ZIERIKZBESCJIE EUWSBOM No. 2555. 24Lsle Jaarir. Woensdag 1 Juli] 1808. Nieuwstijdingen. lObutsHUawb. 23 «ligt M «ücrlnnto. Men abonneert /ieli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Ainerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan Al)ni» eincnts-Pr^js: voor reide uitgaven. Voor 8 maanden 1,80 Franco per post, in Nederland Voor Noord-Avnerikn, franco New-York 1,60. - 3,90. V ersch\jnts Op Woensdag eu Zaturdag, AdyertentiÖn: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. i)e inzending der A dverteutiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voonniddags 10 ure. 13 u roan Zierik/.ee, Hoek van de Schuilhaven, INo. 94-, Brieven en ïngezondene Stukken, franco. Op Maandag den 6 Juljj 1868, des namiddags ten 4 ure, aan de Balie, zal er Soliouwing: worden gehouden op de verhuurd wordende Rijtui gen Voortintfcii en Sledenwordende mitsdien alle Verhuurders opgeroepen, om ten bepaalden dage, ure en plaatse, met hunne Rijtuigen enz. te verschijnen, ten einde de noodige keuring te ondergaan. Zierikzeo 30 Junij. Bij het afdrukken dezes, ontvangt de Redactie nog berigt per Telegram, dat op heden in de Tweede Ka mer Art. 1 der wijzigingen in de overeenkomst tot exploitatie der Staatsspoorwegen met 36 tegen 26 stem men verworpen is, en dat de Minister dienten gevolge dit Wets-ontwerp heeft ingetrokken. Op aanstaanden Donderdag worden de discussiën in zake der Kanaalmaatschappij geopend. V Washington, 10 Junij. Bij gelegenheid der keuze van deti nieuwen mayor der stad, de heer Bovven, bragtcn hem voorleden weck meer dan 1000 zwarten eene serenade, hetgeen zij ook aan andere republikeinen déden. Daar was reeds eene spanning onder de burgers, door dat de zwarten en blanken het niet eens schenen te zijn en krakeel aangevangen hadden. Onder anderen hadden de zwarten twee apotheken en eene restauratie door steenworpen begroet en verder beschadigd.1 Een blanke die tussclien beide wilde treden toen twee negers zich in het haar zaten werd door ecueii steek mot een scheermes gewond. Na middernacht toen do serenade geëindigd was, geraakten drie. blanken en een neger in strijd. l)e eersten waren door drank bevangen. Een der blanken trok cenig wapentuig uit, zijn zak waarop de neger over hem heenkwam en hem door een scheermes eene wonde toebragt die hem liet leven kostte. De neger was niet in hechtenis genomen. De negers buisden in de jongste dagen in Washington op zodanige wijze dat eenige blanken hun leven daarbij inschoten in anderen gevaarlijk verwond zijn. De soldaten die door de negers beschimpt werden, z:jn in hunne kazernen onder de wapenen eebl. ven. Toen de processie der 'zwarten die uit 6600 personen van beiderlei geslacht bestond, het hoofdbureau van polieie voorbij kwamen gonsden eu schre uwden zij op vervaarlijke wijze Zij gaven echter voor generaal Boiler menige horn's. Allen waren gewapend, sommigen met s sheer-aulere met slagersmessen. Tusschenbeide werd het tafereel niet liet werpen van steencu afgewisseld. Te San Francisco krijgen de dienstmeisjes tegen woordig zulke hooge loonen dat velen haar geld in vaste goederen besteden en auderen eigenaressen zijn van erven in de stad. LI. Zondag morgen tussclien een en twee ure, werden de bewoners van Islington, in de nabijheid van de Agricultural Hall, niet weinig in angst gejaagd door een vreeselijk gebrul, dat uit den vleugel van dit gebouw opgingwaarin de menagerie ran den heer Rice is geplaatst. Een groote volksmenigte liep om het gebouw te hoop, doch nam verschrikt de vlugt bij het vernemen dat eenige der dieren losgebroken waren en op leven en dood met elkander vochten. Het bleek spoedig dat de vrouwelijke olifant de „Keizerin" van haar keten was losgebroken en een kooi waarin vier kolossale leeuwen zaten had aangevallen. De leeuwen beantwoord den den aanval met nadruk en hun ontzettend gebrul, maakte de woede of den angst der andere dieren gaande. Bij de aankomst van den heer Rice en de oppassers werden de strijdenden slechts met moeite van elkander gescheiden en niet voor dat een der oppassers van een der woedende leeuwen een zware wonde had ge kregen die echter, zoo als men hoopt niet doodelijk zal zijn. Toen eindelijk de rust hersteld wasbevond men. dat de olifant een geduchte wonde aan het voor hoofd had gekregen en de kooi waarin de leeuwen zaten zeer beschadigd was. Een Amerikaansch dagblad geeft een akelige schets van de strafkolonie, waarheen het bestuur der Vereenigde Staten zijn misdadigers zendt. Wat Siberie voor Rusland, Cayenne voor Frankrijk, Fernando Po voor Spanje, Norfolk Island voor Engeland is, dat zijn de Dry Tor tugas voor de Vereenigde Staten. Aan do Zuidpunt van Florida gelegen vertoonen deze brandende koraalriffen, door geen enkelen boom beschaduwd, door geen enkele bron verfrisebt, geen spoor van menschelijke woningen, behalve de hutten, waarin de ongelukkige ballingen i Wegk wijnen, en de houten schuren waarin de bijna even I 0I1gelnkkige soldaten, die hen bewaken moeten, gehuis- I zÜr>- Jaar uit, jaar in. vallen de stralen van een J'ljoa loodregte zon op de Dry Tortugas met een onop- bondelijke hevigheid, de gele koorts heerscht er altijd; j pon dierlijk leven, behalve dat van de gevangenen en iln ongelukkige bewakers is er mogelijk uithoofde der bezigheid van planten en versch water. Een gevangene I die zijn straftijd op de Dry Tortugas heeft uitgediend en levend in de maatschappij terugkomt, zou in Barnum's muséum als de grootste zeldzaamheid welkom geheeten worden. En toch. niettegenstaande zulk een akelig voorland, is er misschien geen land op de wereld, waar grooter opligterijen, zelfs door Staats-beambten tegen den Staat geploegd worden dan in Amerika, een bewijs dat men het al meer dan erg moet gemaakt hebben om naar de Dry Tortugas gezonden te worden of er loopjes op weet om de straf te ontduiken, gelijk men de wet bij de belasting weet te ontduiken. Ofschoon er weinig naauwkeurige berigten omtrent de eerste vestiging der Joden in de Vereenigde Staten bestaan zoo weet men tochdat zij tot de eerste landverhuizers behooren, welke, door dwingelandij uit de oude wereld verdreven, een vaderland in de nieuwe vonden. De Puritanen waren er voor hen de eerste vestiging van een Joodsche landverhuizing is gedag- teekend van den 24 Augustus 1694. Op dien dag kwam er een schip te Newport, dat toenmaals een hoofdhaven der koloniën wasuit een der West-Indische eilanden aan dat vele Joodsche familiën aan boord had. Deze deels zeer bemiddelde familiën vestigden zich in ge noemde plaats en grondden er spoedig de eerste ge meente, „Beth Clohin," huis Gods genaamd. Zij bestond uit 69 medeledenen de rabbijn heette Abraham Azenedo. 't Was de eerste Porlugeesche gemeente. Sedert zijn de Tsraelieten over al de Vereenigde Staten verspreid. In 't jaar 1860 waren er 77 synagogen in de Vereenigde Staten, daarvan waren er 13 in New-York. Het aantal Israëlieten in de stad New-York wordt op 125.000, dat van den geheelen staat op 231,000 geschat. Toen de census in 't jaar 1850 bepaald werd, waren de Israëlieten er trotscli op dat tot dat tijdstip geen hunner van een groote misdaad beschuldigd was ge worden. Van de bevolking der Joden waren de meesten in den handel de overigen in kunst en letterkunde. 147 weldadigheidsgestichten zijn door de belijders dei- Mozaïsche leer gevestigd en 23,000 behooren tot vrij- metzelaarsloges van dezen staat. Over 't algemeen hebben zij in de handelswereld een goeden naam het meerendeel wordt „smart" (energiek en ijverig) genoemd. De Neue Freie Presse van Weencn geeft de volgende bij zonderheden aangaande de vermoording van Prins Michael- »De aanslag op het leven van den prins ontaardde in een volslagen slaglerij. Terwijl de prins door drie kogels getroffen dood op den grond lag, wierp een der moordenaars zich op het lijk en drukte er verscheiden malen zijn mes in en verminkte het op een gruwelijke wijze; de neus werd letter lijk afgesneden. Het ligchaam had drie gapende wonden de armen en beetien waren doorboord de gewrichten der hand waren zoo beschadigd dat men den handschoen van het eene tot het andere einde moest lossnijden om hem uit te krijgen. Wat den moord nog een verschrikkelijker aanzien geeft is het gerucht dat de messen en dolken vergiftigd waren. De moordenaars hadden zestien schoten gelost." Te Brugge is jl. Maandag een oproertje voorge vallen bij gelegenheid dat een protestantscb leeraar eene predikatie hield in de open lucht. In den voormiddag moest hij zich uit de voeten maken zonder te hebben kunnen sprekenzoo verschrikkelijk was het tumult van liet grauwopgestookt door de geestelijkheid, 's Namiddags kwam de prediker terug; hij begon te spreken, doch moest weldra ophouden, daar jongelieden van deftige elericale familiën zich op hem wilden werpen om hem te mishandelen; zij werden in hechtenis ge nomen, en de leeraar kon zijne predikatie rustig ten einde brengen. Zes personen bevonden zich in verzekerde bewaring; twee hunner, uit de volksklasse, hebben ver klaard dat de priesters hun geld hadden gegeven om de preek te beletten. De commissaris van politie is mishandeld geworden, toen hij den leeraar beschermde. Ommen, 26 Junij. Niettegenstaande de prijzen zoowel van melkte als kalfde koeijen, op de deze weck alhier gehou- dene jaarmarkt belangrijk waren gedaald, werden de beste ossen door vreemde kooplieden aan de woningen der veehouders dezer dagen in doze gemeente tot zeer hooge prijzen opgekocht, en wel van ƒ140 tot ƒ180 per stuk. Zwolle, 23 Junij. Heden werd voor het provinciaal geregtshof in Overijssel behandeld de zaak van Willeinina Grisse, oud 25 jaren, arbeidster van Slagharen, beschuldigd van kin dermoord, voor de eerste maal door de. ongehuwde moeder gepleegd, door het kind, waarvan zij op 5 November 1867 bevallen was, kort na die bevalling leVehd op het vuur te werpen en te verbranden. Zeven geliiigeu en deskundigen werden gehooid, terwijl de beschuldigde wordt bijgestaan door den advocaat nir. Eppo Heerkens, te Zwolle. De beschuldigde be kent hare bevuiling, doch ontkent, in strijd met hare vroegere verklaringen, hel kind levend op het vuur te hebben geworpen, als zijnde het volgens hare verklaring reeds dood toen zij het verbrandde. 25 Junij. De rogge in deze streken staat buitengewoon prachtig; in geen jaren kan men zich herinneren, dat men hier en over het algemeen in geheel Overijssel zulk een schoon vooruitzigt had. Andere vruchten staan ook goed en beloven zeer veel. Wanneer inen de laatste berigten uit het. buitenland nagaat, dan is het onverklaarbaar, hoe men in de laatste dagen de graanprijzen nog naar boven heeft kunnen drijven. Het is te wenschen, dat zich maar zeer weinigen door die onnatuurlijke verhoogiug hebben laten verleiden immers, het is toch reeds zoo goed als bewezen, dat wij de graanprijzen in dit jaar zeer billijk zullen vinden, nltans wel eene verlaging van min stens 15 pCt. zullen behalen. 26 Junij. Als de drank is in deu man, dan is de wijsheid in de kan. De waarheid van dit spreekwoord is gepusseerden Dingsdag hier overtnigend gebleken. Twee per sonen, A. v. W. en K. S.die zich inwendig meer dan over vloedig met Schiedammer nat bevochtigd hadden, zochten den iiiweudigcn brand te blusschen door in liet water te springen welk bomöpntisch geneesmiddel hun zeer duur zou zijn te staan gekomen, indien men hen niet. spoedig uit het water had gehaald en alzoo van een anders wissen genever-waterdood had gered. Voorts heeft men nog een meisje, S. v. d. N., die zich herhaaldelijk aan misbruik van sterken drank schuldig maakt, voor dood uit een sloot in de stadswandelingen gehaald en in een bakkrniwagen naar huis gebragt. Degenen die zich met deze mcuschlievende taak belast hadden, spotvogels van het eerste water, hadden haar geheel met groen bedekt waarbij niet weinig gelagchcn en gejubeld werd tol ergernis van ieder weidenkenden voorbijganger, die liet misbruik van sterken drank verfoeit eu dit tooncel aanschouwde. Arnhem, 26 Junij. Heden morgen vertrokken per boot van bier naar Rotterdam ruim een honderdtal landver huizers, om van daar per scheepsgelegenheid naar hun nieuw vaderland Amerika te vertrekken. De mecsten hunner waren uit de gemeente Aalten herkomstig en behoorden tot den mingegoeden landbouwenden stand. Zij vertrokken onder het geleide van een oud dorpsgenoot, die na een 14 jarig verblijf aldaar thans zijne betrekkingen in Holland weder voor de eerste maal bezocht. Als plaats hunner nederzetting hadden zij het thans in volle ontwikkeling zijnde Minnesota gekozen. Mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen, allen zagen er welgemoed en tevreden uit, eu verklaarden vol vertrouwen op de leiding van hun ouden bekende dc reis te aanvaarden. De Fiicschc. Courant de wisselende meening van den heer Hoorders besprekende, vergelijkt zijne aansluiting eerst bij de liberale, daarna bij de reactionaite vigting bij een dubbel huwelijk. Een eerste huwelijk, zegt het blad, sluit men in den regel uit liefde, een tweede uit berekening. Heden heeft het provinciaal geregtshof te Utrecht uit spraak gedaan in de bekende zaak van Graus, en hem veroor deeld tot de doodstraf. De president hield tot den ongelukkige veroordeelde eene toespraak, die op al de aanwezigen een diepen indruk maakte. Stolwyk, (nabij Gouda,) 27 Junij. Heden werd alhier aangevoerd de voor deze gemeente bestemde nieuw metalen torenklok, ter vervanging der klokken op den 11 Maart des vorigen jaars doorbrand vernield. Zjj is gegoten in de fabriek van den Heer A. H. van Bergen te Heiligerlee, prov. Groningen, wien alle eer toekomt, wegens der zei ver netheid en sierlijkheid. WerlreiMlam, 28 Junij. Donderdag jl. toen de knecht op het stoombootenveer alhierP. V. ge naamd, eenige passagiers op een stoomboot had gebragt, za« hij i Diet zijne boot terugkeerendeop eenigen afstand iets in het water spartelen met alle krachts inspanning er op af roeijendezag hij dat het een naakt jongentje wasdat zich aldaar had gebaad maar met de stroom was medegevoerd geworden. P. V. al zijne krachten aan de riemen bestedende om den drenkeling te redden had nog het ongeluk een dei- riemen te breken maar wist toch behendig met één riem de boot zoo nabij te brengen dat hij den drenke ling konde grijpen en hem van een anders wissen dood te redden. Dit is de tweede maal dat die man menschenlevens heeft gered. (Ingez.) Neuzen, 29 Junij. In de vorige week ziju alhier de werkzaamheden aangevangen aan het laatste gedeelte van den Spoorweg op Gentloo,peilde van hier tot Sluiskil. Men is thans begonnen met den aanleg eener losplaats voor zeeschepen aan de Oostzijde van het Kanaaleven buiten de vestingwerkenterwijl met de daarstelling der stations- en andere gebouwen mede eerstdaags een begin zal worden gemaakt. Micldollmrg,-26 Junij. Heden heeft het pro vinciaal geregtshof in Zeeland uitspraak gedaan in het jl. Vrijdag en Zaturdag behandelde en door ons mede gedeelde regtsgeding tegen Elias Remijn, oud 18 jaren, van beroep gasfitter, en Marinus van Paassen, oud 22 jaren, van beroep schrijnwerker, beide geboren en wonende te Goes. Het bof heeft bij zijn arrest de verschillende den beschuldigden ten laste gelegde feiten als wettig en overtuigend bewezen aangenomen en hen mitsdien daaraan schuldig verklaard, inet veroordeeling, overeen komstig de wet, van den eersten beschuldigde tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van zes jaren, en van den tweeden beschuldigde tot gelijke straf voor den tijd van vijf jaren alsmede solidair in de kosten. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft, lieden het volgende arrest uitgesproken. Johanna Verloo, huisvrouw van P. Put, oud 26 jaren, Pieternella Oppers, huisvrouw van D. Verloo, oud 26 jaren, en Netje Freule, buisvrouw van D. Frank, oud 38 jaren, allen wonende te Zierikzee. de beide eerste ge detineerd in 's hofs gevangenis alhier beklaagd als zouden de twee eerste beklaagden in den middag van den 1 Januarij jl. te zamen en in vereeniging, van een portaaldeel uitmakende van de destijds door den Lutherschen predikant J. H. C. Heijsete Zierikzee bewoonde huizingten diens nadeele een koperen schenkketel arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend; en als zou de derde beklaagde dien ketel, wetende dat hij door diefstal verkregen was, in haar huis hebben verborgen, om dien te verkoopen zijn schuldig verklaard: de beide eersten aan diefstal ge pleegd door meer dan één persoon in een bewoond huis, en de derde aan medepligtigheid daaraan, door het helen van het gestolen goed en te dier zake onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld ieder tot eene correctioneele gevangenis straf van 3 maanden alsmede solidair in de kosten der procedure. In een heden gehouden vergadering van de Zeeuw- sche maatschappij van stoomvaart is o. a. besloten tot het uitkeeren van een dividend van ƒ30 per aandeel van ƒ1000, alsmede tot het verminderen der vracht prijzen voor passagiers van en naar Rotterdam en de meeste tussclien veren. Zierikzée29 Junij. De WelEerw. Heer Ds. E. C. Junginspred. bij de Hervormde gemeente alhier, heeft het beroep naar Deventer aangenomen. Men verneemt, dat de minister van binnenlandsche zaken naar aanleiding van het vergelijkend examen den I5den dezer te Arnhem gehouden de vacante rijksbeurs aan de kweekschool van onderwijzeressen aldaar ter stede heeft toegekend aan mej. A. J. Chivat alhier. Met bijzondere ingenomenheid vernemen wij, dat de Mannen-Zangvereeniging alhier het voornemen heeft, op Zondag 12 Julij e. k.in de wandel kerk te Brou wershaven, een concert te geven, geheel ten voordeele eener aldaar op te rigten Bewaarschoolwij wenschen dat velenook uit deze en omliggende gemeenten zich opgewekt gevoelen zullen, dit concert bij te wonen, ter waardering van de edele bedoeling der concert gevers, terwijl we ons overtuigd houden dat programma en uitvoering een aanzienlijk bezoek waardig zullen zijn. Volgens schrijven dd. 25 Mei jl. van St. Helena, van kapt. A. L. Hoffman bark Scheldewas men na eene reis van 85 dagen van Banjoewangie aldaar aan gekomen. Behalve 10 dagen stormweder aan de Kaap, had men de geheele reis te worstelen met stilte, zoodat men letterlijk slechts heeft gedreven. De gezondheid der equipage liet niets te wenschen over. Ook het schip was in goeden staat. Zierikzee, 30 Junij. Naar men verneemt zal er een adres aan den Gemeente-raad worden ingezonden, onderteekend door bijna al de bewoners van den Dam, Appelmarkt en Noord- en Zuidzijde der de Oude haven van den Dam tot de Steenenbrugverzoekende om maatregelen te nemen welke ook om den stank weg te nemen welke in dat gedeelte der haven bij warme dagen verpestend is. Het dempen van dit gedeelte der haven en de Schuithaven is reeds lang het plan van liet bestuur geweest, zoodat er veel kans bestaat dat dit t,ot uitvoering zal worden gebragt. Als eene bijzonderheid die om hare hoogst ernstige beteckcnis vermelding verdient, moet worden medegedeeld dat te Amerongen van een welgeschapen zoon is bevallen een on gehuwd meisje, oud 36 jaren, dat geheel krom is en wier beide beenen lam zijn zoodat zij niet gaan of staan kan. Zij is slechts 2 voet lang. Hare hnisgenooten evenmin als hare geboren waren van haren toestand bewust. In een brief uit Leeuwarden, ook handelende over de ont- vlugting der 6 boeven, wordt als zeer opmerkelijk gewezen op het inbreken vnn 4 der toen ex-gevangenen in eene woning te Roodkerk. Zij groeven onder den muur door en arriveerden onder de bedstede der bewoners. Bij 't licht van een loeifer zagen zij dat er een wieg voor 't bed stond en dut die werd vastgebonden door de vrouw, die hoewel in slaap gevallen dat touw stevig vast hield, 't Was de moederhand, die een schal bewaakte. Of de booswichten geen mes hadden, of zij vreesden dat eeni plotseling loslaten van het touw haar zou doen ontwaken, de koelbloedige berekenaar van 'tgecu er diende te geschieden bragt de hand in een wiegende hewcginsr, waardoor de slapende het touw liet vieren en hij het ongemerkt uit hare vingers kreeg. Toen verzette hij de wieg en volbragten zij den diefstal, zooals bekend is. Te Wieringen heeft een treffend ongeval plaats gehad. Een man, vader van zes kinderen, had zich met vier hunner naar het veld begeven en had de zorg voor hel jongste kind en het toezigt. over zijne aan vlagen van krankzinnigheid lij dende vrouw aan zijne zestienjarige dochter overgelaten. De ongelukkige moeder misbruikt een onbewaakt oogenhlik, grijpt haar jongste kind, ijlt er mede naar buiten, en werpt het io

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1