EUW3B0M I No. 2525. 24s"'Jan rif. Woensdug 27 II ei 1868. Nieuwstijdingen. 2tnÜc. uier vraag s de eerste I Men abonneert Kiel*: Iu Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, Iu Noord-Anurika bij J. QUINTUS, te Grand Rapid*Staat Michigan Ahoii 11 emoii ts-Pi'\js: voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-Yorl: - 3,90. V orsoliunt: Op Woensdag en Zaturdag. Advcrtentiön: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertcntiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 nre. Bureau: Zierikzee, Hoelc van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en lngezondenc Stukken, franco. Generaal Palavicini schijnt belangrijke voordeelen op de roovers behaald te hebben. In de maand April werden 60 roovers in Terra di Lavoro en in het Noordelijk ge bergte van Napels gevangen gemaakt. Tien, en daaronder de aanvoerder, werden in den strijd gedood. 10 gevangen genomen, 10 in de vlugt gegrepen, terwijl dertig zich vrijwillig overgaven. Het is den generaal evenwel nog niet gelukt om zich van Guerra, Fuolo, Para of Cricone die allen in zijne buurt „werkeu meester te maken. In den omtrek van Palermo viel onlangs een der meest geduchte roovers Je overheid in handen. Deze heet Santaniello en is de hoofdpersoon van menig vreeselijk verhaal. In de nabijheid der stad ligt het vlek Bracig- liano genaamd, waar een herdersknaap Antonio Fiore woont. Deze verwierf zich de genegenheid van den roover, die, zooals men zeide hem gaarne mogt lijden. Fiore bezocht zijn vriend eiken Zondag, at met hem en bragt somtijds ook den nacht bij hem door Fiore be sloot zijn vriend te verraden. Hij begaf zich naar Bracig- liano en bood aan, Santaniello uit te leveren. Zijn voorstel werd aangenomen en Zaturdag 9 Mei, des morgens ten 5 ure stiet de knaap den slapenden roover zijn dolle in het ligchaam. Santaniello rees op en wilde zich verweren, maar Fiore viel op hem nederomvatte en smoorde hem. De knaap werd met belooningen overladen omdat hij in deze streek doorging voor een gedrocht, dat sedert 1860 niet minder dan 4*2 menschen om het leven gebragt, 300 gebrandschat, een groot aantal neuzen en ooren afgesnedenmeer dan 6000 stuks schapen en ossen gedood en een dozijn hofsteden in de asch gelegd had. jFrai ltt Jules Branie en Pouyer Querter hebben eene schrifte lijke verklaring in de Kamer doen circuleren, waarin zij aaunemen 100,000 francs ter beschikking van de Keizerin te stellen om die te verdeelen onder de 100 armste familien in Frankrijk, wanneer een later te benoemen jury onder voorzitterschap van den president van de wetgevende vergadering niet aan het licht bragt, dat het grootste gedeelte der 2.152,000,000 francs, welke het douane-bestuur als het bedrag van den Franschen uit en invoerhandel opgeeft, bestaat uit sommen, die twee maal zijn aangegeven, namelijk bij den invoer en bij den uitvoer. Men spreek te Parijs van eene zonderlinge zaak, waaruit waarschijnlijk een belangrijk proces zal geboren worden. Een inwoner van een der fauborgs vertrouwde aan een bediende een hond toe die hij vermoedde dat door dolheid was aangegrepen, als hebbende verschillende be ten van hem ontvangen. De bediende, die den last had bekomen, om het dier in hot water te werpen, ontmoette iemand, die den hond heel mooi vond en hem vroeg, of het beest te koop was. «Dadelijk" antwoordde de bediende. En hij verkocht den hond voor 25 fr. zonder den kooper iets te zeggen, die spoedig daarop door den hond gebeten en het slagtoffer er van werd. Toen dat algemeen bekend werd, werd do bediende in hechtenis genomen en zal weldra voor den regter moeten verschijnen. Dit is gewis een vergrijp van een nieuw soort. De France deelt eene verklaring mede van 757 Hanoversche uitgewekenen, inhoudende dat zij de am nestie van den koning van Pruissen weigeren aan te nemen. Déze verklaring is bij den Pruissisclien gezant te Parijs ingediend. Het Fransche protestantsche weekblad le Lien meldt, dat de beroemde Engelsche geleerde Faraday, die onlangs in 76-jarigen ouderdom is overleden, behoorde tot de godsdienstige secte der Glassiten. De aanhangers dezer weinig bekende gezindte erkennen noch predi kanten, noch andere geestelijke voorgangers, en sproken nooit openlijk over de godsdienstige aangelegenheden, omdat hun geloof medebrengt, dat het gemoed alleen door den geest kan worden getroffen. Voorts achten zij zich verpligt hun geheele inkomen uit te geven nooit gelden te besparen en voor den dag van morgen geheel op de Voorzienigheid te vertrouwen. Een Eiigelschman, die onlangs Pius IX heeft bezocht geeft de volgende beschrijving van het leven en de gewoonten des Pausen. De Paus is tame' groot en gezet, zonder echter zwaarlijvig te zijn. Het huis td van zijn' woonkamer bestaat uit een vierkante tafelmet twee stoelen en een leuningstoel voor zijn eigen gebruik. De kamer is zeer klein, met een lage zoldering, geen gordijnen, terwijl de muren met behangselpapier van de goedkoopste soort zijn bedekt. De mu ren der groote, officieele zalen zijn met zijde behangen. Zijn slaapkamer heeft gele gordijnen, geen vloerkleed, en een stee »en vloer, met een klein ijzeren ledikant zonder gordijnen. Hij is zeer net op zijn persoon, vooral op zijn handen, die halverwege niet witte polsmoffen bedekt zijn. Hij staat, des morgens te zes ure op, scheert zich, en leest zijn mis in een kleine, bijzondere kapel, en gaat dan een andere li ooren. Te aelit nre gebruik! hij een kleine kop chocolade, en ontvangt te half negen ure zijn ministers. Kariuaal Antonelli komt el- ken dag op liet Vaticaan en wanneer hij daarin verhinderd wordt', vervangt de onder-secretaris van Staat, Monsignor Ma- riui, zijn plaats. Op de andere dagen der week komen de andere ambtenaren, ieder op zijn beurt bij hem, om zaken met hem te doen. De ministers verwijderen zich om half elf. Dan beginnen de. audientien, die niet voor één uur zijn afgeloopen. Te twee ure houdt de Paus in zijn woonkamer het middag maal, dat van do eenvoudigst soort is, en altijd met een stukje banket eindigt, waarop de Italianen zeer verzot zijn. Van half drie tot drie uur doet hij zijn siesta, te drie ure lees» hij zijn brevier, en gaat te half vijf uit om in een koets niet vier paarden een ridje te doen, waarbij hij slechts van twee jonge priesters vergezeld is. Bij goed weder stapt hij uil bet rijtuig en doet dan een wandeling in de afgelegendste wijken der stad; waarbij hij evenwel door minstens een paar duizend menschen gevolgd wordt, die stil achter hem wandelen. Bij regenachtig weder begeeft Z. II. zich tiaar de gallerijen van het Vatikann, wanneer de vreemde bezoekers vertrokken zijn. Hij is een groot beminnaar van oudheden. Bij zijn te huis komst te zes nre beginnen de audientien weder, die tot tien nre voortduren, wanneer hij zijn avondmaal gaat gebruiken. Hij gaat te elf ure naar bed en volgt des anderen daags de zelfde leefwijze. Hoewel hoogbejaard, zingt hij zeer goed, en, wat zelfs aan veel Romeinen onbekend is, speeld hij de vio- i loncello vrij wel. Toen ik hem met mijn reisgenoot bezocht j trok de kamerheer mij aan de mouw, om m;j te beduiden dat j ik knielen zoude. De Paus, die deze beweging zag bespaarde ons de kniebuiging, en deed ons de tafel, waaraan hij zat, naderen. Hij spreekt ving Frarisch en de indruk, dien hij op mij maakte was die van een aangenaam, bedaard oud man, die i zooals het schijnt, zich weinig aan de buitenwereld gelegen j laat liggen. Loosbroek, 20 Mei. In den avond van den 17 jl. werd alhier zekere J van der H., uit de herberg naar huis willende gaan, eensklaps door een persoon, die met hem in diezelfde herberg had gezeten, zonder de minste aanleiding aangevallen en met een mc9 in de borst gestoken; do verwon ding deed zich in den aanvang zeer ernstig aanzien, zoodat men voor liet ergste bevreesd was. De justitie uit 's Hert ogen bosch stelde den volgenden mor gen een onderzoek in loco in en heeft den vermoedelijkeri dader gevankelijk naar 's Bosch doen overbrengen. De toegebragte wond bleek echter niet van dien ernstigen aard te zijn als men in den beginne vreesde, zoodat er allo hoop bestaat op herstel van den verwonde. "Wouie'U'litigyc?, 20 Mei. Deleden van de Jaglclub- vereeniging van Antwerpen, p. ra. 130 man, zullen op Zondag 3L Mei, of eerste Pinksterdag, een wedstrijd houden in het Zuid-Bevelandsche kanaal. Afvaart van Hansweerd naar Wemeldinge half elf ure aankomst kwartier over elf ure. Aldaar komende, zullen zij bij den heer van Noppen het diner gebruiken en aldaar toeven tot 's middags twee ure, dan de strijd weêr aanvatten naar Hansweerd om met de uit Rotterdam komende Telegraaf boot weder naar Antwerpen te vertrekken de drukte die wij wachten zal buitengewoon groot zijn door de toeschouwers die uit alle plaatsen zullen komen om dit feest bij te wonen. Ingez X3iii*É»-K, 17 Mei. Heden werd er in deze gemeente tor deeg feest gehouden. Onze zeer geachte secretaris A. van Zuijen en vrouw mogten hun 25jarig huwelijk vieren. Niet alleen wapperden de vlaggen uit een groot aantal woningen, maar was inzonderheid die der feestvierenden uit- en inwendig door belangstellenden van Burgh en Westenschouwen luisterrijk versierd, terwijl de eerepoorteu bij het liefelijkste avondweêr fraai' verlicht waren. Des voormiddags begaven zich het gemeentebestuur met den burgemeester aan 't hoofd, benevens een aantal vrienden naar de woning der feestvierende niet alleen om hen en hunne kinderen met dien heugelijke» dag te feliciteren, maar om ZEd. te complimenteren wegens zijn volatandigen ijver voor de belangen der gemeente. Regt gul, hartelijk en vroljjk was het onthaal, dat niet alleen de vele gasten genoten, maar waarin ook de min- en ouvermogenden niet karig deelden. Geen wonder dan ook dat onder de veel vuldige wenscheu en zegenbeden vooral ook die om zijne betere gezondheid opgemerkt werden. Heil onzen geachten secretaris en de zijnen. Zïerileasee, 26 Mei. Bij de heden plaats gehad hebbende herstemming, ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten zijn alhier ingeleverd 147 stembilletten van de 253 kiezers. Naar wij vernemen zal liet 1ste zomer-concert van „Kunst en Eer" plaats hebben op Parklust, Vrij dag 29 dezer. Het Programma is zamengesteld als volgt: 1. Marsch van Löhrke, 2. Locomotief Polka van Stasny, 3, Recitatief en Aria uit de Opera Stradella, van Flotow, 4. II Bacio, Wals van Arditi, 5. Künstler quadrille, van I. Strauss, 6. March e Triomphale van A. Piek. 7. Pot pourri uit //Robert le Diable" van Meyerbeer, 8. Lied ohne 'Worte, van Mendelssohn, 9. De eerste Mei-Galop. Men leest in de Miildelburgsche Courant. De heer G. H. Betz, oud minister van financiën is gisteren nvond in den vollen krachtige» bloei zijns levens, plotseling en alleronverwachts aan het vaderland en de zijnen ontrukt. Tegen den avond met zijne kinderen eene wandeling zijnde gaan maken, is hij op zeer korten afstand van zijne woning in de Zeestraat, voor die van den heer Rodenburg in het Willemspark, door een hevig toeval getroffen en op straat neergezegen. Met behulp van eenige voorbijgangers werd bij in huis gedragen, - helaas, reeds een lijk! Behoef ik u te zeggen dat die verpletterende mare allen op het diepst getroffen heeft die Betz hoog, zeer hoog waardeerden om zijne uitnemende kenniszijn praktischen blik op staathuishoudkundig, financieel gebied om de groote diensten, welke hij daar mede aan het vaderland bewezen heeft en, hoopte men nog bewijzen zou. Zoo één dan was hij de minister van wien men de aanvankelijk door hem ondernomen, zoo dringend noodige hervorming van ons belasting stelsel verwachten mogt. Tengevolge van eene politieke onvoorzigtigheid, naar 't scheen genoodzaakt zich voor eene wijl van het staats-tooneel te verwijderen, was hij echter onverpoosd werkzaam voor de openbare zaak en bestudeerde hij de financieele vraagstukken des tijcis. Geen twijfel of hij zou eenmaal weder in de gelegenheid gesteld zijn geworden, den lande in 't openbaar met zijne uitnemende gave te dienen. Reeds had Rotterdam heui in de provinciale Staten gekozen en zou dit blijk van het ongeschokt vertrouwen zijner medeburgers, die de edele regtschapenheid van zijn persoonlijk karakter kenden, weldra door andere zijn gevolgd en Betz tot nog ruimer werkkring zijn terug geroepen, Sere zij zijner nagedachtenis van ieder, die niet door partij-hartstocht verblind wordttot voorbijziens toe van de diensten ook door politieke tegenstanders aan het Vaderland bewezen. Wat de zijnen in den voor- treffelijken echtgenoot en vader verliezen kan alleen worden gevoeld niet beschreven. Uit 's Huge wordt van de N. R. Ct. gemeld: Zijne Majesteit de Koning heeft gisteren den lieer Thorbeeke die buiten «le stad was, persoonlijk uitgenoodigd naar 'sHage te komen. De heer Thorbeckc is daarop gisteren avond ge arriveerd en heeft heden morgen ten tien ure met den heer Mackity een langdurig onderhoud met Zijne Majesteit gehad. Men acht de samenstelling van een nieuw kabinet spoedig aanstaande. Even als de kamer van kooph.te Middelburg, heeft zich ook die van Enschedé tot den Minister van Fin. gewend, om aan te dringen op beteren waarborg ook tegen het verloren gaan van aangeteekende brieven, waar voor 'trijk het voorregt van niet-aansprakelijkheidgeniet. Dr. J. C. Zaalberg Pz. pred. te 's Gravenhage door het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland veroor deeld tot gedwongen ontslag, heeft de hem aangeboden gelegenheidom zelf nog zijn eervol emeritaat met pensioen aan te vragen onmiddellijk van de hand ge wezen en komt nu in hoogcr beroep bij de synode. Bij de huwelijksvoltrekkingen, welke Woensdag te Zwolle plaatshadden, was, om de zonderlingheid van één der paren, een groot en nieuwsgierig publiek opgekomen, want de verwachting was, iets belagchelijks te zullen zien; maar die verwachting werd nog verre overtroffen door hetgeen er werkelijk plaats had. Ter kennismaking met liet belangwekkend paar zij vooraf gezegd, dat hij en zij in beider weduwstaat tezamen een vijftien tal kinderen bezitten en tot den fatsoenlijken burgerstand behooren maar toch de onfatsoenlijkheid hebben begaan van reeds iu den vrijtijd bijeen te gaan wonen. Vóór dit echter gebeur de moest de tegenwoordige bruidegom eerst eene harde le9 ontvangen. Eens op een laten avond in geen helderen toestand binnen hare woning willende dringen, die reeds gesloten was, en niet toegelaten wordende, sloeg hij de glasruiten in en werd door de nachtwacht achter slot gezet. Het liefje liet de zaak vervolgen als inbraak en onze man kreeg gelegenheid, om zijne minnedrift te laten bekoelen door eene maand eenzame opsluiting. Vóór eenige weken naauwelijks ontslagen, begaf hij zich naar huis cu maakte tot zijn éérste werk zijne bijzit geducht af te ranselen. Het publiek had dus wel overgroote redenen, om blijken van belangstelling te geven. De trouwplegtigheid ving aan, maar de bruidegom, gansch niet nuchtereu, was daarvoor zoo onverschillig, dat hij voor het achter hein staande publiek grimassen maakte en den wethouder den rug had toegekeerd, terwijl deze tot hem de geworte vraag rigtteof hij de naast hem staande bruid tot vrouw wilde aannemen. Nu keerde hij zich om en vroeg met komische verbazing: Of ik dat men ach tót vrouw wil hebben? Wel (met een vloek,) 't ia n' goed wijf?' De handeling werd nog prettiger voor liet publiek, toen de acte moe9t worden onder- teekend. Vóór daartoe over te gaan wilde hij weten, wat al die gekheid toch beteekende, en toen hem beduid werd, dat hij nu getrouwd was, riep hij uit: v>lien k getrouwd dan vnl'k mijn wijf dadelijk kussenen deed dat ook voor de oogen der schaterende menigte, die inlusschen zóó luidruchtig was gewor den, dat de politie er toe moest overgaan, om het verloren gaande decorum te herstellen en het paar uit de zaal te verwijderen. Hiermede was echter alles nog niet afgeloopen. De jongge huwden wilden toch ook kerkelijk worden ingezegend. In de consistoriekamer stonden zij weder in de rij: op nieuw had de jonge man te antwoorden op de vraag van den geestelijke Zijt gij voornemens, met uwe vrouw in deze wereld te leven reytvaardiy, godzalig, matig en niet beschonken zoo als gij nu zijt Hij bedacht zich eene poos, krabte zich achter het oor en zeide toen eindelijk Tiet is nog al watom daarop maar zoo te antwoorden dat 's me al te kras, 'k zeg neen." Verwijder u dan oogenblikkelijk van deze plaats" beval de geestelijke, en ook nu weder wns de politie zoo beleefd, hem en zijne vrouw tot builen het kerkgebouw uitgeleide te doen. Door al het gebeurde was de opgewondenheid van den jonggehuwde zoo verergerd, dat hij, met zijne ega naauwelijks te huis gekomen, zijn trouwpak afwierp en dadelijk naar een bierhuis ging, om zijn halven roes terdege vol te maken. Hij i9 het der bedoeling van de politie nog gelukkig ontkomen, die hern had toegedacht, hem zijn eersten huwelijksnacht in de spekkamer te luten doorbrengen. II. B huisvrouw van J. J., daglooner te Vee9sen, on der Heerde, ontvreemdde in den avond van den 14 dezer maand uit de woning van een harer buren de soin van ruim f 50, aan geld. Nadat hare schuld aan dezen diefstal was aan het licht ge komen, heeft zij in den vroegen morgen van den 16 Mei jl. getracht zich door middel van een pistoolschot van het. leven te berooven, welke poging tot zelfmoord echter door het on voldoende van de lading is mislukt, en slechts eene niet ge vaarlijke brandwonde aan den hals heeft veroorzaakt. Gemcii{f(le bcrigten. Overal zijn de granen dalende en het brood blijft prijshoudende, vooral te Zierikzee, waar het brood altyd 2 a 3 cent duurder is dan te Goes. Het begint nu al meer en meer te blijken, dat al het geschreeuw van hongersnood niets anders is geweestdan geschreeuw van graan-speculanten om de duurte gaande te houden. Ontzettende groote hoeveelheden Egyptische tarwe worden thans in Frankrijk ingevoerd waardoor de prijzen bepaald dalende zijn. Hoe duur de prinsjes en prinsesjes zijn, blijkt weder in Spanje. Zoo moet de dochter van de koningin van Spanje ook een deuntje gaan trouwen, en dat kind krijgt voor spelden-geld mede zeven millioen guldens en een jaargeld van een half millioen terwijl zij, behalve een korenzak goud, paarlen en diamanten, 16 japontjes mede krijgt van ƒ20,000 per st.uk. Lion van het Dagblad is nu geheel schaakmat gezet, nu de eigenaars van dit blad ministers uit zjjn geraakt, men zal dus op het advies van Lyp niet lan ger wilt blijven schipperen. Iemand te Cortg. die onlangs te Colijnsplaat afscheid kwatn nemen werd daar gewogen en te ligt bevonden. Een pettenmaker te Q. zal nu op het schilderen gaan, vóór hij door de ton springt. Eene dame uit de vijf zinnen te D. moest wat minder opschik koopen en wat zindelijker worden. In Engeland is een „sehreijende profeet" opgestaan die in Worcestershire en Herefordshire rondwandelten er revivals gaande maakt. De Maarschalk Narvaez werd op zijn doodbed door zijn biechtvader aangemaand al zijn vijanden vergiffenis te schenken, waarop hij uitriep: „Ik heb geen vijanden ik heb ze laten doodschieten. Een Schouwsch scheepje onder Duivendijke heeft eene verlorene reis gedaan naar Burghsluisdaar de vracht een nacht overbleef. Het werd nog al goedbestuurd, maar het scheepje heeft toch schipbreuk geleden. Ing;ezoii(l ene Stukken. De noodlottige gevolgen van zorgeloosheid in het waarnemen eener openbare betrekking. Een onzer spreekwoorden zegt„De mensch moet leeren met schade of schande Hier mede wordt m. i. bedoeld, iemand die, in welke betrekking ook geplaatst, een misslag begaatvoortspruitende uit onkunde of zorgeloosheiden zelf de nadeelige gevolgen moet dragen. Doch niet altijd wordt dit bewaarheid. Men ziet maar te dikwijls dat de mindere stand gebukt gaat door de onkunde en fouten der groote heeren met veel geld en weinig verstand. In onze gemeente heeft zich ook een dusdanig geval voorgedaan. Door slecht toezigt op stompen palen is hier in de haven een vaartuig op een paal gevaren dat otimiddelijk lek werd en zonk. Nu vraagt die schipper aan het polder-bestuur schadevergoeding. Van onachtzaamheid overtuigdheeft het polder-bestuur dien schipper ƒ500 schadevergoeding toegekend. Inder daad eene edele daad maar nu komt het kreupele paard achteraan. Nu zullen de ingelanden die som moeten betalen, en niet degenen die er de schuld van zijn. Dus, 't is goed riemen snijden van een ander mans leer. Flakkeé Mei 1868. Een ingelander. 0 •£- 'i'1 «j*<r*$*3»-J*-!• 9; sJ; 5* i« «1» g Jj Sojarige Echtv er eenigin g f* VAN 1 C. van SCHAIK 3 e n j |t M. J. van den BLIEK. |J Zierikzee, 24 Mei 1868. hunne dankbare kinderen. ^j| ié 3s 2» iï» «7» 4* 'S 'l- -T; üs »ï'- *Y® mï}T? 5ï? -ï»0 0

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1