ZlKilIkZIKSCIIK NIEUWSBOM No. 2525. 21s,c Jaarg. Woensdag 5 •Stutij 1808. Nieuwstijdingen. JFrattttimft' Switecblaiti^. Zie- enz. van Mon abonneert ziel»: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. Ql'INTUS, te Grand Hapids, Slaat Michigan. Abo mi emeu ts-Prijs: VOOR REIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,00. Voor Noord-Amerikii, franco New-York - 3,90. V rse li ij ii t Op Woensdag en Zaturdag. Ad vei'ten tien: 10 cent voor eiken regel. Zegclregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden tot Din gating en Vrijdag, des voormiddag* 10 ure. 15 ii re si ii Zierikzee, Hork van de Schuilhaven, B, No. 9i Brieven en In gezondene Stukken, franco. Londen, 28 Mei. De rust van Belfast is ernstig be dreigd geworden, doordien dezer dagen aan de hoeken der straten aankondigingen waren aangeplakt, inhoudende dat ze kere Flynn, een dergelijk persoon als de beruchte Murphy, lezingen zou houden »in priestergewaad, met bellen, waskaarsen, enz., over nonnen nonnenkloosters, de verschrikkelijke geheime nissen van het klooster, de transsubstantiatie en dc mis. Ze ker zouden rustverstoringen en bloedvergieten te wachten geweest zijn, indien niet de policie de aanplakbillettcn had doen afscheuren en indien niet dc stedelijke regering, in weer wil van zijn protest, Flynn gedwongen had de stad te verlaten. Alle regtschapen inwoners waren zeer ingenomen inet de maatregelen der regering. De uitvoering van het vonnis over den ter dood veroordeelden Fenier Barrettden man die eene ton buskruid voor de muren der gevangenis van Clerkewell had geplaatst, en zijne misdaad had volvoerd, niettegen staande hij zag dat er twee vrouwen met zuigelingen op den arm in de onmiddellijke nabijheid waren, heeft den 27sten Mei plaats gehad. Dit schouwspel onderscheidde zich weinig van andere gebeurtenissen van dien aard. Voor de barrière van de gevangenis verzamelde zicli reeds des nachts een groot aantal nieuwsgierigen om het ne gende uur van den volgenden morgen af te wachten en hun ongemakkelijk nachtverblijf, of eigenlijk hun gemis van slaapplaats door eene goede staanplaats beloond te zien. Zoolang de herbergen geopend waren, ontbraken de sterke dranken niet, en oefenden deze dan ook maar al te duidelijk zijne werking op het volk uit. Maar ook een andere invloed trachtte zich te doen gelden. De straat predikers en verkoopers van godsdienstige traktaatjes waren vrij talrijk vertegenwoordigd; maar zij werden voortdurend omringd door troepen half beschonken vrou wen. Waren eenige van hen al zoo gelukkig door de omstanders een kerkgezang te doen aanheffen, dan klonk daar door heen een krijschend straatslied; elders werd de boetpredikatie door kwinkslagen afgebroken, diénde menigte in een schaterlach uitbarsten deed. Ketelmuziek voerde meestal den boventoon. Tegen twee ure werden de herbergen gesloten; do sterke drank raakte op en de luidruchtige stemming bedaarde. Buitensporigheden werden ook nu niet be dreven. Het bleef bij algemeenen galgenhumordie on ophoudelijk de geheele zaamgepakte massa bezig hield. Hier en daar viel wel eene vrouw in onraagt, maar het publiek wist zich zelf te helpenfluks werd door de joelende menigte over de hoofden heen de in zwijm lig gende van hand tot hand overgereikt, totdat zij buiten het gedrang was. Luid geschreeuw, gefluit en allerlei geluiden klonken, toen eene prachtig gekleede vrouw door twee heeren vergezeld, over het pad kwam, dat door de politie was opengehouden en kort daarop voor een venster regt tegenover de galg verscheen, dat bij zulke gelegenheden altijd, voor zeer hóogen prijs verhuurd wordt. Spoedig veranderde de stemming der menigte, toen de drie personen uit het venster klein geld begon nen te strooijen, dat gretig werd opgeraapt. Met het slaan van acht ure hoorde men een luid ge brul, dat zich in den kreet: hoeden af! oploste. Weldra stond de gansche menigte blootshoofd en diepe stilte heerschte er toen de deur der gevangenis geopend werd, eene sterke politiewacht den veroordeelde tot aan den voet van het schavot leidde en deze begeleid door zijn biechtvader, den trap besteeg. Hij legde dien laatsten weg met vaste schreden af. Toen hij op het schavot verscheen, werd hij door een luid gejuich van het pu bliek begroet, waaronder zich echter ook van vele zijden uitjouwende kreten mengden. Wederom volgde eene diepe stilte, maar Barrett maakte er geen gebruik van om het volk toe te spreken hij scheen naar de woorden van den biechtvader te luisteren. Toen naderde de beul en deed zijn pligt. Een oogenblik later was Barrett niet meer en de menigte verstrooide zich. De vrolijke meimaand schijnt voor velen te Parijs niet zeer vrolijk te zijn zelfmoorden zijn er aan de orde van deo dag. LI. Zaturdag hebben niet minder dan zes personen door zelfmoord een einde aan hun leven gemaakt. Een jong mensch ud 22 jaren in de Rue Poissonière, bragt zich door verslik ing om bet leven, door een groote boeveelheid papier in zijn imcr te verbranden, uit verdriet dat bij buiten betrekking 119 geraakt. Ecu kleermaker oud 5G jaren, die lol armoede as vervallen, werd dood in een kamer in de Rue Campagne •emièrc gevonden bij had zich vier wonden in den buik •egebi-agten de voorzorg genomen zich zijn zakdoek in de and te stoppen ten einde niet om hulp te kunnen roepen, 'ii arbeider oud 50 jaren in de Rue du Poteau en een tuigsehilder op den Boulevard dc Gare hadden door ophan- 'Jï een einde aan hun leven gemaakt, de een uit buisselijk verdrietdc ander, uit een niet bekende oorzaak. Een vreem deling, naar gissing 50 jaren oud, vond men aan een balk, ^an ecu in de Rue de la Cbaussé-d'Anliu in aanbouw zijnd buis hangende. Een vrouw in de Ruc des Rats nam. na al haar papieren verbrand te hebben, een dosis laudanum in, en hing zich toen aan de gordijnroede van haar bed op. Behalve bovengenoemde gevallen, sprak een jongman op de Quai La- pellctier een agent van policie aan, en zeide dat bij vergift bad ingenomen bijna in hetzelfde oogenblik viel hij op Je straatstcenen neder en wrong zich onder een vrces9clijk lijden. Mij werd in een akeligen toestand naar een gasthuis gebragt, waar men een gedeelte van een pakje rattenkruid in zijn zak vond. Dingsdag heeft ook boven Parijs een hevig onweder gewoed, waarbij de bliksem op een twintigtal plaatsen schade heeft veroorzaakt, onder anderen in het ministe rie van binnenlandsche zaken. Op de place de la Bourse werd een paard doodgeslagen, hetgeen gröote verwar ring teweeg bragt onder de aldaar gestationeerde rijtui gen. Op de place de la Madeleine werd eene dame omvergeworpen. Ook in de rue Boudrau en op de boulevard des Capucines sloeg de bliksem iu een paar huizen, zonder echter veel schade te doen. De sultan van Turkije heeft bij eene Parijsche fabriek van gouden en zilveren werken een zilveren tafelblad besteld waarvan de prijs met het daarop te bewerken tafereel, berekend is op drie millioen francs. In de omstreken van Yerviers heeft de hagel groote scliade aangerigt. Te Franconchamps werd de oogst verwoest door eene buiwaarvan de steenen de grootte hadden van duiveneijeren. WOOiKïii, 28 Mei. In het jaar 18G7 zijn in deze hoofd stad 24,002 kinderen geboren, waarvan 11,850 wettige en 12,152 onwettige. Van deze laatsten werden ca. 9000 aan het vonde lingshuis toevertrouwd. Midclelbiirgf, 24 Mei. Het provinciaal gerechts hof in Zeeland heeft heden het volgende arrest in hooger beroep uitgesproken: Hendrik van der Klift, oud 24 jaren, arbeider; Marinus Hoogerhcijdeoud 23 jarenkoopman en Jan Verschuur, arbeider, allen wonende te Zierikzee beklaagd ter zake dat in den nacht van 11 op 12 Fe bruary jl. tusschen 11 en 12 ure, op de straat te Zierikzee: 1°. zij ieder afzonderlijk aan den agent van politie en onbezoldigd rijksveldwachter M. van der Have aldaar, hebben ten laste gelegd, de eerste beklaagde: „dat hij een valschen eed tegen Bram Schippers had afgelegd de tweede beklaagde: »dat hij een dag onregtvaardig voor hem had gezeten, en dat hij daarom ook een val schen eed tegen hem had afgelegd2°. de tweede beklaagde aan van der Have voornoemd welke zich aldaar in de uitoefening zijner bediening bevond, ver scheidene duwen op de borst en schouders heeft toege- bragt; 3°. de beide laatste beklaagden gewelddadigen en feitelijken wederstand hebben geboden tegen genoemden van der Have en de beide nachtwachts Herman de Graaf en Casper Timmerman, welke laatsten aldaar even als de eerste zich in de uitoefening hunner bediening be vonden, toen deze den eersten beklaagde aangrepen oin hem in het wachthuis te brengen door hem vast te grijpen en tegen te houden, zoodanig dat zij verhinderd werden, hun voornemen ten uitvoer te brengen; 4°. zij alle drie in vereeniginggewelddadigen en feitelijken wederstand hebben geboden jegens bovengenoemde be ambten, toen deze den eersten beklaagde nogmaals in bewaring wilden nemen, de beide laatsten beklaagden door hem met geweld vast en tegen te houdende eerste beklaagdedoor de jas van van der Have vast te grijpen en te scheuren terwijl hij dezen met zijn vuist een slag in bet aangezicht gaf en met zijn voet een trap tegen het onderlijf toebragt, alsmede aan den bovengenoemden nachtwacht Timmerman een trap tegen het onderlijf gaf, zoodat zij wederom verhinderd werden den eersten beklaagde in bewaring te nemen zijn bij vonnis der arrondissements-regtbank te Zierikzee dd. 13 Maart jl. schuldig verklaard aan 1°. laster, door op eene openbare plaats aan iemand daden ten laste te leggen, die, ingeval zij plaats hadden, dengene tegen wien zij geduid zijn aan lijfstraffelijke vervolging zouden blootstellen; 2°. en 5°. het slaan van een bedienend beambte ter gelegenheid van de waarneming zijner bediening zonder dat er kwetsuren uit ontstaan zijn 3°. wederspannigbeid gepleegd door twee personen zonder geweer of wapenen, jegens bedienende beambten handelende ter uitvoering der wetten; 4°. wederspan- nigheid gepleegd door eene vereeniging van 3 personen zonder geweer voerenjegens bedienende beambten handelende ter uitvoering der wetten 6°. het slaan van een burger, met het bedienen van een openbaren dienst belast, ter gelegenheid van de.waarneming .zijner bedie ning, zonder dat er kwetsuren uit ontstaan zijn; en veroordeeld tot gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, de eerste van drie maanden, de tweede van twee maanden de derde van zes weken voorts ieder in eene geldboete van 25, bij wanbetaling, na aanmaning, te vervangen door gevangenisstraf van een dag mede in eenzame opsluiting te ondergaan; als mede solidair in de kosten der procedure. Op liet ingesteld hooger beroep door den veroor deelde Hendrik van der Klift en door den officier van justitie voor zooveel dien eersten veroordeelde betreft, heeft het hof, regtdoende bij verstek, gemeld vonnis bevestigd met veroordeeling bovendien in de kosten der procedure ook op het hooger beroep gevallen. Zierikzee, 2 Juuij. Volgens eenheden door ons ontvangan telegram, heeft Z. M. den heer Thorbecke heden in een gehoor ontvangen en heeft deze het ministerie aldus voorgesteld Finantiën Mr. P. P. van Bouse Binnenlandsche zaken Mr. C. J. Frack, burgemeester van Amsterdam Oorlog: J. J. van Mul/cengepensioneerd luitenant- generaal, lid van den raad van state MarineL. G. Brock, kapt.-luit. ter zee, enz. enz. Justitie Nr. F. G. R. II. van Lilaarraadsheer in liet prov. geregtshof van Noord-Holland Koloniën E. J. W. de Waal, oud-eerste secretaris van het gouvernement te Batavia Buitenlandsche zaken Roest van Limburg terwijl de ministeriëu van ecredienst weder zouden opgeheven worden. De Tweede Kamer zal denkelijk op 8 Junij bijeenkomen. De lieer van Reenen is twee volle weken bezig geweest met zijne pogingen tot zamenstelling van een kabinet en bij is toch nog geëindigd met de taak op te geven. Naauwelijks waren eenige dagen verloopen. sedert Thorbecke op zich genomen bacl een kabinet te formeeren, of bet duurde aan cle conservatieven reeds te lang en zij verspreiden het gerucht, dat Thorbecke niet slagen kon. Het Haagscbe orgaan beweert zelfs, dat de oppositie met beschaamde kaken voor het land staat, omclat de heer Thorbecke niet terstond klaar is gekomen met zijn kabinet. Thorbecke, beweert bet, moest een kabinet in zijn zak hebben. Wat zon echter gezegd zijn ge worden, wanneer hij werkelijk reeds een*ministerie ge reed had gehad op het oogenblik dat hij tot de formatie geroepen werd zou het dan niet geheeten hebben „zie het bewijs dat het den" radicalen „slechts te doen is geweest om vermeestering van het gezag, is, dat zij hun kabinet reeds gevormd hadden voordat de Koning hen riep"? En hoe schel zou dan wel het geschreeuw geklonken hebben over ter zijde stelling van den Koning! Inderdaad zou men met grond hebben kunnen zeggen, dat de liberalen beschikken over het gezag buiten den Koning om. Thorbecke zegt liet orgaan heeft weigeringen gevonden bij de personen die hij heeft aangezocht. Die weigeringen, voegt het er bij, zijn legio, en het noemt die een échec voor Thorbecke en een bewijs van de onmagt, waarin de oppositie verkeert. Eilieve, hoe noemt gij dan de nog talrijker weigeringen die de beer van Reenen heeft gevonden, en diens niet slagen in de taak tot zaracnstelling van een conservatief ministerie Wij voor ons zien niet in wat bet tegen een politieke rigting bewijst, wanneer weinige van hare voorstanders belust zijn op het minister-ambt. Het pleit alleen tegen de personen, wanneer zij, de geschiktheid hebbende om het vaderland als minister te dienen, om nietige redenen zich onttrekken. Maar van den anderen kant moet ook gevraagd worden, of het wel zoo wenschelijk zou zijn dat al onze politieke personen even belust op het minister ambt waren als bijvoorbeeld een Scbimmelpenninck een Wintgens en een Heemskerk Az. Zou dan niet in waarheid eenejagt op ministerieeleportefeuilles ontstaan Dat zoodanige jagt niet door de liberalen is gemaakt toen zij oppositie voerden tegen bet Dagblad-ministerie, bewijst het Dagblad thans zelf door zijne mededeeling, dat reeds 18 liberalen geweigerd hebben zitting te nemen in het nieuwe kabinet. Het Haagscbe orgaan melding makende van een gerucht, volgens hetwelk de heer Thorbecke zelf geen deel zou uitmaken van het door hem gevormde kabinet geeft daaraan eene zoodanige uitlegging alsof Thorbecke geen bewind zou kunnen bijeenbrengen, waarin hij zelf zonder zijne waardigheid al te zeer prijs te geven zitting nemen kan. Is dan zijne waardigheid ook niet betrokken bij de z.amenstelling van het kabinet? Wij gelooven, dat dit in de eerste plaats het geval is. Wanneer de heer Thorbecke werkelijk geen deel uit maakt van het kabinet, dan zullen wij dit zeer betreuren omdat wij zijne medewerking tot liet bewind op hoogen prijs stellen. Maar wij zullen de bezwaren eerbiedigen, die hij op 70-jarigen leeftijd kan hebben om zich te belasten met eene taak die groote werkkracht vereischt. Het Haagsche orgaan schijnt er niet aan te denken, dat voor Thorbecke zijnleeftijd en zijne gezondheid een beletsel kunnen zijn om zich met eene portefeuille te belasten al zou de Vaderlandslievende Staatsman ook nog gaarne zijne talenten aan liet algemeene welzijn willen dienstbaar maken. ZierlUaseo, 2 Junij. Jl. Zondag had alhier het volgende ongeluk plaats: Het.vierjarig dochtertje van P. Put, alleen te huis gelaten had de onvoorzigtigheid met lucifers zich te vermaken, met dat noodlottig gevolg dat dezelve ontvlamden en het kind bij de te huis komst der moeder, in volle vlam stond, en totaal inet brandwonden overdekt was. Hoewel nog in leven, be staat er zeer groot gevaar. Moge ook dit voorbeeld de ouders tot groote bedachtzaamheid aansporen. Ds. E. C. Jungius, predikant bij de Ilerv. ge meente alhier, is als zoodanig beroepen te Deventer. Men voorspelt een droogen zomer, op grond van de omstandigheid dat de eik dit jaar vóór den esch in het blad staat, dat volgens de weerkundigen altijd een voorbode of voorteeken is van een fraaijen zomer. *?.e Belgische dagbladen vermelden als eene treu rige bijzonderheid, dat 11. dingsdag twee advokaten, ge durende het pleidooi voor het hof van appèl te Brussel, tot een vuistgevecht zijn overgegaan, hetwelk aanleiding heeft gegeven tot het schorsen der zitting en de tus- schenkomst der orde van discipline noodzakelijk zal maken. Verleden week werd de dienstmaagd van den heer X., te Haarlem, naar den apotheker gezonden om violetstroop. Misschien heeft de meid dit door achteloos heid verkeerd verstaan en vroeg in de apotheek om vitriool. Bij hare tehuiskomst werd het fleschje aan de baker overhandigd, die daarvan aan een kindje van pas eenige weken een eyerlepeltje toediende. De ge volgen hiervan zijn geweest dat liet kind na twee dagen ouder de hevigste pijnen is overleden. Uit Groningen meldt men, is voor een paar dagen een landbouwer naar Amerika vertrokken met de vrouw van een tolpuchter te Laskwert, nadat hij vooraf zijne plaats te gelde gemaakt had. Die mau laat eene vrouw met vier kleine kinderen achter; terwijl zijn reisgezel een man met 7 kinderen achterlaat. Als eene zeldzaamheid mag worden vermeld, dat dr. de Klercq Sr., te 's Hertogenbosch die ten vorige jare zijn ÖOjarige ambtsbediening en in de vorige week zijn gouden bruiloft vierde, onder anderen ruim 14,000 aecouchementen heeft gehad en nog steeds vol ijver schier dag en nacht werkzaam isin het genot eener volmaakte gezondheid en van een helder hoofd. Gemeiigdo !>erï^ten. Te Amsterdam wordt de aristocratie echt Russisch; een paar adelijke kavallerie-officieren hebben namelijk eenige burgers met hunne karwastjes links en regts'in hun aangezigt geslagen, zelfs zoo dat sommigen bloedig verwond warenen zij zullen er niets voor gedaan worden. Die vrijheid nu hebben de jonkers in Rusland ook, en voor de aardigheid wordt er menigeen afge ranseld, zonder dat zij er over klagen, want het helpt toch niet. Maar wanneer nu een burger die officieren de helft van die slagen gegeven had hoe zoude die er afkomen Minstens voor 5 jaren achter 't slot. Dus „gelijkheid voor de wet." mag wel uit de wet geschrapt worden. Ook is de heer van Vloten door een kwa jongen schandelijk in eene sociëteit mishandeld gewor den, en zelfs een glas bier in zijn aangezigt gesmeten, en, aan de aanklagt kan geen gevolg gegeven worden, om dat dit jong mensch van te goeden huize is. Velen hebben zich gevleid dat het gedaan zoude zijn geweest met het betalen van beslastingdaar de tijd der crediet-wetten bijna verloopen isen het on do ministerie geen crediet-wet meer zoude toegestaan zijn geworden. Dus, door nood gedwongen, zijn de vrienden op stal gezet. Gelcl is dan liet spil waar alles op draait. Eene bakkerin te X. vindt duur brood in het belang der arbeidende klasse; want, zegt zij, al de centen die nu minder aan brood worden uitgegeven, worden nu be steed aan borreltjes. Te Londen hangt een lok haar van koning Theodorus voor het raam van een pruik maker en uit alle hoeken der stad komen dames om die te zien. Men denkt dan ook dat die lok het model zal worden voor het kapsel der dameszoodat dio man eene groote drukte verwacht. Een landbouwer onder E. was vroeger een mensch, maar nu een boer nog uit de eeuw der domheid. Toen hij nog mensch was, vloog heel de gemeente met hem weg, bewezen bij de stemming voor het kiescollegie. Maar nu is het zoo ver met hem gekomen dat vader Jan en Steven er aan te pas hebben moeten komen, want bij speelde zoo op over koevleesch dat li ij bijna aan een ketting moest gelegd worden. Het is nu leer om leer, en die grap komt na de tentoonstelling weer, terwijl bij een eerlijk man voor geen 7 vertrouwt. Iemand te St.-Maartensdyk wordt aangeraden zijn verstand wat beter te gebruiken met bet schrijven van brieven, daar hij anders zijn zwartje kwijt zal raken. Zijne lompheid is nog niet het ergste, maar zijne onbescliaamheid is tegroot. Niet ver van Mzingt uien: Een rentenier is slagers-knecht, Dit baantje is voor hein niet slecht, Want als zijn baas aan 'fc slagten gaat, Ziet men hoe hij met Japsje staat. Aangekomen te A.een boer en een wagenmaker

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1