No. 2557. Woensdag 15 Julij 1868. 24Lsle Jaan>\ De verkiezing te Dordrecht. Nieuwstijdingen. JFrttttlltrtjB. Belgie. aSleberlanfc. ZIËB1KZËESCHË Moii abonneert asiel»: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QU1NTUS, te Grand Rapid», Staat Michigan A-1> o ii 11 ements-Prys: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden 1,30. Franco per post, in Nederland1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. NIEUWSBODE. Yerscliynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentie n: 10 cent voor eiken regel. Zcgelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Diugsdag en Vrijdag, des voormiddag» 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondcne Stukken, franco. Bij de eerste ontbinding der Tweede Kamer in 1866 traden te Dordrecht af de heeren Blussê van Oud-Alblas en de Raadtliberalen. De laatste werd herkozen en naast hem de anti-revolutionaire heer Bichon van IJssel- monde. f Bij de laatste ontbinding weigerde de heer de Raadt in aanmerking te komen en werden de twee liberalen Blussé en van Bosse gekozen. Eeuige maanden daarna treedt de heer van Bosse op als hoofd van een liberaal kabinet. Bij de eerste stem ming komen 500 kiezers minder op dan bij de ontbinding en Bichon van IJsselmonde krjjgt slechts 3 stemmen minder dan de liberale kandidaat Gevers Deijnóot. Dingsdag jl. werd de heer Bichon van IJsselmonde gekozen met 1071 stemmen tegen 915 op den heer Gevers uitgebracht. De bloote vermelding van deze feiten is genoeg om de wispelturigheid van het district Dordrecht te doen kennen. Daar waar in zeer korten tijd zoo sterk af wisselende keuzen plaats hebben, moet gemis aan poli tieke overtuiging onder de meerderheid bestaan. Wie de meeste steramen weet op te jagen, is tijdeljjk meester van het terrein. De uitslag der verkiezing, de eerste na de optreding van een liberaal kabinet, is bedroevendwij behooren niet tot hen die op politiek terrein eene nederlaag verbloemen of loochenen dat is een goochelspeldat niemand verblindt. Op staatkundig terrein willen wij onze lezers de waarheid, naar onze innige overtuiging zeggen. De beteekenis, die de reactionaire pers aan de keuze van den heer Bichon hecht, is echter overdreven, omdat men de feiten gewoonlijk in het Haagsche Dagblad valsch voorstelt en velen dat nabauwenzonder te denken. Men zegt: het vorige ministerie is gevallen door twee stemmen meerderheiddus heeft nu het liberale ministerie de minderheid in de Tweede Kamer. Die belachlijke bewering zou grond hebben, indien alle leden der Kamerdie niet het vorig ministerie tot aftreden noodzaakten door afstemming van begrotings wetten vrienden van zoodanig kabinet en daarmede homogeen zijn. Hoevele leden der Tweede Kamer steunden echter met hart en ziel het gevallen anti- constitutioneele bewind? Waren er niet een groot aantal, die het reeds op eene of andere wijze blijken van gemis aan sympathie hadden gegeven Men lette slechts op hetgeen de Boscli Kempervan Goltstein en van Naamen zeiden zulke voorstemmers zijn eigenlijk tegenstanders. Zoo waren er meer leden in de Kamer. Het getal leden, dat het tegenwoordige kabinet steuntis een geheel ander dan dat de begrooting van buitenlandsche zaken verwierp. Dat zal de toekomst zonneklaar doen zien. Als de oppositiemet al hare richtingen30 stemmen teltis het zeer ruim genomen. De heer Bichon die een goed man ismaar met weinig kennis en nog minder redenaarstalent (een sterk nasaal orgaan) zal ééne stem meer tegen zijn anders niets. Hoe is de overwinning te Dordrecht door zijne vrien den behaald Vooreerst erkent het Dagblad openlijkdat eene coalitie is gevormd door anti-revolutionairen conser vatieven ultramontanen en reactionairen. Zulk een verbond heeft geen levensbeginsel en geen levenskracht. Strijd tegen het ongeloof willen zij allenzegt het Dagblad. Maar kan men zijn God niet naar zijn geweten dienen en de grondwet in milden zin toepassen Zoo de coalitie meerderheid werd, zouden dan de bondge- nooten elkander niet verscheuren Zouden Rome en Dordt vrede kunnen hebben of zou men elkander niet dadelijk bestrijden als eene dier fractien het roer in handen kreeg Bij eene milde toepassing van de grond wet en de wetten wordt ieders overtuiging geëerbiedigd. Dat kan geen der bondgenooten doen, noch tegenover zijne tijdelijke helpers noch tegenover de liberale meer derheid der natie. Zulk een verbond kan afbreken regeeren kan het niet. Door welke middelen is de heer Bichon gekozen Door op de predikstoelen der orthodoxen de landbouwers aan te sporen voor Bichon te stemmen. Door op nieuw misbruik te maken van 's Konings naam. Dat men het Dagblad aan elk kiezer rondzendt, nemen wij niemand kwalijk. Maar dat men de kwaadwilligste logens ver spreidt is laag. Om een staaltje te geven van de middelen die vrienden van Bichon zich in 1866 niet schaamden te bezigen, herinneren wij dat de Haagsche Nieuwsbode toen het bewijs in handen haddat er billetten in het district werden rondgezonden waarin gezegd werddat de liberalen den Pruis in het land wilden halen en alles voor goud veil hebben het schot schrift besloot met te zeggenstemt op Bichon f want gij zult het te laat met bloedige tranen beweenen, als vreemde bajonetten u van uw vaderland vrijheid en godsdienst hebben beroofd! Nu heette het weder: de verkiezing van Bichon zal zijn eene erkenning van '8 Konings rechten. Wel, de Koning heeft Zijne ministers gekozen de voorstanders van de motie-jB/?/sse; die vol ijverige vrienden van den Koning willen den Vorst dus tegen Zijn zin en wil verdedigen en meer rechten schenken dan Oranje noodig acht of bezit, volgens de grondwet. Ook van een ander middel is gebruik gemaakt. Het Dagblad heeft beweerd, dat de Nieuwe Rott. Ct. en de Dordrechte Ct. „inbreuk maakten op de vrijheid der pers," omdat z|j advertentien weigerden. De overdrijving is groot. De D. C. wees alleen advertentien af, die lasterlijk waren tegen de liberalen in het algemeen of tegen personen. De N. R. C. ging verder en weigerde onwaarheden op te nemen. Dat keuren wij af. Men kan geen blad dwingen eenig stuk op te nemenmaar als eene advertentie een leugen bevat, zonder lasterljjk te zijnbehoeft men daarom de plaatsing niet te weigeren. Alleen kan men, dunkt ons, onderteekening verlangen en dadelijk den logen refuteeren. Het is nu eens een treurig feit, dat men elkander bij verkiezingen alles zegt. Men eerbiedige die vrijheid in ons kamp maar volge ze niet na. Maar inbreuk op de vrijheid der pers kan dat niet zijn; dat is weder de gewone overdrijving van het Haagsche leugen- en lasterbladdat zelf ingezonden stukken laat betalen en nog onlangs een stuk van een Hagenaar, tot zelfverdediging aan dat blad gezonden, alleen als advertentie opnam en liet betalenterwijl het stuk uiterst bezadigd was gesteld. Door kerkelijke driften op te wekken, door onedele middelendoor eene onzalige coalitie triumfeert de oppositie tijdelijk te Dordrecht. Die uitslag doet ons leed wij dachten niet dat de Hollandsche boer zich daar knollen voor citroenen zou laten verkoopen. Maar de uitslag oefent geen beslissenden invloed op den gang van 's lands zaken uit. Zooate reeds meteukele woorden is berigt, heeft voorlaatst!. Zaturdag te Duinkerken een hevige brand gewoed. Tegen elf ure in den morgen braken plotseling de vlammen uit, zonder dat men in de verte de oorzaak kon vermoeden, in het en trepot van de heeren Bourdon Co. De daar in depót liggende voorraad verklaarde iutusschen maar al te goed de spoedige uitbreiding van de ramp. De brandklok werd terstond geluid en een angstkreet weer klonk door de gansche stad, want men vreesde dat al de huizen lang9 de kade een prooi der vlammen zouden worden. Gelukkig is dit niet gebeurd. Maar de verwarring die er, met het oog op zulk een onheil, ontstond, was grenzeloos. De bewoners van den omtrek, buiten zich zeiven van schrik en angst, begonnen te redden wat hun mogelijk was. De hitte werd intusschen zoo groot, dat men tot op 25 el niet meer naderen kon. Op de kade wa9 eene groole hoeveelheid graan gelost, ter waarde van ongeveer 25,000 francs. Deze lading was niet tegen brand verzekerd. Zij stond weldra in vlam. Op dat oogenhlik kwamen de militairen met hunne spuiten en de pompiers, terwijl ook de autoriteiten weldra op de plaats van het onheil verschenen en de vereischte maatregelen namen. Men zag al zeer spoedig in, dat de magazijnen niet meer te redden waren en dat men slechts trachten moest de uitbrei ding van de vlammen te beletten. In het entrepót van de heeren Bourdon Co. zijn de magazijnen van graanhandelaars en tabakshandelaars, terwijl daarin teven9 eene zeer groote hoeveelheid lijnwaad, olie, alcohol, koffij, zout en gom bewaard worden. Daarboven zijn de bureaux van den entreposeur; zijne bedienden waren hier aan het werk. Deze slaagden er in door hunne kalmte en vastberadenheid om de kas te redden die eene groote waarde bevatte, alsmede de boeken. Intus schen breidde de vlam zich uit en begon de vaartuigen aan te tasten die in het bassin lagen en waarvan er een, gelukkig het meest verwijderde, met petroleum was gevuld. De beman ning van die schepen legde een bewooderenswaardigen moed aan den dag; de schepelingen wedijverden als het ware wie het meest ziju leven zou wagen en dank zij de krachtsinspanning en den moed van deze, waren de schepen weldra uit de haven. Daardoor kwam er tevens ruimte in het bassin, zoodat men er balen wol enz. in kon werpen, die men op deze wijze voor vernieling bewaarde en later weder opvisschen kan. De brand nam voortdurend toe zoodat men tegen half drie hulp moest vragen aan Rijssel. Ten 2 ure 20 minuten kwam het telegram daar aan cn ten 2 ure 25 minuten vertrok reeds een extra-trein met een bataljon van het 75ste linie-regement. Den ganschen dag duurde de brand voort ondanks de werking der vele brandspuiten en de aflossing om de twee uren van de manschappen, die bij het blusschen dienst deden. Maar aan ge heel blussehen was niet te denken men verwacht dat de brand nog dageu lang woeden zal tot alles wat in het entrepót ligt ver teerd zal wezen. Het verlies wordt geschat op 5 milioen francs. De oorzaak moet de onvoorzigtigheid zijn van een der werklieden die met eene brandende pijp in een magazijn met ontvlambare stoffen gegaan is. Te Luik woonde sedert eenigen tijd in eenen winke eene jufvrouw, die door hare sierlijke lokken en keurige klee- derdragt algemeen werd opgemerkt, cn die door haren ijve en oppassendheid de achting barer meesteres' had verworven. Dezer dagen viel de policie onverwachts het huis binnen, om de jufvrouw aan te houden, aangezien zij niets minder wa9 dan een recrunf, die, oin zich aan de militaire dienst te ont trekken, zich als vrouw had verkleed. IVymeg'eii, 10 Julij. lieden middag 5 ure geraakte in de stoomfabriek van de heeren Thomassen en de Haan door eene onzoorzigtige vooroverbuiging een jongen van 14 jaar met het hoofd onder de schaafmachine. Binnen eenige seconden was hij een deerlijk misvormd lijk. Ws\alwijlt10 julij. Heden werd de rijks telegraaf alhier geopend en met de Harmonie aan het hoofdde telegrafist door het gemeentebestuur van zijne woning naar het bnreau geleid. Reeds een paar dagen geleden werd door den burgemeester dezer ge meente de eerste dépêche naar den minister van binnen- landsche zaken geseind en heden maakten zeer velen gebruik van den telegraaf, om hunne vrienden, familie betrekkingen en niet het minst hunne handelsvrienden, met de opening daarvan bekend te maken. Door het uitsteken van vlaggen en het algemeen verkeer op het oogenblik dat de optogt, hierboven bedoeld, geschiedde, gaf het publiek ondubbelzinnig zijne sympathie te kennen terwijl de welkomstgroet van den burgemeester aan den telegrafist door dezen met warmte werd be antwoord en de algemeene goedkeuring wegdroeg. Verschillende handelshuizen seinden naar het buitenland, zelfs een naar Konstantinopel en Pesth. Neuzen, 13 Julij. De tjalk de Vriendschapge voerd door schipper H. Verheygekomen van Gent met eene lading ongebluschte kalken bestemd naar Dordrecht, leggende bij de Axelsche brug, in het Kanaal alhier, is eergisteren morgen, waarschijnlijk ten gevolge van een lek, gezonken en zal geheel weg zjjn, doordien door de werking der lading het schip geheel uiteen werkt. Van schip noch ladingbeide behoorende aan de firma Penn Bauduin te Dordrecht, is niets verassureerd. Toevallig ligt dit schip naast den gezonken aak, welke nu ruim een half jaar daar is zittende, zoodat op dat punt thans het Kanaal voor de helft is versperd. Per telegraaf. Zieriltseee, 14 Julij. Door de Provinciale Staten van Zuid-Holland is heden tot lid der Eerste Kamer herkozen de heer T. P. Virulyt terwijl ter vervanging van den heer van Weel is gekozen graaf van Bijlandt, oud-commissaris des konings, met 38 tegen 37 stemmen op den heer Begrambjj derde stemming. De beide gekozen leden behooren tot de liberale rigting. MicUlelVmrgf14 Julij In de zitting der Pro vinciale Staten van heden is aan Gedeputeerde Staten opgedragen om pogingen in het werk te stellen ter verkrijging eener spoorhalte aan de spoorbrug te Wemeldinge. In afwachting daarvan zal door de Spoorboot eene dagelijksche dienst worden aangevangen van Zierikzee op het Katsche Veer, in verband met den spoortrein, waarschijnlijk van af 1 Augustus a. 8. Zierikzee, 13 Julij. Gedurende de jongste zitting der Provinciale Staten van Zeeland hebben de Gedeputeerde Staten mcdedeeling gedaan omtrent het bevorderen der gemeenschap met den Staatsspoorwegzij heeft betrekking op het adres der kamer van koophandel en fabrieken alhier welke eene geregelde gemeenschap van Schouwen en Duiveland met den staats-spoorweg van Goes naar Bergen-op-Zoom verlangt, door middel van een stoombootdienst tusichen Zierikzee en het Goesche Sa9, met eene embarcadére ter laatstgenoemde plaats ten einde haar ook bij laag water te kunnen bereiken, en voorts een omnibnsdienst in verbinding met den spoorweg. Uit deze mededeeling blijkt in hoofdzaak, dat volgens den hoofd ingenieur van den waterstaat aan het maken van een embarcadére aan het Goessche sas groote bezwaren verbonden zijn niet alleen, maar volgens de raming dit werk ook veel te kostbaar zoude zijn. daar de som daarvoor benoodigd, op 42,400 geraamd wordt. Het schijnt alzoo voorzigtig om slecht9 bij wijze van proefne ming een maatregel tot bevordering der gewen'schte gemeenschap te nemen. Ook daaromtrent trachten Gedeputeerde Staten zooveel mogelijk inlichtingen te verschaffen. Uit het door de Spoorboot maatschappij van Middelburg aan de Staten ingediende adres na men zij aanleiding zich met haar te dezer zake in betrekking te stellen. Van wege die maatschappij is berigt, dat haar stoomboot de haven van Zierikzee op eiken waterstand zou kunnen in- cn uit varen dat zij als punt van aanleg het Katsche veer 't verkieselijkst en derhalve daar eene embarcadére wenschelijk acht, benevens een paardenspoor naar Goe9; dat zij bereid is dagelijks anderhalve reis tusschen Middelburgen Zierikzee of omgekeerd te maken, in dien haar van wege de provincie eene bijdrage worde verleend van ƒ15 per halve reis tot een maximum van ƒ12,000 per jaar, gedu rende 3 jaren, behoudens de in haar adres vermelde korting. Later heeft zij echter toegestemd in eene wijziging dezer voorwaarden, zoodat zij met de toezegging der genoemde bijdrage voor één jaar en wel gedurende 1869, genoegen zou nemen. Uitgaande van het gevoelen dat voor het tegenwoordige slechts aan eene proefneming gedacht kan worden, kan er volgens gedepu teerde staten alsnog geen sprake zijn om de aanzienlijke kosteu cener nieuwe embarcadéreveel inin die van een paardenspoor, voor rekening der provincie te nemen. Bovendien kan het gemis eener embarcadére aan het Katsche veer en het aanleggen aan die bij Wolphaartsdijk weinig ongerief veroorzaken. Vermits voorts op genoemde wijze ook voor de ingezetenen van andere deelen der provincie de gemeenschap met den spoorweg zou worden bevorderd, geven gedeputeerde staten in overweging; oin bij wijze van proefneming aan de Spoorboot- maatschappij van Middelburg eene bijdrage van wege de provincie gedurende 1869 toe te zeggen van 15 per reis van Zierikzee naar Middelburg of van Middelburg naar Zierikzee, met een maximum van ƒ12,000 in het jaar, onder voorwaarde dat éénmaal daags tusschen de beide plaatsen heen en weder cn éénmaal daags van de eene plaats naar de andere gevaren worde; dat de uren van vertrek door gedepu teerde staten worden vastgesteld, daarbij lettende op de uren van vertrek en aankomst der spoortreinen te Goes; dat indien de waterstand niet toelaat van of naar Middelburg te varen dit behoort te geschieden van of naar Veere dat do maatschappij behoort te zorgen voor geschikte middelen van vervoer voor reizigers en goederen van de aanlegplaats bij Wolphaartsdijk naar Goes en omgekeerd, en, in het bovenhe- doelde geval, van Middelburg naar Veere en omgekeerd en dat, wanneer de onzuivere opbrengst der vaart gedurende het jaar meer dan ƒ22,500 mogt bedragen, het gezamenlijk beloop der voorschreven bijdrage zal worden verminderd met de helft van dat meerdere. Brouwershaven had jl. Zondag een dag van rein cn hartverheffend genot. Het Zierikzeeschc Mannenkoor aLuctor et Emergo" gaf onder de leiding van den heer Piek en ge deeltelijk inet orgel accompagnement van den heer Ezerman na eene ernstige voorbereiding, in het koor der kerk een Concert, geheel teu voordeele eener bier op te rigten Kinder-Bewaar- school. Groot waren voorzeker de opofferingen die de leden daartoe zich hebben getroost. De plaats, zoo welwillend, door Heeren Kerkvoogden daartoe afgestaan was uitnemend geschikt voor dergelijke uitvoering. Waar ergens toch verheft de geest zich beier en wordt der kunst meer de verschuldigde hulde bewezen, dan in den God- gewijden tempel Niet minder was de zamenstelling van het programma volkomen geschikt om dien indruk dieper te doeu gevoeleu. De uitvoering zelve overtrof onze hoog gespannen verwach ting. Pleglig en iudrukwekkend klonk door de stalige gewelven het eenvoudig maar schoon Choraal »Nun danket alle Gott" van Rinkart, waarmede het Concert een aanvang nam; de ademloozc stilte die er heerschte, was het schoonste bewijs dat het publiek den dichter en componist begreep oneindig meer en beter dan het levendigst applaus kon uitdrukken krachtig klonk daarna het «Herrlich ist Gott" van B. Klein, lieflijk en gevoelvol *Die Kapelle" van Kreutzer, en het *Am Morgen" van Abt, om straks te worden afgewisseld door de iudrukwekkende Hymne van Beethoven, »Die Himmel rühmen des Ewigen Ehre." Het tweede gedeelte van het programma ving aan met het voorzeker niet gemakkelijk, maar echt gods dienstige »Preis, Lob, Ruhm" van B. Klein; solisten en koor wedijverden in de uitvoering; roerend toch was nu het krach:ige allegro cum brio »Preis, Lob, Ruhrn," Kraft, Dank, Macht sei den erhab'nen Gott gesungenhet Audante mezzo Coro Wie heilig, heilig, heilig ist der Herr" met het daarop volgend kwartet »Dich preiset des Baches Ranscheo." Niet minder voldeed het altijd schoone «Schilfers Soontags- lied" van Kreutzer. Ja waarlijk, het was een waar Zondagslied wij hoorden en baden mede, Mendelssohns «Frohe Wan- dersman" was eene opwekkende afwisseling en «der 23 Psalm" van B. Klein een waardig slot. Volkomen stemmen wij in met den dank, het mannenkoor, door een lid der Commissie toegebragthet heeft de roeping der kunst begrepen, onzen Sabbath geheiligd, en eene aanmer kelijke «om voor het schoone doel bijeen gebragt. Een jonge man, teSlramdorf, beminde eeu daar woon achtige dorpsschoone. De ouders van het meisje echter waren met deze vrijerij weinig gediend. Nadat de gekrenkte minnaar zich te Ratibor twee pistolen aangeschaft had, begaf hij zich den 25 II. naar het meisje, dat op het veld bezig was de koeijen te hoeden en gelastte deze zich regt voor hem te plaatsen. De bedreigde wierp haar voorschoot over het hoofd en viel op de knieën, waarop haar miuuaar haar door het onderlijf, zich zeiven door de borst schoot. Volgens verklaring van den geneesheer is de wonde van het meisje niet doodelijk de dader echter komt er niet weer van op. De president der Vereenigde staten heeft de wet bekrach tigd, waarbij van de voor rekening van den staat werkende arbeiders slechts acht uren arbeids dagelijks kan worden ge vorderd. Een verpleegde te Ommerschans vertoonde vóór eenigen tijd aan een ander verpleegde eene acte, door een Notaris te Arnhem gepasseerd, inhoudende, dat bedoelde Notaris van den houder eene som van ruim ƒ5000 in han den had, om op den lsten Junij jl. deze gelden uit te betalen. Uit de acte moet bljjken, dat de houder op de som af en toe reeds geld ontvangen hadvertooner ontving van den anderen verpleegde op dit stuk eenige gelden ter leen. De aldaar gestationneerde brigadier 8chjjnt hier iets van te hebben vernomenalthans werden eergisteren de twee verpleegden, schrijver en beleener dier actegevankelijk naar Deventer overgebragtop grond van vermoedens van valschheid in geschrift en het gebruik maken daarvan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1