord die zij gedurende het proces aan den dag gelegd hadden. Na die voor lezing zijn zij naar de gevangenis teruggebragt, gevolgd door een talrijke menigtedie hen met beleedigingen overlaadde en onophoudelijk riep: »weest vervloekt." Ten 6 ure werd den volgenden morgen het vonnis ten uitvoer gelegd op een plein buiten de stad tusschen den Donau en een zijweg naar Vichniza. De veroor deelden werden tegen 5 ure derwaarts gebragt. Van allen waren de armen op den rug gebonden. Zij waren zeer bleek, maar hunne kalmte en moed begaven hun niet. Eenigen van hen rookten sigaren, die de soldaten hun gegeven hadden. Het vonnis werd hun nu ten tweeden male voorge lezen. De meesten namen daarop afscheid van elkander. De vier broeders Radovanovitsch omhelsden elkander; de jongsten kusten nog de hand van hun ouderen broe der. De intendant, die zich den vorigen dag, uithoofde van zijne ziekte niet op de beenen kon houdenhad zijne krachten teruggekregen en ging vrij goed den dood te gemoet. Voor eene kuil van 15 el lengte waren 14 palen geplaatst op één el afstand van elkander. Ieder ver oordeelde werd van achteren aan een der staken vast gemaakt. Daarna blinddoekte men hem, die aan het regte uiteinde stond. Op een teeken van den komman derenden officier losten 4 gendarmes op 5 pas afstand hunne geweren. Het ligchaam werd toen los gemaakt en in den kuil geworpen. Toen bond men de oogen van den tweeden en zoo vervolgens tot den veertienden. Dezelfde witte zakdoek diende om alle 14 te blinddoe ken. De schuldigsten stonden aan het linker uiteinde: de directeur van de strafgevangenis was de laatste naast hem stond Kosta Radovanovitsch, die het gelaat des vorsten had misvormd, toen deze reeds bezweken was. Zoo dikwijls een lijk in den kuil werd geworpen, klonken de wraakkreten uit het volk. De executie duurde bijna een half uur. Een treurig ongeluk had daarbij plaats. Een der kogelsop den vierden veroordeelde afgeschoten, sprong terug en trof aan het voorhoofd een officier van dienstdie onmid- delijk dood ter neder stortte. Het volkdat achter hem stond, week een weinig, maar overigens werd dit treurig voorval schier niet opgemerkt. Tegen 7 ure was alles afgeloopen. Ondanks het vroege uur en de mededeeling in het officieele bladdat de doodstraf eerst ten 6 ure des avonds zou worden vol trokken waren er 5 a 6000 menschen op het terrein. De Peterburgsche Goloss ontvangt nit Warschau vngun stige berigten. Meer en meer ziet men dames in rouwgewaad met groote zwarte halsketens; de Polen willen hunne russische kennissen niet groeten; vooral militairen worden somtijds uit de bovenverdiepingen met vuilnis geworpen, enz. De Goloss merkt aan het slot van zijne berigten op, dat al de opstanden in Polen aldus begonnen zijn. Tegenover die berigten staat als intendant eene circulaire van den gouverneur-generaal der noord-westelijke provinciën aan de overige russische gouverneurs in Polen, waarin eene toelichting gegeven wordt van het ver bod om poolsch te spreken, hetwelk in Mei uitgevaardigd is. j De toelichting bestaat uit eene opsomming van plaatsen, waar geen poolsch meer mag gesproken worden. Die opsomming is zoo lang, dat alleen de kamers der private woningeu nog eene toevlugt blijven voor de taal van het verdrukte volk. Algemeen is men vau oordeel dat dc toestand tusschen Frankrijk en Pruissen zeer gespannen is en weldra tusschen die twee mogendhedeu een oorlog zal uitbreken. Het zou niet te verwouderen zijn, indien de interpellatie van Lamarmora en hetgeen daarmede iu verband staat, zeer had bijgedragen oiu die meening te versterken. Men weet gelukkig, dat de itali- aansche verbeelding spoedig in beweging is; men moet dus geen gewigt hechten aan de geruchten die thuns op het schier eiland in omloop zijn. Niets bewijst bovendien dat generaal Lamarmora gehandeld heeft, zoo als men vermoedde op in spraak van de fransch diplomatie. De gelijktijdige verzekeringen van het fransche gouvernement omtrent het uitzigt op het behoud van den vredezou moeijelijk gepaard kunnen gaan met die bedekte pogingen om oorlog te staken. Generaal La marmora heeft waarschijnlijk slechts zijn eigen wil gevolgd toen hij de interpellatie hield, die zijn naam geen eer aandoet. Te Antwerpen is de verhouding zoo gespannen ter zake van de onthulling van 's konings standbeeld, dat het gemeente-bestuur de burgers opgeroepen heeft, om tegenover deze manifestatie, welke niet ten doel heeft om het koningshuis te eeren, maar om eene politieke partij te verheerlijkenzich met waardige onthouding te gedragen. Op het uur der onthulling, 's morgens 10 ure, heeft de burgemeester de nieuw benoemde schutter- officiers opgeroepen om den eed te komen afleggen. Eigenaars van huizendie tegen de kamer van koop handel zijn, verbieden het hunnen huurders om groen te maken en te illumineren, en de anders gezinde bladen melden van hun kant met ophef, dat de handel besloten heeft den dag der onthulling geen beurs te houden. De partijhaat in de kwestie der oprigting van een standbeeld geeft zich, gelijk men ziet, in formali teiten lucht. Bij deze gelegenheid heeft het bestuur der gemeente de volgende proclamatie uitgevaardigd. Medeburgers //Sedert zes jaren hebt gij allen uwe pogingen ver- eenigd, om onze moederstad te bevrijden van het gevaar der kasteelen die haar met ondergang bedreigenen hebt gij, om dit heilige doel te bereiken, geene andere wapenen gebruiktdan die door de grondwet ons in de handen zijn gegeven. De kamer van koophandel, hare bevoegdheid te buiten gaande en buiten den constitutionelen weg tredende die altijd bewandeld is door hen, die gij met uw ver trouwen vereerd hebt, heeft den wil niet geëerbiedigd, onlangs nog tot twee malen toe door het kiescollegie uitgedrukt. Iedereen weet dat de feesten, welke op 1 en 2 Aug. worden gegevenveel minder tot doel hebben eene eerbetuiging aan de nagedachtenis van Leopold I, dan de voldoening van partij driften. Tegenover de onregtvaardige aanvallen van de kamer van koophandel tegen den gemeenteraad, uwe gekozenen uitgebragt, stellen wij de kalmte en de zedelijke magt, welke wij vinden in de overtuiging dat wij strijden voor eene heilige zaak en dat wij onzen pligt doen, Wij vergeten niet dat wij onze aloude gemeente vrijheden moeten behouden en dat wij de eer van Antwerpen, welks gevoelens zoo hatelijk miskend zijn gewordente handhaven hebben. Medeburgers Dat niets van uweutwege het werk komen storen dier personen die de eer en de belangen van Autwerpen onder de voeten treden. Weest kalm en waardig te midden der aanstaande feestviering. Uwe magt berust in den eerbied voor de wet." De grondwettelijke conservatieve vereeniging heeft van haren kant het navolgende, manifest uitgegeven en doen aanplakken ,/Medeburgers In de tegenwoordige omstandighedennu de minis teriele partijvijf-en-twintigmaal geslagen in de ver kiezingen overgaat tot maatregelen tegenstrijdig aan alle begrippen van wet en regtachten wij het van onzen pligt onze denkwijze bekend te maken. Zij, die zeggen dat de oprigting van het standbeeld van Leopold I niets anders is dan eene hulde aan den eersten koningbedriegen het volk. Morgen zouden al de ministeriele bladen het gansche land door uitbazuinen dat de meerderheid der Ant- werpsche bevolking den gemeenteraad heeft willen laken over zijne stemming betrekkelijk het plaatsen van bet standbeeld indien gij deelnaamt aan de feesten, Onthoudt daarom alle medewerking aan de ministe riele handlangers, ondersteunt door uwe onthouding de wettige gezagvoerders der stad, uwe gekozenen, uwe mannen hen die met u belangeloos en onbevreesd den strjjd hebben volgehouden tegen de willekeur van een overmoedig ministerie, en hoog den standaard dragen van burgerregt en gemeentevrijheid." Ondanks dien raad is het feest zeer geanimeerd ge weest en door duizenden gevierd. Zondag werd het standbeeld van koning Leopold 1 te Anl werpen onthuld. Door spoortreinen werden duizenden en dui zenden belangstellenden derwaarts gebragt, zoodat de bevolking der stad weldra verdubbeld was. Precies ten 12 ure werd het standbeeld onthuld, dat door de zorgen der kaïner van koophandel ter eere van wijlen koning Leopold 1 is opgerigt. Mep weet dat de gemeenteraad geweigerd had openbaren gemeentegrond af te staan, waarop het beeld zou hebben kunnen geplaats worden en de kamer dus genoodzaakt i9 geweest een particulier terei: aan te koopen, dat overigens zeer geschikt voor het doel gelegei is. Baron Nottebohm, voorzitter der kamer, opende de plegtig- heid met eene rede, waarin hij schetste hoeveel aanspraak op erkentelijkheid van Antwerpen de overleden vorst had. Daaro| viel het doek dat het meesterstuk van Jozef Geefs omhulde, Leopolds ruiterstandbeeld vertoond zich aan het oog der tallooze schare, die luide hare bewondering en tevredenheid te kennen gaf en hare geesdrift niet kon bedwingen. l)e heer Gregoire. kolonel der burgerwacht, sprak toen eenige woorden hem uit het hart gevloeid, en die met warmte werden toegejuicht. Onder het vreugdegejuich der aanwezigen werd een gouden kroon op het hoofd van het beeld geplaats. Vervolgens werd een cantate gezongen en defileerden de schutters ten getale van vijf a zes duizend, van Antwerpen niet alleen, inaar van alle steden des lands; uit Brussel waren er meer dan 2000. Alles liep in de beste orde af en geen der kwade voorspellingen werd vervuld. Met genoegen merkte men de tegenwoordigheid van een zestal officieren der nederlandsche schutterij en een groot aantal engel- sche scherpschutters. Dc feesten zullen nog eenige dagen aan houden. aRjcbcirlanti. Hi€?oii"W«»x*clcïii 2 Aug. De zware concurrentie van den staatsspoorweg of liever de invloed, die daardoor is uitgeoefend op het verkeer met Holland, heeft de aandeelhou ders inde Lemsler stoombootreederij dezer dagen doen besluiten tot likwidatie der ordernemiug en verkoop der stoomboot Stad Sneek varende tusschen Lemmer en Amsterdam vice versa. Deze boot mogt 9teeds onder de besten van het land worden gesteld. Te Windesheim in Overijssel heeft zich in Julij het merkwaardige geval voorgedaan, dat eene vrouw, die eene koe had gemolken, welke behebt was met uitslag aan den uijer, waarin zij geen erg had, door koepokken over haar geheele ligchaam werd aangetast, en dat die aandoening door hare kinderen op de dorpschool op kinderen, die onmiddellijk naast hen zaten, werd over- gebragt, terwijl zij zei ven, die trouwens vroeger ingeënt warenongedeerd bleven. Harlingfcn1 Ang. Wegens den zeer grooten uit" voer vnn schapen en ander vee, kon de Eng. boot Hollandi a alles op verre na niet laden. Op verzoek per telegram is nog het stoomschip Troubadour uit Engeland herwaarts gezonden en heden vertrokken met 1300 schapen. Hollevoetsliii.S 3 Aug. Van de dezer dagen uit Vlissingeu naar hier overgeplaatste werklieden hebben slechts enkele eene woning kunnen vinden en hebben sommigen zich op zolders moeten behelpen. Thans is door de directie der marine eene kanonneerboot afgestaan tot tijdelijke huisvesting. Neuzen, 3 Aug. Jl. zaturdag den 1 dezer, was het voor deze gemeente een waren feestdagde wap perende vlaggen van bijna alle gebouwen der ingezete nen getuigden dit. De heer C. van Dijkvierde zijn 25jarige ambtsbediening als hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school alhier. Pieter Deijingezetene alhier, wiens woning met inboedel, door brand werd vernield, is daarvoor, door het verkrijgen van liefdegiften van de ingezetenen schadeloos gesteld. De man heeft dit alleen aan zijne voortdurende oppassendheid te danken. Den mensclilievenden gevers wordt voor hunne hulp dank toegebragt. Zij mogen de aangename voldoening smakeneen braaf man voor groot gebrek te hebben behoed. Mitlclelbiir^ 5 Aug. De gemeenteraad van Arne- muiden beeft in zijne vergadering van Vrijdag jl. besloten den koning bij request te verzoeken geen gevolg te willeu geven aan het plan door den raad van Vlissingen voorgesteld omtrent de bespoediging der spoorwegwerken. Dit besluit is genomen op grond dat volgens dat plan de gemeente Arnemuiden, die uagenoeg geheel van dc scheepvaart bestaat, gedurende twee jaren van alle toegang te water ver stoken zou zijn en daardoor een onberekenbaar nadeel aan de visscherij zou worden toegebragt. De gemeenteraad alhier heeft heden namiddag naar aanleiding van het bekende adres van den Vlis- singschen gemeenteraad aan den koning, waarbij op bespoediging der spoorweg- en kanaalwerken wordt aangedrongen mede een adres aan den koning van gelijke strekking vastgesteld. Afschriften daarvan zullen aan de ministers van binnenlandsche zaken en finan ciën gezonden worden. Zieirïliseee1 Aug. Naar wij vernemen heb ben bij de stemming van gemagtigden voor hit kiescollegie der Nederl. Herv. gemeente alhier de can- didaten der orthodoxe rigting, op één na, de vereischte meerderheid van stemmen verkregen. Zierikzee7 Aug. De algemeene synode der Nederl. hervormde kerk heeft, onder dagteekening van 22 Julij 11.een adres gezonden aan Z. M. den Koning ter zake van het hooger onderwijs, voor zoover dit betrek king heeft op de vorming van de aanstaande leeraars der hervormde kerk aan de hoogescholen. In dat stuk wordt gezegd, dat de synode, overtuigd van 'thoog belang eener academische opleiding van de aanstaande leeraars der kerk, zich er over verheugt, dat door de intrekking van het door de vorige regering ingediende ontwerp van wet op het liooger-onderwijs het der kerk dreigende gevaar voorshands is afgewend; maar dat zij zou meenen, aan haren pligt tekort te doen, indien zij, in het vooruit zicht, dat vroeger of later een r.ieuw ontwerp aan het oordeel der staten-generaal zal worden onderworpen voor den Koning den wensch verborgen hield, die haar als vertegenwoordigster der Nederlandsche hervormde kerk, met betrekking tot deze aangelegenheid bezielt. Die wensch is het behoud der theologische faculteiten aan "s rijks hoogescholen, althans van leerstoelen in die vakken van wetenschap, ter wille waarvan de Leidsche academie in de eerste plaats is gesticht en op welker bezit de Hervormde kerk steeds den hoogsten prijs heeft gesteld. Op verschillende gronden wordt het regt- matige van dien wensch gestaafden omtrent het denkbeeld der oprigting van kerkelijke semiuariën wordt gezegd, dat de Hervormde kerk dergelijke in stellingen niet begeert. »Zy wenscht (zeggen dé adres santen) de vorming van hare aanstaande leeraars niet beperkt te zien binnen de grenzen eener bijzondere, uitsluitend kerkelijke kweekschool. Zij wenscht voor hare kweekelingen hetzelfde regt, in welks bezit de beoefenaren van andere wetenschappen zich verheugen mogen. Stelt zij voor hare leeraars prijs op waarlijk christeljjke regtzinnigheid, zij wenocht die niet te koo pen ten prijze van de vrijheid van onderzoek en ook niet als het resultaat van een kerkdwang, die bij het oprigten van seminariën niet kan achterwege blijven." Gemengde berigten. Hoewel men in volle vrede leeft en de vorsten zoo broederlijk leven of het broeders waren, zoo zullen de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1