T mm NIEUWSBODE. No. 2522. 24slc Jaarg. Zaturdug 25 1868. Hoofdkiesdistrict Zierikzee. Nieuwstijdingen. EVANGELISATIE Soepkokerij te Zierikzee. COMMANDIET KAS, S P A R R E N, Openbare Verkooping Een HOEFJE, WEI- en BOUWLAND Paardpn- pj) npmpcf On aanstaanden Dingsdag moet er herstemming plaats hebben voor het Lidmaatschap van Provinciale Staten, tusschen de Heeren van IJSSELSTEIJN aan wien bij eerste keuze 171 stemmen en B. G. van «lor HAVE aan wien toen 128 t0 De 'uitkomst van die stemming is hoogst bevredi gend in aanmerking genomen, zooals wij vóór de stemming reeds gezegd hebben dat het groot aantal aanbevolen kandidaten, aan wier persoonlijke hoeda nigheden wij hulde bragten, de keuze zeer moeijelijk m Thans herhalende wat vooraf gezegd werd „dat de tegenwoordige verkiezing eenig en alleen beslist kan worden door de beantwoording der vraag wie der kandidaten in dit tijdsgewricht het meest onze belangen bevorderlijk kan zijn, dan zouden wij, nu de keuze tusschen twee staat, het wel aan de kiezers kunnen overlaten en gaarne zouden wij het doen omdat wjj voor beide kandidaten sympathie gevoelen. Wat echter onze kandidaat voor heeft, achten wij pligt voorop te zetten. Zeeland is wel een bij uitstek landbouwend gewest, maar door zijne natuurlijke vorming heeft het ook buiten den Landbouw groote teedere belanden, die niet door den Landbouwer kunnen worden beoordeeld en behartigd. Zeeland, en vooral de eilanden van dit districtmoeten hun bestaan en voorspoed ook vinden in de scheepvaart door den handelin de vis- scherijen en door de geïsoleerde ligging ook in de ge meenschap en de aanhechting met de overige deelen van Provincie en Rijk; en al vragen wij niet of daaraan altijd wel de hand is gehouden, en wel alle zorgen door onze vertegenwoordigers in Provinciale Staten omdat zij er niet mede bekend waren, besteed zijn dan is het nu althans pligt er op te wijzen omdat wij de overtuiging niet mogen loslaten dat er nog veel tot opbeuring, bloei en welvaart van ons district kan en moet gedaan worden, en in den Heer van IJSSEL- STEIJN iemand aantreffende, die door het aankweeken van Zeeuwsclien handel ook de scheepvaart bevordert, die de visscherijen in dit district reeds van zoo menige band ontslagen heeft, waardoor de concurrentie met vreemden mogelijk is geworden die de noodzakelykheid inziet om de telegrafische gemeenschap voor deze streken uit te breiden, al ware het ook enkel voor den groot handel in oesters en andere visch, zoo bij uitsluiting in dit district gevestigd, die reeds veel betrachtte tot bevordering der middelen waardoor dit district spoedig de voordeelen kan genieten der belastingen die het ten behoeve der spoorwegenwaarvan het werd buitengeslo ten, moet opbrengen, en dit zeer zeker zal blijven doen, en zoo mogelijk door een spoorweg van Brouwershaven over Zierikzee, door Duiveland, waartoe de eerste po gingen van de provincie moeten uitgaan, door het her stellen van den weggeslagen dijk waardoor Sint-Phi- lipsland (in de lijn gelegen) eenmaal met den vasten wal van Noord-Brabant verbonden was dan kan het niet anders of de keuze moet zich thans bepalen op den Heer H. A. ran IJSSELSTEIJN wiens kandidatuur wij blijven ondersteunen. triolet18 Mei. Hier zal op nieuw eene zeer aanzienlijke partij artillerie- en infanterie-goederen en materieel publiek wordeu verkocht, waaronder 538 ijzeren bommen, 5291 ijzeren granaten, 30,845 ijzeren kogels, wegende 230,000 Ned. ponden, 1147 geweren, een aantal buiten dienst gestelde hospitaal-goederen, enz. enz. Zijn al die goederen dan in eens bij de slooping der vesting zoo onbruikbaar geworden Moe ten dan zulke verbazende sommen jaarlijks voor de aanschaffing van nieuwe worden besteed Zwolle 16 Mei Gisteren hebben er te Geuemuiden ter gelegenheid eener verpachting van landerijen, ernstige on geregeldheden plaats gehad doordien men deu voormaligen inwoner dier gemeente H. G. van Dijk, die vroeger van brand stichting verdacht werd, zich hier in voorarrest bevond en later ontslagen is, mishandelen wilde. Den burgemeester van Genemuiden is het gelukt van Dijk te onttrekken aan de woede der Genemuiders. Onder zijn geleide heeft van Dijk zich buiten de gemeente begeven en is met een bootje het Zwarte Water gepasseerd. Bij het verlaten van Genemuiden heeft men van Dijk zoodanig met steenen geworpen, dat het onbegrijpelijk is, dat hij nog de hem geleidende politie ver wond zijn. Aan den te Zwartsluis gestationeerden rijks-veld wachter is van het gebeurde kennis gegeven, die reeds heden ochtend een plaatselijk onderzoek gedaan en, zoo als men zegt, de namen van 13 der belhamels, waaronder ook een wethou der, geuoteerd heeft. Eranolcei* 18 In het laatst der vorige week zou eene dienstmeid van Harlingen, die aan godsdienstwaanzin leed, hierheen vervoerd worden. De vigelante, waarmede het trans port. geschiedde, was pas halverwege gekomen, toen de patient reeds overleed ze schijnt reeds te veel geleden te hebben. Wel een derde der verpleegden in het gesticht alhier lijden aan eene zielziekte Kinclerdyk, 19 Mei. Aan don Elshout, bij den Kinderdijk, worden de werkzaamheden voor het stoom- maal, ten behoeve der beide waarden, zijnde Neder- en -erwaard, met kracht doorgezet; bij de eerste is het iwerk circa gereed en voor den Overwaard daarmede ngevangen. De aan den Kinderdijk bestaande fabrie- n van ijzer- en metaalwerken, machineriën, sclieeps- uwmede van ijzer vervaardigde stoomschepen sioom-rijst-pelfabriek, enz. enz. geven aldaar zeer groote bedrijvigheid, en verschaffen aan honderden werklieden hun brooddit oord hetwelk in vroegere jaren als onopgemerkt voorbij werd gezien, is door den industri- eelen geest aldaar vermelding waardig. Inge Goes, 18 Mei. Wij vernemen uit goede bron, dat de opening van den spoorweg GoesBergen-op-Zoom is bepaald op Woensdag 1 July e. k. Zioriliseeo, 20 Mei. Uit 's Iiage wordt aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant gemeld Met zekerheid kan bevestigd worden het berigt, dat de heer Mackay, vice-president van den raad van State belast is met de formatie van een nieuw kabinet, waarin hij zelf, naar men verder verneemt, de portefeuille van Buitenlandsche Zaken zou aanvaarden. Zioinltzee, 22 Mei. Jl. Woensdag werd in eene drinkensput binnen deze stad de Verwput genaamd door eenige zich aldaar bevindende jongens, het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, gewikkeld in eenen doek. Hetzelve was reeds in dusdanigen staat van ont binding, dat niet op te geven is tot welk geslacht het kind behoorde. De justitie doet onderzoek. Den 18 dezer heeft te Dreischor de aanbesteding plaats gehad van het stichten van een machine-gebouw voor de meestoof de Hond aldaarwaarvan aannemer is geworden M. van der Sluijs, aannemer van publieke werken te Zonnemaire voor f 2820. De Nederlandsclie Maatschappij van Nijverheid te Haarlem heeft den Heer II. A. van IJsselsteijn alhier, bekroond met de groote zilveren medaillewegens de vele en belangrijke diensten bewezen als lid der jury voor hare jongste tentoonstelling te 's Gravenhage. Te Oud-Beijerland is tot lid der provinciale staten van Zuid-Holland herkozcu de lieer A. van Driel, met 278 van de 314 geldige stemmen. Zaturdag raiddag hoorde men te Leiden in de Doele een schot, dat in de aldaar aanwezige geweerraakerij werd ge lost. Bij onderzoek vond men den geweermaker Hanau met verbrijzeld hoofd aldaar liggen. De man was, naar men meent, uit Luik geboortig en laat eene vrouw en twee kinderen na. Voor eenige dagen is te Deventer het lijk van eene moe der met haar kind uit den 1 Jssel opgevischt. De moeder had haar wichtje aan zich vastgebonden. Te Chicago, in Noord-Amerika, is den 23sten April op eene bovenverdieping van een niet zeer hecht gebonw, eene vergadering door fenians gehouden, waar de voorzitter der broederschap O' Nijl en de vice-president James Gibbons tegenwoordig waren. De herhaalde uitbundige toejuichingen hadden ten laatste ten gevolge, dat de vloer instortte eu al de aanwezige door de benedenverdieping heen in den kelder te- regtkwamen. Men verwonderde zich zeer, dat slechts één per soon was omgekomen vijf personen verkeerden echter door den val in zorgelijken toestand en ongeveer dertig waren minder zwaar gewond. Al de slagtoffers waren Ieren. Gemcug'dc berigten. De politie-raannen te H. zijn zóó bang geworden, dat zij des Zondags na bezetten tijd, in de herbergen te K. niet meer durven komen, waardoor veel ongeregeldheden worden bevorderd, als: vloeken, vechten, dreigen met het mes in de hand enz. Drie dames te H. zijn zoo verzot op rnooije kleêren, dat zij wel 20 pCt. boven de waarde willen geven, maar vergeten dan te betalen. Betrapt te] Q.een éénoog met een tweeoog; en nu zingt men Was dit een fatsoenlijk werk Van een broeder van de kerk? Dus één-oogje wat voorzigtig, Want het is met u niet rigtig; Als gij denkt dat 't niemand ziet Is er iemand in 't verschiet. Eene dienstbode te Bruinisse wordt gewaarschuwd zich met de pinksteren zoo mal niet te gedragen en weder oude schoenen op gaan zoeken; want: Het oude is voorbij Waar men maar van zal zwijgen Maar zeker is 't dat zij, Op 'tlaatst niets meer zal krijgen. Eene élégante Dame te Stellendam wordt aangeraden, hare babbeltong wat stil te houden, daar er anders van haar iets zal uitgebragt worden, dat nog niet al gemeen bekend is. Dus: Wordt verstandig en leert zwijgen Om geen kwaden naam te krijgen Anders wordt het leer om leer En uw eernaam komt niet weer. „Wat een geluk," zegt eene boeren-dienstmeid te W., „dat het een schrikkeljaar is; nu kan ik de jongens gerust aankloppen, en helpt dat niet, dan zal ik ze zelf van den achterweg gaan halen." Die moeite zoude zij wel kunnen sparen, want onlangs heeft zij op een boeren koopdag haar fatsoen geheel te grabbel gegooid. Maar zoo gaat het: Die in elks oog de splinters ziet, In eigen oog geen balk bespiedt IVooit in zijn eigen tuintje wiedt, A.ch! zulk een vrouw begeert men niet. Eene gouvernante te W. wordt gewaarschuwd, tegen meerdere kwade gevolgen der woudluchtwant nu is zij reeds niet al te rigtig, en dit kon wel eens de voorbode zijn van een keurig wiegelied. Twee nachtuilen te X. moesten zoo laat des avond niet vliegen, en den koekoek niet naroepen, daar dit maar is om te doen hooren waar zij zijn. Ze zijn dan ook eens zoo snel weggevlogen dat de koeijen er van op den loop gingen. Pieter aldaar heeft zóó aan het hollen geweest, dat hij zijn zilveren ring heeft verloren, die is opgepikt door een Ooijevaar. Een ridder van de schaar te Q. wordt aangeraden, zoo kinderachtig niet te zijn als hij wat te veel olie van rogge heeft ingenomen. Ook moest hij met zijne dame op geene koude ongelegene plaatsen ver toeven daar zij anders nog meer met de koorts zal gekweld worden. Maar: Achde man begrijpt het niet Dat men hem voor gek aan ziet. Kerknieuws. Zieriltzee, 19 Mei. Ds. F. G. Lagersheeft de op hem uitgebragte beroeping als Predikant bij de In gez ondenc Stiilckon. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft zich reeds vóór eenigeu tijd gewend tot de Hooge Regering, om, naar aanleiding van het verloren gaan van een geheel postpaketop 15 Februarij jl. van Middelburg naar Amsterdam gezonden en waarin zich ook met geldswaarde bezwaarde aangeteekende brieven bevonden, aan te dringen op maatregelen tegen her haling van dergelijk feit. Daarbij adviseerde de Kamer om op plaatsen waar kantoren van den Rijkstelegraaf zijn gevestigd, den bevelvoerende postambtenaren aan te schrijven elkander onmiddelijk de verzending en den ontvang van aange teekende brieven te berigten. Hierdoor zou het verloren gaan worden voorkomen, althans eventuëele ontvreemding zeer spoedig bekend, en het opsporen van den schuldige en het herstel van het nadeel zeer vergemakkelijkt zijn, terwijl nu van het lot van bedoeld paket nog niets bekend schijnt. Wij hopen dat de Kamer in hare pogingen slagen zal en de Regering zal kunnen besluiten van dit middel gebruik te maken, om het publiek die zeker heid te gevenwaarop het billijkerwijze aanspraak heeft, wijl de Staat zich het monopolie van het brie venvervoer heeft verzekerd. Bevreemdend is het, dat de Regering er niet vroeger op bedacht was om de eene staatsinstelling dienstbaar te maken aan de andere, daar voorzeker op geen een voudiger en minder kostbare wyze de zoo gewensclite controle kan worden uitgeoefend. NORMAALLESSEN. Volgens bekendmaking van den Heer Inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland is er bij de normaal lessen te Middelburg eene plaats als kweekeling open gevallen, waaraan eene Rijkstoelage van O voor kost en inwoning is verbonden. Hiervoor kunnen alleen in aanmerking komen jongelieden van 14—16 jaren buiten Middelburg woonachtig, die het vaste voornemen hebben om den onderwijzersstand in te treden, en reeds voldoende kennis van de hoofdvakken van het lager onderwijs hebben verkregen, om met vrucht de normaal lessen te kunnen volgen. Zij die naar de gemelde toelage wenschen mede te dingen, zullen zich vóór of uiterlijk op den 6 Junij e. k. in persoon of met vracht vrije brieven behooren aan te melden bij den School opziener van hun district, onder overlegging van hunne geboorteactevan een attest van goede gezondheid afgegeven door een geneeskundige in hunne woonplaats, en van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag. De plaats, waar, en de dag, waarop het ver gelijkend examen zal worden gehoudenzullen hun later worden medegedeeld. Zierikzee, den 20 Mei 1868. Marktprijzen te Zierikz ee 2 0 MEI 1 868. Boter, laagste koers ƒ0,50 en hoogste koers ƒ0,60 per 5 ons. Kip-Eijeren, laagste koers ƒ0,55 en hoogste koers ƒ0,65 per 25 stuks. Eend en-Eij eren laagste koers ƒ0,55 en hoogste koers ƒ0,60 per 25 stuks. Burg-erljke Stond te Zierikzee. geboren: 19 Mei. Eene dochter van P. de Graaf en P. Keieman. Een zoon van F. Verschuur en M. Bollemeijer. gehuwd: 20 Mei. C. Kanaar, oud 25 jaar, jm. en C. van den Berge, oud 28 jaar, jd. K. Aleman, oud 31 jaar, jm. en L. Stoutjesdijk oud 25 jaarjd. overleden: 18 Mei. M. Muste, oud 68 jaar, man van C. Landman. fj-r-Z t TO®»® jj S5jarig-e Eclitvereoiiig'iiig' f1" VAN I; A. VAN ZUIJEN ïl f( EN L. de GLOPPER. Burgh, 17 Mei 1868. hunne dankbare kinderen. iS® -13 iÉ -O G5 -7'eïs -5= -7- Ondertrouwd M. LINDHOUT en Werkendam, A. C. van de WERKE. 16 Mei 186 8. Ondertrouwd A. A. TULLENERS, van Alblasserdam en P. M. MAK Zierikzee, 21 Mei 1868. Receptie Zierikzee24 Mei. Alblasserdam31 Eenige en algemeene kennisgeving. Getrouwd Brouwershaven 20 Mei 1868. c. van BEVEREN en C. van 't HOF. Heden overleed tot onze diepe droefheid ons geliefd zoontje DAWID in den ouderdom van ruim 2 jaren na een lijden van slechts twaalf uren. Brouwershaven, G. WILLIAMS. 18 Mei 1868. W. WILLIAMS, Heden overleed tot mijne en mijner Kinderen innige droefheid, in den ouderdom van bijna 63 jaren, mijn waarde Echtgenoote CORNELIA LEMSOMgeb. Beens eene korte doch hevige ziekte maakte een einde aan het leven van haarmet wien ik ruim 42 jaren door den echt mogt vereenigd wezen. Haamstede Mede uit naam mijner Kinderen den 20 Mei 1868. MAIUNUS LEMSOM. op Maandag den 25 Mei, in de CONCERTZAAL des avonds te aoïit ure. Voorganger Ds. DROST, Herv. Predikant te Goes. Verant woording van beheer op Maan dag den 25 Mei 1868, des voormiddags te 11ure, in het gewone lokaal. Belangstellende inschrijvers worden tot het by wonen der Vergadering beleefdelijk uitge- noodigd. Het Bestuur, J. L. de JONGE, Voorzitter. A. A. MES, Gz. Secretaris. De BURGEMEESTER van Bruinisse brengt ter algemeene kennis dat in deze gemeente als STRANDGOED is aangebragt, een Seheeps- Anker met aangehechte Tros van 25 vaam lengte. Diegenen welke op het geborgone regt raeenen te hebben, worden ter reclame opgeroepen. Bruinisse, 17 Maart 1868. De Burgemeester voornoemd C. M. VOORBEIJTEL. DE ZIERIKZEESCHE DIRECTEUR M. C. DE CRANEJr. neemt j;e<len A deposito een dag opvraagb. a 2V2 °/0 8 dagen 3 1 maand 31/, 3 maand, opvraagb. 4 6 4«/t De Notaris Mr. C. van der LEK de CLERCQ zalten verzoeke van den Heer H. A. van IJSSELSTEIJNConsulair Agent van En geland op Maandag 25 Mei 1868, des middags 12 ure, aan de Nieuwe Haven te Zierikzeepubliek verkoopen Eene partij ZEILEN, TUIG, ROND HOUT, een SLOEP en andere GOEDE REN, afkomstig van het gestrande Schip „Concord." De Notaris M. W. J. de VISSER, residerende te Tholen zal ten verzoeke van de Erven van wijlen den Heer D. J. AMPT, op Dings-fife dag den 26 Mei 1868 en zoo noodig volgende dagen telkens des voormiddags ten 10 uren, te Oud-Vossemeer, in het openbaar presenteren te verkoopen 5 Paarden van verschillenden ouderdom6 baatgevende Molkkoejjen1 Kalfdragende1 tweejarige en 2 éénjarige Vaaraseii2 vette vier jarige, 1 tweejarige en 2 éénjarige Ossen, 5 Ival- veren, een partij Hoenders en Hanen, voorts Bouw-, Melk- en Vlasseri jg-ereed- schappenbenevens eene aanzienlijke partij Moiil>el aire Goederenalles breeder by billetten omschreven. De Deurwaarder J. FRANSE, zal op Dins dag den 26 Mei 1868, 's voormiddags 11 ure, aan de Kaai te Burghsluisen op Donderdag den 28 Mei 1868des namiddags te 1 ure aan de Nieuwe Haven te Zierikzeepubliek verkoopen Eene groote partij van verschillende lengte en zwaartegeschikt voor Kolders, Gordingeu, Afheiningen enz. voorts eene party Takkebossen. Woensdag: den 37 Mei ISO®, DES NAMIDDAGS TEN 3 URE, in het Logement „de Patbijs," te Colijnsplaat bestaande uit YVooiiliiiis, Keepje, eene groote en eene kleine Sclimir, Wagenhuisje, ver dere Timmering en Erve, Ilof- en Boom gaard in en bij het dorp Colijnsplaatbenevens EENE PARTIJ UITMUNTEND mede in de gemeente Colijnsplaat en ten deele zeer in de nabijheid van gemeld dorpalles te zaraen ter grootte van 11 Bunders, 38 Roeden, Ol el; zullende eerst in perceelen en daarna in tnassa worden gepresenteerd. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris L. van der MOER, te Colijnsplaat. De Notaris J. van der BENTzalop Donderdag den 28 Mei 1868des middags ten 12 ure, op het plein van den Heer A. PAULUSSEN, in de Lange Nobelstraat te Zierikzeepubliek verkoopen eene aanzienlijke party

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1