I No. 2520. Zaturdag 16 1868. 24sle Jaarg. Nieuwstijdingen. tl.ni tlsffolanfo. M-jefcierianiï. Uitslag der Verkiezing ZUURIKZËËSCHE NIEUWSBOIf E >Xen abonneert asiohs lu Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Aincrika bij J QU1NTUS, tè Grand Rapids, Staat Michigan. Ab o 1111 emen ts-Pr|js: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noovd-Amerika, franco New-York - 3,90. Y ersch\jnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. I)e inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des vooriniddags 10 ure. Bn reau: Zierikzee, Hork van de SehnithavenB, No 9 4 Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Dëii 8sten ia de 284 voet hooge noordelijke toren van de in aanbouw zijnde Michaelskerk te Breslau ineengestort. Reeds geruimeu tijd was er een scheur in de toren ontdekt, die voortdurend toenam en de arbeiders eenparig deed beslui ten om te weigeren aan dit gedeelte van het gebonw te ar beiden. De ui!komst heeft bewezen dut zij goed gezien hadden. Niemand 1*9 dan ook bij het ongeluk omgekomen of ernstig gekwetst. De dreun, door het ineenstorten veroorzaakt, was hevig, en deed de meening ontstaan dat er eeue aardbeving plaats had. De 9lag echter wa9 niet groot. Eenige steenen zijn op het kerkhof teregt gekomen; een hond werd er door op den kop getroffen. De eigenaar van den bond, die bij het graf zijner moeder bad, werd slechs ligt aan den rug gekwetst door een stuk hout. De 9chade wordt op 50 duizend thaler begroot maar men vreest dat ook de an dere toren bezwijken zal en de werklieden weigeren voor het nieercndeel aan de kerk te arbeiden. Een jongmensch te Pesth heeft zich geëngageerd met zes meisjes uit zijne stadgenooten, twee uit Ofen, drie uit Weenen en eindelijk eene uit Waitzen. Dezelfde week liet hij zich met haar ondertrouwen. Hij gaf zich bij elk van haar een anderen naam en kende zich eene andere, maar altijd zeer goede maatschappelijke positie toe. Op den dag van het huwelijk was hij nergens te vinden en de politie doet insgelijks vruchteloos onderzoek naar hem. Misschien heeft hij nu weder een ander engagement gesloten. Otmam, 10 Mei. Nadat gedurende de laatste dagen door de justitie uit Breda het onderzoek betrekkelijk den moord op het 12jarig meisje Catharina Smeekens alhier werd voortgezetzijn heden tegen zekeren H. Hultermans, die het lijk, in bijzijn van den broeder der vermoorde had gevonden, zulke zware vermoedens gere zen, dat deze is gearresteerd en naar het huis van arrest te Breda overgebragt. Deze persoon was alhier zoo gevreesd dat verscheidene in deze zaak gehoorde getuigenuit vrees voor hem zich niet ter ruste durfden begeven. BraUel, 13 Mei. Gisteren avond, omstreeks half 10 urebrak er ten woonhuize van Peter de Jong koopman en herbergier te Zuilichem, een hevige brand uit, tengevolge waarvan het geheele pand, alsmede de in de nabijheid staande school en onderwijzerswoning in korten tijd in de asch werden gelegd. De oorzaak van den brand is tot dusverre onbekend. De school en onderwijzerswoning en de inboedel van den bewoner van het huis, waar de brand ontstaan is, zijn tegen brandschade verzekerd. Van den niet ge assureerden inboedel des onderwijzers is weinig of niets gered, 't Verdient opmerkingdat vóór eenige dagen een begin van brand ontstaan en geblusclit ister zelfder plaatse waar hij gisteren is uitgebroken. 9 Mei. De zes raadsleden, die na het gebeurde met betrekking tot het onwettig aan den onderwijzer H. gegeven ontslag hun mandaat hadden nedevgelegd zijn allen herkozen. Men wil hierin het bewijs ziendat de meerderheid van de gestemd heb bende kiezers het aan dien onderwijzer gegeven ontslag niet onverdiend achtte. BCulst, 13 Mei. De aftredende leden der provin ciale staten in dit hoofdkiesdistrict, de heeren mr. F. van Dein.se, alhier, mr. P. Dronkers, te Neuzen, dr. H. J. van Eek en dr. L. H. Janssen beide te Axel zijn allen herkozen. ïïoiróoikisso 11 Mei. Onze gemeeutc is weder het tooneel van een vreesselijk misdrijf. Zekere ongehuwde moe der, Anna Catharina Kouwijzer, wonende op het gehucht Ter- Hole, heeft haar kindje, hetwelk tien maanden oud is, door het luciferskoppen in melk te laten gebruiken, vergiftigd. De misdadige heeft hare wandaad bekend en is in hechtenis ge nomen. 12 Mei. Het prov. geregtshof in Zee land, heeft jl. Zaturdag het volgende arrest uitgesproken: Cornelis Johannes de Bruin, oud 18 jaren, laatst wonende te Zierikzee, scheepshofmeestcr, than9gedetineerd alhier, beklaagd als zon hij 1. in den namiddag van den 16 Oct. 1866, een zilveren horlogie ter waarde van ƒ8,50 uit de woning van M. van der Ploeg te Zierikzee arglistig weggenomen en zich ten diens nadcele toegeëigend hebben; 2. op een dag in de maand Jan. 1867, omstreeks 1x/i uren des avoudsuit eene lade in de toonbank van het door den winkelier P. Ribbens te Zierikzee bewoonde hui9 en ten diens nadeele geldstukken, ten bedrage van 2,50, arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend; 3. omstreeks denzelfden tijd en onder geheel gelijke omstan digheden getracht hebben andermaal gelden ten nadeele van genoemden Ribbens te ontvreemden, hebbende hij bereids zijne hand over de toonbank geslagen om de geldlade te bereiken, toen hij door de komst van Ribbens verhinderd werd zijn voornemen ten uitvoer te leggen4. op een avond omstreeks 7'/2 uren in het einde der maand Jan. of het begin der maand Fcbr. 1867, uit de lade in de toonbank vari liet door de wed. F. C. Cats te Zierikzee bewoonde huis en ten haren nadeele geldstukken, ten bedrage van f 1,25 arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend; 5. in den voormiddag van den 27 Febr. 1867 uit de lade in de toonbank vau het hui9 door den drogist M. S. Polak te Zierikzee bewoond, geldstukken ten bedrage van ƒ2, arglistig weggenomen en zich toegeëigend hebben, i9 schuldig verklaard aan: 1. twee diefstallen gepleegd bij nacht in een be woond huis; 2. poging tot diefstal bij nacht in een bewooud hui9, welke poging door uiterlijk bedrijf gebleken en tot eeu begin van uitvoering overgeslagen, niet dan door toevallige en van den wil des daders onafhankelijke omstandigheden is ver hinderd geworden of hare uitwerking heeft gemist; 3. twee eenvoudige diefstallen en, ouder de aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een correctionele gevangenisstraf van drie maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosteu der procedure. IVoord wello, 14 Mei In de namiddag-gods dienstoefening van Zondag jl., werd voor het eerst de gemeentezang alhier door orgelspel begeleid. Liefelijk en welluidend klonken de toonen ran 't schoone instru mentdat bespeeld werd door den Heer Ezerman uit Zierikzee ook langs dezen weg worde dien Heer dank toegebragt voor de genotvolle oogenblikken die hij door zijn spel velen heeft verschaft. Het orgel ver vaardigd in de fabriek van de firma FLaes en Bruinjes te Amsterdam wordt hoogelijk geroemdzoowel om constructie als toonterwijl het uitwendige aan de eischen van goeden smaak en eenvoud beantwoordt. VOOR DE PKOVINCIALE STATEN. Zioi'iliasoe. Uitgebragt 478 stemmen van on waarde 7, geldige stemmen 471. Herkozen de Heeren C. van der Vliet Dz. met 385 en Mr. J. Moolenburgh met 379 stemmen terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de Heeren H. A. van IJsselsteijn met 171 en B. G. van der Have met 128 stemmen. Voorts verkregen de Heeren C. M. Voorbeijtel 66, J. M. Locker de Bruijne 39 Jhr. W. M. II. de Jonge 36 Af. de Glopper 35A. Giljam 35 en B. Koole 28 stemmen. Goes. Herkozen de Heeren Mr. Af. P. Blaaubeen met 397 en J. P. J. Buteux met 389 stemmen. Her stemming tusschen de Heeren J. A. A. Fransen van de Putte, die 266 J. Af. Kakebeeke, die 160Mr. W. G. de Knokke van der Meiden, die 120 en Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, die 115 stemmen bekwam. Herkozen de Heeren G. J. Spen- ger Mr. T. A. Lambrechtsen Mr. A. Af. BeciusDr. J. W. Callenfels en Jhr. P. D. van Citters. Tlioleii. Herkozen de Heeren Af. W. J. de Visser met 197 en Jhr. F. C. de Casembroot met 194 stemmen. Micldelharnis. Gekozen de Heeren Mr. P. C. van Weel met 291 en Mr. J. E. v. d. Broek met 282 stemmen. De Heer D. van Weel verkreeg 261 stemmen. Dezer dagen heeft Z. M. benoemd tot majoor provincialen adjudant in Limburg, den Kapitein der l9,e klasse P. Olreeadjudant bij het 4'le regement infanterie. De afloop der aanbesteding op 11 Mei 11. van een nieuwen steenen windkorenmolen te Eikerzee is geweest, dat de Heer A. van Bezooijen te Sint-Maartensdijk daarvan aannemer is geworden voor eene som van ƒ5899. Men leest in de Arnhemsche Courant: Men deelt ons uit 's Gravenhage mede, dat onder al de geruchten, die omtrent de toekomstige ministers in omloop zijn, echter er een is waaraan men bepaald ge loof kan slaan namelijk dat door het aannemen van de portefeuille van koloniën door den gewezen resident Klein van de Poll, (tegenwoordig een reactionnair op koloniaal gebied,) het ministerie eindelijk zou zijn tot stand gekomen. Op 15 dezer zal er eene zitting van de Eerste Kamer ten 3 ure plaats hebben, waarschijnlijk om in verband met het optreden van een nieuw kabinet aan de vijf heeren gelegenheid te geven hun voorstel in te trekken. Den 1 Junjj zou de Tweede Kamer weder bijeenkomen. De commissie tot regeling der feesten te Heiligerlee, heeft op de uitnoodiging, tot Z. M. den Koning gerigt, om het feest der eerste steenlegging van het nieuwe monument voor graaf Adolf, met H.D. tegenwoordig heid te vereeren, van den particulieren secretaris des Konings het berigt ontvangen* „dat Z. M. het genoegen niet kon hebben aan de uitnoodiging tot bijwoning van dit roemvol herinneringsfeest gevolg te geven.1' Dat te Genemuiden met spoed aan den weder opbouw van het afgebrande gedeelte der plaats wordt gearbeid, is blijkbaar wanneer men weet, dat eerstdaags p. m. 70 woningen onder dak zullen zijn. Vooral uit Holland en Noord-Brabant zjjn vele timmerlieden en metselaars werkzaam. Te Egmond-binnen heeft eene krankzinnige vrouw de vorige week haar kind van negen maanden voorover in een emmer met water gehouden totdat het dood wa3. Reeds vroeger te Meerenberg verpleegd is zij thans weder derwaarts gebragt. Een- en andermaal hebben wij melding gemaakt van het verongelukken van een aantal visschcr9schuiten vóór de reede van Terschelling in den ochtend 28 April jl. Volgens officieele be- rigtcn kwamen bij die ramp om het leven: van de Urker 9chui- teu 26 personen, nalatende 13 weduwen en 28 kinderen van die uit Enkhuizen 9 a 10 personen nalatende 6 weduwen en 15 kinderen van de Vollendamer schuiten 6 a 7 personen, nala tende 4 weduwen en 21 kinderren. In het geheel zijn ruim 40 visserlieden verdronken, en bedraagt het aantal nagelaten betrek kingen 23 weduwen en 64 kinderen, die bijna allen iu kommer volle omstandigheden verkeeren. Onlangs ontstond er in de fabriek van den fabrie- kant C. te Helmond, twist tusschen de werkliedeneen twist die op zich zelf niets beduide, maar die gevolgd is met doodslag. Denzelfden dag dat die oneenigheid had plaats gehad troffen de belhamels elkander aan op den kanaaldijkde een sloeg den ander met een ijzeren eetketel op het hoofd, en wel zoodanig dat hij oogen- blikkelijk is vervoerd moeten worden naar het liefdehuis, tevens gasthuis. Dezer dagen is de ongelukkige aan de gevolgen overleden en de dader gearresteerd, terwijl de justitie uit Eindhoven eene instructie in loco heeft ge houden. Zoowel verslagene als dader waren oppassende menschen; de laatste was bovendien de voorname kost winner van een talrijk huisgezin. Eeu schrijven uit Tunis van 3 Dezer behelst verschrik kelijke mededeelingen omtrent den hongersnood, die sedert een jaar in het land heerscht. Sedert de laatste vijf maanden is er typhus-epidemie bij gekomen en heide rampen te zamen hebbcu reeds een derde van *9 lands bevolking of 500,000 menschen te grave gesleept. Donderdag heeft te Nottingham een droevig ongeluk plaats gehad. Iemand, die voorstellingen gaf in de zwem-en duikkunst, besloot zijne voorstelling met te duiken van een 90 voet hoogen toren, toen hij ongelukkig op zijne zijde nederkwam. Eerst na eenige minuten bemerkte men, dat men vergeefs wachtte hem boven te zien verschijnen. Een der omstanders dook en bragt het lijk boven. De ongelukkige onderhield zijne moeder en 4 jongere broeders. Vijf maieu had hij gelegenheid gehad menschen- levens te redden door zijne zwemkunst, welker uitoefening hem thans het leven gekost heeft. Gemeiigïle berigten. Volgens de verklaring van den minister van de verwarde zaken, gedaan op zijn politiek sterfbed, ver keert het land in den meest gewenschten staat van rust en welvaart. Dit is bepaald onwaar; en een leugenaar wordt nooit geloofd, al zegt hij bij toeval de waarheid. Nu de Gordiaansche knoop door den Koning is door gehakt, en de Koning zijne ministers hun ontslag zal geven, en zelfs eervolnu zitten er nog al zagers in de Eerste Kamer te zagen op kwasten, om de Tweede Kamer andermaal te ontbinden en de oude ministers te behouden, zonder te begrijpen welk een bespottelijk figuur dit maken zou. Mogt dit doorgaan, dan zoude waarlijk de Nederlanders in het buitenland weder genoemd worden „Europesche Chinezen." „Ondank is 's werelds loon," is een oud spreekwoord. Zoo zal de Nederlandsche ge zant te Parijsdie in 1849 een dolende ridder in Schotland moest op gaan zoeken, metvervangen worden door een baron van Zuylen. Drie nacht vliegers te Brouwershaven worden verzocht zoo laat niet uit te vliegen, anders zullen zij gevangen worden inetlijmtakken, en dan gekortwiekt worden. Vertrok ken uit Oudelande: een kaasraspachterlatende een Schaap met een lammetje. Die hem vindt en teregt bezorgt, zal goed beloond worden. De dienstmeid van een kastelein te H.moest zoo rap niet zijn met haar spraakdeelwant nu reeds is zij afgekeurd door een dijkbaas en een timmerman, aan wien zij was aanbevolen; want zij heeft lengte en breedte genoeg, maar geen rondte. Willem de bakkers-knecht te Zierikzee, wordt ver zocht zoo niet van zijn meisje te praten, daar hij den goeden naam van haar op het spel zoude zetten te meer daar hij verteld dat het er al door is; laat hij maai- oppassen dat het niet gaat als met het brood gevlogen en te ligt bevondenmaar „achzeide eens een loods „het zit er niet dieper." In^ezoiKlcne Stukken HUMANITEIT. De dagen die wjj beleven zijn zorgwekkend, onheil spellend ieder die iets meer dan oppervlakkig leeft beseft en gevoelt het gewigtige derzeive. Hier verryst voor ons oog aan den staatkundigen horizont hevige botsingen tusschen regering en volksveitegenwoordiging. Ginds doemen op, twisten, strijd, zelfs opschudding op kerkelijk godsdienstig gebied en elders verneemt men de oorverdoovende klagten van het toenemende paupe risme helaasook die jeremiaden in onze omgeving. Wie heeft de treurmare die de stad onzer inwoning bedreigtniet met hevig geschokt gevoel vernomen Onze calicotsfabriek (katoenweverij) kan eiken dag de order wachten staak de werkzaamheden en betaal het werkvolk voor het laatst hare bezoldiging. Wie ziet niet met angstige spanning elke aankomst der post te gemoet? Was zulks nu maar eene tijdelijke schorsing, doch neen, het zal ongetwijfeld zijn eene voortdurende staking, eene sluiting voor goed, een order breek uwe weefgetouwen af, en brengt die in eene publieke veiling voor brandhout. Als men de fraajje fabriek passeert zal men ontwaren dat hare wedergade in ga«sch Zeeland te vergeefs ge zocht wordten voorwaar Zierikzee mag op haar tuk zijn desniettegenstaande parelt zich in het oog van den gevoeligen menschenvriend een zilte traan, en het ideaal rjjst in hem op, wat hebben onze philantropische broeders voor 30 jaren niet gedaan om dit schoone gebouw op denzelfden grond waar voorheen bouwvallen stondendie het oog van inwoner en vreemdeling be ledigden daar te stellen, en zou nu liet tegenwoordige gevoelige menschenhart niet scheuren, wanneer een zoo uitgebreid sieraad daar doelloos mogt staanzooals reeds in de laatste jaren den oostelijken vleugel stond, of dat het welligt zijne slooping te gemoet snelt; maar datzelfde hart wordt van een gereten wanneer het denkt aan die vele huisgezinnen die door de te vreezen order als door een donderslag zullen getroffen worden. Klaag en treurtoonen baten ook hier niet. Moeten wij dan met de geduldige Penelope den tijd werkeloos afwachten Neen in geenen deele Wat dan V Wjj moeten voor die rampspoedigen ons in de bres stellen. Het zijn immers onze broeders en zusters uit een en denzelfden stam gesproten Ons vleesch is immers van geen schooner gedaanteons bloed van geen edeler gehalteons gebeente van geen fijner substantie dan het hunne Als wij van hen onderscheiden zijn dan is het alleen daarin, dat wij meerder of minder stoffelijke aardsche goederen beziten, of de verkrijging bij elk en een iegelijk er van wel gezegd kan worden 'dat het gaven Gods zijn regtvaardig verworven of door vlijt en eerljjkheid gewonnen daartoe acht ik mij onbe kwaam, onbevoegd, ongeroepen om onderzoek of resul taat te leveren dat zijn zaken tusschen God en het geweten V Maar de groote vraag waar de spil om draait is deze Wat kunnen wij voor die ongelukkigen doen. Wanneer ik daarop beslist antwoord kon geven zou dat zeker in veler oog van bemoeizucht en meester achtigheid getuigen, liever wil ik mijne gevoelens voor een gemengd publiek te luchten hangen en mededeelen, welke gedachten er in de laatste dagen op mijne buiten wandelingen zoo al in mij opborreldenden overvloed van calicot en den geringen handel in dat artikel zjjn de heeren Salomonson een slagboom in hunne industriemaar zou nu het gemeentebestuur zich hier niet kunnen tusschen stellen om bij wijze van proefneming de fabriek te laten voortarbeiden en dan eene overeenkomst te bewerken met bovenge noemde heeren, om aan hen het gefabriceerde over°te doen Het nadeel dat de gemeente-kas hier zou moeten torschen, zal wel niet opwegen tegen de veel grootere uitgavenwelke het burgerlijk armbestuur zich zou moeten getroosten ingeval het werkvolk afgedankt mogt worden want waar is voor hen werk te vinden De betrekkelijk weinige landbouwers alhier hebben over vloed van arbeiders. Fabrieken handelscheepvaart en visscherij zijn op enkele uitzonderingen na in kwij nenden staat, op wier herleving steeds een groot aantal lediggangers met taai geduld wachten. Aan honger en gebrek mogen wij de nog werkende wevers niet ten prooi gevenwaardoor wij hen zouden kweken tot opligters van huisbazen, winkeliers, hakkersen ambachts lieden tot luiaardsbedelaarsdieven en wat ik nog erger zou kunnen noemen terwijl een ieder weet dat tegen al dit genoemde het christendom met een scherp zwaard ten strijde trekt. Derhalve iets moet er gedaan of beproefd worden Ik meen wel eens geboord te hebben dat de gemeente-besturen te Wilhelminadorp Westkapelle, Veere, Arnerauiden waar de weverijen nog altijd spinnen, ook handen aan den ploeg hebben geslagen om het uurwerk gaande te houden. Het is ten minste wel een nader onderzoek waard. Ook is de bewuste fabriek voor andere einden doelmatig, b. v. om garens en andere stoffen te vervaardigen. Maar zooals ik reeds te kennen gaf, ik wil en mag mij niet opwerpen om in zaken van hooger geplaatste mannen te treden wien het niet aan kennis, vermogen en goeden wil mangelt. Mijne opmerkingen hebben geen andere strekking dan om de gedachten van velen die in de laatste dagen schier bij uitsluiting gerigt waren op de verkiezingen, nu eens af te wisselen en over te planten op eene andere aangelegenheid in onze naaste omgevingopdat mijne welligt onbekookte ideën tot wisseling van gedachten, tot aanblazing van gloed en bezieling aanleiding mogen geven, waaruit goede resultaten kunnen geboren worden; opdat onze stad in bedrijvigheid en nuttigen arbeid toeneme waardoor eenen grooten struikelblok zal opge heven worden, om onderwijs, opvoeding, godsdienstzin en een tal christelijke deugden in der raenschenharten te doen wortelen, welke zaden hoogst bezwarend ont kiemen kunnen in ledige uitgehongerde magen doch wanneer deze gevoed zijn dan kunnen de kapitalen die men aan doelmatiger arbeiderswoningen en het uitge- breidener verbeterde onderwijs besteedrente geven. Den Zaligmaker der wereld heeft gezegd dat men het eene doen en het andere niet nalaten moet. C. A. BUIJZENobelstraaf

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1