No. 2524. 24s,e Jaarg. Zaturdag 50 Mei 1868. Nieuwstijdingen. ZIEBIKZEESCHE MII WSBOIIE Men abonneert asicli: Iu Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Noor<l-Am'ïrika bij J.' QU1NTOS, te Grand Rapids, Staat Michigan, A1 iiit emeitts-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenMO. Franco per post, in Nederland- 1,60 Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Verscliijiiti Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzce, Hoek van de Schuithaveo, B, No. 94, Brieven en Ingczondene Stukken, franco. wterifea. Het is nu nagenoeg zeker, dat de generaal Grant de kandiaat van de republikeinsche partij in de Vereenigde Staten voor de aanstaande presidentskeuze zal zijn. Het is daar te lande de gewoontedat elke partij eenige maanden vóór de presidentskeuze afgevaardigden uit alle deelen des lands zamen roept om de keuze van haren kandidaat te bepalen en tevens de politieke beginselen, waardoor zij bij de keuze geleid wordt, uit te spreken. Die afgevaardigden worden in eiken staat in algemeene vergaderingen van de leden der partij gekozen en met eenen bepaalden lastbrief voorzien. Het gevolg dezer inrigting is dat de door zulk eene nationale conventie gekozen kandidaat de kandidaat der gansche partij wordt en bij de definitieve verkiezing al hare stemmen bekomt, tenzij er intusschen door buitengewone gebeurtenissen of onvoorziene omstandigheden eene wending in de publieke opinie wordt te weeg gebragt. In New-York wekt het nieuwste dames-toilet alge meene sensatie. Het bestaat uit blaauw kleed, blaauwe paletotblaauwe kanten kraagblaauwe hoed met blaauwe vederblaauwe parasolblaauwe waaijer blaauwe handschoenen, in een woord alles tot kousen, schoenen armband, collier en oorbellen, alles is blaauw. 't Ontbreekt er slechts aan dat men het hoofdhaar ook blaauw verwfc. Maarin deze mag men aan niets wanhopen de dwaasheid zal nog wel haar toppunt niet hebben bereikt. De amerikaansche uitgever Appleton beeft aan Char les Dickens 20,000 dollars geboden voor een nieuwe ro man. De beroemde schrijver heefthet aanbod van de hand gewezen, aangezien hij niet van plan is, zulk een uitge breid werk meer te schrijven. vu SM Heden is aan Julie Ebergenyi het vonnis beteekend, waarbij zij tot 20 jaren zware kerkerstraf is veroor deeld. Zij hoorde de voorlezing aan als gold het de eenvoudigste zaak ter wereld. Van heden begint haar straftijd. Zij zal den 26sten dezer naar Neudorf wor den overgebragt. Brieven uit Rome zijn vol bijzonderheden omtrent den dood van kardinaal Andrea. Diens borstziekte, ofschoon ern stiger geworden door zijn verblijf te Rome gedurende den winter en de reis die hij gemaakt had om aan het bevel van den paus te voldoen, was toch niet van dieu aard, dat men voor zijn spoedig einde beducht wa9. In een consult van vier der be roemdste geneesheeren van Rome was bepaald, dat hij volstrekt de lucht van zijn geboortelnnd moest inademen en hoe eerder hoe beter Rome verlaten, dat op zijne gezondheid allerverder- felijkst werkte. De kardinaal vroeg op grond van dit certificaat zijn paspoort van den paus. Voorziende dat men hem op nieuw allerlei moeijelijkheden in den weg zou leggen en het verlof om zich te verwijderen misschien weder een jaar lang zou laten wachten, had hij besloten liet purper op te offeren aan zijn lijfsbehoud. Zijne vrees werd echter niet bewaarheid. De paus stemde oogenblikkelijk toe en zond hem een paspoort voor de Pyreneen. Hij stond hem zelfs een afscheidsgehoor toe. De kardinaal begaf zich naar den heiligen vader; dit had plaat 9 daags voor zijn dood. Hij had met den paus een onderhoud, dat een nur duurde. Het was zeer hevig, naar men zegt. De kardinaal, in de hoogste mate verbitterd, beklaagde zich zeer over het onregt dat men hem aandeed door hem te berooven van zijne bisschoppelijke regten, niettegenstaande hij toch zijne geschriften had ingetrokken en zich onderworpen had aan de voorwaarden, welke men hem had gesteld. Onder het spreken kreeg hij weder een aanval van den droogen hoest, waaraan hij leed. De heilige vader raadde hem aan kalm te blijven. Hij noodigdc hem uit plaats te nemen, maar weigerde hem zijne bisschoppelijke jurisdictie terug te geven. Op liet oogen- blik dat het onderhoud het hevigst was zeide de paus: «be denk dat gij mensch zijt en nog vóór mij kunt sterven," waarop de kardinaal antwoordde »God is heer over leven en dood, maar indien de vraag is wie van 0113 beiden zal voorgaan, dan denk ik, dat nvve heiligheid mij slechts laat voorgaan om mij op den voet te volgen." Urlf, 25 Mei. Voor de hulpbehoevende betrekkin gen onzer op 28 April jl. verongelukte visschers, is van wege Z. M. ontvangen ƒ250. Harling^en, 25 Mei. Wij kunnen thans als vol komen zeker opgeven, dat in den storm van 28 April jl. van de Urker vischschuiten zijn verongelukt 26 personen, nalatende 13 weduwen en 28 kinderenvan de Enkliuizer 9 a 10 personen die 6 weduwen en 15 kinderen nalaten; van de Volendammer 6a 7 personen, nalatende 4 wedu wen en 21 kinderen, bijna allen in kommervollen toe stand; te zamen 43 personen, betreurd door 23 weduwen en 63 kinderen. Loiden, 22 Mei. Heden morgen meldde zich ten huize van den heer Schaap, gemeente-architekt, op den Vestwal aan de Koepoortsgracht,.alhier een fatsoenlijk gekleed man aan, met verzoek om dien heer te spreken. De dienstmaagd laat hem in de zijkamer en gaat hem aandienen. Bij hare terugkomst ontdekt zij evenwel tot hare verwondering dat de vreemdeling verdwenen isen gelukkig valt haar oog op de plaatswaar zoo even nog een pendule stond, doch die zij nu mist. Terstond vermoedt zij, met de gewone vrouwelijke scherpzinnigheid, dat de vreemdeling die in vergissing medegenomen heeft, en zonder iemand iets te zeggen spoedt zij de deur uit, ten einde te beproeven zijn spoor nog te ontdekken, hetgeen haar gelukt. Weldra heeft zij, zonder hard te loopen of beweging te maken, den quasi-horologiemaker met de ontvreemde pendule op eenige passen ingehaald. Eerst in de Nieuwsteeg, waar zij eenige personen tot hare adsistentie meende te vinden, voegt zij zich onverhoeds bij hem. met de opmerking dat hij die gestolen heeft. Bij dien onverwachten aanval toont hij zich dadelijk bereid de pendule af te geven, en plaatst die op hare uitnoodiging op straatten einde zich uit de voeten te kunnen maken. Doch dit lag geenszins in de bedoeling der dienstmaagd. Zoodra zij hare handen vrij heeftgebruikt zij die om den overbluften dief bij den kraag te vatten, en begint zij luide om hulp te roepen, die haar weldra door eenige timmerlieden wordt verleend. Aan de vereenigde pogin gen mogt het gelukken den weerspannigen vreemdeling met het gestolen voorwerp in handen der politie over te leveren die hem voorloopig in bewaring houdt. Wij weten niet wat meer verwondering verdient, de bij zondere brutaliteit waarmede de diefstal werd gepleegd, dan wel de zeldzame tegenwoordigheid van geest en kordaatheid door de wakkere dienstmaagd aan den dag gelegd. Wij vernemen dat de dief 51 jaar oud en van Brussel afkomstig is. Stoppeldijk, 25 Mei. Gisteren morgen werd in deze gemeente, op het hoefje van P. Asselman nabij Rapenburg een afgrijsselijke moord gepleegd op de nicht van genoemden Asselman die zich geheel alleen te huis bevond terwijl man en vrouw naar de vroegmis waren. De moord moet volbragt zijn met een mes dat aan den punt was afgebroken. Meer dan 20 zoo groote als kleine wonden waren zoo in het aangezigt als aan den hals der ongelukkige toegebragt. Met een stomp werktuig was een koffer en kabinet opengebroken zonder dat men verneemt of er iets is ontvreemd. Ten 2 ure verscheen de heer kantonregter met deszelfs griffier uit Hulst, benevens eenige maréchaussees van de brigade te Kuitaart op de plaats des onheils, benevens den heer Montijn geheesheer te Hulst ombijgestaan door den heer J. C. Douw, geneeskundige te Stoppeldijk tot de schouwing van het lijk over te gaan. In den loop van den namiddag werd de persoon van A. Geilletgareelmaker te Boschkapelle tengevolge van eenige in dronkenschap gesprokene woorden door den heer kantonregter voorloopig verhoord, en op ver moeden in hechtenis gehouden en naar het huis van burgerlijke verzekering te Hulst overgebragt. Een ander berigtgever meldt het volgende Honteiiisse, 25 Mei. Gisteren ochtend tusschen 6 en 7 ure is onder de gemeente Stoppeldijk op het hoefje van zekeren Schelfhout, terwijl deze met zijne vrouw te Rapenburg in de kerk was, eene vreesselijke moord gepleegd, op diens 18-jarige bij hem inwonende nicht. De moordenaar heeft haar met een broodmes onderscheidene sneden over het aangezigt toegebragt, en haar eindelijk, zooals men het noemt, de keel afgesneden. Men heeft eene kamer en daarin eene kas opengebroken gevonden, uit welke laatste 30 cent is medegenomen. Het overige geld was in eenen koffer geborgen, die de roover-moordenaar onaangeroerd heeft gelaten. De omstandigheid, dat zeker persoon iemand in eene sloot aan den weg zich de handen had zien wasschen, heeft in den namiddag aanleiding gegeven tot de arres tatie van zekeren A. Gilliët, gareelmaker te Boschkapelle, die den geheel en dag niet te huis was geweest, en op het oogenblik der aanhouding een pakje bij zich droeg bevattende eene kiel en een zakdoek, beiden erg bebloed benevens een bijltje. Deze vermoedelijk schuldige is on- middelijk te Hulst in het huis van bewaring gebragt. 26 Mei. De dader heeft zijne schuld reeds bekend; wat hem echter tot deze gruweldaad heeft geleid kan vooralsnog niet worden gemeld. 9 27 Mei. De commissie uit het provinciaal geregtshof in Zeeland, zamengesteld ter vol doening aan art. 11 der wet op het notarisambt van den 9 Julij 1842 (Staatsblad no. 20) tot het afnemen der examina van hen die verlangen mogten naar het ambt van notaris te dingenheeft heden met goed gevolg als candidaat-notaris geëxamineerdmr. J. A. Bolle advocaat alhier. Veere25 Mei. Verleden Zaturdag namiddag werd alhier eene machine gelost toen deze tot bijna de hoogte der kade was opgeheschen brak de haak waar mede de ketting aan de kraan was gehecht, zoo dat het zware ligchaam in de tjalk nederviel waardoor deze aanmerkelijke schade bekwam. Gelukkig heeft de val geene ongelukken aan menschen veroorzaakt. Wisseiilforlie, 25 Mei. In den voornacht van Zondag is er brand ontstaan in een windkorenmolen met het gevolgdat dezelve geheel is uitgebrand ofschoon de brandspuit spoedig aanwezig was, was de brand zoo hevig dat aan geen blusschen te denken viel. De oorzaak van den brand is niet bekend. Te Colijnsplaat hebben dezer dagen eenige kinderen zoogenaamd „varkentje slagten" gespeeld. Hun 5-jarig broertje vervulde daarbij de rol van varken en werd als zoodanig door hen in brand gestoken. Tengevolge van den hevigen Oostenwind stond hij weldra in volle vlam en bekwam hij vreeselijke brandwonden. Er bestaat echter hoop op zijn, zij het ook langzaam, herstelt. ZierilciBoe28 Mei. Bjj de eergisteren alhier plaats gehad hebbende herstemming ter verkiezing van één lid in de prov. staten, waren uitgebragt 449 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de Heer H. A. van IJsselsteijn 287 en de Heer B. G. van der Have 162 stemmen zoodat eerstgenoemde is verkozen. In het kiesdistrict Goes werden tot leden der prov. staten verkozen de heeren J. A. A. Fransen van de Putte met 470 en J. M. Kakebeeke met 373 van de 658 uit- gebragte geldige stemmenterwijl op de heeren de Knókke van der Meiden 267 en Pumpe van Meerdervoort 145 steramen werden uitgebragt. Onlangs is medegedeeld, dat zekere R., bij gelegen heid van het indeelen der railitiens te Rotterdam, zich gewelddadig heeft verzet tegen de met het bewaren der orde belaste ambtenaren van politieen dat hij dezen toen zij hem wilden arresteren door slagen schoppen en bijten verwond heeft. Bij vonnis is hij door de regtbank te dezer zake veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar. De heer A. van der Gon Netscher dringt in eene dezer dagen verschenen brochure „over den nood van Suriname" met kracht er op aan dat Nederland zijne zorg zal wijden aan die kolonie. Hij betoogt dat subsidie niet alleen voldoende is om Suriname tegen verder verval en uitsterven te hoedendat het behoefte heeft aan een krachtiger bescherming, wil zij de welvaart bereiken, die de naburige Engelsche kolonie Britsch Guiana en de oud-Hollandsche koloniën Berbice, Deraarary en Esse- quebo genieten. Hij wil dat de immigratie geleid zal worden door het koloniaal bestuur, niet meer door par ticulieren; dat vaste regelen voor de immigratie worden gesteld; dat het reeds aanhangige tarief van in- en uit gaande regten tot spoedige uitvoering worde gebragt, ten einde op indirecte wijze de arbeidende bevolking iets meer bijdrage tot het algemeen welzijn; dat de belasting op de stapelproducten bij den uitvoer strekke tot stijving van het immigratie-fonds; dat men beproeve door vereenvoudiging van bestuur vermindering van uitgaven te verkrijgen. Uitvoerig betoogt de schrjjver de noodzakelijkheid, dat de immigratie onder leiding van het gouvernement moet geschieden en voert ook tot staving van dat denkbeeld het adres der koloniale staten aan den Koning aan. Het gouvernement zou alzoo om Suriname's welvaart te verzekeren, leverancier van arbeiders moeten worden en, wanneer zicli de behoefte daaraan gevoelen deed ook leverancier van arbeid, want het een is een volstrekt gevolg van het ander. Dat zulk een ongezond stelsel den bloei eener kolonie zou kunnen vestigen is ons niet duidelijk; hoeveel waarheid er ook in gelegen mag zijn; dat de koloniën niet bestuurd kunnen worden volgens Europesche begrippen, slavenhandel heeft nooit en ner gens gestrekt om de welvaart van een land te bevorderen, en deze immigratie door den staat heeft al te grooten familietrek met slavernij om er hooge verwachtingen van te koesteren. Daar de staat toezigt houde en aller regten, ook die van de immigranten bescherine, maar zelf op te treden als leverancier van arbeidersis en kan de roeping niet zijn van een gouvernement. De Daily News behelst in bijzonderheden uit, Abyssinië o. a. het volgende: Den avond na den veldslag had de opper bevelhebber aan Theodoras geschreven, dat, hij alle gevangenen in vrijheid stellen en zelf iu het Flngelsche kamp komen moest, waar hij op eervolle wijze ontvangen zou worden. Teodorus zond het schrijven terug met de bootschap, dat de generaal slechts dc dienaar was van eene vrouw en het daarom al heel brutaal van hein was, op dien toon tot den koning van Abyssinië te spreken. Na dit antwoord te hebben gezonden, wilde hij zich doodschieten, hetgeen door een der zijnen belet werd. Kort daarop zond hij een tweede antwoord, in vergelijking met het eerste nederig te noemen. Hij beloofde alle gevangenen uit te leveren, maar verklaarde, niet zich zeiven nanzjn vijanden te kunnen over leveren. Hij zei daarop tot Rassam, dat wat zich zeiven betrof hij er niets tegen had naar het Engelsche kamp te gaan, maar dat zijn landgenooten hem er om zouden verachten en hij liever wilde sterven dan zich in hun oogen te vernederen. Op het eiland Hawaï, behoorende tot de groep der Sandwichscilanden, heeft eene vreeselijke uitbarsting plaats ge had van den vulkaan Manna Loa, welks krater gelegen is op 13,758 voeten boven de oppervlakte der zee. De uitbars ting begon den 27 Maart en was nog niet afgeloopen op den 15 April, toen dit berigt uit Honolulu werd afgezonden. In een tijdsverloop van twaalf dagen hebben er gestadig aardbe vingen plaatsgehad zoodanig dat men het aantal aardschokken op ongeveer 2000 kan rekenen, terwijl inmiddels geheele dor pen door destroomende lava ziju vernield, waarbij een honderdtal personen zijn omgekomen. Het district Kona is gedurende 15 dagen het zwaarst door deze werking geteisterd. Uit den berg top vloeide gelijktijdig een breede lavastroom, dwars door de landstreken Kakuka en Poakini naar de zeezijde, terwijl een gedeelte van een anderen top, ter hoogte van 1500 voet, bij een aardschok losgescheurd en op een afstand van 1000 voet over het geboomte heen weggeslingerd werd. Bij Wuhoinee is de grond zoodanig gespleten, dat er eene gleuf werd ge vormd, waardoor het zeewater naar binnen stroomde. Somtijds was de werking zoo geducht, dat een lavastroom van ruim zeven voet breed, in den korten tijd van drie minuten, op een afstnnd van 8% mijl een omtrek van eene mijl overdekte. Hierbij ontstond eene rookkolom, die zich over eene wijdte van ruim zeven mijlen verdeelde en alles in het rond ver duisterde. Woningen, akkers, geboomte, alle9 werd door deze natuurwerkingen vernield. De omgekomen personen zijn allen inlanders, Reeds van ruirn 80 is het overlijden geconstateerd, doch buitendien weet men dat er onderscheidene bet leven hebben verloreu, wier lijken men nog niet gevonden heeft, zoodat het gezamenlijk aantal dooderi, gelijk reeds is gezegd, op ruim 100 wordt geschat. Van de blanke bevolking heeft niemand zelfs eenig letsel bekomen. Uit San Francisco zijn onmiddelijk schepen afgezonden, om de ongelukkige» te hulp te komen, doch het was uiterst moeijelijk het eiland te bereiken doordien de geheele eilandengroep in een digten zwarten rook was gehuld. De laatste berigten zijn den 8 Mei uit San Francisco naar Nieuw-York overgeseind, en van daar per mail overgebragt. Volgeu9 die berigten waren er alle kenteekenen, dat de uitbarsting nog steeds voortduurde. Gemengde berigten. „Vette bakkers, magere oppermans," is een oud spreek woord dat overal bewaarheid wordt, tot zelfs in Zeeland toe. Zoo is b. v. de tarwe sedertdrie weken drie gulden per mud gedaald en het brood is slechts één cent afgeslagen. Ware nu de tarwe drie gulden duurder geworden, dan zoude zeker het brood 3 cent opgeslagen zijn. Dus hoe veel centen hebben de vette bakkers in bloeimaand van de magere arbeiders niet in hun zak gestoken? Van hoogmoed zullen er dan ook nog zemelmanneii gek worden. In Overijssel zijn er zooveel oude aardappelen dat er velen onverkocht zullen blijven en de ajuin achterna zullen gaan van verleden jaar, naar den mestput. De nieuwe bakkerin te B. wordt aangeraden, hare vuile tong wat in toom te houden, want zij moest be grijpen dat zij van iedereen leven moet. Maar die van niet tot iet komtkent zichzelven niet. Aan den Zuiddijk bij den toren bljjft buurvrouw weer bjj buurman en zal nu van blijdschap nog in zee loopen. Te Kwadendurarae zijn de geleerden het op ver na nog niet eens in kerkelijke zaken, en nu verwacht men dat er twee kerken zullen worden bijgebouwd, als er geld is. Eene dame te Goes is zoo met zich zeiven inge nomen, nu zjj van tooisel is veranderddat zjj den smid zal laten loopenin de hoop om mevrouw te worden. Eene dienstbode te Zheeft nu haren vierden kloris van de hand gewezen, en zal den vijfden maar bezwaarlijk vinden en dat met de pinksterenmaar Dik van Ijjf, en rood van wangen Meent zij nu wat goeds te vangen; Maar die haar van nabij beziet En haar kent, die koopt haar niet. Koos aldaar die nog niet voorzien is, hoopt nu op den teruggekeerden zwerver of den verloren zoon. Het oude roosje te H. dat den geheelen winter jeugdig was, is nu op eens stok oud geworden door het vertrek van Jantje, waardoor de huwelijksboot voor 4 jaar ten anker is gelegd. Keesje aldaar wordt verzocht, wanneer hij brieven schrijft naar eene boeren-dienstmeid, anderen niet te belasteren. Te X. zegt een portret-schilder De geliefdkoosde olie heeft mij meermalen tot troost geweest in zake de smids-dochter, maar ik zal er nog eens een blaauwtje aan wagen." Die moeite kan hij wel sparen, want de stok staat achter de deur voor rugsmeersel. -- Eene dame uit den zwarten hoek te R. wordt aan geraden, zooveel kwaad niet te spreken van een ander, want zij zal met de pinkster t' huis moeten blijven daar Willem van den molenaar zegt dat zij te fijn is en te klein. Blarktpryzen te Zierikzee. 2 8 M EI 1 8 6 8. Boter, laagste koers ƒ0,44 en hoogste koers ƒ0,54 per 5 ons. Kip-Eijeren, laagste koers ƒ0,60 en hoogste koers ƒ0,65 per 25 stuks. Op de uitgegeven boterberigten van den heer B. Joppeis abusievelijk een schrijffout opgegeven en staat: hoogste koers 50 Cents, moest zijn Cents; belanghebbende gelieve van deze verbeterde opgaaf notitie te nemen. Burgerl(jke Staiul te Zierikzce. GEBOREN: 24 Mei. Eene dochter van K. Mallander en M. Smits. 25 dito. Eene dochter van F. de Bie en Z. Wol bach. 26 dito. Een zoon van P. van Darame en M. van Klooster. Een zoon van P. Ribbens en M. de Neef. Eene dochter van H. Vroegop en S. H. Pampoene. 29 dito. Een zoon van J. Loginans en C. de Haas. gehuwd: 27 Mei. J. Versteeg jm en M. de Graaf jd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1