No. 2529. 24s,c Jaai'i»'. Woensdag 17 Junij 1868. bekendmaking. I ziebikzeesche nieuwsbode Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden 1,30. Franco per post, in Nederland1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Adyertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegehegt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee verbieden het schuri'n, spoelen of dweilen van StratenStoepen of Klinkerpadenalsmede het wasseheuvp.n Glazen, gedurende de heerschende droogte, ingevolge de bepaling van art. 45 van het policre-reglement voor deze gemeente. De BURGEMEESTER van Zierikzee roept den verlofganger Jacobus Bal jéder ligting van 1867, behoorende tot deze gemeente, op, om zich onverwijld in werkelijke dienst te begeven ten einde gedurende drie maanden onder de wapenen te worden gehouden, krachtens art. 137 der Militie-Wet, zullende hij uiterlijk op '27 dezer bij zijn korps te Vlissingen aanwezig moeten zjjn voorzien van zijne kleeding en equipement-stukken, alsmede van zjjn voor vertrek af- geteekende verlofpas. De eerste ontmoeting van het minis terie met de vertegenwoordiging. Den 9den is het nieuwe kabinet voor het eerst in de Tweede Kamer verschenen. Ondanks de woedende en onbeschofte aanvallen van het orgaan der gevallen ministers, vooral tegen den heer van Bosse werd de regeering door de overgroote meerderheid goed ont vangen. De minister van finantien deed al dadelijknamens het kabinet mededeelingen, die wel geschikt waren om een aangenamen indruk te maken. In plaats van het „binnen de grenzenzooals het vorige kabinet de Staten-Generaal toesnauwde gaf hij een kort woord dat niet overliep van beloften want het kabinet had zijne eerste zorgen aan de begrooting moeten wijden in de weinige dagen, dat het aan het bestuur was en al dadelijk zooveel mogelijk bezuinigd al die beloften in een programma beteekenen ook zeer weinigals men op de beginselen en de personen niet kan bouwen dit leert het meest het uitvoerige programma, waarmede het vorige kabinet optrad, maar dat het niet nakwam. Het ministerie verklaarde echter dat het zich met de oplossing der groote vraagstukken van den dag zou bezig houden. Het veelomvattende koloniale vraagstuk bekleedt daaronder eene eerste plaats. „Ook de finan- tieele, welke zich op dit oogenblik voordoet in een ander licht dan wij sedert eenige jaren gewoon waren te aanschouwen doch welke geen overwegend bezwaar oplevertmits men zich in zijne wenschen gelieve te beperken." Staan wij hierbij een oogenblik stil. Men hoort de liberalen spreken van finantieel wanbestuur van de conservatieven en deze antwoordengij sloopt de baten uit Indiedat is de oorzaak van een veranderde finan- tieelen toestand. Wat is waarheid Sedert 1849 zijn de prijzen van koffie en suiker op de Europesclie markt ontzachlijk gestegen. Voor dien tijd en na 1830 waren de batige sloten uit Indie of uiterst schraal of werden alleen verkregen door een uitputtend exploitatiestelsel, dat land en volk op Java bedierf. Men begon later in te zien, dat men de meest noodzakelijke uitgaven niet aïln Indie kon onthouden en toen men jaren achtereen zooveel verzuimd hadterwijl nu het moederland 20 en 30 milioen per jaar overhieldstegen de uitgaven in Indie meer en meerja verdubbelden sedert 1846 van 50 tot circa 100 milioen. Nederland amortiseerde inmiddels 300 milioen, schafte belastingen af zonder equivalent en begon aan spoor wegen en waterwerken. Bij de wet van 1860 tot aanleg van staatsspoorwegen, verklaarde wijlen de heer van Halldat als men voor dat werk ongeveer 100 milioen steldemisschien eene leening van 50 milioen noodig zou zijn. De liberale regeeringen en het laatste kabinet hebben aan de spoorwegen reeds 97 milioen besteed. Nu zouden wij er misschien zonder leening gekomen zijn. Maar de spoorwegen kosten veel meer en inmiddels verhoogden de conservatieven de uitgaven voor oorlog en marine met milioenen. De inkomsten in Indie werden niet door de conservatieven vermeer derd alleen schreeuwden zij om behoud van de twee overgebleven cultures. De overige cultures thee, tabak, cochenille, indigo waren door beide partijen langzamer hand ingetrokken omdat zij verlies gaven of de be volking ongehoord benadeelden. Niemand denkt er echter aan eensklaps de koffiecultuur onder den voet te halendie 40 milioen per jaar oplevertbij de slechte betaling voor de bevolking. Er moet en mag eerst tot eene hervorming worden overgegaan als andere hervormingen in Indie voorbereid zjjn, bijvoorbeeld het landelijk stelselopdat het evenwicht in de Indische finantien bestaan blijve. Maar nu staat het liberale kabinet voor dezen toe stand: de spaarpenningen van vroeger zijn verteerd de uitgaven zijn toegenomen en de prijzen van koffie en suiker, door den stilstand in handel en vertier sedert eenigen tijd in alle landen gedaald. Elke cent per pond koffie is een milioen en altijd voorspelden de liberalendat de gedwongen cultures onder zulke omstandigheden weinig of geene winsten zouden afwer pen. Nu is het natuurlijk dat als men voor oorlog en marine dezelfde sommen wil besteden, er voor de spoor wegen te kort komt, zonder uiterst gelukkige oogsten in de Oost. Men zal dus zijne eischen moeten beperken of leenen. De heer van Bosse wil in de uitgaven voor spoorwegen voorzien door zoo noodig schatkistbilletten uit te geven, die men kan intrekken als Indie ruime baten afwerpt. Anders zal men ten slotte 50 milioen ongeveer moeten leenen, want de kosten der Staatsspoorwegen beloopen niet 100 maar bijna 150 milioen. De begrootingswetten zijn dan 11 12 en 13 dezer aangenomen en bij die gelegenheid zijn reeds enkele belangrijke punten nader aangeroerd. De nieuwe minis ters deden zich kennen als personen die zich goed weten uit te drukken. Toon en vormen van de ministers van binnenlandsche zaken en van marine vooral, maak ten den gunstigsten indruk. De eerste heeft onder anderen verklaard dat hij door eene milde en loijale toepassing van de wet op het lager onderwijs in de bezwaren van sommigen zou trachten te voorziende regeering overwoog op welke wijze de uitvoering zou worden belet van het besluit van den raad van Rotter dam waartegen ook wij in den tijd zijn opgekomen waarbij bedeeldenal willen zij hunne kinderen op bijzondere scholen voldoend onderwijs laten geven gedwongen worden naar de openbare school te gaan. Dat besluit hangt echter niet direct samen met de wet. De regeering heeft voorts medegedeeld al het moge lijke te zullen doen tot verwezenlijking van het grond wettig voorschrift tot scheiding van kerk en staat, ten opzichte waarvan wij onder het vorige kabinet achteruit gegaan warenen dit beginsel ook in Indie te zullen toepassen. De toon der discussien enkele ultra-reactionairen als Koorders en Nierstrasz uitgezonderd is nu weder heusch en getuigt vau zucht tot gemeen overleg. Dat kon wel niet anders nu eene regeering optrad, die bij monde van den heer van Bosse had vooropgezetdat zij „doordrongen is van het besef, dat getrouwe hand having van de rechten der Kroon zeer wel hand aan hand kan gaan met de even nauwgezette eerbiediging van de rechten der vertegenwoordiging." Onze richting is bepaaldelijk die „van vooruitgang," verklaarde het kabinet en onder die vlag zou het geen strijd ontwijken, maar achtte medewerking en ondersteuning van de vertegenwoordiging onmisbaar„zooveel noodig is zou het zich toeleggen gemeen overleg te bevorderen." De oppositie heeft de begrootingswetten zonder strijd aangenomen. Zij wil intusschen al dadelijk een strijd op politiek terrein voeren en daarom heeft rar. Daniel Koorders verlof verkregen tot het houden eener inter pellatie over de formatie van het kabinet, alsmede de onderwijs en koloniale kwestien. Gisteren (Maandag) ten 1 ure is die strijd aangevangen. De fashionabele leden der oud-conservatieve partij hebben blijkbaar die interpellatie niet willen doen in hun hart waren zij even afkeerig van het gevallen ministerie als wijdaarom is de uitverkorene van het Dagblad opgestaan. Wij komen op dat debatna afloop terug. N ieu wstij d ingen. Shunmtl». Uit Washington. De algemeene verwachting was dat na het oordeel ten gunste van president Andrew Johnson uitgesproken te hebben, men voorloopig of voor altijd de impeachments kwestie aan de zijde zoude geschoven hebben. Zelfs vele republikeinsche organen hebben dit verlangen gedeeld, omdat het niet te ontkennen valt dat het volk veel door de politieke gisting lijdt, en dat daardoor het vertrouwen zoo noodig in handel in wankelenden toestand blijft verkeeren. Intusschen schijnen de leden van het Congres die aanzigten niet te deelen, en gaan van het beginsel uit dat het verwerpen van het Elfde artikel nog geen zins het verwerpen van al de andere punten in zich opsluit. Van daar dan ook dat men de behandeling dier regtsvraag nog blijft voortzetten en tot eene ver dere stemming wil overgaan. Intusschen is het zeer onzeker of al deze bemoeijingen van het congres tot iets zullen leiden, omdat eene meerderheid tot het schul dig uitspreken zeer waarschijnlijk niet verkregen zal worden. Iu afwachting van die beslissing willen wij in het kort een berigt geven van de jonste zittingen. Uit die zittingen blijkt het dat de „Managers" van dit regtsgeding zich geenzins tevreden stelden met de stemming uitge'oragt door die senatoren, welke ofschoon tot hunne partij behoorende, geenzins zich met eene schuldig verklaring van den president, ten opzigte van artikel 11 konden vereenigen. Men hield deze ontrou wen van vele ongeoorloofde middelen tot bereiking van deze uitkomsten verdacht. Men beschuldigt hen zelfs van hunne «temmen verkocht te hebben en zich dus door aanzienlijke sommen te hebben laten verleiden. Men heeft daarvoor getuigen van alle zjjden opgeëischt en ondervraagd. Men tracht bovendien indien de mogelijk heid daarvoor kan verkregen worden, een nieuw beschul- digings artikel, of meerderen bij de andere te voegen en coute qui coute zich de president van den hals te schuiven. De republikeinsche partij in het land blijft zich met de hoop vleijen, aan te toonen, dat omkooping duidelijk bewezen zal wordenterwijl de democra tische partij de impeachment-kwestie als eene verlorene zaak beschouwt, en zich overtuigd houdt dat Andrew Johnson de zegepalm zal behalen. (Elke week ontvangen wij Amerikaansche berigten die wij zullen inededeelen.) Londen, 10 Junij. De markie9 Hastings heeft te Parijs met zijn paard de Earl 280,000 pd. st. verdiend, behalve 5000 pd. st. aan prijzen als anderzins. Daardoor, zegt men, zal hij al zijne schulden ten volle kunnen afbetalen. De Keizer der Franschen heeft hem toen hij hem den keizerlijken prijs over handigde op de Tuilerien ten diner genoodigd met den graaf en en de gravin van Vlaanderen en de Grootvorstin Maria van Rusland. De schoenmakers-knechts te Liverpool hebben den arbeid geslaakt, omdat de patronen.weigcrde 6 p. per paar hooger maak loon en 3 p. hooger reparatieloon te geven. Deze eisch werd ge weigerd op grond, dat de loonen voor ongeveer 2 jaren waren verhoogd, zoodat een werkman thans gemakkelijk 2 (ƒ24) perweek kan verdienen, indien hij 12 uren per dag werkt. Te Londen is een jong Hollandsch meisje, Maria Sophia Jung, gestorven tengevolge van het inslikken van een speld, die de chirurgijn, bij lijkopening, in haar lever gevonden heeft. Bbthn. Stocltliolm II Juuij. Er heeft alhier heden namid dag in een fabriek van nitro-glycerine een geweldige ontploffing plaats gehad, waarbij 15 menschen gedood en een groote ver woesting onder de omliggende huizen is aangerigt. JFranltijfe. Belgrraxlö, 11 Junij. Het voorloopig bewind, bestaande uit den president van den senaat, Marinovic, den minister van justitie Herschiauin en de president van het hof van cassatie Petrovic, heeft een proclamatie uitgevaardigd aan het volk, waarin het aangemaand wordt de orde te handhave. Tevens wordt daarbij de Skouptschina bijeengeroepen binnen een maand, tot regeling van de zaak der troonopvolging. De moordenaars van vorst Michael zijn Radoranovich met zijn beide zonen. De vader en een zijner zonen is gegrepen. Voorzoo ver uit het gehouden onderzoek gebleken is, was de moord een daad van wraak, die met de politiek niet iu verband stoud. 12 Junij. Wegens den moord op vorst Michael gepleegd, is een uitgebreid onderzoek ingesteld. De orde is nergens verstoord. De boeren leveren zeiven personen, die verdacht worden aan de politie over. De buitenlandsche vertegenwoordigers houden tal rijke conferentien met de regering. Het vreesselijk gehavende lijk van den vorst is hedeu gebalsemd en zal waarschijnlijk overmorgen worden bijgezet. De Moniteur de Varmée deelt eeu verslag van Maar schalk Niel aan den Keizer mede, waarin hij de uitmuntend heid van het Chassepot geweer bevestigt, en aantoont dat zijn onvergelijkkelijke hoedanigheden het den eersten rang onder de thans bestaande vuurwapenen geven. Het verslag meldt tevens, dat de geheele Fransche infanterie thans met Chassepots gewapend is. Men is ijverig met den aanmaak dier geweren bezig en worden er gemiddeld dagelijks 1,600 stuk9 afgeleverd. lEieberlanfc. 11 Junij. De nieuwe minister van marine, schijnt dij de aanvaarding zijner betrekking, toestanden te heb ben aangetroffen, die hem noopten al dadelijk eene vrij belang rijke verandering te brengen in het personeel bij zijn departement. Zoo is het bekend, dat de inspecteur van de geneeskundige dienst, dr. G. F. Pop, zal worden gebragt op non-activiteit of gepensioneerd eu vervangen in zijne functiën, door den dirigerenden officier van gezondheid der lste klasse H. Slot. De geheele marine, maar vooral de geneeskundige dienst, ver heugt zich zoowel over deze aftreding, aU bovenal over deze plaatsvervanging, door een allerwege zoo hooggeacht en edel mensch ah de heer Slot. Ook wil een gerucht, dat de met a speciale diensten" be laste kapitein ter zee F. R. Toewater, zou ingezien hebben, dat onder dit ministerie, alle overbodige betrekkingen zouden worden opgeheven en ZHEg. dieu9volgen9 zijn ontslag uit die speciale dienst" verzocht hebben. Ojss, 11 Junij. Een persoon uit deze streken, die uithoofde van allerlei oneerlijke handelingen uit eene vroegere betrekking ontslagen was, is dezer dagen door de maréchaussee, gevankelijk naar 's Bosch overgebragt. Verscheidene personen zoo hier als te Lith, zijn dupe van zijne opligterij geweest, zoo o. a. iemand uit Lith, die hem een gouden horologie meegaf, om bij een van de horologieraakers alhier af te geven tegen rc9u. Hij verpandde het voor ƒ10 in den lombard en gaf zelf een bewijs af aan den eigenaar; deze komt er echter achter, doch om den bode te 9paren, lost hij zelf het horologie en verzocht den brieven gaarder de ƒ10 successivelijk in te houden. Toen die som na eenigen tijd bijeen is, zendt de brievengaarder den gearres teerde, met een briefje en de 10 naar den .eigenaar van het horologie, doch in plaats van het nu af te geven en dank te weten voor de meer dan redelijke behandeling, bezorgt hij noch den brief, noch het geld. Hellevoetsliiis, 11 Juny. Naar wij vernemen be staat het plan om 's rijks marine-werf te Vlissingen met 1 July aanst. op te heffen en van het aldaar nog werkzaam talrijk perso neel, velen naardealhier gevestigde werfoverte plaatsen, waardoor het reeds hier bestaande gebrek aan woningen nog meer zal worden gevoeld. De bok op de werf alhier in gebruik, i9 bij een onderzoek afgekeurd eo zal door die vau Vlissingen vervangen worden. Zieriltzee, 13 Junij. Dearrondissements-regtbank te Middelburg heeft jl. Woensdag het volgende vonnis uitgesproken Pieternella Martina Maas, oud 14en haar broertje Abraham Jacobus Maas, oud 11 jarenbeiden zonder beroep en wonende te Sluis, waren beklaagd dat zij den 28 Maart jl. uit de schuur der woning en ten nadeele van J. du Fossee aldaar (waar hun vader in dienst was) te zamen arglistig hebben ontvreemd eene hoeveelheid van 15 kop aardappelen. Deze jeugdige beklaagden bleven het hun ten laste gelegde ontkennen (de jongste zelfs nadat zjjn zusje uit de zaal verwijderd was) niettegenstaande de pertinente verklaringen der getuigen en de aanmaningen der regters om toch de waarheid te zeggen, onder opmerking dat, gelijk hun niet onbekend was, de vader der beklaagden in de regtzaal aanwezig was en bp welligt de oorzaak van het ongeluk zijner kinderen wezen zou. De substituut-officier van justitie betuigde dan ook, bij de voorafspraak van zijn requisitoir, zijne treurige verbazing over de houding dezer kinderen en verzekerde dat hem geen voorbeeld van zoodanige verstoktheid en boosheid van hart bij zulke jeugdige beklaagden bekend was. Bjj hen heeft die boosheid zich toch niet eerst nu, maar van het begin af vertoond en telkens met nieuwe kleuren, zoodat z^ thans zelfs ontkennen in die schuur waar zij zijn gezien, geweest te zjjn. Het gepleegde op zich zelf weinig beteekenende feit, wordt zijns inziens merkwaardig, door deze ontrouw aan de waarheid, welke moet worden toegeschreven aan slechte opvoeding en zeker grootendeels te wijten is aan de zorg welke de in de zaal aanwezige vader voor zijne kinderen schjjnt te dragen en die hen eene les zal hebben geleerd, welke zjj hier volmaakt blijken te kennen. Zulke slechte kinderen hebben meerendeels slechte ouders, en het moet voor den hier tegenwoordigen vader dan ook wel eene voldoening zijn als hij ziet hoe zijne jeugdige kin deren zijne lessen opvolgen. Het is bovendien niet on bekend dat het huisgezin waarvan deze kinderen deel uitmaken veel te wenschen overlaat, en laatstgenoemden zich meermalen aan dieverijen schuldig maken. Op grond van een en ander achtte spreker eene strenge straf als middel tot betere opvoeding voor deze beklaagden wen- schelijken wel de langst mogelijke gevangenisstraf, opdat er gelegenheid zij tot hunne opzending naar een gesticht voor jeugdige veroordeelden. De beklaagden bleven ontkennen. De regtbank heeft hen schuldig verklaard aan een- voudigen diefstal, gepleegd met oordeel des onderscheids en hen ieder veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf, benevens solidair in de kosten. Heden werd te Middelburg aan het gebouw van het geweste lijk bestuur aanbesteedhet leveren en aanbrengen van zonneblin den aan het gebouw der arrondissement9regtbank te Zierikzee, waarvan de minste inschrijver was de heer P. de Weerd, te Zierikzee, voor 459.99 Een matroos, behoorende toe de equipage van het te Vlissingen liggend Nederlandsch barkschip Silentium, heeft ge tracht zich van het leven te berooven door met een me9 eenige sneden in den hals te doen en daarna zijn hoofd in een kussen te steken. Hoewel de ongelukkige zijn doel niet bereikt heeft, is hij toch niet buiten gevaar. Ook heeft te Vlissingen een sergeant-majoor van het daar in garnizoen liggend 3de regi ment infanterie zich met een geweer doodgeschoten. De tweede kamer heeft heden de hoofdstukken oorlog en, marine der staatbegrooting aangenomen met 4 stemmen tegen, en financiën en koloniën met algemeene 9temmen. Morgen komen de verdere hoofdstukken in behandeling. De conservatieve bladen vroegen met een zekeren ophef, wat de natie wel van dit liberale kabinet zoude zeggen. De twee groote koopsteden van ons land, Amsterdam en Rotter dam, gaven een ondubbelzinnig antwoord, door onmiddelijk na de optreding van het ministerie, met aanzienlijke meerderheid twee liberalen te kiezen voor de provinciale staten, en dat wel uitdruk kelijk onder politieke vlag. Men schrijft uit Herwijnen dd. 9 JunjjEene schaakpartij, alsof men nog in de middeleeuwen leefde, heeft er te Hellouw plaats gehad. De dochter van zekeren B., ex-schipper op genoemde plaats, had min- narijen aangeknoopt met den man van hare overledene zuster A. v. B. te Brakel. De vader van het meisje wilde dit in geen geval toestaan, doch de moeder be gunstigde de minnarijen in het geheim. In de vorige week werd de minnares des avouds tusschen 10 en 11 ure heimelijk door haar minnaar ontvoerd en naar Brakel gebragt. Heden avond werd de minnares door twee geregtsdienaars, uitgezonden door den vader, huiswaarts geleid onder den stroom van eene menigte volksdie het aan luidruchtige scherts niet liet ontbreken. Doch

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1