No. 2541. 24slc Jaarg, Julij 1868. IV oensdag Nieuwstijdingen. Mutslint ij. z1ë1sikzeesche nieuwsbode. Men abonneert «iel»: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapid», Staat Michigan Abo nneineiits-Prys: voor beide uitgaven. Voor 3 maanden f 1>30. Franco per post, in Nederland1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Verscli\jnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiön: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 nre. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. De wet, volgens welke kinderen uit gemengde huwelijken zon der onderscheid iu de gricksche kerk moeten gedoopt en die godsdienst opgevoed worden, werd onder keizer Nikolaas zeer Streng toegepast en het zijn bekende zaken dat moeders die hare dochters heimelijk in de rooinsch katholieke godsdienst hadden laten opvoeden, tot hare straf tien jaren lang in een grieksch klooster werd opgesloten terwijl hare dochters gedwongen werden de orthodoxe leer te omhelzen. Na den dood van keizer Niko laas is die wet niet moer toegepast en men meende ze als af geschaft te mogen beschouwen. Thans echter is zij op nieuw met alle gestrengheid ten uitvoer gebrngt. Uit Petersburg wordt dd. 20 dezer gemelddat de runderpest was uitgebarsten in de gouvernementen Petersburg, WladimirNowgorod en Pskow alsmede Lyflandeerst bij paarden toen bp hoornvee en ein delijk bij varkens. In die berigten wordt evenwel ook gemeld dat de ziekte reeds weder aan het afnemen scheen te zijn. Londen, 23 Julij. De groote hitte van de laatste weken begint een zeer slechten invloed te hebben op den gezondheidstoestand van de bevolking der groote steden. Van alle zijden klaagt men over gebrek aan water en de droogte is zoo grootdat alles in een oogenblik vlam vat. Alhier hebben eergisteren twee en twintig branden binnen 20 uren plaats gehad. Tegen over het Cristal Palace te Sydenham, staat een geheele reeks heuvelen met gras en beide begroeid in brand alsof het eene Amerikaansche prairie wasen men is nog niet geslaagd de vlammen te blusschen. In Noord- Wallis staat een geheele berg in brandniet alleen de bos8chen en het drooge gras, doch de grond zelf, welke geheel uit veen bestaat. De Amerikaansche mail-stoom- booten in den Atlantischen oceaanhebben op hun overtogt van Amerika iederen dag regen gehad. De kapitein van de Scotia berigt, dat het dek van zijne stoomboot iederen dag nat was. Jupiter Pluvius deelt zijne gaven op wispelturige wijze uit, en het gemakke lijkste is hetom dit buitengewone weder maar aan den golfstroom toe te schrijven of zoo als sommige menschen doen, aan de groote zon-eclips van dit jaar. De te Woolwich aangebragte mosqnitos zijn eene plaag geworden voor den ganschen omtrek. Zij hebben zich over verscheiden gemeenten verspreid en brengen zulke hevige steken toe, dat verscheiden personen blind zijn geworden en men vele anderen met verbanden om armen of andere deelen des ligchaams ziet loopen. Te Konigsbergen heeft den 9 dezer de volgende gebeurtenis plaats gehad: Ongeveer ten 1'/2 uur was in een kolossaal, in de Tragheimer Kirchenstrasse ge legen en den particulier Görke toebehoorend gebouw, een hevige brand uitgebarsten. Ongeveer 20 familiën bewoonden dit gebouw, en al deze bewoners ontvlugtten onder wee- en jammerklagten het brandende huis terwijl de inmiddels toegesnelde brandweer hare functiën begon te verrigten. Eensklaps echter deed zich nu de ontzettende angstkreet hooren, „dat zich in de bovenste, reeds brandende dak-verdieping nog onderscheidene personen bevonden, aan welke zoo door den verstikkën- den rook als den gloed der brandende trappen, de weg tot redding ten eenenmale was afgesnedenInderdaad zag men door een in den muur zich bevindend gat van ongeveer negen duim diameter een zoogenaamd oeil de beuf een' arm steken, die naar redding scheen te seinen. Onmiddelijk stelde, op dit angstbarende gezigt de branddirecfeurdoor de wakkersten zijner man schappen vergezeld, alle mogelijke pogingen tot redding in het werk, doch vruchteloos; aan geene zijde was de toegang mogelijk! En echter was er geene seconde te verliezen. Zonder zich te bedenken grijpt hij naar een1 ladder en wil nu alleen de redding be proeven; drie zijner lieden echter verzetten zich hier tegen met al hun vermogen. Maar nu greep de spuitgast Stenzei, zonder een oogenblik te aarzelen, naar de ladder om het koene waagstuk te ondernemen Met de grootste behendig en zekerheid klimt hij op de ladder tegen het voorfront van het vier verdiepingen hooge gebouw, naar het gat op, waardoor altijd nog de be wegelijke arm te voorschijn kwam. Reeds heeft hij de bovenste verdieping bereikt en is nog slechts eene halve ladders lengte van den ongelukkigen eigenaar des arms verwijderd, toen hij, tot zijnen niet geringen schrik ontwaarde dat hij de ladder niet nogmaals kon aanleggen bij gebrek van eenig gedeelte van het dak, waartegen hij die kon doen rusten of vasthakenMaar, een spoedig overleg met zijne beide, hem in de uitvoering van deze zijne onderneming behulpzame kameraden deed hem nu eene daad verrigten, die in koen- en on verschrokkenheid alle denkbeeld overtreft, en misschien zonder weêrga is! Hij liet namelijk de ladder door zijne beide makkers vasthouden, en klom er zoo op; doch daar hij ook toen nog ongeveer vier voet van de vermelde opening verwijderd was, aarzelde hij niet op de uiterste spitsen van de beide ladder-boomen te klimmen, en, in deze hachelijke, ja ontzettende positie, met zijn bijl de opening in den muur te verwijden. Inmiddels nam het geweld der vlammen met verbazende krachten toe De ongelukkige daar binnen brulde en jammerde naar red ding, en Stenzei verdubbelde zijne krachten. Hij steekt den ongelukkige zijn bjjl door het gat toe en wekt-hem op om aan de verwijding der opening mede te werken, terwijl hij zich een andere bijl laat toereiken en dit alles staande op de uiterste spitsen der ladder-boomen, zonder eenigen den minsten steun, zonder één enkel voorwerp waaraan hij zich kon vasthoudenDe duizend- duizende toeschouwers zijn sprakeloos van vrees en ver wachting; angst-zweet droppelt van ieders gelaat; men verneemt naauwelijks nog het diepe ademhalen der menigte; eene huiveringbarende stilte begeleidt het ontzettende tafereelDaar hoort men eensklaps dofFe gesmoorde kreten; allengs worden zij luider en sterker; alles dringt zich opeen om zich van den uitslag eener voor onmogelijk gehouden poging te vergewissen; een vreugde-, een oorverdoovende jubelkreet davert door de lucht, en verkondigt dat de ongelukkige onder honderd voudig levensgevaar uit het gat gehaald, aan het ver nielende element onttrokken is!.... Ongelukkig kon het den edelen redder niet gelukken om ook op gelijke wijze, de beide anderen zich nog op dezelfde verdieping bevindenden te redden! De zoon van den eigenaar Görke en een soldaat van het 1ste infanterie-regiment vonden bij die ramp hunnen dood, de eerste in den verstik- kenden took de laatste in de vlammen. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid bekend. Te Limoges is door een vrouw een vreeselijke misdaad gepleegd. Hen 21st<:n der vorige inaand kreeg een man, met name Bondineau, bij liet middagmaal twist met zijne vrouw tengevolge waarvan de man die smoordronken was, zijne vrouw geweldig sloeg en kort daarop naar bed ging en in diepen slaap viel. l)e vrouw die over de mishandelingen haar voondurend aangedaan, ten hoogste verbitterd was, en haar man in haar magt ziende, nam het besluit zich daarover op een vreeselijke wijze te wreken. Zij haalde een koord sloeg het om zijn nek en worgde hem. Daarop trok zij het lig- cliaatn uit het bed op den grond, en begon hel met een mes in stukken te snijden en wierp gedurende den nacht eenige stukkeu op den Avenue du Crucifix; gedurende den volgenden dag bleef het ligchaain in de kamer tegen den muur achter een scherm verborgen, en den volgenden nacht wierp zij den arm en een gedeelte der ingewanden te Corgnac neder. Daar de overblijfselen nu tot ontbinding overgingen, begreep zij, dat de reuk tot een ontdekking kon leiden en bragt daarop de overige stukkeu op klaar lichten dag weg, in zwart laken gewonden en wierp ze op verschillende punten in den omtrek der stad neder. Het hoofd verborg zij gedurende vijf dagen in den schoorsteen, en toen zij nu genoodzaakt was, het we gens den stank, die de kamer verpestte weg te doen, wierp zij het iu een drooge sloot, bij de Rue Eucombe Vitieuse, waar het later werd gevonden. De vrouw werd sedert haar gevan- geneming verscheiden maal mede naar het huis genomen en herhaald daar haar bekentenis en beschreef met een afgrijs- selijke koelbloedigheid de wijze waarop zij het ligchaam in stukken gesneden en weggebragt had. Arnhem, 24 Julij. Er was een tijd, dat men de agenten van politie beschouwde als vijanden van de bur gers en zij, die door hunne betrekking geroepen werden om den burger te beschermen, door dezen met verachting werden behandeld. Die tijd is voorbij. Wel kennen wij nog instellingen van eerzame handwerkslieden, welker statuten met zoovele woorden allen uitsluiten, die bij de politie dienst doen of deden, maar over het algemeen is de maatschappij ver standiger, maar de politie ook fatsoenlijker geworden. Niet meer het uitvaagsel der zamenleving wordt gebruikt om de orde te handhaven; aan oppassende voormalige militairen wordt die taak opgedragen onder commissaris sen van politie, die in hun vak iets beters zien dan dat van schrik-aanjager en dieven-vanger. Wij wenschen dat dit zoo blijft en daarom meenen wij publiciteit te moeten geven aan hetgeen in de laatste dagen heeft plaats gehad. Enkele agenten van politie gaan er weder op inslaan, wanneer geenerlei noodzakelijkheid daartoe bestaat. Verleden week kreeg een burger, omdat liij aan eene vrouw die bekeurd was, de reden daarvan vroeg en partij voor haar scheen te willen trekken, eenige vrij onzachte stooten op zijn borst van den agent, die scheen te begrijpen, dat parate executie nog tot zijne arabtspligten behoorde. Gisterenavond werd een gezeten inwoner, die bekeurd werd wegens eene overtreding welke de autoriteit, door het meer en meer wegruimen der uri noirs, zelve bevordert, door een agent van politie bij de kraag gegrepen en op deze wijze de stad doorgeleid. De bekeurde had nogtans naam en woonplaats opgegeven en ontmoette een zijner bekenden die zijne identiteit bewyzen kon, maar werd door den agent gelast te zwjjgen. Zoodanige handelingen betamen niet en liggen noch op den weg der politie, noch in de instructie die de commis saris aan zijne onderhoorigen geeft. Wy vertrouwen daaromten einde rustige burgers tegen brutaliteiten worden gevrijwaard, dat door de bevoegde magt dergelijke handelingen streng zullen worden onderzocht. De politie is om ons te beschermen, niet om ons te beleedigen. Zij neme een voorbeeld aan de Engelsche politie. Zijn wij wel onderrigt, dan is door de betrokken personen eene klagt ingediend daar waar het behoort. Asten 9 22 Julij. Nog altijd wacht men hier te vergeefs op regen de droogte is zoo erg, dat zelfs de hei totaal is verbrand. Te Deurne, Liessel, Bladel, in 't kort, in ons geheele kanton is in geen zes maanden regen gevallenvan Bakel gaat men naar de Aarle Rixtelsche brug, 5 kwartier uurs afstand, water halen uit het kanaal, dat zoowel voor drink- als waschwater wordt gebruikt. Levensmiddelen zijn hier bijna niet de oogst is meerendeel verzengd. Die groenten wil hebben, moet ze van den Bosch laten aanvoeren. Het anders zoo heerlijke groen is dor; de bladeren zijn geel en vallen nu reeds af. Den oudsten mensch heugt zulk een zomer niet. De insecten daarentegen schynen zich in de warmte wel te kannen schikken het getal is zoo groot en neemt dagelijks zoo toe, dat ook niemand zich herinnert ooit zoo veel last van insecten te hebben gehad. Yollenhoyen, 20 Julij. Een zeldzaam voorval had heden alhier plaats. Een paard van den baron S., in het land loopende, trachtte met den bek de bladeren van een boomtak te bereiken, waartoe het op de achter ste pooten ging staan. In die houding geraakte het met den kop tusschen twee takken vasten daar de boom eenigzins over eene sloot hingkon het paard den grond niet meer bereiken en hing zich zoodoende zeiven op. Het paard had eene waarde van 3- a ƒ400. TJti*eelit, 25 Julij. Gisteren namiddag had alhier een allernoodlottigst voorval plaatsdat niet nalaat eene sombere tint op de kermisvreugde te werpen. Een dienstmeisje namelijk, dat sedert drie dagen buiten dienst wasstortte zich tusschen de Willemsbrug en de Smeesteeg in de Singelgrachtom zich van het leven te berooven. Een reeds bejaard werkman van der Heyden geheeten aarzelde niet haar terstond na te springen en eene poging tot redding te doen. Wer kelijk had hij het geluk de ongelukkige te grijpen doch deze omvatte hem zoo stevigdat beiden in de diepte wegzonken en niet dan als lijken uit het water konden worden opgehaald. Moorifostel23 Julij. Wij zijn het tijdperk der aardappelenziekte ingetreden dit is altijd zigtbaar geweest in het begin der hondsdagen tot nog toe is daarvan niets te zien en door de droogte vertrouwt men daarvan ook rïiets meer te zullen zien 23 jaren heeft die plaag ons bezochtdaarom klage men niet over de droogte, want juist strekt deze ons ten zegen. Wordt thans de kiem der ziekte door de hitte gesmoord, dan zijn wij weder voor verscheidene jaren van die plaag verlost. Door de droogte zijn de aardappelen bot rijp geworden en daarvan geel en dor. De zomer vruchten worden als ware het met stoom rijp gejaagd. De roggeoogst is vroeg ingevallen en thans binnen men dorscht van 5 tot 8 vaten van het vim. Zulks mag men onder de buitengewone oogsten rekenen en wat de kwaliteit betreftin geene jaren is de rogge zoo schoon en goed geweest. Voor het vee ziet het er wel iets donker uitdoch op de herfstknollen en spurrie wat malschen regen ontvangende, zal dit zich ook wel Eerstellen. 24 July. Het departement Noord- Beveland der Maatschappij tot nut van 'talgemeen heeft besloten tot het oprigten van een spaarbank te Colijns- plaat, waarin gelden tegen eene rente van 3 pCt. zullen kunnen belegd worden. De verpachtingen van den tienden oogst over 1868 in Zuid-Beveland hebben met inbegrip van rantsoen penningen en Eoekgeldenopgebragt ƒ125,229,26, zijnde ƒ5800 meer dan over 1867. Ziox"ilizeo27 Julij. Het Provinciaal blad van Zee land n°. 79 beval een circulaire van den commissaris des konings dd. 24 dezer, gcrigt. aan burgemeesters en wethouders der gemeenten dezer provincie, van den volgenden inhoud: »Dc aanhoudende droogte en het daardoor ontstaande ge brek aan drinkwater, dreigt op vele plaatsen nadeelig op de volksgezondheid te zullen werken, zooals inderdaad reeds het geval is geweest. »Ik meen daarom, cn naar aanleiding eener aanschrijving van zijne exc. den minister van binnenlandsche zaken, uwe aaudacht op het wenschehjke te moeten vestigen, dat, voor zoo veel in uwe gemeente gebrek aan zuiver drinkwater mocht zijn er maatregelen wordcu beraamd om door aanvoer van buiten, daarin te voorzien en het voor behoeftigen kosteloos verkrijgbaar te stellen. De algemeene synode der Nederl. Hervormde kerk acht zich verpligtnaar aanleiding van verschillende by haar ingekomen adressen, die van haar handhaving verlangden van de gebruikelijke doopsformule, op grond dat daarvan hier en daar zou worden afgeweken ter algemeene kennis te brengen, dat zij, ofschoon nieuwe bepalingen ten dezen opzigte onraadzaam achtende en dan ook zich onthoudende van het doen van uitspraak over de wettigheid of onwettigheid des doops, die met afwijking van bestaande gebruiken geschied zou z.ijn elke willekeurige afwijking, die aan den doop zijn eigen aardig karakter ontneemt, ernstig afkeurt, en het niet slechts wenscheljjk, maar zelfs in de gegeven omstandig heden noodig verklaart, dat de doopsbediening voortaan met de vereischte eenparigheid naar de gebruikelijke formule geschiede. Zioi-iltzoc, 28 Julij. Men verneemt, dat het plan bestaat niet alleen de ongehuwdemaar ook de gehuwde miliciens der ligting van 1864 en 1865 tegen den 15den Augustus e. k. in werkelijke dienst op te roepen voor het houden van wapenoefeningen in de legerplaats bij Millingen en voor andere najaarsoefe ningen. Bij het regeinent grenadiers en jagers en bij de overige regementen infanterie (met inbegrip der depots) zullen worden opgeroepen al de miliciens- verlofgangers der ligting van 1864 en verder, alleen voor zooveel de bataillons betreft, welke aan het kamp moeten deelnemen, zoo noodig, nog zooveel manschap pen der ligting van 1865, als vereischt worden om die bataillons op de bepaalde sterkte van 375 presente manschappen te brengenzullende daartoe in de eerste plaats worden opgeroepen de verlofgangers dier ligting, welke in der tijd niet tot zamenstelling van het blijvend gedeelte hebben gestrekt. Voorts zullen bij de 3 rege menten vesting-artillerie, het corp9 pontonniers en het bataillon mineurs en sappeurs in werkelijke dienst worden opgeroepen en al de miliciens der ligtingen van 1864 en 1865, voor zooverre zij, van beide ligtingen, niet tot zamenstelling van het blijvend gedeelte hebben gestrekt. Uit New-York wordt per telegraaf gemeld dat aldaar de hitte zoo groot is, dat den 2Isten dezer 40 personen door zonnesteek overleden zijn. Uit Dirksland wordt van 23 dezer geschreven Het berigt in de courant van heden, uit Bergen-op- Zoom dat door den burgemeester alhier een detachement militairen zou zijn verzocht, tengevolge van zamen- scholingen en feitelijk verzet tegen de politie, is onjuist, gelukkig leeft hier alles in vrede en rust. In de naburige gemeente Oude Tongen echter hebben werkelijke zamen- scholingen plaats gehad en heeft men van daar de militaire magt moeten inroepen, om adsistentie te ver- leenen bij 't arresteren van een persoon, tegen wien een bevel van gevangenneming was uitgevaardigd en voor wien een groot aantal ingezetenen partij trok. Omtrent de ongeregeldheden te Oude Tonge wordt nog het volgende geschreven Zekere Z.weesvaderwerd eenige dagen geleden beschuldigd van in eene ongeoorloofde betrekking te staan met de weesmeisjeswaarop hy van zijne be trekking werd ontzet en naar de gevangenis te Brielle opgezonden. Nadat hij daar een paar dagen had door- gebragt, keerde hij terug. Dit gaf aan vele ingezetenen zulk eene vreugdedat zij met vlaggen al zingende door de straten liepenwaarop zij door den burge meester aangemaand werden, het straatrumoer te staken en naar huis te gaan het zingen hield dan ook op maar men sloeg by den pastoor en nog een katholiek de glazen in, daar men den pastoor beschuldigde, den weesvader in het ongeluk te hebben gestort. Den volgenden dag kwam er eene commissie van de regtbank te Brielle, ten einde enkelen der oproermakers te verho ren het gevolg daarvan wasdat de wees vader andermaal is getransporteerd, terwyl men zegt, dat nog twee der belhamels naar Briele zijn vertrokken. Ten einde nu voor goed een einde aan het inslaan van glazen te makenzijn er uit Bcrgen-op-Zoom vier-en-zestig militairen ontboden welke alhier zijn ingekwartierd en eenige dagen voor de veiligheid zullen zorgen ook is het verbodenom met meer dan drie personen bij elkander te staan. In de Hsser Courant leest men „Het gebrek aan water heeft hier en daar proeven doen nemenom dat door „boring" te vinden. Het recept is oud maar vindt weinig respect in dit „kik kerland." Nu echter de nood terdege aan den man kwam, liet men b. v. te Zwolle putboorders uit Zeist komen en begon het werk op eene plaatswaar ge woonlijk het welwater slecht is, en ziet op 24.5 Ned. el in fijn kiezelzand, vond men overvloedig heerlijk water. De proef is dus gelukt en de kosten zijn ƒ1000. „Ook aan de Dederasvaart werd „geboord" op kosten der provincie. Volgens accoord zou er geboord worden, des noods tot 100 voet. Tot die diepte gekomen, had men echter nog geen water en werd besloten nog 10 voet dieper te boren, en naauwelijks daarmede begon nen had men water in overvloed en lekker ook. Die het proefden, zetten er, zonder dat zij het wisten, een gezigt bij, als de wijnproevers op de bekende schilderij. „Is gebrek altijd een goede leermeesterook thans leert het, zoo als uit het bovenstaande blijkt, denken en handelen." Men leest in de Provinciale Groninger courant de volgende opmerking van een oud landbouwer over den nadeeligen invloed van drooge jaren op den veestapel: In de Mark Lane Express schrjjft de heer J. Yates het volgende „Ik was reeds landbouwer in het merkwaar dige 1826, en het tegenwoordige jaargetijde, dat zooveel er op gelijkt, herinnert mij aan de groote sterfte die wy

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1