iSCHE EUWSBOI u i iJ No. 2521. 24.s,p Jaarg. Woensdag 2i) Mei 18<>8. Nieuwstijdingen. ViN I),, ri'iliiclif blijft mol nnniti'smg aaiibcvclt |„'l liclm.iaUcliap dor Provinciale Stalen van Z den Hoer 1 j, ^v. van IJSSELSTEIJ1V «ieni kennis tier belioeflen van handel, y.i en nijverheid hem hoven ieder ander aanhev waardig maakt. De jongste stemming bewees dal deze zienswijze door liet meerendeel der Kiezers gedeeld. i) voor ■eland, evaart elings- onze wordt Hoe de Eerste Kamer over 's lands zaken denkt. Vrijdag jl. heeft de Eerste Earner het voorstel van vijf liarer leden, door ons vroeger besproken, om een adres aan de Kroon te richten behandeld. De voor stellers hebben kunnen goedvinden het niet iu te trekken, maar aldus te wijzigen „dat de Kamer besluite aan den Koning een eerbiedig adres aan te bieden, waarbij op de spanning zon worden gewezen die herhaalde ontbinding der Tweede Kamer teweeg brengt en de gevaren en bezwaren eener derde ontbinding aange drongen, met dankbare erkenning, dat 's Konings wijs heid °de belangen van hot land aan een nieuw te vormen ministerie wil opdragen, waaruit de Kamer aanleiding neemt tot eene nieuwe betuiging van hulde on erken telijkheid met de verzekering haver ongekrenkte ge hechtheid aan het geliefde stamhuis van Oranje en aan onze grondwettige instellingen." Volgens het in ellendigen stijl nedérgeschreven verslag van het sectie-onderzoekde stukken der Eerste Kamer munten uit door slechte taal en leelijken stijl, zou men hebben moeten denken dat de overgroote meerderheid tegen zoodanig voorstel bezwaar had want tegen het oorspronkelijke en ook in ons oog te onbestemde voorstel warén allerlei bedenkingen inge bracht de zaak en den vorm betreffende. Wat was het resultaat V Het voorstel is met eene geringe meerderheid van 18 tegen 10 stemmen verworpen. De voorstanders van een adres wezen op deze omstandighedendat het ongerijmd was zulk een adres ongrondwettig te noemen, alsof de Kamer pressie op den Koning wilde uitoefenen dat toen dergelijk voorstel door den hoer de Bosch Kemper in de andere Kamer werd gedaan slechts een enkel lid dergelijk systeem had verdedigd en niemand die meening deelde; maar dat ook de Eerste Kamer in adressen van antwoord allerlei wenschen aan de Kroon kenbaar maakte; dat daarenboven de omstandig heden buitengewoon zijn en het land in een zeer zonderlingen toestand verkeert, al zijn rust en kalmte, meer teruggekeerd op het bericht, dat de Koning den lieer van Reenen belast beeft met de vorming van oen ministerie. Wij moeten erkennen dat hetgeen in de laatste dagen bekend is geworden en door den heer Stork bij de discussie werd uiteengezet, die meening kracht bijzette. Het ministerie handelt alsof er niets gebeurd is. Het biedt wet op wet aan en neemt allerlei maatregelen. Vooreerst is, na de indiening van het ontslag door al de ministers een ontwerp tot wijziging van de wet op liet lager onderwijs aan de Tweede Kamer ingezonden. Wij onthouden ons van beoordeeling daarvan totdat een ministerie zal zijn opgetreden dat genegen en in staat zou zijn dat over te nemen en te verdedigen. Alleen merken wij opdat zoo ult-ramontanen een dergelijk ontwerp haddon moeten maken, zij niet meer in hun geest zouden hebben kunnen doen. tenzij men het openbaar onderwijs geheel afbrak. Daarbij komt dat de tactiek om de Roomsche geeste lijkheid op zijne hand te krijgen door het ministerie wordt voortgezet. Een besluit is aan den Raad van State onderworpen om de zetels van den aartsbisschop van Utrecht en den bisschop van Haarlem naar die steden zelve te verplaatsen hetgeen bij een door van Hall geprovoceerd besluit in 1858 krachtens de wet op de kerkgenootschappen, aan de vroegere titularissen was verboden. Vervolgens is een ontwerp van wet ingediend oui eene regeling tusschen de regeering, de stad Amsterdam en de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, tot verzeke ring van de doorgraving van Holland, te bekrachtigen. Eindelijk betoogt het Dagblad telkensdat geen conservatief met den heer van Reenen moest medewerken om oen ander kabinet te vormen en dat, zoo die heer niet slaagt, het ministerie dient gehandhaafd te worden. Blind voor den uitslag der verkiezingen voor de Provinciale Staten die te Amsterdam Rotterdam en Overijssel in meer liberalen zin nog dan vroeger zijn uitgevallen, wil de Dagblad-coterie het uiterste wagen, ten koste van rust en vrede in het land. Do meerderheid der Eerste Kamer was van gevoelen, dat nu echter eenmaal op officieuse wijze aan dat lichaam 's Konings wil was hekend gemaakt, om een ander ministerie te doen optreden, de tijd voorbij was om eene ontbinding te ontraden. Toch stemden 16 leden voor een adres. Maar onder de tegenstemmers waren de heeren Sassen llengst.Alt duels en van R hem en die de mogelijkheid van eene derde ontbinding der Tweede Kamer ont kennende, nogtans het gedurig ontbinden en de hard nekkigheid van het ministerie om niet te wijken, scherp afkeurden. Van Rhemen zeide eene derde ontbinding als eene „nationale ramp" te beschouwen. Sassen vciv klaardeeven als rar. D. Donker Curtius te zegden liever tien ministerien te zien aftreden dan ééne "ont binding der Kamers te willen. Reeds de eerste ontbinding had hij scherp gelaakt. Wat blijft, na deze stemming en die positieve ver klaringen van 20 leden nog over van het beweren, dat het ministerie steun vindt bij de Eerste Kamer De aftredende ministers moeten wel dwaas zijn, als zij or nog een oogenblik aan gedacht hadden, dat een gedeelte hunner zitten zou kunnen blijven. De heer van Stvinderen heeft dan ook zeer juist aan het slot der discussie geconstateerddat hij en de andere vier leden dei- Eerste Kamer hun doel, om dat lichaam te doen spreken, bereikt hadden. Dit hebben wij vroeger reeds vooropgezet. De heer van Reenen heeft nu geenc gemakkelijke taak om een kabinet te vormen dat niet bepaald tot de meerderheid behoort en dat reeds vooraf tegenwerking vindt bij de ellendige kliek, waarvan het Dagblad het orgaan isdie onze constitutioneele instellingen zoo gaarne totaal bedorven of vernietigd zag. Of hij slagen zal, is dus nog de vraag. Een ministerie Thorbecke zou voorzeker meer kracht hebben. Londen, 14 Mei. Bij Durham heeft een vrèeselijk tooneel plaats hehad. Een policiedienaardie wegens zijn slecht gedrag was afgezet, schoot zijn beschuldiger dood en joeg toen zich zolven een kogel door het hoofd. Leer om leer. Een dame te Londen, had tot gewoonte, om bij elke nieuwe dienstbode, die zij kreeg een proef van eer lijkheid te nemen, zij legde namentlijk hier of daar een stuk geld neder, dat als verloren of vergeten kou beschouwd worden. De meeste dienstmeisjes behielden het geldstuk, dan echter maakte de dame geweld en gaf ze. aan hel geregt. over. Velen kwumen niet meer uil. den kring der misdaad, waarin zij geraakt waren. Een dezer meisjes huwde later met een aartsschelm, en nu over legde inen een plan van wraakneming. Toen de dame weer een dienstmeisje zocht, werd haar een sluw, in het geheim ingewijd schepsel toegezonden, dat zij ook nam. Dit meisje liet hel geld stuk liggen, maar liet in de spreekkamer der dame, waarin ge durig menschen kwamen «lie zaken met haar deden een banknoot van 50 p. a. vallen. De dame raapte ze op, en behield liet geld voor zieh zelve; zij meende namentlijk, dat een der koop lieden die bij baar geweest waren, de banknoot, verloren bad. Nanuwelijks bad zij die uitgegeven, of zij werd gevangen gtj- geuuineti en in arrest van onderzoek gezel, want de noot was valscli. De schelmen, die haar deze kool gestoofd hadden konden den mond niet houden, en op deze wijze kwam de zaak aan lu i licht. De strijd tusschen protestanten en roonisch katho lieken te Asliton werd Maandag-avond hervat en inot groote hevigheid gevoerd. De huizen van 150 gezinnen werden gesloopt, en het huisraad vernield en verbrand. Twee personen werden gedood en tusschen de 60 en 70 zwaar gewond. De Enniskiller dragonders chargeerden in vollen galop de twee strijdende partijen, en hadden de charge andermaal te herhalen. Vier compagnien van het 70ste regiment van linie en 500 vrijwillige politie agenten dreven het woedende volk uiteen, doch uit de eene straat verjaagd hervatte het den strijd in eene andere. Toen de militaire magt eindelijk meester was van Ashton, rigtte het protestantsche gepeupel zich naar het naburige Stalybridge om de Ieren, die aldaar wonen aan te tasten. Eenige huizen werden vernield doch dit had nog niet lang geduurd, of de vrijwillige politic agenten, met staven gewapend, en als leden van vrij - willigers-korpsen aan discipline en krachtsinspanning gewoon, kwamen met den stormpas aanrukken. Mili tairen die tegenwoordig waren geven min den grootsten lof voor de onovertretlelijke wijze, waarop zij tegen het gemeen, dat hen vier of vijf maal in aantal over trof en beter gewapend waseen charge uitvoerden. Met onverschrokken volharding, maakten zij een duchtig gebruik van hunne staven. Vuurwapenen en scherp geweer is men natuurlijk te angstvallig, om tegen medeburgers te gebruiken, doch de eiken stokken deden beter dienst. Schier al de muitelingen werden door de vrijwilligers in de ondiepe rivier de Tame gedreven en dus kwam het oproer tot oen einde. Eene commissie uit de aanzienlijkste inwoners heeft, zich onmiddelijk gevormd, om de vele van alles beroofde Iersche gezinnen bij te staan. Sommigen waren ongekleed gevlugt en werden liefderijk in de huizen der gegoede burgers opgenomen en verpleegd. Wasïiing-ton, 16 Mei. De uit den senaat gecon stitueerde regtbafik heeft met 35 tegen 10 stemmen geweigerd om president Johnson schuldig te verklaren ten opzigte van art. elf der inpëachmeut act. in welk art. alle anderen zijn geresumeerd. De zitting der regt- bank is daarop tot den 26 Mei verdaagd zonder dat over de andere artikelen is gestemd. ill «bétiiinb. .A.i*ji1ieii) 16 Mei. In het laatste notnmer van Punch vinden wij de volgende aankondiging: «-1L si 1> i ii o t-O o »»i o ii t. Deze zeer nuttige compositie stelt eene opmerkelijke eigenschap van politieke zelfstandigheden in het licht, namelijk de aantrekking der cohaesie. Laat een huis of eene Kamer ontbonden, of door eene onvoorziene omstandigheid overhoop geworpen worden toch zal door aanwending van Kabinet-Cementéén noodwendig meubel overeind blijven staan en de algemeene verba zing opwekken door zijne wonderbaarlijke vasthoudend heid. Banken op welke ministers hun steun zoeken zijn, met hunne bezitters, tegen alle ongevallen gewaar borgd door middel van dit onschatbaar hechtmiddel. Het maakt de handen niet vuil en voor zijne deugd zaamheid en duurzaamheid gedurende eene reeks van jaren wordt ingestaan, mits men het in het donker houde. Voor verzendingen naar buiten 's lands kan men het ook zaruengeperst verkrijgen. Belanghebbenden gelieven hunne aanvragen te doen met de aanduiding: „Pris- mteii's gepatenteerde Kabinet-Cement." Namakers zullen volgens de wet gestraft worden, zijnde de echtheid van het artikel gestaafd door een gouvernements-stempei." Daar dit artikel op het oogonblik ook hier te lande zou kunnen te pas komen hebben wij ons verpligt gerekend deze aankondiging ook onder de oogen van Nederlandsche belanghebbenden te brengen. Ziorikzee. 19 Mei. Het is misschien voor velen niet overbodig te herinneren dat de mannelijke inge zetenen, die in 1843 zijn geboren, zich ter Gemeente secretarie vóór het einde dezer maand te moeten aan melden ter inschrijving voor de Schutterij. - Door directeuren der te Rotterdam gevestigde Zuid- Hollandsche Maatschappij tot redding van schip breukelingen is o. a. aan D. van de KloosterP. van der Eist en C. van de Klooster te Burghsluis eene gratificatie van ƒ10- verleend voor gedane adsistentie aan de equipage van het den 23 Febr. op den Banjaard gestrande Engelsche barkschip Redgaunllet P c r T o 1 o i* n si I*. 55ic*i*i!«seo19 Mei. De heer van Reenen heeft gisteren zijn mandaat tot vorming van een nieuw ministerie nodergelegd. Z. M. de Koning heeft gisteren en heden de heeren Philipse en Mackay geraadpleegd. Men verneemt, dat het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, in zijne dezer dagen gehouden ver gadering, overeenkomstig art. 37 van het reglement op de vacature uitspraak heeft gedasui dat de predi kant dr. J. C. Zaalberg Pz. van 's Gravenhage, behoort ontslagen te worden. De Ulrechtsche Courant behelst het volgende treu rige berigt: Een vrees.dijk ongeluk heeft heden morgen omsteeks 10 ure aan de nieuwe zwemschool, aan den Krommen Rijn alhier, plaats gegrepen. De algemeen hooggeachte hoogleeraar Mr. O. van Rees. hoewel geen lid, had zich er heen begeven, om te zwemmen. Pas in de afgeschoten ruimte voor de eerste klasse, de geoefende zwemmers, gekomen, schijnt een kramp hem te hebben bevangen; hij riep om hulp, en slechts een der knechts wierp zich te water; ongelukkig schijnt die hulp niet tijdig of niet juist genoeg te zijn aangebragt, althans de Heer v. Rees zonk iu de diepte eerst na eenig tijdverloop was het den knecht die lieraaldelijk te water ging en zelf bijna het slagtoffer werd, mogelijk den drenkeling boven te bren gen. Prof. v. d. Lith was spoedig met andere genees kundigen aanwezig, om zoo mogelijk de levensgeesten bij den drenkeling op te wekken. Een half uur was men te vergeefs daarmede bezig. Zijn gezin, zijne vrienden, onze stad, de academie, het vaderland, jade menschheid lijden in den jammerlijken dood van Mr. O. van Rees een onherstelbaar verlies. Hij was niet alleen geacht, om zijne groote kunde, en bemind om zijne voortref felijke hoedanigheden, maar geliefd bij allen die hein kenden om zijn echt huinanen zin om zijn edel ka rakter; hij was uitstekend boven velen, een voorbeeld voor allen zijn dood verwekt diepe ontsteltenis in geheel de stad. Men schrijft uit Udenhout, dd. 14 Mei: Verregaande ongeregeldheden hebben, in deze anders zoo rustige gemeente, inden laten avond van den 12d en dezer plaats gehad. De burgemeester n. 1. had des mor gens zekeren slagter v. d. 8. gelast, zijne koe die niet tot, kalven kon komen, af te maken en tevens verzocht het vleösch daarvan aan de armen uit te deelen, hetwelk werd goed gevonden cn algemeen bekend gemaakt. De slagter gaf evenwel zijne koe wat te laag aan, tenge volge waarvan zij werd benaderd, hetwelk de algemeene ontevredenheid gaande maakte. Des avonds toen de commiezen zich naar genoemden slagter begaven om de koe af te halen, drong onverwachts een menigte volks woedend naar binnen waarop de commies A. A. L vlugtte; deze werd echter achtervolgd, met steenen ge worpen en zoodanig geslagen dat hij uitgeput ter aarde viel en men hem badende in zijn bloed liet liggen, tot echter de veldwachter kwam welke hem opnam en onder geneeskundige behandeling stelde, doch zijn toe stand is hopeloos. De Justitie uit's Bosch steldé den volgenden middag tot laat in den avond een onderzoek in loco iner hebben nog geen arrestatien plaats gehad. G emen gd o l»e rig ton - Van Reenen kan maar niet op het spoor komen om een nieuw stel ministers te vinden; want niemand durft den verwarden boel oprapen, om niet bespot te worden. Men zal dus nog naar Rusland moeten om ministers, die zoo wat een 50,000 man kozakken medebrengen om de wet voor te schrijven met pieken. Lyp van liet Dagblad zoude niet ongenegen zijn om minister van de duiten te worden, in plaats van zijn patroon, dat soms onder dezelfde firma zoude kunnen gaan. Bij voorbeeld: Lyp en Schimmel, uitgevers en inpakkers. Het Ditivendijksche Keetje wordt verzocht, om van haren vader wat minder kwaad te spreken over het huwelijks-doel, en wat meerder op haar zelf te zien want zij is nu tweemaal van Bartel in de wieg gelegd en voor de derde maal heeft zij hem weder aangenomen. Twee dienstmeiden te St.-Maartensdijk worden aan geraden geene opgezochte praatjes meer over te brengen, daar er anders wat nieuws onder hare neuzen zal ge wreven worden. „Pas op, boerkens!" zegt men thans in het land van Tbolen „want er zijn bedriegers in aantogt, die het op de beurs hebben gemunt en anderen onderkruipen." - Een gewezen krijgsman te B. is zoo verheugd dat hij Maria in de fuik heeft, dat hij nog dol worden zal, maar uien denkt dat zij nog zal ontsnappen. Iiigexoiidene Stukken. mei 15<;8 Lof verdient het volk dut zijne geschiedenis niet vergeet het volk dat, niet zelfzuchtig alleen op 't lieden ziende, ook het aandenken wil bewaren aan de vaderen, aan hunne tekort komingen en gebreken, om daar uit Ie leeren, maar ook vooral aan hunne deugden en groote dalen. Zoo lang een volk niet onverschillig is voor zijn verleden toont liet een warm nniio- nnal gevoel te bezitten. Eene feestviering die dezer dagen zal plaats hébben in een bijna vergeten uithoek van ons Vaderland levert hiervan het bewijs. Op den 23 Mei 1568 was het dat op de moerassige vlakte in de nabijheid van de zandige hoogte waai op zich toen het pracmoiistratcnser klooster van Ileiligorlee verhief, de bloedige ontmoeting plaats had tusschen het geuzenleger van Lodewijk van Nassau en de Spaniisehu benden van den Graaf van Areinberg. Was het al niet, zoo als tnon wel eens meent, het eerste gevecht waarmede de tachtigjarige oorlog werd ge opend, het was toch gewis het eerste belangrijke feit daarvan. Nederland lag als een getemde Jee uw onder den voet van ile.u hertog van Alva, die zich g. reed mankte het nog trillende lichaam verder krachteloos te maken en lol zwijgen te brengen. De Prins was 'l land uitgeweken, ICgmond en Hoörne met eene menigte andere edelen zuchtten in ketenen, vele offers der Spaanschc wraak waren reeds gevallen en de zaak der vrijheid scheen verloren. In zijne ballingschap rustte Willem van Oranje echter niet. Uit eigen middelen en met groote opofferingen bracht hij een leger op de been en beraamde met zijne wakkere broeders een drievoudig»?!! inval in de Nederlanden om ze van de Spaansebe dwingelandij te verlossen. De inval iu het Zuiden aan de grenzen van Frankrijk mislukte echter reeds bij 't begin der uitvoering; die in 't O-eden I iep uit op de nederlaag bij Daelhem alleen die in 'l Noorden gelukte aanvankelijk. Hier behaalde Lodewijk van Nassau geholpen door zijn jongen broeder Adolf, die een honderdtal ruiters nnnvoorde, eene volkomeue overwinning op 2500 geharde Spaansche en Waal se he krijgers. Doch deze eerste lauweren werden niet edel bloed gekocht. Als een ridderlijk held dapper strijdende viel de jonge graaf Adolf, de oogappel zijner broeders, de lieveling zijner krijgs makkers, en zoo opende hij de reeks der Nussntiers en Oranjes die nchiervolgciis hun blond en leï'en gaven voor de Neder landsche vrijheid eu die zoodoende hun naam voor altoos aan dien van 'i Vaderland verbonden. Spoedig nn dezen roemrijken strijd was -Ie knus omgekeerd en werd Lodewijk geslagen en verdreven; voor 't oogenblik nil ha ud was 't blond vergiet fin vruchteloos geweestliet nage slacht heeft evenwel de herinnering aan den slag hij lleiligerlee bewanard en op den 23 Mei n. s. zal op 't slagveld de eerste steen gelegd worden van een duurzaam monument, Ier cere van Adolf van Nassau en ter vervanging van het gedenkteeken dat aldaar iu 1826 is opgericht. Een verblijdend teckcn des tijds mag 't hcetcu dal bij die feestelijke plechtigheid geen partijgeest schijnt te zullen liecrscheu De namen der feestredenaars: Jouckbloct en Heels, zulke ver schillende richtingen vertegenwoordigende doch hier tut één doel bijeen, geven dit met grond Ie verwachten Het kan ons dan ook niet verwonderen dat ook iu andere oorden des lands de feest loon weerklank zal vinden en het Vaderlaiidseh gevoel zich zal openharen. Elke uiting toch van het zuiver Nrderlandsch gevoel voor vrijheid ru recht en van dankbare herinnering ook aan den jongen liel-i uit den Nassiiustam die de eerste was om zijn leven vooi'de Nederlandsche zaak leu beste te geven, mag met recht op ieders sympathie aanspraak ma kt'n. zlkkikzkk, 1.8 Wei 1868. O i. S^jarigc Eflit veiHMMii^hig- 0 C. van den BOS FN A. DAG. Keek «erve, den 17 Mei 1808. van Qqjarige Eehtvoreeni^ing a JOHANNES VISSER en CORNELIA KOOPMAN Oosterland', den 19 Mei 1868. Uit naam hunner dankbare kinderen. SC O. 15 SSjarige Echitveroeniging van A. van ZUIJEN EN L. de GLOPPER. Burgii17 Mei 1868. hunne dankbare kinderen. .'j; -i» -it -j", -'li;. «5 eh .1.- ',k Goti*otiw<l i Burgh, Mei 1868. W. BOOT en J. van ZUIJEN. Groti'ouwcl ADRIAAN van den BOUT en JANNETJE KORNELIA de GLOPPER. Brouwershaven. 13 Mei 1868. Bevallen van een' Zoon, C. van den BOSCH Goemans. WlLHelminadorp, 19 Mei 1868. Heden overleed tot mijne en mijner kinderen innige droefheid, iu den ouderdom van ruim 70 jaren, mijn waarde Echtgenoot MARINUS WALLASTjeene korte doch hevige ziekte maakte een einde aan het leven van hora met wien ik ruim 48 jaren door den echt mogt vereenigt wezen. Mede uit naam mijner Kinderen Kllémkkt. JOPPA LANDMAN 18 Mei 1868. Wed. M. Wallast. De ondergeteekende, acjit het aan zich zelve verschuldigd, te verklaren, dat de verspreiding eener voor zijne concurrenten beleedigende oiivo- liiii-o i< geschiedgeheel buiten zijne medekonnis. Ofschoon bereid aan zijne verpligtingen als lid der maatschappij te voeldoen daar, waar bij daartoe op eervolle wijy.e wordt geroepen acht bij het evenwel verre beneden zich zich met eenige kuiperij in te laten ter verkrijging eener be trekking, die zijns inziens, de eerlukheiil als niet geringe voreisehte vraagt. B. G. v. d. HAVE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1