No. 2559. 24s,%laarg. Woensdag 22 Julij 1808. 21 Nieuwstijdingen. KZEESCS1E Men iibonneert in Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, In Nooiil-Ainerika bij J'. QUINTUS, te Grand Kupida, Staat Michigan. Abo 1111 <5111 Oil tS-Pl*Ü»! VOOR BEID K UITGAVEN. Voor 3 maanden f 1,30. Franco per post, in Nederland1,00. Voor Noord-Ainerika, franco New-York - 3,90. Vcrseli ij i* t: Op Woensdag en Zaturdag. Ad vrten tiên: 10 cent voor el kou regel. Zegclregt voor iedere plaatsing, 35 cent. D«ï inzending der Advcrtentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddag» 10 ure. Bit eau: Zicrikzee, Mock van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Inge.zondene Stukken, franco. Eene manifestatie van de heeren de Kempenaer, J. v. Lennep en Vreede. Drie onzer landgenootenmannen van verdienste voor wie men bij verschil van richting achting koestert, hebben aan de' natie eene uitnoodiging gedaan om giften bijeen te brengen ten einde de afgetreden ministers van Zuijlen en Heemskerk, die door de liberale pers op verregaande wijze miskend zouden zijneen blijk van sympathie te geven. Wanneer bezoldigde lasteraars de liberale pers scheldt, beantwoordt men dat met minachting. De mannen van het Dagblad moeten een stuk brood verdienen. Maar als de drie genoemde heeren op hoogen, ja bijna groven toon de liberale pers bejegenen omdat zij niet met graaf van Zuijlen en mr. J. Heemskerk Az. dweept dan eischt dit een kort woord. Wij zullen ons onthouden van rechtstreeksche poli tieke bespiegelingen. Wij komen op dat terrein met de genoemde conservatieve of liever anti-liberale heeren niet overeen. Wij bepalen ons tot feiten en vragen dan: welke zijn de „weldoordachte, regeeringsdaden" van graaf van Zuijlen en den heer Heemskerk? Met welk recht vraagt men van de natie geld om een blijk van hulde aan die mannen te schenken? Dat is ons niet bekend. Wat heeft graaf van Zuijlen gedaan Kan hij zich beroemen in de Ooster-Scheldezaak eene andere of betere politiek te hebben gevolgd dan een zijner voorgangers sedert jaren aangewezen en gevolgd hadden Wij komen niet op de leiding en de détails der on derhandelingendan zou er stof tot velerlei kritiek en discussie te over zijn. Wij letten op feiten en resultaten. Is het verder te loochenen, dat graaf van Zuijlen uit I'ruisseuvrees de eerste is geweest om bij Frankrijk aan tè kloppen en dat dientengevolge de oorsprong der I uxemhnrgsche kwestie is ontstaan? Is het waar of onwaar, dat lord StanleyEngeland's minister van buitenlandsche zaken, verklaard heeft: niemand mag zich beroemen, noch ik noch eenig ander, eten vrede van Europa te hebben gered; dat is geschied door de gematigdheid der gesamentlijke mogendheden?" Is het al of niet waar, dat het Londonsche tractaat den Koning en Nederland meer bindt dan wij ooit tc voren met Luxemburg te maken hadden? Ja, onze mi nister kon ter elfder ure niet terug; maar nu zijn wij, kleine mogendheid, mede-garant voor de onzijdigheid van Luxemburg en onze Koning kan er niet meer vrij over beschikken zoodat de dynastieke band tusschen Nederland en dat ons vreemde staatje versterkt is. Ver dient zulk een resultaat vergoding en wierook? Wij komen tot den heer Heemskerk. Men leze al wat wij over hem geschreven hebben vijne verdiensten zijn nooit door ons miskend. Maar jnen vijzele hem alweder niet op als den redder van onzen veestapel. Wij verzoeken de drie heeren het officieele verslag van den Landbouw in Nederland over 1866 te lezen, on langs verschenen, op last van den minister van binnen- landsclie zaken (toen nog mr. Heemskerk Az.) uitgegeven. Het zegt, dat na Mei 1866 de veeziekte verminderde, zoodat in Juni niet meer dan 400 stuks per week waren aangetast. In 1867 had het in de wei zenden van 't vee hetzelfde gevolg. „Het was toen de tijd geweest om met eene speciale wet gewapend, het kwaad te bestrij den." Maar eene eerste wet, die strengere bepalingen dan vroeger bevatte, kwam eerst den 7 Augustus in de Kamer en toen zij den 15 September was afgekondigd, •was het getal aangetaste runderen tot 1900 's weeks gestegen. „Had men toen met kracht de zaak aangevat lezen wij in het verslag en binnen eenige dagen de 4000 zieke en aangetaste dieren afgemaakt, zoo was men waarschijnlijk op dat tijdstip de ramp te boven geko men. Men bepaalde zich daarentegen omin zestien weken tijds, 11,117 besmette en 2662 verdachte runderen at te maken, en kon daardoor niet beletten, dat op den 8sten December het aantal der wekelijks aangetasten weder tot 7800 klom en dat der gestorvenen tot 4000. Alle gelden aan het onteigenen en afmaken van die runderen besteed waren alzoo even doelloos verspild als degene welke vóór dien tijdin Zuid-Holland en Utrechttot vergoeding van afgemaakte of zelfs van gestorven dieren uitgegeven waren. „Dit verzuimen eener krachtige uitvoering der wet van den 15den September, moet, volgens het oordeel van velen, daaraan geweten worden, dat men de uit voering niet, gelijk in Engeland, had opgedragen aan een enkelmet dictatoriale macht bekleed man die volgens een van te voren beraamd plan door eenige weinige daartoe bepaaldelijk aangewezen personen, de wet ten uitvoer had moeten brengen." De heer Heemskerk besloot daarentegen in dien toe stand het afmaken binnen de afsluitingslijn te staken. Met welk gevolg Het platteland van Zuid-Holland en Utrecht werd „óéne groote gifmenger!)waaruit het verderf den geheelen Nederlandsehen rundveestapel bsdreigde." De ziekte brak in alle provinciën min of meer uit. Den 2 Januari 1867 benoemde de heer Heemskerk daarop eene nieuwe staatscommissie, waar van hij zelf president was, ten einde den staat van zaken te overwegen. Op 1 Dec. 1866 waren aangetast: in Zuid-Holland 65.778, gestorven 27,019, afgemaakt 14.548in Utrecht 28,548, waarvan gestorven 14,084 en afgemaakt 3.150; in Noord-Holland 3.375waarvan gestorven 658 en afgemaakt 1.933; in Gelderland 122, waarvan 10 ge storven daar waren 372 afgemaakt. Dus waren op dat tijdstip aangetast 97,823, gestorven 41,771 en afgemaakt 20,003. Hoe stonden de zaken op '20 April 1867, bet tijdstip, dat men het stelsel van ruime afma king alom toepaste? Aangetast 155,754, waarvan 95,969 in Zuid-Holland, 50,374 in Utrecht, 8,197 in Noord- Holland. 899 in Gelderland en 315 in Noord-Brabant; er wil ren 77,832 overleden en 29,299 afgemaakt. De staatscommissie bracht rapport uit en de heer Loudoncommissaris des Konings in Zuid-Holland voegde er eene nota bij. Het plan van den heer Loudon is ge volgd.. Het bevrijdde het vaderland van de veepest. Zoo iemand eer daarvoor toekomt, is dat niet mr. J. Heems kerk Az., maar mr. J. Loudon. Immers de heer Heemskerk draalde. Nu eens voerde hij de maatregelen uitdoor Geertsema als minister verordend; dan keerde hij tot het eerste denkbeeld terug, dat de toenmalige raadsmannen van Thorbecke hadden aangegeven en dat gebleken is niet goed te kunnen werken. De heer Heemskerk was echter onzeker wat te doen. Hij liet een kostbaar oogenblik verloren gaan hij erkent dit zelf in een officieel stuk, om het stelsel toe te passen dat hij later aannam en elders evenzeer slaagde. Wij laten alle andere daden van minder belang daar. De afzetting van prof. Buijs als secretaris van het collegie voor de zeevisscherijeene nietige daad van politieke rancune was echter voorzeker ook geene „weldoordachte regeeringsdaad." Het was een dier op wellingen waaraan de heer Heemskerk gehoor gaf, die hem in het kamp der felste reactionairen deed overgaanzoodat de ministers zelfs de Tweede Kamer bij den Koning van grondwetscheni.is aanklaagden terwijl men later den uitleg van de grondwet terug nam die daartoe geleid had. Maar genoeg. Wij spreken niet verder over arrogan tie en hoogheid van toon, een verbond met kerkelijke factiën en het slepen van 's Konings naam in den ver- kiezingstrijddoor proclamatien en dagbladartikelen. Wij zeggen: onder het vorige kabinet dreigde onze staatkundige vrijheid te niet te gaan. Wat deden nu graaf van Zuijlen en de heer Heemskerk zooveel beter dan anderen, dat de natie een penningske zou opofferen, om die heeren een monument te stichten? Sngclanb. Londen, 13 Julij. Naar men zegt zal aan Sir- Robert Napier, een pairschap met een daaraan verbonden erfelijk pensioen, ten einde er de eer van op te houden, geschonken worden. Sir Robert Napier verdient alles, wat hij zal ontvangen. In geen reeks van jaren is een Engelsch generaal zoo buitengewoon gelukkig geslaagd, of heeft de hem toe vertrouwde taak zoo roemvol en zoo voldoende ten einde gebragt, als hij. Hij verdient al de gelukwenschingen en al de eerbetooningen, die de geëigende belooningen zijn voor groote bekwaamheden, door en door gezond oordeel, en dat geluk, die slechts zeldzaam, zoo ooit, aan diegenen ten deel vallen, die ze niet verdienen. In weerwil van den steeds regen dreigenden be wolkten hemel, houdt de droogte in South-Lancashire aan, tot groote schade voor de graslanden en wortel gewassen, hoewel de te veld staande tarwe tot nog toe weinig heeft geleden. Honderden sloten, greppen, en poelen zijn opgedroogd en de velden zien er verbrand en verdord uit. In Southport, waar de inwoners wat ruw met het water zijn omgesprongen om hun velden te begieten, heeft de stedelijlee regering hun te kennen gegeven dat hun gedurende een week geen water zal verstrekt worden. Te Glasgow is de vrouw van zekeren James Strang van vier dochters bevallen. Moeder en kinderen bevinden zich zeer welvarende. X^oiixlou 17 Julij. Te Liverpool heeft zich eergiste ren een geval van Aziatische cholera vertoond in acht uren tijd was de aangetaste dood. De dagbladen dier stad sporen de ingezetenen aan tot reinheid en voorzigtigheid iu den leefregel. «Dnitschlnnb. Weeiien 17 Julij. Ill een brief uit Pest wordt het volgende gemeld. De oogst is overal in Hongarije aangevangen en belooft eene zeer goede opbrengst. Over het geheel genomen zal de opbrengst dit jaar, naar men verwacht, weder even ruim zijn als iu het vorige jaar en Hongarije zal weder veel graan nuu andere lauden kunnen leveren. In Rusland is, hij eene legerorder aan de bcvelhcb- bers der linictrocpen iu de gouvcriiciucuteit magiiging verleend inblik, i water mzien, alhier. om soldaten van de ouder hun bevel staande corpsen beschik baar te stellen ten einde (laar waar hel nondig is bij de werkzaamheden van den oogst behulpzaam te zijn, tegen een naar de plaatselijke omstandigheden te regelen dagloon, De op die wijze verkregen gelden zullen voor een derde aan de gede tacheerde manschappen uitbetaald, en voor twee derden aan de compaguiekasseii ten voordecde van ul de manschappen uitgekeerd worden. Op de zuid-duitsche graanmarkten hield in de. vorige «eek de dalende rigting der prijzen meer aan in dun handel op tijd dan in dien a contant. De gunstige oogstherigieu uil do meeste landen van Europa bevestigen zich; uit Óost-Pruisse.u en Zweden echter hoort men klagleu en in Spanje, heeft men een volkomen misgewas. De oogst van koolzaad is iu Zuid-Duitschlaud zoo wel in hoeveelheid als in hoedanigheid bevredigend uitgevallen. De vroege aardappelen, waarvan de markten rijkelijk zijn voor zien, zijn van uitmuntende kwaliteit. De wijnoflgft staat voor treffelijk. De sedert ccnigen tijd in Duitschland, voornamelijk op typografisch gebied, plaatshebbende beweging tegen het Zon dags werken, wint hoe langer hoe meer veld. De West-f'ali&cne- Zeituvg berigt thans, dat. zij zich insgelijks genoodzaakt ziet de verdere uitgaaf barer Zondags-Editie te staken, daar baar zetters-persoueel zieh aan de besluiten, door dc boekdrukkcPS- vérecniging genomen, heeft aangesloten. De Kulniscke-Zeifung is nog du eenige der iu de Rijn-provincie en in geheel Wrst- Pruissen uitkomende couranten, welke des Zondags iu het licht verschijnt. lïaiHlotitoorgr18 Julij. Betreurenswaardig is bet te zien, hoe de kocijen thans op de verdorde weide naar een grashalmtje moeten zoeken, tengevolge waarvan dan ook reeds vele landbouwers genoodzaakt werden hun vee op stal te zetten. Zwolle, 15 JT it ii ijMeden middag kwamen hier tele grammen aan van de burgemeester van Eukhuizen en Med' houdende berigt, dat iu die plaatsen volkomen gebrek aai is, met verzoek, om van hier daarin zooveel mogelijk te vi tegen betaling. De heeren Krol en Taek, 7.0ut/.ieders aan wie de telegram in en gerigt waren, hebben terstond ecu hunner schepen, die zij gewoonlijk gebruiken om zout water naar hier aan te voeren, naar de Vecht gezonden, om daar vol te doen lonpeti inet zoet water. Ten einde te voorkomen, dat voor dat water geld berekend wordt, hebben genoemde heeren het kostbaar geschenk onder geleide van een hunner onderhoorigen, naar de noodlijdende gemeenten gezonden. Xïai'liiig'oii, 16 Julij. Een verschrikkelijke brand is heden voormiddag ten ll1/, ure uitgebarsten in de zaklinnen-fabriek, waarin zeerveel beetle en andere ge vaarlijke brandstoffen aanwezig waren. Binnen zeer korten tijd stegen de vlammen bijna overal in de fabriek opzoodat dit geheele gebouw is verbrand. Aan de Noordzijde er van waren vele huizen in groot gevaar, zij zijn echter behouden, behalve eene woning met eene schuur vol hooi welke grootendeels door het vuur is vernield. Vele behoeftigen zullen door deze ramp tijdelijk van werk en loon verstoken zijn. Nieuvvecliei), 18 Julij. Behalve het afbranden van een schapenbout met al het zich daarin bevindende tengevolge van het onweder te Texel, zijn daar nog een paar schapen en een rund door den bliksem dood geslagen. .Ai'iiliem18 Julij. Gisteren begon zich boven deze stad een onweder te ontlasten, dat echter maar al te spoedig afdreef. Als een opmerkelijk verschijnsel kunnen wij vermelden, dat slechts in een gedeelte dei- stad regen is gevallen; het zuidelijk gedeelte bleef bijna geheel vrij. De warmte is weinig verminderd; de thermometer geeft weder 88° aart; gisteren was zij 90°, dus 8 graden meer dan in den Hang. De tliermo- meterstand te Amsterdam en die te Arnhem zijn on geveer gelijk. Naar men verneemt is vrijdag avond jl. het ouweder ingeslagen op het Hoog Huis van jonkh. J. van Nispen te Zcveuaar; ongeveer 1 ure was men den brand meester. In het bovcugebonw moet, veel zijn verbrand. Nijmegen, 16 Julij. Heden avond ten half negen ure is een hevige brand uitgebarsten in het op een kwartier uur van de stad gelegen gehucht St. Anna, Binnen een uur was de woning van den heer van Pelt, met twee belendende gebouwen tot op den grond afgebrand. Het groot gebrek aan water op die plaats maakte alle pogingen tot blusschen vruchteloos. Om het verder verspreiden van den brand tegen te gaan zijn ten laatste de muren door de mineurs omgehaald. Amsterdam, 18 Julij. Als eene bijzonderheid vermelden wij, dat heden nacht voorspoedig is bevallen van drie welgeschapen kinderen, zijnde 2 zonen en 1 dochter, A. M. van Hemert, oud 22 jaren, echtgenoot van J. G. Berghuis, oud 20 jaren, van beroep schuiten- voerderskeclit. Kraamvrouw en kinderen zijn naar om standigheid redelijk wel. Voor regter te Tiel is door de regtbank o. a. aanbevolen mr. van Buren, kantouregter te Tholen. Wiordon, 14 Julij. Gepasseerde week had alhier tusschen een paar jongelieden eene weddingschap plaats om binnen twee uren tijdo 27 borrels jenever tc drinken, hetwelk werd aangenomen voor 2 PruTssisohe Thalers (ƒ3,60). Bij het gebruiken van den 26sten borrel viel hij echter plotseling achterover en zoude, zoomen niet spoedig te Irulpe was gesneld, iu den drank zijn geslikt. De alhier sedert meer dan drie maanden aanhou dende droogte, heeft, zulk een aller nad«'cïigston invloed op de weilanden gehad, dat er reeds landbouwers zjjn die hun vee op moeten stallen. De vrees voor het doorwassen d'êr aardappelen, zelfs al kwam er gooit regen, is algemeen.' De vooniitzigten zijn zeer duister. 'si ïlortogenbo^eïi, 17 Julij. Gisteren nacht is te Nistelrode een alleenstaand huis iu de heide af gebrand. waarbij' een knaap van 9 jaren in de vlammen is omgekomen; ook eene koe is daarbij, verbrand. 17 Julij. De persoon van M. S. weduwnaar met kinderen en een meisje van 17 jaren, M. V., uit deze gemeente, veldarbeid verrigtendo, zijn heden op de plaats doodgeblevenvermoedelijk ten gevolge der brandende hitte. X>uiv«Mi, 16 Jtiljj. De rogge- p» tarweoogst is hier in vollen gang. De aanhoudende droogte deed do tarwe in de laatste dagen zoo schielijk aanrijpen dat men ze, hetgeen hier zelden gebeurt, op vele plaatsen vóór do rogge inzamelt. De opbrengst overtreft die van menig voorgaand jaar en de kwaliteit van korrel en stroo laat niets te wenschen over. De zomergewassen lijden veel van de heerschende droogte en beloven zeer weinig. De aardappelen houden zich, niettegenstaande groote behoefte aati vocht, nog wel goed en zijn vrij van de bettende ziekte, muur leveren weinig op. WiM-keiKlam, 19 Julij. Jl. Vrijdag-middag teil 12 ure barstte in de gemeente de Werken in de on- middeljjke nabijheid dezer gemeente, een brand uit in een huis door twee gezinnen bewoond, die iu het begin een dreigend aanzien had daar er onmiddelijlc naast drie hooimijten stonden, welke ook spoedig vlam vatte; de woningen in de nabijheid liepen mede groot gevaar, doch door de vereenigde pogingen der manschappen mogt men er in slagen, het reeds iu vlam staande hooi te blusschen. De bewoners van genoemd perceel waren met veldarbeid bezig en hadden een kind tehuis ge laten om het middagmaal gereed te maken. Waarschijn lijk is de brand ontstaan door het stoken vati zaadstroo op den haard. Het huis is geheel afgebrand. Ingez Kiliinil "Voor no, 17 Julij. In de meeste dorpen van dit eiland is de behoefte aan drinkwater zóó groot, dat bijna allen zich met slootwater van eene zeer slechte hoedanigheid moeten behelpen. Verscheidene arbeiders zijn hierdoor en door de ondragelijke warmte op het veld bezweken, sommigen zelfs met doodèlijken afloop. Bijzonder veel heeft men ook van verschillende soorten van insecten te lijden. 3Xi<l<loII>nr<>', 20 Julij. l)c langdurige droogte heeft op de meestc plaatsen van ons eiland groot, gebrek aan drinkwater doen ontstaan. Zeer erg doet zich dit in deze gemeente en te Vlissingcn gevoelen. In laatstgenoemde plaats hebben de regenbakken van 's rijks marinewerf en de pompen der gemeente lang ia de behoefte van velen voorzien, doefi hoewel uit de pompen gedurende bepaalde tijdstippen van den dag, onder toezigt, eenig water aan de ingezetenen verstrekt wordt, verneemt men dat de werk lieden van de werken builen de stad, op de marinewerf niet meer kunnen voorzien worden en zich op velerlei gebrekkige wijzen moeten trachten tc helpen. Aan drinkwater \oor het vee beslaat een bijna ongehoord gebrek en dc weilanden vcr- kceren over lid algemeen in een zerr treurigen toestand. Goes, 10 Julij. De opening van den staatsspoorweg Goes-Rozendaal heeft eene reiswoede onder de welgestelde Zuicl-Bevelandsche boeren doen ontstaan, die inderdaad vermelding verdient. Menschen, die nog nooit een spoor trein in natura ztigcn die van op reis gaan spraken wanneer zij eene wandeling of rid mogten doen van een paar uren. die, wanneer zij naar een der Zeeuwsche eilanden moesten, het passeren van een overzetveer bijna gelijk stelden met een togt over den oceaan, ziet men thans met heele troepen den spoorwagen instappen, om Noord- Brabant en Belgio te gaan bezigtigen. en wel verre van zich door eene bijgeloovige vrees of door den snellen rid te laten afschrikken, zeggen sommigen, dat zij het nog sneller hadden verwacht. Ongetwijfeld zal deze reismanie van gunstigen invloed op de plattelands be woners zijn en veel kunnen bijdragen tot hunne maat schappelijke en zedelijke verbetering, want een pleizier- reisje met den trein vervangt nu het rijden naar de dorpskermissen, waar het nog al bar kon toegaan. Ook van elders komen vele vreemdelingen Zuid-Be veland, het zoogenaamde paradijs van Zeeland, bezoeken. Te bejammeren is het, dat door dc aanhoudende droogte het paradijs er niet zoo aanlokkelijk uitziet als anders. Zierïkzoo20 Julij. Bij dc openbare veiling der tiende-vruchlen alhier gehouden, lubben de tienden nan deze gemeente tocbehoórCndc, met inbegrip van kosten en I) lok geld dc som van ƒ4010.58, zijnde 856.69 meer dan in 1867, opgebragf. Wij vei nemen, dat het voornemen bestaat, om in 't vervolg ook de marinewerf te Hellevoetsluis op te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1