NIEUWSBODE. Él Saturday 18 1808. 24sle Jaarg. Periodieke aftreding van Leden dei- Eerste Kamer. Om de drie jaren Ireden 13 leden t een derde deel, der Eersle Kamer, af, en worden de Pro vinciale Stalen geroepen tol verkiezingen onder de hoogst aangeslagenen in 's Rijks directe belastingen, waarvan elk jaar de lijsten weder worden opge maakt, zoodat een persoon op 3000 zielen ver kiesbaar is. Bij de samenstelling der Eerste Kamer is van den beginne af in de meeste prbvinctën meer gelet op rang, fortuin en relatiën dan op politieke kleur en persoonlijke verdiensten. Van daar dat dit lichaam sedert 1848 niet veel gewicht in de schaal heeft gelegd en velen onder de 5!) heeren eigenlijk van onbekend politieke kleur zijn. liet is de taak der kiezers om hij de verkie zingen van leden der Provinciale Staten ook op de richting van de vertegenwoordigers der provincie te letten, want zij kiezen de Eersle Kamer. Te Amsterdam heeft men dit onlangs zeer goed gevat. Dingsdag jl. zijn door de Staten-vergaderingen 13 leden der Eerste. Kamer gekozen. In de meeste provinciën was geen strijd. Men herkoos met groote meerderheid de leden, die he kend zijn als liberalen of conservatieven of geen kleur hebben. Met genoegen zien wij vooral de heeren Fransen van de Putte Stork, Viruly, van lilienen en van Yssingaop die wijze herkozen. In Noord- en Zuid Holland was strijd. De heeren Musschert van Vollenhovenoud burgemeester van Amsterdam, een anti-revolutio nair, en jhr. I/artsen, een echte reactionaire jonker, moesten in Noord-Holland aftreden. De meerderheid was gering 3d stemmen op 08, dus 52 die deze heeren niet verlangden een mandaat te hergeven. De Noord-Hollanders waren echter te beleefd zulke rijke en deftige heeren, als zij eens zitten, te doen opstaan; eerst zal Amsterdam nog eens over twee jaren de helft der Provinciale Staten voor die stad moeten zitten, zooals onlangs ge schiedde, om eene liberale meerderheid in de Staten van die provincie te krijgen. De groote en ver mogende provincie schijnt ook geen twee meer ge schikte tegenkandidaten te hebben kunnen opleveren, want alleen op den heer van Feghen te Amsterdam, w erden eerst 28 en toen 27 stemmen uitgebracht. In Zuid-Holland bestaat eene kleine liberale meerderheid in de staten, die sedert verscheidene jaren eene particuliere voorloopige bijeenkomst houdt om de kandidaten te bespreken. Men had van reactionaire zijde dit plan gevormd de heer Begram is zeer vermogend en bekend onder de landbouwers in het district Gorinchem dat hem naar de Tweede Kamer zondt, waar hij ziel: een ijverig reactionair betoont. Hij weet zelfs den commissaris van het Dagblad, dr. Simons, in zijn district, er telkens door te slepenhoewel die cr niet populair is en steeds met geringe meerder heid is verkozen. De heer Begram moest lid der Eerste Kamer worden en zijne plaats in de Tweede Kamer aan den pas afgetreden minister Heemskerk bezorgen. De staten van Zuid-Holland hebben dat schoone plan verijdeld en in plaats van den heer van Weel, die verzocht buiten aanmerking te blijven graaf van Bylandt verkozen. De strijd was levendig. Alles was gedaan hij politieke en bijzondere vrienden om de reactie te doen zegevieren. Na drie stemmingen had de heer Begram 57, graaf van Bglandt 38 stemmende zege was aan de liberalen Het Dagblad maakt bonne mine a mauvais jeu. Graaf van Bglandt is echter een gematigd liberaal man; vroeger heette hij Thorbeckcaan In 1853 Commissaris des Konings in Zuid-IIolland nam hij zijn ontslag met hel aftredend ministerie Thnrbecke. Later tot Commissaris des Konings in Overijssel benoemddiende hij voorleden jaar weder zijn ontslag in; 'lheette om redenen van gezondheid. Als de politieke gezichteinder onzuiver is, schijnt graaf v. B. zieli onaangenaam te gevoelen. Het Dagblad gunnen wij vele zulke keuzen. In de voorloopige vergadering van de meerderheid dei- stalen zijn toch stellige verklaringen afgelegd. De heer van Bglandt zal zijn ontslag, dat bleef han gen, nemen en het mandaat in de Eersle Kamer aanvaarden. Maar levens is door zijne vrienden positief verklaard, dat hij gematigd liberale be grippen blijft voorstaan. Wat men dus in een an deren zin zegtis verzonnen. De verbetering van t lid op 13 in de Eerste Kamer is gering, want de heer van Weel kwam er in de laatste jaren bijna niet. Wij hadden nog beter gehoopt. Maar bet gebeurde is een slag voor de reactie en daar hel getal liberale leden in de (Eerste Kamer in de laatste jaren versterkt is gc- worden, weegt elke slem zeer in de schaal. In alle opzichten is dus de keuze van de Staten van Zuid Holland van bctcckcnis en gunstig voor de liberale beginselen. N ie u wst ij tl in gen. NeiiaBOii15 Julij. Eergisteren namiddag is lnj het gehucht Mauritsfortgemeente Hoek ten. gevolge van het zwemmen verdronken een 13jarige zoon van II. Leanis, woonachtig aldaar. Den volgenden morgen bij het afgaande water, werd het lijk gevonden. Gisteren namiddag ontlastte zich boven deze stre ken een hevig on weder, ten gevolge waarvan hier en daar door den bliksem merkelijke schade is aangerigt. doch voornamelijk was dit het geval in de gemeente Hoek, alwaar daardoor werd getroffen de schuur van den landbouwer L. de Metzdie dan ookmet het annex wagenhuis spoedig in de asch logden. Door de spoedige hulp der brandspuit, van Hoek, als later door vier spuiten uit Neuzen (twee gemeente- en twee militaire-) werd het woonhuis bewaard, en voornamelijk de smeulende puinhopen gedoofd. Eenig beestiaal als, 1 paard, 2 stieren en 5 kalveren zijn mede omgekomen, doch de in de schuur zich bevindende schapen, zoomede de varkens zijn gered. Voorts is mede verbrand de reeds geborgen erwten en het hooialsook 2 voeren vlas welke vóór de bui op den dorschvloer tijdelijk waren onder dak gebragten verder het landbouw- gerief, in de schuur aanwezig. Tegen brandschade was niels verzekerd dan alleenig de gebouwen der hof stede welke toebehoorde aan den heer A. A. van Haelstte Zuiddorpe. Oost- en West-Souburg13 Julij. Ook deze gemeente wilde niet achterblijven om een harer verdienstelijkste ingezetenen, den heer Dirk Dronkers ontwerper van den Zeeuwschen spoorweghare hulde aan te bieden. Toen hij als ridder van den Nederland- schen leeuw en voorzien van een fraaijen gouden ge denkpenning, hem door meer dan 300 der aanzienlijkste Zeeuwen vereerd, uit Goes terugkeerde, wapperde uit de meeste woningen de nationale driekleur. Ook de leden der Leesvereeniging dezer gemeente onder de zinspreuk„Onderzoek leidt tot kennis en beschavingdie de eer hebben hem als mede-lid te noemen wilden hem een bewys geven dat zij zijn rusteloos streven tot bevordering van het algemeen welzijn op hoogen prijs stellen. In eene buitengewone vergadering werd hem een prachtige Album, voorzien van inscriptie en de photo- grafische portretten der leden door den eerwaardigen grijzen voorzitter den heer H. F. Hamen geneesheer alhier, onder gepaste bewoordingen uitgereikt, waarna hij in ronde taal de leden bedankteook voor dit eerbewijs en de plegtige verzekering gaf niet zoude ophouden trots de tegenwerkingen van sommigen om zoo veel mogelijk in hem is den bloei van ons geliefd gewest te bevorderern- Broiiwershavcn, 15 Julij. Heden had alhier het volgende treurig voorval plaats. De persoon van C. Gelei/nseeen oppassend jongmensch van 26 jaar verdronk terwijl hij zich in den spuiboezera baadde. Alle pogingen om hem in het leven terug te roepen waren te vergeefs. De overledene was de steun zijner bejaarde moeder. Di-oisc*!ioi-, 15 Julij. Gisteren vierden de heer Abr. van BlooisWethouder dezer Gemeente en Mej. Prientje de Vrieze hun gouden bruiloftsfeest. Reeds op den morgen waaide de driekleur uit vele huizen en toonde de Gemeente daardoor hare belangstelling in dit heugelijk feest. Omringd door kinderenkleinkinderen en verdere betrekkingen, ontvingen de jubilarissen de heilwenschcn van belangstellenden en vrienden die in grooten getale hunne deelneming kwamen betuigen. Meer algemeen werd nog de feestvreugde, toen aan den schoonen avond van dien dag vele jongelieden uit deze Gemeente door het branden van teertonnen enz. hunne vreugde te kennen gaven. De beide feestelingen die het geluk hebben steeds eene goede gezondheid te genieten, en die voor hun leeftijd nog sterk zijn, gaven op ondubbelzinnige wijze hunne dankbaarheid voor de ondervondene belangstelling te kennen, en onthaalden belangstellenden op eene onbekrompene en heusche wijze. Deze feestviering was nog daarom te belangrijker dewijl dit de vijfde gouden bruiloft was, die sedert 1862 door Leden van den Raad dezer gemeente gevierd werd bij welke zelfs een met eene tweede vrouw. Nog een ander Raadslid dezer gemeente zou zoo zijne eerste vrouw nog leefde, evenzeer reeds het gouden feest gevierd hebben. Ziei-iltasee, 11 Julij. Door den gemeenteraad alhier is heden met algemeene stemmen tot leeraar in de natuur-, schei-, en werktuigkunde aan de openbare school voor meer uitgebreid lager en middelbaar onder wijs alhier benoemd de heer P. Schuringakandidaat in de wis- en natuurkunde te Groningen. Met den be noemde waren op de aanbevelingslijst geplaatst de heeren J. E. Enklaar te Leiden, en S. P. Huizinga te Groningen. 16 Julij. Tot lid der Eerste Kamer is door de Provinciale Staten van Zeeland herkozen de heer J. Fransen van de Putte met 27 van de 37 uitgebragte stemmen, Tegen 15 Augustus zijn bij de grenadiers en jagers en bij de verschillende regimenten der infanterie opgeroepen al de miliciens van de Iigting 1864 en een gedeelte van die van de Iigting 1865. Zierik/ee, 17 Julij. Heden avond zal op Park- lust hot tweede Zomer-Concert der vereeniging „Kunst en Eergehouden worden. Het programma zal bestaan uit: 1. Elisabeth Marsch Winter. 2. Scene uit de opera „il Travatore" Verdy. 3. Landbauer Galop. 4. Chor uit „Nebucadnesar" Verdy. 5. Rosamunde Polka. 6. Marsch Faust. 7. Priesterkoor uit de „Zauberflote" Mozart. 8. Traume auf dera Ocean, wals Gangl. 9. Lied oline Worte Mendelssohn. 10. Wiener Carnevals-qnadrille Strauss. De Muzikale bijeenkomst op Schuddebeurs waarvan wij melding maakte in ons Nummer van 3 dezer, en die wegens ongunstig weder op 5 Julij geen voortgang kon hebben, is als nu bepaald tegen aanstaanden Zon dag namiddag. Aan de veeartsenijschool te Utrecht is tot veearts bevorderd de heer P. C. Buy terse, van Oosterland. Men schrijft uit Londen, dat aldaar laatstleden Zaturdag-avond voor het eerst sedert geruimen tyd regen is gevallen. Dit begon ten half elf en bleef eerst ge stadig maar zacht aanhouden tot middernacht, toen er eene donderbui losbrak, waarna er tot half 2 ure een zware regen viel. In onderscheidene deelen des lands heeft het ook Zondag geregend. Goinengdo borig'teii. Het wordt op Java hoe langer hoe verwarder; het is stelen in het groot en klein overal, en de policie wordt niet gevreesd. Het stelen van karbouwen is een dage- lijkach werk, dat voor velen een winstgevend ambacht wordt, en beter is dan gedwongen arbeid. Zoo stal men onder andere onlangs de paarden en rytuig van den administrateur eener tabaks-onderneming, zonder dat er iets van teregt is gekomen. Ook is het meer dan eens gebeurd dat de kleederen uit de slaapvertrekken werden gestolen, en de bestolenen bij hunne buren moesten gaan leenen. Een kind van fortuin aldaar maakt nog al goede zaken, en hij kwam daar ook, zooals de meeste komen, zonder geld, maar met den vasten wil om geld op te zamelen, dat hem zal gelukken. Om te beginnen kreeg hij van het gouvernement een renteloos voorschot van ƒ100,000 voor transport aannemer, waar trouwens liefhebbers genoeg voor waven, om dit te doen zonder voorschot. Men ziet dan ook allerhande gunstige ver schijnselen want nu heeft hij het gouvernement, in plaats van het gouvernement hem in zijne magt. In de Javasche bank heeft men een persoon bezig ge vonden met hengelen in de schatkamer. Een stok meteen touw en daaraan eei: haak was het eenvoudige hengeltuig waarvan hij zich bediende om de zakken Spaansche matten uit het geldpakhuis te visschen. Te Hoedekenskerlce wordt iemand aangeraden zoo veel niet te spelen met zijn kind, want zyn baas heeft daar geen zin inen Wie zou dat ook niet vervelen Altijd met dat kind te spelen? Want dan is hij hier en daar En met zijn werk is hij nooit klaar. Het praatzuchtige Maatje te H. zit zoodanig met hare tanden verward door het vele rammelen, dat zy er niet van eten kan; want: Altijd moet zij toch praten Dat zij maar niet kan laten Haar tanden zyn versleten Daarom kan zij niet eten. Ingczondciie Stukken. Ylissiiigeii, Julij 1868. Zaturdag den 4 Julij werd alhier van 's Rijks werf met het beste gevolg te water gelaten, het stoomkorvet Citadel van Antwerpenen hiermede zijn de werkzaam heden op dat etablissement afgeloopen. Geen wonder dat dit plaats had zonder eenige demonstratie, en et- zelf van het werkvolk, hoe zeer daar ook toe uitgelokt, geen enkele jubelkreet gehooid werd, want het was de uitvaart, de stervensure van Ylissingsch welvaren. Er schiet nu niets anders over, dan alles zoo spoedig mogelijk op te ruimen, want, even als in alle dergelijke gelegenheden, drjjft en jaagt ieder om bet eerst aan een goed inkomen te gerakendoor verandering van ministersook weifeling van gedachten medebrengt en het wel eens zoude kunnen gebeuren, dat de nieuwe minister van marine eens tot de overtuiging kwam, dat de Marine die nu te Amsterdam geconcentreerd wordt, zonder Vlissingen met hare werven, dokken en haven eigenlijk weinig beteekent, tenzij men blijve voortgaan met in den vreemde te doen aanbouwen en zich te behelpen met de Nieuwediepsche natte drooge dokken. Wie Vlissingen kent met betrekking tot hare ligging en uitstekendheid harer havensstaat verbaasd over hetgeen er gebeurt. Waarom? zoo vraagt men, wordt de Marinewerf te Vlissingen opgeheven, en alles zooveel mogelijk te Amsterdam geconcentreerd? Het moderne Nederlandsche defentiestelsel eischt zulks, zegt de be vooroordeelde. Maar hoe is dan het Nieuwediep gevrij waard voor een1 vijandelijken aanval? Zullen daar de sterkste torens of vuurmonden tien vijand kunnen be letten clat hij het Nieuwediep met 's Rijks werf (en drooge?? dokken vooral niette vergeten inpakke? Als het er op aankomt, zal het Nieuwediep, even als in vorige jaren Sebastopol moeten bezwijken... Maar hierover wordt gemakkelijk heengestapt, daar Amsterdam tot eiken prijs, de hoofdzetel moet zijn der Nederlandsche Marine!! Amsterdam, dat volgens het gevoelen van een der meest practische zeeofficieren, door den vyand zeer gemakkelijk kan bereikt worden zonder veel te lijden te hebben van versterkte torens of wat dies meer zij Amsterdam dat eveneens en door dezelfde middelen kan verwoest worden als Sebastopol; Amsterdam waar geen groote ter verdediging onzer zeegaten geschikte schepen kunnen gebouwd worden om de eenvoudige redenen dat zij er zouden moeten blijven liggen Amsterdam dat slechts toegankelijk is door een kanaal, waardoor slechts oorlogschepen 3de klasse kunnen doortrekken. Wanneer men dit alles overweegt en hiermede Vlissin gen vergelijkt, dan rijzen ons de haren te berge. Vlis singen ligt, ja wel is waar, open en gunstig voor een magtigen vijand; maar is dit niet hetzelfde geval met alle maritieme havens en etablissementen in andere rij - ken? en zouden dan het Nieuwediep en Amsterdam hierop eene uitzondering maken ten dezen opzigte? Wij gelooven neenIs er in Nederland een beter ingerigtte werf dan die te Vlissingen? Is het drooge dok aldaar niet altijd en allezins voldoende geweest en bestaat er niet de gelegenheid om hetzelve naar de behoefte van onzen tijd met zeer geringe kosten te vergrooten of uit te breiden en dat in tegenstelling van het Nieuwediep, waar de zoogenaamde drooge dokken (die millioenen schats hebben verslonden en nog duizenden bij duizenden in onderhoud vorderen)slechts alzoo gebruikt worden, dat, wanneer er een schip in moet, eerst per duikerklok de stapelblokken gesteld wordenomdat men en teregt vreest, dat zoowel de met honderde lasten ijzer bezwaarde vloer van het oude als de met arduinsteen verdubbelde van het nieuwe bij algeheele ontlasting van water door gebrek aan genoegzame tegenwigt in de lucht zonden springen. En nu de zeegaten. Welke der Hollandsche, zal inen prefereeren boven Vlissingen Men moge daarvan zoo hoog opgeven als men maar goed vindt. Zoo als nog zeer onlangs is geschied in de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij de discussie over het kanaal door Holland op zyn smalst, waarbij gewezen werd op dat groote Oostenrjjkscbe oorlogschip dat voor omstreeks vier jaren in het Nieuwediep is binnengeweest, en zonder slag of stoot is in- en uitgevarenmaar het is een feit dat zoowel dit schip als het zware Russische, dat ook omstreeks dien tijd daar is geweest, door ge brek aan het vereischt wordende water onder de kiel, op leven en dood de gronden en haaksbanken aldaar is gepasseerdEn als nader bewijs hiervoor dient dat het onlangs hier ter reede geweest zijnde Ameri- kaansche oorlogstoouifregat Franklindat mede bestemd was naar het Nieuwediepom gemelde redenen niet daarheen heeft mogen stevenen. En ware dit zoo niet, dan zoude de stad Amsterdam, maar dan zoude vooral de hooge regering zich zulke ontzettende opofferingen niet getroosten voor een werk, dat, konde het tot stand komen met regt het achtste wereldwonder zoude moeten worden genoemd. Nogthans is dit het punt waarop men wijst, al is het dan ook wii&r, dat onder de gunstigste omstandigheden toch nog acht jaren daar mede verloopen maar men heeft daarbjj over het hoofd gezien het allergewigtigste bezwaar, dat tenzy de natuur hare wetten met betrekking tot den loop en werking der stroomen veranderen, na de voltooying noodwendig volgen moet, en het geheele werk zal nutteloos maken. Wanneer men practisch, theoretische hydrografisten raadpleegt, verneemt men van hen, dat, tengevolge deu toestand en werking der stroom op dat gedeelte der kust, al spoedig zich zal voordoen hetzelfde verschijnsel als te zien is voor de overigens schoone haveus vau Ostende en Duinkerke, namelyk: eene bankvorming, die door het sterkste spui vermogen niet kan worden weg genomen en indien dit het geval niet wordt, dan ^blijft het toch een bijna nutteloos werk, daar men bij stijve koelte of stormweder die door niets beschutte haven mond, niet dan op leven en dood zal kunnen aandoen. Alles dus getuigt tegen en men kan vragen en weder vragenmaar alles en allen moeten antwoord schuldig blijven, want de eenige reden die er schijnt te bestaan is dezedat de marine te Vlissingen weg moet en wel zoo spoedig mogelijk, onverschillig of men een andere en even geschikte plaats tot bouwen en uitrusten hebbe of niet. Maar wat scheelt dit ook, indien men meedo genloos den ondergang eener vroeger zoo gewichtig geachte stad kon aanzien. Men bouwe binnen Amster dam kostbare inrigtingen tot het bouwen en pantseren van schepen. die nimmer Amsterdam kunnen bereiken of verlaten en dus nooit in zijn geheel door kunnen gebruikt wordenwat noodmen laat schepen bouwen in Engeland of Frankrijk en dan is men zeker, dat men, zooals onlangs door de Heer Blussé werd gezegd soms schepen heeft, die zoo hard zeilen als een man loopen kan; en Vlissingen althans geniet er dan toch de voorregten niet van, terwijl Amsterdam toch genoeg zaam gebaat wordt. Maar dit moet ook, want volgens de Heeren Godefroi, VirulyGeertsema en anderen kan het de overige Noordelijke provinciën des Rijks niet goed gaan, indien Amsterdam niet ten koste van veel bevoordeeld worde; en hierop heeft het regt, want Rotterdam heeft door de uitgaven voor haren waterweg immers reeds veel boven Amsterdam vooruit? en daarom ook heeft men er niets op tegen dat men eene som van 10,000.000, zegge tien millioenen guldeus disponibel stelt voor een proef tot het maken van havenhoofden voor Holland op zijn smalst. Maar Vlissingen maar Walcheren; maar een groot deel van Zeeland dat er door lijdt, daarvan is geen sprake. Voor Zeeland gcene regten maar ook geeno eischen want Zeeland heeft nooit getracht zich ten koste van anderen te verrijken; en waar men wijzen mogt op de reusachtige werken die by Vlissingen moeten plaats hebben, daar wyzen wij op den ontzachlyk langen termijn van tijd, gesteld tot beëindiging van het werk, in welke tusschentjjd de inwoner van Vlissingen geruïneerd of verhongerd zijn, tenzij de terreinen en gebouwen der marinewerf onmid- delijk in banden mogten komen van eene flinke En- gelsche of Belgische assosiatie of de Minister van Bin- nenlandsche Zaken mogt kunnen goedvinden om de uitvoering der spoor- en kanaal werken met meer dan gewonen spoed te doen plaats hebben. Welke stemming erintusschen te Vlissingen heerscht, laat zich beter gevoelen dan beschrijven. Het bestaan van alle neringdoende is de hartader afgestoken, terwijl de belastingen natuurlijk drukkender worden en deu armenlast ondraaglijk en die schrikbarend staat toe te nemen, daar men als de kroon op het werk, nog e n aantal werklieden bjj het sluiten der werf zal bedanken, die natuurlijk allen ten laste der arme burgers komeu. Mogt het zyn dat de tegenwoordige minister geen reden heeft om in dit opzigt van den door zijnen voor ganger ingeslagen weg af te wijken dan hoopt men toch dat Z. E. middelen zal willen bezigen om die verschrikkelijke ramp te leenigen en zooveel mogelijk vergoeding te schenken voor het onuitsprekelijk verlies. M. IMarktprijaen te Ziei-iliy.ee. 16 JULIJ 1 868. Boterlaagste koers ƒ0,65 en hoogste koers 0,75 per 5 ons. Kip-Eijeren, laagste koers ƒ0,60 en hoogste koers ƒ0,75 per 25 stuks. In de vorige week stond de boter genoteerd hoogste koers 75, moet zijn T'O cent. uw, •J SOjarige Eelitvereenigiiig I VAN 2 ABR, van BLOOIS 4 en P. de VRIEZE. ij Dkeischob, 14 Julij 1868.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1