NI El WSB So. 2552. Xaturday 27 J tut ij 1808. 2is,( Jaari». Nieuwstijdingen. TDuitschlaufc. Af «fcierisuifc. EVANGELISATIE, ,,Tot Nut en Genoegen VOtKSFËEST Openbare Aan besteding ti'u# Bremen, 23 Junij. Er heeft gisteren alhier een ge weldige brand gewoed, die acht uren duurde. Ten half 7 ure des avonds was men het vuurmeester. Het onheil is ontslaan bij het trekken van monsters katoen. l)e Si. Stcphnnus-kerk, hoewel meermalen door de vlammen aangetast, is behouden gebleven. De pakhuizen van Oetiing Solui, van II. A. Fritze Co, van James B. Boy es en D. II. Walgen, bevallende katoen en een aannierkelijken voorraad beste tabak zijn verbrand. Voorts vijf kleinere huizen aan de Huckpoort en vijf aan hei Stephanuskerkhof. Men begroot de schade, waarvoor verzeke ring was aangegaan, op anderhalf miliocu tknier. In de voorstad voor de Dovenpuort zijn drie boerenplaatsen, de houtmagazijnen van Meijer Kahrwcg en drie en-tivintig kleinere woningen verbrand. De waarde aldaar vernield, en welke behalve de gebouwen groolendeels niet verzekert was, wordt op ongeveer 200,000 thaler geschat De brand heeft aan de Lange straat ook nog een huis aangetast, doch werd aldaar zeer spoedig gebluscht. Alle voorname assurantie-kantoren zijn bij den ramp betrokken. Omtrent den brand te Bremen, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld, volgens berigten, loopende tot des namiddags ten 2 ure. De brand is des voormiddags ten half elf ure uitgebroken en wel naar men verneemt bij het trekken van monsters katoen in het groote pakhuis der firma A. W. Fritze C°. Dit gebouw, achter de St.- Stephanus kerk gelegen, was Moor dikke binnenmuren en ijzeren deuren verdeeld in verschillende afdeelingen. In een ongelooflijk korten tijd stonden onderscheidene zolders in brand waardoor het geheele gebouw in een dikken rook werd gehuld, die door den Zuiden wind tegen de kerk werd gedreven. Na verloop van ongeveer een half uur stond de geheele eerste afdeeling van beneden tot boven in lichtlaaijen gloed, waaruit eene wolk van vonken opsteeg, die het geheele bovengedeelte van het kerkgebouw om hulde, alwaar het hout aan het dakwerk, tengevolge dei- aanhoudende droogte, dadelijk vuur vatte. Er bestond dus groot gevaar, dat het vuur naar het inwendige der kerk zou voortdringen, doch door de verdubbelde inspanning der brandweer gelukte het evenwel dat onheil af te wen den. Inmiddels waren ook de andere afdeelingen van het pakhuis in vlam geraakt, en hierdoor ontwikkelde zich weldra een gloed die het ergste deed vreezen. Vooral vreesde men, dat de vlam zou overslaan op het daartegen over gelegen Zeemansgebouw, waarom dit dan ook met den meesten spoed werd ontruimd. Intusschen werd het woonhuis en nagenoeg te gelijk ook het pakhuis van den heer J. A. Boy nes, zoowel als het magazijn met zeven ver diepingen van den heer D. H. Watjen aangetast. Terwijl dit aan de stroomopwaartsche zijde plaats had hoopte men nog aan den anderen kant het magazijn der firma Oetiing Sohn, achter het St.-Stephanus kerkhof, te kunnen be houden doch terwijl het vuur zich thans naar alle kanten verspreidde, werd men in die verwachting weldra te leur gesteld, en in betrekkelijk korten tijd was ook dat gebouw in de asch gelegd. Wel werd de daaraan grenzende werk plaats der firma Achelis Sohn ook nog beschadigd, maar in deze rigting scheen de brand toch niet verder te zullen voortdringen. Zoo veel te erger was het daarente gen aan de strooinopwaartsclie zijde, alwaar de vlammen tot aan de Huckpoort voortwoedden. Het pakhuis der- firma Fritze C(\, alwaar het onheil was ontstaan, big ten een ure reecis geheel in een puinhoop, en terwijl kort te voren de bluschmiddelen gezamenlijk met alle krachten aan dien kant langs de zijde van hot genoemde kerkhof in werking moesten blijven ontstond er verder op nieuw al arm doordien men uit de Dovenpoorts-voorstad een dikken zwarten rook zag opstijgen. Spoedig bleek dat de rond dwarrelende vonken gedeeltelijk naar die zijde waren over gewaaid en nedergekomen op eene stroopen dakbedekking aan het huis van den heer H. Rathjen. Met eene onbegrij pelijke snelheid had de daaruit ontstane vlam rondom voortgewerkt, zoodat ook het uitgebreide houtmagazijn van den lieer J. Ei-hard Meijer spoedig vuur had gevat en weldra een 301al huizen in de Hennipstraat waren aange tast. De molen van den heer Rickleffs, aan de Poortwal gelegen, raakte hierbij mede in brand, doch daar gelukte het nog spoedig het vuur te blusschen. Het berigt, ten 2 ure afgezonden, eindigt met de mededeeling, dat ook liet pakhuis der firma von Ebell C°.vóór het kerkhof ge legen, op dat oogenblikin brand stond, en dat er in middels een zware slagregen viel. Ook vernam men nog, dat naar Vegesack, Verden en Hannover per telegraaf was geseind om hulp van brandspuiten. De berigten omtrent den hoogst in het midden en zuiden van Rusland luiden gunstig. De prijzen dei- granen zijn aanmerkelijk gedaald. Westervoort, 22 Junij. Gisteren avond om streeks 8 uur sloeg de bliksem in een der hooibergen van den landbouwer J. Evers, in de Klapstraat alhier. Spoedig deelde de vlam, aangewakkerd door den feilen wind, zich mede aan een tweeden hooiberg, op dezelfde hoeve aanwezig, en men vreesde dat spoedig liet geheele erf eene prooi der vlammen zou worden. In de gemeente Westervoort; is Zondag avond het te veld staand koren en tabak gedeeltelijk verwoest door de felle en groote hagelsteenen. '«i Gra vciiliago, 22 Junij. Gisteren namiil.l.nr, om streek» half vier ure, vervoegden zich drie herren aan liet Hcrv. diaconie-weeshuis en verzochten de jongens te spreken, die op U. Woensdag den prijs van 100,000 uit de bus der staatloterij hadden uitgetrokken. Deze bevonden zich op dut «ogenblik Ier kerke, maar de hccren vertoefden eene wijle lui aan hunne tehuis komst en vereerden toen dc twee jongens, die gezegden prijs en het nummer, waaraan hij ten deel viel, uit de bus hadden ge trokken, ieder mot een fraai zilveren horologie nirt toepasselijke inscriptie, terwijl zij aan dc beide andere weesjongens, die dien zelfden dag bij de trekking waren werkzaam geweest maar door wie die prijs en dat nummer niet uitgetrokken waren even- nel eene gift jn geld ter hand stelden. Men kan zich ligtelijk voorstellen, W(.||< eene blijde verrassing daarmede aan de weezen Ï9 bereid. Rotterdam, 23 Junij. Heden middag ten 12 ure begaven zich twee jongelieden, de ecu 13 en do andere 17 jaren ond, in de Botte alhier, om zich te baden. Daar alleen de oudste zwemmen kon, bond hij zich een touw om het. lijf, waaraan de andere zich kou vasthouden om zoo doende beiden over de Rotte te zwemmen; doch halverwege gekomen zijnde, zonken beiden in de diepte weg en verdronken. Hunne lijken werden eeuigen tijd later opgehaald. De oudste was de kost winner cener weduwe en behoorde in het Zwaanbals te huis. Goes 25 Junij. Men verzekert dat de opening van den Spoorweg Bergen-op-Zooin Goes op Woens dag a. s. zal opgeluisterd worden door de tegenwoor digheid van de HH. Ministers van Binnenlandsche zaken, Finantien en Marine. Zij zullen ten 12 u. 5 min. te Bergcn-op-Zoom aankomen en aldaar worden opge wacht door Heer Commissaris des Konings en verschil lende autoriteiten uit Zeeland. Ten 12 n. 20 min. zal men van Bergen-op-Zoora per extra trein vertrekken om ten 2 u. 32 m. te Goes te arriveren. Op de tussclien stations zal de trein halt houden tot het opnemen van de genoodigden aan de feestviering en tot het verschatten van de gelegenheid aan de burgerlijke overheden tot het complimenteren der hooge autoriteiten. Het muziek- koor van liet 3de Regenient Infanterie zal den trein vergezellen en de feestviering helpen opluisteren. In de sociëteit „van Ongennchten Vrij" zal aan genoemde autoriteiten van wege de Gemeente een diner worden aangeboden, waartoe tot den 28sten dezer maand In troductie kaarten zullen verkrijgbaar zijn, tegen betaling van den nog vast te stellen prijs voor zoo ver zulks ten minste de plaatsruimte zal toelaten. Verder is er een concours uitgeschreven door de Boogschutterijen Jacoba van Beijeren en Willem Teil alhier, die daarvoor eene subsidie uit de Gemeentekas ontvangen en waaraan verscheidene vreemde Boogschutteryen zullen deelnemen. De toebereidselen voor de feestviering zijn algemeen, 's Avonds verwacht men een prachtig vuurwerk. Behalve twee extra treinen zullen dien dag ook de gewone treinen van hier naar Bergen-op-Zoom rijden, waarvan aldus door ieder tegen het gewone tarief ge bruik zal kunnen worden gemaakt. Zierilfzee20 Junij. De Tentoonstelling van voorwerpen van kunst en smaak wordt op aanstaanden Dingsdag gesloten. Wij kunnen niet nalaten onze Stad- en Landgenooten, die dezelve nog niet bezochten, tot een bezoek aan te sporen, daar zoowel de keurige ver zameling van oudheden in zilverandere metalen en porselein, als de zeldzaamheden op verschillend gebied gevoegd bij eene doelmatige rangschikking een bezoek overwaardig zijn. Naar wij vernemen is Vrijdag zoowel dc dam in de Ooster-Schelde, als de spoorwcglijn Bergen op Zoom Goes, van wege het departement van binnenlauilsehe ziikeu opgeno men en in orde. bevonden. Zierilc/oc, 26 Junij. Nadat reeds meer dan 20 jaar zijn verloopen sinds men begonnen is met het ontwerpen van Jen Zeeuwschen spoorweg, zal eindelijk den 1 Julij het gedeelte van Goes naar Bergen-op-Zoom feestelijk worden geopend. Naar wij vernemen zullen van wege h t gemeentebestuur van Goes verschillende festiviteiten worden uitgevoerden zijn de Minister van binnenlandsche zaken de Zeeuwsche leden der Staten-Generaal, de Gedeputeerde Staten van Zeeland, en andere hooge autoriteiten uitgenoodigd, om de pleg- tigheid bij te wonen. Het is te hopen dat de Zeeuwen zullen toonen het groote belang van dezen dag te gevoelen en door hunne tegenwoordigheid, hiervan het bewijs leveren. Wij hopen dat op dien dag van deze stad naar Goes en terug een extra stooinbootdienst zal georganiseerd worden ten einde de ingezetenen van Schouwen en Dniveland op eene gemakkelijke wijze in de gelegenheid te stellen om het feest bij te wonen. Men schrijft uit Vlissingen „De van hier overgeplaatste werklieden der marine zijn gisteren en heden met hunne familiën en huisraad naar hunne bestemmingen vertrokken. Er waren ongeveer 300 personen. Dat dit vertrek weder aan velen leed veroorzaakt dat hierdoor weder menige band verscheurd is geworden laat zich ligtelijk begrijpen. „Volgens gerucht zouden er welhaast weder een veertigtal werklieden verplaatst worden. - Maandag is in een der stallen op de veemarkt te Amsterdam een ongeluk gebeurd, dat inderdaad ijzing wekkend is te noemen. Een der beambten namelijk een man van reeds 67 jaren, is door een stier met de hoornen de buik opgereten. De ongelukkige moet in hoogst zorgelijken toestand verkeeren of is welligt nu reeds aan zijne vreeselijke wonde bezweken. Zaturdag werd voor het provinciaal geregtshof van Utrecht, na een 5 daags debat, de behandeling dei- zaak van J. Gratis ten einde gebragt. Door het O. M. werd gereqnireerd schuldigverklaring aan moord en veroordeeling tot de doodstraf. Door mr. van Bolhuis die ambtshalve de verdediging voordroeg, werd beweerd, dat de premeditatie niet was bewezen en dus slechts tuchthuisstraf kon worden uitgesproken. Nare- en dupliek werd de uitspraak op 27 dezer bepaald. Te Groningen is in liet telegraafkantoor Vrijdag avond ingebroken. Juist was er ƒ3000 gestort, zoodat de dieven slechts ƒ60 vonden. Uit Ainbt-Hardenberg wordt van 21 Junij gemeld. Gisteren voormiddag heeft in deze gemeente een verschrikkelijke brand gewoed. De geheele buurtschap Mariënberg is totaal afgebrand niet alle bewoonde huizen en getimmerten. Eenigc runderen, var kens, benevens een paard zijn in de vlammen omgekomen. Men- 9cheulevens heeft men hierbij niet te betreuren. Dal dc brand in het bewoonde pand juist nau de windzijde uilbrak, was oorzaak dat in een paar uren liet. meeste in vollen vlam stond. Onder het verbrande is ook de kapitale boerenhuizing met schuren, schaaps kooien enz. van den grooten landeigenaar Jan Hessclink. Van de inboedels is weinig gered, terwijl nog veel klinkende munt, koren enz. in de vlammen vernield is. De oorzaak van dit onheil is on- bckendt De panden met inboedels waren tegen brandschade ver zekerd. liet groote boerenerf van den heer Hessclink was slechts voor een zeer lage som ingeschreven, de inboedel in het geheel niet. Uit Maastricht wordt van 19 dezer geschreven De inwoners van het gehucht Windhaven, gemeente Voelenderwerden eergisteren op eene treurige wijze in hunne kermisvreugde gestoord. Bij den landbouwer Peters brak in den namiddag plotseling bra al uit, welke zoo spoedig toenam, dat .aan zijne huisvrouw de tijd ontbrak, om zich door de deur to redden, daar deze, door het neerstorten van het brandende rieten dak niet meer te openen was. Voor de vensters der woonkamer bevon den zich ijzeren stangen dezen moesten weggebroken worden, om de wanhopende vrouw aan een wissen dood te onttrekken. Ook een kind, dat zich in een bovenvertrek bevond, werd gelukkig gered. De hofstede, stal, schuur, een vijftal paarden, een veulen, huismeubelen akkerge- veedschap benevens eene groote hoeveelheid graan werden een prooi van het vernielende element. Vijf aangrenzende gebouwen werden insgelijks in de asch gelegd. Door de aanhoudende droogte was er ten eenen- male gebrek aan water, zoodat er aan geen blusschen te denken viel. Alleen het woonhuis was tegen brand schade verzekerd. G ei: berigten. Op het vergelijkend examen op een dorpje in Z. B. heeft men boereu-blind gespeeld en alzoo het doel bereikt om er één te favoriseren en de overigen te dupéren. Er is gepractiseerd, een nieuw soort van voetangels en klemmen op het slot te G., om daarmede de couranten- roovers te vangen. De onbeminde burgemeester der jongelings-vereeniging te W. alias suiids-knecht geeft voorbeelden aan zijne onderdanen, om toch niet, hoe hoog noodig ook, voor hunne bazen te werken op Zaturdag-namiddag. Een goed voorbeeld, vindt dan ook goede navolgers, en men ziet dan veel slenterij, pronkerij, snoeverij en meer nuttige zaken. Ilij zal dan ook voor gedragen worden tot ridder van de eiken kroon. Te A. moest een smid zich niet bemoeijen met zaken van anderen, maar zijn regenwater wat goedkooper verkoopen aan de armen, dan zoude hij in zijn waterhandel zeker geen concurrentie te vreezen hebben. Ook moest hij zijn zwager niet zoeken te vereerlijken in zake het voorgevallene met den rotting; doch dat gaat niet, daar zijn geen gronden voor; en nu zingt men: Een Smid te A. Zit vroeg en spa Zich suf te practiseren Hoe hij niet één Maar deez en geen Moet smaden en dupéren. Eene oude baakster te C. wordt verzocht, geene on waarheden meer te vertellen van fatsoenlijke lieden bij een rentenier in de achterstraat, of zij zal het worden afgeleerd, en ook die van over de 20 jaar: Maar als een mensch zijn zin niet krijgt, Is liet een leelijk dier En zelden is het dat zij zwijgt, Maar maakt een groot getier, De verlorene dochter te Middelburg is teregtdrie dagen en nachten heeft zij bij Pieter geweest, hoewel zjj maar éénen dag met de Pinksteren mogt uitgaan. Als zij dat met de kermis overdoet, zal zij bij name genoemd worden. Te W. komen er reeds jonge meiden tekort want één heeft ze bijnaalle in dienst. De schoenlapper die voor schandaal in de kerk moet zitten, loofd ƒ50 uit aan hem die den molenaar kan aanwijzen die geld van hem hebben moet van meel. En wat betreft geld ter leen vragen, is ook onwaar; wel heefteen boer hem geen varkje dat liij gekocht had, niet willen mede geven zonder geld. Eene dienstbode te Brouwershaven moest zich wat fatsoenlijker gedragen, en geen brieven schrijven zonder naam anders zal zij moeten hooren dat haar niet bevallen zal. Een boer te Arnemuiden wordt aan geraden, zooveel niet te loopen bij jonge meisjes, zoo als verleden Zondag. Te M. zullen drie zusters wat gekortwiekt worden als het fonds teniet is, en dan zitten zij op straat. Een zot te Middelharnis kan niet trouwen omdat zijn meisje geen geld heeft en de thee-tante heeft het ook niet: Dus het is daar zoo gesteld Groote pronkers zonder geld. SlarktpriiKeu to Zierik/a'o. 25 JUNIJ 1 868. Boter, laagste koers 0,57s en hoogste koers ƒ0,65 per 5 ons. Kip-Eijeren, laagste koers ƒ0,60 en hoogste koers ƒ0,75 per 25 stuks. OiHlt'rir<ni>v<l L. STEENLAND, Az. Elkerzee, en den 27 Junij 1868. A. MATTHIJSSE, Md. Dienende deze tot algemeene kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. Heden overleed na een smartelijk lijden van eenige dagen in den ouderdom van ruim 81 jaren, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot JACOB ENGEL VAART, tot diepe droefheid van mij, zijne Kinderen en Kleinkinderen. Zierikzee. T. ENGELVAART, 25 Junij 1868. Constanse. Bij deze wordt onze <lauk toegebragt aan allen, die ons met hunne deelneming hebben vereerd, bij het overljjdon onzer geliefde Moeder en Behuwd- Moeder E. VÉRSEPUT, Wed. J. J. Kosten. Serooskerke Uit aller naam 2 5 J u n jj 1 8 6 8. M. van der EST. op Maandag den 29 Junij, in de CONCERTZAAL des avonds ten aoht nire. Voorganger Ds. ROOZE- MEIJER, Herv. Predikant te Middelburg. De BURGEMFKSTKK .mi W KTIK UDKkS der gemeente Zaamslagprovincie Zeeland brengen ter algemeene kennis, dat de KEHMIS °t «T-A.A.I?3I^VI2T£rr aldaar, dit jaar zal aan vangen op Dingsdag den Iden en eindigen op Donder dag den 9den julij aanstaande. Zaamslag den 20 Jnnü 1868. Ij. vak DIXHOORN, Burgemeester. E. H. WORTMAN, Secretaris. SO OI KT E IT TE ZIERIKZEE. BIJ GELEGENHEID DER SLUITING VAN 1)R NM VKIIIIEIDS-TENTO:INSTKLU (J OP DINGSDAG 30 JUNI 1868, in het lokaal PARKLUST met omliggend terrein. NTsitiiiéo MAi&ionle van 1 tot 3 ure, waarbij eene BALLON zal worden opgelaten. Gi*oot Concert des avonds te 7'/, ure. Schittereiul Vuurwerk volgens program ma in twee afdeelingen. Illsiuiiimfcio, enz. Toegankelijk voor de leden inet ééno Dame. Meerdere Dames en Kinderen betalen zoowel bij de MATINEE als liet CONCERT •->.-> Cents. De MATINÉE kan door niot-leden tegen betaling van O out.»! worden bjjgewoond. Bewijzen van lidmaatschap' zijn van af heden met betaling van verkrijgbaar. Vreemdelingen, buiten de eilanden Schouwen en Dui- reland woonachtig, genieten introductie tegen betaling van Ecu Gruklen. Ten einde aan de heiningen, waarvan de toegangen te 12'/2 en te 7 ure zullen zijn opengesteld, geen op onthoud te vinden, wordt een ieder beleefdelijk verzocht zich vooraf van toeganglijifirtenbij den Se cretaris verkrijgbaar, te voorzien. De leden der Sociëteit die buiten de Stad wonen, worden verzocht hunne toogaiigksiarten bij flen ondergeteekende af te halen. Naiuens het. bestuur, MES, Secretaris Bufgtu*] ij Ito Stand te Zierikzee. geboren: 3 Junij. Eene dochter van M. J. Padmos en M. de Jonge. - 4 dito. Een zoon van J. M. Gasille en H. J. tie Looze. 5 dito. Eene dochter van J. J. Stein en E. C. Weiand. 14 dito. Een zoon van H. van den Ende en P. van Iliele. Een zoon van M. C. Brandenburg en J. Jansen. 16 dito. Een zoon van P. Adriaanse en D A. Molegraaf. - 17 clito. Eene dochter van J. Lokker en W. de Vlieger. 18 dito. Een zoon van A. Koppenho! en A. J. Knijper. 20 dito. Eene dochter van C. Locnjers en E. Reedijk. 22 dito. Een zoon van J. Pistorius en K. Kuipers. Eene dochter van C. den Boer en M. Koole. 24 dito. Een zoon van F. W. N. ITügenholtz en M. C. F. van Gogli. 25 dito. Een zoon van II. Tromper en M. Schults. overleden: 11 Junij. J. J. Ilausser, oud 7 m. z. 12 dito. M- G. Moequé, oud 59 j. vrouw van T. Bakker. L. K. Manui, oud 25 j. jd. 14 dito. J. P. de Raad, oud 80 j. Weduwe J. Bos. 16 dito. A. W. Kloet, oud 9 in. d. 25 dito. J. Engelvaart, oud 81 j.man van T. Constanse. als levenloos aangegeven: 17 Junij. Eene dochter van C. v. d. Kreke en S. Bal. 22 dito. Eene dochter van II. Loene en C. v. d. Stolpe. van de vernieuwing tier piinncnhcdck- king op de Schuur en nevengebouwen van de Hofstede in den Broeder- en Zusterpoldergemeente Wolphaartsdijkop Maandag den 6 Julij 1868, de3 voormiddags oui 11 ure. op gemelde Hofstede, alwaar gedurende acht dagen te voren het Bestek ter lezing ligt, terwijl twee uren vóór de besteding aanwijzing van liet werk zal gegeven worden. OiKlcrfcronwd LAMBERTUS van HEUKELOM De Notaris J. M. BOUV1N te Zierikzee zal op Maandag den 29 Junij 1868, des middags ten 12 ure, in de Sociëteit Bellevueop de Nieuwe Haven ten verzoeke van zijn principaal publiek presenteren te verkoopen Eene partij IIOOIGRAS, gelegen in het eerste en tweede Weegtje, de Krengenweg en de Roode Heul in liet Poortambacht dezer stad. De Notaris Mr. J. J. ERME- BINS zal, ten verzoeke van ADRUAN SMA.LHEER, op] Dingsdag den 30 Junij 1868,' 's morgens ten 10 ure, op deszelfs hofstede in de Gemeente Duivendijkepubliek presenteren te verkoopen 2 PimiMkm, 5 Mclkkooijcn 4 Aumr- zen, 1 Iloud met Iloken Ketting, Hoen ders, 1 Boeren wagon, 1 Knpwagcn, Bouw- en Mclkgcrccdschitppcueen MestputHooi fs»tiroo en meer andere Hoerende Goe<leren. Nadere information te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. Giesendam, 18 Junij 1868. Algemeen CATALINA MARIA de GLOPPER. kennisgeving. De Notaris J. van der BENT zal op Dingsdag den 30 Junij 1868, des voormid dags ten ÏO'/Ï, ure, aan de Calicots-Fabriek te Zierikzee publiek verkoopen -OO oude WEEFSTOELEN. Daags te voren te bezigtigeti.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1